PDA

View Full Version : Студентска тема



Страници : 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20

Wednesday666
01-02-2013, 19:26
Извинявам се,че пиша тук,но може ли някой от УНСС да ми помогне.Трудно ми е да разбера за журналистиката как стоят нещата.Това,което разбрах е,че има ЕПИ изпит и един устен и един писмен изпит.В сайта чета ЕПИ по български и някакви други.Колко са изпитните предварителни сесии тъй като чета,че това е четвъртата в графика,а не съм подготвена,тъй като това ми е специалността,която ми е backup plan...Искам да знам сега на какво да се записвам,за да не изтърва сроковете.

ПП сега ми е всичко много объркано и се надявам някой да ми разбере писаниците...
Няма да изтървеш сроковете, подготви си се и тогава се явявай на изпит - пробни изпити има всеки месец до изпитната сесия, редовната, която е юли месец.

За журналистика се прави ЕПИ, което е с първи модул Български език и езикова култура, както и трети модул Литература, вие пропускате втория - Математиката. Вече за устен не съм сигурна, но мисля, че няма. А ако има, не е особено труден.

Изпитните сесии са електронна и на хартиен носител. Първото е ЕлЕПИ, друго е ЕПИ. Електронните ги има всеки месец, писмените започват от март. Лично аз бих те посъветвала да идеш на хартиен, защото е объркващо на електронния.

DisturbiaV
01-02-2013, 20:40
Освен епи-то трябва и явяване на тези само май
ГРАФИК
за провеждане на редовните изпити
за учебната 2012/2013 г. м. юли



11 юли (сряда)


Журналистика (писмен)

17 юли (вторник)


Журналистика (устен)


Други няма нали.А и чух,че може да се освободиш от ЕПи като ти вземели някаква си друга оценка.Така ли е?

pac0line
01-02-2013, 22:28
Чакай, при Марчеви ли си имал?
Оооо, значи си в английския поток :D ..
Аз също имах при тия, просто ми се свидеше всеки шибан час, прекаран в университета заради тия откачалници ..
Особено с фъстъченото масло, майко мила ..
П.П. Не са братя - баща и син са :D..

Да, с преподаване, макар че моето желание беше друго, се озовах там :D Ти с обучение ли си ?
нещо неадекватно съм си писал поста, как ги изкарах братя и сам не знам :D голяма лудница като цяло, оставам със смесени чувства за тях, и съм ги хранил, и съм се радвал, че са откачени е факт, че системата им има плюсове, но и големи минуси - факт. Ама пък покрай тея часове в университета може да се опознаеш доста с хората от потока си и да си извадиш доста изводи..
Обаче очаквах накрая да дадат нещо по-лесно за 6ца, уж златен шанс а-у и пак нещо тегаво, а отделно ме чакат доста презентации и книжка за изпит, трябва да се спасява това общежитие, дето го нацелих :D

И да мина с нещо по темата, за жалост пак ще дискриминирам останалите колеги, пак е за хора от УНСС - разбирате ли условията за тези стипендии, защото седим с майка и ги препрочитаме всеки ден и пак нещо не ни става ясно :D генно ли сме глупави или ...
http://unwe.bg/bg/pages/165/стипендии.html

NqkfaNikakva21
01-03-2013, 00:18
О, и аз стипендиите не мога да им ги хвана ... :Д

pifiella
01-03-2013, 09:06
Освен епи-то трябва и явяване на тези само май
ГРАФИК
за провеждане на редовните изпити
за учебната 2012/2013 г. м. юли



11 юли (сряда)


Журналистика (писмен)

17 юли (вторник)


Журналистика (устен)


Други няма нали.А и чух,че може да се освободиш от ЕПи като ти вземели някаква си друга оценка.Така ли е?
Може да ти вземат оценката от матурата по БЕЛ,но май не се умножава с един и същ коефициент,спрямо ЕПИ-то.
Има писмен и устен,но това са датите за миналата година.

DisturbiaV
01-03-2013, 12:07
значи е добре да се явя на ЕПИ вместо да искам да ми се вземе теста от матурата.Просто исках да наблегна на първото си желание.

Wednesday666
01-03-2013, 12:49
Да, с преподаване, макар че моето желание беше друго, се озовах там :D Ти с обучение ли си ?
нещо неадекватно съм си писал поста, как ги изкарах братя и сам не знам :D голяма лудница като цяло, оставам със смесени чувства за тях, и съм ги хранил, и съм се радвал, че са откачени е факт, че системата им има плюсове, но и големи минуси - факт. Ама пък покрай тея часове в университета може да се опознаеш доста с хората от потока си и да си извадиш доста изводи..
Обаче очаквах накрая да дадат нещо по-лесно за 6ца, уж златен шанс а-у и пак нещо тегаво, а отделно ме чакат доста презентации и книжка за изпит, трябва да се спасява това общежитие, дето го нацелих :D

И да мина с нещо по темата, за жалост пак ще дискриминирам останалите колеги, пак е за хора от УНСС - разбирате ли условията за тези стипендии, защото седим с майка и ги препрочитаме всеки ден и пак нещо не ни става ясно :D генно ли сме глупави или ...
http://unwe.bg/bg/pages/165/стипендии.html

Мне, аз съм Администрация и управление, ние бяхме най-прецакани, ся имам и втория семестър Основи на управлението, ма вече не е при тоя лудия и поддръжниците му :D ..

П.П. И аз нищо не схванах от тези условия, мислех да мина да попитам някъде, после може да ти кажа, само да се добера до университета :D ..

Wednesday666
01-03-2013, 13:00
значи е добре да се явя на ЕПИ вместо да искам да ми се вземе теста от матурата.Просто исках да наблегна на първото си желание.

Според мен просто Трябва да се явиш на ЕПИ, ако наистина искаш да имаш УНСС като вариант.
Ще ти кажа защо - матурата се умножава по коефициент 1, а ЕПИ-то по 4, сама си направи сметката ..

Blab
01-03-2013, 14:15
кое точно не ви е ясно за европейските стипендии?
кандидатства се с формуляр, който попълваш онлайн, принтиш и оставяш в училище. успехът е от предните 2 семестъра. февруари началото ще излезе разпределение на бройки по училища и специалности. стипендиите се разпределят по квоти(спрямо броя учащи в 1 специалност; пр: за моята специалност стипендията е 1:Д), като всеки университет си ги дели бройките, спрямо отпуснатите средства.
всичко си го пише на сайта (този на МОН, който видях, че е посочен и в линка по-горе)
за награди се кандидатства с отделен формуляр, т'ва е;

therichbitch
01-03-2013, 21:19
Като чуя освобождаване, веднага знам, че става въпрос за УНСС.
да.

Джоли, радвай се, че ви е накарала да учите формули по статистика. Те също се извеждат по някакъв начин, така че можеш да ги "разбереш". Не знам какво учите по статистика (в каква степен на подробност), но съм сигурна, че такива задачи може да ви тресне, че ще се молите цял ден формули да зубрите. Chill

P.S. А европейските чак март ще ги преведат, то ще свърши другият семестър..

JoLLiE92
01-03-2013, 21:24
Те ни тряскат. Корелационен, регресионен анализ от-до ;д Идеята беше, че аз не мога да уча наизуст - без логика. :)

pac0line
01-03-2013, 22:45
Мне, аз съм Администрация и управление, ние бяхме най-прецакани, ся имам и втория семестър Основи на управлението, ма вече не е при тоя лудия и поддръжниците му :D ..

П.П. И аз нищо не схванах от тези условия, мислех да мина да попитам някъде, после може да ти кажа, само да се добера до университета :D ..

защо пък да сте прецакани :D
иначе поне ви бръщолевят на български, чувството в университет да обясняваш на 19+ годишни за извънземни магьосници е безценно :D

иначе мерси, то и аз се завръщам събота и ще разуча, просто искам да подам отрано документи, до по-следващия понеделник ще си знам оценките, надали ше има голям проблем ако си напиша успеха без да са официално внесени оценките в уеб-студента ни

Wednesday666
01-05-2013, 09:53
защо пък да сте прецакани :D
иначе поне ви бръщолевят на български, чувството в университет да обясняваш на 19+ годишни за извънземни магьосници е безценно :D

иначе мерси, то и аз се завръщам събота и ще разуча, просто искам да подам отрано документи, до по-следващия понеделник ще си знам оценките, надали ше има голям проблем ако си напиша успеха без да са официално внесени оценките в уеб-студента ни

O, да бе, да знаеш, че е безценно да слушаш на български за оня магьосника Румборак ли, къв беше там.
А, да, и за самонастройващи се домати и всякакви такива.
Толкова глупости през живота си не бях чувала.

Начи, мини през уни-то примерно в понеделник, иди долу до студентския съвет, там около тяхната стая е стаята за подаване на документите за стипендиите, направо си попитай.

fama
01-05-2013, 15:22
Здравейте, 11 клас съм и ми предстои избиране на специалност и на град/ държава . Явих се на изпит за испански сертификат и чакам резултатите оттам, отделно сега започвам по английски за Б2 ниво да взимам . Много , много искам психология, но нашите не са съгласни и ми предлагат нещо в сферата на туризма или някакви специалности , даже не знам как се казват и с какво са свързани, с които да отида в Европейския парламент , там според тях ще имам голямо бъдеще. И като цяло това е и моята цел работа+ развитие+ пари , а в психологията това май го няма. Искам да уча много в Испания,но икономическата криза ме спира ,защото не знам дали ще мога да се издържам , защото докато уча трябва и да работя ,а там състоянието не е много добре . Какво бихме ми препоръчали ? В България, съм се насочила към НУ, но нямам информация за НБУ , освен за големите такси .... Извинявам се за дългият пост . За много години . :)

Kristianc95
01-05-2013, 15:57
Може ли да се кандидатсва с матура в УНСС?

NqkfaNikakva21
01-05-2013, 18:33
Може, но няма никакъв смисъл!

pifiella
01-05-2013, 18:34
Може ли да се кандидатсва с матура в УНСС?
Може,но не е препоръчително,защото за повечето специалности оценките от матурите се умножават с коефициент 2,а ЕПИ-то х4.Прави си сам изводите.

pifiella
01-05-2013, 18:38
Здравейте, 11 клас съм и ми предстои избиране на специалност и на град/ държава . Явих се на изпит за испански сертификат и чакам резултатите оттам, отделно сега започвам по английски за Б2 ниво да взимам . Много , много искам психология, но нашите не са съгласни и ми предлагат нещо в сферата на туризма или някакви специалности , даже не знам как се казват и с какво са свързани, с които да отида в Европейския парламент , там според тях ще имам голямо бъдеще. И като цяло това е и моята цел работа+ развитие+ пари , а в психологията това май го няма. Искам да уча много в Испания,но икономическата криза ме спира ,защото не знам дали ще мога да се издържам , защото докато уча трябва и да работя ,а там състоянието не е много добре . Какво бихме ми препоръчали ? В България, съм се насочила към НУ, но нямам информация за НБУ , освен за големите такси .... Извинявам се за дългият пост . За много години . :)

Големи планове,голяма работа...и как така се стига до Брюксел,само с една диплома и амбициозни родители?
Ако имаш пари замини за чужбина и учи там.Ако имах възможност, аз бих избрала Англия или Германия.

