PDA

View Full Version : Студентска тема



Страници : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 [14] 15 16 17 18 19 20

granger
03-05-2014, 10:31
Явно може :)
Има нотариус в София - Чайка Бележкова. Реална личност.

DarkTemplar
03-05-2014, 10:44
Карагьозова-да. Тя предава и на годните курсове Европеистика по ПЕС и още нещо.
Много я харесвам тая жена!
Дам, стабилна е. И аз съм с подобни впечатления.

А Чайка Бележкова е доста печен нотариус. Много известно име в софийските юридически и бизнес среди и много разбран и свестен човек. Синът й Красимир Бележков също е нотариус.

Въпросните имена не ме впечатляват кой знае колко и не ми звучат чак толкова странни, може би защото познавам хората. ;]

granger
03-05-2014, 10:49
Въпросните имена не ме впечатляват кой знае колко и не ми звучат чак толкова странни, може би защото познавам хората. ;]

Именно :)

LadyDi
03-05-2014, 10:59
Имената са си странни и забавни.
Но това няма нищо общо с качествата на хората, не ме разбирайте грешно.
И на моята фамилия колко са се смяли... да не говорим колко пъти я бъркат с всевъзможни глупости.

granger
03-05-2014, 16:16
На мен най-редовно ми казват Бербатова, така че - знам за кво иде реч :lol:

JoLLiE92
03-05-2014, 16:18
От големи зрели хора се очаква да не се хилят на по-рядко срещано име. ;)

102
03-05-2014, 16:39
всъщност не ;д

102
03-05-2014, 16:40
всъщност е Барбукова

LadyDi
03-05-2014, 17:18
От големи зрели хора се очаква да не се хилят на по-рядко срещано име. ;)

туй къде го пише? :)

Violenza
03-05-2014, 18:05
Наскоро в едни фактури попаднах на Пишкин и се замислих за жена му. :D

102
03-05-2014, 18:22
на баба и Потка

LadyDi
03-05-2014, 18:59
Наскоро в едни фактури попаднах на Пишкин и се замислих за жена му. :D

тука има един геолог ли беше, къв беше, ще те излъжа... който се казваше Евелин Бачев и винаги се подписваше с двете си пълни имена
Е.Бачев не изглежда много добре на официални документи :cool:

granger
03-05-2014, 19:00
всъщност е Барбукова
почЕти...

Cооkie
03-06-2014, 21:25
Имам въпрос - ако искам да уча нещо, свързано с маркетинг/мениджмънт/управляване на заведения, как би се казвала тази специалност на английски/немски? Пробвам се да търся из google, но все не попадам на това, което имам предвид.

Deadlock
03-06-2014, 22:08
hospitality management може би.

Cооkie
03-06-2014, 22:38
той е по-ориентиран към хотелиерство и туризъм, което, за съжаление, няма много общо със сладкарниците (което ми трябва на мен). Като гледам, ще трябва курс да си търся, вместо университет. нищо, де, така или иначе е само идея за момента :)

Deadlock
03-06-2014, 22:44
интересно, искаш да си отваряш сладкарничка ли?

LadyDi
03-07-2014, 07:10
http://hrm.missouri.edu/about/

ето ти университет, ориентиран специално към това

102
03-07-2014, 08:21
Е.Бачев не изглежда много добре на официални документи :cool:

на мен пък ми изглежда доста колоритно
Бачев.. Е.Бачев ! :cool:

Cооkie
03-07-2014, 10:07
Deadlock, това е крайната цел, да :)
LadyDi, благодаря, ще разгледам сайта.

gabi-gabi
03-08-2014, 12:04
Бригада ли имаш предвид, или дали ще имаш физическото време да си намериш независима от университета работа през лятото?
Бригади :)

JoLLiE92
03-08-2014, 12:18
Мисля, че е задължително да си редовно обучение, за да отидеш на бригада. :)

AliceSw
03-09-2014, 10:22
^не е вярно, за да отидеш на студентска бригада, трябва просто да си студент, дори дистанционно става

JoLLiE92
03-09-2014, 12:04
На моите състуденти сякаш им искаха задължително да са редовно, за да им дадат виза, защото ако били задочно можело да останат там нелегално. Не съм информирана, не споря.

AliceSw
03-09-2014, 12:49
да, обаче на бригада не се ходи само в САЩ

JoLLiE92
03-09-2014, 16:06
Тоест за САЩ трябва да си редовно, а за другите каквото си искаш?

zvezdichkaaa_
03-20-2014, 12:33
Има ли някой, който учи Стопанска Логистика?

YSMF
03-29-2014, 15:56
Във Винса когато сме на кандидатстудентски къде да си държим чантите, телефоните и т.н.? В Софийски за някакви пликове ми разправят, а тук такова нещо май нямало?

JoLLiE92
03-29-2014, 16:04
Всички чанти, якета, телефони и тем подобни са изнесени далеч от теб - до преподавателите. Влизала ли си в големите зали на Винса? Отпред, голямата катедра с микрофона, там си бяхме изпляскали нещата. :D А на редовни изпити са ни карали и отстрани да ги слагаме.

YSMF
03-29-2014, 16:13
Утре съм в 122, иначе съм влизала само в 128 когато бяха 'отворените врати'. А, и спаси току - що 3 заблудени кандидат - студентки 8-)

JoLLiE92
03-29-2014, 16:36
Ами те са 4 и изглеждат по един и същи начин. На изпит ли си? Успех!
Каква беше заблудата ви? :D

YSMF
03-29-2014, 16:58
Мерси :)
Иначе ние по принцип сме си заблудени в студентските дела, на два пъти объркахме пътя за основната сграда, отделно бяхме супер притеснение като се записвахме и гледахме въпросително, 122 не можахме да я намерим първоначално, такива истории.

georgiev50
04-03-2014, 12:22
Ще съм 1-ви курс в СУ,специалност Химия.Веднъж да почна и ще видя как е студентския живот 8) 8) 8)

draid
04-03-2014, 12:27
Няма да се плашите, аз навремето като видях програмата в ТУ и сякаш гледах китайска азбука. Обикалях като сателит за да разбера изобщо в коя сграда трябва да ида. След това взеха да раздават на първокурсниците едни книжки с разяснения кое как е и какво значи.

skatew
04-06-2014, 09:54
Аз съм вече втора година Ветеринарна медицина в ЛТУ... Интересно е, много се радвам, че влезнах това защото в даскало бях крайно отегчен от цялата система на обучение там. Много по-хубаво е, когато човек учи това, което реално му е интересно :)) Пък за студентския живот - не усещам особена промяна от както когато бях ученик, само това, че се запознах с много нови интересни хора.

NJ
04-19-2014, 13:55
Имам нужда от помощ! Както си бях сигурна за кандидатстването си в СУ Стопански факултет, сега се колебая са ФМИ софтуерните специалности. Не съм се чувствала по-гадно. Моля някой, който има поглед над нещата да пише, защото наистина имам нужда от мнение :)

pifiella
04-25-2014, 15:45
Тоест за САЩ трябва да си редовно, а за другите каквото си искаш?
Май да.
На сестра ми колежки(задочно в су) отиват някъде да берат ягоди на бригада, ама къде отиват...Не в сащ

shmatarok
04-25-2014, 22:43
Оф, нямам търпение да идва другия петък.
Като изключим изпита в понеделник, остават ми два огромни проекта за предаване и една презентация групова, която до никъде не е 8-)
Тоя втори семестър беше ад! 1 седмица свободна общо имах за 3 месеца. Нямам търпение да дойде другия петък и да знам, че нямам да правя 4 курсови, 2 презентации, 1 проект и т.н. неща за предаване.

mimsssssss
04-27-2014, 08:10
Почти му се вижда края и после к'во? Леле, не съм мислела че мога да бъда толкова неориентирана и незнаеща какво иска на този етап от живота. Направо си мислех, че като уча четири години, това което обичам накрая ще ми дойде идеята как точно да си я приложа. Ама нъцки.
Та така, да кажа че ми остават три изпита преди финала, половината ми багаж съм го преместила при приятеля ми, той си донесе някакви неща у нас като оставаме тук, но в крайна сметка изобщо май няма да сме на нито едно от местата. ВСИЧКО ми е пълна каша... мега зле.

JoLLiE92
04-27-2014, 08:48
И аз нямам идея каква магистратура да избера, дали да продължавам със същата специалност, или да комбинирам с друга, как да си намеря работа по специалността.... ;/ и всички непрестанно ти казват "в България няма да си намериш работа без връзки", "ще си чистачка с висше" и вече ми писна.

anonymous708973
04-27-2014, 09:04
Какъв ти е бакалавърът и какви са възможностите за магистратура?
Контакти със завършили имаш ли? Сигурно има някаква Алумни организация?
Контакти с фирми?

sweet__potion
04-29-2014, 11:27
Само не записвай магистър същото като бакалавър, запиши нещо друго, близо до твоята специалност.

102
04-29-2014, 11:30
моеш да запишеш къвто искаш магистър дори да е хипер отдалечен от сегашната ти специалност

JoLLiE92
04-29-2014, 16:12
Идеята ми е именно че бих искала да е надграждане на сегашната ми специалност - МИО, а повечето хора ми казват да комбинирам, но не искам да комбинирам с чисто икономическите счетоводство, финанси и т.н., защото не се виждам в такава светлина. :)

anonymous708973
04-29-2014, 16:16
А какви възможности имаш да надграждаш?
Най-лесното е да помислиш като каква се виждаш и да прецениш какво ти трябва, за да го работиш това.
Помисли си кой предмет те е грабвал през годините.

JoLLiE92
04-29-2014, 16:22
Този за митническата политика и този за търгуване на платформа за ценни книжа и валути. :)

anonymous708973
04-29-2014, 16:31
Няма ли магистратури в тия области?

an7raks
04-29-2014, 16:36
Няма ли магистратури в тия области?

Да живее Свободния университет във Варна!

JoLLiE92
04-29-2014, 16:43
Няма ли магистратури в тия области?
Има - МИО. :D Чудя се дали ще науча нещо ново, ако я запиша. Някой тук с магистратура МИО?
an7raks Пълен абсурд.

anonymous708973
04-29-2014, 16:50
Отвори им програмата, де. Не може в сайта на университета да няма всички предмети от обучението.

sweet__potion
04-29-2014, 16:51
Ако съм на твое място ще запиша финанси :D

pac0line
04-30-2014, 05:20
Цел за 1 семестър - стипендия
Цел за 2 семестър - да имам поне една 6ца по който и да е предмет
Цел за 3 семестър - да нямам нито една поправка
Цел за 4 семестър - да не прекъсна

To be continued
*feeling motivated

DownloadVirus
04-30-2014, 10:56
Супер цели просто :D gg

thefolenangel
05-09-2014, 22:37
http://www.varnautre.bg/images/articles/2014/05/226996//865c0c0b4ab0e063e5caa3387c1a8741de224db394b98844be 5ffaf8820292b3.jpg

Студентски съвет към ИУ-Варна, организираме следният конкурс:
"Есе по Картина"

Парични и предметни награди са предвидени за топ 5 най-добрите есета! Сертификати за участие ще бъдат връчени на всички. Повече информация за условията и кандидатстване, можете да получите на страницата на конкурса: http://essay.ss-varna.org/

Ko0Le37o0
05-13-2014, 18:12
Значи, от началото на годината просто не мога да реша какво да кандидатствам. Та, попаднах на тази тема и реших да поискам вашето мнение. Знам, че в последния момент го правя, но това съм си аз. В момента завършвам ПГСАГ "Кольо Фичето" гр. Бургас, специалност Строителство и архитектура. Отказах се да продължавам архитектура по причини.
И така, се колебая дали да продължа строителство или нещо свързано с компютри. И стигнах до няколко избора, и те са следните:
1.УАСГ:
-Строителство на сгради и съоръжения
-Транспортно строителство
-Водоснабдяване и канализация
-Геодезия
-Хидротехническо строителство(ник'ва идея к'во е т'ва)
-Хидромелиоративно строителство(ник'ва идея к'во е т'ва)
Последните две просто ако някой може да ми каже за какво става въпрос.Останалите 4 ми стигат иначе :D

ВСУ - Любен Каравелов
-Строителство на сгради и съоръжения

Технически Университет - София
-Компютърно и софтуерно инженерство

и Софийският университет "Св. Климент Охридски" нещо от рода на Софтуерно инж., Комп. науки, Информатика...
Но доколкото разбрах (аз винаги съм не разбрал), там е много скъпо.

