PDA

View Full Version : Кофти страната на това да си (непълнолетна) мама



babity
12-17-2008, 09:25
Смятам, че е време да запознаете "бъдещите мами" и с не дотам красивата и приятна част на самото маминство. Ето ги и моите въпроси към мамите:
Колко пари струва едно бебе на месец?
Колко често може да бъде оставяно само (за да идеш на кафе, примерно) в първите му три месеца?
Колко често сере? (да, за съжаление, памперсите се сменят на всяко насиране)
А колко често се храниии?
И колко часа от денонощието реве?
Колко пъти нощно ставате за да го нахраните/преоблечете?
Някоя от вас има ли по - порастнало бебе за да обясни колко е приятно когато сърмола почне да се кефи като прави напук?

Предварително благодаря за отделеното време и отговорите. Ако се сетя за нещо друго ще питам пак! :-)

traka
12-17-2008, 09:31
То по тая твойта логика с въпросите ти никога няма да станеш майка. Нищо ненормално няма в това което трябва да направиш. Да пари трябва да имаш за да го отгледаш, а от удоволствието да излизаш без бебето с теб ще трябва да го забравиш. Не мисля, че това ще е нещото което ще мислиш когато си имаш едно парче месо в ръцете, което изцяло разчита на теб. Кафе мога да си пия и вкъщи приятелките ми винаги могат да дойдат, но детето няма да си оставя на никой заради кефа да седя на опушвно и да пия кафе за 2 лв.(образно казано)

babity
12-17-2008, 09:37
Е, то и маминството е много хубаво, ама като си достатъчно порастнал. Все пак е редно да се кажат и минусите на т'ва да имаш бебе, защото в противен случай всички ваши 13-годишни фенки ще се изшибат за да си направят бебе в момента, в който започне да им идва. Грубо казано, нека всяка от вас да каже от какво точно се е лишила заради бебето си. Само толкова, само в тази тема. А в другите можете преспокойно да обяснявате колко е хубаво да си майка на 15, примерно и да говорите за моралното удовлетворение.

darla
12-17-2008, 09:39
malka drisli4ke,az ne mislq da otgovorq na vuprostite,za6toto te ne sa zadadeni s celnaistina da razbere6 tezi ne6ta,a p-rosto da se zaqde6 i da ni ubedi6 kolko e lo6o da si maika.no togava temata ti ne trqbva da vklu4va dumata (nepulnoletna) v zaglavieto,za6toto i na maikite na 45 im se nalaga da smenqt pampersi,stavat prez no6tta v na4aloto,a da ostavi6 bebeto samo,za da ide6 na kafe e absurd-ne samo do 3 meseca,a do nqkolko godini-ostavq6 go pri nqkoi drug,no ne i samo!Sega,ako obi4a6,otidi da udari6 edin 6amar na maika ti,4e ti e bursala "sarmola" i 4e vseki put,kogato si i pravila na puk,ne te e utrepvala ot boi,a se e zabavlqvala s teb!tozi razdel ne e suzdadeni za takiva kato teb.ako iska6 da se pravi6 na visoko inteligentna,svetnata po vuprosite i vseznae6ta,ima mnogo drugi razdeli,v koito da go pravi6.tuk smqtame da sme si polezni s kakvoto mojem,dori i da otgovarqme na takiva vuprosi,no kogato sa zadadeni s cel naistina da razbere6 ne6to,ne da se opitva6 da "zatapva6" nqkoi.ae,4iba!

traka
12-17-2008, 09:41
Не говорим за 13/15 годишни, а за такива които и на 16/17/18 са решили да изберат пътя на майчинството и са уверени в себе си. Не е форума направен за да се подкрепи идеята да се става тийн майка, а за да се споделя м/у тийн и не тийн майки бъдещи и настоящи в помощ на отглеждането на дете.

Boot
12-17-2008, 09:42
darla, супер гнусен език използваш, не знам на това ли ще си учиш детенцето, надявам се не.
А темата не е насочена към мамите, а към тези, които все още не са. Защото не всички татковци са supportive като вашите мъже и не всички момичета могат да си издържат бебетата. И ако ще им се представят гледни точки - всеки може да си каже неговата и един вид да ги предупреди. Но гузен негонен бяга, нали знаеш :)

darla
12-17-2008, 09:42
mislq,4e tezi koito rajdat na 13 sa ot malcinstvata,a po 15 masovo pravqt aborti,a az ne se 4uvstvam s pravoto si da se izkaja otnosno tova dali nqkoq trabva da rajda ili ne.
Fakt,e 4e na 13-15 e absurd da se otdade6 na dete-ako tozi otgovor te zadovolqva

babity
12-17-2008, 09:47
Да, знаех си, че точно на теб ще ти е много неудобно да отговориш на въпросите ми. Остава да си говорим за моралното удовлетворение, за радостта капнала от умора (защото цял ден си му бягала след гъза) да го видиш МЪЛЧАЛИВО заспало за секунда. За това, че майчинството изисква много финанси, безкрайно много време и търпение няма да говорим. Важно е да знаят децата, че има и хубава страна и да набиваме в главите на децата, кото нямат нито пари, нито което и да е от качествата, необходими за да гледат бебе, да си направят такова. Пък, че имало и отговорности и лишения... майната му! А точно ти, дарла, не си никаква да ме наричаш по един или друг начин. Място тук отдавна нямаш (съдейки по постовете ти). Време е да се присъединиш към другите откачалки в бгмама и заедно да измисляте планове за избиване на всичко и всички, които не харесват децата.

darla
12-17-2008, 09:47
darla, супер гнусен език използваш, не знам на това ли ще си учиш детенцето, надявам се не.
А темата не е насочена към мамите, а към тези, които все още не са. Защото не всички татковци са supportive като вашите мъже и не всички момичета могат да си издържат бебетата. И ако ще им се представят гледни точки - всеки може да си каже неговата и един вид да ги предупреди. Но гузен негонен бяга, нали знаеш :)

ne mmislq,4e "drisla" e gnusen ezik,nali i ti si si srala v pampersite. I kak temata ti 6te e naso4ena kum tezi,koito vse o6te ne sa maiki,kato te nemogat da ti otgovorqt na goreposo4enite vuprosi!a za tatkovcite-temata e tolkova duvkana i preduvkvana v drug razdel,4e nqma na kude.no ok-6te ti kaja.Spored men zaduljitelno trqbva muja da e po-golqm ot jenata,drugoto polojenie ne mi se struva normalno.O6te pove4e,4e ti znae6 dali muja do teb e otgovoren ili ne mnogo predi izob6to da se zagovori za dete...poznava6 go ot predi tova,nali!tova,4e edin muj e adski vseotdaen kum polovinkata si i v momenta,v koito bebe4o se rodi toi stava egoist,tupanar i bezotgovornik go ima samo po filmite.ako e bil otgovoren 4ovek predi tova,6te ostane takuv i posle-dori i da spre da obi4a jenata,VINAGI 6te se griji za detetto.Ako e bil smotanqk ot predi da se rodi bebeto-to estestveno,4e 6te ostane takuv malko ili mnogo i sled tova.

traka
12-17-2008, 09:49
boot, форума не е предпазване от бременност и рисковете на това да бъдеш майка...

Все пак е форум "Бъдещи майки", което само по себе си прави, че е за хора които са настоящи и бъдещи майки. Не караме никой да ни чете темата нито да го караме да взима отношение, без да има допирни точки с нас. Избора си го прави всеки и според мен който е избрал да бъде майка вместо "супер гадже" знае какво означава това. Каква отговорност е поел с това си решение и ще се лиши от всичко за да даде най-доброто на детето си. За това реагираме така. За това тази тема за нас не е на мястото си ...

За това и аз и Дарла не сме съгласни по този начин да бъдем един нападани с подигравки, защото точно така ми изглеждат въпросите на момичето.

Blab
12-17-2008, 09:54
Ако една жена реши да бъде майка, по нейно собствено желание, а не заради дадени обстоятелства, интереси и прочие - уважавам решението й.
Историята на трака особено ми допадна. Тя показва другата страна на монетата(или поне това разказа), споделеното щастие, обичта, желанието за семейство...
Обаче, съвсем друго е да бъдеш "супер гадже" с бебе.

traka
12-17-2008, 09:55
Да, знаех си, че точно на теб ще ти е много неудобно да отговориш на въпросите ми. Остава да си говорим за моралното удовлетворение, за радостта капнала от умора (защото цял ден си му бягала след гъза) да го видиш МЪЛЧАЛИВО заспало за секунда. За това, че майчинството изисква много финанси, безкрайно много време и търпение няма да говорим. Важно е да знаят децата, че има и хубава страна и да набиваме в главите на децата, кото нямат нито пари, нито което и да е от качествата, необходими за да гледат бебе, да си направят такова. Пък, че имало и отговорности и лишения... майната му! А точно ти, дарла, не си никаква да ме наричаш по един или друг начин. Място тук отдавна нямаш (съдейки по постовете ти). Време е да се присъединиш към другите откачалки в бгмама и заедно да измисляте планове за избиване на всичко и всички, които не харесват децата.

С този негативизъм няма да стигнеш далече... да те питам ли как си гледаш малкото кученце което сере навсякъде(съдя по профила ти че сигурно имаш такова) как чистиш след него, как те буди в 6 сутринта да го изкараш, как го биеш като направи беля... Не е много пшо различна грижата за едно малко дете ... И животното и детето имат нужда от грижа, а сега ти си задай въпроса защо въобще си губиш времето с "тъпанарки" като нас, а не отидеш да си разходиш домашния любимец, че и той има нужда от теб!

darla
12-17-2008, 09:57
blab,sudeiki po posledniq ti post ti sama si protivore4i6.vse o6te ne sum stanala vmania4ena i psihqsala maika,za da se prisuedinq kum ostanalite v bg-mama.ne te sudq,4e ne haresva6 decata-az ne sum vmania4ena,ne kazvam,4e vsi4ko,koeto moeto dete napravi e nai-prekrasnoto i veliko i 4e po-umno ot nego nqma!podrazni me na4ina,po koito si zadala vuprosite ti,makar,4e ne razbrah za6to da ne mi e udobno da otgovorq na tqh.Ok,6tom durji6 6te ti otgovorq:

1.v purvite 1-3meseca bebeto struva MINIMUM 250lv na mesec,sled tova-po-malko
2. bilo to bebe ili ve4e dete,nemoje6 da go ostavi6 samo-dali 6te go vzeme6 sus sebe si ili 6te go ostavi6 pri nqkoi-edno ot dvete
3.purvite 1-3 meseca nqma nikakvi refleksi i moje samo dokato se napuva da reve i da se osere.okolo 4-5 puti na denono6ti.posle po vednuj-dva puti.i pamersite ne se smenqt samo,kogato se nadriska,a izob6to kogato se e napoil
4.purvite meseci se hrani sredno 7-8-9 puti na denono6tie.Okolo1god se hrani okolo 4 puti-samo prez denq.molq li4no sprq da qde prez no6tta o6te purviq mesec i mi spesti sredno6tnite stavaniq.
5.tova e mnogo otnositelno,zavisi ot temperamenta na deteto.nqkoi deca revat postoqnno,dori bez vidima pri4ina,drugi sa po-krotki i mul4alivi.Moq nikoga ne e hlen4il,pla4e samo kogato e gladen,jaden,naakan ili se e udaril,sega ve4e i kogato iska da go gu6na.opredeleno sum kusmetliika v tova otno6eniq,ot suvsem maluk ne sum go glezila da go dundurkam po cql den i no6t i mislq,4e za tova sega e po-samostoqtelen.
6.purvite 1-2meseca se hrani sredno po 1-2-3 puti na no6t,no trqbva vuzmojno nai-burzo roditelite mu da go otu4at ot tozi navik
7.da,moq sega e to4no v tazi faza-az mu kazvam "NE",toi mi se usmihva i produljava da pravi kakvoto si znae.edin 6amar po pampersa mu pokazva,4e "NE" naistina ozna4ava NE i vsi4ko e ok.

sega dobre li e ve4e

darla
12-17-2008, 09:58
babity,4e tuk za koq ostana s vpe4atlenie,4e e super-gadje s bebe.specialno az i traka sme omujeni,a drugi za sega ne se vklu4vat v temata....ne6to ne te razbrah

hottie
12-17-2008, 09:58
Въпросите са интересни, но просто не е трябвало да се зададат по този начин. Трябваше малко по-неутрално да ги зададеш :) Просто са си грубовати, не отричай.

Иначе и мен ме вълнуват подобни въпроси - от какво се нуждае едно бебе и едно дете(освен от любов и внимание)?Колко разходи отиват за него?

traka
12-17-2008, 09:59
Blab, под супер гадже не визирах с бебе, просто ти трябва да избереш да бъдеш момиче или майка. Това исках да кажа. С избора да бъдеш майка ти знаеш всичко, което ще предстои. Подготвена си да бодуваш, да го храниш, да му бършеш дупето и да сменяш памперса на 2 часа. Всичко си идва с решението което си направил. За това няма как да не си подготвен когато чакаш бебе.

darla
12-17-2008, 10:01
^oh,razhodite sa ogormni,osobeno v na4aloto kogato te purva mu se kupuva vsi4ko,qde vse o6te samo humana,posle i pureta.ot 5-6- mesec humanata,pampersite i puretata namalqvat,ve4e regulira izhojdaneto si,qde ot bebe6kata kuhnqi tova e nai-golqmoto oblek4enie ot kum parite,ina4e drehi,obuvki,kozmetika i gra4ki si ostavat razhod.ama to i za golemite si gi ima tezi razhodi :) eto taka zadaden vupros-daje mi e kef da pi6a

babity
12-17-2008, 10:04
Трака, виж аз може да не обичам (всъщност имам страх) малки деца и в същото време да обожавам кучетата, но това в никакъв случай не значи, че мога да ги сравнявам. Животното си е животно. Още повече, че то се нагажда по моите желания. Сере когато аз искам, пишка тогава, целува, яде, пие, лае само тогава, когато аз искам. Има ли някаква база за сравнение? Иначе в първите месеци слугуването е много, но винаги мога да го оставя сам.

traka
12-17-2008, 10:10
Така, ако си мислиш, че и детето след като навърши годинка е голям тормоз трябва да ти оборя твърдението. То е огледало на теб самия. На каквото си го научил това ще е от полза на теб. Така е и с животното има хора които и след 5 години не могат да си научат кучето да стиска... Така че не си прави умозаключения, че всички деца са страшни и непредвидими, те са такива каквито ги направим. Спокойни или кисели зависи от теб самия. Има и изключения, но са рядкост. Да когато е болно детето си иска грижи, плаче без да знаеш защо, вдига температура и седиш до легълцето му цяла нощ и се притесняваш, но като искаш да бъдеш майка, Ти си такава.

hottie
12-17-2008, 10:12
Трака, виж аз може да не обичам (всъщност имам страх) малки деца и в същото време да обожавам кучетата, но това в никакъв случай не значи, че мога да ги сравнявам. Животното си е животно. Още повече, че то се нагажда по моите желания. Сере когато аз искам, пишка тогава, целува, яде, пие, лае само тогава, когато аз искам. Има ли някаква база за сравнение? Иначе в първите месеци слугуването е много, но винаги мога да го оставя сам.
Как ще сере, пие и яде когато ти си искаш? Малеее! Горкото животно!Сигурна съм, че ако не ти се извежда 2 дни ще си свърши работата вкъщи.