BlackWings
01-05-2013, 19:24
Кака ви , кой я би по главата да записва избираем предмет - философия , да я питате. Два дни чета рецензии на текстове върху Сократовите беседи и модерното диалогизиране , и се мъча да хвана началото и края на изречението. Пък и за специалност архитектура , от къде я измислиха тази дисциплина философия , сякаш ми изнасилиха мозъка , не знам. Не е за мене то :blush:

fama
01-05-2013, 19:27
В никакъв случай Англия , още по-малко Германия . Ако ще е някъде бих предпочела най-вече Испания, Италия , Португалия , тези по-топличките. Казах представите на родителите ми за моето бъдеще , как те си го мислят , и как аз и те не са съгласни с мен . Но това е друга тема, имам още време но явно наистина варианта с чужбина ще поведе хорото ми .

JoLLiE92
01-05-2013, 19:38
В никакъв случай Англия , още по-малко Германия . Ако ще е някъде бих предпочела най-вече Испания, Италия , Португалия , тези по-топличките. Казах представите на родителите ми за моето бъдеще , как те си го мислят , и как аз и те не са съгласни с мен . Но това е друга тема, имам още време но явно наистина варианта с чужбина ще поведе хорото ми .
Така хубаво ги избра страните в криза :cool: гледай не в коя държава отиваш, а какви университети има, дали знаеш езика, какво най-вече искаш да учиш и т.н. :) Не може да си избираш по "топличко да бъде".

BlackWings
01-05-2013, 19:45
Да си призная , (макар че не съм тръгнала да емигрирам) , и на мен това ми е първото хрумнало условие за държава в която да се местя да уча/живея. Да е по-топличко :cool: Може ли ти да се захлюпиш там като вампир, и бял ден да не виждаш с месеци , ние тук дето сме свикнали на повече слънчеви дни. Глупаво е да. Но просто да си кажа , че я разбирам. Извинете за спама , не мога да дам отношение по темата за избиране на специалност.

JoLLiE92
01-05-2013, 19:48
О, и аз планирам магистратурата си за Италия :cool: надявам се до това време да са се измъкнали от кризата :D
Но иначе знам как трябва да разсъждаваш :cool:

fama
01-05-2013, 20:41
Аз най-напред да взема изпитите пък .... :D че без език заникъде не съм

lubovvv
01-07-2013, 10:40
Да минават тея изпити, че да спирам да ги мисля.....

DisappointedDreamer
01-08-2013, 00:18
Не може да си избираш по "топличко да бъде".

всъщност може.

Светлината/топлината играе огромна роля. Тук 4-5 месеца като почне да се стъмва в 14:30 и да става светло в 09:00 на другия ден, знаете ли каква депресия наляга всички? Да не говорим какво причиняват -35 градусовите температури, с вятър, виелица и хиляди други неща. Не случайно Швеция е сред челните места на самоубилите се хора.

Аз ще бягам на по-топличко.

JoLLiE92
01-08-2013, 04:19
Аз затова ти бях казала веднъж, че там не бих могла да вирея :) ;д
Но например в Дания ходят много хора и им харесва. На мен просто ми е противоположно на характера и начина на мислене. :D

anonymous708973
01-08-2013, 12:39
Не може да си избираш по "топличко да бъде".

Може, може... Аз по едно време обмислях Холандия (и слава Богу!), ама едно от нещата, които ме отказа, беше времето. Единствено с това в Англия бих се примирила, ама някви Швеции, Норвегии, Дании... БЗЗЗЗЗ! Нъц. Има да си спя с дрехите... :д

Не знам защо мислите, че в Испания е винаги топло? Лятото е адска жега, отвратителна наистина, ама температурите през зимата са горе-долу като тукашните.

DisappointedDreamer
01-08-2013, 12:41
Аз зимата в Швеция спя с чорапогащник, пижама долнище, пижама горнище и пуловер или суитчер, задължително 2 чифта чорапи и 4 одеяла. Добре ми е 8-)

Ама и аз проблеми имам. Винаги ми е студено.

anonymous708973
01-08-2013, 12:46
my point exactly :D

JoLLiE92
01-08-2013, 13:13
Имам 4 на първия изпитт :) Хем добре че съм го взела, хем се надявах поне на 5, ама като учех вкъщи и майка ми ми мели само на главата няма как. Утре почвам по другия да уча и няма да се прибирам ;д

Дрийм .. в Швеция може ли да се ходи на плаж? :D тъп въпрос, знам ;д

fakesmiles
01-08-2013, 13:26
Аз съм си много разочарована от първия изпит,но поне ме надъха още повече за следващия

DisappointedDreamer
01-08-2013, 14:14
Дрийм .. в Швеция може ли да се ходи на плаж? :D тъп въпрос, знам ;д

Има, ама няма пясък. В смисъл камъни са - като в Сърбия - и водата е адски е студена. Не може да се плува :Д И е мръсна.

JoLLiE92
01-08-2013, 16:43
Тоест не може. ;д Аз к'во ще правя там? Ще умра. Как без море?!

DisappointedDreamer
01-08-2013, 18:49
Големи претенции имаш. Всъщност е много хубаво, защото пак може да си легнеш на тревицата с книжка в ръка. Има някои плажове, които са по-топли от другите. Също така има поне дузина открити огромни басейна. Не сме умряли. Пък и шведите пътуват лятото и зимата и виждат плажове по-хубави и от наще.

Типично шведско е в обедната почивка, ако грее слънце, да излезеш да съблечеш костюма/роклята, и да се печеш в парка 8-) И го намирам за адски весело, защото с приятели сме правили същото и е някакво разтоварващо и отпускащо.

Има доста неща за правене по шведско.

JoLLiE92
01-08-2013, 18:54
О и ние излизаме в морската или на плажа на разходки <3 Не мога там бе. Не мога. Не понасям руси хора бледи такива, не ми действат добре, освен това разсъждават много различно от мен. Аз съм за Италия. Дивата страстна Италия.

DisappointedDreamer
01-08-2013, 18:56
Всяка страна си има своите плюсове и минуси. Аз съм решила, че не мога да бъда част от пъзела и. И след годинка и няколко месеца се омитам. :)

JoLLiE92
01-08-2013, 19:00
За всеки влак си има пътници казали хората. Бледите руси шведи и подобни няма да издържат на моите пък любими места. :)

rihanna_shakira
01-09-2013, 11:32
Аз пък за разлика от всички вас обожавам студените странни като Дания,Швеция още сега ако можех бих отишла да живея в някоя от тези странни . Не обичам топлите места ,обожавам студът, а пък тези странни ми допадат като развитие и природа и въобще всичко . А по скандинавци просто съм луда винаги са ми допадали тези високи и руси скандинавци<3
иначе аз не съм засега за тази тема но я следя с интерес тъй като догодина живот и здраве дано пиша тук :)

anonymous708973
01-09-2013, 11:37
Всяка страна си има своите плюсове и минуси. Аз съм решила, че не мога да бъда част от пъзела и. И след годинка и няколко месеца се омитам. :)

Дрийм, винаги ми е било интересно, защо ви изпратиха с брат ти точно в Швеция да учите?

DisappointedDreamer
01-09-2013, 11:59
Дрийм, винаги ми е било интересно, защо ви изпратиха с брат ти точно в Швеция да учите?

Родителите ми са дипломати. На баща ми третия му мандат беше тук. Той си тръгна 2011, майка ми 2010, ние останахме.

rihanna_shakira
01-09-2013, 12:09
Дрийм ,а иначе хората там как са ? Смисъл аз имамприятели шведи ,и като цяло поне към мен са доста добре настроени . Като цяло какво им е мнението за нас и за страната ни ?

DisappointedDreamer
01-09-2013, 13:39
Живея в Стокхолм, Швеция. Повечето шведи не знаят къде се намира България. Кажеш ли, че си оттам автоматично ти лепват думата турчин или пък комунист. Асоциазират ни все още с Русия и комунизма. Не знаят каква ни е азбуката. Веднъж споменах на 35 годишен мъж, че днес честваме освобождението (3ти март) и той ме попита: освобождението от руснаците, нали?

Щях да се гръмна.

Класния ми в 8-ми и 9-ти клас пък, учител по история и география, ме попита дали имаме компютри в България. Класната ми в момента, и тя шведка, когато я попитах какво знае за нас каза просто, че сме много бедни.

Общо взето, не е прекрасно тяхното отношение към нас. Затова и често избягвам да казвам откъде съм. Което разбира се не помага, тъй като имам балкански черти (тъмни коси и очи), а те всичките са бели, руси, слънце не видели.

Няма да работя в Швеция. Завършвам 12-ти клас след година и се махам да уча висше другаде.

Егоистични са. Мързеливи. Неустремени към някаква цел. Има и изключения, де. Пък и това са мои наблюдения. :Д

anonymous708973
01-09-2013, 14:07
Родителите ми са дипломати. На баща ми третия му мандат беше тук. Той си тръгна 2011, майка ми 2010, ние останахме.

Лелеее, случвало ли се е да са на две различни места?

JoLLiE92
01-09-2013, 14:20
Егоистични са. Мързеливи. Неустремени към някаква цел. Има и изключения, де. Пък и това са мои наблюдения. :Д
seriously? мислех, че работливостта и т.н. са им единствените положителни черти, и това не остана :D

DisappointedDreamer
01-09-2013, 14:47
Лелеее, случвало ли се е да са на две различни места?

Да. Постоянно :Д Само дето майка ми се прехвърли в друга държавна служба. Ако искаш мястото пиши на ЛС, че не искам да разгласявам по форумите. Иначе, винаги единия ми родител го е нямало в период от 1-2 години. :Д Абе, 4-ма души сме, и всички сме/ще бъдем разпръснати из света :lol:

Джоли - нъцки. Мудни са. Бавни.

JoLLiE92
01-09-2013, 14:57
Мой познат в Дания ми обясняваше, че го гледали като арабин ;д а той по моите стандарти е рус. Доста бял е и косата му е тъмноруса/светлокестенява. Хубаво, какво им е положителното тогава? Мислех, че са някакви работливи, справедливи машинки.

rihanna_shakira
01-09-2013, 16:01
Аз пък ги харесвам скандинавците не са някви лиглъовчи нито са досадни . Много повече ми допадат от страстните италианци но това си е мое мнение . Както каза имам доста такива познати и съм си изградила мнение за тях и то като цяло е положително . Но за всеки влак си има пътници аз например не харесвам американците защото и с такива съм контактувала и повечето въобще ни нямат за 5 пари . Всъщност за мен тези деления по националст и характеристика са някакви малко глупави държавата не прави човека,възпитанието вкъщи и сърцето правят човека . Незнам какви са тези кфалификации студените скандинавци е да може би не допускат хора в началото до тях и може би се държат по резервирано но и аз съм такава пък Господ ми е свидел че нищо скандинавско няма в мен . Във всички странни има и студени хора има и топли има добри и лоши . За мен не държавата а семейството възпитава човека . :)

DisappointedDreamer
01-09-2013, 18:18
И аз не харесвам американците. Обожавам италианците - страст, емоция, гняв, любов :Д

Иначе, не можеш да кажеш, че харесваш шведите по контактите, които си си изградила в интернет. Живей тук 5 години и тогава ела на вратата ми със същото мнение.

rihanna_shakira
01-09-2013, 20:03
Не познавам шведи от интернета :) . Тренирам спортна гимнастика и обикалям цял свят както се казва от там са ми познанствата . . Както веднъж споменах за вески влак си има пътници .

