PDA

View Full Version : Tрябват ми есета или ЛИС за 9 клас



{^RuSaLKaTa^}
05-14-2006, 16:20
1. ЛИС- Символически измерения на образите в "Проглас към Евангелието"
2. ЕСЕ- Защо народите без книги са голи? ("Проглас към Евангелието")
3. ЛИС- Образът на светеца в "Пространно житие на Св. Кирил"
4. ЕСЕ- Послание на "Пространно житие на Св. Кирил" и нашето време.
5. ЛИС- Християнските символи в "Азбучна молитва от Константин Преславски"
6.ЕСЕ- "Азбучна молитва от Константин Преславски" в контекста на нашето съвремие.

иНсаНЕ гиРЛ
03-20-2007, 13:36
ЛИС- Образът на светеца в "Пространно житие на Св. Кирил"
и на мен ми трябва това:/

03-26-2007, 11:55
ЛИС- Образът на светеца в "Пространно житие на Св. Кирил"
и на мен ми трябва това:/

^SeXyTo^^
03-27-2007, 12:17
Lele i na men mi trqbvat tezi.,... :smt010

sexa_na_kompleksa
03-27-2007, 16:57
Виж тука:

http://liternet.bg/publish2/anonim/zhitie_kiril.htm

http://www.cyrilla.bg/Library_02_02.htm

05-08-2007, 08:04
Образът на Кирин - ЛИС :roll: помогнете ми плсс

ceckyyy
05-09-2007, 12:45
трябват ми ЛИС по литература за 8-ми клас!
или по специално за темата "Вярата и съменнието в песен за човека"
"Човекъ като нарушител на природния свят а не като победител" и "Обичта към родината започва от педята земя"

плс някои да помогне

venito91
05-18-2007, 13:07
1. ЛИС- Образът на светеца в "Пространно житие на Св. Кирил"
2.ЛИС-Образът на света в "Азбучна молитва"
3.ЛИС-"За буквите"-защита,възхвала на славянската писменост
помогнете моля ви:) :smt010

05-25-2007, 13:18
Трябва ми есе на тема:``Търсете книгите,защото в тях има живот вечен``от Азбучна молитва..моля ви трябва ми спешно....,защото ще има ](*,).ай чакам......още днес,благодаря......

ReBeL
05-25-2007, 13:23
"За буквите" - възхвала за славянската писменост


Съчинението За буквитее написано в края на 9 в.Вероятно е предназначено за Преславския събор от 893г.,на който славянската писменост е утвърдена като официална за България.Основният проблем на творбата-защита на славянската писменост от нападките на византийците и нейната възхвала,насочват към историческите събития от посочения период. В този период на реформи съчинението За буквите е трябвало да изиграе важна роля-категорично да реши съдбата на славянската писменост като изключително важен фактор за бъдещето на България.Авторът е бил длъжен в кратко,но силно и убедително слово да развенчае противниците на писмеността,да защити правото и на съществуване и необходимостта от нея и да я прослави като съвършено творение на официално признати светци. Съчинението на Черноризец Храбър е и полемично слово,и алегория,съчетано с публицистика и с трактат.То е изградено съобразно компузуцуонната структура на полемичното слово. В първата част на творбата,авторът проследява етапите в историята на славянското писмо,като започва далече преди Кирил и Методий да създадат азбуката.Според него до 9в.нашата писменост преминава през три етапа.В най-ранния период славяните са езичници,които нямат книги.Изпитват необходимост от писменност и затова измислят писмени знаци-черти и резки.Ограничените възможности на тези писмени знаци не позволяват да се възприемат като писменост. В нов културен етап навлизат славяните,когато приемат християнската религия и започват да си служат с гръцки и латински букви.Това е първият писмен период в тяхната история.Още във второто изречение на За буквите долавяме нотки на протест-нуждата кара славяните да се примирят с руските и гръцките букви,но те са неподходящи за славянския език,не могат да отразят фонетиката и благозвучието му. Третият най-висш етап от развитието на славянската писмена култура е делото на Кирил и Методий.Славянските просветители са Божи избраници и светци и писателят се гордее с тях.За оратора е много важно да подчертае връзката между писмеността и спасението на човешкия род,защото това са много силни аргументи в защита на азбуката-една от важните цели на съчинението. Доводи в защита и възхвала на славянската писменост,Храбър търси и в историята на гръцката азбука.Посочва се,че процесът на формирането и е много дълъг и в него участват редица книжовници.А славянската писменост е създадена за много кратък период и то само от Константин и брат му Методий.Надмощието на славянската писменост е неоспоримо и достатъчно основание на автора за славянски патриотизъм.Светоста на Кирил прави свято и делото му.Такава е логиката на Черноризец Храбър,като обявява славянските книги за по-свети от предхождащите ги гръцки,като по този начин ги възхвалява и се чувства победител в спора. След като ясно изразява своето становище,полемистът се връща още веднъж към личността на славянския първоучител Константин-Кирил Философ.Като си поставя за цел да го възхвали и прослави,Храбър посочва факти,които говорят за изключителната популярност на Кирил в България-името му е известно дори на най-малките.Това е двойна възхвала-на учителя и на народа,възприел така съкровено делото му. Най-силните аргументи,използвани от Храбър за защита и възхвала на славянската азбука,са умело подбраните и неопровержими исторически факти.В неговото сказание,те са твърде много.Явно Храбър е съзнавал тяхната доказателствена сила и ги използва като най-мощно оръжие срещу отрицателите на славянското писмо.Отношението му към историческите доказателства и факти се определя от максимата:Когато фактите говорят и Боговете мълчат!


dano ti pomogne...