Дарличка мерси за отговорите :)

Blab
12-17-2008, 10:13
Blab, под супер гадже не визирах с бебе, просто ти трябва да избереш да бъдеш момиче или майка. Това исках да кажа. С избора да бъдеш майка ти знаеш всичко, което ще предстои. Подготвена си да бодуваш, да го храниш, да му бършеш дупето и да сменяш памперса на 2 часа. Всичко си идва с решението което си направил. За това няма как да не си подготвен когато чакаш бебе.
Аз разбрах какво имаше предвид, ти май не ме разбра, но здраве да е.) Евала затова, че си решила да създадеш живот и си го направила! Но по мое мнение(със сигурност ще се повторя), болшинството млади(разтегливо понятие, но все пак) майки са нежелателно забременелите или такива с чичковци под ръка.(колкото и романтична душа да съм и да вярвам в споделената, всеотдайна и вечна любов, искреността на хората и т.н.)

traka
12-17-2008, 10:18
Ами и те са имали избор и са го направили, доста са тези които прибягват до аборт от несигурност и нежелание да стават родители именно когато не му е времето. Аз ги подкрепям, защото да бъдеш майка е отговорност и наистина ако няма на кой да разчиташ е страшно.
За това не съдя хората избрали аборта, съдя тези които не мога да понесът отговорност за действията си (момченца и мъже) дори и с подкрепата при взимането на решение какво ще се случи.

krem4et0
12-17-2008, 12:40
Сега, да си говорим честно-майчинството е нож с две остриета. Особено днес. Да имаш бебе е лукс. Лукс, който малко хора могат да си позволят. Не, че преди е нямало разходи, но не и такива. Майка ми е перяла пелени, които се купуват 1 път и се ползват с месеци. Но е перяла по 20 пъти на ден. Напишкано, наакано-всичко. Аз като по-малка съм износвала дрехите на кака, а новите ми дрехи са били износвани от по-малките ми братовчеди. Майка ми е била редовна студентка, когато се е родила кака ми. получавала е 140 лв майчинство, живяла е с родителите си, баща ми е бил на стипендия от 30 лв. Токът им за месец е бил 3-4 лв на цялото домакинство(баба, дядо, леля, прадядо и техния)....

Но тогава е бил и бейби бумът в България. Сега прогресивно намаляваме и нещата не са същите. Социалното майчинство е 128 лв, детските-22(май на 25 ще ги увеличат). пари, които по думите на Дарла стигат за 2 седмици само за бебето.
Е, как да имаш дете, освен ако мъжът ти не е паралия. моят потенциален мъж не е. На моята възраст е(е, аз по-големи мъже до себе си не искам), има доход но твърде непостоянен и недостатъчен да издържа цяло семейство.
Пелени никой вече не пере(въпреки, че е по-добре за крачетата на бебето да не е с памперси). Аз лично едва ли ще се наема да пера наакано. Държавата не дава безплатно сухо мляко. Детската количка не е 40 лв, а 400....
Да, бебето е лукс, който аз не мога да си позволя и сигурно няма да мога още дълго време. Какво остава за едно момиче на 16-17-18 години!

hottie
12-17-2008, 12:48
Мен ми беше интересно точно някаква средна сума разходи. Например 4000лв месечно достатъчни ли са за мъж+жена+1 дете(бебе).

krem4et0
12-17-2008, 12:54
Кой извън София има такъв доход? Кое семейство? Аз лично семейства с такива доходи не познавам. Щом за Свищов 600 лв месечно са абсолютно достатъчни за 2-ма(с квартирата), то бебето да е максимум 400. но със 150 лв няма как да се гледа.

П.С. Бруто заплатата ми е 468 лв и имам едни от най-високите доходи в града.....То според мястото, но едва ли сухото мляко, памперсите и пюретата са с огромна разлика в цените. Ок, друг стандарт сте, ама чак 4 пъти повече.....За мен 4 бона са си ужасно много пари, които не знам кой човек изкарва. Даже и в София. Аз за тия пари 1 година трябва да работя...

Boot
12-17-2008, 13:03
Кремче, стига с това вълнуване. Аз, която съм на 19, 2ри курс съм и ходя на работа и лекции. Ако ходех само на работа, като нищо щях да си докарвам едно 1500 лева месечно (но работя почасово). Просто има добре платени длъжности. Съжалявам, че Свищов не е така или ти не знаеш дали наистина е така, но 4000 лева за едно семейство не са чак такава космическа и непостижима сума.

hottie
12-17-2008, 13:08
Ами ние изкарваме толкова. Аз месечно между 1500лв и 2000лв, зависи от броя проекти, които съм направила. И тъй като този месец си скъсах задника(работя и вкъщи до към 2-3 понякога) заплатата ми ще е над 2000лв този път. Приятелят ми взима 1800лв бруто. Мога веднага да ти кажа на какво се дължат високите ни заплати. Тук в София в повечето фирми ти плащат повече според това колко езици владееш и колко опит имаш.

Но се отклонявам от темата,де. Аз исках да питам за София, ама всъщност от къде да се знае. То си и зависи.
Добре ясно е, че памперисе няма да ги правя сама, но ако например си правиш сам пюретата? Ако вземеш количка от някой близък разходите могат да намалят. Същото важи и за дрешките.Няма смисъл само да купуваш нови дрешки ако можеш да вземеш от друг. Все пак се сменят често.

Boot
12-17-2008, 13:10
hottie, ти замисляш ли се за бебе? :)

hottie
12-17-2008, 13:10
Кремче, стига с това вълнуване. Аз, която съм на 19, 2ри курс съм и ходя на работа и лекции. Ако ходех само на работа, като нищо щях да си докарвам едно 1500 лева месечно (но работя почасово). Просто има добре платени длъжности. Съжалявам, че Свищов не е така или ти не знаеш дали наистина е така, но 4000 лева за едно семейство не са чак такава космическа и непостижима сума.
Между другото си е така. В София има пари! Дори и за един къстъмър съпорт взимаш едно 1000-2000лв чисто (зная го, защото приятели взимат такива пари от това). Всъщност не се сещам за някой около мен, който да взима под 1000лв. Начално може и 800лв да взимаш но после се покачва. Е сега с кризата не знам дали пак ще е така, де :)

hottie
12-17-2008, 13:12
hottie, ти замисляш ли се за бебе? :)

Ами :oops:
сложен въпрос

krem4et0
12-17-2008, 13:28
Аз пък не познавам човек с доход над 6-700 в Свищов. Преди баща ми вземаше над 1000 чисто, но вече е на нова работа и ще докарва гореспоменатата сума. Тук просто никой не си докарва толкова. за мен 1000 лв доход на мен и моят приятел са космическа сума, която в този град няма как да си докарам. Ок, квартирите в София са скъпи и транспортът ти до работата струва пари, но......едва ли 3000 лв, за да има такива разлики. тук хората с 300 лв бруто са средна класа. До колкото знам Дарла не е от София. тя каза 250 лв месечно за бебе...
То темата не е за това, но аз просто не мога да си представя, че някога през живота си ще мога да получавам 4 цифрена сума......дори и да започва с 1. За Свищов това би значело, че съм невероятно богата.

П.С.Ако ние двамата имаме 1000 лева чист доход всеки месец, до сега да сме се събрали, оженили и да чакаме 2-рото си бебе.....

darla
12-17-2008, 13:32
hottie,dori i da pravi6 sama puretata-ot opit ti kazvam,4e pisva.i az ot vreme na vreme predpo4itam sama da napravq qdeneto na deteto,vmesto da mu vzema gotovi pureta,no nemoje6 da go pravi6 vseki den,dori i da iska6 nemoje6 sama da mu osigori6 tova raznoobrazie,koeto e nujno.no tova ne e 4ak takuvv problem.az pak kazvam-nai=ogromnite razhodi sa neposredstveno predi i sled rajdaneto na deteto-koli4ka,krevat4e,korito,pampersi,humani(poslednite 2purvite meseci zaminavat kato topul hlqb),i suma si ne6ta,koito i v momenta sa mi pred o4ite,no nemoga da izbroq.posle-ot 6 meses natam razhodite drasti4no namalqvat.
primer:ot 0 do 3 mesec humanata e sredno 30lv na 2dni!pureta vse o6te nqma
ot 3 do 6 mesec-mlqkoto namalqva na po 30lv za 4dni,no puk vseki boji den dava6 po 8-10lv za 3 pureta(dali 6te sa kupeni ili 6te mu sgotvite pure vku6ti,pak toplkova pari izliza).v tozi period idvat i sok4etata,koito sa mnogo skupi,no pone spored men izliza po-evtino da kupi6 gotovo bebe6ko sok4e,ot kolkoto da go pravi6 vku6ti-ot 3 qbulki izkarva6 okolo 30gr sok,koeto mu e samo za 1 piene.
ot 6mesec nagore:deteto se hrani s humana edva 2 puti na denono6ti-t.e.30lv na sedmica,ve4e e zapisano na bebe6ka kuhnq-20-30lv.na mesec.,koeto e adski evtino,a mu e osigureno qdene 2 puti na den-supa,osnovno i desert.kato pribavite i 2puti mlqko na den-to qde ob6to 4 puti na denono6tie.Subota i nedelq,kogato kuhnqta ne raboti davate sredno 8-10lv za pureta ili da mu sgotvite vie.Tuk ve4e ne sa nujni specialni bebe6ki sok4eta-to ve4e moje spokoino da pie kompot ili sok,koito kupuvate i za vas-Gueens,Florina,BBB i t.n-estestveno nikakvo gazirano.v tazi vuzrats to ve4e moje da qde i po4ti vsi4ko,s koeto se hranite i vie.pampersite se svejdat do 3-max 4 na denono6tie,t.e.edin paket(70br,30lv_ Vi stiga za pove4e ot sedmica,dokato v puriq etap edin takuv paket zaminava za 3-4dni
tova sa nai-nakratko razhodite,ne vklu4vam drehi,igra4ki,te sa spored soc.polojenie na vsqko semeistvo.no ob6to vzeto ot podaruci,praznici i povodi se nabavqt nai-vajnite ne6ta za toaleta na bebeto,ve4e spored sezona nai-vajnite ne6ta se nabavqt,kakto i kozmetikata za bebeta-mn vajna i ponqkogag ne e nikak evtina,zavisi ot markata
Nadqvam se sum bila pone malko polezna na bude6tite maiki,temata e dosta po-ob6irna,no gledam da ne vi obremenqvam s izli6ni za sega ne6ta.
A,i sredno-koli4ka-400lv,krevat4e-300-400lv,sterilizator-40lv,korito-20lv,el.kana-50lv,kozmetika-az izpolzvam samo MUSTELA-ne6tata varirat ot 10 do 50lv,v zavisimost ot produkta.eventualno otdelna lqtna koli4ka-100-150lv(spored men tq e absolutna izli6na,ako si vzemete kombinirana-lqtna i zimna,prosto ko64eto se vurti navun i navutre),moqta e takava -Cangaroo-400lv,ko6ara za igra(sled 6tiq mesec)-kum 200lv i posle ve4e bebe6ko gurne, kolelo i takiva ne6ta-kato vi doide vremeto i za tqh 6te vi obqsnq :-)

krem4et0
12-17-2008, 13:39
Една от най-добрите ми приятелки е леля от 2 месеца. Баща й е пенсионер, майка й работи в София счетоводител, но не взема кой знае колко, брат й(бащата на бебето) работи в БДЖ, а майката-в банка. Доходите им не са кой знае какво и таткото вече се е хванал за главата с това бебе. Вчера се видяхме и разбрах, че брат й е пред нервен срив от разходите. На седмица му отивали 120 лв за бебето.....И пак му е трудно.
На друга моя позната й отивали 400 лв седмично първите месеци. В рамките на един и същи град. Явно е въпрос на възможности в крайна сметка.

Дарла, а ако кърмим? В крайна сметка това е по-добре за бебето, а и е без пари.....

darla
12-17-2008, 13:52
krem4eto,az ne sum ot sf,v momenta jiveq v montana,no razhodite v Montana i Plovdiv(po princip sum ot tam) za po4ti ednakvi,kakto i standarta.
A otnosno kurmeneto-zavisi kolko vreme 6te kurmi6,az li4no nqmah kurma izob6to,no nezavisimo dali izbere6 da kurmi6 sedmica-mesec ili 6 meseca razhodi za humana pak ima,za6toto kurmata dosta 4esto namalqva i ne e dostatu4na za bebeto,dosta 4esto i to ne q iska

krem4et0
12-17-2008, 14:00
Чета тук в бг мама......и 60 лв на месец им стигали на хората за новородено, ако кърмят...

darla
12-17-2008, 14:03
edin paket pampersi e 28lv-72br.v purvite meseci tozi paket otiva za 3-4-5dni,otdelno avno ne smqtat dre6kite i kozmeikata-moje da se davat po-rqdko pari za tova,no vse sa pari.vse pak-60lv nikoga nemogat da ti stignat za 1 mesec,dori i da kurmi6

krem4et0
12-17-2008, 14:09
2 пакета памперси им стигали на хората за месец......
Бебе не съм имала, ама може и до бебето да си е. Ние с кака ми много сме пишкали, ама другото сме го вършили рядко. А и майка ми е сещала кога ще стане белята и ни е изпишквала върху леген..пестила си е сума ти пране на ръка.

darla
12-17-2008, 14:13
i na men ssega mi stigat ve4e-ama malkiq ve4e e na pove4e ot godinka.ob6to vzeto prerazhoda na pampersi sprq ot kum 6 mese4na vuzrast!

hottie
12-17-2008, 14:16
Ехххааа мерси за изчерпателния отговор. Супер си! :-)

darla
12-17-2008, 14:18
^molq :-)

traka
12-18-2008, 11:12
hottie, абе така и не разбрах на колко си години :) ако искаш ми кажи... и да ти кажа с приятеля ти имате пари, за които повечето хора си мечтаят. Лично аз в момента не работя, само мъжа ми работи. Така се случи, че бившия ми шев ме уволни един вид като разбра, че съм бременна и понеже не ми се занимаваше да троша нерви и пари не се заядох... иволни ме по член по взаимно съгласие, но няма право на това щом съм бременна , но както и да е. Според мен колкото и пари да изкарваш никога не са достатъчни защото винаги ти се дигат разходите. Проста логика, човек става по дашен и с повече нужди като има пари, за това и ако сега станеш майка на теб е възможно пак да не ти стигат парите, въпреки че не са ти малко даже са мечта за повечето хора... Ние лично не сме с такива доходи, но мисля че ще се справим, все пак както Дарла каза старта е труден и първите три месеца. Не съм си правила сметка какви пари ще ми отиват на месец, защото още не съм се заинтересувала, но съм и аз от София и като се замисля тук си е по-скъпичко, но да асе надявам няма да лиша детето си от нищо. Другото, което е аз лично ще предпочета да правя пюретата за бебето, защото не съм фен на купеното и силно се надявам да имам кърма, щото иначе с тия "любеници" дето съм си заформила незнам как ше се оправя, а съм само в 5(края)месец, до 9-ти не ми се мисли колко още ще растът. И така според мен разхода за бебе в началото едва ли ще падне под 400 лв., но след това ще олекне, все пак не е много време и ще се преборим.

hottie
12-18-2008, 11:18
На 23г. :) 5ти месец. Уау вече си доста напред.

traka
12-18-2008, 11:21
след 3дена съм в 6-ти... До 5 месец адски бавно минаваха и отброявах всеки ден... а сега летят много странно :)

mgxpower
12-18-2008, 12:59
Мен ми беше интересно точно някаква средна сума разходи. Например 4000лв месечно достатъчни ли са за мъж+жена+1 дете(бебе).Ами ако си решила да му купуваш скъпи неща ще ти стигнат ... примерно на моят братовчед само кецовете му са от Канада и струват 300 долара зависи коя майка по колко пари отделя на детето си дали ще му купиш блузка за 15 лв или ще му купиш за 120 това нещо решаваш ти!

