PDA

View Full Version : Студентска тема



Страници : 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20

Chacho
08-26-2012, 12:27
НБУ психология не е зле.

kalpazanka
08-26-2012, 12:28
ГоУем праз за репутацията! В никой университет не наливат с фуния, така че какво ще направиш и как, зависи от теб самата! ;)

jghgh
08-26-2012, 12:31
Да бе, ама аз нали съм една такава, влияя се от мненията на познати. И всички "Ауу, НБУ! Защо НБУ! По-добре СУ". Е, да, ама не искам чак толкова бг филология, въпреки че пак не е зле. А и НБУ ми изглежда много притегателно място, защото разбирам, че ми дава възможности, които просто трябва да грабна и развия - като учене на език активно, записване на втора специалност при добър успех и някакви други такива. Не знам, реших си вече, стискам палци да ми допадне и да не се наложи да се отписвам.

^ЮЗБ^
08-26-2012, 13:48
Има ли някой в форума запознат, с специалноста Национална сигурност и КИН ? или да познава хора учили в библиотекарския ?

PyCoKoCkA93
08-26-2012, 14:02
Освен това съм си навила на пръста че психология ще уча и ще пренебрегна мястото и репутацията му, за сметка на това, което желая.

По-добре да учиш това,което наистина искаш,отколкото нещо "второ качество" (образно казано) само защото е в по-престижен университет.Желанието и мотивацията са това,което те тласка напред,а не реномето на учебното заведение.Именно положителната нагласа и удовлетвореността от ученето са това,което ще те развива занапред и никое парче хартия с по-престижен надпис не може да ги замени.Недей да съжаляваш нито за миг,а гледай смело напред. :)

^ЮЗБ^
08-27-2012, 16:47
Хора има ли някой ,който да се е местил в друг университет ? много е важно

TheBanzai369
08-27-2012, 17:31
Има ли някой в Академия на МВР- Симеоново?
Иначе честито на всички :))

Wednesday666
08-29-2012, 16:30
Да бе, ама аз нали съм една такава, влияя се от мненията на познати. И всички "Ауу, НБУ! Защо НБУ! По-добре СУ". Е, да, ама не искам чак толкова бг филология, въпреки че пак не е зле. А и НБУ ми изглежда много притегателно място, защото разбирам, че ми дава възможности, които просто трябва да грабна и развия - като учене на език активно, записване на втора специалност при добър успех и някакви други такива. Не знам, реших си вече, стискам палци да ми допадне и да не се наложи да се отписвам.

Майната им на хората и мнението им. Важното е ти да се чувстваш добре и да ти харесва там. Другото е без значение :)

CupcakeMonster
09-02-2012, 00:02
От музикалното ли си? :)

Да :))

Colouring
09-03-2012, 15:18
Ох, хора, извинявам се, че ви спамя в темата, ама нещо не мисля, че въпросът ми е достатъчно важен, за да пускам нова. :Д Та, реших, че искам да се занимавам с някаква компютърна специалност или в СУ, или в ТУ София. 11 клас ще съм. Математика може да се каже, че върви, не съм някакъв мастър, ама всичко става, ако си седна на гъза и уча. Въпросът е, че просто досега не съм се интересувала изобщо от компютри и съм.. гьон. В смисъл нито разбирам от програми, софтуери и т.н. :Д Не съм запозната с материята, общо казано. Дали ще мога да с "вмъкна" успешно? Всичко отначало ли се почва? И мислите ли, че това е мъжка професия, защото и това мааалко ме спира?

А Л И С А
09-03-2012, 18:03
Приета съм в Bergische Universität Wuppertal със специалност BWL.

draid
09-03-2012, 18:22
Мъчи ме една мисъл. Колко от Вас учат това за което са си мечтали и са искали най-много ?

jumpin
09-03-2012, 18:31
ПУ Информатика-редовно

aks13v
09-03-2012, 23:43
Мъчи ме една мисъл. Колко от Вас учат това за което са си мечтали и са искали най-много ?

Аз искам да съм шеф и уча. Са ... на мен ми се струва, че тва е по призвание.

draid
09-04-2012, 06:44
Хаха, за шеф не се учи. Каквото и да завършиш няма веднага да те сложат шеф.

Violenza
09-04-2012, 08:48
Мъчи ме една мисъл. Колко от Вас учат това за което са си мечтали и са искали най-много ?
Аз. ;)
Ти за мен знаеш де. :D

kalpazanka
09-04-2012, 08:53
Мъчи ме една мисъл. Колко от Вас учат това за което са си мечтали и са искали най-много ?

Аз!

ROFLWTF
09-04-2012, 09:17
ЛТУ - Ландшафтна арх.

Честито на другите (малко късно, но чак сега виждам темата и така... :D)

aks13v
09-04-2012, 09:49
Хаха, за шеф не се учи. Каквото и да завършиш няма веднага да те сложат шеф.

Верно ? Не съм го очаквал ...

Chacho
09-04-2012, 13:29
Мъчи ме една мисъл. Колко от Вас учат това за което са си мечтали и са искали най-много ?

И аз да се преброя.

ROFLWTF, алкохолът ще те погуби в тая специалност.

Colouring, щом ти върви математиката, нямаш ядове. Вътре е бързо темпото и това е единственото нещо, на което трябва да свикнеш. Компютрите са за тези, които искат да се занимават с тях. Ако имаш интерес, ще навлезеш в сферата, не се притеснявай. По информатичната част се почва от нулата, да, но трябва много да се упражняваш. Почти всичките ти колеги ще са се занимавали (може и работили) и ще трябва да наваксаш предимството им. Но в сравнение с математиката, която те чака, тва е лесно.

И не, не е мъжка професия, има достатъчно жени в ИТ, много успели при това.

ROFLWTF
09-04-2012, 17:16
ROFLWTF, алкохолът ще те погуби в тая специалност.



Хахахах, какво?!
Иначе не, мерси, възнамерявам да съм изключение... за разлика от повечето там (най-вероятно).

draid
09-04-2012, 22:39
Хмм, а аз исках да завърша медицина, но пусто не се разбирах с химията и явно ми било писано да разбирам от техника и да ми се отдава тя....

aks13v не личеше от коментара ти.

anJin
09-05-2012, 15:51
Аз ще уча това,за което съм мечтала.Влезнах на първо класиране по първо желание,удовлетворена съм от себе си и постигнатото,но направих грешка,че не изчаках второ класиране на СУ,там щях да влезна пак по първо желание,но уви вече се бях записала в ПУ,а в Су не депозирах диплома ,защото на първо класиране ме бяха приели славянска филология,а аз не можех да бъда сигурна,че за моята специалност балът ще падне толкова ниско на второ класиране,за това и не си изтеглих дипломата от ПУ.Нищо поне от сега знам,че догодина със СИГУРНОСТ ще се прехвърля в СУ,с малко помощ ,но не желая да коментирам този въпрос, и това ме успокоява.

myHeartIsOnlyForYou
09-07-2012, 09:28
Къде смятате, че е по-добре да се учи специалността "Биотехнологии" - в СУ или в ХТМУ?
Ако сте запознати моля дайте мнение.

RaI4etO
09-07-2012, 16:41
Аз!

И аз!

pifiella
09-07-2012, 18:17
Къде смятате, че е по-добре да се учи специалността "Биотехнологии" - в СУ или в ХТМУ?
Ако сте запознати моля дайте мнение.

Ако кажеш, какво е ХТМУ?! :D
А иначе,където те приемат там е най-хубаво...

draid
09-07-2012, 19:02
Ако кажеш, какво е ХТМУ?! :D
А иначе,където те приемат там е най-хубаво...

Химико-технологичен и металургичен университет.

Chacho
09-07-2012, 22:58
Хахахах, какво?!
Иначе не, мерси, възнамерявам да съм изключение... за разлика от повечето там (най-вероятно).

Само отбелязвам. Повечето хора там са изключения, доста интересни при това. А дори да не пиеш, някой ще навакса за тебе.

Cybershot
09-08-2012, 12:38
@Chacho, за алкохола май забравяш фаворитите - колегите от ТУ :D

Chacho
09-08-2012, 18:22
Професионалисти не участват. :D

draid
09-08-2012, 18:44
Хахаха с какво се славел Техническия :D

pifiella
09-08-2012, 18:56
Леле мале аз като не пия, а техническият ми е резервен вариант,ще ме върнат ли? :D

Chacho
09-08-2012, 21:02
Не. Нали затова е университета, да те научат на нещо...

Lucho
09-08-2012, 21:27
Ако кажеш, какво е ХТМУ?! :D
А иначе,където те приемат там е най-хубаво...

По-скоро за биотехнологии - СУ.


Не. Нали затова е университета, да те научат на нещо...

Това ясно, а действително могат ли да те научат на нещо съществено? :D

Cybershot
09-09-2012, 11:05
Като не пиеш, ще се научиш да пиеш или чертежите ще почнат да ти говорят рано или късно :D
Това с професионалистите ми хареса :D

NJ
09-14-2012, 12:27
Здравейте, не ми се пускаше нова тема за това пиша тук.Сега ще съм 11 клас,а още нз с какво искам да продължа в живота.Има доста неща които ми вървят което прави изборът ми по-труден:биология и химия,психология,английски и доста ми върви математиката,ноо не е много за мен.Вие как избрахте какво да учите след 12 клас?

draid
09-14-2012, 13:55
Всеки трябва да учи, това което му е интересно и му доставя удоволствие, в противен случай няма никаква идея от това висше.

Chacho
09-14-2012, 16:45
Здравейте, не ми се пускаше нова тема за това пиша тук.Сега ще съм 11 клас,а още нз с какво искам да продължа в живота.Има доста неща които ми вървят което прави изборът ми по-труден:биология и химия,психология,английски и доста ми върви математиката,ноо не е много за мен.Вие как избрахте какво да учите след 12 клас?

Каква професия те влече?

NJ
09-14-2012, 18:58
ами мисля за фармацевт,но не съм много сигурна... нямам никого около себе си, за да ме насочи и това е доста гадно защото означава, че трябва да се спавям съвсем самичка

Chacho
09-15-2012, 15:09
Фармацевт - фармацевт. Готви се по химия и биология, и това е, заеби кво ти "върви". Щом искаш нещо, гони си целите.

aks13v
09-16-2012, 23:36
Много ли сте зайците (от форума) в Пу тая година ?

zero
09-17-2012, 08:51
Като гледам как си говорите за пиене ...
Аз имам 1 поДправка (плод на лоша случайност :D ) ии понеже ми писна по 1 време да уча, за да направя
по-интересно ученето, си сипвах по 100/150 граама водка с 1 кола :D темите мн бърже напреднаха (rofl)
Aмм @Chacho с тези 10 вида хора нещо ме навежда на мисълта, че се занимаваш с електроника или информатика :?
Да ти се намира няква литература за операционни усилватели на мощност ? Или регистрация в помагало с която можеш да сваляш ???

devil4e_kiss4e
09-17-2012, 13:20
Много ли сте зайците (от форума) в Пу тая година ?
като гледам май май не сме много, поне аз с такова впечатление останах. А ти в каква специалност си ?

JoLLiE92
09-17-2012, 16:37
ами мисля за фармацевт,но не съм много сигурна... нямам никого около себе си, за да ме насочи и това е доста гадно защото означава, че трябва да се спавям съвсем самичка
Ако решиш за фармация моите съученички ходиха 11 и 12 клас на уроци по химия и биология непрекъснато .. скъсаха се да ги учат тея теми. Но пък после изкарваш добри пари :)
Не се притеснявай, че още не знаеш точно какво искаш :) И аз не знаех, всъщност нямах никаква насоченост до началото-средата на 12клас, когато всички други си бяха решили вече и намислили плана, след това си избрах и специалност и по случайност писах една друга на първо място , защото е най-хубавата в нашия университет и с най-висок бал и си казах "а, то няма да ми стигне, ама да пиша за всеки случай" и влязох ;д И колкото се замислям, случайността сякаш е направила най-добрия избор :)
И че да де, малко се отплеснах ;дд Фармацията е хубаво нещо, но трябва да подходиш сериозно :)

Canizares1
09-18-2012, 14:01
Има ли някои в Аграрен Пловдив и какви са Ви впечатленията от университета. :)

didenceeto
09-19-2012, 17:36
Много ли сте зайците (от форума) в Пу тая година ?