DisappointedDreamer
01-09-2013, 20:15
Окей. Моя грешка. Живей с тях 5 години и тогава ми се обади :Д

YSMF
01-10-2013, 14:54
Извиняввам се, че прекъсвам темата за шведите, но исках да задам и моя въпрос. Може ли да ми дадете мнение за ЦИЕК към СУ? Чувала съм много хубави неща, но ако някой учи/ е учил там ще ми е от голяма помощ. Мисля, че Екстриймскрийм учеше там, но отдавна не съм я засичала тук.
Имам и откачената идея да уча в Хонолулу :lol:

mimsssssss
01-11-2013, 17:30
И аз има въпрос - някой учи ли Книгоиздаване или да има познати в тази специалност? Общо взето искам да попитам няколко въпросчета някой по запознат :)

Violenza
01-11-2013, 17:44
И аз има въпрос - някой учи ли Книгоиздаване или да има познати в тази специалност? Общо взето искам да попитам няколко въпросчета някой по запознат :)
Имам много близка приятелка в СУ. Ако искаш пиши ми ЛС и ще я питам каквото трябва ;)

marilyn
01-11-2013, 20:00
И аз има въпрос - някой учи ли Книгоиздаване или да има познати в тази специалност? Общо взето искам да попитам няколко въпросчета някой по запознат :)

Книгоиздаването е в моя факултет, може и да мога да ти отговоря на някои въпроси.

gabriela***
01-15-2013, 11:50
2-ри курс,Софийски университет,специалност:Не формално образование

Wednesday666
01-16-2013, 11:48
2-ри курс,Софийски университет,специалност:Не формално образование

Чувала съм го това, обаче какво, по дяволите, учите :D ..

Взех си всички шибаняшки изпити.
Трябваше да имам над 5, амаааа какво да се прави - другия семестър.

POLLINA
01-16-2013, 12:01
аз да се похваля,че се освободих от изпита си по маркетинг,нооо.. ме чакат още 5 :D

Wednesday666
01-16-2013, 12:01
аз да се похваля,че се освободих от изпита си по маркетинг,нооо.. ме чакат още 5 :D

Какво и къде учиш?

POLLINA
01-16-2013, 12:02
ПУ, стопанско управление, 2ри курс :)

Wednesday666
01-16-2013, 12:03
ПУ, стопанско управление, 2ри курс :)

Браво, супер звучи. Успех с останалите изпити :).

POLLINA
01-16-2013, 12:05
мерси :)

fakesmiles
01-16-2013, 15:21
Утре ми е предпоследния изпит! Основи на икономическите теории...дано мине добре,после и социологията,и това е :D

pac0line
01-16-2013, 15:24
Пацо : УНСС = 4:0 :-D Информатика 6 ; Математика 5 ; Основи на ик.теория 4 ; Стопанска история 4 ;
Среден успех = 5.00 или 4.80 (зависи от Марчеви)
а сега ... Студентски ще гори :D

Goddess
01-16-2013, 16:12
Чувала съм го това, обаче какво, по дяволите, учите :D ..

Взех си всички шибаняшки изпити.
Трябваше да имам над 5, амаааа какво да се прави - другия семестър.

Добре, бе...к'во става, защо на всички останали в тва УНСС изпитите им приклюват вече, а аз ще се мъча до 26??? -_- :D
2 взех, остават още 3...искам вече да приключвам и аз, да обърна малко внимание и на нощния живот хаха

NqkfaNikakva21
01-17-2013, 22:52
Като се заразказвали за УНСС ...:Д
Стопанска история - 5
Основи на ик.теория - 5
История на ик.теории - 5
Социология - 4
Математика - дай боже 3 ахахах:Д

SpiritInBlack
01-17-2013, 23:01
Добре, бе...к'во става, защо на всички останали в тва УНСС изпитите им приклюват вече, а аз ще се мъча до 26??? -_- :D
2 взех, остават още 3...искам вече да приключвам и аз, да обърна малко внимание и на нощния живот хаха

говори , говори ,така ми говори :Д http://sphotos-f.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/536907_10200429249556106_1679538884_n.jpg

да ти кажа на мен нощният живот ми влияе добре ххо

fakesmiles
01-18-2013, 13:44
Айде УНСС почти свършиии
Да си кажа и аз:
Стопанска история - 4
Основи на ик.теория - 6
История на ик.теории - 3
Социология - предстои,дано хвана 4
Математика - 6

История почти не учих,беше ми адски тъп материала,но за основите си седнах над-то и си научих всичко :D
От ентусиазъм по тая шестица си купих 5 лака днес,Атанасов е виновен!!!

Vagabond
01-18-2013, 16:27
Искам да кандидатствам в Симеоново? Случайно някой да има информация? Ако случайно не ме вземат ще се пробвам във Велико Търново за военен.

justifymylove
01-18-2013, 16:58
Русенски университет "Ангел Кънчев" - Компютърни системи и технологии 3-ти курс.

feikk
01-18-2013, 17:42
аз:унсс - 2:0
стопанска история - отл.6 :D
социология- 4
в следващата една седмица ше се разбере и дали ше изгоря по основите на ик. теории или ше стана най-великата :D

Goddess
01-18-2013, 18:20
говори , говори ,така ми говори :Д http://sphotos-f.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/536907_10200429249556106_1679538884_n.jpg

да ти кажа на мен нощният живот ми влияе добре ххо

бягайте, не ме дразнете... :D аз утре имам устен..ще си стоя от сутринта до вечерта в унсс както се очертава. Днес поне е било така с първите 2 групи..супер..xaxaxa

umri
01-18-2013, 18:39
Извиняввам се, че прекъсвам темата за шведите, но исках да задам и моя въпрос. Може ли да ми дадете мнение за ЦИЕК към СУ? Чувала съм много хубави неща, но ако някой учи/ е учил там ще ми е от голяма помощ. Мисля, че Екстриймскрийм учеше там, но отдавна не съм я засичала тук.
Имам и откачената идея да уча в Хонолулу :lol:

Надписът до входната врата на ЦИЕК - "Надежда всека тука оставете" - Ад на Данте. Има вярно. Единствените специалности, на които им счупват гъзовете от учене колкото нас са медицина и право, като не гарантирам.

За пример ще ти дам, че освобождаване от изпити при мен няма. 2-ри курс съм и имам 4 изпита по корейски в рамките на зимната сесия, като оценката от 4-те изпита е една. Отделно имам морфология на корейския език, който се състои от практическа и теоретическа част, като оценката също е една. Ако се счупваш от учене и позарежеш социалния си живот, ще прокопсаш. Не е голяма философия, ама трябва много четене. За пример, между 20-25% от първоначално записалите се завършват. Другите се отказват или заминават по някои програми, но заминалите са много по-малко от отказалите се.

Лека специалност няма. От това, което съм видял, Арабистика е най-трудната специалност. От 30 човека около 3-4 си взимат изпита на края на годината по практически арабски, останалото двойки. Повечето се отказват. Ако имаш интерес към жълтите езици (корейски,китайски,японски) се записвай, но арабистиката им ебават майката отвсякъде. Другото г/д се търпи. Имай предвид, че колегите ти ще са висок калибър зубъри, които със сигурност рядко си срещала в училище. В отделна сграда сте - ЦИЕК, лекции в ректората няма, или ако има са много малко и не за всяка специалност. Като цяло е добре, зависи с каква нагласа тръгнеш, но ако си решила да учиш там, едни 4 години от живота си г/д само това трябва да правиш. Аз, например.. по-малко уча, отколкото би трябвало и треперя преди сесиите.

draid
01-18-2013, 18:56
Надписът до входната врата на ЦИЕК - "Надежда всека тука оставете" - Ад на Данте. Има вярно. Единствените специалности, на които им счупват гъзовете от учене колкото нас са медицина и право, като не гарантирам.

..................


Я се успокой ..... има много по-трудни специалности от твоята.

umri
01-19-2013, 01:05
Я се успокой ..... има много по-трудни специалности от твоята.

Моята е приемлива. Пробвай в арабистиката и тогава говори. Един пич учеше в кенефа до 6 сутринта, да не събудил съквартиранта. Късат 90%, което е образувана тенденция.

Кво ти обяснявам..

SisiStrange
01-19-2013, 06:31
Ама във филологиите учите език и това е, нали? Може да е труден за възприемане и далечен, но си е език. Пробвай да знаеш всяко мускулче, всяко ъгълче или дупчица във всяка кост и всяка мембранка по всеки орган на латински + функция и местоположение И това заедно с още 5 коренно различни предмета същия семестър като медиците. Вие май нямате висша математика? 2 години интеграли, диференциали, матрици и прочие като милите хора в ТУ. А метаболитните карти са си като учене на нов език. Да не говорим колко процеси протичат едновременно в тялото ти всеки един момент и как всеки е задвижван от собствен механизъм със собствени ензими/хормони/фактори и прочие, а преди това, за да протече въобще е подаден нервен сигнал чрез други белтъци/фактори и прочие.

Така де, не споря, че е трудно особено с езици като японски, арабски, иврит и тн. Просто малко се изсилваш. Този семестър имам те първа 10 изпита, като тамън са минали 3 особено тежки по анатомия и 10тина контролни. А при нас не е само един предмет с практически и теоритически изпит. Абсолютно всички са така, вкл. и тъпотии като ИТ.

DisappointedDreamer
01-19-2013, 09:18
Тука всеки си мери /пишките/ трудността на специалността си. Сиси, разбрахме, че твойта специалност е най-трудна. Но, някои неща може да са лесни за един, трудни за другиго.

Спорът ви е безмислен.

TheBeliever
01-19-2013, 09:24
Аз пък си уча икономика и ми е лесно и интересно. Ако това ще ви накара да се чувствате по готини/умни/перспективни. :lol:

anonymous708973
01-19-2013, 09:41
Просто малко се изсилваш.

Пробвай и тогава говори. Не, не е "език и това е". Цяла нова култура, история, география е.
Колко от вас ще завършат? В проценти? Без да ми отговаряш, гарантирам ти, че кореистиката са в пъти по-малко. На изпит имаш определен материал, нали? Е, тя нямат. Щото е език. Вероятността да не знаеш една-единствена дума и тая дума да ти прецака цялото изречение по смисъл, е огромна.
Не го защитавам, защото ми е приятел, а защото леко взе да омръзва да слушаме постоянно, че както каза Дриймър, твоята специалност е най-трудна.