UnaBletoLoVeU
12-18-2008, 13:04
Не говорим за 13/15 годишни, а за такива които и на 16/17/18 са решили да изберат пътя на майчинството и са уверени в себе си.

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: На 16 какво дете ще гледаш като някои и сами не могат да се грижат за себе си...пълна глупост. Най-малко 18-19 години спадат към нормалната възраст да гледаш дете.

traka
12-18-2008, 13:26
Абе нито е смешно нито странно, има много момичета, които и за така самешната за теб възраст 16 са решили да задържат децата си и да се грижат за тях. Всеки си решава сам за себе си дали е готов... Има хора и на 30 не са способни да се грижат за себе си и не смятат да стават родители, така че всико си до човека, не си мисли, че колкото по голям ставаш, толкова по отговорен си... акъла може и никога да не ти дойде !

Metaphoric
12-20-2008, 00:04
Не говорим за 13/15 годишни, а за такива които и на 16/17/18 са решили да изберат пътя на майчинството и са уверени в себе си.

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: На 16 какво дете ще гледаш като някои и сами не могат да се грижат за себе си...пълна глупост. Най-малко 18-19 години спадат към нормалната възраст да гледаш дете.

може би дори мъничко повече ? =)


Абе нито е смешно нито странно, има много момичета, които и за така самешната за теб възраст 16 са решили да задържат децата си и да се грижат за тях.

ок, съгласна съм, че не е смешно и до тук. =)

според теб, не е странно да родиш и отгле(ж)даш дете на 16, аз бих казала, че не е нормално, меко казано, да отглеждаш дете, когато ти самият си все още детенце. защото шестнайсет години не са "цели" шестнайсет години, а "само" шестнайсет години, което впрочем важи също и за седемнайсет и осемнайсет.

ок, може би наистина има хора, на които "не им е дошъл акъла" и на 30, но имат доста повече житейски опит, от тези на шестнайсет. освен това е факт, че при почти всички малолетни/непълнолетни майки за детето се грижат бабата и дядото, за което то може само да се радва.
както е факт, че всички малолетни двойки с деца имат само една голяма любов и никаква трезва представа за отговорността, която трябва да поемат. а и не намирам за правилно да мислиш за деца без да си сигурен, че ще си в състояние да ги отгледаш, възпиташ, да им осигуриш едно стабилно бъдеще и да им отделиш времето и вниманието, което заслужават.

така че за мен 20-25 е напълно нормална възраст за деца, ако си решил, че искаш да се развиваш като личност, да направиш нещо от живота си и да създадеш едни добри условия, в които да възпиташ един малък човек, а не да съсипеш собственият си живот + този на приятелят / приятелката си и на трети, който няма никаква вина за това, понеже майка му и баща му не са мислили малко повече, когато е трябвало. =)

traka
12-20-2008, 05:53
Така и за мен възраст подходяща за дете е над 20, когато ти вече си готов да бъдеш най-малкото родител и да можеш да се откажеш от всичко друго, но идеята ми беше, че наистина има такива, които и на 17/18 (като Дарла) без подкрепа от никой(родители и т.н.) са решили да задържат детето. И не мосля, че някоя майка и на 30 би могла да стъпи и на малкия пръст на Дарла във всяко едно отношение като родотител. Целта с която го казвам е, че не е важно на колко години си физически, а на колко си като човек... Това визирах с тези на 30 на които отговорността не име силната черта, да не кажа че им липсва. Просто в момента, в който стане белята ти ставаш възрастен, дали ще решиш да задържиш или да махнеш бебето зависи от преценката ти за теб сами я. Да на 16 може да е смешно, но не една съм виждала с бебе в ръце. Да при някои има подкрепа от родителите, но при друга липсва и разчитат изцяло на себе си и на половинките си. Всичко е много относително и не трябва с надсмешка да гледаме на това, защото се случва, защото и по фрапиращи случаи има. Чудите се за избора на "децата" да гледат деца, ами просто е на някои религията им забранява аборт, на други възпитанието, на трети моралните ценности, на четвърти половинката и т.н. за всяко нещо си има причина и не е по малко обмислено. Дали на 16-25-35 решиш, че и гаф да е станал трябва да задържиш детето, няма кой да ти обори избора и да те накара да направиш обратното...

hahavteen
12-20-2008, 09:27
Оф не беше това което исках да кажа...
Както и да е....
:)

traka
12-20-2008, 09:42
Ако беше се запознала с историята на Дарла съвсем нямаше да смяташ, че е просто гаф с който се е примирила. Оставям Дарла на страна дадох я за пример, защото е успяла и продължава да успява сама да се грижи и да възпитава сина си без помощ от родителите си. Вникни другия път в това което пиша. Да не могат да и стъпят мнго 30 годишни на пръста защото не всяка жена става за майка, не всяка има търпение, не всяка би отдала цялата си грижа за детето и да загърби нуждите си... Дарла ще учи и ще постигне може би много повече от всеки без дете, детето не е пречка, за да станеш някой, обикновенно това са парите...

По въпроса, че си се грижала за сетричката си, ами да нормално е и е вид грижа, но все пак ти не си й майка а сестра. Заела си се с тези неща не по своя воля, а за това че си кака. Да сменяш памперси и да я гледаш, не значи че си я отгледала. Не си ставала нощем да я кърмиш, нито пък си си нарушила детството с нея. Просто си поела грижата която са ти поставили родителите ти. За майка ти сега всичко е ясно, но ако не те е имала преди това теб дали щеше да е така. Не мисля, че е въпрос на години, а на преживяно. И аз дай боже да имам второ дете по друг начин ще гледам на него. Няма да ме е страх, какато ме е в момента и ще съм на 100% подготвена за появата му.


Всичко е много относително. Не исках да кажа, че всички над 25 едва ли не са малкоумни и не могат да гледат деца, просто исках да отбележа че има хора на които никога не им идва времето да бъдат родители. Това все пак не се учи, трябва да ти се случи за да го разбереш.

VeSna
12-20-2008, 10:17
Трака, виж аз може да не обичам (всъщност имам страх) малки деца и в същото време да обожавам кучетата, но това в никакъв случай не значи, че мога да ги сравнявам. Животното си е животно. Още повече, че то се нагажда по моите желания. Сере когато аз искам, пишка тогава, целува, яде, пие, лае само тогава, когато аз искам. Има ли някаква база за сравнение? Иначе в първите месеци слугуването е много, но винаги мога да го оставя сам.

И си права и не си :) Обяснявам - имам куче (на 45 дни го взех) сега е на 2 год и половина. Грижата за него също е огромна. Когато беше малък пишкаше през 20 мин,а къкаше на всеки час... Съответно неможех да го извеждам навън (не му бяха минали дните от ваксините) и чистиш,драга... Няма как - храниш по 4-5 пъти на ден, нощно време ми се е будил да си играем и аз в 3-4 нощта ставам да си играя с него... Защо? Можех да го напляскам и той щеше да заспи, но не съм, нали? Взех го, лишавах се (понякога от цигарите и яденето за мен за да му купя нещо за него), но сега имам перфектно обучено куче (около 40-50 команди), прекрасен външен вид (на месец към 70-80 лв само за витамини и по 4-5-6 часа разходки на ден), възпитание (знае кога да се радва, кога да лае, кога да лежи и т.н.).

Разказах го всичко това за да ви покажа (или поне да се опитам), че имат много общо - и помярчето на село е гледано (хранено и поено), но няма нищо общо с държанието на моя пес... Има разлика как и колко се грижиш за него, как го възпитаваш (без значение дете или куче)... В някоя друга тема някой си се опиташе да ме убеди, че на 17-18 неможеш да поемеш отговорност за дете... Аз я поемам за КУЧЕ всичко като по учебник, всчкъкви лишения, излизаня (все пак немога да отида с преспиване в др. град нали?), прибирах се в 4-5 от дискотеки и в 7 бях на крак да си разходя песа поне до към 9-9:30... Как ще се лишавам за куче, а за собственото си дете - не???

traka
12-20-2008, 10:21
именно, ма за някои гледането и на животно не е философия и го оставят на самотек...

Весна кажи сега как е, имаш ли проблеми(гадене, сънливост) сподели малко че немога да те видя във форума тия дни :)

VeSna
12-20-2008, 11:27
именно, ма за някои гледането и на животно не е философия и го оставят на самотек...

Весна кажи сега как е, имаш ли проблеми(гадене, сънливост) сподели малко че немога да те видя във форума тия дни :)

Относно проблемите - гадене и повръщане веднага след забременяването, няколко дни и сега не :) Сънливост - винаги ми се спи :lol: но апетита най-много ме притеснява, хапвам си често (не че преди не съм де, но все пак...)
Бях по София на лекар (там ще са ми консултациите) всичко е наред само дето немогат да разберат в коя седмица съм :lol: последно уж съм в 7-ма иняколко дни, ма зародиша се развива идеално, но е малък (така е с този мой нередовен цикъл, не помня кога ми е дошло последно...) Има си сърдечна дейност, чухме му тоновете, матката, яйчниците и средата се развиеат идеално. Правиха ми кръвни изследваня и чакам резултати след няколко дни (само за кръвните изследваня ме одраха 90 лв :lol: но като знаят, че за бебето щее ги дадеш и искат...) До 2-3 дни трябва да се оправя с ученето и с декани и т.н. Говорих с родителите си - към средата на Март ще могат да си дойдат и тогава ще е сватбата :) Абе общо взето всичко е много динамично около мен :D на ден ми се случват по 1000 неща и взимаме 1000 решения с милото и така :)

darla
12-20-2008, 11:35
^oh,zavijdam vi.to4no tozi perido,prez koito preminava6 sega ti be6e nai-hubaviq za men

traka
12-20-2008, 11:40
Ох сватбата ... много весело за един ден и бая приготовления. Радвам се че имаш толкова подкрепа много е хубаво това. С ученето ще прекъснеш за година или ще минеш задочно.

А за пари се подготви ще ти се налага да плащаш доста, аз хем съм по здравна каса, хем ми се налага и да плащам, но тези разходи са за хубаво. Ми щом има сърдечна дейност със сигурност си във втори месец, а това на колко точно седмици е малко по късно ще се разбере почти с точност :) ето ти едно линкче с любимото ми четиво :) http://semeistvo.rozali.com/bremennost-calendar.html

VeSna
12-20-2008, 11:56
Ох сватбата ... много весело за един ден и бая приготовления. Радвам се че имаш толкова подкрепа много е хубаво това. С ученето ще прекъснеш за година или ще минеш задочно.

А за пари се подготви ще ти се налага да плащаш доста, аз хем съм по здравна каса, хем ми се налага и да плащам, но тези разходи са за хубаво. Ми щом има сърдечна дейност със сигурност си във втори месец, а това на колко точно седмици е малко по късно ще се разбере почти с точност :) ето ти едно линкче с любимото ми четиво :) http://semeistvo.rozali.com/bremennost-calendar.html

С ученето мисля да мина на "индивидуален план", защото задочно нямам :( трябва да говоря с декана и да ме одобри (все пак имам доста основателна причина) и после само на изпити и аз си избирам дата за изпитите ( със задочниците или с редовните) и така :)
За парите... Немога да се приготвя, но наложи ли се да дам - винаги има и така :)

traka
12-20-2008, 12:03
ами те не са толкова много изледванията... на мен ми пуснаха 1-вите с установяването на бременността и след това чак в края на 4-ти ми пуснаха ПКК и глюкоза, а ме пратиха и на биохимичен скрийнинг в 15 седмица който пак се плаща 40 лв, и след това трябваше да отида и на фетална морфология м/у 19 и 22 г.с. , която пък е 60 лв., не са кой знае колко много пари, така че дават се почти през месец и не са на куп :) се ще се намерят :)

mgxpower
12-20-2008, 13:02
Аз само едно не мога да проумея от 4 месеца са заедно и вече имат бебе?!
Съжалявам , че така мисля , но тази връзка няма бъдеще за мен може да има ,но не и дълго и трайно.Не знам може и да греша , но такова усещане имам :shock:

darla
12-20-2008, 13:35
koi sa ot 4 meseca zaedno,4e az pak sum izpusnala?No vse pak tova,4e sa ot skoro zaedno ne ozna4ava,4e nemoga da budat dobro semeistvo

mgxpower
12-20-2008, 13:43
koi sa ot 4 meseca zaedno,4e az pak sum izpusnala?No vse pak tova,4e sa ot skoro zaedno ne ozna4ava,4e nemoga da budat dobro semeistvoДобро - да , но трайно - дали?!Замисли се колко неща можеш да разбереш за 4 месеца...по принцип до 4 месеца всичко е идеално и след 4 месец черните ризи се вадят една по една бях го чел някъде....

VeSna
12-20-2008, 13:57
koi sa ot 4 meseca zaedno,4e az pak sum izpusnala?No vse pak tova,4e sa ot skoro zaedno ne ozna4ava,4e nemoga da budat dobro semeistvoДобро - да , но трайно - дали?!Замисли се колко неща можеш да разбереш за 4 месеца...по принцип до 4 месеца всичко е идеално и след 4 месец черните ризи се вадят една по една бях го чел някъде....


За мен става на въпрос... Относно черните ризи сме си ги извадили още преди да се хванем - аз зная за него и той за мен... Първо съм му казала най-мръсните ми и долни постъпки и съм се показала в най-черната светлина в която можех. Връзките не стават попринцип, защото след това има недоизказани неща, а ние говорим непрекъснато - през няколко дни му казвам "Ако имаш забележки относно секс, държание и т.н. казвай! Аз ще направя всичко възможно да го поправя и да го променя" Когато се караме, никога не е само с обвинения, а и с доказателства. Винаги се ОБЯСНЯВА защо е караницата и защо защитавам това мнение. В крайна сметка се разбираме и който е сгрешил си навежда главата и го приема... Родителите ми са заедно от 3 месеца преди брака и вече 25 години се радват на щастлив брак... Така че е важно разбирателството и уважението... Без значение от времето...

mgxpower
12-20-2008, 14:00
Ще видиш един ден , че съм бил прав! А и не е хубаво още в началото да има какво да се изглажда визирам караниците! :) Ще поживееш ще видиш бил съм свидетел на много такива двойки аз самия се познавам с такива каквото и да ти кажа сега ти пак ще си твърдиш същото за това само времето ще ти покаже , че съм бил прав!

darla
12-20-2008, 14:29
E,ne budi 4ernogled.Vse pak momi4eto o4akva dete ot tozi 4ovek,az bih kazala dano NE izleze6 prav.nie s muja mi bqhme zaedno 2godini predi da se ojenim,no pak ima ejednevni rutinni ne6ta,za koito sporim.

mitternacht
12-20-2008, 14:34
Интересна тема :)
Значи, явно не само тук една заплата от 300 лева е нормална, а от 500-600 си е добра.Е, в София изглежда вземате четири цифрени суми, но и стандарта ви е по-скъп.Горе-долу се уравновесява.

Колкото до разходите.... наистина зависи.Има мои бебешки дрешки които стоят с етикетите и не са обличани дори.Цели торби с такива :) Нищо не пречи да се използват някой ден ;)

Някой спомена за 16 годишни майки :) Хъхъхъхъ :)) На (почти) 19 съм, а още се имам (и всички останали набори) за деца!
Можем да сме сериозни, разбира се, но... изобщо надали някой на тази възраст е достатъчно зрял да гледа бебе.Изискват се много отговорности.А вие споменавате дори 16 годишните :)) Та те тепърва трябва да откриват що е то истинското влюбване, романтика...
Може да се намират някакви изключения тук-таме, решили да продължат рода, но.... искрено се очудвам.
Е, поздравления за смелостта им!