Ще си кандидатствам с матурите по Математика и БеЛ. За Геодезията не съм сигурен дали трябва да държа изпит по математика.

И какво мислите за това https://softuni.bg/

Също така съм отворен за предложение за други специалности, и препоръки ако имате такива.

sunrisee6
05-14-2014, 13:12
Ko0Le37o0 - от всичко изброено аз съм за ССС в УАСГ. Хидрот.строителство е ВиК; Хидромелиоративно строителство е системи за напояване и отводняване и корекции на реки. Виж кое ще ти е най-интересно да учиш. Успех!
пп. интересно ми е защо се отказа от архитектурата? (аз това уча)

Ko0Le37o0
05-14-2014, 17:21
Еми, като цяло рисуването не ме влечеше. Не, че не ходих на уроци. Като отивах се чувствах, като че ли отивам на зъболекар. :D И след като завърших 11 клас, почнах работа и нямах време да ходя на уроци. Трябваше да почна и по математика уроци... И така 4 месеца нямах възможност да ходя и след това просто не се върнах.
А и не исках да съм в тежест на нашите, да дават толкова пари за уроци. Може да звучи глупаво оправданието, но..не знам.

LoupGarrou
05-15-2014, 16:27
Имам нужда от помощ с едни графики от eurostat и НСИ, някой желаещ да помогне, много ще съм благодарен ? :)

JoLLiE92
05-15-2014, 19:34
Кажи ако мога да помогна :)

yakuza_
05-15-2014, 19:47
softuni е единственото което си струва, аз пробвах, не ме приеха, не си и дадох много зор, но не бях и много зле, вероятно ще опитам пак

LoupGarrou
05-16-2014, 00:10
Кажи ако мога да помогна :)


Имаш ЛС, виж и ако можеш да се справиш и имаш време ще ми направиш голяма услуга. За човек, който се занимава с такива неща сигурно е лесно, просто аз съм лаик.

ПП: Май пратих ЛС-то 2 пъти, съдържанието е едно и също, просто нетът ми засече ...

LoupGarrou
05-16-2014, 00:10
Кажи ако мога да помогна :)


Имаш ЛС, виж и ако можеш да се справиш и имаш време ще ми направиш голяма услуга. За човек, който се занимава с такива неща сигурно е лесно, просто аз съм лаик.

ПП: Май пратих ЛС-то 2 пъти, съдържанието е едно и също, просто нетът ми засече ...

Fisherman
05-20-2014, 17:51
КВО СТАНА С ТАЯ АНАЛИТИЧНА ХИМИЯ МАЙКА

OoVasKoO
05-20-2014, 18:03
Значи, от началото на годината просто не мога да реша какво да кандидатствам. Та, попаднах на тази тема и реших да поискам вашето мнение. Знам, че в последния момент го правя, но това съм си аз. В момента завършвам ПГСАГ "Кольо Фичето" гр. Бургас, специалност Строителство и архитектура. Отказах се да продължавам архитектура по причини.
И така, се колебая дали да продължа строителство или нещо свързано с компютри. И стигнах до няколко избора, и те са следните:
1.УАСГ:
-Строителство на сгради и съоръжения
-Транспортно строителство
-Водоснабдяване и канализация
-Геодезия
-Хидротехническо строителство(ник'ва идея к'во е т'ва)
-Хидромелиоративно строителство(ник'ва идея к'во е т'ва)
Последните две просто ако някой може да ми каже за какво става въпрос.Останалите 4 ми стигат иначе :D

ВСУ - Любен Каравелов
-Строителство на сгради и съоръжения

Технически Университет - София
-Компютърно и софтуерно инженерство

и Софийският университет "Св. Климент Охридски" нещо от рода на Софтуерно инж., Комп. науки, Информатика...
Но доколкото разбрах (аз винаги съм не разбрал), там е много скъпо.

Ще си кандидатствам с матурите по Математика и БеЛ. За Геодезията не съм сигурен дали трябва да държа изпит по математика.

И какво мислите за това https://softuni.bg/

Също така съм отворен за предложение за други специалности, и препоръки ако имате такива.
В УАСГ лесно се влиза с добра оценка от матурата по мат/БЕЛ. За Строителство на сгради и съоръжения с бал 26-27 влизаш 100%. След архитектурата според мен ССС е най-добрата специалност там, ама ще е много тегаво да знаеш, бая мъка ще изпиташ още първата година, просто защото се учат сложни неща.
КСИ в ТУ София не си струва според мен, много лоши мнения има за него, по-добре е положението в СУ със софтуерното инженерство. Най-добрият избор наистина е softuni, но там изпитът е на програмиране и ще ти трябва време да се подготвиш както трябва. От друга страна, ако имаш талант, за 2-3 години би трябвало да се реализираш и да взимаш по 1000 лв. + заплата, можеш дори да си намериш работа още докато учиш там.

AliceSw
05-23-2014, 07:00
Ko0Le37o0 - от всичко изброено аз съм за ССС в УАСГ. Хидрот.строителство е ВиК; Хидромелиоративно строителство е системи за напояване и отводняване и корекции на реки. Виж кое ще ти е най-интересно да учиш. Успех!
пп. интересно ми е защо се отказа от архитектурата? (аз това уча)

ми не, хидротехническото не е ВиК, а елементи на водни системи - стени на реки, бентове и тн

аз на ССС не се кефя като специалност, не е интересна, а е тежка, по-добре ТС, поне има интересни варианти за специализации, ако трябва да е инженерно...аз лично бих записала геодезия - не е толкова трудна, а никоя от другитеспециалности не може без нея т.е. работа винаги ще има

бтв, като си от Строителен, има специални квоти и с оценка над 4 на матура се влиза

Ko0Le37o0
05-23-2014, 14:56
Т'ва матура по мат си е много страшна работа :D

JoLLiE92
05-23-2014, 15:48
Матура по математика е мг, ниво 9 клас. :Д не е нещо сложно, стига разбира се да имаш понятие от математика. А за да си избрал съответната матура, значи имаш самочувствие, че имаш понятие :D аз имам 5,70 , а нашата беше доста по-кофти от предишните години, защото вместо задача от комбинаторика, имаше допълнителна, по-тежка стереометрия.

skatew
05-23-2014, 17:04
Начиии след 2 сесии излизам в сесия и си е ебало майката :д стискайте палци да я взема тая биохимия. и за физиологията стискайте да е 5 или 6. животновъдството ще го взема, надявам се, лесно :cool:

DeHu
05-24-2014, 10:24
Офффффф,писна ми вече! Чудя се как може да има толкова абсурди в тоя пробит университет и най-вече защо някои хора все още преподават.Не е нормално да ни се даде контролно,след което преподавателката да си излезе от стаята(оттам нататък е ясно,че след обстойни прегледи на учебниците всички дават еднакви отговори на теста) и изненада-оценките на всички са най-разнообразни като ясно си личат предпочитанията и сред студентите.Просто това не е нещо,което да мога да разбера,няма никаква логика.Отделно от това,80-годишния професор по право се е изказал със следната реплика на последната лекция:"Тия тъпанари,които не са дошли познайте как ще си вземат изпита".Таа,да,аз съм от недошлите,уча си по право,но нямах възможност този път да отида в петък вечерта на лекция и очевидно ще си имам трудности...А освен това на присъстващите просто така им е подарил някакви точки,които иначе трябва да се изкарат на теста.Както и да е,това е положението,аз просто исках да си го напиша някъде,просто ужасно се ядосвам.

skatew
05-24-2014, 10:53
Офффффф,писна ми вече! Чудя се как може да има толкова абсурди в тоя пробит университет и най-вече защо някои хора все още преподават.Не е нормално да ни се даде контролно,след което преподавателката да си излезе от стаята(оттам нататък е ясно,че след обстойни прегледи на учебниците всички дават еднакви отговори на теста) и изненада-оценките на всички са най-разнообразни като ясно си личат предпочитанията и сред студентите.Просто това не е нещо,което да мога да разбера,няма никаква логика.Отделно от това,80-годишния професор по право се е изказал със следната реплика на последната лекция:"Тия тъпанари,които не са дошли познайте как ще си вземат изпита".Таа,да,аз съм от недошлите,уча си по право,но нямах възможност този път да отида в петък вечерта на лекция и очевидно ще си имам трудности...А освен това на присъстващите просто така им е подарил някакви точки,които иначе трябва да се изкарат на теста.Както и да е,това е положението,аз просто исках да си го напиша някъде,просто ужасно се ядосвам.

тъпичко е, навсякъде е така. Поне в България

Wednesday666
05-24-2014, 18:43
Офффффф,писна ми вече! Чудя се как може да има толкова абсурди в тоя пробит университет и най-вече защо някои хора все още преподават.Не е нормално да ни се даде контролно,след което преподавателката да си излезе от стаята(оттам нататък е ясно,че след обстойни прегледи на учебниците всички дават еднакви отговори на теста) и изненада-оценките на всички са най-разнообразни като ясно си личат предпочитанията и сред студентите.Просто това не е нещо,което да мога да разбера,няма никаква логика.Отделно от това,80-годишния професор по право се е изказал със следната реплика на последната лекция:"Тия тъпанари,които не са дошли познайте как ще си вземат изпита".Таа,да,аз съм от недошлите,уча си по право,но нямах възможност този път да отида в петък вечерта на лекция и очевидно ще си имам трудности...А освен това на присъстващите просто така им е подарил някакви точки,които иначе трябва да се изкарат на теста.Както и да е,това е положението,аз просто исках да си го напиша някъде,просто ужасно се ядосвам.

Доста познато. Точно поради тази причина вече дори не си давам зор нито да ходя редовно. още по-малко да уча, както учех в първи курс. Хич не ми е. Защото това образование, което ще получа, ще е само на хартия, в реалността ще е нещо съвсем различно, и ще ми се наложи сама да се уча.

dark_angel3
06-01-2014, 13:15
Здр-те, има ли някой за ПУ тази година ?
И към вече учащите, как е университета, впечатления? Изчетох много противоречиви мнения.
Ще кандидатствам с изпит - Българска и Славянска филология и всички други вариации на филологиите.

lisi4ety
06-05-2014, 10:02
мрънмрънмрънмрън
сесията е тук
а ми липсва концентрация
ТОЛКОВА ми липсва концентрация
вчера цял ден вкъщи.. само блея
не мога бе хора, не мога
отказа ми мозъка
мрън

pac0line
06-05-2014, 11:16
Утре последен (и реално първи) изпит. Просто искам да го взема, макар че както винаги не чета достатъчно, даже да не кажа че нищо не чета. Вече не ме интересува нито успех, нито бъдеще, свързано с дипломата и направлението/специалността. Нищо не ме интересува, честно, искам си лятото.