Аз съм заек, биология и английски. Хайде няма ли колеги???

alikeunusual
09-19-2012, 17:39
здрвейте. тъй като поначало журналистиката всяка година е сред най-желаните специалности, бих искала да препоръчам един много полезен и добре структуриран курс. подготовката е обширна, но целенасочена, получавате основните знания, които ви трябват за кандидатстване в СУ и НБУ. академично есе, творческо писане, упражнения и подготовка за устния изпит, работа в екип, прожекции на филми, образователни клипове и т.н.

центърът, за който говоря е http://www.facebook.com/passshep и на страницата можете да намерите информация за дейността + телефони за записване за курса.

офисът се намира на алабин 10б, което е на доста централно място в софия, близо до съдебната палата. учебният център предлага и курсове за матура.

успех на всички кандидатстващи!

NqkfaNikakva21
09-20-2012, 20:18
Хора, първи курс съм в УНСС
Та, студент с един родител съм, каква стипендия мога да получавам, че нищичко не разбрах от техния списък?
Такава с по-нисък доход, или има спец., която не съм видяла?

bilqnavod
09-20-2012, 20:44
Завършвам 4ти курс Ту, МФ Стз - (държавни)
Мисля да запиша магистратура

aks13v
09-21-2012, 00:10
Хора, първи курс съм в УНСС
Та, студент с един родител съм, каква стипендия мога да получавам, че нищичко не разбрах от техния списък?
Такава с по-нисък доход, или има спец., която не съм видяла?

100 лв. на месец социална стипендия за учащи.

Wednesday666
09-24-2012, 17:10
Хора, първи курс съм в УНСС
Та, студент с един родител съм, каква стипендия мога да получавам, че нищичко не разбрах от техния списък?
Такава с по-нисък доход, или има спец., която не съм видяла?

Аз нищо не видях в конспекта написано. Единственото - че дохода на родител, дори за отличен успех, трябва да е макс 700 лева. За специална нищо не видях написано, а и аз търсех.

Charismatica
09-24-2012, 17:11
Някой с предучилищна и начална педагогика в СУ ? Имам ли колеги тука?

Wednesday666
09-24-2012, 17:15
Някой с предучилищна и начална педагогика в СУ ? Имам ли колеги тука?

Имам един приятел там.
Честито :).

akibaki
09-28-2012, 11:01
Най-после горе-долу се ориентирах за специалности в университет. Искам да видя мнението ви,коя от тези специалности е най-добра,от гледна точка на заплащане и на реализация.Не ме разбирайте погрешно-не искам да взимам милиончета за месец,просто се интересувам коя е по-доходна и т.н. Ето ги и специалностите-журналистика,публична администрация и ветеринарна медицина.

Charismatica
09-28-2012, 14:28
На 1ви започваме най-сетне! Обаче имам един ламерски въпрос- зайче съм и не ми е ясно в Софийския университет къде е това " Аулата" и другото- пише, че на 2ри октомври ще е откриването за моята специалност в Аулата на ректората- това пак същата Аула ли е ? И пак ли е в Су?

therichbitch
09-28-2012, 14:47
Да, в Ректората е. Това е като влезнеш от централния вход (който при такива събития е отворен) и има едни стълби- качваш се по тях и на 2я етаж е тя. Няма как да не я видиш.

Charismatica
09-28-2012, 14:48
Мерси много!

JoLLiE92
09-28-2012, 15:18
Най-после горе-долу се ориентирах за специалности в университет. Искам да видя мнението ви,коя от тези специалности е най-добра,от гледна точка на заплащане и на реализация.Не ме разбирайте погрешно-не искам да взимам милиончета за месец,просто се интересувам коя е по-доходна и т.н. Ето ги и специалностите-журналистика,публична администрация и ветеринарна медицина.
Прекалено различни са и може да си намериш много различни работи с всяка от 3те специалности. Журналистите в телевизия например вземат много пари, но останалите? А докато се стигне до телевизия трябва много много хляб да ядеш и да си адски нагъл тип.

tony944
09-29-2012, 12:41
В момента съм 12 клас. Доскоро си нямах ни най-малка представа с какво искам да се занимавам в бъдеще, но в последно време се ориентирах към УНСС - Международни икономически отношения. Искам да попитам за вашето мнение за специалността, за реализацията след това и т.н. ... както и, ако някой знае какви са кандидат-студентските изпити, понеже в сайта на УНСС не ми стана съвсем ясно. Благодаря предварително!

JoLLiE92
09-29-2012, 16:09
^Уча същото във Варна. Изключително широка икономическа специалност, след това може да си намериш и работа като проста секретарка, и дипломат, началник на външен отдел на голяма фирма, митничар също. Половината милионери икономисти, които показват по ТВ, са завършили точно МИО. :) Колкото повече го уча и повече навлизаме в специалните предмети, толкова повече ми харесва.

pifiella
09-29-2012, 19:18
Сайтът на УНСС е боза.. Разбирам те!

pifiella
09-29-2012, 19:29
Изпитът е ЕПИ и съдържа 20 въпроса бел и 20 математика + 60 въпроса(ти сама си избираш или/или бел,математика,икономика,г ография,история), това е за другите специалности. А за МИО и МО се държи и изпит по език(не съм запозната какво се включва в конспекта).
За университета мнение имам, много познати учат там и са доволни,специалностите са хубави и просперитетни,но като цяло всичко си зависи от нас. Аз уча в икономическо и 70 % от завършващите отиват в УНСС. Ще кандидатствам и аз в УНСС-то финанси или икономика и бизнес.
А и са излезли датите за предварителните(виж в темата за абитуриентите). Дано съм ти помогнала поне малко!

Wednesday666
09-29-2012, 21:16
В момента съм 12 клас. Доскоро си нямах ни най-малка представа с какво искам да се занимавам в бъдеще, но в последно време се ориентирах към УНСС - Международни икономически отношения. Искам да попитам за вашето мнение за специалността, за реализацията след това и т.н. ... както и, ако някой знае какви са кандидат-студентските изпити, понеже в сайта на УНСС не ми стана съвсем ясно. Благодаря предварително!

И аз кандидатствах същото, само дето не го исках. В крайна сметка съм в УНСС, но със специалността, която исках.
Ако имаш въпроси - пиши на ЛС :).

Wednesday666
09-29-2012, 21:17
Изпитът е ЕПИ и съдържа 20 въпроса бел и 20 математика + 60 въпроса(ти сама си избираш или/или бел,математика,икономика,г ография,история), това е за другите специалности.!

Не са 60, а 40 за третия модул.

therichbitch
09-30-2012, 16:40
Въпросите общо са 80, не 100

Kristianc95
09-30-2012, 17:39
Аз съм се насочил към икономическите специалности и да питам Финанси, Маркетинг, Межд. ик.отношения учи ли се математика?

JoLLiE92
09-30-2012, 17:50
В почти всяка възможна специалност в България се учи повече или по-малко математика. :) Аз - мио, винс, имам един семестър математика и един статистика.
Математиката в нематематическите специалности е толкова бавноразвиваща, че много трудно могат да те скъсат с малко усилия :)

pifiella
09-30-2012, 18:05
Аз съм се насочил към икономическите специалности и да питам Финанси, Маркетинг, Межд. ик.отношения учи ли се математика?
Нали не очакваш да учиш финанси/счетоводство и да нямаш грам математика?

JoLLiE92
09-30-2012, 18:12
Математика няма май в право, журналистика и педагогиките. ;д Друго без математика не мога да се сетя. :)

Kristianc95
09-30-2012, 19:17
Нали не очакваш да учиш финанси/счетоводство и да нямаш грам математика?

Ясно ми е, но има значение дали я учиш 1/2 семестъра или 5 години.

JoLLiE92
09-30-2012, 19:21
Е ... ти какво очакваш пък, само един предмет да имате през цялото време? ;дддд
Ако учат нещо тясно свързано с математика имат повече от 1 семестър, ние имахме един. Статистиката не я броя за математика.

pifiella
09-30-2012, 19:27
Математика няма май в право, журналистика и педагогиките. ;д Друго без математика не мога да се сетя. :)

И във филологиите!

JoLLiE92
09-30-2012, 19:28
И във филологиите!
аз под педагогики това визирах :cool:
да бе, различно е, но незнайно защо ги свързвам. :D

Daydreamer3
10-01-2012, 20:39
Някой наясно ли е по какво са вътрешните изпити в УНСС за МИО ? Навсякъде различно пише и направо..

Wednesday666
10-01-2012, 21:58
Някой наясно ли е по какво са вътрешните изпити в УНСС за МИО ? Навсякъде различно пише и направо..

Вътрешни? Какво имаш предвид?
Ако имаш предвид приемния - ЕПИ с избираем трети модул, без значение какъв иии изпит по език.

Daydreamer3
10-02-2012, 08:50
Така де ЕлПИ..значи мога на БЕЛ и език по избор?

pifiella
10-03-2012, 12:27
Да можеш трети модул да държиш по бел,история,география и т.н., а езикът е друг отделен изпит.

Wednesday666
10-03-2012, 18:13
Така де ЕлПИ..значи мога на БЕЛ и език по избор?

Да, можеш.
Разликата е, че ЕлПИ е електронен изпит, а ЕПИ е на хартиен носител.
И да знаеш, че може да няма възможност за пробен изпит по език.
При мен беше така и ходих само на редовен.

lemonyheart
10-05-2012, 17:31
Здравейте, някой случайно да е карал изпит в офис на фирма Едланта за прием в Датски университет? : )

LoupGarrou
10-06-2012, 16:07
1. Нямам си и на идея за какъв изпит иде реч, но на твое място бих се пренасочил към друг университет в Дания.
По мои наблюдения университетите, които си партнират с фирмите по такъв начин (прави се тест в самата фирма) не са от университетите, които биха ми допаднали (може и да греша).

2. От Интеграл и Едланта смятам Интеграл за по-големи професионалисти, защото с Едланта си имах леки неприятности.

3. В крайна сметка не кандидатствах през фирма. Всичко се оказа много приятно и лесно : ).

Мисълта ми е да проучиш нещата внимателно, ти си знаеш най-добре, но сама проучи всичко : ).

Tedybear
10-15-2012, 21:45
Здравейте,
Предстои ми да стана студент,но имам голям проблем не мога да реша в Българея или чужбина.
Готвя се за SAT,SATII and TOЕF. Но мой приятел e в AUBG и е много доволен , но аз не искам там. Насочвам се към чужбина.
Моля ви помогнете !!!

Tedybear
10-16-2012, 07:24
България или чужбина ?

JoLLiE92
10-16-2012, 08:31
Българея? Беги в чужбина, умолявам те.

Tedybear
10-16-2012, 14:04
Но къде боря се за пълна стипендия !!!

irrationalDecision
10-16-2012, 14:49
Но къде боря се за пълна стипендия !!!


Трудно ще се пребориш за такава май.Не се заяждам, ама се чудя как бъдещ студент допуска такива елементарни грешки - Българея вместо България, помогне те вместо правилното "помогнете", TOILF вместо TOEFL, непознаване на пунктуацията, та дори и незацепване, че някой явно го иронизира като го праща да следва в чужбина.

SirTrYaLot
10-19-2012, 20:23
ТУПАНИК ТУПАНИК ТУПАНИК ТУПАНИК ТУПАНИК ТУПАНИК ТУПАНИК ТУПАНИК ТУПАНИК ТУПАНИК ТУПАНИК ТУПАНИК ТУПАНИК ТУПАНИК ТУПАНИК ТУПАНИК

joannalof
10-20-2012, 11:59
Моят въпрос към студентите е - В България къде е по-добре да учиш икономика - УНСС или ИУ Варна? Разглеждах сайтовете и на двата и като че ли във Варна има по-интересни специалности,но всички ми казват да избера УНСС??