(Абе, като се подсетя сред познатите ми на по 23-24... че то и тях ги "морят хормоните" още :))

krem4et0
12-20-2008, 15:19
Абе аз след 4 месеца връзка не съм убедена, че бих правила секс с някой, да не говорим да е баща на детето ми...Просто не мисля, че ще мога да допусна толкова интимно който и да е...
Не, че упреквам Весна. Просто е въпрос на принципи и разбирания. След 4 години връзка аз все още имам колебания в някои отношения дали точно той е. да не говорим за караниците...днес пак се скарахме, защото е твърдоглав овен :D Чак се учудихме, че 2 седмици не сме се карали :-D

mgxpower
12-20-2008, 15:47
Абе аз след 4 месеца връзка не съм убедена, че бих правила секс с някой, да не говорим да е баща на детето ми...Просто не мисля, че ще мога да допусна толкова интимно който и да е...
Не, че упреквам Весна. Просто е въпрос на принципи и разбирания. След 4 години връзка аз все още имам колебания в някои отношения дали точно той е. да не говорим за караниците...днес пак се скарахме, защото е твърдоглав овен :D Чак се учудихме, че 2 седмици не сме се карали :-DТочно за това ти говоря , че през тези 4 месеца на всеки му е позволено да прави каквото си поиска и двамата се придържат към добрия тон , но това е до едно време после както казах си проличава кой какъв е !

Дарла не съм черноглед просто съм реалист и преценявам момента :)

krem4et0
12-20-2008, 15:55
Всеки знае за себе си...Сестра ми се омъжи след година и малко познанство с бъдещия си мъж и се оказа, е изобщо не се познават добре.....разведена е за щастие без деца. За това съм и скептична. За да се развие връзката трябва много време.....А за да решиш, че той или тя е достоен спътник трябва повече време. Но понякога нещата просто се получават и караме по течението. Важното е 1 ден да не съжаляваме за избора си......

mgxpower
12-20-2008, 15:59
Но и да караш по течението цял живот не е работа защото винаги те запраща към някой скала сблъсъка е неизбежен!Изобщо такива вятърничави работи не харесвам :)

VeSna
12-20-2008, 16:20
Абе аз след 4 месеца връзка не съм убедена, че бих правила секс с някой, да не говорим да е баща на детето ми...Просто не мисля, че ще мога да допусна толкова интимно който и да е...
Не, че упреквам Весна. Просто е въпрос на принципи и разбирания. След 4 години връзка аз все още имам колебания в някои отношения дали точно той е. да не говорим за караниците...днес пак се скарахме, защото е твърдоглав овен :D Чак се учудихме, че 2 седмици не сме се карали :-D

И моя е твърдоглав овен 8-) , но аз съм добър балансьор - везни, а и много осъваршенстван манипулатор :lol: Накратко - поставяме се на чуйдото място и след това реагираме... И общо взето няма човек в последните 5 години, който да ми се е упрял с характера :P + това по китайския съм змия - леко се приближавам, тихо, но съгурно, увивам се по такъв начин, че спасение няма... (прозвуча као хвалба май... :lol: )

VeSna
12-20-2008, 16:22
С хиляда правописни грешки... :lol: нямам време да поправям сега :oops:

traka
12-20-2008, 16:23
Абе всяка връзка е различна, точно тази може да по стабилна и от нашите дълготрайни връзки... И при мен след 4-тири години, та вече и от горе се си намираме за кво да се дрънкаме, като ни е до караници. Винаги ще си бъдем обаче опора и точно за това съм с мъжа ми. Това видях в него когато се влюбихме, това виждам и сега. Той е всичко за мен и аз за него. Незнам дали ще ви говори нещо това, но ние живеем заедно от 2-рата ни седмица като гаджета. Не можехме да живеем един без друг. Защо изчакахме с брака, може би защото нямахме средтва, за да го направим по рано. Не е важно от колко време сте заедно, а какво сте видели в човека срещу вас при първата ви среща. Дали аз съм невероятна романтичка или просто вярвам в Любовта от пръв поглед,незнам, но тя съществува и се намира :)

Аз пък ви желая всичко най-най и мисля, че ще бъдете хубаво семейство. Все пак си зависи от вас.

krem4et0
12-20-2008, 16:29
А ние правихме секс след година и половина заедно и преспахме заедно след повече от 3........ :D Много предпазлива съм май.

mgxpower
12-20-2008, 16:40
А ние правихме секс след година и половина заедно и преспахме заедно след повече от 3........ :D Много предпазлива съм май.Мога да кажа , че приятеля ти има железни нерви и се е запасил с доста търпение за да чака толкова дълго :) не го изпускай :)

darla
12-20-2008, 16:44
^naistina tozi muj e s jelezni nervi i turpenie. :)

traka
12-20-2008, 17:02
аз до колкото знам са си първи и търпението им май не е било от значение. По скоро са имали нужда от увереност и желание :)

VeSna
12-20-2008, 17:04
А ние правихме секс след година и половина заедно и преспахме заедно след повече от 3........ :D Много предпазлива съм май.

Aз мойто го въртях само докато се хванеме 5-6 месеца... Секса си е секс - определено шапка му свалям на пича ти, а и на теб... Надявам се да продължим все така да се разбираме и уважаваме, другото не ме изтересува - нито миналото му, нито моето минало...

traka
12-20-2008, 17:08
А ние правихме секс след година и половина заедно и преспахме заедно след повече от 3........ :D Много предпазлива съм май.

Aз мойто го въртях само докато се хванеме 5-6 месеца... Секса си е секс - определено шапка му свалям на пича ти, а и на теб... Надявам се да продължим все така да се разбираме и уважаваме, другото не ме изтересува - нито миналото му, нито моето минало...

И аз съм като теб отчасти, всичко му изпях на мъжа ми за мен още първата вечер :) а секс правихме след съжителство 45 дена, не защото нямах желание, а защото мъжа ми искла да ми покаже, че не е с мен само за секса :)

darla
12-20-2008, 17:14
ihh,tezi muje....dali poumnqvat ili prosto sa se izu4ili kak da ni balamosvat.Ok,de,az 6te se izkaja kato po-"razhaitena".nie s muja mi pravihme sex sled 3 sedmici,ama kakuv sex be6e.......o6te go pomnq! :smt101

traka
12-20-2008, 17:18
то не че не имало опити ма ме оставяше недовършена... раздразни ми и стане и хване на някъде... Е като го направихме до 3 пъти стигнахме...(и да искам не мога да го забравя) :P такова чакане си беше, оставаше и за 5 мин да е и щях да се гръмна..

VeSna
12-20-2008, 17:18
ihh,tezi muje....dali poumnqvat ili prosto sa se izu4ili kak da ni balamosvat.Ok,de,az 6te se izkaja kato po-"razhaitena".nie s muja mi pravihme sex sled 3 sedmici,ama kakuv sex be6e.......o6te go pomnq! :smt101

Просто ако искаш нешо силно - трябва време за да реагираш в точната ситуация... Примерно докато ме сваляше ако ми беше послегнал и с пръст да ме пипне или за секс да ми намекне - проиграваше си шанса... И точно поради тази причина аз бях човека, който си го поиска... (изглеждам развратна предполагам...) А и попринцип знам какво да направя и кога да реагирам, после само чакам да дойде момента...

mgxpower
12-20-2008, 17:19
ihh,tezi muje....dali poumnqvat ili prosto sa se izu4ili kak da ni balamosvat.Ok,de,az 6te se izkaja kato po-"razhaitena".nie s muja mi pravihme sex sled 3 sedmici,ama kakuv sex be6e.......o6te go pomnq! :smt101

Просто ако искаш нешо силно - трябва време за да реагираш в точната ситуация... Примерно докато ме сваляше ако ми беше послегнал и с пръст да ме пипне или за секс да ми намекне - проиграваше си шанса... И точно поради тази причина аз бях човека, който си го поиска... (изглеждам развратна предполагам...) А и попринцип знам какво да направя и кога да реагирам, после само чакам да дойде момента...На колко си години?!

VeSna
12-20-2008, 17:23
ihh,tezi muje....dali poumnqvat ili prosto sa se izu4ili kak da ni balamosvat.Ok,de,az 6te se izkaja kato po-"razhaitena".nie s muja mi pravihme sex sled 3 sedmici,ama kakuv sex be6e.......o6te go pomnq! :smt101

Просто ако искаш нешо силно - трябва време за да реагираш в точната ситуация... Примерно докато ме сваляше ако ми беше послегнал и с пръст да ме пипне или за секс да ми намекне - проиграваше си шанса... И точно поради тази причина аз бях човека, който си го поиска... (изглеждам развратна предполагам...) А и попринцип знам какво да направя и кога да реагирам, после само чакам да дойде момента...На колко си години?!

Aко питаш мен - 19
ПС: защо?

krem4et0
12-20-2008, 17:30
А ние правихме секс след година и половина заедно и преспахме заедно след повече от 3........ :D Много предпазлива съм май.

Aз мойто го въртях само докато се хванеме 5-6 месеца... Секса си е секс - определено шапка му свалям на пича ти, а и на теб... Надявам се да продължим все така да се разбираме и уважаваме, другото не ме изтересува - нито миналото му, нито моето минало...

И двамата бяхме девствени. Мисля, че това е основната причина. шапка сваляй на мен. Докато го накарам да ме докосне по-така направо се изприщих. Ама аз такъв си и исках-скромен, кротък, срамежлив, необременен...да си го моделирам :D

mgxpower
12-20-2008, 17:31
А ние правихме секс след година и половина заедно и преспахме заедно след повече от 3........ :D Много предпазлива съм май.

Aз мойто го въртях само докато се хванеме 5-6 месеца... Секса си е секс - определено шапка му свалям на пича ти, а и на теб... Надявам се да продължим все така да се разбираме и уважаваме, другото не ме изтересува - нито миналото му, нито моето минало...

И двамата бяхме девствени. Мисля, че това е основната причина. шапка сваляй на мен. Докато го накарам да ме докосне по-така направо се изприщих. Ама аз такъв си и исках-скромен, кротък, срамежлив, необременен...да си го моделирам :DНа колко години е бил , че е бил девствен?! :shock:

krem4et0
12-20-2008, 17:34
И аз съм била, ей. на 19 бяхме, когато се запознахме, а секс правихме няколко месеца преди 21-вия си РД. Имаме разлика 7 седимици :-D

Малко късно за днешните разбирания, но за нас си беше точно навреме.

traka
12-20-2008, 17:37
Ето ми потвърждението на това, че за всеки си има точния човек :)

traka
12-20-2008, 17:39
Абе усетихте ли колко сме избягали от темата.... Май трябва да си направим такава за "партьора"

hottie
12-20-2008, 18:16
Ние пък още на първата нощ :-P Страстите бяха толкова силниии..направо нищо друго не ме интересуваше. Трябваше да е с мен от-до. Най-невероятната ми нощ :)

traka
12-20-2008, 20:37
То и аз съм имала връзки започващи именно от една луда нощ, но с мъжа ми просто трябваше наистина да бъде различно :)

Naughty_
12-28-2008, 18:24
а ние на 2-3 месец :-D

hottie Какво точно работите с приятеля ти ,ако не е тайна :P
Аз също съм от София и ако се докопам до толкова голяма заплата ще бъде много хубаво :-D

babity
12-29-2008, 15:42
Трака, виж аз може да не обичам (всъщност имам страх) малки деца и в същото време да обожавам кучетата, но това в никакъв случай не значи, че мога да ги сравнявам. Животното си е животно. Още повече, че то се нагажда по моите желания. Сере когато аз искам, пишка тогава, целува, яде, пие, лае само тогава, когато аз искам. Има ли някаква база за сравнение? Иначе в първите месеци слугуването е много, но винаги мога да го оставя сам.

И си права и не си :) Обяснявам - имам куче (на 45 дни го взех) сега е на 2 год и половина. Грижата за него също е огромна. Когато беше малък пишкаше през 20 мин,а къкаше на всеки час... Съответно неможех да го извеждам навън (не му бяха минали дните от ваксините) и чистиш,драга... Няма как - храниш по 4-5 пъти на ден, нощно време ми се е будил да си играем и аз в 3-4 нощта ставам да си играя с него... Защо? Можех да го напляскам и той щеше да заспи, но не съм, нали? Взех го, лишавах се (понякога от цигарите и яденето за мен за да му купя нещо за него), но сега имам перфектно обучено куче (около 40-50 команди), прекрасен външен вид (на месец към 70-80 лв само за витамини и по 4-5-6 часа разходки на ден), възпитание (знае кога да се радва, кога да лае, кога да лежи и т.н.).

Разказах го всичко това за да ви покажа (или поне да се опитам), че имат много общо - и помярчето на село е гледано (хранено и поено), но няма нищо общо с държанието на моя пес... Има разлика как и колко се грижиш за него, как го възпитаваш (без значение дете или куче)... В някоя друга тема някой си се опиташе да ме убеди, че на 17-18 неможеш да поемеш отговорност за дете... Аз я поемам за КУЧЕ всичко като по учебник, всчкъкви лишения, излизаня (все пак немога да отида с преспиване в др. град нали?), прибирах се в 4-5 от дискотеки и в 7 бях на крак да си разходя песа поне до към 9-9:30... Как ще се лишавам за куче, а за собственото си дете - не???

И моето дете няма да избяга, и аз ще ставам рано, и аз няма да спя, и аз няма да излизам за да съм с него и да се грижа за него. Само дето ще е по - напред в годинките. Хубаво си се грижила за кучето си, похвално! Ама много си си дала зор. Аз откровено казано съм си доста по - мързелива от теб. Кучето ми само се разхожда, само се научи къде да ака и къде не, само първите няколко вечери му беше позволено да ме притеснява нощем и да се качва на леглото ми. За мен разликата е огромна. Грижите за бебето са мнооооого повече.

Biskfitka
12-29-2008, 17:33
mislq,4e tezi koito rajdat na 13 sa ot malcinstvata,a po 15 masovo pravqt aborti,a az ne se 4uvstvam s pravoto si da se izkaja otnosno tova dali nqkoq trabva da rajda ili ne.
Fakt,e 4e na 13-15 e absurd da se otdade6 na dete-ako tozi otgovor te zadovolqvaАбсурд е,но както съм писала в форума...има момиче,който тая година става на 16 и чака второ... :shock:
Тва е...ненормално.... :? :? :? :?

Wrathchild
01-01-2009, 14:04
Това е може би най-лошото - ученето. Много по-трудно е да завършиш средно с дете на ръце. Има опцията самостоятелна форма, но все пак е трудно. Ако пък си зарежеш образованието е още по-зле - тогава пък с какво ще го храниш?
Колкото до излизанията на кафе, много се лъжете, че желанията са само в тийн възрастта. Всеки човек има нужда от малко почивка, без да гледа дали малкия не е наакан, гладен или се е ударил. Малко почивка, където може да поклюкарства с приятели, без през 5 минути да казва 'Да, да, миличко, мама е тук'. И дето се вика - и двамата родители искат поне от време на време да останат на саме, дето се вика, поне един секс да направят без мисълта 'Ама да не го събудим'.

SoFarSoG00d
01-07-2009, 17:56
Аз съм много против някаква непълнолетна пикла да става майка.Защо?Първо,когато все още си зависим от своите родители ти не може да поемеш отговорност и да родиш дете,защото ти самата си дете/
Не може да възпиташ дете!!!Ти все пак си към 11 клас,дори не си завършила училище?