А, причините са изказани точно 2 и 3 поста над моя. Чудесно описание на реалността, UNWE, качеството и количеството !!!

skatew
06-05-2014, 13:57
малее ЗАВЕРИХ ! само сесията остава, ма то тя имам чувството, че ще е по-лесни от тея заверки ;д

JoLLiE92
06-06-2014, 04:34
Утре последен (и реално първи) изпит. Просто искам да го взема, макар че както винаги не чета достатъчно, даже да не кажа че нищо не чета. Вече не ме интересува нито успех, нито бъдеще, свързано с дипломата и направлението/специалността. Нищо не ме интересува, честно, искам си лятото.

А, причините са изказани точно 2 и 3 поста над моя. Чудесно описание на реалността, UNWE, качеството и количеството !!!
Мен също не ме интересуват успех и изпити и да се тръшкам за 6тици, но си уча за изпитите качествено, за да разбирам материала и да мога да го работя. :)

lisi4ety
06-08-2014, 00:00
АЗ имам въПроси! ^^

*Какви са разликите в това да си ученик и в това да си студент?
*Може ли някой лекции,които смяташ,че са ненужни за твоята личност да ги пишеш дъждовни и да не ти правят проблем за тУва?
*Може ли да снимаш с апарат някой работи и да носиш лаптоп?
*Студентите имат ли стипендии като учениците (21) и ако имат колко е?
*По колко време са междучасията?
*Защо няма да съм в голяма зала с много седалките като по филмите,а ще съм в обикновена класна стая? = (
*МНОГО ВАЖЕН въпроЗ! Възможно ли е да имаме общи часове с други човечета,които не са в моята специалност? ^^ Било то практики,теории и т.н. ^^
*Изпитват ли? Т.е...контролни,тестове ...такива работи...и вярно ли че можеш да се освободиш от изпит ако искараш хубава оценка на някой тест ^^
*Трудно ли е ^^

1. Разлики - бол, за приликите питай ;д
2. Абсолютно, само дето има професори, които мразят живота и професията си и искат щом те са там и ти да си там. Дъа. Проучваш къде си струва и къде не и не ходиш и така.
3. За апарата не знам, ама за лаптопа нямаш проблем. Имам една много досадна колежка, която на най-дразнещата лекция по право обича да вади и да щрака и искам да я убия. И не само аз. Затова си помисли дали ще рискуваш. :д
4. Имат, зависят от успеха.
5. "Междучасията" са почивки от 15 минути обикновено, но при мен е готинко, защото някои професори са по-тромавички и имаме по-дълги. Някои не ги спазват, а пускат рано. Други не ги спазват и пускат по-късно.. ;д разнообразие има
6. Защото бг университетите са скучни! Макар че си имам една американска зала, в която имам лекции ;3 the perks of studying in юридическия
7. Не. Само извънредно
8. Контролните са ти колоквиуми в университета и ги имаш само при някои.. предмети? Не съм сигурна как им се казва и до ден днешен ;д Отново е относително и зависи от преподавател - по принцип я няма тая практика за освобождаване с колоквиум.. Има професори, които освобождават от изпити, но и това не е писано правило и е по усмотрение на професорското тяло ;д
9. Зависи :3

Hayashi
06-08-2014, 00:37
Начиии след 2 сесии излизам в сесия и си е ебало майката :д стискайте палци да я взема тая биохимия. и за физиологията стискайте да е 5 или 6. животновъдството ще го взема, надявам се, лесно :cool:

Какво учиш? Редовно те следя, че се явяваш на някакви изпити като моите.
Аз приключих и сега чакам резултати. Гарантирано съм се издънила по човешката физиология, всичко останало силно се надявам да съм го взела.

skatew
06-08-2014, 08:27
Какво учиш? Редовно те следя, че се явяваш на някакви изпити като моите.
Аз приключих и сега чакам резултати. Гарантирано съм се издънила по човешката физиология, всичко останало силно се надявам да съм го взела.
Ветеринарна медицина уча

rockandroll
06-14-2014, 20:21
Здравейте! Предстои ми кандидастване и се колебая между няколко специалности в ПУ - Финанси, Маркетинг, МИО. Ако може да ми дадете малко инфо, кое си заслужава и кое има по-голяма реализация в България. :)

bloodyF
06-15-2014, 18:34
Някой от СУ, ако НЕ се явя на изпита нито сега, нито септември, пише ми се служебна двойка или ми прекъсват правата"?

tireheb
06-16-2014, 05:36
имаш си двойка и ходиш на ликвидация ли кво е там, лол, никви права не ти прекъсват

bloodyF
06-16-2014, 16:59
ми един от ТУ ми каза, че там, ако не отидеш на изпита - гонят те от унито..

KumchoValcho
06-16-2014, 17:27
Офффффф,писна ми вече! Чудя се как може да има толкова абсурди в тоя пробит университет и най-вече защо някои хора все още преподават.Не е нормално да ни се даде контролно,след което преподавателката да си излезе от стаята(оттам нататък е ясно,че след обстойни прегледи на учебниците всички дават еднакви отговори на теста) и изненада-оценките на всички са най-разнообразни като ясно си личат предпочитанията и сред студентите.Просто това не е нещо,което да мога да разбера,няма никаква логика.Отделно от това,80-годишния професор по право се е изказал със следната реплика на последната лекция:"Тия тъпанари,които не са дошли познайте как ще си вземат изпита".Таа,да,аз съм от недошлите,уча си по право,но нямах възможност този път да отида в петък вечерта на лекция и очевидно ще си имам трудности...А освен това на присъстващите просто така им е подарил някакви точки,които иначе трябва да се изкарат на теста.Както и да е,това е положението,аз просто исках да си го напиша някъде,просто ужасно се ядосвам.
Кой университет

alskdjfhg
06-17-2014, 09:59
Една колежка беше казала, че когато преподавателя остави на поправка, взима по 20лв на всеки човек/от унито/, който е на поправка... сериозно??

yakuza_
06-17-2014, 10:20
Някой от СУ, ако НЕ се явя на изпита нито сега, нито септември, пише ми се служебна двойка или ми прекъсват правата"?

ТУ не е СУ. Във ВИНС-а ако не отидеш на ликвидация (имаш само един не взет изпит), ти остава като условен.


Една колежка беше казала, че когато преподавателя остави на поправка, взима по 20лв на всеки човек/от унито/, който е на поправка... сериозно??

Всеки уни си има свой правила, но знам че вземаха някакви пари. Никой даскал няма да те къса нарочно освен ако не си прави патки с теб. Особено ако си 4-ти курс.

YSMF
06-17-2014, 10:52
Има ли някой от ВИНС-а, който учи международен бизнес или Финанси? Ще имам нисък бал /22,46/ и искам да знам имам ли някакъв шанс?

yakuza_
06-17-2014, 11:03
Това зависи от останалите, но мисля, че за финанси ти стига. Макар че си момиче, а когато аз бях студент, момчетата влизаха с по-нисък бал.

saruhi
06-17-2014, 11:16
Аз желая да се оплача :D Напълних си главата с всевъзможни реализации на алгоритми и вече започнах да ги сънувам..сънувам дървета, ребра, възли (в този ред на мисли вътрешни и външни)... Искам да мине изпита, да ме скъсат затова, че не съм назубрила! и да си ходя на море!!!

JoLLiE92
06-17-2014, 15:49
ТУ не е СУ. Във ВИНС-а ако не отидеш на ликвидация (имаш само един не взет изпит), ти остава като условен.



Всеки уни си има свой правила, но знам че вземаха някакви пари. Никой даскал няма да те къса нарочно освен ако не си прави патки с теб. Особено ако си 4-ти курс.
Нашите вземат пари чак за условните мисля. И студентът е длъжен да си плати условия изпит. За ликвидацията не съм сигурна, поправките са напълно безплатни.
YSMF не е толкова малко, няма квоти за момчета и момичета и съответно няма различни балове :)

SIIMONNA
06-22-2014, 15:14
Някой знае ли колко е бил минималният бал в ИУ за миналата година и дали биха ме приели с 20,66 ;s

JoLLiE92
06-22-2014, 17:56
Зависи от специалността. :)

alskdjfhg
06-23-2014, 10:01
Някой знае ли колко е бил минималният бал в ИУ за миналата година и дали биха ме приели с 20,66 ;s

Там вече приемат и с много ниски оценки.

JoLLiE92
06-23-2014, 15:14
Навсякъде приемат с много ниски оценки, но не искаш да влезеш икономика на водораслите все пак. ;) Принципно в смотаните специалности приемат и с 4 3-ки.

Sugarr
06-23-2014, 20:20
Тази година ще кандидатствам, даже вече започнаха записванията, а аз съм супер объркана и дори не съм сигурна къде и какво точно искам да уча.
Може ли да ми помогнете като кажете впечатленията си от УНСС, СУ, Библиотекарския?
Например за УНСС, много често ми казват, да не ходя там, било гадно. Както и двете крайности - едни казват, че е трудно там. А други, че много лесно се минава. Лично мен адски много ме притеснява математиката, която е навсякъде.
И така... съвсем объркана съм :D

И да не забравя - интересува ме и до колко държат да ходенето за всяка лекция в тези университети. Може ли да се пропускат някои?

JoLLiE92
06-25-2014, 03:27
Математиката в икономическите университети е пародия на математика.

Ko0Le37o0
06-25-2014, 07:47
Aз реших да кандидатствам с ВиК в УАСГ. Балът ми е 24 и нещо. Дано да ме приемат.

draid
06-25-2014, 09:18
ми един от ТУ ми каза, че там, ако не отидеш на изпита - гонят те от унито..

Това не е съвсем вярно. Един изпит може да си го влачиш спокойно и до следващата година. Проблем става когато имаш повече от един. Това ако се спазваше в ТУ да не са останали студенти. Обикновено още на редовната сесия като не вземеш изпит/или не отидеш ти пишат служебно двойка и ти се води невзет/неположен. Като си отидеш Септември на ликвидацията всичко е ток и жица.


Тази година ще кандидатствам, даже вече започнаха записванията, а аз съм супер объркана и дори не съм сигурна къде и какво точно искам да уча.
Може ли да ми помогнете като кажете впечатленията си от УНСС, СУ, Библиотекарския?
Например за УНСС, много често ми казват, да не ходя там, било гадно. Както и двете крайности - едни казват, че е трудно там. А други, че много лесно се минава. Лично мен адски много ме притеснява математиката, която е навсякъде.
И така... съвсем объркана съм :D

И да не забравя - интересува ме и до колко държат да ходенето за всяка лекция в тези университети. Може ли да се пропускат някои?

Който ти казва, че в УНСС е трудно, явно е или велик мързел или не особено интелигентен. Да има специалности които са малко по-тежки от други, но като цяло УНСС си е едно приятно пребиваване от страна на учене. Много свободно време (Е може да имате лекции късно вечер или в Събота), лесно вземане не изпити ако си редовен, много често освобождаване от изпити и т.н. няма заверки, абе все неща които не се срещат в ТУ и УСАГ.

Доколкото до последният въпрос, когато няма заверки то реално може дето се казва да не стъпиш и освен ако не попаднеш на заядлив даскал няма да имаш проблеми. В СУ също нямат заверки за библиотекарския не знам.

granger
06-25-2014, 15:13
Радвам се,че се разделям с преподавателя си -алкохолик и асистентката му - харпия. Не съм от хората,които преувеличават, но тези бяха безбожно гадни. Не мога,а и май не искам да намеря по-подходяща дума.

draid
06-25-2014, 20:27
Ааа тепърва ще се сблъскваш с гадняри, има ги навсякъде.

