PDA

View Full Version : Съчинение разсъждение върху "Немили-недраги"



roadrunner
11-22-2008, 21:02
Здравейте на всички.За понеделник имам съчинение разсъждение в/у Немили-недраги и На прощаване.По надолу ще дам въпросите,но искам да кажа че аз съм написала нещо кратично..Не ми харесва и не можах друго да съчиня :? Добре,че госпожата ни отсъства и ..
Така :
Опозицията "родина"-"чужбина"("свое"-"чуждо") б Боътевото стихотворени "На прощаване" и въввтора глава от Вазовата повест "Немили-недради"?

1.Защо лирическият Аз от стих. "На прощаване" е избрал изгнаничеството?Коя е причината хъшовете да са в Браила,а не в отечеството ?

2.Каква картина на чуждото пространство изграждат 2-та текста ?

-Какъв е художественият подтекст на метафорите "таз турска черна прокуда" и "таз тежка чужбина"?Към какво (кого)трябва да се насочи майчината клетва и защо?Какъв смисъл е вложен в сказуемните форми "пропъди" и "да ходим да се скитаме"?Каква представа за изгнаническата участ изграждат сказуемните определения "немили,клети,недраги"?(На прощаване)

-Какъв е смисълът на заглавието на Вазовата повест?Направете съпоставка със съответния момент на Ботевото стихотворение и с подобни моменти от фолклорните песни (например "Яна жали девет братя жетвари").Очертайте обобщената картина на живота на хъшовете в чуждото ,враждебно пространство,като анализирате синекгохите,антитезите,рет оричните въпроси,метафоричната образност,символните значения на пустинята и т.н. в лириеското отстъпление във втора глава ( :smt017 )

3.Съпоставете образите на Дунава в стих. и в повестта.Тълкувайте символното значение на реката като граница.Как е интерпретирано възможното преодоляване (или непреодоляване) на тази граница в цитатите от двата текста ? /.. ах утре като премина през тиха бяла Дунава! (На прощаване) ; Дунавър величесвено и тихо се синееше м/у тях и нея,като една бара (Немили-недраги)/

4.Каква картина на родното пространство изграждат 2-та текста ?

-Какви чувства предизвиква споменът за родния дом у лирическия Аз от На прощаване ? Какви художествени средства представят дома като най-съкровенното и жадувано пространство на човека,но икато робско пространство,поругано и осквернено от насилника?Защо оставането на героя в е невъзможно?Коментирайте избора на "пътя"

-Как хъшовете виждат родината си?Какви художествени средсва дават представа за насталгията на героите изгнанци по отечеството ?Какви знания влага повествователят в метафорите "дом" и "път"?

5.Направете изводи за житейският избор на героите от двата текста.В името на какви стойности те са избрали самотата и принудителното бездействие в чужбина и при какви обстоятелства виждат завръщането си в родината ?

Така както казах аз съм написа нещо,не е пълно глупаво е и е кратко.Ако може накой да ми нхврърля набързо най-важните отговори на въпросите отгоре.Аз ще си го формулирам :)

------------------------------------------------------------------------
Така за вторник пък имам още едно :-o ( Всеки ден ги пишеме тия съчинение и всеки път това ние домашното.. Вече съм се побъркала само съчинения пиша.Напоследък малко изпуших Аз да не съм писател ! и си помагам с интернет :x както и да е)

За вторник отново е в/у "Немили-недраги"
Темата е:
Образът на едно братсво съставено от подвизи,дрипи и слава
Тук вече помагайте повече,защото наистина няма и грам на представа какво да пиша.Нищо не ми идва на ум :(
Благодаря предварително на всички :)

shilder
12-11-2008, 21:29
hora spe6no mi trqbva sa4inenie razsujdenie nemili nedragi 10 glava na tema Хладнокръвие и решителност при изпълнението на една патриотична мисия pomognete plssssssssssssss :? :?

sexa_na_kompleksa
12-12-2008, 15:05
hora spe6no mi trqbva sa4inenie razsujdenie nemili nedragi 10 glava na tema Хладнокръвие и решителност при изпълнението на една патриотична мисия pomognete plssssssssssssss :? :?