Знаеш ли как се изкарват средства и колко средства са необходими?!
Имаш ли капацитет да възпиташ едно дете?
Можеш ли да си позволиш да гледаш дете,без помощ от родители?
Мислиш ли ,че си достатъчно зряла да бъдеш майка.

Всяка пикла може да роди,но не всяка може да бъде майка.

Моя съвет към всички малки момиченца:недейте да стигате до въпроса:
Да направя ли аборт или да го задържа?
Използвайте предпазни средства,защото има една леко груба поговорка,която е доста вярна:
'Гъз глава затрива'.

:-o

Rofl4e
02-23-2009, 20:39
blab,sudeiki po posledniq ti post ti sama si protivore4i6.vse o6te ne sum stanala vmania4ena i psihqsala maika,za da se prisuedinq kum ostanalite v bg-mama.ne te sudq,4e ne haresva6 decata-az ne sum vmania4ena,ne kazvam,4e vsi4ko,koeto moeto dete napravi e nai-prekrasnoto i veliko i 4e po-umno ot nego nqma!podrazni me na4ina,po koito si zadala vuprosite ti,makar,4e ne razbrah za6to da ne mi e udobno da otgovorq na tqh.Ok,6tom durji6 6te ti otgovorq:

1.v purvite 1-3meseca bebeto struva MINIMUM 250lv na mesec,sled tova-po-malko
2. bilo to bebe ili ve4e dete,nemoje6 da go ostavi6 samo-dali 6te go vzeme6 sus sebe si ili 6te go ostavi6 pri nqkoi-edno ot dvete
3.purvite 1-3 meseca nqma nikakvi refleksi i moje samo dokato se napuva da reve i da se osere.okolo 4-5 puti na denono6ti.posle po vednuj-dva puti.i pamersite ne se smenqt samo,kogato se nadriska,a izob6to kogato se e napoil
4.purvite meseci se hrani sredno 7-8-9 puti na denono6tie.Okolo1god se hrani okolo 4 puti-samo prez denq.molq li4no sprq da qde prez no6tta o6te purviq mesec i mi spesti sredno6tnite stavaniq.
5.tova e mnogo otnositelno,zavisi ot temperamenta na deteto.nqkoi deca revat postoqnno,dori bez vidima pri4ina,drugi sa po-krotki i mul4alivi.Moq nikoga ne e hlen4il,pla4e samo kogato e gladen,jaden,naakan ili se e udaril,sega ve4e i kogato iska da go gu6na.opredeleno sum kusmetliika v tova otno6eniq,ot suvsem maluk ne sum go glezila da go dundurkam po cql den i no6t i mislq,4e za tova sega e po-samostoqtelen.
6.purvite 1-2meseca se hrani sredno po 1-2-3 puti na no6t,no trqbva vuzmojno nai-burzo roditelite mu da go otu4at ot tozi navik
7.da,moq sega e to4no v tazi faza-az mu kazvam "NE",toi mi se usmihva i produljava da pravi kakvoto si znae.edin 6amar po pampersa mu pokazva,4e "NE" naistina ozna4ava NE i vsi4ko e ok.

sega dobre li e ve4e
дарла ти си истинска касметлийка .. ако си давала минимум 250 на месец.. имаме с моя приятел едно приятелско семейство който от скоро си имат бебче.. (малдички са доста) и казаха че 1 месец разходите са надхвърлили 4000 лв.. а следващите месеци са около 1000..
незнам вие как сте се побирали в този минимум..

SoFarSoG00d
02-23-2009, 20:52
каквото и да си говорим,ако трябва едно бебе да се гледа както трябва,без да бъде лишавано -минимум 700лв.....а като стане голямо не ми се мисли.

Rofl4e
02-23-2009, 21:18
каквото и да си говорим,ако трябва едно бебе да се гледа както трябва,без да бъде лишавано -минимум 700лв.....а като стане голямо не ми се мисли.
само раждането струва около 1000 лв..

Blab
02-24-2009, 02:44
глезени истории.

за едно бебе най-важни не са парите, а едно друго такова, туптящо Нещо, викат му Обич май...

SoFarSoG00d
02-24-2009, 07:04
глезени истории.

за едно бебе най-важни не са парите, а едно друго такова, туптящо Нещо, викат му Обич май...
Дете не се гледа само с любов,необходими са пари и то много,не трябва да си глезен,че да твърдиш такива неща,просто трябва яко кешЗамисли се,моята браточведка наскоро роди да я запитах статистика:
1000лв раждане в частна клиника
3000лв детска стая
150лв-памперси на месец
първоначално 500-600лв за дрешки
още толкова за аксесоари,да не говорим,че ако майката не кърми детето трябва да е на мляко заместител

Да не говорим,че ако искаш да си направиш пластична корекция на гърдите-още 5000лв поне....

Абе това е първоначално,ами после детето като стане голямо,започне да расте с бързи темпове и всеки месец му трябват нови :дрехи,обувки,качествена храна-детски пюренца(само едно бурканче е 3лв),две колички-лятна,зимна.....пари за детска градина и ясла,после ела и ми кажи,че дете само с любов се гледа!!!!!
С гаджето ми имаме пари да гледаме дете,семейството ми са супер добре финансово,да ама не искаме,понеже нека да допълня,че ми се живее.,трябва да си купим собствена къща,защото не искам да гледам дете в апартамент,голям семеен автомобил,завършване на висшето и кариера,след това може и бебе,ама както казах думата е :КЕШ.

Blab
02-24-2009, 07:43
повтарям - глезени истории;

krem4et0
02-24-2009, 09:39
Раждането съвсем не струва толкова. Говоря за нормално. Ако секциото е по медицински причини, е безплатно!

mirmark
02-24-2009, 09:40
глезени истории.

за едно бебе най-важни не са парите, а едно друго такова, туптящо Нещо, викат му Обич май...
Дете не се гледа само с любов,необходими са пари и то много,не трябва да си глезен,че да твърдиш такива неща,просто трябва яко кешЗамисли се,моята браточведка наскоро роди да я запитах статистика:
1000лв раждане в частна клиника
3000лв детска стая
150лв-памперси на месец
първоначално 500-600лв за дрешки
още толкова за аксесоари,да не говорим,че ако майката не кърми детето трябва да е на мляко заместител

Да не говорим,че ако искаш да си направиш пластична корекция на гърдите-още 5000лв поне....

Абе това е първоначално,ами после детето като стане голямо,започне да расте с бързи темпове и всеки месец му трябват нови :дрехи,обувки,качествена храна-детски пюренца(само едно бурканче е 3лв),две колички-лятна,зимна.....пари за детска градина и ясла,после ела и ми кажи,че дете само с любов се гледа!!!!!
С гаджето ми имаме пари да гледаме дете,семейството ми са супер добре финансово,да ама не искаме,понеже нека да допълня,че ми се живее.,трябва да си купим собствена къща,защото не искам да гледам дете в апартамент,голям семеен автомобил,завършване на висшето и кариера,след това може и бебе,ама както казах думата е :КЕШ.

Ами - наистина голяма част от това, което каза са глезотии
Защо раждане в частна клиника - отпадат 1000 лв.
Защо стая за 3000 лв. Може и при вас в самото начало, необходимо е само едно легълце със съответните завивки - 500 лв. от тук пестим още 2500.
Защо корекция на гърди - 5000 лв. - махаме и тях
и само до тук сметката намаля с 8500 лв. знаете ли, че има млади семейства, които получават 8500 лв. за цялата година. как да не са глезотии това?

krem4et0
02-24-2009, 09:45
Да не говорим, че дрехи ще му подарят до 1-вата година. Ако майката кърми също пести доста. Може да не купуваш Pampers, а далеч по-евтини пелени. Може и за многократна употреба. Не знам за вас, но аз с такива съм отгледана и е станало човек от мене. Да не говорим, че майка ми не е имала кърма, но не съм яла АМ, а кисело мляко (от 1 и съща крава, което майка ми и е квасела сама)...Така, че не се превъзнасяйте толкова. Ще трябва и количка, най-добре комбинирана, но операция на гърдите, частна болница с ВИП стая, присъствие на бащата, камера.....айде и без това може да се мине.

SoFarSoG00d
02-24-2009, 12:12
глезени истории.

за едно бебе най-важни не са парите, а едно друго такова, туптящо Нещо, викат му Обич май...
Дете не се гледа само с любов,необходими са пари и то много,не трябва да си глезен,че да твърдиш такива неща,просто трябва яко кешЗамисли се,моята браточведка наскоро роди да я запитах статистика:
1000лв раждане в частна клиника
3000лв детска стая
150лв-памперси на месец
първоначално 500-600лв за дрешки
още толкова за аксесоари,да не говорим,че ако майката не кърми детето трябва да е на мляко заместител

Да не говорим,че ако искаш да си направиш пластична корекция на гърдите-още 5000лв поне....

Абе това е първоначално,ами после детето като стане голямо,започне да расте с бързи темпове и всеки месец му трябват нови :дрехи,обувки,качествена храна-детски пюренца(само едно бурканче е 3лв),две колички-лятна,зимна.....пари за детска градина и ясла,после ела и ми кажи,че дете само с любов се гледа!!!!!
С гаджето ми имаме пари да гледаме дете,семейството ми са супер добре финансово,да ама не искаме,понеже нека да допълня,че ми се живее.,трябва да си купим собствена къща,защото не искам да гледам дете в апартамент,голям семеен автомобил,завършване на висшето и кариера,след това може и бебе,ама както казах думата е :КЕШ.

Ами - наистина голяма част от това, което каза са глезотии
Защо раждане в частна клиника - отпадат 1000 лв.
Защо стая за 3000 лв. Може и при вас в самото начало, необходимо е само едно легълце със съответните завивки - 500 лв. от тук пестим още 2500.
Защо корекция на гърди - 5000 лв. - махаме и тях
и само до тук сметката намаля с 8500 лв. знаете ли, че има млади семейства, които получават 8500 лв. за цялата година. как да не са глезотии това?
Абе то човек,ако ги няма тия пари детето като е малко,после като стане ученик и когато е двойно по-скъпо какво ще правите?Дете се гледа със средства,за да се чувства добре,за да може да има това,което иска,а не в лишения,ако не мога да осигуря хубав живот на детето,няма смисъл да го създавам,после да се обвинявам.
Задължително е да спи само в стая,аз от пеленаче имам собствена стая.

SoFarSoG00d
02-24-2009, 12:14
Семейство с 8500лв на година и бебе....утопия.

krem4et0
02-24-2009, 13:20
Няма да говоря колко е средната заплата в град като Свищов. Ще кажа само, че моята е 468 лв бруто и повече от 100 лв по-малко след удръжките. Вземам доста висока заплата за града!

Blab
02-24-2009, 13:30
Девойката просто е глезла. Дете може да се гледа с нормални пари. Да, нужни са, така е, но подобни изхвърляния са ненужни.

Не съм живяла в лукс и охолност, но съм станала Човек, и още как.;

mirmark
02-24-2009, 13:54
Човек лесно свиква на хубавото. Вярно, че от неина гледна точка другите едва ли не не трябва да имат деца. Добре,че света не се върти около такива личности.

SoFarSoG00d
02-24-2009, 14:55
Човек лесно свиква на хубавото. Вярно, че от неина гледна точка другите едва ли не не трябва да имат деца. Добре,че света не се върти около такива личности.
Детето в наши дни е лукс,това е факт,вие като сте смели раждайте и отглеждайте децата си без пари,аз няма да причиня такова нещо на бъдещото си дете,защото смятам,че има доста неща в живота,които трябва да постигна за да си позволя този лукс,кариерата преди всичко,която ще ми даде възможност да не мисля от къде ще купя това и онова на детето си.Не съм глезена,просто съм реалистка,пък и не е важно количеството,а качеството,затова светът е пренаселен,всеки ражда-ама не мисли как се гледат тия деца-С кеш

krem4et0
02-24-2009, 15:54
Пари трябват, но никой не казва, че трябва да получаваш хиляди, за да имаш дете. Да не говорим за случаите, когато парите заместват възпитанието. Кое е по-важно-да имаш модна количка, дрешки (а си бебе) и играчки за стотици, или да си отгледан с обич, с внимание, да си добре възпитан?

Когато аз съм се родила, родителите ми са започнали строеж на жилище. Едно време собствениците на блока са помагали и при строежа(не само организационно), но и естествено са трябвали пари. Ами не са имали много. Майка ми се е научила да прави 7-8 различни яденета с воденички. Аз не съм била хранена със сухо мляко(обривала съм се впрочем). Подквасвали са ми...Да не говорим, че съм била и с проблеми и ми се е налагало лечение, за което впрочем родителите ми не са платили 1 стотинка.

Да, времената са други. Не сме 1985-7 година, но човек ако има желание, намира възможности. Не всичко опира до пари. Казвам го като човек свикнал и с малко, и с много.....Парите не заместват грижите, обичта, вниманието, доброто възпитание.

SoFarSoG00d
02-24-2009, 16:25
При нашето поколение е било съвсем друго,държавата се е грижила за хората,а сега ....майчинството е смешна сума,която няма да стигне и за памперси,детските-хахаха,нашите даже не са вземали детските,които ми се полагат....някакви 20-30 лв,да не говорим,че в детските градини не се грижт за децата,хранят ги с боклуци ,това какво е?
Парите не заместват любовта към детето,но пък само с любов не става.Децата трябва да са планирани и да бъдат създадени в най-благоприятния момент от живота на хората,тогава когато в семйството има финансова стабилност.Сега е трудно да гледаш дете,не казвам,е е невъзможно,но ....
Всеки си има мнение по въпроса,но когато си с детето в супермаркета и то иска нещо,за което нямаш пари как ще се почувстваш?Как ще се почувстваш,когато детето ти иска някаква играчка и за нея нямаш пари?Как ще се почувстваш,когато иска да учи нещо скъпо платено,за което ти нямаш пари?Как ще се почувства то,когато винаги му казваш:Няма пари за това,няма пари за онова.
Лесно е да родиш дете и да си играеш на семейство,но това не е игра,не трябва да разчиташ на ничищ помощ освен на собствените си сили и тези на бащата на детето.

krem4et0
02-24-2009, 16:35
Може би както са постъпвали с мен-от 2-ри клас помагам в счетоводна работа. Знам цената на парите, знам кака се изкарват и колко лесно се харчат и знам какво мога да поискам. Винаги има алтернатива. А и не е добро възпитание да угаждаш на всяка прищявка на детето си. По-скоро е грешно. Трябва да се научи, че в живота има и НЕ.

Виж, аз съвсем не мисля да имам дете поне не близките 2-3 години. Не заради пари, не и защото ме е страх, че няма да се справя. Просто искам да поживея с човека, който смятам да бъде баща на децата ми. Но не искам само 1 дете. Искам поне 2. И все пак, ако това се сучи днес, няма да съм отчаяна и нещастна. Няма да го махна, няма да се откажа от него. Все пак не съм дете, не съм без образование и за сега имам и работа...

Не мисля, че това е пикът в моя живот, но се боя, че когато настъпи финансовият пик, тогава няма да искам дете в търсене на още по-големи върхове в работата или по-голяма заплата.

Да, не съм готова на 100% да съм родител, но от около година ми става мъчно при всяка нова менструация. това е сигнал, че го искам. А знам, че докато имам 2ръце, докато приятелят ми е млад и упорит, аз няма да оставя детето си гладно, жадно, голо и наакано.