JoLLiE92
06-26-2014, 05:51
Това не е съвсем вярно. Един изпит може да си го влачиш спокойно и до следващата година. Проблем става когато имаш повече от един. Това ако се спазваше в ТУ да не са останали студенти. Обикновено още на редовната сесия като не вземеш изпит/или не отидеш ти пишат служебно двойка и ти се води невзет/неположен. Като си отидеш Септември на ликвидацията всичко е ток и жица.



Който ти казва, че в УНСС е трудно, явно е или велик мързел или не особено интелигентен. Да има специалности които са малко по-тежки от други, но като цяло УНСС си е едно приятно пребиваване от страна на учене. Много свободно време (Е може да имате лекции късно вечер или в Събота), лесно вземане не изпити ако си редовен, много често освобождаване от изпити и т.н. няма заверки, абе все неща които не се срещат в ТУ и УСАГ.

Доколкото до последният въпрос, когато няма заверки то реално може дето се казва да не стъпиш и освен ако не попаднеш на заядлив даскал няма да имаш проблеми. В СУ също нямат заверки за библиотекарския не знам.
Без да съм капацитет в областта (тъй като не съм учила във всички възможни университети :Д ) знам, че само при нас във Винса нямало заверки. :) Заверките като цяло са малоумна комсомолска приумица. При нас просто изпитите са единствено от лекции и ако искаш по-свястна оценка, искаш - не искаш, ходиш. :D Един от преподавателите ни беше казал така - аз като бях в университета ходех задължително на първите две лекции, за да видя има ли смисъл и след това решавах - обикновено след това не ходех. :D :D Като видиш, че преподавателят ти диктува от учебника, заниманието е напълно безсмислено, но някои лекции не са за изпускане. Иначе формално лекциите при нас са незадължителни и се разчита единствено на собственото ти чувство за отговорност.
Nevertheless, факт е, че Винса можеш да го "избуташ" без въобще да четеш и ходиш на лекции, което е и факт за почти всички университети в България, но дали ще научиш материала, който се предполага да работиш след това? И след това какво, ще ходиш на частни уроци и курсове? Единият ни преподавател по специалния предмет каза - тук обяснявам безплатно, така че слушайте. Ако не ви стане ясно, след края на семестъра пак обяснявам, но вече в моята фирма и там струва пари на час. :D Така че за теб си е, големи хора сте, студентите нямат нужда от пъдар, който да ги задължава да ходят на лекции и да им пише отсъствия и забележки, имате си глави на раменете всички. ;)

Ko0Le37o0 Успех!! :)

granger разбирам те :( Имах един по основи на правото в първи курс, който няма хал-хабер от право, дори като за икономически университет, а имам тройка при него (смея да твърдя, че разбирам от право повече от него) , както и разплакваше всички момичета, които отиват да си видят работите. Когато навлязохме в специалните предмети, вече няма такива образи. :) Всички са много по-готини.

draid
06-26-2014, 19:18
От големите университети в София, по моите последни данни заверки има само в ТУ и УАСГ, не знам към момента как е ситуацията с медицинския. И да, заверките са полезно нещо колкото и да не ви се вярва и да мислите че са глупост. Да сигурно за Икономика МИО и т.н. щуротии са безпредметни, за повечето специалности в ТУ обаче са наложителни.

JoLLiE92
06-27-2014, 04:23
Възможно е, аз съм МИО и разсъждавам от своята гледна точка, че хората сами си преценяват и изкуственото предупреждение на еди коя си дата има заверка - елате, е тъпо. В ТУ-Варна подозирам, че лекциите им са задължителни, но не ги следят със заверки веднъж на семестър, а всеки път. :D Полезно е да ходиш на лекции, заверките в този им вид не са полезно нещо.

П.С. Какво ще кажете за МИО + магистратура човешки ресурси? :)

Hayashi
06-27-2014, 09:00
Какви са тези заверки? Това да ходиш на лекции редовно ли е?

draid
06-27-2014, 12:02
^На края на всеки семестър вземаш заверка за всеки предмет, лекция, упражнение, курсова, проект от преподавателя. Заверка той ти дава съответно на база твоите присъствия (за лекции обикновено всички получават) обаче ако не си ходил дори на едно лабораторно упр. да речем и не го отработиш (тоест отидеш с друга група като предварително си поискал разрешение за това) просто не вземаш заверка за съответното. Ако не вземеш и една заверка за семестъра, книжката ти не бива заверена в канцеларията (това се прави след като събереш всички заверки и оставяш книжката за заверка на семестъра) От своя страна не ти ли е заверен семестъра нямаш право да запишеш следващ, т.е. прекъсваш. От 1 до 4 курс имаш право на една служебна заверка. Общо взето през първите 1-2 години прекъсват доста хора поради липса на някоя заверка. Парадоксално, но може би един от най-големият процент прекъснали или поне използвали служебна заверка още първи курс в ТУ са хора които са подходили несериозно към спорта, който е задължителен и за който също има заверка. Та да заверките не са формални и не е в стил "Ела еди кога си за да ти дам"

Deadlock
06-27-2014, 12:49
Звучи ми като излишен стрес.

golemiq_korab_minava
06-27-2014, 13:03
^На края на всеки семестър вземаш заверка за всеки предмет, лекция, упражнение, курсова, проект от преподавателя. Заверка той ти дава съответно на база твоите присъствия (за лекции обикновено всички получават) обаче ако не си ходил дори на едно лабораторно упр. да речем и не го отработиш (тоест отидеш с друга група като предварително си поискал разрешение за това) просто не вземаш заверка за съответното. Ако не вземеш и една заверка за семестъра, книжката ти не бива заверена в канцеларията (това се прави след като събереш всички заверки и оставяш книжката за заверка на семестъра) От своя страна не ти ли е заверен семестъра нямаш право да запишеш следващ, т.е. прекъсваш. От 1 до 4 курс имаш право на една служебна заверка. Общо взето през първите 1-2 години прекъсват доста хора поради липса на някоя заверка. Парадоксално, но може би един от най-големият процент прекъснали или поне използвали служебна заверка още първи курс в ТУ са хора които са подходили несериозно към спорта, който е задължителен и за който също има заверка. Та да заверките не са формални и не е в стил "Ела еди кога си за да ти дам"
Това е в София, нали?

thefolenangel
06-27-2014, 13:18
П.С. Какво ще кажете за МИО + магистратура човешки ресурси? :)

Като глупост.
Има два принципа за избор на магистратура - принципа на професионалната реализация и принципа на синергията. Първият, имплицитно ясно, е обвързан с това което работиш, наприерм ако си с бакалавър френска филология, но вече 4 години с мениджър на хотел, магистъра ти ще е обвързан с професията ти.
Вторият принцип, говори за допълването на BSc-то от MSc-то с цел по-добра реализация.

А приори трябва да се запиташ ЧР допълва ли МИО, очеизвадно НЕ. Тоест можем да заключим, че освен ако не работиш в момента това, изборът на подобна магистратура е глупост.

Hayashi
06-27-2014, 13:47
^На края на всеки семестър вземаш заверка за всеки предмет, лекция, упражнение, курсова, проект от преподавателя. Заверка той ти дава съответно на база твоите присъствия (за лекции обикновено всички получават) обаче ако не си ходил дори на едно лабораторно упр. да речем и не го отработиш (тоест отидеш с друга група като предварително си поискал разрешение за това) просто не вземаш заверка за съответното. Ако не вземеш и една заверка за семестъра, книжката ти не бива заверена в канцеларията (това се прави след като събереш всички заверки и оставяш книжката за заверка на семестъра) От своя страна не ти ли е заверен семестъра нямаш право да запишеш следващ, т.е. прекъсваш. От 1 до 4 курс имаш право на една служебна заверка. Общо взето през първите 1-2 години прекъсват доста хора поради липса на някоя заверка. Парадоксално, но може би един от най-големият процент прекъснали или поне използвали служебна заверка още първи курс в ТУ са хора които са подходили несериозно към спорта, който е задължителен и за който също има заверка. Та да заверките не са формални и не е в стил "Ела еди кога си за да ти дам"

Не знаех, че така му се казва. Официално ние нямаме такива заверки и на половината лекции не съм стъпвала след първите 1-2 часа. Но ако не отидеш на някои упражнения ще ти се наложи или да ги наваксаш или да си извиниш отсъствието с бележка от личния. За практика ако не отидеш и не се извиниш, директно се водиш отпаднал и се явяваш догодина пак.
За мен това не е излишно, лекциите винаги можеш да си ги намериш, но да не ходиш на практики при нас е безумие, защото така или иначе на повечето това ще им е бъдещата професия.
Нашият университет обаче е единствения без спорт. :D Но пък ако не ходиш на английски и пропуснеш само две упражнения пак могат да те оставят отпаднал. Добре, че съм записана на руски и там ходя когато мога.

draid
06-27-2014, 18:43
Няма извинителни бележки. Единственото спасение е да отработиш упражнението и да предоставиш бележка за това на преподавателя ти на упр. Проблем обикновено при лабораторните е, че всички правят едно упражнение дадена седмица, т.е от понеделник до петък. След това установките и всичко подобно се сменя и се почва второто. Та ако изпуснеш някое упр и не го отработиш същата седмица е жив ужас. Остава да се надяваш, че на края на семестъра ще пуснат пак някой ден за отработване.


Това е в София, нали?

Да

golemiq_korab_minava
06-27-2014, 19:23
Явно само в София ТУ е по-строго ;) .. Ти коя година завърши? За няколко години много промени правят..

therichbitch
06-27-2014, 19:24
П.С. Какво ще кажете за МИО + магистратура човешки ресурси? :)

Те нямат нищо общо..
Отделно за мен HR-ът е измислена специалност, пълна глупост.
Повече няма да се обяснявам, само тръпна в очакване на хокания.

draid
06-27-2014, 19:37
Явно само в София ТУ е по-строго ;) .. Ти коя година завърши? За няколко години много промени правят..

Нищо не се е променило. Положението и в момента е така както ти го казвам. Опитват се да вкарат електронни заверки доколкото знам в последно време, ама още няма резултат. До 1-2г ще преминат изцяло на електронни заверки, но това няма особено голямо значение, разликата е че няма да си гледаш подписите в книжката.

golemiq_korab_minava
06-27-2014, 20:04
Нищо не се е променило. Положението и в момента е така както ти го казвам. Опитват се да вкарат електронни заверки доколкото знам в последно време, ама още няма резултат. До 1-2г ще преминат изцяло на електронни заверки, но това няма особено голямо значение, разликата е че няма да си гледаш подписите в книжката.

И защо само в ТУ София се е запазило така, по-трудно?

draid
06-27-2014, 20:06
Не е само в ТУ и в УАСГ положението е сходно, ако изключим архитектурата. Подозирам, че и в медицинския ситуацията с упражненията е такава.

golemiq_korab_minava
06-27-2014, 20:27
Не е само в ТУ и в УАСГ положението е сходно, ако изключим архитектурата. Подозирам, че и в медицинския ситуацията с упражненията е такава.

В мединицинския нямам съмнения. Но в другите градове не е така. В Ту Варна е по-лесно.

anonymous708973
06-27-2014, 20:48
Те нямат нищо общо..
Отделно за мен HR-ът е измислена специалност, пълна глупост.
Повече няма да се обяснявам, само тръпна в очакване на хокания.