JoLLiE92
10-20-2012, 13:46
Всеки си е пристрастен към университета, аз веднага бих ти казала Варна и бих ти изтъкнала с какво точно сме по-добри от УНСС , но после ще се включи някой от УНСС с обратното мнение :) Каква специалност си си избрала? При нас повечето преподаватели са свестни, винаги има изключения разбира се. Това че нищо не научаваш е вярно ако преписваш и учиш наизуст, аз съм решила да не преписвам на нито един изпит, защото това ще го работя все пак. : ))
И откъде си също .. кое ти е по-близо?

Ivaaaaa
10-20-2012, 15:17
11 клас съм готвя се по биология, но по химия ще трябва да ходя на уроци. Уча икономика, финанси, банково дело, обожавам историята,а искам право, но ще уча медицина. Решила съм го, защото смятам че ще имам по-добра реализация. Общо взето в главата ми е пълна каша. Готова съм да се откажа от това, което ме влече. Колебая се между МУ София и този във Варна. Някой ако може да ми каже кой е по-удачният избор. Ученето не ме плаши, но тази химия ме притеснява малко. А и искам да попитам от значение ли е матурата, която ще правя, защото аз искам по история. Само да допълня, че оценките ми по химия и биология да били отлични.

Wednesday666
10-20-2012, 15:23
Моят въпрос към студентите е - В България къде е по-добре да учиш икономика - УНСС или ИУ Варна? Разглеждах сайтовете и на двата и като че ли във Варна има по-интересни специалности,но всички ми казват да избера УНСС??

Ще ти кажа да избереш този, който те влече повече.
А и този, с който ще ти е по-лесно да се оправяш, имайки предвид че Варна и София са бая далечко един от друг.
Аз уча в УНСС и съм пристрастна, но за момента съм изключително доволна от преподаватели, база и всичко останало.

JoLLiE92
10-20-2012, 15:40
Свищов също го има като вариант бай дъ уей. То много зависи на какви преподаватели ще попаднеш, на каква група, в коя специалност. При нас от специалност до специалност има океан разлика, освен в предметите, че и в човешкия материал :cool: В икономическите университети много влизат, които са искали друго и не са ги приели, и влезли ей така да има нещо.. и после отпадат. Това не го прави ;) Влез само ако това искаш, и то това, което искаш .. или близка специалност. Но да искаш мио, да влезеш счетоводство, щото това са те приели и и двете били икономика не върви ;д Разгледай и останалите фактори, къде ще живееш там, кой град повече ти харесва, къде имаш приятели .. и това е важно. Иначе по това, което аз знам за УНСС, в преподаването има немалки разлики.

joannalof
10-20-2012, 17:25
Никога не съм била във Варна :D :D е може да е странно,но факт.София ми е по-близо/само 4ч път :D /,но не съм очарована от града.Иначе всичките ми познати отиват в София/Пловдив,да ида сам-самичка във Варна май ще е твърде жестоко за мен. Иначе като специалност не съм избрала - искам нещо икономическо,но и свързано с компютри,а не откривам такова.

JoLLiE92
10-20-2012, 17:30
ние имаме информатика (някаква по-икономическа) и бизнес информационни системи :) във Варна имам предвид
в София също има информатика, сигурна съм.

Chacho
10-20-2012, 17:33
Никога не съм била във Варна :D :D е може да е странно,но факт.София ми е по-близо/само 4ч път :D /,но не съм очарована от града.Иначе всичките ми познати отиват в София/Пловдив,да ида сам-самичка във Варна май ще е твърде жестоко за мен. Иначе като специалност не съм избрала - искам нещо икономическо,но и свързано с компютри,а не откривам такова.

Икономическо свързано с компютри е много обширно.

Можеш да си програмист, който разработва икономически програми.
Можеш да си икономист, който използва различни компютърни приложения в работата си.

За първото се насочваш към компютърни науки, за второто се насочваш към някаква икономическа специалност.

joannalof
10-20-2012, 17:40
Определено първото ми звучи по-добре,но това,което ме спира е дали ще мога да се справя с математиката и информатиката.

Wednesday666
10-20-2012, 17:50
http://www.unwe.bg/bg/pages/142/%D0%BD%D0%B0%D0%BF%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%BB%D0%B5%D 0%BD%D0%B8%D1%8F-%D0%B8-%D1%81%D0%BF%D0%B5%D1%86%D0%B8%D0%B0%D0%BB%D0%BD%D 0%BE%D1%81%D1%82%D0%B8.html ето ти специалностите като цяло в УНСС„ ако имаш въпроси можеш да ми пишеш на ЛС :)

JoLLiE92
10-20-2012, 17:56
Информатиката моето скромно мнение е , че във ФМИ е по-добре от всеки икономически университет :)

Chacho
10-20-2012, 18:35
Ми не знам, ще се справиш ли с математиката и информатиката? Страшно много учене е, но е въпрос на воля. Математиката и информатиката, като всяко друго нещо, не са вродени знания и се научават. Просто е доста къртовски труд.

И, да, ФМИ е подходящо място за това.

mlakniwe
10-20-2012, 19:25
Мноо се кефя, че взех висшата математика с 4-ка, при положение, че съм учил само 1 час и запомних и схванах всичко+тва ми се падна тва, което знаех най-добре, но да не се кефя много, че интегралчетата са доста гаднички и не знам как ще ги схващам

JoLLiE92
10-20-2012, 19:57
Математиката се тренира, но и трябва да ти идва отвътре :) Има хора, които просто не стават. Колега, който си взел висшата математика с 4, кое е висшата математика, която си взел, ако още не си стигнал интегралите?

therichbitch
10-20-2012, 20:04
Хахх, точно това щях да питам. Ама нека се кефи човекът..
И освен това съм съгласна, че има хора, които се опитват по 25 часа в денонощието, и пак не става. Човекът е същество с ограничени възможности и е хубаво всеки да си ги знае.

JoLLiE92
10-20-2012, 20:13
Еми ... аз всичко преди интегралите + каквато щеш тежка стереометрия и тригонометрия ги взех в даскалото още .. в 11 клас ;д 12ти имаше почти само матури и тук-таме някой кандидат-студентски от ФМИ .. То и това се води уж висша математика де, ама не мога да разбера как аз съм го учила в 11 клас, а някой претендира да е взел "висшата" математика с един час учене.. На такива най- се дразня, аз имам 5 в тоя университет по математика, колегите ми дето хал хабер си нямат имат 6, ама имаше теория на изпита .. която аз не научих наизуст ;д

Wednesday666
10-20-2012, 20:25
Информатиката моето скромно мнение е , че във ФМИ е по-добре от всеки икономически университет :)

Напълно съм съгласна. Няма по-добро място от ФМИ за информатика. Но за там се изисква подготовка за изпити, разказвали са ми, че не са леки. А тя дори не е решила какво иска. Но иначе - ФМИ е най-престижното място за изучаване на информатика.

Chacho
10-20-2012, 20:29
Еми ... аз всичко преди интегралите + каквато щеш тежка стереометрия и тригонометрия ги взех в даскалото още .. в 11 клас ;д 12ти имаше почти само матури и тук-таме някой кандидат-студентски от ФМИ .. То и това се води уж висша математика де, ама не мога да разбера как аз съм го учила в 11 клас, а някой претендира да е взел "висшата" математика с един час учене.. На такива най- се дразня, аз имам 5 в тоя университет по математика, колегите ми дето хал хабер си нямат имат 6, ама имаше теория на изпита .. която аз не научих наизуст ;д

То и теорията не е нужно да се учи наизуст. В зависимост от специалността се застъпва на различно ниво математиката. Имаше много трудни задачи в даскало, имаше много лесни в университета и обратното. Като се падне лесен изпит, нормално е 1 час учене да стигне.

JoLLiE92
10-20-2012, 20:52
То бяха някакви формули (рол, коши,лагранж) + доказателства и например да докажеш защо аджеба производната на синус хикс е косинус . Това нещо не е логично, не е да го разбереш някак .. учиш наизуст и това е ;д
Тая със статистиката : "не мога да ви разбера какво се оплаквате, в крайна сметка основните формули са само 15, останалите се извеждат от тях" ... алоо, чшш, това е математика, не декламиране на стихотворения :cool:

Chacho
10-20-2012, 21:25
Рол, Коши и Лагранж имат геометрични интерпретации, които като ги запомниш и моделираш математически, водят до съответните формули. Доказателствата следват проста математическа логика, но понякога са толкова трудни, че единици в историята са успели да ги измислят, а ние ги приемаме наготово. Но по същата логика можем да разглеждаме и решаването на задачите, защото и в тях не сме много креативни. Например решаването на детерминантите тип "пачи крак" може да са изключително трудни за хора, които не са виждали метода за решаването им. Както и интеграли от ирационални функции, които се разбиват на няколко случая (получени от Чебишев, ако не ме лъже паметта) и които със сигурност на изпита не можем да изведем сами.

На мен ми се струваше адски изродско доказателството на формулата от комбинаториката за конфигурация с повторение и без наредба. Но после ми се падна задача, в която точно със същата кутишкова аналогия успях да си реша задачата, а не се решаваше чрез директно приложение на някоя от формулите. Та, да, трябваше да запомня доказателството, но ми остана и като метод за решаване.

JoLLiE92
10-20-2012, 21:33
Съгласна съм, че има логика всичко, но не съм съгласна аз да им обяснявам цял семестър задачите и да имам 5, а те 6 ;)

такаа извън темата за математика : какво планирате за 8ми декември?

LoupGarrou
10-20-2012, 21:45
Момичето за влизането ще влезе, не се иска кой знае колко потенциал ... Една отлична диплома по математика, повърхностна оценка на изпита и е вътре. Достатъчно е да си от някое скромно училище или учителят ти е да загубен/як и готово. Нивото навсякъде падна драстично - в ТУ приемат с матура по БЕЛ в СУ баловете падат.


И на мен ми се въртеше такава идея в главата (да се пробвам за СИ и Информатика), но като се замислих как знанията ми по математика приличат на осеяна от дупки магистрала ... Бая кърпене щеше да падне, а не исках да се забърквам с нещо, за което може да се окаже, че са ми нужни частни уроци оО.
Сега съм напълно доволен от специалността, която уча и от колегите (интересно е, друг е въпросът каква реализация има и дали смятам да я завърша). Кракът ми стъпва на територията на ФМИ само за тенис :D .

Jollie, май повечето математици са така, преподавателят в гимназията казваше, че всичко ни е улеснено, как имаме 2 неща да научим (задължителна подготовка), всичко се извеждало, какви били учениците едно време, какви сме били сега и тн. Така и не успях да го преценя този човек, може би, защото имаше доста опит зад гърба си (като човек и преподавател), а на даскалите с времето престава да им пука.

JoLLiE92
10-20-2012, 21:51
Възможно е, ама на тея от моя университет всяка математическа логика им е отстранена оперативно. Миналата година една професорка по икономика изцепИ, че нещо си можело да бъде равно на безкрайност.... още се чудя как не и казах "МОЛЯ?!" :cool:

LoupGarrou
10-20-2012, 22:01
Аз, ако бях щях да се изтърва - гаранция :D ! Мозъкът ми по дефаут се опитва да опровергае всяка теория ... Онзи ден доцентът реши да даде пример как, ако колежката изяде ябълката му, за него би било АБСОЛЮТНО НЕВЪЗМОЖНО да вкуса ябълката. При което на мен веднага ми се завъртяха едни мисли, че това не е толкова невъзможно ... Нищо не казах, обаче, явно ми се е изписало на лицето, защото после добави "... в същия и' вид" и ме фиксира с поглед. От добрата страна на нещата, човекът се усмихваше, а колегите се чудеха, за какво става въпрос ... Хората трябва да си подбират по-внимателно думите :D.

Иначе, силно се надявам, че дисциплините като статистика, микроикономика, макроикономика ще са лесни ...

JoLLiE92
10-20-2012, 22:08
микро и макро с разбиране става, с учене наизуст те късат, стъкмистиката ще я мъдрим тоо семестър ;д

LoupGarrou
10-20-2012, 22:09
За осми не сме решили окончателно, предложенията са за Банско ...

Иначе, някой може ли да препоръча някакви хижи на прилични цени, ако е посещавал с познати по такива поводи, не е задължително да са на Банско/Боровец, някъде около София ...

Ivaaaaa
10-20-2012, 22:22
Иначе, силно се надявам, че дисциплините като статистика, микроикономика, макроикономика ще са лесни ...