SoFarSoG00d
02-24-2009, 16:56
Ето сметката за едно бебе,ако се гледа долу-горе в нормални условия и без глезотии:
За началото:

Раждане-500лв
Почерпка за бебето-300лв
Комбинирана деткса количка-450лв
Гардероб за дрехи-200лв
Столче за кола-200лв
Креватче-220лв(най-евтиното)
Корито-50лв
Стерилизатор за вода-150лв
Хавлия-2 по15лв=30лв
Спално бельо-3 комплекта по 50лв=150лв
Лигавник-5по2лв=10лв
Столче за хранене-60лв(от евтините)
Разни играчки-50лв
Предпазител за конатк 6лв броя-около 60лв за един апартамент
Предпазител за шкафове-60лв
За врата-20лв
Проходилка-100лв
Комплект за хранене(шише,биберони,)-30лв
Яке,ританки,дрехи разни,чорапи,обувчици,одеа ца,поривала за количка-400лв(най-добрият случай)

Общо:3040



Памперси-100лв
Дрехи-100лв
Каша-6лв кутия-60лв на месец
Детска храна-3лв бурканче(по две на ден 30 дни=180лв)
Мокри кърпички-10лв
Шампоан-10лв
Крем срещу подсичане-6лв
Лосион за тяло-10лв
Прах за пране-8лв 1 кг(около 16лв на месец)

Общо:492лв-ако го гледаш по-скромно


Не съм включвала сметки за електричество,защото за едно дете трябва да се гледа на топличко зимата,не съм включвала,ако детенцето боледува:антибиотици,сироп и,витамини
Не съм включвала:ясла,разни други глезотии,ако ги добавя......

Забравих да добавя,трудно ще бъде и на двама работещи,да не говорим за непълнолетни,които са запазили детето и разчитат на:мама,тате и гадже....


Айде после кажете,че само любов трябва!!!

emo_girl953
02-24-2009, 17:59
Ето сметката за едно бебе,ако се гледа долу-горе в нормални условия и без глезотии:
За началото:

Раждане-500лв
Почерпка за бебето-300лв
Комбинирана деткса количка-450лв
Гардероб за дрехи-200лв
Столче за кола-200лв
Креватче-220лв(най-евтиното)
Корито-50лв
Стерилизатор за вода-150лв
Хавлия-2 по15лв=30лв
Спално бельо-3 комплекта по 50лв=150лв
Лигавник-5по2лв=10лв
Столче за хранене-60лв(от евтините)
Разни играчки-50лв
Предпазител за конатк 6лв броя-около 60лв за един апартамент
Предпазител за шкафове-60лв
За врата-20лв
Проходилка-100лв
Комплект за хранене(шише,биберони,)-30лв
Яке,ританки,дрехи разни,чорапи,обувчици,одеа ца,поривала за количка-400лв(най-добрият случай)

Общо:3040



Памперси-100лв
Дрехи-100лв
Каша-6лв кутия-60лв на месец
Детска храна-3лв бурканче(по две на ден 30 дни=180лв)
Мокри кърпички-10лв
Шампоан-10лв
Крем срещу подсичане-6лв
Лосион за тяло-10лв
Прах за пране-8лв 1 кг(около 16лв на месец)

Общо:492лв-ако го гледаш по-скромно


Не съм включвала сметки за електричество,защото за едно дете трябва да се гледа на топличко зимата,не съм включвала,ако детенцето боледува:антибиотици,сироп и,витамини
Не съм включвала:ясла,разни други глезотии,ако ги добавя......

Забравих да добавя,трудно ще бъде и на двама работещи,да не говорим за непълнолетни,които са запазили детето и разчитат на:мама,тате и гадже....


Айде после кажете,че само любов трябва!!!




Абсолютно вярно :)

darla
02-24-2009, 19:52
^daaaa be sterilizatora za voda da ne e s kamuni Svarovski,m4e da e 150lv???


Постове, написани на латиница след 1 Април 2009г., ще бъдат изтривани без предупреждение!
т.1 от Правилата на форума
krem4et0

krem4et0
02-24-2009, 21:51
Ето сметката за едно бебе,ако се гледа долу-горе в нормални условия и без глезотии:
За началото:

Раждане-500лв-със секцио по медицински причини или естествено раждане не е толкова!
Почерпка за бебето-300лв-Имам отлежало уиски(поне 15 броя), а баща ми работи във Винпром...сладки и бонбони за 50 лв най-много(с виното на заводски цени)
Комбинирана деткса количка-450лв -ок това
Гардероб за дрехи-200лв -може да е на рафт от моя гаредероб...без тия 200 лв
Столче за кола-200лв -ъ-ъ-ъ мъжо си вади колата 2 пъти в годината, за да ходи на лекции.
Креватче-220лв(най-евтиното)-пазя си моето, както и мъжа си пази кошче.
Корито-50лв-пластмасово и за по-малко ще намеря-100%
Стерилизатор за вода-150лв -Дарла каза, че това е много. Нямам идея колко, но на половина да го сложим.
Хавлия-2 по15лв=30лв -Хавлии у дома има за пра пра внуците ми даже
Спално бельо-3 комплекта по 50лв=150лв -и това имаме в изобилие, но хайде 2 да вземем-100 лв.
Лигавник-5по2лв=10лв -хубаво
Столче за хранене-60лв(от евтините) -и без това съм се нахранвала...
Разни играчки-50лв-не че няма да му подарят, ама ок!
Предпазител за конатк 6лв броя-около 60лв за един апартамент-в железарията отсреща това струва стотинки
Предпазител за шкафове-60лв -това добре, но като направи някой друг месец и започне да пълзи
За врата-20лв -като горното
Проходилка-100лв -и без това съм проходила. Екстра е!
Комплект за хранене(шише,биберони,)-30лв-ок
Яке,ританки,дрехи разни,чорапи,обувчици,одеа ца,поривала за количка-400лв(най-добрият случай)-ще му подарят. Подозирам, че ще купя комплект за изписването и до там. Имам и мои, които може да носи у дома.

Общо:Много по-малко от 3040



Памперси-100лв-да кажем добре
Дрехи-100лв -всеки месец ли това? Аз толкова харча за себе си на сезон.
Каша-6лв кутия-60лв на месец -това не се дава от началото. Тук е по 3-4 лв кутията.
Детска храна-3лв бурканче(по две на ден 30 дни=180лв) -имам блендер
Мокри кърпички-10лв -има вода
Шампоан-10лв и стига за 3-4 месеца
Крем срещу подсичане-6лв. Кремът струва повече, но е за 3-4 месеца също...И крем Здраве става.
Лосион за тяло-10лв-виж горните 2
Прах за пране-8лв 1 кг(около 16лв на месец)

Общо:492лв-ако го гледаш по-скромно Май и от тук може да се спести


Не съм включвала сметки за електричество,защото за едно дете трябва да се гледа на топличко зимата,не съм включвала,ако детенцето боледува:антибиотици,сироп и,витамини
Не съм включвала:ясла,разни други глезотии,ако ги добавя......

Забравих да добавя,трудно ще бъде и на двама работещи,да не говорим за непълнолетни,които са запазили детето и разчитат на:мама,тате и гадже....


Айде после кажете,че само любов трябва!!!




Абсолютно вярно :)

Болднатото е моя редакция!

Vesk0u
02-24-2009, 21:54
Непълнолетни родители?!?! Избийте си подобни глупости от главите - аз не виждам нищо позитивно. Аз лично не бих станал баща преди 25, че даже и малко по-късно... (в момента съм на 16)

SoFarSoG00d
02-25-2009, 05:40
Непълнолетни родители?!?! Избийте си подобни глупости от главите - аз не виждам нищо позитивно. Аз лично не бих станал баща преди 25, че даже и малко по-късно... (в момента съм на 16)
+1
Даже и 25 е сравнително рано.

SoFarSoG00d
02-25-2009, 05:41
^daaaa be sterilizatora za voda da ne e s kamuni Svarovski,m4e da e 150lv???
Филипс,не мисля,че е скъп.

SoFarSoG00d
02-25-2009, 05:52
krem4et0-нищо лично,ама ако вземеш да спестяваш от бъдещото дете и го обличаш с твои дрехи и спи в твоето легло защо ти е дете.Аз съм родена 86-та година,всичко ми е било ново,питах родителите ми:
1.Собствена стая
2.Две колички-лятна и зимна
3.Ново креватче
4.Нова проходилка
5.Нови дрехи-не съм износвала дрехите и обувките на никого
6.Бебешка козметика,стирилизатор за вода,кухненси робот,само памперси не съм имала,защото тогава е нямало.



Та аз съм гледана много добре,детето трябва да надмине родителите си,следователно моето ще бъде отгледано още по-добре.
Относно столчето за кола,ако имаш бебе колата ще е 100% задъжлителна,в България също направиха задължително стола за кола,а столчето за хранене е нещо съвсем нормално,както и скъпата детска козметика,не може да си мажеш детето с каквото ти падне от всичко по 1 лев,за дрехите аз давам много,много,много пари и не смятам да го обличам с долнопробни турски и китайски дрехи,да получава алергии,недей да разчиташ на подаръците на никого!
Пак повтарям -дете се гледа с много пари,има семейно планиране.
Предпазителките за контакти са 6лв броя :)
Да не говорим,че детето трябва да се води редовно на море/планина.


Съвет към всички млади дами:Завършете,учете,работ те,направете една стабилна кариера(стабилна банкова сметка),намерете също така подходящ партньор и след като имате ваше собствено жилище и сте 100% финансово независими,наживяли сте се,раждайте деца и им се отдайте!

Blab
02-25-2009, 06:10
Съвет към всички млади дами:Завършете,учете,работ те,направете една стабилна кариера(стабилна банкова сметка),намерете също така подходящ партньор и след като имате ваше собствено жилище и сте 100% финансово независими,наживяли сте се,раждайте деца и им се отдайте!
За това съм съгласна, но не и, че трябва детето да е презадоволено. Отразява се зле на постдетското му развитие и поведение.;

krem4et0
02-25-2009, 07:25
SoFarSoG00d, аз съм 85-та година. Столче за хранене, стерилизатор, робот и проходилка не съм имала. Мажели са ме с мазнина и бебешка пудра. Леглото е от кака ми-да вземат да го хвърлят ли?
Когато сестра ми се е родила, в 1 къща са живели:майка ми, баща ми, сестра ми, леля ми, баба ми, дядо ми, прабаба ми и пра дядо ми. Къща с 2 спални, хол и кухня. Майка ми и баща ми и кака ми са живели в 1 стая, докато тя е направила 5-6 и баба и дядо са се отделили.
Аз спях при родителите си, докато навърших 5 и после отидох при сестра ми в детската стая на жилището ни. Двете не сме имали никога отделна 1 от друга стая.

Не си мисли, че не искам детето ми 1 ден да има всичко, което съм имала и което съм искала. Но съм реалист. Със средна заплата в град като Свищов 400 лв бруто, няма да купя стерилизатор от 100. Тук ние не сме София-с със заплата над 2 бона. Тук никой не получава такава(или ако има това са 4-5-6 човека). А хората си раждат и гледат деца. Като имаш пари-ще гледаш с маркови дрехи и уреди. Като нямаш-ще правиш компромис. не казвам, че не трябват пари. Това е много важно нещо, но съвсем не трябват хиляди. Това ми беше мисълта. Кажи ми аз с моята заплата колко мога да спестя до навършване на 26-7, за да си позволя да имам бебе?

Не всичко е пари.
Няма не отгледано бебе по 1 или друг начин. За тийновете по-страшна е другата страна на родителството: психическата им възможност да се грижат за друг, да отглеждат и възпитават нов човек, да са му за пример....Да, за това децата на 15 не са готови.

SoFarSoG00d
02-25-2009, 09:04
какво съвпадение и аз съм родом от Свищов,обаче за мен това не е място за живеене,просто се махни от ТАМ,върви в друг град,а аз
отидох направо в друга държава,мисля,че там детето ми ще има много по-добро бъдеще и качество на живот,ако стоя и разчитам на 400лв и да храня семейство,няма как да стане,за едно семейство от 3-ма души трябват поне 2000лв,с по-малко си е жив ад.

krem4et0
02-25-2009, 11:36
Не искам и не мога да живея в голям град. За мен това си е жив ужас. не, че искам цял живот да съм в Свищов, но не искам да живея в друга страна или в София да речем.

Тук хората с доста под 1000 лв доход на семейството гледат деца. Не смятам, че трябва да живея в супер лукс, за да го гледам. Не, че заплатата от 400 лв ме удовлетворява. Особено като чета за заплатите в столицата. Но човек трябва да почне отнякъде.

Mihailova
02-25-2009, 18:07
Искам 1-во да кажа , че съм на 15 години , нито съм бременна , нито имам деца , но все пак ще си изкажа мнението - въпреки , че то може да се стори на много хора необективно.
Дете не се гледа лесно , както каза SoFarSoG00d , но ще си позволя да не съм чак толкова съгласна с нея , ще се и обоснова. Родителите гледат детето си според доходите си , а ако те са недостатъчни - лишават себе си , нито казвам нещо ново , нито откривам света. Легълцето , детското столче за хранене ( при липса на пари ) или може да се вземе , като 2-ра ръка от някой познат или приятел , а може и съпругът да го измайстори , ако го бива в тези неща. Тъкмо ще придобие още по-голям ентусиазъм около работата. В крайна сметка , ако си го направи човек сам илиза доста по-евтино ( говорим откъм икономии ). Дрешките , памперсите , бибите , както и лекарствата към което лично аз не съм склонна да направя компромис. Играчки - ще го засипят близки , познати и приятели , няма лошо и родителите да му купят някоя друга , но не е наложително. Лекарствата от първа необходимост са задължителни за всяко домакинство с малко детенце. Кърмата е безплатна прави сте , но ще съдя от себе си , като бебе - която не съм искала да суча въпреки , че и кърма е имало и много е била. И се е наложило да ме хранят с "Нана" храна близка на 99 % до майчинската кърма и естествено съм излизала по скъпичка , но да не забравяме , че и заплатите и цените по онова време са били други , а и родителите ми са били финансово обезпечени. За съжаление през годините , както цените са нарастнали , така и заплатите са спаднали. Мисля , че се разприказвах много , но поне казах това , което искам. И в крайна сметка , дете се гледа според финансовите възможности на семейството. Може да се гледа и с 250 лева , може и с 1000 лева.

darla
02-25-2009, 18:56
daaa,be,haide samo da ne preuveli4avame,4e s 250lv moje da se gleda dete-to ne sa samo razhodi po deteto,a qdene za roditelite,a smetkite ot bita-tok,voda i t.n??

SoFarSoG00d
02-25-2009, 18:58
daaa,be,haide samo da ne preuveli4avame,4e s 250lv moje da se gleda dete-to ne sa samo razhodi po deteto,a qdene za roditelite,a smetkite ot bita-tok,voda i t.n??
Ти поне имаш дете и знаеш какво е,ако не е тайна,колко на месец ти излиза малкия?Без твоите разходи,а само за детето?