Виж това:

http://www.myschoolbel.info/Temi_LITER_7klas/Ivan%20Vazov%20-%20Nemili-nedragi%20-%20Misiqta%20na%20Makedonski%20-%201.html

http://www.myschoolbel.info/Temi_LITER_7klas/Ivan%20Vazov%20-%20Nemili-nedragi%20-%20Misiqta%20na%20Makedonski%20-%202.html

http://www.myschoolbel.info/Temi_LITER_7klas/Ivan%20Vazov%20-%20Nemili-nedragi%20-%20Misiqta%20na%20Makedonski%20-%203.html

moni17
11-23-2010, 07:22
Хора може ли да ми кажете съчинение расъждение на тема Ролята на описанията в 1 глава на повеста Немили-недраги .. Трябва да го дам до понеделник със оценка е. Ще се радвам ако ми помогнете

sexa_na_kompleksa
11-23-2010, 07:48
Хора може ли да ми кажете съчинение расъждение на тема Ролята на описанията в 1 глава на повеста Немили-недраги .. Трябва да го дам до понеделник със оценка е. Ще се радвам ако ми помогнете

Виж това:

http://www.neznam.bg/%D1%83%D1%87%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D1%86%D0%B8/58-%D1%80%D0%B0%D0%B7%D0%BD%D0%B8/754-%D0%96%D0%B8%D0%B2%D0%BE%D1%82%D1%8A%D1%82-%D0%BD%D0%B0-%D1%85%D1%8A%D1%88%D0%BE%D0%B2%D0%B5%D1%82%D0%B5-%D0%B2-%D1%87%D1%83%D0%B6%D0%B4%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D1%81%D1%82%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B0-%D1%81%D0%BF%D0%BE%D1%80%D0%B5%D0%B4-1%D0%B8-2-%D0%B3%D0%BB%D0%B0%D0%B2%D0%B0-%D0%BD%D0%B0-%D0%BF%D0%BE%D0%B2%D0%B5%D1%81%D1%82%D1%82%D0%B0-%E2%80%9E%D0%9D%D0%B5%D0%BC%D0%B8%D0%BB%D0%B8-%D0%BD%D0%B5%D0%B4%D1%80%D0%B0%D0%B3%D0%B8%E2%80%9 D

http://www.neznam.bg/%D1%83%D1%87%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D1%86%D0%B8/58-%D1%80%D0%B0%D0%B7%D0%BD%D0%B8/755-%D0%96%D0%98%D0%92%D0%9E%D0%A2%D0%AA%D0%A2-%D0%9D%D0%90-%D0%A5%D0%AA%D0%A8%D0%9E%D0%92%D0%95%D0%A2%D0%95-%D0%A1%D0%9F%D0%9E%D0%A0%D0%95%D0%94-%D0%86-%D0%93%D0%9B%D0%90%D0%92%D0%90-%D0%9D%D0%90-%D0%9F%D0%9E%D0%92%D0%95%D0%A1%D0%A2%D0%A2%D0%90-%E2%80%9C%D0%9D%D0%95%D0%9C%D0%98%D0%9B%D0%98-%D0%9D%D0%95%D0%94%D0%A0%D0%90%D0%93%D0%98%E2%80%9 D

SmilezZz
11-23-2010, 08:26
Това са хипер лесни теми,кое му е трудното на това..
Догодина,в осми клас ще започнете да правите ЛИСове
и тогава никак не ви виждам как ще се справите..

Как да не можеш да пишеш за братството ???
Хъшовете в чужбина,са силни и са като братя..
Всеки помага на другия и се борят заедно за
родината си..

А ако е върху пета глава,тогава е още по-лесно..
Просто трябва да напишеш за това как Бръчков
е останал при Странджата в последните му
мигове..

Лесно е..Просто помисли малко и сама ще откриеш
отговорите на въпросите ...

moni17
11-23-2010, 08:34
Това дали става?

ИВАН ВАЗОВ - „НЕМИЛИ-НЕДРАГИ”

ЖАЛКОТО И ВЕЛИЧАВОТО У ЧОВЕКА

СЪЧИНЕНИЕ РАЗСЪЖДЕНИЕ ВЪРХУ I ГЛАВА



София, Олимпиада по български език и литература - училищен кръг



В повестта си „Немили-недраги” Иван Вазов пресъздава образа на българския хъш в предосвобожденската епоха на България, когато смелите родолюбци се изправят срещу жестоките турски поробители в борба за освобождението на своя народ. Изграждайки контрастните личности на българските борци за свобода, повествователят рисува един истински, жив образ на народния хъш, в който по своеобразен начин се преплитат жалкото и величавото, мизерното настояще и славното минало. Прокудени от родната земя, принудени да водят живот, изпълнен с ежедневни усилия за физическо оцеляване, борбените хъшове са запазили в душата си светлия образ на отечеството, за което са готови да се жертват.