Билийвър е свежарка, искам и аз така :д

SisiStrange
01-19-2013, 10:32
Тука всеки си мери /пишките/ трудността на специалността си. Сиси, разбрахме, че твойта специалност е най-трудна. Но, някои неща може да са лесни за един, трудни за другиго.

Спорът ви е безмислен.
Глупости. Най-трудно е на медиците, математиците и физиците, поне според мен. Поне моята приятелка, която е медицина, си съдира задника (най-буквално) и не се виждаме с месеци, защото няма кога да си подаде носа навън. За правистите ще си затрая с личното мнение, за да не ме изядете, но според мен, Международни отношения е по-трудна специалност.

Пантерке, не знам в проценти нищо. В четвърти курс (доколкото познавам хора от там) от 10 човека в група, остават около трима. Не важи за всички групи. За втори курс, засега около 10 човека от 70 са си заминали оконачателно, но доста влачат над 2 изпита.

Аз си казах: не твърдя, че изучаването на език е лесно. Просто на фона на някои специалности сравнението с ада и не знам си какво заради 4 изпита на семестър и един практически, ми се вижда доста пресилено.

JoLLiE92
01-19-2013, 10:32
Като виждам какви слабоумници завършват медицина, чак ме е страх да отида на лекар. По-голямата част преписват, или в най-добрия случай учат наизуст. После пациенти умират от правописна грешка. Винаги съм твърдяла, че медицина и педагогика не е за всеки - трябва да имаш душа, за да работиш това. Като малка неведнъж съм щяла да си отида от лекарска некадърност и немарливост.
Сиси, нищо лично, не те познавам и не бих могла да говоря за теб. Просто казвам, че никой няма право да казва, че само неговата специалност е смислена и тежка. Като уча икономика, значи ще паса патки един ден, а тези от другите университети едва ще си затварят куфарите с пачките? Нищо общо. Във всеки университет има хора, които преписват, хора, които учат наизуст, хора, които нищо не разбират, такива, които си плащат и такива, които де факто разбират нещата. Имам познат, който завърши интериорен дизайн и бихте казали, че е бъдещ касиер в МакДоналдс? Ами не, вероятно прави повече пари от доста хора от Медицински и ТУ-та. За всеки влак си има пътници. Престанете с това "моята специалност е най-добра".

x7aZzy
01-19-2013, 10:47
Всяка една специалност би трябвало да е малко или много трудна.
Ако е лесна, значи нещо не е както трябва.

Аз си се мъча с моята статистика вече трети семестър. Почвам да се замислям защо не записах японистика в СУ. И без това ме бяха приели. Ех, мечти, мечти...
Но първо да изкарам тъпата статистика.

JoLLiE92 , слабоумници винаги е имало и винаги ще има. Не откриваш топлата вода.

DisappointedDreamer
01-19-2013, 10:47
Пробвай и тогава говори. Не, не е "език и това е". Цяла нова култура, история, география е.
Колко от вас ще завършат? В проценти? Без да ми отговаряш, гарантирам ти, че кореистиката са в пъти по-малко. На изпит имаш определен материал, нали? Е, тя нямат. Щото е език. Вероятността да не знаеш една-единствена дума и тая дума да ти прецака цялото изречение по смисъл, е огромна.
Не го защитавам, защото ми е приятел, а защото леко взе да омръзва да слушаме постоянно, че както каза Дриймър, твоята специалност е най-трудна.

Билийвър е свежарка, искам и аз така :д

Съгласна съм за всичко от този пост.
Баща ми е с второ висше турска филология. Запомнила съм го как седи с часове в една стая и учи думи. А, турската е къде-къде по-лесна от арабистика или кореистика. Не казвам че молекулярна биология е нещо адски лесно, но е глупаво да ги съпоставяш/сравняваш.

Не ми харесва това, че някои професии се подценяват. А, ти учиш економика или пък английска литература, трябва да си гола вода. Често се случва в този форум. Не. Това ти харесва - това учиш. Сигурно би се справил и с друга, по-тежка, специалност, ако ти харесваше. И не го казвам, защото защитавам баща си, или себе си. И баща ми е завършил телекомуникации, и аз се интересувам от това да запиша компютърни науки в университета.

Мех.

SisiStrange
01-19-2013, 10:50
Аз си казах кои специалности мисля за трудни. Медицина, тези, свързани с много математика и физика. Фармацевтите също се мъчат бая. При тях пък е хем много математика, хем много химия. Моята е нещо постижимо.

Но наистина, признавам си, не намирам филологиите за нещо, съизмеримо с романа на Данте. Майка ми има като хоби ученето на езици. Знае английски и руски много добре. Гръцки до ниво да умее да чете и разговаря свободно. Италиански и испански лека полека. Всичко е със самоучители и речници + книжки. Досега дори учебници не е имала. Вярвам, че в един факултет се иска повече като речник и познания над граматиката, но все пак е нещо постижимо. Досега не съм чула медик да се е самоизучил. Нито електротехник или ядрен физик. Нищо лошо спрямо самите специалности, напротив, намирам ги за екзотични особено такива като кореистиката, арабистиката и въобще изучаването на пипкави езици като японски, латински и тн. Просто не ги считам за мерило на трудност. Съжалявам, ако някой се чувства засегнат от това мнение.


Това ти харесва - това учиш. Сигурно би се справил и с друга, по-тежка, специалност, ако ти харесваше.
Напълно съгласна.

JoLLiE92
01-19-2013, 10:56
Аз си се мъча с моята статистика вече трети семестър. Почвам да се замислям защо не записах японология в СУ. И без това ме бяха приели. Ех, мечти, мечти...
Но първо да изкарам тъпата статистика.

вчера си взех точно този изпит с 4! : )))))))) То такова учене нямаше .. специално при нашата преподавателка е доста тежък изпит и сме решавали задачи последните дни по повече от 12 часа на ден. Адски доволна съм! :) След показното и безсмислено скъсване по далеч по-малоумен предмет, където си знаех нещата, се бях наплашила, че ще ме скъсат тук. НО НЕ! :---)
Дриймър, баща ти нали е дипломат, ако не се бъркам? За него би била много полезна една филология. :)
Аз обмислям след като завърша това, да вкарам една английска, поне да оползотворя знанията си. Полезно е да учиш винаги. Арабската пък винаги ми е била адски .. интересна.

Иначе има наистина специалности, от които файда няма. Примерно в нашия свободен велик има Съдебна администрация. Да те пита някой какво ще правиш после с това. Предполага се да си съдия по вписвания (мисля, че така ми каза майка ми, може и да греша), но каза също и че за тази професия назначават хора с юридическо образование, не със Съдебна администрация и за теб евентуално остава да си секретарка на съдия или в съда тея, които записват всичко, но пък тях ги вземат без никакво образование, така че .. файда няма както казах.

TheBeliever
01-19-2013, 10:58
Само аз ли не виждам въобще база за сравнение на изброените от вас специалности? Едно е да сравняваш една филология с друга, една икономическа специалност с друга и т.н. Ама да правите сравнения между арабистика и молекулярна билогия е все едно да кажете, че киселата краставичка е по-червена от зелето.

SisiStrange
01-19-2013, 11:04
Не сравнявам никои специалности. По-скоро трудността им най-общо. Познавам един доктор, който незнайно защо след медицинска реши, че иска да кара второ висше и си избра някаква филология, ще ви излъжа какво е, не помня, но беше нещо екзотично. Докато караше медицинска, не излизаше с приятели, не спеше като хората, само четеше навсякъде. Обикаляше като сомнамбул и все пак не беше пълен отличник. Филологията си я изкара като песен. Пак е учил де, естествено, но си връзваше шестиците без особена мъка.

x7aZzy
01-19-2013, 11:10
Не мога да повярвам, че го казвам, но аз и на 4 бих се радвала.
Всъщност не особено.
Искам поне 3.
Пфах.

Спирам да спамя.
Така или иначе на един му е лесно едно, на друг - друго.
Не мисля, че някой е в позиция да определя "трудности". Освен ако не е завършил две специалности, които да сравнява. И дори тогава, пак няма да е обективно.

JoLLiE92
01-19-2013, 11:19
Абе не може бе. На един му върви едно и му е интересно едно, на друг друго. Съгласна съм , че при нас има ебахти индивидите и индивидките, но не можете да ме убедите, че в медицинските и ТУ-тата няма такива. Навсякъде има некадърници. Гледайте себе си.

DisappointedDreamer
01-19-2013, 11:36
Дриймър, баща ти нали е дипломат, ако не се бъркам? За него би била много полезна една филология. :)


Мхм. Пък после и в Турция го пратиха. :Д Пък и си пада по езиците. Знае 3 свободно.

Екстази, успех на изпита. :)

Аз ще пиша тук догодина :Д

TheBeliever
01-19-2013, 11:43
Не мисля, че някой е в позиция да определя "трудности". Освен ако не е завършил две специалности, които да сравнява. И дори тогава, пак няма да е обективно.
Така е. "Трудност" е субективно понятие.

И аз имам познат, който не може да запомни спрежението на два глагола на френски, но решава интеграли без да му мигне окото. Значи ли това, че френската филология е по-трудна от коя да е инженерна специалност? За него може и да е.

anonymous708973
01-19-2013, 13:40
Баща ми е нещо подобно. Отне му дни да запомни, че country не се чете "контри", за сметка на това го хвани на физика и математика и свят ще ти се завие.

Майка ми пък като здраво учил филолог има усет към езиците като цяло + хуманитарните науки, но никаква я няма по точните. Кара го на обща култура, която пак е впечатляваща, но... нали...

YSMF
01-19-2013, 14:12
Надписът до входната врата на ЦИЕК - "Надежда всека тука оставете" - Ад на Данте. Има вярно. Единствените специалности, на които им счупват гъзовете от учене колкото нас са медицина и право, като не гарантирам.

Ужасно много ти благодаря! Мислех, че вече никой няма да ми отговори на въпросите. :) Насочила съм се към японистика. Прочетох почти всичко за ЦИЕК и японистиката, което успях да намеря, но мнението ти ми беше от голяма помощ.

draid
01-19-2013, 14:45
Моята е приемлива. Пробвай в арабистиката и тогава говори. Един пич учеше в кенефа до 6 сутринта, да не събудил съквартиранта. Късат 90%, което е образувана тенденция.

Кво ти обяснявам..

Aма изобщо не мога да си разбера, защо си мислите, че само там учите до 6ч. сутринта или пък че ви късат много ??? И до 6 съм учил и директно от бюрото съм отивал да защитавам проекти и куп други щурутии, с тая разлика, че се изисква не само да запомниш нещо, ами и да го разбереш. За какво късане ми говориш, по ВМ1 от 180 човека оценка различна от 2 имаха само 6-ма, какви 90% кви 5лв. С тънката разлика че аз вече съм завършил образованието си, а скоро ще взема още едно. Това, че приятелката ти ахва от това какво учите, далеч не значи че всички ще се хванем на тоя влак.