Mihailova
02-25-2009, 19:15
daaa,be,haide samo da ne preuveli4avame,4e s 250lv moje da se gleda dete-to ne sa samo razhodi po deteto,a qdene za roditelite,a smetkite ot bita-tok,voda i t.n??
Тези 250 лева бяха само примерни и бяха само за детето / без родители / , като не смятам колички , легла и тнт , а само памперсите , лекарствата / и вече , ако се налага специялната храна / и не виждам кое не стига ?

darla
02-25-2009, 19:19
ima edin laf "dupe znae 2 i 200",nai-golemiq razhod za nego bqha ot 1viq do 6tiq mesec.Samo 150lv ni e mlqkoto na mesec,60lv-pampersi,otdelno pureta i sokove togava zaminavaha mnooogo,za6toto o6te ne be6e zapisan na kuhnq.Vqrno,4e moje da qde mlqko NAN za 10lv,a moje i da qde Aptamil za 30lv kutiqta.Posle namalihme puretata,za6toto zapo4na ot kuhnqta da qde,no subota i nedelq po-malko ot 10lv na den za obqda mu ne zaminavat-za da mu sgot5vq supi4ka i pure doma6no mi trqbvat 2-3 but4eta,nqkolko kartof4eta i dr zelen4uk,maslo i t.n.Sega razhoda ni za mlqko namalqva,za6toto raste i qde vse po-malko humana,no za smetka na tova puk qde normalno qdene,koeto su6to struva pari.Sega pla6tame i qsla.V nai-trudniq period 3-6 mese zaminavaha okolo 450lv za nego,tuk slagam i dre6ki i atributi i t.n.V momenta-pak tolkova,ve4e trqbvat pove4e drehi,pove4e obuvki,qsla,hrana,pampersi,da ne govorim,4e vku6ti parnoto trqbva da raboti VINAGI nezavisimo dali na nas s ba6ta mu ni e nujno-za nego kompromis s temperaturata nqma. Ne go glezq i ne mu kupuvam novi dre6ki i igra4ki vseki den,no otnosno ka4estvoto na pampersi,mlqko,qdene,qsla i doma6ni prinadlejnosti kato naprimer kozmeti4ni produkti za banq(za nego) ne go li6avam.Vmesto da mu vzema adski-gadnoto mlqko ot 8lv i da si kupq za 20lv ne6to z amen,predpo4itam da dam 30lv za nai-dobroto mlqko,kum koeto nai-lesnop privikva i e nai-dobre adaptirano.Ob6to vzeto vsi4ko e otnositelno,no kolkoto i da se svie6 v razhodite si s 250lv NIKOGA ne moje6 da gleda6 dete-s deteto se uveli4ava razhoda za voda,za otoplenie,za doktori i lekarstva.

SoFarSoG00d
02-25-2009, 19:36
Благодаря за изчерпателния отговор,значи моята сметка от около 450-490 лв не е погрешна,защото аз проверих в един сайт за бебешки аксесоари,храни и дрешки.Радвам се,че има млади момиета,които се лишават за да гледат детето си добре,защото повечето......

darla
02-25-2009, 19:41
^m,da tolkova izliza.E,estestveno purvona4alniq razhod za deteto e dosta golqm:
krevat4e-300lv(pone na6eto)
koli4ka-400lv(kombinirana)
korito-20lv
kana burzovarka-50lv
sterilizator-30lv
humana-30lv za 4 dni
pampersi-30lv za 4 dni
dre6ki-otnositelno
6ampoan Mustella-30lv
mokri kurpi4ki,krem protiv podsi4ane,zapisvane pri pediatur i t.n-spored slu4aq
po4erpka-400-700lv
rajdane-300lv(+150lv za kozmeti4en 6ev pri sekcio v moq slu4ai)
6i6eta,biberoni,pudri i tn.-otnositelno.
Tova e na4alniq razhod,tezi pari izlizat ot djoba ti predi bebeto da e vlqzlo vku6ti.

krem4et0
02-26-2009, 06:53
Чудя се как баткото и каката на моя приятелка гледат бебето си, след като общият им доход е около 600 лв...И тя не кърми.
3-ма човека с 6-700 лв живеят. Аз си правя сметката, че 6-700 ще ми стигат за мен и мъжа, като в това число влиза наема.
И каква е тая почерпка 700 лв? Да няма да ходите на банкет? Преди 5 години балът ми на ресторант с 20 човек гости струваше 500 лв...Сега да струва същото 700 лв. И говоря на ресторант с пиене, 3 ястия, музика под наем......
Мъжо ми е мебелист-може да направи креватче. Но защо? Аз и той имаме еднакви, на вид абсолютно нови.
От раждането мога да спестя също. дали ще имам козметичен шеф не ми пука, защото и без това имам 100 белега от сърдечна операция, гинекологът ми е директор на местната болница и ме преглежда от години без пари, а и баща ми му е консултант по доста финансови въпроси и личен приятел. Секцио по медицински причини(както е при мен) е безплатно!

450 лв не може да е моят разход на месец, ако ще да се съдера. това прави 1350 лв на месец за 3-ма, а родителите ми не получават толкова.
Говорим за 3-ма възрастни.
Защо трябва да му купувам пюрета? Може и да му правя...Преди с Дарла говорихме за пюретата. Не може да ме обеди, че 1 пюре от 125 мл струва 3 лв, ако си го направиш сам!

darla
02-26-2009, 10:02
a kolko spored teb struva 1 but4e,3 kartofa,2 morkova i maslo?MOje bi 1 lev,a?Na6ata po4erpka za rajdaneto na malkiq be6e 400lv,napisah 400-700 kato orientir,zavisi kude se 4erpite i kolko narod ste pokanili! Ot sobstven opit se ubedih,4e da gotvi6 doma6ni pureta izzliza po-skupo ot kolkoto da go kupi6,no ti btoi6 samo solenite,a deteto ima nujda i ot plodov desert.Haide,opitai da se ubedi6 sama,4e 6te ti struva po-malko ot 3lv!

krem4et0
02-26-2009, 14:34
Това за 1 пюре от 125 мл ли е?
С 1 бутче, 3 картофа, масло и 2 моркова АЗ(жена на 24, близо 60 кила) се наяждам 2 пъти!!!

darla
02-26-2009, 14:45
pure 125 ml e deserta na deteto-sladkoto pure.Osnovnoto mu e 190gr.Nqma smisul da go obsujdame,edin den 6te ima6 dete i 6te vidi6,4e ne6tata ne izlizat to4no taka,kakto gi smqta6.No apk kazvam-doma6no-prigotveniq obqd na deteto NIKOGA ne moje da struva 3lv.Samo kato se zamisli6,4e trqbva da sgotvi6 supa i osnovno ili osnovno i desert(plod ako 6te6_ izliza pove4e.Aritmetikata ne e osobeno slojna :)

SoFarSoG00d
02-26-2009, 15:06
Чудя се как баткото и каката на моя приятелка гледат бебето си, след като общият им доход е около 600 лв...И тя не кърми.
3-ма човека с 6-700 лв живеят. Аз си правя сметката, че 6-700 ще ми стигат за мен и мъжа, като в това число влиза наема.
И каква е тая почерпка 700 лв? Да няма да ходите на банкет? Преди 5 години балът ми на ресторант с 20 човек гости струваше 500 лв...Сега да струва същото 700 лв. И говоря на ресторант с пиене, 3 ястия, музика под наем......
Мъжо ми е мебелист-може да направи креватче. Но защо? Аз и той имаме еднакви, на вид абсолютно нови.
От раждането мога да спестя също. дали ще имам козметичен шеф не ми пука, защото и без това имам 100 белега от сърдечна операция, гинекологът ми е директор на местната болница и ме преглежда от години без пари, а и баща ми му е консултант по доста финансови въпроси и личен приятел. Секцио по медицински причини(както е при мен) е безплатно!

450 лв не може да е моят разход на месец, ако ще да се съдера. това прави 1350 лв на месец за 3-ма, а родителите ми не получават толкова.
Говорим за 3-ма възрастни.
Защо трябва да му купувам пюрета? Може и да му правя...Преди с Дарла говорихме за пюретата. Не може да ме обеди, че 1 пюре от 125 мл струва 3 лв, ако си го направиш сам!
Krem4eto сс 600лв е трудно сам човек да живее,да не говорим двама души и дете.
Аз имам куче и то ми излиза по 200 лв на месец,а е куче,да не говорим за бебе...............

darla
02-26-2009, 15:11
^ostavi,krem4eto mai e ostanala s vpe4atlenie,4e razhoda e samo qdeneto i dre6kite,a smetkite vku6ti sami se pla6tat....

krem4et0
02-26-2009, 15:28
Разбира се, че не мисля така. У дома перото сметки е доста по-голямо от перото храна, защото имаме и перо-храна от село и от вилата. Не казвам, че е евтино, а че може и да не изпадаме в излишен лукс, ако не можем да си го позволим. Много ясно, че искам да дам на детето си всичко необходимо и да не го лишавам от нищо. Аз самата като дете не съм била лишавана от дрехи, играчки, храна, било ми е топло и уютно. Искам да изкарвам 2000 лв, но реалността е такава, че на този етап подобни доходи на двама ни са само в кръга на най-смелите ни мечти. Идеята ми беше, че все някак ще го отгледаш това бебе. Леко, трудно, със заделяне от твоя залък, с компромис с твоя комфорт ако щеш. Не искам да гледам бебе с 500 лв, но може да ми се наложи. Е какво да направя-да го хвърля на боклука ли? В момент 3-ма възрастни се гледаме с около 1000 лв. Аз лично харча за себе си около 130. Тук включвам личните ми разходи(кафета, храна на работа, обяд 8 пъти в месеца,дрехи, козметика, лещи, интернет). Този месец дадох и пари за тока в къщи. Без тези разходи се оправяме с 1000 лв и изплащаме жилищен кредит....Живее се и с малко и с много. Човек трябва да има приоритети.
И тук вече съм съгласна с тона на темата-ако ти си си приоритет, значи не си готова да имаш дете. Ако имаш доход 1000 лв на семейството, а 200 лв ти е кучето ако ще е с по-висок приоритет-то или бебето ти?

Като имам бебе ще видя колко ще ми струва. Сега карам на догатки. Но щом хора с доход под 1000 лв гледат бебе, значи може да се гледа бебе и с тези пари.

darla
02-26-2009, 15:39
^estestveno,4e moje,no e fakt,4e dsa si nujni pari i li6eniq ot sobstveni oblagi,za da ima deteto pove4e udobstva.Jelanieto i lubovta sa edno,no vuzmpjnostite sa ne6to suvsem drugo.V kraina sdmetka deteto si s lubov ne moje6 da go nahrani6

krem4et0
02-26-2009, 15:46
То и като цяло с голата любов не се живее. Ако беше така, нямаше да живеем все още отделно с мъжо...Ясно ми е. Човек с икономическо образование съм, а и ходя до магазина често :)
Факт е, че не съм имала бебе и преди това да стане, няма как да преценя колко струва. но все ми се струва, че издръжката ми не може да не е сравнима с тази на бебе.

SoFarSoG00d
02-26-2009, 17:26
Е ти каза,че за себе си харчиш 130 лв,това са 4.33лв на ден.....Дарла ясно обясни кое колко струва,едно дете не може да живее с тези пари,трябват минимум 10 лв,защото все пак трябва да поема полезна и витаминозна храна,която струва пари,необходима е качествена козметика,защото с бебешката кожа шега не бива,хайде да речем,че играчките и скъпите дрехи ги възприемаш като лукс,който може да бъде сведен до минимум,но останалите неща са 100% необходимост,да не говорим,че като стане на 3-4 годинки ще започне и със своите претенции:храна,играчки,др шки.
Та съгласна съм,че дете с любов не се храни.

darla
02-26-2009, 17:30
da,be,130lv,ama pak ne smqta v tezi pari razhodite si za drehi i smetki,nali.tezi 130lv sa i djobnite moje bi,no ne RAZHODITE.Krem4eto,gleda6 dosta povurhnostno varh razhodite si i mai pove4eto si razhodi ne gi smqta6.

krem4et0
02-26-2009, 17:41
Казах какво е-Интернет, храната ми за 8 обяда(толкова дни ми се налага да обядвам извън дома), ходенето по заведения, купони и прочие, дрехи, козметика, лещи, противозачатъчни, санитарни принадлежности, подаръци за разни поводи, хапване на работа, телефоните ми...Тук не слагам колко дават родителите ми за ток, вода и храна у дома. Реалните разходи по мен са 3 пъти повече. Тук не слагам и магистратурата ми-края на март ще трябва да се оръсим 1000 лв за такси.
Този месец дадох и пари за ток. Рекапитулацията ми е 220 лв спестени при 366 в заплата чисто. но този месец 1 дреха не съм си взела да речем, а за козметика съм похарчила 5 лв....

SoFarSoG00d
02-26-2009, 17:45
Защо пък толкова спестяваш,сега си млада и сега се живее....

krem4et0
02-26-2009, 17:59
За какво да ги харча?
Искам да заживея с половинката си и да не разчитам само на текущата заплата, защото трябват уреди, мебели....
Искам бебе.
Така съм решила-2/3 от заплатата си да пестя. За сега съумявам. Мисля, че една бъдеща "инвестиция" в бебе, дом и удобство е по-важна от това дали имам 10 или 100 блузи.
А и по начало съм пестелива. Като знам как съм изкарала тия пари и като знам как се изкарват по принцип пари, сърце не ми дава да ги харча за ненужни неща.

Mihailova
02-26-2009, 18:28
Извинявайте , че пиша тук , но не се сдържах. Та , въпроса ми е към darla , но първо да обясня за какво става въпрос. От бебенце се обривах, но само по сгъвките - на краката и ръцете , но преди 2 години , обривът се качи до лицето , при което пламваше цялото , лющеше се кожата , гноеше , очите ми плачеха , цялата бях подута и естествено страшно болеше - естествено през всичките тези години (15) съм обиколила всички лекари във Варна и околията и съм лекувана с всякакви лекарства , но лечението винаги е имало само краткотраен ефект. Та да си дойдем на думата , бях при един доктор , който ми каза че кожата ми , още от бебе не си е изградила защитен слой и е много , много чувствителна. Дразни се от вода , дори от сапуна Себамед , което беше шок за него :-o . Той ми каза да ползвам само бебешки шампоани. Първоначално ползвах някакъв изкилиферчен френски , на който дори да искам не мога да му напиша , камоли да му възпроизнеса името. Днес си купих шампоан на Мустела - http://www.roditeli.info/f/1/mustela/bebe/bath/dermo_nettoyant.jpg , та ако имаш някакви отзиви от него - да го ползваш или да си чувала нещо , ще бъда благодарна да споделиш , защото от всичко досега , което съм чела въобще за марката е било в опложителна насока , но от още едно мнение глава не боли. Мерси :-)

SoFarSoG00d
02-26-2009, 18:49
За какво да ги харча?
Искам да заживея с половинката си и да не разчитам само на текущата заплата, защото трябват уреди, мебели....
Искам бебе.
Така съм решила-2/3 от заплатата си да пестя. За сега съумявам. Мисля, че една бъдеща "инвестиция" в бебе, дом и удобство е по-важна от това дали имам 10 или 100 блузи.
А и по начало съм пестелива. Като знам как съм изкарала тия пари и като знам как се изкарват по принцип пари, сърце не ми дава да ги харча за ненужни неща.
Аз намерих решението,не живея в България,не пестя,живея добре,но все пак все още не съм готова за бебе,иначе искам да съм майка,но ме е страх от това да поема отговорност за някой друг....чувствам се неподготвена,но пък не се тревожа,ако пък забременея...имам възможност да гледам бебето.

darla
02-26-2009, 19:13
Mihailova,do kolkoto razbrah iska6 mnenie za 6ampoana Mustela-tozi,koito si pokazala e kombiniraniq 6ampoan na Mustela 2v1-kosa i tqlo.Ot kakto se e rodil malkiq izpolzvam SAMO imenno tozi,adski sum dovolna-kojata ostava meka,ne se izsu6ava,aromata mu e mn nejen i kato cqlo kozmetikata na MUSTELA e nai-ka4estvenata kozmetika za bebeta,bremenni i rodilki(molq nqkoi da ne vzeme da za6titi Johnson's baby,za6toto prosto ne znae za kakva gavra stavav vupros).Spored men e pravilniq produkt za teb.

