.

Научи се да слушаш

Научи се да слушаш
Снимка: freedigitalphotos.net

Умението да слушаш и изслушваш преди да говориш е много ценно. В училище, работа или просто в живота много по-голям успех ми могъл/а да имаш, ако първо чуеш нещата. Ето защо е по-важно да можеш да слушаш, отколкото да говориш и как да го правиш.

 

Изчакай. Научи се да оставяш събеседника ти (независимо дали е учител, шеф или на твоето ниво) да изкаже всичките си мисли и ти да се опиташ да вникнеш в това, което е казал, преди да започнеш да излагаш своите. Това умение е трудно постижимо, понеже всички обичаме да слушаме най-много собствения си компетентен глас и да го изказваме. Търпението ти ще бъде възнаградено и ще видиш, че комуникацията ти с хората ще се подобри много повече. Също така от това умение можеш единствено да спечелиш.

 

 

Не бъди любопитна. Няма спор, че всички притежаваме доза любопитство в себе си. Въпросът е как го използваме и дали се оставяме то да ни завладее. Много е грозно, когато го проявяваш, особено към непознати. Особено ако се интересуваш в детайли от проблемите и живота на хората, които изобщо не те засягат. Любопитството обаче може да бъде и добро качество, най-вече ако е от чисто професионална гледна тока. Любопитство към знание, работа и т.н. В подробностите ще може да видиш какво е състоянието на нещата и да научиш нова информация.

 

Бъди учтива. Понякога никой не ти иска мнението, а има нужда от малко приятелско насърчение, успокоение или поне слушател. В такъв момент не започвай да раздаваш съвети и да се правиш на много опитна и веща по темата, по-добре само да кимаш и да се съгласяваш – ще си направила едно добро – ще си изслушала човека, който е бил тъжен и е искал да сподели. В никакъв случай не започвай да обвиняваш, защото така завинаги ще загубиш доверието на човека, който те е избрал за слушател. Можеш да кажеш какво мислиш, но след като изслушаш и се опиташ да разбереш разказвача. 


Реклама Инвестор.БГ


Вход и регистрация
Влез или се регистрирай за да пишеш...