ReBeL
05-25-2007, 13:27
Трябва ми есе на тема:``Търсете книгите,защото в тях има живот вечен``от Азбучна молитва..моля ви трябва ми спешно....,защото ще има ](*,).ай чакам......още днес,благодаря......

“ Пазете книгите,защото в тях има живот вечен”

Няма да забравя никога първата книга,която прочетох сама-моят буквар.Бях на 5-годишна възраст и от него научих наизуст едно стихотворение за Кирил и Методий,което помня и до днес.
Но да се замислим дали без създателите на славянската азбука-Кирил и Методий,щяхме да можем да общуваме помежду си четем и пишем.Ако тези две личности не съществуваха,ние-хората бихме били душевно голи.Най-вероятно, за да комуникираме,щеше да е нужно да използваме жестове и мимики,да издаваме звуци като животните.Двамата братя са получили добро образование и са успели да утвърдят и разпространят азбуката,на която говорим и пишем.Благодарение на тях в книгата-това печатно или старинно ръкописно произведение,състоящо се от свързани и подвързани листове с изписан текст,се съдържа съдбата на целия български народ.Знанията,които са помагали векове наред на хората да опознаят себе си,да приемат Бог,да се извисят духовно и да разширят своя кръгозор.
Именно в книгата животът е вечен,той не свършва днес или утре,а остава завинаги върху листовете,за да запознае следващите поколения с историята ни,за да ги научи да откриват значимите неща сред хаоса в света.
Има няколко начина,ако искаме да бъдем запомнени от тези,които ще живеят след нас.Първият е да направим нещо добро,вторият-нещо лошо,а третият да оставим послание към идните наследници.
Най-лесният метод е да правим злини,да причиняваме болка,да се превърнем в паразитни същества.А най-трудният начин е да бъдем добри,да не се отклоняваме от правилния път на живота,да знаем да четем и пишем правилно на родния си език,да умеем да пазим книгите,без които съществуването ни ще изгуби своя смисъл.
Ако един човек бъде убит,той ще загуби живота си.Същото е и с книгите,които ако бъдат унищожени,ще се заличи миналото ни,познанията и откритията на човечеството.
За да не останем без писаните слова,нека ги съхраняваме,да не ги захвърляме в някои от ъглите на стаята ни или в последния рафт на библиотеката ни.Да не е необходимо да ни казват да четем,а напротив-сами да проявяваме желание,защото в книгите има вечен живот.


samo tova namerih sorka :? dano ti svar6i rabota

super_sexy_f
05-28-2007, 13:03
може ли някой да ми прати линк за есе или ЛИТ на тема Личността на Черноризец Храбър

05-30-2007, 15:10
1. ЛИС- Образът на светеца в "Пространно житие на Св. Кирил"
2.ЛИС-Християвските символи в "Азбучна молитва"
3.ЛИС-"За буквите"-защита,възхвала на славянската писменост
Това се темите!
Спешно е ! Ако някой може да помогне , моля , сега е момента!
Имам нужда от помощ!

06-02-2007, 12:43
1. ЛИС- Образът на светеца в "Пространно житие на Св. Кирил"
2.ЛИС-Християвските символи в "Азбучна молитва"
3.ЛИС-"За буквите"-защита,възхвала на славянската писменост
Това се темите!
Спешно е ! Ако някой може да помогне , моля , сега е момента!
Имам нужда от помощ!трябва ми спешно есе на тема за буквите -защита и вьзхвала на славянската писменост

Bep4e
06-08-2009, 11:26
1. ЛИС- Символически измерения на образите в "Проглас към Евангелието"
2. ЕСЕ- Защо народите без книги са голи? ("Проглас към Евангелието")
3. ЛИС- Образът на светеца в "Пространно житие на Св. Кирил"
4. ЕСЕ- Послание на "Пространно житие на Св. Кирил" и нашето време.
5. ЛИС- Християнските символи в "Азбучна молитва от Константин Преславски"
6.ЕСЕ- "Азбучна молитва от Константин Преславски" в контекста на нашето съвремие.
mene mi trqbva правото на съществуване на славянската писменост есе :lol:

m0kinkaa
06-09-2009, 08:16
Помагайте моляя трябва ми есе или ЛИС "Бог не изпраща ли дъжд еднакво на всички" от Пространното житие на Кирил ... моля спешно ми е :( мерси предварително...

mlaki
06-09-2009, 17:59
:D Еее тоя Таслаков живота ни трови!!! :D :D

synity
05-13-2011, 13:33
Хора помогнете ми плс! ТРябва да пиша за
1.Десетте божи заповеди-ориентир на човека в християнската ценностна система (ЛИС)
2.Животът-грижа за ближния (есе)
3.Константин Кирил Философ-създател на славянско писмо според простанното житие на св.Кирил. Помогнете ми трябва ми най-късно до 15.05! :o