Жалко е да живееш на чужда земя - отхвърлен и презрян. Мъчно е да водиш мизерно съществуване, заобиколен от студенина и безразличие. Но храбрите патриоти са направили своя избор, знаейки пред какви изпитания ще се изправят. Възвишеният идеал на хъшовете ги води по пътя на саможертвата, изпълнен с много страдания, но и с една велика цел - освобождаване от гнета на поробителя. Свободният по дух човек не се интересува от материалното. Той живее, следвайки своята мисия. Такива са и българските хъшове. Те са готови да пренебрегнат и надживеят жалкото в настоящия миг на живота си в името на величавия идеал за национална независимост.

В началото на повестта авторът рисува мрачната и студена картина на нощна Браила, която предизвиква у хъшовете чувство на потиснатост от негостоприемната и чужда румънска земя. В мрака на хладната нощ свети само „едно малко, тясно, защитено с железни пръчки прозорче”. То е на една скромна, „будна кръчма”, носеща патриотичното име „Народна кръчма на Знаменосецът!”. Този и множеството подобни на него надписи на български заведения свидетелстват за съхранилия се на чуждата земя български патриотичен дух. Макар наивни и смешни за онзи, в чието сърце не гори пламъкът на българското родолюбие, дръзките изображения на посечени турци по стените на лавките за тютюн потвърждават присъствието на националния български дух в Румъния.

Жалко е наистина, че хъшовете разчитат за своето оцеляване на бедните като тях тютюнджии и родолюбци. Но макар и с мизерно настояще, това са някогашни участници в „героическите чети на Хаджи Димитър и Филип Тотя”. Мъченическото им настояще е следствие от славното, само-жертвено минало.

Но нека погледнем в кръчмата на Знаменосеца, където Вазов за първи път ни за-познава с главните герои на повестта. Опушената, бедна изба е съхранила един чисто български свят. Мизерна е кръчмата, съдовете, „йерархически наредени”, се събират на една полица, а осветлението се състои от една единствена лампа, но налепените по стената картини, изобразяващи славни битки, макар скромни, свидетелстват за българското самосъзнание. Най-силно впечатление прави една грубо изобразена картина, пресъздаваща величествения образ на съдържателя на кръчмата - „храбрият Странджа - знаменосец”. Сега този български лев лежи и слуша разкази за славното минало, разгарящи пламъка на патриотизма в сърцето му. Жалко е настоящето на стария хъш, „дълголик, сух, жълт, с гъста черна брада”, изнемощял от мизерията, но пазещ жив спомена за славното минало на България, за битките срещу поробителя.

Силни идейно-емоционални внушения носи и образът на Македонски - „един висок мъж с дребно и надупчено от шарката лице”, с дълги „сиви мустаци и с лукави, дръзки очи". Неговият образ разкрива храбростта и силния дух, които носи българският хъш. Отражение на този дух са дръзките очи, устремени към свободата. Внушителна е личността на този емигрант, но и жалка, защото страдалческото ежедневие е облякло борбената му душа в дрипи, обвило е съзнанието му с грижи за оцеляването, оставяйки единствено спомена за величествените битки за Родината.Мъченическото в българските хъшове Вазов подчертава чрез образите на Хаджията и Попчето. Тези някогашни четници в отечеството сега са изнемощели, сухи и измъчени от немотия. Въпреки това и те, заедно със стария и препатил Странджа и с дръзкия Македонски, споделят порива за борба. Те също вървят по саможертвения път към заветната свобода. А именно изборът на този път възвеличава хъшовете и осмисля тяхната жертва.

Младият Бръчков, споделящ хъшовските неволи и вълнения, макар невлизал в бой с тираните, е не по-малко патриот. За неговото преклонение пред величавата идея за освобождение свидетелства страхопочитанието му пред колосалния за него образ на Странджата, живеещ с мисълта за България и готов да се жертва за нея. Бръчков вижда единствено величавото Знаменосеца, единствено неговия непреклонен дух.

Преплитайки контрастните символи на слава и дрипи, величие и мизерия, Иван Вазов изгражда още в първа глава на повестта образа на българския хъш - мъченик и герой. Жалкото съществуване на хъшовете в Румъния забулва тяхното величаво минало, но не е способно да изтрие спомена за славните битки в родината. Възвишеният порив на борците за свобода към избавление от турските поробители ги води по път, изпълнен с мизерия и лишения, но изборът на този път извисява героите на пиедестал, стоящ над обикновеното, жалкото и ежедневното. Контрастният образ на хъша - жалък в своето настояще, но и велик в спомените за миналото и мечтите за бъдещето, е истински сходен с възрожденската реалност, защото символизира по своеобразен начин величавото и жалкото бленуваното и отричаното, идеалистичното и реалното, което всеки човек в голяма или малка степен носи в душата си.