Пробвай и тогава говори. Не, не е "език и това е". Цяла нова култура, история, география е.
Колко от вас ще завършат? В проценти? Без да ми отговаряш, гарантирам ти, че кореистиката са в пъти по-малко. На изпит имаш определен материал, нали? Е, тя нямат. Щото е език. Вероятността да не знаеш една-единствена дума и тая дума да ти прецака цялото изречение по смисъл, е огромна.
Не го защитавам, защото ми е приятел, а защото леко взе да омръзва да слушаме постоянно, че както каза Дриймър, твоята специалност е най-трудна.

Билийвър е свежарка, искам и аз така :д

Ще ти кажа колко човека завършихме от моята специалност -20-тина от 180. И това не е само при нас има и доста други специалности които са си трудни изначало, така че недей ми обяснява къде е трудно, най-малкото имам повечко опит с университетите от вас и мога спокойно да кажа, че далеч това не е най-трудното което може да усвоиш.

granger
01-19-2013, 15:13
Аз пък не виждам кой си е изтъкнал толкова много специалността, та почнахте от нищото "да си мерите пишките".
Никой не е казал ,че само там се учи до 6 или до 10 ,или до нам ти си му кво.
Ако си тръгнал да учиш като хората, а не да минаваш между капките,каквато и специалност да си - ще трябва да си постегнеш гъза , за да учиш.
Давам прост пример с мен, аз съм човек на езиците, вървят ми и история/философия/свят и личност/ география. Не съм човек на точните науки и за мен би било ад да уча физика например.

draid
01-19-2013, 15:32
Аз пък не виждам кой си е изтъкнал толкова много специалността, та почнахте от нищото "да си мерите пишките".
Никой не е казал ,че само там се учи до 6 или до 10 ,или до нам ти си му кво.
Ако си тръгнал да учиш като хората, а не да минаваш между капките,каквато и специалност да си - ще трябва да си постегнеш гъза , за да учиш.
Давам прост пример с мен, аз съм човек на езиците, вървят ми и история/философия/свят и личност/ география. Не съм човек на точните науки и за мен би било ад да уча физика например.

За справка коментар #1073 на 43 стр.

SisiStrange
01-19-2013, 15:53
Не яхвайте метлата веднага. ДД беше права, че всеки, ако е искал, е можел да учи и нещо по-трудно, но си харесва точно това. Много точна мисъл. Така е. Никой не умаловажава самите специалности. Някои от тях много ми харесват. Ето, примерно, психологията не е свързана с математика/биология/химия и тн., не я считам за ужасно тежка, но ми се струва много интересна. Това щях да кандидатствам, ако не се бях насочила накрая към биологията. Същото е и с езиците. Това, че една специалност не е най-трудната и най-натоварената, не я прави по-лоша. Не мисля, че аз или пък draid се опитваме да кажем нещо такова.
Идеята беше, че езикът, когато го учиш, в крайна сметка, иска да си добър в ученето на езици. Предметите в тази специалност са все по езика. От един медик се иска да разбира химия, физика, паразитология, анатомия, после всички възможни специализации поне оттук оттам преди да се специализира. Един електротехник трябва да е добър във физика, математика, химия, материалознание и куп други неща. Това са крайно различни един от друг предмети, но от теб се очаква да ги схващаш (не само да зубриш) и да си добър в тях. Затова не смятам, че е адекватно някой да сравнява кореистиката с не знам си кой кръг на ада и да твърди, че едва ли не само медицината и правото учат също толкова тежко. Просто не е вярно. Напрежението да се очаква да си добър в 50 различни неща и да имаш по 10 изпита на сесия (ако не и повече някои семестри) е много по-голямо от това да зубриш език за 4 изпита. Което не прави нито хората, учещи езици гола вода (лол?), нито говори лошо за самото образование във факултетите. Това е.

Violenza
01-19-2013, 16:16
Отстрани чуждото винаги изглежда по-лесно.

granger
01-19-2013, 16:26
Отстрани чуждото винаги изглежда по-лесно.
И това го има.

draid тва не значи ,че омаловажава трудността на другите специалности и другите университети,поне аз не го приемам по такъв начин.

x7aZzy
01-19-2013, 16:33
психологията не е свързана с математика/биология/химия и тн.

Я пак. о.О

И да - отстрани винаги е по- лесно.
Затова най- добре всеки да си наляга парцалите.
И да се радва на живота.

granger
01-19-2013, 16:36
И да - отстрани винаги е по- лесно.
Затова най- добре всеки да си наляга парцалите.
И да се радва на живота.
Именно!

TrueStory
01-19-2013, 17:05
Значи умирате да се самоизтъквате повечето хора в тоя форум. Поредната тема, в която се избихте да обяснявате колко сте умни и велики, колко ви е важна и трудна специалността. Спрете се, че е смешно. А най-забавно е как уж се съгласявате, че всяка специалност е разична и че на всеки са му лесни едни неща, а други трудни, и после пак почвате да обяснявате, че сте имали по 10-15 изпита на семестър и заслужавате златен медал. Аз хич няма да се обяснявам как съм си изкарала следването, че с моята филология къде ли съм тръгнала да се меря с умните хора. Просто спорът ви е напълно излишен и без никой да се обижда- смешен.

SisiStrange
01-19-2013, 17:19
Иха, колко не четете. о.О Доста думи ми сложихте в устата без да съм ги казвала. Никога не съм твърдяла, че хората, следващи филология са тъпи. о.О Точно обратното. Нито пък, че искам златен медал или каквото там беше. Просто казах, че е пресилване това с не знам си кои кръгове на ада и как с кореистиката можели да се мерят само медицина и право, дрън-дрън, не ми се преповтаря буквално първоначалния пост. Както и да е, винаги е хубаво да се навикате по някого, защото си е казал мнението дори да не се опитва да ви засегне. Оставям темата да си се развива нататък. И без това, каквото и да кажа, ще се намерят 10 различни интерпретации на това, което съм имала в предвид.

TrueStory
01-19-2013, 17:23
Аз не коментирах само твоите мнения, а на всички, които почнаха да обяснават в детайли колко е трудна тяхната специалност, по колко часа учели, колко хора завършвали и т.н. Всичко е изключително субективно. Не искам никой да се обижда, просто спорът е смешен и без особен смисъл.

draid
01-19-2013, 17:57
Аз не коментирах само твоите мнения, а на всички, които почнаха да обяснават в детайли колко е трудна тяхната специалност, по колко часа учели, колко хора завършвали и т.н. Всичко е изключително субективно. Не искам никой да се обижда, просто спорът е смешен и без особен смисъл.

Не спора не е излишен, след като някой 2-ри курс се изтипосва с коментар от типа на - цитирам :


Надписът до входната врата на ЦИЕК - "Надежда всека тука оставете" - Ад на Данте. Има вярно. Единствените специалности, на които им счупват гъзовете от учене колкото нас са медицина и право, като не гарантирам.


И след като се посочи на въпросният, че това далеч не е така, той и неговата приятелка да започнат да обясняват някакви неща, дето биха впечатлили само някакъв ученик в 11 клас, който по-цял ден дреме. Истината е, че има трудни специалности и специалности които се вземат лесно. Има университети които изискват постоянно присъствие и такива в които може да завърши дори ако се вясваш само няколко часа седмично. Съвсем отделен е въпроса, че трудността на всяка специалност е строго индивидуална и се гради върху схватливостта и интелекта на обучаващият се в нея, както и върху това, че може да не е за него и да не му се отдава.

Съгласи се, че не може да твърдиш уверено че кореистиката или арабистиката е най-трудното на света и дори медицината не се знае дали учат толкова хората в нея... просто е смешно твърдението.

SisiStrange
01-19-2013, 18:13
Аз не коментирах само твоите мнения, а на всички, които почнаха да обяснават в детайли колко е трудна тяхната специалност, по колко часа учели, колко хора завършвали и т.н. Всичко е изключително субективно. Не искам никой да се обижда, просто спорът е смешен и без особен смисъл.
Аз никак не се обиждам. Просто едно от нещата, които наистина ме дразнят, е да ми извъртат думите.

JoLLiE92
01-19-2013, 19:50
Аз съм настроена към математика, не точни науки, само математика. Физика мразя от дъното на душата си, информатика също. Настроена съм и към литература и английски. Химията и биологията са ми били интересни в училище, защото не ми се е налагало да уча теми наизуст като безмозъчен тиквеник. Мен лично изключително ме дразни, набива ми се в очите, когато някой пише неграмотно. Това прави ли го по-ниско интелигентен? Има различни хора, за някои едно е важно, за други - друго.
Другото - психология. Обожавам я, майка ми забрани да уча това. Защото се изкарва хляб, ако си от много вървежните, изкарва се по 50лв за сеанс примерно (единствения път, който съм ходила, сега може и да е друга цифра), но във Варна са 3 такива, които изкарват толкова и за да стана една от тях, трябва да умре някоя. Освен това тя не се учи. Не бива и не може да се научи психология, или си настроен да чувстваш, разбираш хората и да виждаш ситуацията отстрани, или не си. Не може да те научат дебелите книги.
Хубаво обсъждате специалностите, ами какво мислите по въпроса, че всеки иска да "запише вишо" - да, знам, че не се пише така, затова са кавичките. Защо? Имаме нужда от продавачки, таксиджии и т.н., а е жалко човек с висше образование да работи нещо, което не изисква такова. Защо има хора, които просто не могат да приемат, че не е за тях това да учат "вишо"? Защото е много по-срамно да си слабоумен висшист, отколкото слабоумен със средно или по-ниско образование.

TheBeliever
01-19-2013, 20:02
Защото е много по-срамно да си слабоумен висшист, отколкото слабоумен със средно или по-ниско образование.
Изказа се така, все едно хората със средно са слабоумни. И ти си само със средно все още. За слабоумна ли се имаш?

Всеки иска да изкара "вишото" защото всеки си мечтае за по-добре платена работа, по-добра перспектива, по-добър живот. А от малки ни се набива в главите "Учи, маме, да сполучиш".

Да, не е за всеки. Но това става ясно по-късно.

JoLLiE92
01-19-2013, 20:04
Нямах предвид, че всички със средно са слабоумни. Исках да кажа, че ако е тъп и не е образован донякъде ще го разбера. Ако е тъп и ми се хвали къде е учил, а не дай си Боже да ми обяснява колко МОЯТ университет не струва, си е жалко. Има хора със средно, които имат много по-голям капацитет от висшисти. :)

Violenza
01-19-2013, 20:05
Имаме нужда от продавачки, таксиджии и т.н., а е жалко човек с висше образование да работи нещо, което не изисква такова. .
Абе, какво не ти е наред на теб?

POLLINA
01-19-2013, 20:07
Само едно малко вмъкване :cool:
В България свестен университет няма! ( на този етап )

POLLINA
01-19-2013, 20:08
Абе, какво не ти е наред на теб?

Какво странно виждаш в това,което е казала?

