PDA

View Full Version : Университет...кой, къде !?



psihqsala
07-31-2008, 16:17
Очаква ме 12 клас. Много искам да уча някъде и нещо,което да ми харесва. Имам интерес към изкуствата, отделно към правото. Свирила съм на пиано,пея, проявявам интерес към дизайна, реклмата. Искам да уча в чужбина. В гимназията уча английски и немски. И сега идват въпросите. Къде в чужбина е най-добре да се кандидатства?
1) Къде е сравнително евтина таксата за семестър?
2) Къде посрещат добре българите?
3) Къде има множество добри английски университети?
4) Къде са най-разпространени българските общества?
5) Къде е СРАВНИТЕЛНО лесно, с какви специалности да се захвана,така че да не се откажа още в началото? (не искам да се хващам с нещо непосилно трудно..защото ще се откажаа)
6) Къде ще ми дават от университета възможност да работя,за да се издържам?
7) Кои специалности,които не са толкова сухарски бихте ми препоръчали?
Разпитвам предимно тези,които са запознати, тези, които са ходили в чужбина или са учили там,или учат сега,да си кажат мнението тези,които са компетентни. И освен това откъде мога да получа повече информация за обучението в чужбина, дали от някакви агенции? Ще разпитам приятели, но не е достатъчно, а сега питам вас, който знае нещичко да каже, все ще е полезно. Мерси много.

SeXyL[!]Nk@
07-31-2008, 16:29
Само знам ,че най разпространените са в :Испания,Англия,Гърция и Италия....

Loshotia
07-31-2008, 17:31
Основният поток отива към Холандия( заради ниските такси) или Дания напоследък(там е безплатно). По- заможните разбира се избират Англия или Щатите. Но щом сега ще си 12 клас, според мен малко си позакъсняла. САТ и Тоефл се карат в 11кл най- късно( за да може да има време да се реагира при по- несък резултат), а щом искаш в чужбина, трябва да знаеш, че там изключително много ценят СИП-ове и участие в конкурси, дипломи от състезания и тн.

psihqsala
07-31-2008, 17:38
Основният поток отива към Холандия( заради ниските такси) или Дания напоследък(там е безплатно). По- заможните разбира се избират Англия или Щатите. Но щом сега ще си 12 клас, според мен малко си позакъсняла. САТ и Тоефл се карат в 11кл най- късно( за да може да има време да се реагира при по- несък резултат), а щом искаш в чужбина, трябва да знаеш, че там изключително много ценят СИП-ове и участие в конкурси, дипломи от състезания и тн.
Е аз сега примерно ако септември до декември карам курс и се подготвя максимално добре и се явя примерно януари какъв е проблема?? А и не бих давала два пъти пари за изпит, колкото и да е това са пари! Иначе...дам,ценят разни неща,да мерси все пак,а ако има някой да каже и нещо по-конкретно ще съм му благодарна. :)

psihqsala
07-31-2008, 18:06
Освен това, важно е също специалността, която уча да ме профилира в професия с висока заплата, това забравих да го спомена ! Та имате ли идея кои са такива, 'профили на бъдещето', 'търсени кадри' и т.н.?

Loshotia
07-31-2008, 18:50
Проблемът е, че по това време повечето университети на запад ще са приключили с приема на чуждестранни студенти. Най- добре сега( тея месеци) да разбереш къде и какво искаш да учиш и в зависимост от това да знаеш дали ще караш САТ и Тоефл, или само едното. Последният САТ, който ти върши работа е октомври месец. Тоефл има всеки месец. За профили- не знам, хората около мен следвт мечтите си, а не това, което е най- доходоносно. Знам, че на запад много физика и компютри ценят, но зависи на теб кое по ти върви.

psihqsala
07-31-2008, 20:39
Проблемът е, че по това време повечето университети на запад ще са приключили с приема на чуждестранни студенти. Най- добре сега( тея месеци) да разбереш къде и какво искаш да учиш и в зависимост от това да знаеш дали ще караш САТ и Тоефл, или само едното. Последният САТ, който ти върши работа е октомври месец. Тоефл има всеки месец. За профили- не знам, хората около мен следвт мечтите си, а не това, което е най- доходоносно. Знам, че на запад много физика и компютри ценят, но зависи на теб кое по ти върви.
Приключили са с приема на чуждестранни студенти по това време !? Аз знам, че документите се поддават някъде февруари-март на 12 клас...и тогава не е късно...

Loshotia
08-01-2008, 07:53
От къде си? Намери сайта на фондация Кирил и Методий и там провери и се записвай на курсове.

butty
08-01-2008, 09:05
Крайният срок на повечето университети е януари месец някъде ( специално за САЩ) Така че .. последният ти шанс за САТ, както казаха, е 4 октомври, а датата за записване е 15 август. Така че нямаш много време, ако искаш да се запишеш. Тоефл има всеки месец..но вече датите и за септември май са запълнени ( аз тогава ще го карам).