О, не е глупост, просто в България е много силно подценяван :)
В големите фирми на Запад няма как да отидеш на интервю само с шефа, винаги има и представител на Човешки ресурси.
Не е каквото аз бих избрала, Джоли, пък и никак не отива на това, с което си казвала, че ти се занимава.

therichbitch
06-27-2014, 20:58
Подценяван? Бих казала, че е надеценяван предвид това, което вършат HR-ите тук. (и тук ги има на интервютата, нищо че повечето са 20-годишни пикли, които още си влачат изпитите и не могат да се подпишат)
Неслучайно съм написала и измислена специалност/позиция :) Това, което те правят, може да се върши и се е вършило заедно с други неща от един човек, няма нужда да се обособява като отделна позиция.

Hayashi
06-27-2014, 21:31
Ако говорим за измислени професии, най-любима ми е много популярната PR. Измислени дипломи за хора, на които не им се учи, но да не е без нищо.

draid
06-27-2014, 22:39
HR отдел си има във всяка фирма която не е фамилна фирмичка, не знам как измисли, че само на запад се среща, пък тука е лукс. Друг е въпроса колко смисъл от тях.

JoLLiE92
06-28-2014, 07:32
Като глупост.
Има два принципа за избор на магистратура - принципа на професионалната реализация и принципа на синергията. Първият, имплицитно ясно, е обвързан с това което работиш, наприерм ако си с бакалавър френска филология, но вече 4 години с мениджър на хотел, магистъра ти ще е обвързан с професията ти.
Вторият принцип, говори за допълването на BSc-то от MSc-то с цел по-добра реализация.

А приори трябва да се запиташ ЧР допълва ли МИО, очеизвадно НЕ. Тоест можем да заключим, че освен ако не работиш в момента това, изборът на подобна магистратура е глупост.
Не искам мнение от хора от специалност статистика. ;)
PinkPan7her аз винаги съм го имала наум, особено се замислих преди няколко дни след един изключително готин и професионален HR, който ми провежда интервю. Имайки предвид некадърните управители и служители, които провеждат интервютата някак дори и да не знаят как... пълна липса на професионално отношение към кандидата...... едната ме отказа да работя за тях с изключително селската си невъзпитана персона, правят всякакви грешки. Търся си работа по специалността и ходя по доста интервюта в по-сериозни и не чак толкова фирми и ги наблюдавам. :)
Ходих на пробен период за една работа, която звучеше точно по специалността ми - каквото сме коментирали с теб, то беше ебати простотията и всеки сульо би могъл да го направи, не знам въобще защо изискваха завършено МИО. Имам само още година да измисля магистратурата и обмислям всякакви възможности... :(

Просто не ми се комбинира с тъпото счетоводство и финанси и т.н. Безсмислено е.

therichbitch
06-28-2014, 09:13
Финансите са тъпи??

JoLLiE92
06-28-2014, 10:14
Счетоводството е. Финансите са безсмислена магистратура за едно МИО, супер са, но са за бакалавър финанси. :D Имах предвид, че не ми се иска чистата икономика, а нещо по-разчупено. :)

therichbitch
06-28-2014, 11:10
Хмм, разбрах те, но пак си мисля,че при такъв избор магистратурата ти ще е доста по- несериозна от бакалавъра, което за мен си е странно.

Инересно ми е, ако аз си кандидатсватм за сериозна длъжност, примерно нещо, свързано с програмиране, да речем, как един нищо и никакъв HR ще ме оценява мен аз дали съм годна за дадена позиция, от която той идея си няма, защото мозъкът му е свикнал да работи на много по- мижави обороти..

draid
06-28-2014, 11:15
Хмм, разбрах те, но пак си мисля,че при такъв избор магистратурата ти ще е доста по- несериозна от бакалавъра, което за мен си е странно.

Инересно ми е, ако аз си кандидатсватм за сериозна длъжност, примерно нещо, свързано с програмиране, да речем, как един нищо и никакъв HR ще ме оценява мен аз дали съм годна за дадена позиция, от която той идея си няма, защото мозъкът му е свикнал да работи на много по- мижави обороти..

Ако кандидатстваш за работа в ИТ няма да те оценяват HR-ите, а мениджърите на даден екип. HR само ръководят организацията.

JoLLiE92
06-28-2014, 11:24
Ами интервюто се провежда с мениджъра на екипа, отдела, компанията и със HR-a, като двамата следят за различни неща. :)

therichbitch
06-28-2014, 11:39
Да, знам го това (и от 2мата написаното), (Джоли, и аз съм ходила по интервюта, не ми обяснявай като на дебил, почти завърших :D) но мисълта ми е, че се бутат навсякъде и нерядко имат повече влияние в решението при подбора, отколкото им се полага.

JoLLiE92
06-28-2014, 11:41
Не знам ... опитвам се да измисля нещо, което хем е полезно, хем има пари в него и реализация, хем мен да ме влече. :D

therichbitch
06-28-2014, 11:49
не знам и какво си учила точно в МИО-то, аз обаче реших за точно един ден какво искам да следвам (жокер- не е HR :D), но ти имаш цяла година да помислиш
А дали ще е доходно и ще имаш реализация, определено не зависи само от естеството на магистратурата ти :) Адски относително е и особено при специалностите , свързани с икономика, твърде несигурно, като гледам какво се случва

Deadlock
06-28-2014, 11:52
пак сме много важни и интересни :D

JoLLiE92
06-28-2014, 11:55
therichbitch а каква е твоята магистратура? :)
Несигурно е.. да не започвам темата с тея идиоти и банките им. :D но то има ли нещо сигурно :)

therichbitch
06-28-2014, 12:01
Писах ти на лично :) Още нямам магистратура, нека завърша бакалаврите :)

anonymous708973
06-28-2014, 12:35
Инересно ми е, ако аз си кандидатсватм за сериозна длъжност, примерно нещо, свързано с програмиране, да речем, как един нищо и никакъв HR ще ме оценява мен аз дали съм годна за дадена позиция, от която той идея си няма, защото мозъкът му е свикнал да работи на много по- мижави обороти..

Това беше безумно плоско твърдение, изненадана съм от теб.
Изключително съм съгласна с написаното от Дрейд след това.

therichbitch
06-28-2014, 12:37
очевидно беше преувеличено, прочети след това

за мен са просто едно перо в дадена организация, нямат особен принос
Кажи ми защо според теб присъства един ХР на интервю и ще ти дам примери, при които е ненужен. Плоско е сляпото заимстване от Запада без оглед на куп други фактори.

JoLLiE92
06-28-2014, 13:13
Разпалих форумна война. :-) :lol:

golemiq_korab_minava
06-28-2014, 13:17
Аз пък да попитам. В трудовата характеристика, в автобиографията, примерно, ако си работил нещо друго, каквото и да е, то после взима ли се в предвид от работодотеля, или ако не е било близко до неговата професия - му е все едно?

anonymous708973
06-28-2014, 13:21
Това решава всеки работодател.
Някои предпочитат в автобиографията да пише само релевантният опит, други пък гледат странно на големите бели петна...

Хубаво е, ако си работил нещо друго, да го обвържеш по някакъв начин. Добър вариант е да покажеш какви лични качества е изградило в теб, които биха били от полза при позицията, за която кандидатстваш.

JoLLiE92
06-28-2014, 14:47
Аз лично гледам по-странно на такива лични и странични излияния, докато в англоговорящи страни е напълно в реда на нещата да напишеш умение за работа в екип придобито чрез участие в училищния баскетболен отбор :Д

therichbitch
06-28-2014, 15:38
да, ако сте хранили кученца в Аляска, също се пише!

JoLLiE92
06-28-2014, 16:26
На мен пък ми беше Х дали да пиша в биографията си опит със C++ и Java, тъй като имам опит с тях, но нямам никакво желание да се развивам в тая насока и да кандидатствам за програмист, та се чудех дали да не ги включа ей така за респект. :cool: и един човек ми каза, че ако кандидатствам за икономист в IT-компания, че това би ми било плюс не защото ще ме накарат да пиша програмни кодове, а просто че ще се разбирам малко по-добре с тях, отколкото човек, който съвсем хал-хабер няма. :D Според вас кое е правилното? Гледам напоследък всички си пишат по биографиите каквото се сетят независимо релевантно или не към дадената позиция.

therichbitch
06-28-2014, 17:23
Е в примера, който ти даде, е релевантно да напишеш, че владееш/имаш опит с Java, все пак е компания в тази сфера, нищо, че позицията не включва такива изисквания.

Ама да наблъскаш всичко за което се сетиш, включително всички локуми и клишета как си с невероятно добри лидерски качества (придобити в детската градина, когато караше другите пикльовци да скочат след теб от катерушката), отворен към нови идеи (базирано на пушенето на трева, защото другите ти казаха, а ти си много широкоскроен, нали) и със забележителни способности за работа в екип (защото в гимназията все правехте групови презентации и ти си бъркаше в носа в името на отборния дух), е малоумно и ако бях работодател, бих се изплюла на такова CV, но за съжаление и те в голямата си част са прости хорица и може да се впечатлят, знам ли. Зависи от компанията, в която кандидатстваш за длъжност.

golemiq_korab_minava
06-28-2014, 17:47
Добър вариант е да покажеш какви лични качества е изградило в теб, които биха били от полза при позицията, за която кандидатстваш.

мхм, и аз това се питах. Защото всяка работа, най-малко развива комуникативните функции, да работиш с хора, да познаваш различни сфери, да си всеобхватен ..
но от друга страна пък според мен не е хубаво, ако си работил на най-различни, обаче все не изикващи качества и образование неща, та накрая си праснеш тази автобиография на един мениджмънт в сферата на интелигенцията, дали въобще ще я погледне.

JoLLiE92
06-28-2014, 18:17
Е в примера, който ти даде, е релевантно да напишеш, че владееш/имаш опит с Java, все пак е компания в тази сфера, нищо, че позицията не включва такива изисквания.

Ама да наблъскаш всичко за което се сетиш, включително всички локуми и клишета как си с невероятно добри лидерски качества (придобити в детската градина, когато караше другите пикльовци да скочат след теб от катерушката), отворен към нови идеи (базирано на пушенето на трева, защото другите ти казаха, а ти си много широкоскроен, нали) и със забележителни способности за работа в екип (защото в гимназията все правехте групови презентации и ти си бъркаше в носа в името на отборния дух), е малоумно и ако бях работодател, бих се изплюла на такова CV, но за съжаление и те в голямата си част са прости хорица и може да се впечатлят, знам ли. Зависи от компанията, в която кандидатстваш за длъжност.
Именно!! Аз лично като работодател бих се изнервила на нещо подобно, но като гледам околните, явно точно това се очаква. :D :D

YSMF
07-04-2014, 03:24
Възможно ли е кандидатстването за общежития в друг университет при положение, че има останали свободни места? Сега гледам таблиците, в ИУ двете са със 100% заетост.

JoLLiE92
07-04-2014, 16:21
Има някакви врътки с 35 блок на Медицинския, но не съм запозната как точно става. :)
Какви таблици гледаш? Пусни си документите задължително!