SisiStrange
01-19-2013, 20:09
Аз си мисля, че си зависи от това за какво мечтаеш наистина. Някои хора просто не мечтаят да работят някоя от професиите, които изискват образование. Имам приятел, чиято детска мечта е да стане шофьор на рейс и въобще не му е и хрумвало да учи висше. Наистина си следва мечтата и е щастлив, от което. Много хора започват висше заради:

А от малки ни се набива в главите "Учи, маме, да сполучиш".
и после откриват, че ги влече нещо друго, съвсем различно, и се отказват. Което е чудесно, защото, ако всички имахме еднакви мечти, щяхме да си намираме работа особено трудно. XD

Всяка работа си има тънкостите. Да си продавачка или таксиметров шофьор също. Имахме едно момиче, което в страни от училище продаваше китки на някаква спирка. Е, няма такъв усет и такова умение, честно, всичко продаваше за отрицателно време. Знаеше как да се държи с хората, как да ги усмихне и да им повлияе така, че да искат да си купят. Голям % висшисти, сложени на същата работа, никога няма да се справят така.

anonymous708973
01-19-2013, 20:12
Дрейд, ако ще казваш нещо, казвай го като хората, а не с хък-мък. Има специалности, с които можеш да изкараш с вясване чат-пат, това на всички ни е ясно. Кои имаш предвид?


Защо има хора, които просто не могат да приемат, че не е за тях това да учат "вишо"? Защото е много по-срамно да си слабоумен висшист, отколкото слабоумен със средно или по-ниско образование.

Това е манталитетът в България.
Немската образователна система е така устроена, че ако завършиш определен тип гимназия, не можеш да следваш. За хората там не е срамно, просто знаят, че за всеки влак си има пътници. Другото важно е, че там децата ги разпределят още в 4 клас по интереси и умения, което няма да коментирам доколко е правилно или грешно, че ще се разводни темата...

Билийвър го каза хубаво, на нас от малки ни се втълпява да учим, учим, учим. В България висше не се изкарва толкова трудно и затова за работодателите е минимално изискване да го имаш.

Впрочем Джоли имаше предвид, че ако си глупавичък със средно е по-разбираемо от глупавичък с висше, не засягаше друга тема. Поне аз така смятам, де.

JoLLiE92
01-19-2013, 20:14
Само едно малко вмъкване :cool:
В България свестен университет няма! ( на този етап )
да :) има кофти и по-кофти. Вторите за мен са всичките свободни. Но пък и от там имам примери за обратното - тоест хора, които си разбират нещата.






Всяка работа си има тънкостите. Да си продавачка или таксиметров шофьор също. Имахме едно момиче, което в страни от училище продаваше китки на някаква спирка. Е, няма такъв усет и такова умение, честно, всичко продаваше за отрицателно време. Знаеше как да се държи с хората, как да ги усмихне и да им повлияе така, че да искат да си купят. Голям % висшисти, сложени на същата работа, никога няма да се справят така.
именно това казах, че има хора, които умеят толкова добре дадено нещо, за което няма нужда от образование, че ще е похабяване да учат нещо си заради това да учат "вишо", щото така им е наложено от системата.

Аз имам огромно желание за психология, но съм я планирала за второто или третото :cool: висше образование :D

SisiStrange
01-19-2013, 20:17
Аз имам огромно желание за психология, но съм я планирала за второто или третото :cool: висше образование :D
Аз смятам да си я карам в различни курсове из курсерата, ако още го има тоя сайт. И на мен много ми харесва.

Violenza
01-19-2013, 20:22
Какво странно виждаш в това,което е казала?
Абсурдно е да кажеш "хора, не учете, 'щото имаме нужда от продавачки и таксиджии".
То образованието ни затова е на такова ниво, именно защото заедно с кадърните, завършват и един куп глупаци. Това е работата на университета - да отсява кадрите.
А ти иначе си живият пример за описаната ситуация.

anonymous708973
01-19-2013, 20:27
А ти иначе си живият пример за описаната ситуация.

Грубиянка :D

DisappointedDreamer
01-19-2013, 20:31
Грубиянка :D

Truth-teller.

jasmins
01-19-2013, 20:33
2ри курс- Право в Universitat de les Illes Balears (Палма, Испания)...
Над 150 студента сме. Има и друга бълкарка, наскоро разбрах. Има и други чужденци.
Уча вечер, защото нямаше места сутрин и по обед. За предмет са по 2 часа лекции. Три дни в седмицата. Почивка дават между първия и втория час на всеки предмет (не винаги), ако не дадът почивка ни пускат по-рано, зависи от доцента.
Почти всички предмети се преподават чрез видео-конферентна връзка с другите острови (Ибиза и Менорка/Форментера), освен практиките. Ако искаме да взимаме участие в час или да питаме нещо, говорим на микрофони (като на певците :D.. )
Имам колеги, които са над 40 годишни... тази година са по-малко, миналата бяхме 2-3 които са под 20.
Ииии кво друго да ви разкажа, оценяват ни по десетобалната, средната оценка е 5. Повечето даскали се ебават с теб (ако имаш 4,6 си скъсан, знам за случай и 4,9, пак си скъсан... с мен се изгавриха на 4,5), всеки даскал изисква на изпитите да се отговаря ТОЧНО това, което те пита, ако отговориш нещо свързано с темата, не се оценява изобщо. Не са подкупни, не се влияят от къси поли и големи деколтета, нито от крокодилски сълзи, нито ги интересува колко страници си изписал...

Най-яките чувства по време на сесия, които можете да изпитате са:
- Скъсали сте си задника да учите, виждате въпросите, призлява ви, ставате и си тръгвате.
- Скъсали сте си задника да учите, отговаряте на всички въпроси, мислите си, че всичко е окей и изпита е взет 100%, а накрая излиза оценка от сорта на 3,6... :booooomb:
- Скъсали сте си задника да научите най-важното, а даскала е решил да пита най-маловажното, незначително нещо, което дори го няма в материяла, а е извадено от теми и мнения във форума на предмета...
- И сега най-якото от всички, освен стреса, вашите ти пилят на главата, че не учиш.

За колегите... тези, които познавам са много печени, харесва ми да съм заобиколена от по-големи и да говоря за по-сериозни неща с тях, не да слушам постоянно кой къде как се напил и напушил и кой коя изчукал... Има един, който ме дразни, защото ми говори само глупости ако седне до мен и не ме оставя да слушам, отделно мирише, сигурно не се къпе с дни и не си мие зъбите от месеци... Кефи го да коментира ноктите ми и "как ли съм драскала приятеля ми по гърба с тях", дори искал "да му пишкам на гърдите, защото било много възбуждащо"...
И те така..
Аааа.. много време за купони нямам, само в петък и не винаги е яко ;р
Понякога ми липсва училището :D

Мн дълго стана ... сории
Като по чудо не ме домързя да прочета цялото..определено не скучаеш :D

JoLLiE92
01-19-2013, 20:40
А ти иначе си живият пример за описаната ситуация.
Благодаря ти. Затова аз си вземам изпитите. ;) За ПОРЕДЕН път ти казвам, аз не те нападам, дръж се възпитано. Първо помисли с русата си (най-вероятно) главичка какво съм казала, после го коментирай. Винаги, ама ВИНАГИ си ме разбрала погрешно и се обаждаш неподготвена и пренасяш негативното си отношение към мен в която и тема да пиша, което е изключително инфантилно. Гледай си живота и ме остави. ;)

POLLINA
01-19-2013, 20:41
Абсурдно е да кажеш "хора, не учете, 'щото имаме нужда от продавачки и таксиджии".
То образованието ни затова е на такова ниво, именно защото заедно с кадърните, завършват и един куп глупаци. Това е работата на университета - да отсява кадрите.
А ти иначе си живият пример за описаната ситуация.
Никой не е казал такова нещо. Абсурдното е хора с висше образование да работят като продавачки!
Смешна си. Не ми се занимава с теб

SisiStrange
01-19-2013, 20:43
Зависи как си го взел. Ако е с 3ки, не виждам защо да е абсурдно.

TheBeliever
01-19-2013, 20:46
Затова аз си вземам изпитите.

"Вземането" не е гаранция за нищо.


Just saying.

DisappointedDreamer
01-19-2013, 20:46
Зависи как си го взел. Ако е с 3ки, не виждам защо да е абсурдно.

Независи само от това.

Зависи и от това какво ти е висшето. В България масово висшисти работят като продавачи. На вас грешката ви е в това, че си мислите, че веднага след като излезете от университета (независимо каква тъпа и безмислена специалност сте записали) ще получавате заплата 4 цифрено число и всички удобства на живота.

Осъзнайте се. Изобщо не е така.

POLLINA
01-19-2013, 20:46
Права си донякъде, но от друга страна оценката дале не е показател. На теория и зубрене всеки може да е силен,но в практиката е различно.

Violenza
01-19-2013, 20:47
Благодаря ти. Затова аз си вземам изпитите. ;) За ПОРЕДЕН път ти казвам, аз не те нападам, дръж се възпитано. Първо помисли с русата си (най-вероятно) главичка какво съм казала, после го коментирай. Винаги, ама ВИНАГИ си ме разбрала погрешно и се обаждаш неподготвена и пренасяш негативното си отношение към мен в която и тема да пиша, което е изключително инфантилно. Гледай си живота и ме остави. ;)
Аз имах предвид цитираната POLLINA всъщност, а не теб. :D Ти ако си познала себе си в думите ми, си е твой проблем. Иначе да, русичка съм. И изпитите пък не са никакъв критерий, но това е друг въпрос.

POLLINA, точно това каза тя, прочети й пак мнението. И ти само това знаеш "смешна си", "не ми се занимава". Ми или отговаряй като хората, или не пиши. Беден речник ли, ампутиран мозък ли, не знам.

Пантерке, ама вярно много ме избива напоследък. :D

TrueStory
01-19-2013, 20:50
Независи само от това.

Зависи и от това какво ти е висшето. В България масово висшисти работят като продавачи. На вас грешката ви е в това, че си мислите, че веднага след като излезете от университета (независимо каква тъпа и безмислена специалност сте записали) ще получавате заплата 4 цифрено число и всички удобства на живота.

Осъзнайте се. Изобщо не е така.

Напълно правилно! Всеки се убеждава рано или късно в това.

POLLINA
01-19-2013, 20:52
Какво искаш да ти отговоря ? Зададох ти въпрос ,ти ми отговори всияко е окей.
Ще правя,каквото си пожелая. И далеч не си ти човекът,който ще ме определя що за човек съм и т.н
;)
Определено имаш някакви изкривени представи за себе си,може би избиваш някакви комплекси тук знам ли.. все тая казах ти не ми се занимава с хора като теб.

JoLLiE92
01-19-2013, 20:54
"Вземането" не е гаранция за нищо.


Just saying.
Е, разбира се. :) Но неведнъж съм обяснявала, че нямам намерение да преписвам, зубря и подобен род простотии, защото ще се занимавам с това и го уча съвестно. Просто казвах, че мен университетът не ме "отсява", а си вземам изпитите с добри оценки. Не съм гонила оценки никога, но нямам и 3ки. Като цяло Violenza си търсеше повод да се заяде с мен и когато такъв нямаше - си го създаде.