Mihailova
02-26-2009, 19:49
Johnson's baby и бебешкият на Nivea са ужасни за кожата. Пазарът е пълен с ментета на тези две марки , които не са с доказано качество и гаранция , поради неопределения си произход и алергизират кожата. Общо взето :-x
Иначе мерси , точно този шампоан , който си купих , постнах на снимката. Радвам се , че на твоя бебок му се отразява добре и се надявам и ефекта при мен да е същият :)

darla
02-27-2009, 09:32
Kolkoto i stranno da zvu4i,kozmetikata na Johnson's baby izsu6ava kojata,a ne q hidratira.Kogato rajdah doktorite izri4no mi zabraniha da izpolzvam tehnite produkti varhu bebeto i varhu sebe si.V rabotata si kato masajist su6to ne gi izpolzvam,za6toto imat otvratitelen efekt varhu kojata.

krem4et0
02-27-2009, 10:41
За какво да ги харча?
Искам да заживея с половинката си и да не разчитам само на текущата заплата, защото трябват уреди, мебели....
Искам бебе.
Така съм решила-2/3 от заплатата си да пестя. За сега съумявам. Мисля, че една бъдеща "инвестиция" в бебе, дом и удобство е по-важна от това дали имам 10 или 100 блузи.
А и по начало съм пестелива. Като знам как съм изкарала тия пари и като знам как се изкарват по принцип пари, сърце не ми дава да ги харча за ненужни неща.
Аз намерих решението,не живея в България,не пестя,живея добре,но все пак все още не съм готова за бебе,иначе искам да съм майка,но ме е страх от това да поема отговорност за някой друг....чувствам се неподготвена,но пък не се тревожа,ако пък забременея...имам възможност да гледам бебето.
Това не е моето решение...Не искам да живея другаде.

SoFarSoG00d
02-27-2009, 11:27
В Свищов нямам перспектива,скоро ще построят АЕЦ Белене,Свилоза загива,Общината взе решене да се построи депо за отпадъци,смятай каква кочина ще стане,има голяма безрабтица,хората масово бягат,средата на живот е нездравословна,каква перспектива ще има детето ти?Все пак ще го лишиш от много неща:ако има талант,няма да може да го развие,защото просто няма подходяща база и възможности в малките градове.Младежите имат две алтернативи:кръчми и домашни събирания и киснене пред компютъра,което води до бавно,но сигурно затъпяване.

Mihailova
02-27-2009, 11:38
Kolkoto i stranno da zvu4i,kozmetikata na Johnson's baby izsu6ava kojata,a ne q hidratira.Kogato rajdah doktorite izri4no mi zabraniha da izpolzvam tehnite produkti varhu bebeto i varhu sebe si.V rabotata si kato masajist su6to ne gi izpolzvam,za6toto imat otvratitelen efekt varhu kojata.
Имах глупостта веднъж да го изпробвам и доста дълго след това съжалявах :?

darla
02-27-2009, 11:51
m,da,i az si izpatih dokato b2qh bremenna ot tehnite produkti.4ak sled kato rodih specialist mi obqsni,4e problema,koito imah e bil sledstvie ot upotrebata na Johnson's.

krem4et0
02-27-2009, 13:24
Имах предвид извън страната. В друг град-ок, но в друга страна......не!

Mihailova
02-27-2009, 13:54
darla , честно казано , не знаех , че и бременните трябва да ползват такива продукти. Защо ?

SoFarSoG00d
02-27-2009, 14:03
Докато си бременна трябва да използваш хидратиращи лосиони,такива против стрии,защото кожата се разтяга и употребата на такива продукти е наложителна.

Mihailova
02-27-2009, 14:08
Докато си бременна трябва да използваш хидратиращи лосиони,такива против стрии,защото кожата се разтяга и употребата на такива продукти е наложителна.
Ние говорим за шампоани.

SoFarSoG00d
02-27-2009, 14:17
http://www.bioedonline.org/picks/news.cfm?art=1413
Тук е обяснено за тях.

Mihailova
02-27-2009, 14:20
Много ти благодаря :)

darla
02-27-2009, 15:56
Mihailova,Mustela imat mnogo dobra seriq za bremenni i rodilki.Hidratira6ti,st5qga6ti krakata,busta,protiv strii.Polzvala sum nqkoi ot tqh i sum mn dovolna.Blagodarenie na bebe6koto olio na Johnsohn's se sdobih s nqkolko strii na dupeto si prez bremennostta.Posle otkrih MUSTELA.A sega ponqkoga izpolzvam 6ampoana na malkiq-tozi,koito si pokazala i ti,za6toto mi haresva aromata mu,a i pravi kosata mi izumitelno meka :)

Mihailova
02-27-2009, 16:32
Ех , darla , ако знаеш колко ме успокои, че Mustela са качествена козметика , а не поредното менте. Златна си :-)

Angel_Girl
03-04-2009, 15:56
SoFarSoG00d, изкарваш нещата малко не каквито са в действителност. Първо не всичко, което си изброила се купува наведнъж.
Ето как стоят нещата при сина ми:
Креватче - 350лв. /подарък от баба му/
Комбинирана количка - 300лв. /подарък от позната/
Вана с поставка - 40лв. /подарък от леля му/
Повивалник - 20лв. /подарък от чичо му/
Столче за кола - 70лв. /пак подарък/
Дрешки за първите 2 месеца - 100лв. /останалите са подарък от баби, лели, роднини и приятели/
Спални комплекти 2бр. - 70лв.
Шезлонг - 65лв. /подарък от майка ми/
Активна гимнастика - 70лв.
Проходилка - 50лв. /подарък за 40ия ден/
Адаптирано мляко - 100лв. на месец
Памперси 2пак. - 60лв. на месец
Пюрета - 150лв. на месец
Каша - 30лв. на месец
Козметика - 70лв. за 2-3 месеца

Играчки и дрешки, купувам, когато има нужда и не в големи количества така, че не ми отиват някакви големи суми. Също и доста от играчките и дрешките са подаръци от бабите и т.н.

За детето на месец отивам около 400 лв.

И преди някои да е попитам.. за протокола на 18г. съм

Darkkiss
03-04-2009, 18:31
а си мислих че поне в БГ няма да видя такива...

деа...

darla
03-05-2009, 07:56
Angel4e,men razhodak,koito o6te me tormozi ne za6toto e golqm,a ve4e e napulno izli6en e za humanata.Malkiq vse o6te si pie humanat Aptamil,koqto e 30lv.Ok,parite ne sa problem,no ve4e e na godinka i polovina i ne iska da mine na kis.mlqko,Nego go obi4a samo s vafli4ka ili biskviti.Nqkakva ideq kak da privikne kum kiseloto mlqko,koeto da zamesti humanata?Kraino vreme e da se otkaje ot neq ve4e,a ne uspqvam da go nau4a.Taka sladko si cuca mllekceto.V kraina smetka mai 6te go ostavq sam da otvikne ot nego.No malko pomo6t bi mi do6la dobre ako ima6 nqkakva ideq :)

Angel_Girl
03-05-2009, 10:07
С удоволствие бих ти помогнала, но няма и идея, защото ние сме още много далече от отказването на АМ. Според мен правилно мислиш. Той като реши сам ще си спре да пие адаптираното. А и доколкото съм запозната е хубаво до 2 годинки поне вечер да се дава мляко. Спокойно сигурна съм, че и от опит знаеш, че винаги всичко си идва по местата и, когато малчо реши и това ще стане :-)

mirmark
03-05-2009, 14:02
С удоволствие бих ти помогнала, но няма и идея, защото ние сме още много далече от отказването на АМ. Според мен правилно мислиш. Той като реши сам ще си спре да пие адаптираното. А и доколкото съм запозната е хубаво до 2 годинки поне вечер да се дава мляко. Спокойно сигурна съм, че и от опит знаеш, че винаги всичко си идва по местата и, когато малчо реши и това ще стане :-)

не съм съгласен, че всичко се подрежда от самосебе си. От опитзнам, че детето може да продължи до доста голяма възраст.
Предлагам на Дарла да направи нещо друго - постави нещо, което е горчиво в шишенцето и постоянно увеличавай дозата и по този начин ще го откажеш - навремето се използваше хинин, но сега го няма - ние мажехме биберона с хинин. Попитай някой лекар.

Wrathchild
03-05-2009, 14:46
Добре де, само се нахвърляте на Кремчето как, видите ли, ще гледа детето с такива пари. Ами, тя си го каза - ще се лишава.
Ако всички като вас мислеха, кьорав жител да няма в Свищов. Защото хората ще казват 'с такава заплата не мога да гледам дете'...

krem4et0
03-05-2009, 15:13
Дарла, със захар в млякото не става ли? Майка ми ни е кърмила има-няма месец, от АМ сме се изривали и е минала на КМ със захар още в ранна бебешка възраст.(за жалост от КМ със захар не се отучих и съм 150 кила...обожавам го).

Wrathchild, не само, че се плодим, но имахме положителен естествен прираст преди 1-2 години. Мисля, че само за миналата година от доста години насам е отрицателен.....Много студентки забременяват тук и остават уж докато се изучат...а май става и за постоянно :D. А и като цяло градът е с подчертано младо население. Нещо доста нетипично за малък град.

darla
03-05-2009, 16:10
krem4eto,ne sum fen da mu davam KM sus zahar.Ponqkoga mu davam za sledobedna zakusa,no vseki den ne iskam da go tup4a sus zahar. Mirmark,no ako namaja biberona s ne6to(biberona na 6i6eto),toi 6te se otvrati i kum 6i6eto s vodata,za6toto pak 6te svurzva biberona na 6i6eto za voda s biberona na drugoto 6i6e.Neznam,6te izmislq ne6to,no pone ne se nalaga da mislq ne6to za drugiq vid biberon-tozi uspokoqva6tiq,ot nego malkiq suvsem sam se otkaza na 10 meseca.Prosto sprq da si go tursi :)

krem4et0
03-05-2009, 16:42
Ти си решаваш. Имали сме доста пломби като малки. За сметка на това сега зъбите ми са доста здрави...

darla
03-05-2009, 16:46
ama kato ima6 plombi kato malka,gi ima6 i kato golqma,nali? Ne,4e izbqgvaneto na zaharta e garanciq,4e nqma da ima plombi,de.. Ama neka se obosnova-Dnes na obqd v qslata e ql desert-krem4e.Za sledobedna zakuska pak e bilo ne6to sladko s airqn.I sega mu davam 2 qbalki,a ne mi se iska tepurva da mu nabutam i zahar pri vsi4koto drugo sladko v tumba4eto. :)

Angel_Girl
03-05-2009, 19:10
Аз също не съм привърженик да се дава захар и сол в ранна възраст. Това, че аз се храня с боклуци, не значи, че и детето ми ще го прави /поне, докато зависи от мен и баща му какво яде/.

Можеш да пробваш с някое плодово мляко или да слагаш ситно нарязани плодове в киселото.

mirmark, отбиването е според възрастта на детето. На 1г. и 5м. според мен е рано за спирането на АМ /лично мнение/.

darla
03-05-2009, 19:17
mai si prava.Toi i bez tova qde AM samo ve4er taka,4e 6te ostavq deteto da jivee spokoino :)

Angel_Girl
03-05-2009, 19:23
И аз мисля така. Киселото мляко според мен е по-подходящо за следобедна закуска, но вечер си е най-добре едно топло мляко :D

krem4et0
03-06-2009, 11:30
darla, имах предвид на млечните зъби. Сега имам 2 пломби, 1 от които е на счубен в ръб зъб.

darla
03-06-2009, 17:24
^aha.E,tazi ve4er sled banqta malkiq izpi 150gr KM s 2biskvit vutre(est cqlto ne6to e toplo) i zaspa sladko,sladko.U4udena sum,4e se predade tolkova lesno,no opredeleno ne mislq da mu spiram napulno humanata. :)

babity
03-08-2009, 00:19
С голямо закъснение и за очудване на повечето мами (защото обикновено съм им контра)се обръщам към СоуФарСоуГуд да кажа, че точно когато съм се родила нашите са се нанесли в къщата ни (която и до ден днешен не е луксозно обзаведена и в някои аспекти може да се каже, че е недовършена) е имало само печка Чудо (на дърва и въглища) + едно най- обикновено русенско легло + лята мивка, облицована с плочки. Всичко друго е било голо, на мазилка и съм станала човек и ако не във смисъл на Човек - личност (защото критеиите за такъв на повечето хора са различни), то поне в най - физическия смисъл на думата. Къпана съм именно в мивката, за която говорех в момента, която ни е в горната кухня, която още тогава си е била кухня (по - скоро бокс). И като автор на темата, който е изказвал негативите на ранното майчинство когато съм споменавала фактора пари съм имала предвид не толкова това, че младият родител няма да разполага с много пари накуп, а това, че няма да има тази увереност и находчивост на един по - възрастен, зрял и опитен родител, както и способността му да се справи по най - добрия начин с липсата на тези пари. Говорех именно затова как се ражда детето в една възраст, когато самият родител е незрял (казвам го съдейки по това, което съм видяла - брат ми точно на 18 години изживяваше грандоманския си период, в който искаше всичко непременно да е марково само за да е гъзар), хвърля се на скъпи и в по - голямата част ненужни неща, защото не е наясно с отглеждането на едно дете и мисли, че щом нещо се предлага (независимо от цената) за бебетата, то неговото непременно трябва да го има, независимо, че в действителност въпросното нещо е маловажно и с чиста съвест може да лиши детето от него без сериозно последици. Накрая да кажа пак към мамите, че въпреки всичко казано отгоре аз, пак съдейки по опита си (никога не съм получавала подаръци от заможните си баба и дядо подаръци без да мрънкам солидно и да се обърнат нещата така, че накрая да съм унизена, да ми е писнало и да не искам вече въпросния подарък), че е абсурдно да се чака само на баби и дядовци, и приятелки и познати или въобще на подаръци. Колкото и да смятам списъка с необходимите неща на СоуФарСоуГуд за пълен с непотребни неща не мога да не се съглася, че жизненоважните неща все пак, въпреки всичко, си струват пари!

Wrathchild
03-08-2009, 07:34
Като цяло си права, но имам една забележка.
Никой никога не е готов да е родител. В смисъл, той може да иска, но винаги го има притеснението 'сега парите ще ми стигнат ли, добре ли ще живее, ще бъде ли добре възпитано'. Способност за оправяне с липсата на пари вече си зависи от много фактори и възрастта е доста незначителен. Познавам момиче на 16 години, което работеше, за да бъде поне една идея към независимостта от финансова гледна точка, познавам и 22 годишен мъж, който дори няма намерението да започва работа, поради най-идиотската възможна причина. Познавах и 17 годишно момиче, работещо за апартамент, а редовно чета за 30 годишни, чакащи на готово при мамчето.

babity
03-08-2009, 08:54
Като цяло си права, но имам една забележка.
Никой никога не е готов да е родител. В смисъл, той може да иска, но винаги го има притеснението 'сега парите ще ми стигнат ли, добре ли ще живее, ще бъде ли добре възпитано'. Способност за оправяне с липсата на пари вече си зависи от много фактори и възрастта е доста незначителен. Познавам момиче на 16 години, което работеше, за да бъде поне една идея към независимостта от финансова гледна точка, познавам и 22 годишен мъж, който дори няма намерението да започва работа, поради най-идиотската възможна причина. Познавах и 17 годишно момиче, работещо за апартамент, а редовно чета за 30 годишни, чакащи на готово при мамчето.

Говорех за опит и за възраст, защото съм второ дете и майка ми ме е родила на 29 години. Съгласна съм с теб, просто се опирах само и единствено на собствения си опит. ;)