PDA

View Full Version : Задачки-закачки



Уффф..пак матем.
10-17-2006, 18:22
Здравейтеее,значиии имам тука 3 задачки,ако може някой да ми помогне :)
2 са по алгебра и една по геометрия :)

1.По алгебра
3 1 4
----- - ---- + -------
x+3 x-2 x^2-4

2.По алгебра

y^3 x
------------ + ----- -1
x^3+y^3 x+y

1.По геометрия
Докажете,че сборът на два противоположни вектора е нулевият вектор.

Ще съм Виии много благодарна,ако поне и една задача ми решитееее,че аз нещо не мога да се справя :smt010 #-o 8-[

MauMyHkaTa
10-17-2006, 19:19
Ако правилно съм разбрала условията на задачите 1. и 1., тогава аз стигнах до следните им решения:
Задача 1.
http://img212.imageshack.us/img212/4494/zada4a1tk6.png
Задача 2.
http://img62.imageshack.us/img62/4282/zada4a2uj7.png
И после да кажеш дали са верни! ;) :smt006

10-19-2006, 15:37
задачата ти е вярна с изключение на първия ред (техническа грешка)
написала си х^2 а то е х^2 - 2 :)

а относно геометричната задача, можеш ли да предложиш решение без аналитична геометрия защото моето е следното:
от матрица на трансформация


|sin180 cos180| |0 -1|
|cos180 sin180| = |-1 0|

се получава че двата вектора са сътоветно а(х,у) и b(-у,-х)
и доказвайки че дължината на вектора е 0 се получава нулев вектор:
http://vha.hit.bg/vectors.jpg

решението ми е вярно обече като гледам примерчетата от алгебрата съм убеден че автора на поста си няма ни най-малка идея за какво говорех, току що, пък нещо геометрично не го виждам как ще се получи(не ми идва на идея как да си построя успоредник с 2 съседни успоредни страни :))

MauMyHkaTa, между другото радвам се че успях да ти помогна за лимесите. Да почерпиш (пия кафе в промишлени количества :):):):)).
Шегувам се де :). Ако имаш други въпроси по математика ICQ: 173 48 48 94

MauMyHkaTa
10-19-2006, 17:49
Хахах :lol: и аз не знам как става "геометричната" задача, но не само по геометричен, ами по никакъв начин... Дори мисля че тая аналитична геометрия още не съм я учила :-k
Благодаря ти още веднъж! ;) А за кафенцето - ето черпя те с едно промишлено (макар и от по-малките промишлени предприятия :mrgreen: ) количество КАФЕ (http://www.greatbigstuff.com/prodpics/cupsaucer.jpg) !!! :lol:

10-19-2006, 18:16
Много мерси :smt005 Маймунката втората задача е така \:D/

MauMyHkaTa
10-19-2006, 21:15
Слава на Бога! :lol: Напоследък наистина правя доста често тъпи сметчески грешки, а те толкова много ме нервят, дразнят и изкарват извън нерви чееее.... АрГхХХхххххХХ ](*,) :roll: O:) От преди 2-3 часа допреди малко съм се занимавала със задачите ми от уроците по математика - схеми на Хорнер за свеждане на уравнения от висока степен до квадратни, и като имаш предвид че тук има само такива(ханджийски сметки) .. само цъкам с калкулатора разни числа..... 87182817 48812828 1783681 7289 18281989089012890128912080921..... БЛЯХ!!! :D УжИсТ...
Та, не че да се хваля но наистина браво на мен, при условие че и двете задачи са верни още при първото решение! :lol:

10-20-2006, 07:21
Напоследък наистина правя доста често тъпи сметчески грешки, а те толкова много ме нервят, дразнят и изкарват извън нерви чееее.... АрГхХХхххххХХ

Най-много мразя сметките (има си компютри дето ги правят наготово:))
А относно аналитичната геометрия - най-вероятно не си я учила и още поне една година няма да я учиш (I курс-висше обикновенно :), доколкото си спомням). И добре че не си я учила щото толкова глупости съм сътворил в 10 реда задача...
2 верни неща не съм казал...
не е хубаво да пиша глупости докато съм изпушил (20 часа програмиране на доста по сложни уравнения)

иначе и за геометричната измислих нормално решение:
Нека е даден правоъгълник ABCD.
http://vha.hit.bg/vectors1.jpg
от CB || DA (успоредни) и |CB| = |DA| (равни по дължина)
следва че векторите CB и DA са еднакви.
Аналогично векторите DC и АB са еднакви следователно
DC и BA са срещуположни.

(всичко написано от тук на татък е сбор на вектори)
CB = DA
DC + CB = DB
DB + BA = DA
=>
DC + DB + BA = DB
DC + BA + DB = DB
DC + BA = DB - DB
DC + BA = 0
=>
сбора на двата вектора е равен на нулвеия.
само ме притеснява факта DB - DB дали не е приложение на това което се опитвам да докажа...

П.П. MauMyHkaTa, мерси за кафето, и не се притеснявай че беше по малко - аз си направих още :) :) :)

MauMyHkaTa
10-20-2006, 20:04
Напоследък наистина правя доста често тъпи сметчески грешки, а те толкова много ме нервят, дразнят и изкарват извън нерви чееее.... АрГхХХхххххХХ

Най-много мразя сметките (има си компютри дето ги правят наготово:))
Нали!!! :lol: Аз за кво ти казвам че тея сметки дори ги правя с най-добрия ми приятел.. кАлКуЛаТоРа! :mrgreen: :lol: Но е нормално, понеже понякога се получават такива числа че жив човек надали може да ги сметне, освен ако разбира се не е някой вундеркинд ;)

П.П. MauMyHkaTa, мерси за кафето, и не се притеснявай че беше по малко - аз си направих още :) :) :)ХаАХахах, абе знам аз колко да дам ;) Пък и (знам) това, че не си мързелив също - чрез постовете си го доказа ;) :smt006

10-23-2006, 07:01
ХаАХахах, абе знам аз колко да дам ;) Пък и (знам) това, че не си мързелив също - чрез постовете си го доказа ;) :smt006

АХАХАХА не съм бил мързелив, ахахахахахаха, а сети се че пиша само от работа докато ме мързи да си я върша :) (е то верно трябва си и малко почивка де :))

P.S.
съвсем между другото, снощи разбрах че метода който ти бях казал (за лимеса) разбрах за него 2 неща
1. Наричал се Лопитал, а не Хопитал (или там каквото спрягахме:))
2. Не се учел в училище и не бил позволен да се ползва на изпити. Или поне един приятел разправя че в УНСС не са му го признали, защото не би трябвало да го знаел...

MauMyHkaTa
10-25-2006, 21:33
ХаАХахах, абе знам аз колко да дам ;) Пък и (знам) това, че не си мързелив също - чрез постовете си го доказа ;) :smt006

АХАХАХА не съм бил мързелив, ахахахахахаха, а сети се че пиша само от работа докато ме мързи да си я върша :) (е то верно трябва си и малко почивка де :))

P.S.
съвсем между другото, снощи разбрах че метода който ти бях казал (за лимеса) разбрах за него 2 неща
1. Наричал се Лопитал, а не Хопитал (или там каквото спрягахме:))
2. Не се учел в училище и не бил позволен да се ползва на изпити. Или поне един приятел разправя че в УНСС не са му го признали, защото не би трябвало да го знаел...
ПаХахаХАхах малеееее... ти смятай! Вече ще държат сметка и за допълнителната информация на хората,макар че би могла да им бъде(и им Е!!!) от полза! До къде я докарахме ](*,) Тфа не е честно според мен!!! [-(