DisappointedDreamer така е. Но е по-добре поне според мен или да учат нещо, което им харесва, или да не учат ако си знаят, че не стават за нещо. Не като майка ми дето ме насилваше да уча информатика, щото имало пари в това, а аз я мразя в червата. Щях да я уча оттук-оттам и да съм една от безработните висшистки. Не че има гаранция, че сега няма да съм, но за момента уча с кеф и хъс.

DisappointedDreamer
01-19-2013, 20:55
:lol: :lol: :lol:

Полина, сформирайте клуб на оглупели кокошки с Джоли.

TheBeliever
01-19-2013, 20:57
Бе той нашия университет почти никой не "отсява". :lol: Ама това е друга тема на разговор.

DisappointedDreamer
01-19-2013, 20:57
DisappointedDreamer така е. Но е по-добре поне според мен или да учат нещо, което им харесва, или да не учат ако си знаят, че не стават за нещо. Не като майка ми дето ме насилваше да уча информатика, щото имало пари в това, а аз я мразя в червата. Щях да я уча оттук-оттам и да съм една от безработните висшистки. Не че има гаранция, че сега няма да съм, но за момента уча с кеф и хъс.

С информатика нямаше да бъдеш безработна.
И какво като учат нещо като им харесва? Това, че ти харесва, далеч не ти гарантира, че ще си намериш работа след това. Накрая, ще станат продавачи висшисти. Не си ли противоречиш?

Ааа, да не учат. Викаш. Ми, така, де. Да запълват местата по заведенията като сервитьорки, защото за висшисти като тебе, е абсурдно да работят като такива.

TrueStory
01-19-2013, 21:01
Абе недай си Боже и на някои от вас да ви се наложи някога да работите тези тъй наречени "срамни" професии. Като нямаш кво да ядеш и чистачка ще си, независимо дали имаш 2-3 висшета или нито едно. Някои хора витаят в облаците ми се струва.

POLLINA
01-19-2013, 21:02
:lol: :lol: :lol:

Полина, сформирайте клуб на оглупели кокошки с Джоли.
Келеши да не се обаждат,моля!

DisappointedDreamer
01-19-2013, 21:02
Мойто беше сарказъм.


Келеши да не се обаждат,моля!

Ох. Излагаш се. Наистина е смешно човек на толкова години, претендиращ да учи хубава специалност, да е умна и златна, да не може да се защити или да говори нищо друго освен заучени фразички от детската градина.

Жалко е. Отблъскващо. Казва ти го човек на 16 години. Прецени сама колко си зле.

Violenza
01-19-2013, 21:06
Като цяло Violenza си търсеше повод да се заяде с мен и когато такъв нямаше - си го създаде.

Глупости. Теб мога да те гризна на всяка една темичка ако искам. Тъпо ти е сега, че сама се набута между шамарите, без никой да е говорил за теб, та се оправдаваш.




Определено имаш някакви изкривени представи за себе си,може би избиваш някакви комплекси тук знам ли.. все тая казах ти не ми се занимава с хора като теб.
Че аз за себе си къде съм говорила? :D

SisiStrange
01-19-2013, 21:08
Няма срамни професии.

POLLINA
01-19-2013, 21:10
хаха пред кого се излагам? Аз пред който,трябва и е трябвало съм се доказала. Не си достигнала възрастта,на която можеш да ме определяш. Какво искаш да защитя? Уча това,което ме влече и знам,че имам бъдеще с него. Жалкото е,че вие с дружката ти отделяте толкова много време,за да спорите и да се заяждате с хората.
Дори нямаш място в тая тема!

POLLINA
01-19-2013, 21:12
Обикновено си позволява да критикува,човек,който е постигнал нещо в живота си. А ти извинявай 16 годишната къде се нареди?!

JoLLiE92
01-19-2013, 21:13
С информатика нямаше да бъдеш безработна.
И какво като учат нещо като им харесва? Това, че ти харесва, далеч не ти гарантира, че ще си намериш работа след това. Накрая, ще станат продавачи висшисти. Не си ли противоречиш?

Ааа, да не учат. Викаш. Ми, така, де. Да запълват местата по заведенията като сервитьорки, защото за висшисти като тебе, е абсурдно да работят като такива.
Щях да бъда, защото нямаше да съм я научила добре. Аз когато не влагам сърце в нещо, не го правя както трябва. Трябва да ти харесва, не да си като робот. Много по-важно е да бъдеш щастлив. Ако работата ти те прави нещастен, както би ме правило ако бях програмист, боли те каквото имаш, че вадиш 2 бона. Ако ходиш на работа с омраза и не искаш да се вдигаш сутрин.
Иначе да, аз с висшето образование не бих искала да работя като сервитьорка. Най-малкото съм вложила доста пари, усилия, време в това образование, та така да го пропилея. Остави, че аз лично не ставам за сервитьорка, защото не мога да нося табли. Не говорим за мен лично, а за хората с висше образование като цяло. Има супер яките сервитьорки, които си вършат много добре работата. Ако някоя висшистка ми сервира кафето или подава дрехи в пробната, най-вероятно ще е сдухана кифла, която се чуди какво аджеба се е объркало, та сервира кафе на хората и ще ме гледа отгоре надолу, което не може да си позволи ако работи в обслужващия сектор.

Дриймър и Виоленца, с вас мислим по много различен начин, но аз уважавам вашето мнение. Даже когато съм била съгласна с вашето мнение, го казвам. Вие (особено втората) търсите сгоден и несгоден случай да спорите. Спорила съм и с други потребители в тоя форум, едно момиче ми направи адски доброто впечатление, че в една тема се бяхме сдърпали ужасно много, в друга тема я питам нещо и тя ми отговаря напълно културно, все едно нищо не се е случило. Защото не може ей така да нападаш. Не всички са в течение на нашия махленски скандал от другата тема и не всички трябва да стават свидетели на това. Ама иди го обяснявай.

POLLINA
01-19-2013, 21:15
JoLLIe , защо си хабиш нервите :cool:

granger
01-19-2013, 21:16
Полина, хубава си ,хубаво впечатление си ми правила досега,ама тва с 16 годишните излагаш се.
Тва ,че е на 16 не значи ,че няма грам мозък в главата и не може да дава мнения,щото е по-малка от теб. Повярвай ми достатъчно кадърна е да влезе , в който си иска университет, след 1 -2 години.
Тука темата я обърнахте от нормална тема за специалности , в на кой му е най-голяма пишката a.k.a най-трудна специалността, след тва - кой е тъп , кой не е!Аман.

POLLINA
01-19-2013, 21:20
Ooo изобщо не съм искала да кажа,че 16-годишните са безмозъчни. Просто не смятам,че е удачно да се нахвърля така.
Да съм казала нещо лошо? не. Когато дойде времето,нека учи каквото иска.

Violenza
01-19-2013, 21:26
Ако някоя висшистка ми сервира кафето или подава дрехи в пробната, най-вероятно ще е сдухана кифла, която се чуди какво аджеба се е объркало, та сервира кафе на хората и ще ме гледа отгоре надолу, което не може да си позволи ако работи в обслужващия сектор.

Това вече е грозно. Каква е твоята гаранция, че ще имаш добра работа след като завършиш? Ми ако нямаш? Какво, ще си натискаш парцалите и ще чакаш да си намериш "добра" работа, вместо да вършиш нещо друго? Не ви разбирам хората с такова самочувствие, наистина.
Ми като е сервитьорка или продавачка да не е по-малко човек?
Всеки иска да има добра работа. И аз искам, ама ако не стане веднага, няма да си трая и да викам "е няма да работя тва! аз имам висше!!!".

Второто въобще не е вярно, даже с ДД сме се джавкали взаимно, но когато сме били на едно мнение, далеч не сме си търсили поводи да се заяждаме. Аз конкретно с никого не си търся, просто като не съм съгласна си го казвам. Като съм - също.

JoLLiE92
01-19-2013, 21:31
Аз не се предавам. И все още разсъждавам по тоя начин.
Кое е грозното? Ако някоя от колежките ми, които си вземат изпитите с блутуут, ми сервира един ден вечерята в ресторант, е напълно възможно да се чуди какво се е объркало в живота и, че сме с едно образование, но тя ми сервира вечерята. Би си казала "с нищо не е повече от мен" и ако е някоя ограничена, може да направи някаква мизерия, ей така от проста завист. Като ще са сервитьорки и продавачки, да дадат немалкото пари за образование за дрешки, обувки, кола, вноска по апартамент. Би било много по-умно и рентабилно. Когато не знаеш дали ще завършиш нещо и дали ще го направиш перфектно, въобще не го започвай! :)

Violenza
01-19-2013, 21:34
Аз не се предавам. И все още разсъждавам по тоя начин.
Кое е грозното? Ако някоя от колежките ми, които си вземат изпитите с блутуут, ми сервира един ден вечерята в ресторант, е напълно възможно да се чуди какво се е объркало в живота и, че сме с едно образование, но тя ми сервира вечерята. Би си казала "с нищо не е повече от мен" и ако е някоя ограничена, може да направи някаква мизерия, ей така от проста завист. Като ще са сервитьорки и продавачки, да дадат немалкото пари за образование за дрешки, обувки, кола, вноска по апартамент. Би било много по-умно и рентабилно. Когато не знаеш дали ще завършиш нещо и дали ще го направиш перфектно, въобще не го започвай! :)
Аз съм шах и мат след този пост...
Оставам безмълвна пред човешката простота.

SisiStrange
01-19-2013, 21:36
А, ако родителите ти бъдат уволнени от работните си места и не можеш да си платиш семестрите? Или пък се наложи да отсъстваш 2-3 месеца по болест? Примерно. Никой не може предварително да каже дали ще си изкара висшето докрай или не. Не зависи изцяло от теб.

TrueStory
01-19-2013, 21:37
Аз не се предавам. И все още разсъждавам по тоя начин.
Кое е грозното? Ако някоя от колежките ми, които си вземат изпитите с блутуут, ми сервира един ден вечерята в ресторант, е напълно възможно да се чуди какво се е объркало в живота и, че сме с едно образование, но тя ми сервира вечерята. Би си казала "с нищо не е повече от мен" и ако е някоя ограничена, може да направи някаква мизерия, ей така от проста завист. Като ще са сервитьорки и продавачки, да дадат немалкото пари за образование за дрешки, обувки, кола, вноска по апартамент. Би било много по-умно и рентабилно. Когато не знаеш дали ще завършиш нещо и дали ще го направиш перфектно, въобще не го започвай! :)

Глупаво разсъждаваш. Дано някой ден не се разочароваш много. Не забравяй в какво време и каква държава живеем....все едно не си чувала за кадърни хора с добро образование, които са принудени да работят каквото успеят да намерят, макар и да не им се нрави?!?

therichbitch
01-19-2013, 21:38
Какво се сдърпахте заради едно лично мнение?
И според мен медицината и физиката са по- трудни и от филологиите, и от моята специалност, и от много други. Изяжте ме сега..
А като чуя довод от сорта "в нашата специалност се учи до 8 сутринта", не мога да го приема за меродавен. Имах една съученичка, която се пънеше до 6 сутринта на 2-3 системи уравнения, ама това не прави материала много труден, нали? (или греша?!)
За неразбралите: това, че на някого или на някои (може да са много, може да са цял поток- няма значение, защото населението прогресивно затъпява) му трябва много време за нещо, не означава, че въпросното е непосилно. Нещата зависят и от умствения багаж на индивида.
С това си изкаване не омаловажавам стойността на "-истиките", така че не се разпознавайте в поста ми, моля. Напълно генерален е.