YSMF
07-04-2014, 19:25
http://www.mon.bg/?go=page&pageId=3&subpageId=47
СПРАВКА за заетост на студентските общежития към 31 март 2014 г.
това


В София видях, че може да стане с разменни писма, но нямам никаква информация за Варна.

ameli
07-04-2014, 19:35
Поставена съм пред огромна дилема - какво да уча :D последно двете неща на които се спрях нямат нищо общо помежду си, а ме влекат еднакво силно - архитектура (в частност интериор) и право (корпоративно/криминално). Ако някой може да ме насочи по някакъв начин ще съм му много задължена :)

d-r.Zob
07-04-2014, 21:46
Аман от прависти, юристи, адвокати и други подобни. Хиляди стоят безработни.

RiB
07-05-2014, 07:41
МХмхмхмхмнооо сте се вживили нещо!

Auriss
07-05-2014, 08:05
@ameli, ако под 'архитектура(в частност интериор)' имаш предвид интериорен дизайн - прегледай програмата на НБУ ТУК (http://ecatalog.nbu.bg/default.asp?V_Year=2012&PageShow=programpresent&P_Menu=generalinfo&Fac_ID=3&M_PHD=&P_ID=1796&TabIndex=1&P_Name=%C8%ED%F2%E5%F0%E8%EE%F0%E5%ED%20%E4%E8%E7% E0%E9%ED) и сама си прецени тези неща дали не би могла сама да ги научиш с четене вместо да даваш няколко К лева за 4г, през които е доста вероятно да не научиш кой-знае какво.
Отново при условие, че това си имала предвид с тези си думи - големите вериги магазини имат готови каталози с цялата си налична стока (изготвени от кадърни хора, занимаващи се с 3д), а работата на 'дизайнерите' е да drag'n'drop-ват модели.
Смис. това, което се опитвам да ти кажа е, че работата ти ще е безкрайно далеч от това, което си представяш. Няма да проектираш в буквалния смисъл - ако това ти е целта се насочвай към 3д студио макс и те така (http://www.cgsociety.org/index.php/CGSFeatures/CGSFeatureSpecial/building_3d_with_ikea), макар че и това е (по мое мнение) безкрайно скучна работа. Но пък ако те влече лошо няма предполагам.

За ЮФ към СУ ще си спестя мнението ;] Пиши една икономика (или някое от 500-те й производни) най-добре - тъкмо е на мода :lol:

ameli
07-05-2014, 10:24
Забравих да уточня нещо може би важно - нямам намерение да оставам да си карам висшето в България. А икономист е буквално всеки втори...

JoLLiE92
07-05-2014, 11:16
Забравих да уточня нещо може би важно - нямам намерение да оставам да си карам висшето в България. А икономист е буквално всеки втори...
Грешиш. Всеки втори учи икономика, но от тях твърде малко са икономисти.
Ако си мислиш, че ще завършиш право и ще се специализираш в "криминално" (наказателно се казва), а ще отказваш граждански дела например, защото не са ти специални и не са ти интересни, ЖЕСТОКО грешиш. :) Това като едно момче, който ми развиваше теорията, че искал да учи специалност морско право. :D
Решила ли си в коя държава искаш да учиш изобщо, или просто ей така да не е България, 'щото не е модерно?
Auriss пространственият дизайн с 3д макс си е интересно занимание, имам познати, които се занимават точно с това, но съм почти сигурна, че девойката няма предвид това. :Д с 3д макс се правят не само интериорни решения, а и всевъзможни 3д визуализации. Там е стига да имаш талант, работа можеш да си намериш, но след като всяка кифла решава, че това е нестандартно и модерно без да се замисля дали тя е подходяща, нормално да не могат после да се реализират - това е валидно горе-долу за всяко образование и всяка професия.
Повечето като чуят интериорен дизайнер и си представят предаванията по ТВ, където идва някаква у вас и ти избира мебели по каталог вместо теб, а ти и плащаш за което. :D

Dobbyy
07-05-2014, 12:01
Здравейте! Искам да ви попитам какво мислите за специалност Национална и регионална сигурност в Национален военен университет "Васил Левски"-гр. В. Търново? Има ли някои, който учи тази специалност и струва ли си? Също така се интересувам и от специалностите Публична администрация, МИО, Социални дейности, но в другия Великотърновски университет - "Св. св. Кирил и Методий". Благодаря!

ameli
07-05-2014, 12:38
Грешиш. Всеки втори учи икономика, но от тях твърде малко са икономисти.
Ако си мислиш, че ще завършиш право и ще се специализираш в "криминално" (наказателно се казва), а ще отказваш граждански дела например, защото не са ти специални и не са ти интересни, ЖЕСТОКО грешиш. :) Това като едно момче, който ми развиваше теорията, че искал да учи специалност морско право. :D
Решила ли си в коя държава искаш да учиш изобщо, или просто ей така да не е България, 'щото не е модерно?
Auriss пространственият дизайн с 3д макс си е интересно занимание, имам познати, които се занимават точно с това, но съм почти сигурна, че девойката няма предвид това. :Д с 3д макс се правят не само интериорни решения, а и всевъзможни 3д визуализации. Там е стига да имаш талант, работа можеш да си намериш, но след като всяка кифла решава, че това е нестандартно и модерно без да се замисля дали тя е подходяща, нормално да не могат после да се реализират - това е валидно горе-долу за всяко образование и всяка професия.
Повечето като чуят интериорен дизайнер и си представят предаванията по ТВ, където идва някаква у вас и ти избира мебели по каталог вместо теб, а ти и плащаш за което. :D

Е хайде да не се подценяваме толкова :)
Точно подробността, че ще изучавам и някакви основи на компютърни програми, с които да си визуализирам макетите си ме привлича още повече, щото ако не стана баш архитект, поне на някакъв друг дизайн мога да се "метна" със знанията ми и от двете сфери. И да, решила съм в кои градове ще кандидатствам и това ми е по-малкият проблем, избора на специалност ми е най-големият :) Отделно, че като адвокат съм съвсем в правото си да отказвам каквито и да е дела. Помолих ако има някой, който МОЖЕ да ми помогне и е запознат с материята, а не който просто ме напада и почти няма едно вярно нещо, от това, което казва.

JoLLiE92
07-05-2014, 16:34
О, разбира се, че си в правото си да отказваш дела, но в България няма такъв пазар и няма специализирани адвокати, каквито гледаш по американските филми. ;) Освен ако не са толкова некадърни, че да могат да се справят само с най-простите дела и да ги е страх от нещо по-сложно и различно, да не им се чете допълнително - такива адвокати има много. Но това значи да имаш на кого да разчиташ да ти плаща сметките, сериозните адвокати не отказват дела, защото не са им по специалността или защото не са се занимавали с това преди. Грубата действителност е, че в България не можеш да си позволиш финансово лукса да отказваш каквито и да е дела.
Какво значи някакви основи на компютърни програми? Какво се учи според теб в специалност пространствен дизайн освен компютърните програми за визуализация? :)
Какво грешно съм казала? Само изразих мнение, че разсъждаваш наивно. Запозната съм и с двете "материи", тъй като майка ми е адвокат, а близък мой познат се занимава с 3д визуализации. :)
Ако имаш конкретни въпроси, давай.

yakuza_
07-05-2014, 17:25
всеки адвокат си избира какви дела да взема и малко или много, се специализира в дадена област
имам роднина адвокат и се занимава основно с имоти, регистрации, дребни кражби (като служебен защитник) и разводи

JoLLiE92
07-05-2014, 18:19
Разбира се, че се специализират, но не може да си позволи да отказва разводи например, защото не са му интересни, нали? :) Всъщност изброеното от теб покрива това, с което се занимават адвокатите тук. Пропуснал си единствено делата за поставяне под запрещение на психично болни. В България няма само бракоразводни адвокати или само наказателни.

yakuza_
07-05-2014, 18:42
ами не взема дела за телесна повреда, убийства, големи кражби

JoLLiE92
07-05-2014, 19:12
То такива почти няма. :)
Имах предвид мацката да не си въобразява, че като завърши едно право и ще е като в сериалчетата, които гледа по ТВ. Адвокатите се занимават с кокошкарски работи като цяло. Рядко са интересните дела.

therichbitch
07-05-2014, 19:37
Адвокатите се занимават с кокошкарски работи като цяло.

Именно.

Deadlock
07-05-2014, 20:15
Много сте противни в тази тема, нз защо я чета.

ameli
07-05-2014, 20:15
Грубата действителност е, че в България не можеш да си позволиш финансово лукса да отказваш каквито и да е дела.
Какво значи някакви основи на компютърни програми? Какво се учи според теб в специалност пространствен дизайн освен компютърните програми за визуализация? :)
Aко имаш конкретни въпроси, давай.

1, Вече изрично споменах, че няма да уча в България и доколкото ми е известно законите са различни и не мога да практикувам на двете места с една диплома.
2, Аз също имам познат, който учи архитектура и ми каза, че в началото са имали няколко туториала как се работи с въпросната програма, а ако ти имаш желание си надграждаш самостоятелно. Все пак това не е образование за информатици, че да навлизат супер дълбоко, това имах предвид :) И след като ще имам основата, дали няма да е възможно да практикувам повече от 1 нещо, свързано със специалността, това ми беше въпроса. :)

granger
07-05-2014, 21:14
Много сте противни в тази тема, нз защо я чета.

малко.

therichbitch
07-05-2014, 23:28
НИкой не ви е вързал да я четете.

JoLLiE92
07-06-2014, 06:41
1, Вече изрично споменах, че няма да уча в България и доколкото ми е известно законите са различни и не мога да практикувам на двете места с една диплома.
2, Аз също имам познат, който учи архитектура и ми каза, че в началото са имали няколко туториала как се работи с въпросната програма, а ако ти имаш желание си надграждаш самостоятелно. Все пак това не е образование за информатици, че да навлизат супер дълбоко, това имах предвид :) И след като ще имам основата, дали няма да е възможно да практикувам повече от 1 нещо, свързано със специалността, това ми беше въпроса. :)
Да, за правото си права, че се учи там, където смяташ да го практикуваш. Не че не можеш да завършиш тук и да работиш другаде принципно, но ще имаш твърде много приравнителни изпити и се губи смисълът на цялото упражнение.
Има разлика между архитектура и пространствен дизайн, нали знаеш? :) Архитектите учат коренно различни неща.

Auriss
07-06-2014, 07:44
Мхм, хубаво ще е ameli да изясни какво конкретно пита.

И след като ще имам основата, дали няма да е възможно да практикувам повече от 1 нещо, свързано със специалността, това ми беше въпроса.
И понеже и това изречение не съм сигурен, че разбирам - освен арх.виз и интериорен дизайн, какво друго би искала да ти влиза в компетенциите що се отнася до компютърната графика ? Питам, тъй като ако искаш да правиш филми (примерно, ддз) ще се наложи коренно различни неща да учиш.

JoLLiE92
07-06-2014, 08:07
Аз не разбрах дали има предвид архитектура или дизайн :)

golemiq_korab_minava
07-06-2014, 10:35
Не само България ще рухне, цяла Еврпопа няма да е същата :p

ameli
07-06-2014, 14:50
Мхм, хубаво ще е ameli да изясни какво конкретно пита.

И понеже и това изречение не съм сигурен, че разбирам - освен арх.виз и интериорен дизайн, какво друго би искала да ти влиза в компетенциите що се отнася до компютърната графика ? Питам, тъй като ако искаш да правиш филми (примерно, ддз) ще се наложи коренно различни неща да учиш.