Аз макро и микро учих в девети и десети клас, а статистика тази година. Имам подозрения, че никак не е лесно, а за другите минах със шестици, но госпожата беше много печена.

mlakniwe
10-21-2012, 11:47
Математиката се тренира, но и трябва да ти идва отвътре :) Има хора, които просто не стават. Колега, който си взел висшата математика с 4, кое е висшата математика, която си взел, ако още не си стигнал интегралите?

eми интегралите са в 2-ра част ВМ а пък в 1-ва част/то се води БМИ/ учим граници, изследване на функции, производни, комплексни числа, диференциали, матрици, детерминанти, аналитична геометрия, системи линейни уравнения и някви подобни-при всяка специалност висшата математика е различна-2ра част е интеграли май двойни тройни и тнт и за някви редове имам и 3та част но там нз кво се учи, просто се чудя как я взех тая математика като в дипломата имам 3,75 и имах само 3-ки и 2-ки дори не знам таблицата а пък взех БМИ тва е някво чудо за мен

JoLLiE92
10-21-2012, 12:04
На нас са ни казвали, че математиките са 6 части :) Не знам доколко е вярно. Те си ги шанят както си решат. Затова се забавлявам на термина "висша математика" , то само името му е плашещо.
п.с. стереометрия учил ли си, в училище или университет и до каква степен точно?

mlakniwe
10-21-2012, 12:30
Учил съм 12 клас и ми беше много лесна, добре, че беше стереометрията за изкарам 5 за годината-но сигурно са някви основни неща

JoLLiE92
10-21-2012, 12:33
Валчести тела или само ръбести? Чувал ли си за двустенен ъгъл примерно , теорема за 3те перпендикуляра ? ;д щото то във всяко училище се учи май някаква стереометрия, ама съвсееееееем отгоре отгоре и ми е интересно какво ви предават и кое ни е бонусът на нас

Wednesday666
10-21-2012, 12:37
Валчести тела или само ръбести? Чувал ли си за двустенен ъгъл примерно , теорема за 3те перпендикуляра ? ;д щото то във всяко училище се учи май някаква стереометрия, ама съвсееееееем отгоре отгоре и ми е интересно какво ви предават и кое ни е бонусът на нас

Аз съм ги учила всичките ;д .. Нищо, че почти нищо не схващах от двустенния ;д

Chacho
10-21-2012, 12:38
Това мнение е пълно с някакви математически общотии, не е с определена цел или насочено към някого. Просто няма как да пропусна разговора :D

Повечето специалности си отсяват математиката, която решават, че е нужна, поглеждат с какво време разполагат и я делят на части според семестрите. Но общо взето май си е няква българска работа да кръщаваме предмета "висша математика номер нещо-си". А висшата математика има доста клонове и теми, които не се засягат в повечето университети. Обикновено се изучават:

Линейна алгебра
Аналитична геометрия
Математически анализ
Диференциални уравнения
Някои теми от изследване на операциите
Статистика

Има и много други направления, които са неразривна част от висшата математика, но просто не се разглеждат в повечето ВУЗове:
Дискретна математика, която от своя страна се разклонява - Комбинаторика (общи комбинаторни конфигурации, крайни геометрии, матроиди, графи) , криптология, крайни автомати, граматики, дискретни функции, сложност и изчислимост, булева алгебра, др.
Абстрактна алгебра - групи, пръстени, полета, алгебри, решетки, т.н.
Другите анализи - векторен, комплексен, функционален
Теория на множествата
Математическа логика
Теория на игрите
Неевклидови геометрии
Теория на числата
Топология
бла бла


В един момент всичко се преплита и не можеш да кажеш кое на кое принадлежи. Всяко поделение е изкуствено. Математиката си е математика, едно цяло.



PS: Стереометрията наистина е много лесна като теория, тази в даскало. Има 4-5 неща, които свеждат стереометрията до планиметрични задачи и всичко останало си е равнинна геометрия. И ми се струва, че "пространственото виждане" е много надценено. Като се позанимаваш малко, развиваш такова. А че има някои задачи, от които ти се разтреперват коленете - нормално, във всяка геометрия ги има. Но сложността досега като че ли не е идвала от самата стереометрия.

Wednesday666
10-21-2012, 12:39
Chacho - не е като да не ти личи, че си страшен математик ;д ..

JoLLiE92
10-21-2012, 12:42
хаха да , затова казах, че си ги шанят както им падне. Булевата е висша математика? Господи. Това го учих в 8ми клас втората седмица, и то по информатика (която за огромно мое съжаление също ми е профилиращ ;д )
Ох, адски ми липсва комбинаториката на мен .... Като решавахме примерни олимпиади имаше и такива и от целия клас никой почти не им хващаше логиката, а аз ги правя почти автоматично и им ги решавах, а те на мен тежките стереометрични :D братска дялба :cool:

therichbitch
10-21-2012, 14:24
Не че нещо, ама в другата тема за математиката разправяше небивалици за проверки и деф. множества..
Малко е смешно и нагло да се подиграваш на колегите си колко са зле.

JoLLiE92
10-21-2012, 14:32
Аз ли? Математиката от тоя университет съм я позабравила, но проверка се прави абсолютно винаги, защото имаше едни моменти, в които само тя ни спасява. То и ние я прескачахме, ама точно тея въпросните като ги открихме(не помня точно за кое ставаше въпрос) и ние "аааа, госпожо, вие затова казвахте винаги да правим проверка" и тя "ами дааа" ;д Трябва да се прави проверка винаги, въпреки че и мен ме мързи да го правя и ми е тъпо. Просто казвам това, което са ни учили.
Не съм казвала на никого колко е зле за математика, ако си останала с такова впечатление съжалявам. ;)
Зле са единствено тея, които ми предават в момента, но те не са тъпи, просто нямат подход и не умеят да преподават.
В онази тема пиша, защото харесвам математиката и искам да си припомня това, което университет изтрива.

therichbitch
10-21-2012, 14:53
Няма да споря, проверката е заместител на важни математически стъпки от решаването на задачата, които ако са направени, няма да имаш проблем.

irrationalDecision
10-21-2012, 18:17
То и ние я прескачахме, ама точно тея въпросните като ги открихме(не помня точно за кое ставаше въпрос) и ние "аааа, госпожо, вие затова казвахте винаги да правим проверка" и тя "ами дааа" ;д Трябва да се прави проверка винаги, въпреки че и мен ме мързи да го правя и ми е тъпо. Просто казвам това, което са ни учили.


Mи много ясно, че ще правите проверка, ако ПРЕДИ повдигането на квадрат не сте уточнили множеството на допустимите стойности. Без проверка няма как да установите дали получените числа са корени или не на даденото уравнение, по простата причина, че началното уравнение и полученото след повдигането на квадрат не са задължително еквивалентни. Но това не значи, че ВИНАГИ се прави проверка. Ако сте си намерили съвестно и най-вече вярно ДМ, нужда от проверка няма. Принадлежи ли х на получения интервал, решение е, не принадлежи ли - не е. Какво ще проверяваш с тази проверка точно?По мои впечатления добрите даскали по математика научават учениците си, а и после изискват от тях именно решения с ДМ, а не тези с проверка. И е логично да е така, такова решение е математически издържано, другото е по-бабешко.

Chacho
10-21-2012, 20:11
Булевата е висша математика? Господи. Това го учих в 8ми клас втората седмица, и то по информатика (която за огромно мое съжаление също ми е профилиращ ;д )

Във висшата математиката булевата алгебра е специфичен вид дистрибутивна решетка. Надали точно това сте учили.

markosssssssss
10-22-2012, 13:19
Искам да попитам добра специалност ли е автоматика информационна и управляваща техника

mlakniwe
10-22-2012, 14:05
А да попитам кво се учи в дисциплината "Дискретни структури"-нещо свързано с математика ли е?

Chacho
10-22-2012, 17:30
Виж по нагоре съм описал какво е дискретна математика. Дискретни структури е общо взето същото, просто защото в дискретната математика се разглеждат много структурни обекти.

Дискретен означава краен, прекъснат. Като дисциплина е противоположната на математическия анализ. Обикновено в дискретната математика се занимаваме с изброими обекти. Ти си учил и двата типа - и прекъснатите и непрекъснатите. Пример за прекъснат обект е множеството от целите числа, а за непрекъснат - множеството от реалните. Като направиш числовата ос, ще забележиш, че реалните числа образуват права, докато множеството на целите числа образува съвкупност от равноотдалечени точки, като между тях има "празнина".

Дискретната математика е адски приложна. Живеем в света на компютрите, а в него данните са само дискретни. Просто защото имаме крайна памет. По-късно ще дам един интересен пример за приложението й и обвързаността с непрекъснатите феномени от живота.

draid
10-25-2012, 10:21
Не само компютрите, цялата електроника се основава на този принцип.

LoupGarrou
10-25-2012, 18:13
Не знам защо, ама повечето постове на Чачо свързани с математиката ми се струват учителски xD ...

Трябва ми регистрация в помагало, за да изтегля разни лекции, някой да има действащ акаунт и да може да услужи ? Бих могъл и да изкарам 5-6 линка да ми се свалят въпросните работи в краен случай ... : )

mlakniwe
10-25-2012, 18:52
ако ми напрайш една курсова работа на c++ ще ти дам акаунт в помагало :D

JoLLiE92
10-26-2012, 14:14
Не беше свързано с правене на ДМ. Това няма начин да го пропусна. Не помня точно за какво беше казах, но имаше логика. И пак казвам, че и аз не го правя, но така са ни учили, че се прави. Ние да не сме бавноразвиващи, че да не направим допустими стойности, извинявай??
Много се отплеснахме с тоя спор :)

irrationalDecision
10-26-2012, 16:16
Много се отплеснахме с тоя спор :)

Аз не споря, защото съм убедена в правотата си на 100%. :) А кой и какво ви е учил да ти кажа честно слабо ме вълнува.

Тита
10-26-2012, 17:53
От скоро проявявам ''влечение'' към медицината. Бях се решила да кандидатствам архитектура, но рисуването не е силна моя страна. Разпитах тук-таме, но все още не мога да си отговоря на един въпрос. Учителката ми по химия твърди, че в МУ лекциите се водят на английски и е възможно да завършиш магистратурата си в чужбина. Така ли е наистина и има ли реална възможност в крайна сметка да завършиш abroad? Благодаря предварително!

kalpazanka
10-26-2012, 18:11
От скоро проявявам ''влечение'' към медицината. Бях се решила да кандидатствам архитектура, но рисуването не е силна моя страна. Разпитах тук-таме, но все още не мога да си отговоря на един въпрос. Учителката ми по химия твърди, че в МУ лекциите се водят на английски и е възможно да завършиш магистратурата си в чужбина. Така ли е наистина и има ли реална възможност в крайна сметка да завършиш abroad? Благодаря предварително!

Моме, ти сериозно ли го написа тва? За кой точно МУ говори учителката ти по химия? И каква магистратура я гони?

Тита
10-26-2012, 18:18
Не знам въобще за какво говори, затова питам. И аз се зачудих как в български университет ще се говори на английски. Вярно, че е медицина, ама пак е нереално. И да, каза си жената: ''завършваш бакалавър тук, а магистратурата можеш да изкараш навсякъде в Европа, стига да те приемат''.

ledenakrasota
10-26-2012, 20:42
Не знам въобще за какво говори, затова питам. И аз се зачудих как в български университет ще се говори на английски. Вярно, че е медицина, ама пак е нереално. И да, каза си жената: ''завършваш бакалавър тук, а магистратурата можеш да изкараш навсякъде в Европа, стига да те приемат''.

