PDA

View Full Version : ПОМОЩ!



galaxy29
06-21-2009, 15:28
За Петък спешно ми трябва подробен отговор на въпроса "Как е композирана творбата на Павел Вежинов - "В един есенен ден по шосето"?" се цел повишаване на годишната ми оценка...
Страшно ще съм благодарна на всеки, който помогне! :)

TEARS
06-22-2009, 12:03
Павел Вежинов

( 09. 11. 1914 - 21. 12. 1983)

/ Никола Делчев Гугов/

Жизнен път.
Роден в София. Неговият дядо по бащина линия е бил приятел на Бенковски, участник в Априлското въстание, заточен в Диарбекир, споменаван е от Захари Стоянов в “Записки по българските въстания”. Бащата е сменял много професии- млекар, хотелиер, кафеджия, притежател на склад, не чете много книги, докато майката, която произхожда от просветен самоковски род, посвещава цялото си свободно време на четене. В ученическите му години негови любими автори са Майн Рид, Жул Верн, Джек Лондон. Завършва гимназия във Варна. Следва философия в СУ. Взема участие в Отечествената война. Ранните му разкази са из живота на софийските покрайнини. В съвременната литература се утвърждава като художник на градския живот, на проблемите на интелигенцията, майстор на психологическия анализ, на диалога и композицията. Не се задоволява само с внимателен анализ на всекидневието, където се създават остри конфликтни ситуации, а проявява интерес и към универсалните проблеми на човечеството и предизвикателствата на бъдещето. Създава интересни фантастични творби, в които поставя дискусионни проблеми за предела на човешките възможности, за човека като част от Вселената, за срещата с представители на извънземни цивилизации.

Жанрови особености на творчеството на Павел Вежинов

galaxy29
06-22-2009, 14:56
Благодаря много!
Ако имате още информация пускайте я... нищо няма да ми е излишно!