Тъй, значи примерно почвам с архитектура и после специализирам с интериор? Има ли смисъл? Или по някакъв друг начин да комбинирам нещата, че да извлека най-голяма полза и да имам повече възможности след това, а не да забия просто на едно нещо и цял живот да си го практикувам. И дали като цяло има смисъл от такива комбинирани специалности (право и финанси, примерно) или накрая от двата стола падаш на земята?

babity
07-06-2014, 14:54
Това като едно момче, който ми развиваше теорията, че искал да учи специалност морско право. :D


Морското право е отделна специалност.
Иначе симпатизирам на факта, че винаги си много ербап. И не ви прочетох целия разговор, само твоя пост закАчих, до т'ва изречение всъщност.

AliceSw
07-06-2014, 18:47
Интересен поглед имате и върху правото, и върху архитектурата...

при правото определено има строга специализация...всяка голяма кантора има човек за наказателно, семейно, строително и тн, защото цялостното познаване на законите е трудно...да не говорим, че правото не те прави само адвокат, а и прокурор, и нотариус, и съдия...

за архитектурата не знам защо набърквате Макса, може да си и архитект, и дизайнер и без него...програми колкото щеш, с близък потенциал и възможности, хубав избор е, ако имаш достатъчно познания, но доста повече се използва за игри и анимация...там има повече рентабилност от взуализациите..

джоли, пространственият дизайн не съществува в тези среди, измислица е на ВСУ, при това безумна...като цяло идеята да се учи дизайн е безсмислена в България, тук може да се практикува и без диплома, акое правиш интериори...

Auriss
07-07-2014, 03:30
и дизайнер и без него...програми колкото щеш, с близък потенциал и възможности, хубав избор е, ако имаш достатъчно познания, но доста повече се използва за игри и анимация...там има повече рентабилност от взуализациите..
набърквам макса, защото не знам и аз едно прилично студио, в което да ползват нещо различно от Макс + виРей. :3 Лично мое мнение е, че причината е наличието на безброй безплатни и платени библиотеки с шейдъри(със все текстурите към тях), мебели, растителност и всякакви там джунджурии, които биха могли да се намерят в нечий апаратамент / къща / вход / се тая. В общи линии теглиш, ръгаш в сцената, добавяш светлини, оправяш си настройките и цъкаш рендер. По-безмозъчно занимание от това здраве му кажи ;3
Как да е, отплеснах се.



Тъй, значи примерно почвам с архитектура и после специализирам с интериор? Има ли смисъл? Или по някакъв друг начин да комбинирам нещата, че да извлека най-голяма полза и да имам повече възможности след това, а не да забия просто на едно нещо и цял живот да си го практикувам
3Д-то можеш в свободното си време да го подхванеш. Докато си вземеш бакалавърската степен (каквото и да избереш) ще си повече от подготвена.

JoLLiE92
07-07-2014, 03:31
babity Отделна специалност и напълно безсмислена. :) Мислете какво ще работите след това. Какво ще работиш със специалност морско право? Майка ми има специализация морско право, защото ги задължиха навремето всички да запишат това, не е имала никога морско дело. Не съм и чувала някой от колегите и да е имал нещо подобно.
AliceSw Макса, защото аз разбрах, че тя иска дизайн, а не архитектура. Ако е обратното - грешката е моя. Дизайнът се използва за хиляди други неща освен интериорен, а архитектурата вероятно няма да учат само дизайн, а още доста неща със стабилна база по математика. Просто двете нямат почти нищо общо :Д

babity
07-07-2014, 09:34
Ами ако си от Габрово, сигурно няма да те топли особено, признавам. Ама имам доста познати морячета... Знаеш, че моряците не работят на минимална заплата, пък тия 'дето имат мозък малко повече от средностатистическа чайка, всичките виждат много пари в тази специалност.

AliceSw
07-07-2014, 10:25
Мебелен, промишлен, машинен дизайн, нямат нищо общо с интериорния, толкова са близо до него, колкото модния...за тях макса е кофти избор, особено за основни разработки и чертежи

Auriss, всъщност, ограничено е доста използването на макса от студиата, където е задължителен, има човек, който се занимава само с него. Основно визуализации на него се правят за конкурси и големи проекти...От човек, който работи за ВиРей, напоследък чувам все по- добри отзиви за Майа например. Най-голяма част използват Ревит, по-малко АрхиКад със Синема

Auriss
07-07-2014, 10:55
@Alice, конкретно за интериорен и арх виз ставаше въпрос.
Мен тези неща не ме вълнуват, казах вече защо ;д , просто споделям рендерите, на които съм попадал, че са в 99% от случаите макс/вирей.
http://galleries.cgsociety.org/gallery/tag/Architectural+Visualisation - ей ти ги с таг ach vis
http://redvertex.com/ - тези са българи, преди време бяха пускали няква обява - пак макс беше софта.

Как да е - ревит, синема, макс - все тая. Цъкаш бутончета.

draid
07-07-2014, 21:26
На 3DS Max не е правено за архитекти. Това, че се ползва 3DSM от архитекти не значи, че за това е специализирана програма. Архитектите си имат куп специализирани програми за визуализация и rhino ги гледах, че ползват. За анимация масово се ползва Maya това е един от големите продукти на пазара за анимация.

crush95
07-13-2014, 10:36
Реших да кандидатствам в чужбина, но класирането там ще излезе края на август или началото на септември. Междувременно кандидатствах и в България, и съм приета. Естествено смятам да се запиша, защото не е сигурно дали в чужбина ще ме приемат. Та, въпроса ми е дали ще ми направят проблем ако отида септември и си искам дипломата обратно. Някой по- запознат с това как стоят нещата в такива случаи?

marilyn
07-13-2014, 10:46
Реших да кандидатствам в чужбина, но класирането там ще излезе края на август или началото на септември. Междувременно кандидатствах и в България, и съм приета. Естествено смятам да се запиша, защото не е сигурно дали в чужбина ще ме приемат. Та, въпроса ми е дали ще ми направят проблем ако отида септември и си искам дипломата обратно. Някой по- запознат с това как стоят нещата в такива случаи?

До колкото знам, ако се отпишеш преди започването на академичната година ти връщат 90% от таксата и няма проблем да си вземеш дипломата. :)

therichbitch
07-13-2014, 14:02
Не знам дали е точно по темата, но мисля, че тук ще получа най- много отговори. Някой, който наскоро е държал CPE, може ли да ми препоръча няколко помагала/учебника, които са най- подходящи за самоподготовка? Имам някакви стари неща, наистина стари :Д, но те скоро май ще правят и промени във времетраенето/формата, та ми трябва актуална информация. :) :) Благодаря

Stella_SN
07-13-2014, 14:26
Някакви мнения за АУБ (Благоевград) ?

circlesquare
07-16-2014, 12:25
Какво ще ме посъветвате туризъм в СУ или икономика и управление с преподаване на английски в УНСС?

MsMiracle
07-16-2014, 19:34
Не знам дали е точно по темата, но мисля, че тук ще получа най- много отговори. Някой, който наскоро е държал CPE, може ли да ми препоръча няколко помагала/учебника, които са най- подходящи за самоподготовка? Имам някакви стари неща, наистина стари :Д, но те скоро май ще правят и промени във времетраенето/формата, та ми трябва актуална информация. :) :) Благодаря

За СРЕ тук инфо трудно ще получиш. Повечето се готвят за САЕ максимум.
Аз не съм, но една позната наскоро го взе изпита - СРЕ. Мога да питам, ако държиш.

Hayashi
07-16-2014, 19:43
Между CPE и най-високото ниво на CAE разликата е много е малка или поне така съм чувала. Аз се подготвях по Upstream за Advanced (колко се въобще учех е друг въпрос). Upstream C2 става и за CPE, форматът отговаря точно.

therichbitch
07-16-2014, 21:25
Мерсии и на 2те :)

Sugarr
07-17-2014, 15:20
Може ли да дадете мнение за УНСС и Библиотекарския?
Трябва да избирам къде да кандидатствам,а съм много объркана...

draid
07-17-2014, 19:55
По-добре в УНСС ако избора ти е между тези две заведения.

102
07-17-2014, 20:19
ей мразя някой да дава акъл бе ей
библиотекарският дава най-богатата обща култура
шат ап

anonymous908491
07-17-2014, 21:01
На 3DS Max не е правено за архитекти. Това, че се ползва 3DSM от архитекти не значи, че за това е специализирана програма. Архитектите си имат куп специализирани програми за визуализация и rhino ги гледах, че ползват. За анимация масово се ползва Maya това е един от големите продукти на пазара за анимация.

Много забавен пост, особено тая част с ' това е един от големите продукти на пазара за анимация '
И другите над теб не са по-смислени, но ме мързи да отговарям и на тях.

draid
07-17-2014, 21:34
Много забавен пост, особено тая част с ' това е един от големите продукти на пазара за анимация '
И другите над теб не са по-смислени, но ме мързи да отговарям и на тях.

Да много е забавно. Особено когато хора като теб се опитват да оспорват факти за да се правят на много знаещи, просто ще предположа, че купищата филмови заглавия в които е участвала Maya като продукт и доста известните анимации които са сътворени с нейна помощ са резултат от идиотщина на филмовата индустрия. И това, че не е единственият софтуер за анимация или дори не най-добрият не означава по никакъв начин, че не е значим софтуер. Ама какво ли ти обяснявам на тебе, след ония философски излияния относно 3D прототипиращите машини си ми ясен. Може ако искаш и за SolidWorks, SolidEdge, NX, Catia и ProE да си говорим. Сигурен съм, че и от тях много разбираш.


ей мразя някой да дава акъл бе ей
библиотекарският дава най-богатата обща култура
шат ап

Хайде сега се обоснови и ми кажи точно за кои специалности говориш. Университета не е място за получаване на обща култура.

therichbitch
07-17-2014, 21:50
Библиотекарският едно време не беше ли полувисше?
Sugarr, какво искаш да учиш като специалност? Не се ръководи само от университета

Hayashi , мерси за инфото, намерих го upstream-a за CPE, изглежда приятен, ама е мн цветен, хахх :D мразя цветни учебници, това е четиво за учене, за Бога, за какво са ми турили хиляда картинки все едно съм в 1ви клас (отклиних се, знам)

draid
07-17-2014, 21:56
^Преди няколко години го направиха университет, по времето на Бойко май беше или към края на тройната.

Auriss
07-17-2014, 22:49
дрейд, студията си имат standalone приложения за анимация, осветление и рендеринг.
Мая се ползва за 'хъб' един вид.

MaGuSs
07-18-2014, 04:04
Има ли някой с ИКТМИ във ВВМУ "Н.Й.Вапцаров" ?

anonymous908491
07-18-2014, 04:26
Може ако искаш и за SolidWorks, SolidEdge, NX, Catia и ProE да си говорим.


Предпочитам да си говорим за цици, ти кви цици харесваш ?

draid
07-18-2014, 07:01
Женски

teenproblem999
07-19-2014, 15:32
Ако някой ще кандидатства в Англия, Шотландия или в Германия с английски език, моля да ми пише.
Ако има някой, който учи там и е готов да помогне с информация, ще се радвам да ми пише.

SpiritInBlack
08-02-2014, 18:27
http://poetsandquants.com/2014/07/26/50-reasons-to-date-an-mba-student/

С най-добри пожелания :D

SuNsEt
08-02-2014, 20:01
ей мразя някой да дава акъл бе ей
библиотекарският дава най-богатата обща култура
шат ап

Библиотекарският давал най-богатата обща култура? Брей ... Интересна гледна точка. Може ли да се обосновеш ,защото нещо не схванах . А понятието "обща култура" е много относително.

anonymous708973
08-02-2014, 20:19
Ако някой ще кандидатства в Англия, Шотландия или в Германия с английски език, моля да ми пише.
Ако има някой, който учи там и е готов да помогне с информация, ще се радвам да ми пише.