Можеш да проучиш програмите за стажове за студенти в чужбина или на разменни начала като Еразъм. Мои колеги са много доволни. По въпроса за езика oоста биха се затруднили, ако учат на английски, защото им трябва латински. :)

Тита
10-26-2012, 20:52
Благодаря много! Ще хвърля едно око.
Знам, че ''медиците'' учат латински и им трябва. Просто се зачудих защо лекциите са на английски и реших да питам тук, за да не пускам нова тема. Виждам, че на много от нас не ни се изяснява историята, кандидат-медици май също няма, та ще взема да питам даскалицата in private за какво, аджеба, иде реч. После ще пиша.

irrationalDecision
10-26-2012, 22:01
Според намереното в нета, ако може да му се има вяра, има специалност "Медицина' на английски в няколко наши университети, но е опция за чуждестранни студенти.

http://akademika.bg/2010/08/4-%D1%83%D0%BD%D0%B8%D0%B2%D0%B5%D1%80%D1%81%D0%B8%D 1%82%D0%B5%D1%82%D0%B0-%D0%B2-%D0%B1%D1%8A%D0%BB%D0%B3%D0%B0%D1%80%D0%B8%D1%8F-%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%B4%D0%BB%D0%B0%D0%B3%D0%B0%D 1%82-%D0%BC%D0%B5/

Тита
10-26-2012, 22:28
Едно ОГРОМНО БЛАГОДАРЯ! Точно това ми трябваше!

JoLLiE92
10-27-2012, 09:02
Такова животно като бакалавър по медицина няма. Освен това медицина и право се работят в която страна си го завършил, иначе ти трябват един милион милиард приравнителни изпита.

Тита
10-27-2012, 09:14
В този ред на мисли как българските лекари, особено от 90-те, масово получават предложения за работа в чужбина? Ясно ми е, че трябват един билюк приравнителни изпити. За правото добре-всяка държава си има различни закони и т.н., но медицината? Нали в цял свят по един и същ начин спасяват и уморяват хора? И как нашите медици без никакви изпити работят в чужбина?

kalpazanka
10-27-2012, 10:00
Освен това медицина и право се работят в която страна си го завършил, иначе ти трябват един милион милиард приравнителни изпита.

Откровена простотия.


Не знам въобще за какво говори, затова питам. И аз се зачудих как в български университет ще се говори на английски. Вярно, че е медицина, ама пак е нереално. И да, каза си жената: ''завършваш бакалавър тук, а магистратурата можеш да изкараш навсякъде в Европа, стига да те приемат''.

Учиш 6 години и излизаш готов магистър. Ако не издържиш тези 6 години- никакъв документ не получаваш насреща.
Учиш английски, ако го избереш. Ходиш на лекциите на англоезичните, ако искаш. Обучението е изцяло на български.
Ако същата даскалица те подготвя по химия за кандидатстване... олеле, майко.

Тита
10-27-2012, 10:18
Сиреч бакалавър медецина няма. Добре, това го разбрах. Където започна, там и завършвам, а явно ще е в България, защото в чужбина ще ме скъсат още първата година. Миналата година учих биология на английски. Някакъв пълен хаос и то меко казано. А после в чужбина, ще бъде ли наложително да приравнявам?
Да, същата учителка ми преподава по химия. Може и да не е казала това, но аз това разбрах. Добре си преподава жената, даже я бяха избрали за даскалица на годината.

JoLLiE92
10-27-2012, 13:40
Медецина? Сигурен ли си, че искаш да учиш каквото и да било висше образование? С тая грамотност си за продавач, нищо лично. :)
Медицина и право специално се работи където го завършиш, защото разни българи завършват в Македония, Молдова и Украйна (и още други, но за тези имам примери) където медицината е колеж, даже и по-малко от колеж, някъде и 2 години я учат, а след това идват тук и ни убиват с малоумието си. В буквалния смисъл на думата. Не се гледа добре на юристи и медици, завършили в чужда страна, особено ако образованието там не е на ниво. Може просто да не ти признаят дипломата, а приравнителните курсове са почти колкото да изкараш наново образованието. Интересувала съм се по въпроса, така че много моля с изказванията и отговорите.
п.с. току-що видях, че си момче. Момчетата влизат да учат медИцина с доста ниски балове, така че не се притеснявай ;) Друг е въпросът с тая амбиция всички да имат висше образование , че след 10 години ще ме е страх да отида на лекар.

therichbitch
10-27-2012, 13:48
1 За правото е така. Дори да следваш международно, първите 2 години (почти навсякъде) се учи гражданско, т.е. не можеш да практикуваш в друга страна грабданско- правната част.

2 Но за медицината не съм съгласна. Ако завършиш в Хейделберг примерно, дали няма да те вземат тук, ако дойдеш...

3 Има продавачки , таксиметрови шофьори и даже клошари с 2 по висши. Не са се реализирали, защото не притежават други качества, но една голяма част от тях сигурно са били по- успешни по време на академичния си живот от теб.

JoLLiE92
10-27-2012, 13:52
Има, точно защото всеки държи "да искара вишо" и после не знаят къде да си наврат дипломата. Не съм казала, че не може и няма да те вземат, а че не се гледа с добро око и не е добра идея да учиш медицина в чужда страна. Особено тея , в които не се учи по същия начин. Защото икономика(например) се учи почти навсякъде по един и същ начин, затова мога да си се прехвърля в Universitaet Wien когато ми скимне. Медицина в България е 6 години, в някои страни наистина се учи за две, което е безумие. Затова има приравнителни и т.н. Не си струва, не че не е възможно да учиш медицина в чужбина и след това да работиш тук. Но като цяло идеята да учиш в чужбина е после да останеш да работиш и живееш там.

therichbitch
10-27-2012, 14:00
В Universitaet Wien всеки може да се прехвърли, пробвай да се прехвърлиш в Манхайм ;)

Всеки с мнението си, аз съм забелязала , че хората, завършили в чужбина, се третират по- добре (да приемем, че е по същата програма, същия брой години и т.н.), защото сме продажници.
Не може когато аз отида в Германия, да ми дадат най- шибаното от всичките им общежития, а като дойде Johann в бг, да го бутнат в най- запазените блокове на университета.

JoLLiE92
10-27-2012, 14:03
Твърде съгласна съм с мнението ти, за огромно съжаление. Така им се мазнят на чужденците, че и на циганите тук, но това е предмет на различна дискусия. Казах този във Виена, защото е икономически и най-добрият немски университет. Но ако реша да се прехвърлям, ще се прехвърля където съм си решила. Аз просто не мога да си представя да си купувам хляба на немски, затова уча в България и ще живея тук.
Единственото общо в мненията на всички ни май е Тита да смени учителката по химия. :cool:

Тита
10-27-2012, 14:23
Какво ме е прихванало, не знам. Осведомена съм, че се пише ''медИцина''. Момиче съм и всъщност не намирам нищо лошо в продавач(к)ите/таксиметровите шофьори/келнери и т.н. Имам 2г. да реша какво/дали да уча. Не мисля, че е проблем да попитам, още по-малко мисля, че ти си човекът, който едва ли не ще ме напътства в живота. Ако бях отворила нова тема, вероятно 90% от коментарите щяха да са линкове към тази тема. В крайна сметка не мога, а и не искам да се харесвам на всички. Правото не ме вълнува. Всеки втори, да не кажа първи, е правист или икономист. Защо България никога не е излилзала от икономическата криза, като имаме толкова много икономисти? Защо съдебната ни система е пълен фарс, като имаме толкова много прависти?
Не приемат дипломи за медицина от чуждестранни университети?! Are you fucking kidding with me? Виж сега, друг е въпросът, че желаещи няма. Иначе на драго сърце ще ги вземем, недей се съмнява в това. Та нас до преди години ни управляваха ''баш българи''.

irrationalDecision
10-27-2012, 15:04
Твърде съгласна съм с мнението ти, за огромно съжаление. Така им се мазнят на чужденците, че и на циганите тук, но това е предмет на различна дискусия. Казах този във Виена, защото е икономически и най-добрият немски университет. Но ако реша да се прехвърлям, ще се прехвърля където съм си решила. Аз просто не мога да си представя да си купувам хляба на немски, затова уча в България и ще живея тук.
Единственото общо в мненията на всички ни май е Тита да смени учителката по химия. :cool:


Нищо лично, но в много теми нападаш, без самата ти да си идеална - колегите ти били тъпи що се отнася до справяне с математика, някой си щял да стане чистач, ако се съди по правописа му. Една сбъркана буква в думата медицина, вероятно от погрешно натиснат бутон, достатъчна ли е за подобен извод?
И ако го караме така, как да окачествим човек, наричащ университет във Виена немски? Обучението в него може да е на немски, но учебното заведение е АВСТРИЙСКО. Попадала съм на постове из форума и ако не се лъжа, калпазанка следва или вече е завършила медицина. Което означава, че е съвсем наясно с нещата, касаещи тази специалност и с възможностите за реализация не само в БГ.Така че и тук инфото ти издиша.

therichbitch
10-27-2012, 15:24
^^ Най- добрия университет за икономика за немскоговорящи студенти ги споменах по- горе. МОля, не се бъркай, че е този във Виена. (знам как стоят нещата там и какво учат и какви хора успяват да си вземат изпитите, което ме навежда на тъжни размисли какви са им изпитите..)

therichbitch
10-27-2012, 15:25
. Всеки втори, да не кажа първи, е правист или икономист.

Защото раздават дипломи като топъл хляб и то на некадърници.

JoLLiE92
10-28-2012, 06:00
За немските университети не споря, не съм била там, не съм си търсила такъв. Много са ми казвали, че във Виена е най-добрият, може би защото си е техният.
Казва се юристи, а не прависти и са твърде много, да. Заради манията всеки да има висше образование. Заради това и майка ми ми забрани да уча право, въпреки че тя е адвокат и би ми била от полза.
За това, че съм grammar nazi съжалявам, но ми се набиват в очите понякога прекалено много.
За съучениците ми не бях казала, че са тъпи, а че не разбираха в частност комбинаториката, която на мен ми се отдаваше. За други неща е било обратно.
То в Германия говорят на диалект, какво остава във Виена .. Там изобщо не говорят този немски, който тук ни преподават.

irrationalDecision
10-28-2012, 06:42
Правист и юрист е съвсем едно и също. Просто втората дума е с латински корен, чието значение е право. Напълно взаимозаменяеми са иначе.

Violenza
10-28-2012, 07:19
Казва се юристи, а не прависти и са твърде много, да.

Ох, тежко е. :D



То в Германия говорят на диалект, какво остава във Виена .. Там изобщо не говорят този немски, който тук ни преподават.
В университетите няма никакъв шанс да ти преподават на диалект, не бери грижа.

JoLLiE92
10-28-2012, 09:56
Ама аз като живея там няма да съм вкъщи-училище сещаш се. Немският, който съм учила в училище, ще ми помогне по-малко отколкото в сравнение ако живея в Англия и говоря английски. В смисъл, че немският книжовния и разговорния много се различават. И пак много се отплеснахме от темата.

irrationalDecision
10-28-2012, 11:27
Ама аз като живея там няма да съм вкъщи-училище сещаш се. Немският, който съм учила в училище, ще ми помогне по-малко отколкото в сравнение ако живея в Англия и говоря английски. В смисъл, че немският книжовния и разговорния много се различават. И пак много се отплеснахме от темата.


И защо така реши? Да не мислиш, че с английския като се окажеш в Англия директно всичко ще разбираш и няма да имаш известна нужда от напасване?Друг път. Така е и с немския.Имай си ти основата, знай си го езика добре, пък дали в Австрия или Германия все ще се нагодиш към местния диалект след известно време на престой и контакти.

DisappointedDreamer
10-28-2012, 14:27
^Точно така. Навсякъде е различно, и след време искаш не искаш ще адаптираш диалекта, в средата която живееш.

therichbitch
10-28-2012, 14:37
Тамошният диалект не се равнява на нашия.
И преподавателите си говорят в съответствие с провинцията, в която са живели.. Има области, в които се говори едва ли не на isch habe misch ... Има и такива, в които казват ich habe gesacht.
Едни по- малко, други повече, но няма как да се пречупи напълно. Няма да седне да ти говори на супер традиционния диалект,да, но ще се усещат някои неща, присъщи за него.

JoLLiE92
10-29-2012, 16:58
Пак се отплеснахме. :)
Аз като си говорех с немци лятото , говореха на Ш повечето и ми беше много странно понякога да ги разбирам ;д А те ми се смяха, че говоря на Х както са ни учили в училище.

cskavd
11-04-2012, 09:48
Има ли някой, който учи в Холандия ?

FlippanT
11-04-2012, 11:45
^ Аз уча в Холандия. Задавай въпроса.

