PDA

View Full Version : защо изучаваме история?-есе



bubinkaa
09-27-2009, 12:55
:-o хора....помагайте

CaSsIe
09-28-2009, 16:45
Мога да ти дам идеи, но не и да ти го напиша(сега ме мърси да го формулирам)

Примерно можеш да се основеш на "История Славянобългарска" на Паисий Хилендарски, където той подчертава основната идея, че един народ трябва да знае историята си за да съществува национално достойнство. Да знае откъде е тръгнал и през какво е минал, за да види, че предците му са се справяли с всякакви изпитания и че винаги има изход от всяка една ситуация. Скалъпи нещо. Готина е темата за есето. Дано съм ти помогнала малко :)

sunriseee
09-28-2009, 18:22
ЗАЩО ИЗУЧАВАМЕ ИСТОРИЯТА НА БЪЛГАРИЯ?

Защо изучавам и трябва да познавам собствената си история? Какво добро или лошо ще допринесе това в моя живот? Дали знам достатъчно за делата на моите предци? Никога досега не се бях замисляла над този въпрос, но след като съм родена и отраснала в страна с хилядолетна история като България, би трябвало поне малко да имам уважение към нея - историята. А за да я уважавам трябва да я познавам. Защото тук не става дума за американска, английска или дори световна история - а именно за българското минало, минало, което всеки, наричащ себе си "българин" е длъжен да познава и почита. Един народ не е народ, ако няма познания върху своята история.
Според мен в днешно време нещата са страшни. Българският народ не е единен, продажен е и най-ужасното - неук. Той няма желание да научи за собствената си история и сякаш изгубил достойнството си позволява да го управлява този, който петстотин години го е оскърбявал, ограбвал и унищожавал. Народът не познава великата си историята, не се защитава, а управниците ни са предатели - те предават онези ценности, за които са се борели велики личности на Левски, Ботев, Паисий Хилендарски и други. Сякаш техните дела и тяхната жертва остават някак в миналото, прозрачни и нищо незначещи днес.
Какъв утвърден народ ще е българският щом не знае за делата на дедите си и те не значат нищо за него днес? Лично аз не искам, когато кажа на някого "Честит празник", той да ми отговаря с думите "какъв ден е днес". А да е национален или официален за страната ни празник. Ненавиждам хора, които не отдават почит, когато чуят сирената на 2 юни. Що за българи са това? Все едно никога не са учили какво е станало на този ден. Защото ако не са били личности като Ботев например, колко още е щяло да продължи страданието на посрамения български народ?! Защо повече хора не отидоха на откриването на паметника на един от най-истинските българи - хан Крум? А какво остава за задължението да го ценят и да познават делата му. В днешно време незнанието на събитията е толкова силно, че изобщо се чудя как се наричаме българи и не ни е срам от себе си. Младежта, надеждата на България, до такава степен не познава своята история, че всеки един националносамоосъзнат човек би се изсмял в лицето й. Много са хората, които имат само бледа представа затова какво е всъщност българската история и знаят само някои отделни и по-известни факти. Най-голяма привилегия имаме ние, учениците, които изучаваме бълг. история. За съжаление може всеки да чете, но никой не вниква в съдържанието й, всеки гледа да научи урока си за по-високата оценка и никой не се сеща поне малко да оцени това, за което всъщност се разказва в него. Казвам да го оцени - това означава да го разсъди, да изпита уважение към съответната личност, защото българската история е пълна с достойни хора и така наистина да се почувства горд с всички велики дела. Не бива да принизяваме свещената българска история до средство за преминаване на учебната година с добра оценка. Шансът да ни учат безплатно на нея означава нещо много по-ценно от това.
Защо изучаваме историята на България? А коя друга да изучаваме? Всички ние сме българи следователно ни принадлежи българската история. Защо я изучаваме? За да се научим да уважаваме собственото си хилядолетно минало и всички личности, които са постигнали през него велики и не толкова велики дела. За да можем с право да се наречем българи - всеки уважаващ себе си такъв познава историята си, почита я, останалия свят го цени и той с гордост се нарича пред него човек, роден и израснал на българска земя. За да знаем, че българският народ е господствал и е робувал, но въпреки всичко е отстоял на изпитанията, бил е силен и единен народ, нямало е и никога не ще има такъв като него. За да можем да бъдем утвърден народ сред всички останали със собствена позната история и всички велики личности в нея. За да отдаваме почист и уважение към всички загинали за българската свобода и всички допринесли за развитието на България във всяко едно отношение. За да не бъркаме Съединението и Независимостта, да знаем за какво скланяме глава на втори юни и искрено да празнуваме на националния си празник. За да изградим себе си като пълноценни хора, умни и интелигентни патриоти и родолюбци, взели пример от дедите, патили преди тях и дали своя принос.


Това е от помагало.Дано ти свърши работа :-)