За Германия мога да помогна.

KristaY
08-11-2014, 10:25
Иранистика в СУ.. другата година (ако пък много не ми хареса, понеже не ми беше първо желание) ще се прехвърля Кореистика.

DisappointedDreamer
08-12-2014, 06:28
Ако някой ще кандидатства в Англия, Шотландия или в Германия с английски език, моля да ми пише.
Ако има някой, който учи там и е готов да помогне с информация, ще се радвам да ми пише.

За Шотландия бих могла да помогна аз. От 9-ти септември тази година съм студентка 1-ри курс там. :) Ще се разписвам в тази темичка, от време на време :Д

Dagichka
08-12-2014, 13:57
къде в Шотландия си? ^^ най-добрата ми приятелка и тя там ще учи.
нямам търпение да започне годината, чувствам се като осмокласничка :д

skatew
08-12-2014, 14:19
хаха аз пък като 10токласник :D толкова ще е яко ако си взема анатомията и започна на чисто

DisappointedDreamer
08-12-2014, 17:53
къде в Шотландия си? ^^ най-добрата ми приятелка и тя там ще учи.
нямам търпение да започне годината, чувствам се като осмокласничка :д

University of Aberdeen.

paradosou
08-12-2014, 18:11
Иранистика в СУ.. другата година (ако пък много не ми хареса, понеже не ми беше първо желание) ще се прехвърля Кореистика.
Преди ми беше попадала инфо, обаче очевидно нищо не е останало от нея, та с какво се влиза кореистика? Някой тук явявал ли се е? Само любопитство, мен ме влече нещо съвсем различно :).

Тромбоцит
08-12-2014, 18:18
Дизапойнт, тоя Абърдийн имаше и медицински факултет, налЕ? Знам, че като ученик в 9-ти клас го разглеждах като опция

tireheb
08-12-2014, 18:25
Преди ми беше попадала инфо, обаче очевидно нищо не е останало от нея, та с какво се влиза кореистика? Някой тук явявал ли се е? Само любопитство, мен ме влече нещо съвсем различно :).

с език, както всека специалност във фкнф

DisappointedDreamer
08-12-2014, 18:37
Дизапойнт, тоя Абърдийн имаше и медицински факултет, налЕ? Знам, че като ученик в 9-ти клас го разглеждах като опция

Мхм, така мисля. Предлагат ми хубава специалност; третия по големина град е в Шотландия, има собствено летище и повече възможности за работа и квартира. И е по-евтино. Така че съм доволна :) Ще го видим след месец.

Тромбоцит
08-12-2014, 18:44
A там с какво Дриймърке? (специалност)
Винаги съм предпочитал Шотландия пред Англия.

DisappointedDreamer
08-12-2014, 18:45
International Relations and Legal Studies.

Arincexmwah
08-18-2014, 16:34
Медицинска академия - стоматология, първи курс :- )

nIkEnCeTy_bE
08-18-2014, 16:38
Икономика и бизнес, УНСС.

feel_me19
08-23-2014, 19:10
Здравейте! Тази година ще съм 12 клас и ми трябва сериозна подготовка по БЕЛ. Можете ли да ми препоръчате добра школа в София или частен учител? За съжаление, в училището ми часовете по БЕЛ протичат страшно несериозно и няма как само от това да се подготвя добре. Ще ви бъда много благодарна!

Ryuko
08-23-2014, 19:16
^ Ама честно, за какво ти е? Освен ако ще кандидатстваш в УНСС или в СУ с изпит по БЕЛ, тогава ще ти потрябва частен учител. За матурите няма нужда, повечето хора с минимум подготовка и записки в тетрадката през годините изкарват над 5.50.

feel_me19
08-23-2014, 19:28
Ще кандидатствам в СУ с изпит по БЕЛ. :) А знам, че там изпита е доста по-труден от матурата, та за това ми трябва учител.

Ewok
08-23-2014, 19:31
Културология СУ

Blab
08-23-2014, 21:30
^о.О защо???

draid
08-23-2014, 21:46
Мале колко бързо минава времето.

Eagle 123
08-23-2014, 22:28
Айде усеща се вече доста как на есен отново с песен .. само като си видях графика/хорариуми и учебния план ии Oh lieber Gott, lo6o mi e :D

JullieeK
08-23-2014, 22:40
МУ-Пловдив, Медицина. Зареждам се като за последно с позитивна енергия, че знам как след няма и месец отново ще и побъркат нервната система :D

Ewok
08-24-2014, 08:52
^о.О защо???

Защото е прекрасна специалност и обединява (почти) всичко, което ще ми трябва за това, с което искам да се занимавам по-натам (засега :д). И от това, което съм чувала, си заслужава, всички са доволни.

нямам търпение да започнем вече

teenems
08-24-2014, 08:57
ВИНС-Варна
Туризъм.

Blab
08-24-2014, 09:07
Защото е прекрасна специалност и обединява (почти) всичко, което ще ми трябва за това, с което искам да се занимавам по-натам (засега :д). И от това, което съм чувала, си заслужава, всички са доволни.

нямам търпение да започнем вече
...успех!)

Тромбоцит
08-24-2014, 23:14
Medical student, 1st year.

bloodfrozen
08-25-2014, 04:15
^ Къде, къде? 8-)

Sisi Doncheva
08-25-2014, 07:00
Иранистика в СУ.. другата година (ако пък много не ми хареса, понеже не ми беше първо желание) ще се прехвърля Кореистика.
За кой курс си, защото брат ми учи в СУ ама не твоята специалост, и в кой факолтет си?

Dagichka
08-26-2014, 09:41
факОлтети, маколтетии

granger
08-26-2014, 15:05
Иранистика...към ФКНФ - Център за източни езици и култури.


Вери мач гугъл уърк!

therichbitch
08-26-2014, 16:11
^ Къде, къде? 8-)

Сигурно в чужбина, щом го пише на английски..Иначе би било малоумно.

Честито на всички и успех! ^^

NJ
08-27-2014, 17:15
дайте малко инфо за спортовете в СУ

Ewok
08-27-2014, 17:17
Какво те интересува?

Записването за спорт е Оnline и е в периода от 6 до 10 октомври 2014 г.
https://www.uni-sofia.bg/index.php/bul/universitet_t/departamenti/departament_po_sport/predstoyaschi_s_bitiya/uvazhaemi_p_rvokursnici
https://www.uni-sofia.bg/index.php/bul/universitet_t/departamenti/departament_po_sport/sportni_disciplini

marilyn
08-27-2014, 17:31
дайте малко инфо за спортовете в СУ

Какво точно ти трябва? Гледай да се запишеш през първите дни още, защото много бързо свършват местата. В някои факултети и специалности, спортът е задължителен. Проблемът е, че някои изискват 10, а други 20 присъствия на семестър. Питай нещо по-конкретно.

DarkWitcher
08-28-2014, 12:37
Следвам Право във ВСУ "Черноризец Храбър" - сега ще ми е 5-тата и последна година... Пък после мисля 2-ра юредическа магистратурка да завършва в UK... но не съм избрал университет :)

NJ
08-28-2014, 15:50
Ами например какво се прави в туризма?

pifiella
08-28-2014, 16:29
Ами например какво се прави в туризма?


Ходи се по Витоша/Симеоново/някой парк.
Събира се групата и се обикаля 1-2 часа,накрая има изпит. 10 присъствия трябват(така си мисля,де). На изпита трябва да се ориентираш за определено време и да се достигне до някакъв обект. Като цяло е приятно,ако обичаш разходките. Минусите са,че времето не се съобразва много с часовете-дъжд,сняг,кал и т.н.

therichbitch
08-28-2014, 17:14
Ами например какво се прави в туризма?

нищо, най- тъпата специалност за едни от най- безмозъчните ever

pifiella
08-28-2014, 17:18
нищо, най- тъпата специалност за едни от най- безмозъчните ever

:D
Чувствайте се поласкани,че пропилявате 4 години от живота си...

pifiella
08-28-2014, 17:20
Ще кандидатствам в СУ с изпит по БЕЛ. :) А знам, че там изпита е доста по-труден от матурата, та за това ми трябва учител.

И кой ти го казва това?

feel_me19
08-28-2014, 18:05
И кой ти го казва това?
Всички, които са се явили на изпита.

pifiella
08-28-2014, 18:28
Всички, които са се явили на изпита.

Баси и изключението съм,явно!
Уроци трябват за МУ. Без уроци,но с четене се изкарва прилична оценка на изпита по БЕЛ в СУ.
Сега гледам по новините,че балът за правото е паднал до майната си. И че НБУ има специалност "фейсбук",потресена съм!

102
08-28-2014, 23:00
И че НБУ има специалност "фейсбук"

кажи честно

therichbitch
08-28-2014, 23:59
Да, аз я разглеждах.. исках да знам как можеш да влезнеш.

Основните реквизити за кандидатстване са: брой нагъзени снимки с коефициент 0,25, брой снимки с нацупени устни пак с коефициент 0,25, устен/орален/ изпит и събеседване за личностните ти качества, балът не е като в ония простите специалности с максимална стойност, а заради снимките →∞. Т.е. борбата е безмилостна. Нека най- добрите спечелят!

Hayashi
08-29-2014, 01:26
Ама това сериозно ли? o-o;;

pifiella
08-29-2014, 06:06
Ама това сериозно ли? o-o;;

Истина е,аха.
Снощи във вечерните новини имаше репортаж за незаетите места във вузовете,за общежитията и за новата специалност в НБУ..... :D

marilyn
08-29-2014, 09:24
Ами например какво се прави в туризма?

Ако обичаш да се разхождаш сигурно ще ти хареса, ама като вали и е студено, хич не им е забавно! :D

Като си избираш спорт, гледай къде се провежда, защото не всички спортове са на Академик.

queen_ofdisaster
08-29-2014, 11:42
И каква би следвало да бъде професионалната реализация след завършване на специалност "фейсбук" ? :D

Dagichka
08-29-2014, 12:15
само аз ли не виждам в сайта им такава програма? ще е много брутално, ако наистина съществува :д

Hayashi
08-29-2014, 13:27
http://btvnews.bg/article/bulgaria/obshtestvo/mestata-v-universitetite-s-hilyadi-poveche-ot-kandidat-studentite.html

Четох това (и се опитах да го гледам, но не щеше) и не виждам реално къде им е проблемът. ВУЗовете защо въобще си мислят, че всички трябва да учат висше? Съкращават местата при непопулярните специалности и са готови.
Във Франция поне едно 50% от среднистите никога не записват висше и в същото време в моята специалност бяхме 1200 човека при максимален лимит от 900 и препоръчителен от 600. Дори искаха да направят приемът с жребий, за да могат да имат идеалният брой студенти от 600, но добре че студентският съвет го отмениха, защото това е една от големите френски простотии. А, аз уча специалност, която бих определила като много непопулярна.

Едит: Това за атомната физика е толкова е тъжно.

pifiella
08-29-2014, 15:09
Проблемът им е,че ако орежат местата ще им спрат паричките.Там им се върти цялата философия.
Да, в сайта на НБУ я няма и аз търсих :D Ама все пак преподаватели ще са известни блогъри,всичко си е класно!
Между другото в репортажа съобщават,че една от най-желаните специалности е журналистиката, та да вмъкна,че след третото класиране във ФЖМК, има 4 свободни места за "една от най-желаните".
"Международни отношения", редовно обучение - 26 свободни места. "История", редовно обучение - 39 свободни места.
Смятайте за какво говорим...