PurpleDream
11-04-2012, 21:34
Хора, имам няколко въпроса за програмата Еразъм, ако някой е запознат може ли да пише на лично ;п

therichbitch
11-04-2012, 21:59
^ Какво те интересува и за каква специалност става дума?

PurpleDream
11-05-2012, 08:35
ами до колкото разбрах май се ходи пред някаква комисия където решават дали те допускат да заминеш вярно ли е това, какво представлява точно, стипендията която дават стига ли да се живее, единствено и само семестрите ли плащат, общежитието аз ли трябва да си плащам и също пътя от България до държавата и обратно аз ли си го плащам? иии ами за друго не се сещам сега ;д

Colouring
11-09-2012, 07:00
Има ли тука хора от ТУ София? Put your hands up, че имам въпросчета. :D

aks13v
11-11-2012, 23:37
Има ли някой, който мисли да ходи догодина на студентска бригада в Аляска ?

LoupGarrou
11-12-2012, 14:54
Може ли някой с рег в помагало да ми свали тези лекции -> http://download.pomagalo.com/354772/publichna+administraciya/?search=245 и да ми ги качи в dox (abv) и да даде линк : ) ? Мерси !

PurpleDream
11-12-2012, 17:03
на мен много ми се ходи на бригада в Аляска ама скоро едва ли ще имам финансовата възможност да отида, но при първа възможност съм там, отвсякъде чувам, че наистина се изкарват хубави пари

aks13v
11-12-2012, 18:03
Еми то тва не е особена пречка. Аз направих някакъв тест по английски и взех, че спечелих финансиране от една от фирмите (да си платя почти всички такси като се прибера). След което взимаш студентски кредит с малка лихва за билета (1000 евро е) и за джобни за първия месец (300-400 долара)

PurpleDream
11-12-2012, 20:50
ми то и аз си мислех за заем, да си сметна приблизително колко ще ми излезе всичко - такси, път, джобни, виза... и да тегля от заемите, които предлагат специално за бригадите, обаче нашите ме надуха главата с обяснения защо НЕ трябва да тегля заем ииии до там ;д
а тоя тест- къде, как ? ;д малко повече инфо може ли?

aks13v
11-12-2012, 22:00
На лично. Че безплатни реклами не правя.

DieselBlood
11-12-2012, 22:10
Chacho, браточка, използвам жокер "помощ от съфорумник". Можеш ли да ми обясниш по най-тъп и елементарен начин тез пусти лимеси и функции? Ама по най-тъпия и прост начин, така че дори и математически нууб като мен да ги разбере.

JoLLiE92
11-13-2012, 04:29
Лимес е граница на функция , нещото, към което тя клони, но не го достига.
Ако х клони към безкрайност например , 1/х (=1/безкр.) = 0
Х е безкрайно голямо число и едно върху нещо много голямо е много малко => клони към нула.
При задачите се използва това. Ако имаш дробна черта и различни хчета на различни степени събрани горе и долу , изнасяш от двете най-високата степен на Х (тя може да не е една и съща) , вътре в скобите ще ти остане една цифра + 1/х на някоя степен, което както ти казах е нула и може да го игнорираш.
Изнесените високи степени ги съкращаваш и смяткаш вече :) Внимавай когато в скобите има цифра, различна от 1, не бива да я пропускаш.
Може да дадеш примерна задача да ти решим.

PurpleDream
11-18-2012, 13:57
Някой ходил ли някъде по Еразъм или ако има някой по - запознат с програмата, ако може да ми пише на лично, имам няколко въпроса ;д

Chacho
11-18-2012, 16:09
Chacho, браточка, използвам жокер "помощ от съфорумник". Можеш ли да ми обясниш по най-тъп и елементарен начин тез пусти лимеси и функции? Ама по най-тъпия и прост начин, така че дори и математически нууб като мен да ги разбере.

Чак сега виждам, че си писал. Давай в темата за Математика, там съм по-активен. Тя Jollie ти отговори, ма ще дам и аз един коментар.


Два вида граници те вълнуват - на редици и на функции. Като разбереш редиците, за функциите има едва още две думички да се кажат.


Та редицата е съвкупност от безброй много номерирани числа. Ако със всеки следващ номер числата се доближават до някакво конкретно число, то това число е границата. Един пример е редицата 1/n. Като я разпишем 1/1, 1/2, 1/3, 1/4, 1/5 и т.н. виждаме, че всяко следващо отива към нулата, затова нулата им е граница. В случая, ако ги разпишем на числовата ос, те доближават нулата отдясно. Но идеята за граница е по-обща от това, тоест няма значение от коя страна я доближават (може да се редуват отляво и отдясно), важното е от даден момент нататък да отиват все по-към нея със всеки следващ номер.

Този абзац можеш да го пропуснеш, ако искаш, в него ще разясня формалната дефиниция за граница на редица (или по-точно как си вадим от нея изводите в горния абзац). Дефиницията за граница на редица е следната. Казваме, че редицата an има граница числото А, ако за всяко число Е>0 съществува число m>0, за което при n>m е изпълнено |A-an|<E. Нека обаче разкрием модула, за да получим система от следните две неравенства: an>A+E и an<A-E. Та от тук си превеждаме на човешки език, че an се намира в интервала A+E, A-E. Казали сме, че това важи за всяко положително Е, тоест можем да си го изберем колкото малко си искаме. И сега, като прочетем отново дефиницията, означава, че дори и в най-малкия интервал около А (в най-малката околност) ще са побрани безброй много членове на редицата. А числото m го ползваме, за да кажем, че може да не са всички членове от първия, но от даден момент нататък (тези с по-голям номер от някакво число m) ще са всичките в интервалчето. От модула получаваме, че могат да се намират и отдясно, и отляво на числото А, стига да са в интервала. Всичко това го казвам, в случай че искат да знаеш дефинициите. Когато знаеш идеята се помни лесно.


Сега ще ти дам дефиницията за функция на разбираем език, която е адски проста. Ако имаме две множества от числа Х и У, функцията е "правилото", по което на всяко число от Х съпоставяме число от У. Ако имахме множествата "Женски полови органи" и "Мъжки полови органи", функцията щеше да казва - на вагина съпоставяме пенис. И това нещо го записваме с: f(вагина) = пенис.

Отиваме и до последното понятие, граница на функции. Разчитам на това, че си разбрал вече какво представляват границите на редиците. Казваме, че границата на f(x) e А, при х клонящо към В, ако при редицата от х-ове с граница В, редицата от f(x)-овете (тоест у-те) се получава А. Това е. Наблягам на това, че границата В за х-овете тука не я изчисляваме, а е дадена. Обяснението, което всъщност не ти е особено нужно, е че множеството Х представлява някакъв интервал (тва е най-простия случай, но е достатъчно описателен). От този интервал можем да си изберем едно число В и да номерираме х-овете от "по-далечните от В" към "по-близките до В".

Е, това което пропуснах да кажа е за редиците клонящи към безкрайностите. Просто щото е много интуитивно, но ако редицата нараства (намалява) без ограничение със всеки следващ номер, то тя клони към +безкрайност (-безкрайност). Това се пренася и за функции.


Проблемът е, че от теорията не можеш да схванеш как се решават задачите. Има и малко свойства към теорията, но и те не са особено полезни (обикновено хората се научават да ги прилагат без да знаят). Може и да не изчерпам типовете задачи, но ето какво най-често дават и как се решава.

Граница на функция при х->число:

Задача 1: lim х->5 (x²+3x+5)
Решаваме като заместим х със с.
lim x->5 (x²+3x+5) = 5²+3.5+5 = 25+15+5=45

Задача 2: lim x->3 ( (x²-9)/(x-3) )
Чрез заместване не става, защото знаменателят е равен на 0, затова ще разложим горе по формулата за съкратено умножение и ще съкратим знаменателя.
lim x->3 ( (x+3)(x-3)/(x-3) ) = lim x->3 (x+3) = 3+3 = 6.
Запомни винаги да пишеш знака lim докато не заместиш, че взимат точки за това.


Задача 3:
lim x->5 ( 2 / (√(x+3) - √(2x-2) )
Знаменателят отново е равен на нула, пък и формули за съкратени умножения не помагат. Тук методът е рационализиране. Умножаваме числителят и знаменателят с (√(x+3) + √(2x-2)) за да се освободим от корените долу.
lim x->5 ( 2.(√(x+3) + √(2x-2)) / (x+3-2x-2) ) = lim x->5 ( 2.(√(x+3) + √(2x-2)) / (1-x)) = 2.(√8+√8 ) / (1-5) = (4√8 )/-4 = -√8


За други от този тип не се сещам.

Граница на функция при х->±безкрайност:

Задача 1:
lim x->±безкр( (3x²-4x+1)/(4x²+2) )
Този тип задачи се решават, като в числителят и знаменателят извадим най-големите степени пред скоби. Вътре се получават едни чисълца, делени на безкрайност, а число делено на безкрайност дава 0, както Jollie обясни. Отпред пък изнесените степени на х ги съкращаваме.
lim x->±безкр( x²(3-4/x+1/x²) / x²(4+2/x²) ) = lim x->±безкр( (3-4/х+1/х²) / (4+2/x²) ) = (3-0+0) / (4+0) = 3/4

Задача 2
lim x->±безкр( (3х²+4x-1) / (6x+1) )
Тази е от същият тип, с тази разлика, че този път горе степента е по-голяма от долу.
lim x->±безкр( x²(3+4/x-1/x²) / x(6+1/x) ) = lim x->±безкр( х(3+4/х-1/х²) / (6+1/x) ) = ±безкр(3+0-0) / (6+0) = ±безкр.(3/6) = ±безкрайност.

(Тъй като безкрайност.число = безкрайност)


Задача 3 няма да я пиша, че ме домързя. Тя е случаят, когато отдолу имаш по-висока степен. Тогава накрая в отговора безкрайността е в знаменателя и число/безкрайност = 0 (пак от обясненото от Jollie).


Има и задачи, в които участват тригонометрични функции, логаритми, но не се сещам конкретен тип от тях. Трябва да си знаеш тригонометричните и логаритмичните свойства и прилагайки някое от тях ще решиш задачата. Тея свойства са в друга тема, която също е обширна и няма да я засягам тук.


Ако си в Университета, ще ти трябва поне и Лопитал да знаеш, за да можеш да смяташ някои по-сложни граници. Тук не съм ти говорил за неопределености, можеш да си ги видиш в учебника. Но неопределеностите се решават с правилото на Лопитал.

Две последни неща, които пък са дори за след Лопитал и са доста по-сложнички, и които на тоя етап ще са ти много далечни. Но за всеки случай в бъдеще ако ти притрябва, можеш пак да погледнеш тука и случайно да си намериш отговора.
Има задачи, подобни на тези последните с безкрайностите, в които обаче имаш нещо от сорта на 3^х (3 на степен х). Тези неща се изнасят заедно с най-големите степени на х пред скобите. Ако в цялата дроб има само едно такова число (било то в числителя или знаменателя), като го изнесеш пред скоби с обичайните х-ове, прилагаш Лопитал n-на брой пъти, докато не остане само това число. За тази цел ще ти трябва да знаеш дори и логаритмичното диференциране, което е метод за намиране на производни.
Има и задачи, в които толкова много блокираш, че се чудиш тва нещо може ли с някой съществуващ метод въобще да се реши. В такива задачи функцията се развива в ред на Тейлор и тогава се намира границата.



Ако има нещо неясно, питай!

LoupGarrou
11-19-2012, 21:54
Chacho, браточка, използвам жокер "помощ от съфорумник".

Тоя жокер май ни е любимият на всички, а ?! :D Най-големият кошмар - преподавателите да почнат да влизат в тийн-а и да видят как Chacho ни обяснява и решава задачите от едно 3 (може и повече да са) години ... Да е жив и здрав !

Btw, къде сте на 8-ми ? : )

Chacho
11-19-2012, 23:38
Да е жив и здрав !

Btw, къде сте на 8-ми ? : )

Хаха, мерси, брат.

При бившите съквартиранти ще съм, в общежитието, че ще се съберем сума свинье.

Wednesday666
11-21-2012, 15:26
Хаха, мерси, брат.

При бившите съквартиранти ще съм, в общежитието, че ще се съберем сума свинье.

Забавно звучи. Пиши после да разказваш.
Нашия купон още е под въпрос. Егати несериозните хора излязоха повечето.

JoLLiE92
11-21-2012, 16:15
Btw, къде сте на 8-ми ? : )
ние ще сме само нашата си групичка или на домашно с други хора или в някаква механичка, където ще спим. Другите най-нагло избраха хотел на златни без изобщо да искат мнението ни :) "Щот' сме важни."

Goddess
11-28-2012, 23:40
На 8-ми аз съм на Банско. А сега да питам.. :D Някой, който може да ми помогне за един критичен анализ по политическа статия? Никога не съм писала и не ми пречи да си скалъпя нещо, ама ако не го одобри, няма да ме допусне до контролно, съответно губя възможност за освобождаване. Затова някой, който е по-навътре ако ми помогне, ще съм много благодарна. :)

BlackWings
11-29-2012, 16:41
На 8-ми аз съм във Велинград :)
Има 3 седмици до края на семестъра , ужас ужас...

PurpleDream
11-29-2012, 18:03
има ли някой с Политология или Психология, че се интересувам много от двете и се чудя дали да запиша едната
интересува ме какво точно се учи, особено по Политология ;д

Goddess
11-29-2012, 18:07
има ли някой с Политология или Психология, че се интересувам много от двете и се чудя дали да запиша едната
интересува ме какво точно се учи, особено по Политология ;д

Къде? Аз уча Политически науки в Унсс, ама чак другата година ще специализирам Политология. ( или МО/Европеистика са другите варианти в моето наоравление)

PurpleDream
11-29-2012, 19:37
където и да е, просто ми е интересно какво се учи

Wednesday666
11-30-2012, 08:57
Къде? Аз уча Политически науки в Унсс, ама чак другата година ще специализирам Политология. ( или МО/Европеистика са другите варианти в моето наоравление)

А, ти си ми колежка 8-)..

Goddess
11-30-2012, 13:59
А, ти си ми колежка 8-)..

Коя година си и кой поток? 8-)

Wednesday666
11-30-2012, 21:54
Коя година си и кой поток? 8-)

Говорех за уни-то само, аз съм друго направление ии съм първи курс 8-)..
Просто се изненадах, че си в УНСС 8-) ..

Goddess
11-30-2012, 22:15
Говорех за уни-то само, аз съм друго направление ии съм първи курс 8-)..
Просто се изненадах, че си в УНСС 8-) ..

Там съм...за съжаление.. :D

SpiritInBlack
11-30-2012, 22:23
Кои други звезди ще избухваме на Банско 8-)

Wednesday666
11-30-2012, 22:33
Там съм...за съжаление.. :D

Щом си още там, значи не е точно за съжаление 8-)..

LoupGarrou
12-01-2012, 19:13
Аз пък си помислих, че Goddess е Политология към СУ и се зачудих, че не съм я засичал ...

Btw, и аз съм на Банско ...

fakesmiles
12-03-2012, 17:35
Е никога досега не бях виждала,че има и студентска тема :D
Че даже и колежки от унсс,и аз съм първа година,и ние ще сме в Банско...

Wednesday666
12-05-2012, 18:41
Е никога досега не бях виждала,че има и студентска тема :D
Че даже и колежки от унсс,и аз съм първа година,и ние ще сме в Банско...

Бая познати ще са в Банско.
Ти какво направление си? :)

fakesmiles
12-07-2012, 12:00
Икономика и бизнес :)

feikk
12-08-2012, 09:43
Четох много от мненията назад и само да отбележа, че в УНСС специалност по прием МИО няма. Това може да го изучаваш след втори курс, АКО ти стигне бала... но за да стигнеш до тамм трябва да те приемат Икономика с английски или Политически науки.. като за 2рото не съм мн сиг.
Аз лично съм ФСК първа година в УНСС и определено ми допада, като се има предвид, че исках съъъвсем друго :д

fakesmiles
12-27-2012, 18:10
Никой не пише в тази студентска темааа!
Кажете нещо,разкажете как изкарахте 8ми? :D

Goddess
12-27-2012, 18:24
Четох много от мненията назад и само да отбележа, че в УНСС специалност по прием МИО няма. Това може да го изучаваш след втори курс, АКО ти стигне бала... но за да стигнеш до тамм трябва да те приемат Икономика с английски или Политически науки.. като за 2рото не съм мн сиг.
Аз лично съм ФСК първа година в УНСС и определено ми допада, като се има предвид, че исках съъъвсем друго :д

Не, Политическите науки са МО после. :)

marilyn
12-27-2012, 19:03
Никой не пише в тази студентска темааа!
Кажете нещо,разкажете как изкарахте 8ми? :D

Ами яко беше въпреки че се разцепихме. Малка част отидоха на Банско, друга си останахме в София, ходихме в една пицария първо, после колегите искаха в някъв бар, ама така стана, че аз отидох в Шугър с други хора. Готино беше.

fakesmiles
12-28-2012, 05:17
Ние се събрахме около 50 човека от потока,които отидохме в Банско.Получи се много добре,беше забавно,по друг начин видях някои хора.Първа година и сме и някои от тях не бях засичала много досега :D Имахме някои проблеми с хотела,тъй като не бяха особено добри организатори,но не позволихме да ни попречи на хубавото изкарване :)

NomNomNom
12-28-2012, 10:50
Групата ми са супер сдухани, виждала съм ги веднъж :D :D :D
Иначе, на 8ми бях дежурна, ден като ден :D

Wednesday666
12-28-2012, 11:05
^^ Пак ли си вилняла ти :D .. Ех, кога ще се видим, не съм те виждала от 7ми клас :) ...

Ние си прекарахме готино. В един бар, после на дискотека. Изкарах 9 часа на 12 см токчета, почти без да седна, аз съм герой! :D ..

fakesmiles
12-28-2012, 11:53
Определено :D Не знам как успяваш,аз не мога...

BlackWings
12-29-2012, 22:24
Как са ви изпитите , мен тази сесия ще ме изтърбушат с 5 изпита и 2 защити , първия ми е на 7-ми. Направо не искам да се почва. Ако може да прескоча времето с 1 месец и нещо напред , и да се е свършило .

fakesmiles
12-30-2012, 10:37
Аз трябваше да имам 5,но освободих 2 :)
Останаха ми по-трудните естествено,най-гадният - на 7ми януари,не ми се мисли.

JoLLiE92
12-30-2012, 10:41
Ех, да се освобождавах и аз така ..... Имам 4, един сравнително лек, два окей, един невземаем. :D между 8 и 24 са :)

lubovvv
12-30-2012, 10:43
Аз ще държа 3 изпита, от 4-тия ме освободиха. Това ще са ми първите изпити и ще положа максимални усилия, за да се справя отлично.

fakesmiles
12-30-2012, 11:20
Ами не знам къде учите,аз съм в УНСС и просто такива ми бяха преподавателите явно :D
Даже по още 2 можех да се освободя,но просто не се организирах навреме да направя това,което се искаше от мен.
Само по една дисциплина нямаше никакъв шанс за освобождаване и беше ясно от началото.
Иначе на мен това ще ми е първата сесия и ми е много странно все още :D

Chacho
12-30-2012, 11:25
Ами не знам къде учите,аз съм в УНСС и просто такива ми бяха преподавателите явно :D
Даже по още 2 можех да се освободя,но просто не се организирах навреме да направя това,което се искаше от мен.
Само по една дисциплина нямаше никакъв шанс за освобождаване и беше ясно от началото.
Иначе на мен това ще ми е първата сесия и ми е много странно все още :D

Добре дошла в ада и ти. :D

JoLLiE92
12-30-2012, 11:26
В УНСС може да се освободиш абсолютно по всичко. При нас няма такъв вариант, дори по избираемите предмети. :)

fakesmiles
12-30-2012, 11:37
Chacho мерси ;д колега ли си ми?
А току-що написах,че има нещо по което нямам никакъв шанс за освобождаване,ти ми казваш че можело по абсолютно всичко :D

Chacho
12-30-2012, 11:38
При нас в СУ (ФМИ) също има варианти за освобождаване и стига да си учил съвестно, можеш спокойно да се освобождаваш. Друг е въпроса колко хора всъщност освобождават. ^^

^Не съм, но пред сесията всички сме равни.

BlackWings
12-30-2012, 11:39
Сега за първа сесия много сте притеснени. Не е чак такава чудесия. Ще видите после как ще ви дойде акъла на "ох, да минава само " . Хаха:)

fakesmiles
12-30-2012, 11:43
О,аз и сега съм така ;д
Вече си представям 27 януари - свободаааа

JoLLiE92
12-30-2012, 11:46
Е ти имаш нещо. Имах предвид, че познавам случаи, на които не им е останало нищо за сесията. Като чуя освобождаване, веднага знам, че става въпрос за УНСС.
Аз се тревожа за гадната статистика. Не че се тревожа, ами ... съм отчаяна как се предполага да го взема това :D Но не си го мисля по цял ден , де. Примирила съм се, че ако бъде взет, ще бъде чиста случайност и луд късмет.

fakesmiles
12-30-2012, 11:52
Пожелавам ти много късмет в такъв случай! :D
Аз пък се чудя как ще си взема историята на икономическите теории,при положение,че просто не мога да зубря и да се концентрирам върху четене за повече от половин час...

Wednesday666
12-30-2012, 11:53
Е ти имаш нещо. Имах предвид, че познавам случаи, на които не им е останало нищо за сесията. Като чуя освобождаване, веднага знам, че става въпрос за УНСС.

Нали ти обясних, че самото освобождаване не е просто щракваш с пръсти и айде.
Изядох 3 учебника, големички, за 2 месеца, за да се освободя
Плюс един тон реферати, защити и кво ли още не.

JoLLiE92
12-30-2012, 11:55
Статистиката в моя случай е същата работа, щото наш'та пичка е решила, че най-подходящото изследване на знанията на едни млади хора е да ги накараш да запаметят 50тина нелогични изсмукани от пръстите формули. Не знаем какво ще правим :D Поне нямаме история на икономическите теории. :D Успех! :)

Wednesday666 не съм казала, че е лесно. А просто че при нас няма такова нещо :D Някакво облекчение си е да вземеш изпита по-рано от сесията, не да ти изтупкат 5-6 за 20 дена.

Chacho
12-30-2012, 11:55
Зубренето не е по-лесно. Просто е по-досадно. Но си е нужно. Цаката е да се научиш как да зубриш, без да забравяш как да мислиш.

JoLLiE92
12-30-2012, 11:59
К'во по-лесно, аз въобще го нямам това умение. Не го ли разбера, няма как да ми влезе в главата. :(

Wednesday666
12-30-2012, 12:00
Аз го казвам, защото почти всички сте предубедени, че УНСС е ужасно слаб университет, с маниер на преподаване като за пълните идиоти и едва ли не, никой там не барва да учи, пък и никой не го касае.
Ама не е така.
На толкова обиди се наслушах за университета, че и продължавам всеки ден да слушам, че вече ми омръзна да казвам къде уча.
Просто няма смисъл.
А това, че някои влизат и излизат ей така - не знам как го правят, шот цялото тва учене .. Не ги разбирам.

JoLLiE92
12-30-2012, 12:07
То и за моя университет се говори абсолютно същото. Навсякъде има добри примери и черни овце. От навсякъде познавам съвестни хора и слабоумни преписвачи със слушалки и високи оценки. Има и адските късметлии освен това.

fakesmiles
12-30-2012, 12:20
И на мен ми е писнало това говорене за УНСС навсякъде.Даже като казвах къде мисля да кандидатствам и ме гледаха един вид "Можеш и повече".Но засега съм доволна,няма издънки,а като знам сестра ми как учат Журналистика в СУ...

JoLLiE92
12-30-2012, 12:23
Аз уча във Винса и тук във Варна като кажеш, че ще влизаш във Винса те гледат като полезно изкопаемо. Пълна излагация е да учиш във Варна, най-вече във Винса. Далееееееч по-престижно е да се учи в УНСС за тях. Просто защото да не живеят при мама и тате е цялата работа. ;д Както казах по-горе - ако не учиш в Оксфорд, Харвард или Кеймбридж, гледай си работата и не ми плюй университета. До момента съм доволна от повечето неща. :)

kalpazanka
12-30-2012, 12:28
Леля ви си клати краката 24/7. Ама в сесия /че и извън нея/ ми излизаше душата.

Violenza
12-30-2012, 12:34
Оф имам много за учене, ама тука и аз само си клатя краката. Много, много съм се отпуснала тоя месец. А от януари натам всеки месец имам сесия...

Wednesday666
12-30-2012, 12:42
И на мен ми е писнало това говорене за УНСС навсякъде.Даже като казвах къде мисля да кандидатствам и ме гледаха един вид "Можеш и повече".Но засега съм доволна,няма издънки,а като знам сестра ми как учат Журналистика в СУ...

СУ, та СУ..
Толкова го хвалят и накрая нищо.
Ако си спомняш, средата на декември един министър идва в УНСС, Томислав Дончев.
Едната ми преподавателка беше дала идеята за тази визита.
Та тя ни казваше за една от последните статистики - УНСС е на първо място в класацията, с оценка 9,60-70, а СУ е веднага след нас с 9,41.
Не знам каква е тази класация, но според нея сме най-добрия университет в момента, в страната.
Хич не ме интересува кой какво казва за УНСС, аз съм си учила, за да вляза и ще уча, за да изляза.

JoLLiE92
12-30-2012, 12:51
В Софийския има неща, които си заслужават, има и неща за пълнеж. ФМИ не можеш да кажеш, че не е елитно. Правото им също. Има и простотии разбира се :cool:

fakesmiles
12-30-2012, 13:03
Не става въпрос само за самите специалности,а за самата организация и преподаватели.Сестра ми често е имала случаи да не идват лектори половината семестър и други такива...

Violenza
12-30-2012, 13:05
Не става въпрос само за самите специалности,а за самата организация и преподаватели.Сестра ми често е имала случаи да не идват лектори половината семестър и други такива...
Без никой да замества? Е това е абсурдно...

JoLLiE92
12-30-2012, 13:08
Без никой да замества? Е това е абсурдно...
Напълно съгласна съм с теб. :)
При нас се случва понякога примерно ако не може някой да кара час, предупреждава от предната седмица и т.н. Но половин семестър .. ?!

YSMF
12-30-2012, 13:44
Мисля, че тук е най - добре да питам: срещали ли сте нещо подобно http://www2.mon.bg/adminmon/schools/ , но за университети по света? Успях да открия за UK, но има ли и за други държави. Интересува ме една специалност и къде се изучава.

JoLLiE92
12-30-2012, 13:48
Аз имам нещо такова като книга. Две книги. В 12 клас ни ги раздаваха в училище. :) Но не знам дали има абсолютно всички университети възможни в него.

Kyisi
12-30-2012, 13:49
Извинете, че се намесвам в темата ви, но искам да попитам има ли някой тук, който следва педагогика ? :)

fakesmiles
12-31-2012, 09:32
Хораа как ще посрещнете 2013?

pac0line
01-01-2013, 21:52
Ехе, живнала е темичката, а и доста колеги от УНСС се виждат. За много години :Р

Значи проблема е там, ако сте чували за братя Марчеви (преподават Основи на Управлението в УНСС и БСУ), и вместо лекции и упражнения играем игри, които уж донякъде имат общо с управлението. От игрите получаваме точки и накрая се прави някаква кофти скала и колкото изкараш - толкоз получаваш. Само че аз примерно бях един от малкото дето са много близо до долната граница за 6ца и ми дадоха специална задачка, която се състои в това да намеря информация за Organizational Design (дори забравих как му беше превода на самото понятие на български и ми е супер тъмна Индия). Естествено, първия резултат в Гугъл няма да ми донесе нужния успех и затова се обръщам към вас - ако има някой, който знае някакви скатани сайтове по темата било то с информация, видео, тестове, глупости, да ми го сподели на ЛС, ще съм много благодарен. Или пък поне ако знае точния превод на понятието, сам да прочета малко, че съм доста несериозен, а и като цяло различни неща учим в момента и не сме стигнали до същността на направлението..

Като цяло съм доволен де, освободих всичко квото можех, е някъде по-скоро от мързел и страх се подсигурих (примерно по economic history освободих с 4, че тъй или иначе не ми е сила, а не мога да зубря и ме притесняваше да не сложат някоя тъпа дата, близка до други изпити, обаче в крайна сметка графика ни се оказа мега як и малко съжалявам). Останах си само с 1 изпит, който дори не е част от сесията, и е в първия възможен ден - 7ми :D После до края на месеца ежедневието ще ми е през деня ровене в jobs.bg, през нощта алкохолен делириум :D

Blab
01-01-2013, 23:36
не знам защо сте тръгнали да се оплаквате от качеството на образованието.
то отговаря в голяма степен на качеството на обучаващите се.
не става въпрос за практически свободния вход за висши(те) учебни заведения у нас, а за формиращата се "академична" среда и дейността, която успява да вирее в нея, както и за, да, фактически свободния изход.
от разговорите си с преподаватели(те си) знам, че за мнозинството от тях е проблем, че всички излизат от дадена програма с идентични дипломи. това е сбъркано. не защото хартийката има някакво значение, а заради изкривения "равен старт" и графичката в СV-то. все едно, не ми се пише повече, уморена съм;

JoLLiE92
01-02-2013, 10:48
Държа да ви се оплача. На НГ имаше един индивид, който от самото начало почна да обяснява на мен и приятелката ми (която учи същото) ние с това МИО какво щели сме да станем, що не сме записали едно счетоводство , поне да имаме професия. Той бил имал 3 висши образования (разбирай - едно и две магистратури) по някакви супер безсмислени неща, които имало много хляб в тях според него. Адски ме ядоса. Кво ми се бърка, аз съм решила какво да уча, той е решил какво да учи. Трябвало да свиквам да сервирам, че щяло да ми помогне за в бъдеще. Тъпанар.

fakesmiles
01-02-2013, 11:06
pac0line за да ти ги даде някой тези скатани сайтове,и той ще трябва да се разрови из Гугъл.По-добре седни и си намери нещо,което на теб ще ти свърши работа за твоята задача.

JoLLiE92 такива хора винаги ще има,които си мислят,че знаят повече от теб и ти се бъркат в живота.Просто игнорирай,доколкото можеш :)

NqkfaNikakva21
01-02-2013, 12:25
Я, имало още от УНСС тук :Д

С възможност да съм нахална, ама има ли някой лекциите по Основи на ик. теория? :д

DisturbiaV
01-02-2013, 12:35
Извинявам се,че пиша тук,но може ли някой от УНСС да ми помогне.Трудно ми е да разбера за журналистиката как стоят нещата.Това,което разбрах е,че има ЕПИ изпит и един устен и един писмен изпит.В сайта чета ЕПИ по български и някакви други.Колко са изпитните предварителни сесии тъй като чета,че това е четвъртата в графика,а не съм подготвена,тъй като това ми е специалността,която ми е backup plan...Искам да знам сега на какво да се записвам,за да не изтърва сроковете.

ПП сега ми е всичко много объркано и се надявам някой да ми разбере писаниците...

YSMF
01-02-2013, 13:12
Искам да попитам тези, които са приети в СУ за това нещо: Когато в дипломата за средно образование са вписани две оценки по балообразуващ учебен предмет, като една от тях е от държавен зрелостен изпит, а другата – от курса на обучение, за балообразуваща оценка се счита оценката от държавния зрелостен изпит. Не участват оценки от профилирана, задължителна професионална, задължителноизбираема или свободноизбираема подготовка.
Нигане съм го разбирала това. Ясно, че ако държа матура по - английски ще ми вземат оценката от матурата. Но какво става ако държа матура по география примерно, а английския ми е профилиращ предмет какво става?
И друго: ако имам еднакви оценки на изпита и по английски в дипломата с някой друг какво става? Гледа ми се общия успех от дипломата?

fakesmiles
01-02-2013, 13:29
NqkfaNikakva21 Аз по основи съм при един лектор,който рядко си говори по темата и затова нямам никакви лекции.Ще уча от учебника.
Ти при кой си?

DisturbiaV Ще ти кажа какво знам за изпитите,ЕПИ-то е комбинация от три модула
1.български език (без литература)
2.математика
3.избираем - БЕЛ,история,география,икон мика,математика (по-трудна от модул 2)
Доколкото знам,за журналистика като ходиш на изпита не решаваш модул 2. а модул 3. мисля че може да ти е само бел или история.
Тъй като не съм сигурна,разрови се във форума на УНСС и питай там,почти сигурно е че някой ще ти отговори.За датите на изпитите виж в сайта или просто се обади по телефона.

NqkfaNikakva21
01-02-2013, 13:40
Беев :Д
въпросът е че той каза, че не работи по учебника и не сме купували ...

pifiella
01-02-2013, 13:58
Извинявам се,че пиша тук,но може ли някой от УНСС да ми помогне.Трудно ми е да разбера за журналистиката как стоят нещата.Това,което разбрах е,че има ЕПИ изпит и един устен и един писмен изпит.В сайта чета ЕПИ по български и някакви други.Колко са изпитните предварителни сесии тъй като чета,че това е четвъртата в графика,а не съм подготвена,тъй като това ми е специалността,която ми е backup plan...Искам да знам сега на какво да се записвам,за да не изтърва сроковете.

ПП сега ми е всичко много объркано и се надявам някой да ми разбере писаниците...


За журналистика ЕПИ-то съдържа само 1-ва част български език и 3 част литертарура и езикова култура,ЗАДЪЛЖИТЕЛНО трети модул ти е литература. В сайта пише,че може да се "отървеш" от ЕПИ и да се взема за балообразуваща оценката от матурата по БЕЛ,НО не знам дали се умножават с един и същ коефициент (х2)
Оставащият изпит е на 28 януари,но това е от първата предварителна сесия,която е електронна,т.т. ЕПИ-то ти е на компютър. Има и друга предварителна-хартиена :D и тя почва от март.
За изпита на 28 януари можеш да се запишеш от 7-ми до 24-ти.

fakesmiles
01-02-2013, 15:12
Все пак материала си е един и същ :D
Друг вариант е да си питаш колегите някой да ти услужи.

NqkfaNikakva21
01-02-2013, 15:28
Никой няма :Д

Wednesday666
01-02-2013, 19:19
Ехе, живнала е темичката, а и доста колеги от УНСС се виждат. За много години :Р

Значи проблема е там, ако сте чували за братя Марчеви (преподават Основи на Управлението в УНСС и БСУ), и вместо лекции и упражнения играем игри, които уж донякъде имат общо с управлението. От игрите получаваме точки и накрая се прави някаква кофти скала и колкото изкараш - толкоз получаваш. Само че аз примерно бях един от малкото дето са много близо до долната граница за 6ца и ми дадоха специална задачка, която се състои в това да намеря информация за Organizational Design (дори забравих как му беше превода на самото понятие на български и ми е супер тъмна Индия). Естествено, първия резултат в Гугъл няма да ми донесе нужния успех и затова се обръщам към вас - ако има някой, който знае някакви скатани сайтове по темата било то с информация, видео, тестове, глупости, да ми го сподели на ЛС, ще съм много благодарен. Или пък поне ако знае точния превод на понятието, сам да прочета малко, че съм доста несериозен, а и като цяло различни неща учим в момента и не сме стигнали до същността на направлението..

Като цяло съм доволен де, освободих всичко квото можех, е някъде по-скоро от мързел и страх се подсигурих (примерно по economic history освободих с 4, че тъй или иначе не ми е сила, а не мога да зубря и ме притесняваше да не сложат някоя тъпа дата, близка до други изпити, обаче в крайна сметка графика ни се оказа мега як и малко съжалявам). Останах си само с 1 изпит, който дори не е част от сесията, и е в първия възможен ден - 7ми :D После до края на месеца ежедневието ще ми е през деня ровене в jobs.bg, през нощта алкохолен делириум :D

Чакай, при Марчеви ли си имал?
Оооо, значи си в английския поток :D ..
Аз също имах при тия, просто ми се свидеше всеки шибан час, прекаран в университета заради тия откачалници ..
Особено с фъстъченото масло, майко мила ..
П.П. Не са братя - баща и син са :D..