П.П. Дамм, щеше да е яко, ако беше като в Германия. Там не е срамно да не учиш висше, хората си знаят възможностите. Ако и тук беше така, нямаше да има висшисти, които си мислят, че са хванали Господ за шлифера, понеже в универисетите вече приемат и с -2.

draid, какво учиш (или си учил по- точно), ако не е тайна? Питам, защото беше 1ят, който реагира по- разгорещено на поста на umri.

TheBeliever
01-19-2013, 21:41
Джоли, няколко въпроса, надявам се да ми отговориш честно и конкретно, без общи приказки.

Каква смяташ, че ще бъде първата ти работна позиция след завършването на университета (тъй като в една друга тема установихме, че не смяташ да работиш преди това)? И какво ще предприемеш когато няколко месеца след като си взела безценната диплома в ръка, все още не си постъпила на мечтаният ръководен пост? Ще лежиш на гърба на майка си? Не мислиш ли, че е по-срамно да си млада жена на 23-4 години, искаща пари за кафенца и червилца от мама, отколкото това да си продавачка с висше?

За пореден път се опитвам да разбера позицията ти, и за пореден път се изумявам.

mimsssssss
01-19-2013, 21:45
Мноооого далече е стигнала темата нещо :D
Сиси, по Психология се учи и биология, и химия, и математика. Вземи един учебник по психологически измервания, много зле са нещата. И то за някой дето си мисли, че Психологията е като в училище. Физиологична психология пък ти дава пълния набор от всякакви чаркове - де мозък, де сърце, де клетки, хормони, жлези :D Общо взето не е забавно.

Много тъпо е някой да смята, че хубавите оценки гарантират мега много знания. Повечето ми колеги имат невероятната способност да учат на изуст. Идват на изпит, пред кабинета преговарят като ненормални точка по точка всичко от лекции и учебници. Влизат на изпит, взимат си го с 5 или 6, и до вторият семестър не помнят нищо.
Пък една колежка в 1 курс беше казала, че всичко са общи приказки и от обща култура се взимали изпитите. Не премина втори курс :D
Това, че едни стоят до 3 сутринта да си научат спрягането на глаголите, а другите решават три уравнения и си запомнят формулата, абсолютно не значи че Езиците са трудни, а Математиката лесна. Всеки дето се е хванал на хорото сам си знае възможностите. По измервания какво да се пъна да изкарам повече от 4, като не съм записала математическа специалност и бъкел си нямам. Добре че съм редовна на лекции, водя си записки и професорката ме знае и от друг предмет :D

п.п. Дето спомена Пантерата за Германия. В Гърция е нещо подобно - държиш изпити като завършиш и ти се сумират точките. Всеки университет и специалност имат изискване, за да кандидатстваш за тях. Това е отсяване. И ако имаш 1990, а примерно за Информатика е минимум 2000 нямаш право да си дадеш документите. И ако имаш минимум под еди-колко-си нямаш право изобщо да учиш в университет. Малко е шит, ама да си си седял на гъза в гимназията.

JoLLiE92
01-19-2013, 21:46
А, ако родителите ти бъдат уволнени от работните си места и не можеш да си платиш семестрите? Или пък се наложи да отсъстваш 2-3 месеца по болест? Примерно. Никой не може предварително да каже дали ще си изкара висшето докрай или не. Не зависи изцяло от теб.
Майка ми не може да бъде "уволнена" , защото няма работодател. От баща ми не завися, както стана ясно в една друга тема. Но ако приемем, че работеха нещо такова и бъдеха уволнени, бих си скъсала гъза да работя без оглед на личното ми здраве, само и само да завърша. Но в момента мога да си позволя да не работя и да спя през нощта. Но пак бих учила. Има начини. Семестърът ми е 150лв, не е толкова много, че да не може да се плати. Ако отсъствам 2-3 месеца по болест, може да уча вкъщи или в болницата или евентуално да презапиша, не е болка за умиране.

TrueStory може би :) Но просто съм настроена да не приемам провал.



П.П. Дамм, щеше да е яко, ако беше като в Германия. Там не е срамно да не учиш висше, хората си знаят възможностите. Ако и тук беше така, нямаше да има висшисти, които си мислят, че са хванали Господ за шлифера, понеже в универисетите вече приемат и с -2.

Точно това имах предвид.

Blab
01-19-2013, 21:47
чета в темата.
//:Д
не, сериозно.
може и да се изкажа по някое време.

POLLINA
01-19-2013, 21:48
А защо никой от вас не приема като вариант собствения бизнес ?

granger
01-19-2013, 21:50
Щото кат' излезеш висшиsт,не щракваш пръст и не основаваш собствен бизнес за 1 седмица.Отнякъде се почва,трябват и пари. А хората със стабилен собствен бизнес сами си знаят как са си го измизерували,как да са бачкали преди тва и имат опит в дейността си.Поне тия с честния бизнес :lol:

ledenakrasota
01-19-2013, 21:52
В Германия всеки без висше може да си намери добре платена работа и да живее със средна заплата над 1000 лв. Това у нас не е така. Малките селища там са добре развити, а нашите пустеят. :)

POLLINA
01-19-2013, 21:52
А кой е казал,че трябва да започнеш да градиш всичко чак тогава?
Това може да се случи много по-рано,за да се чувстваш след това подсигурен по някакъв начин. Да,трудно е,но не е невъзможно.

SisiStrange
01-19-2013, 21:54
Мноооого далече е стигнала темата нещо :D
Сиси, по Психология се учи и биология, и химия, и математика. Вземи един учебник по психологически измервания, много зле са нещата. И то за някой дето си мисли, че Психологията е като в училище. Физиологична психология пък ти дава пълния набор от всякакви чаркове - де мозък, де сърце, де клетки, хормони, жлези :D Общо взето не е забавно.


о.О На мен ми звучи страхотно. Ако доскоро имах съмнения, че ще се пробвам да мина някой и друг курс, сега се убедих, че ще се запиша. Признавам, не съм гледала учебни планове.

В духа на студентската тема: Ако решиш, че искаш да ходиш на лекции в някой чужд факултет (но пак към същия университет), трябва ли да се запишеш някъде или просто можеш да си ходиш?

Джоли, не ставаше дума да се заловиш за точния пример, а по-скоро за идеята на ситуацията. Ако по една или друга причина, не успееш да си изкараш висшето, какво ще правиш?

therichbitch
01-19-2013, 21:55
Някои витаят в облаците май май..

JoLLiE92
01-19-2013, 21:55
TheBeliever бих завършила магистър като всеки здравомислещ човек. Когато реша каква да ми бъде магистратурата, бих се насочила към професия. За момента обмислям финанси, което предполага работа в банка или финансово-брокерска къща или нещо от типа. Друг вариант е брокер на недвижими имоти, което ме кефи и ставам за работата по моето скромно мнение, но им плащат не заплата, а само процент и има шанс да се бъхтиш и да не вземеш нищичко.

POLLINA аз обмислям нещо такова. За момента е не добре оформена идея в главата ми, но поне не съм чувала и виждала нищо подобно и ще ми е адския кеф. И ще си знам, че зависи от мен, няма да псувам шефа наум, докато му лижа подметките. Но не знам дали ще ми стигне смелостта.

SisiStrange ще презапиша :)

draid
01-19-2013, 21:57
......
draid, какво учиш (или си учил по- точно), ако не е тайна? Питам, защото беше 1ят, който реагира по- разгорещено на поста на umri.

Не е тайна. Машинен инженер съм по специалност. Надявам се в близко време да бъда и Софтуерен такъв, ако е рекла съдбата. Реагирах остро защото изкара едва ли не неговата специалност по-трудна от медицината ....


А кой е казал,че трябва да започнеш да градиш всичко чак тогава?
Това може да се случи много по-рано,за да се чувстваш след това подсигурен по някакъв начин. Да,трудно е,но не е невъзможно.

Няма нищо по-несигурно от частен бизнес ;)

Blab
01-19-2013, 21:57
мисля си... колко време отнема на човек да разбере, че е част от машина?
//все още чета

POLLINA
01-19-2013, 22:00
Човек трябва да е упорит и да гледа позитивно на нещата.Голяма роля играе е късметът де :lol:
Аз съм прекалено горда, за да се подчинявам на някой:D Искрено се надявам идеята ми някой ден да се осъществи:)


Имаш ЛС :cool:

POLLINA
01-19-2013, 22:00
Много е относително ,повярвай ми :)

TheBeliever
01-19-2013, 22:01
TheBeliever бих завършила магистър като всеки здравомислещ човек. Когато реша каква да ми бъде магистратурата, бих се насочила към професия. За момента обмислям финанси, което предполага работа в банка или финансово-брокерска къща или нещо от типа. Друг вариант е брокер на недвижими имоти, което ме кефи и ставам за работата по моето скромно мнение, но им плащат не заплата, а само процент и има шанс да се бъхтиш и да не вземеш нищичко.


След магистратурата какво се случва?

Мислиш ли, че ще си размахаш дипломата пред някоя банка и ще те наемат защото, видиш ли, си имала здравия разум да запишеш магистратура "Финанси"? А ако не се получи?

И отново: Не е ли по-срамно на 20+ години да те издържат родителите ти, отколкото да работиш като продавачка?

therichbitch
01-19-2013, 22:04
и мама е машинен инженер , не че има някво отношение към темата :D

Сиси, можеш да си ходиш свободно на всякакви лекции в рамките на СУ, доколкото знам. Но ако групите са малки, те забелязват. Ние миналата година искахме да ходим на руски, но бяха 10ма човека и тя видя, че сме нови и искаше да ни записва в протокол, т.е. ще имаш изпит накрая, няма да влиза оценката, защото е факултатив и така. Ако имаш много изпити, не е оферта. Ако обаче искаш да ходиш на право примерно.. :D Кой ще ме спре, те там са 200 човека.. Ще ме знае мен някой аз коя съм...

JoLLiE92
01-19-2013, 22:06
Не, разбира се. :) Имам мозък в главата си, за да знам, че не става ей така. Просто ми е интересно това. Ако го разбирам и го уча добре, ще имам шансове. Следващият ми изпит е по финанси и се готвя, да даде Господ, за 6. :)

За това с издържането, всеки си решава. Аз винаги съм гледала на живота в дългосрочен план, не живея ден за ден. И в дългосрочен план е по-добре да уча качествено, отколкото да си доказвам, че мога сама да се издържам. Мога да се хвана примерно да работя в дискотека и да вадя по повече и от наш'те сигурно? Мога и стриптизьорка да стана ;д познавам момичета, които в 11-12 клас работеха точно това. Повод за гордост ли е, че вадиш много пари и се издържаш сама? Пак стигаме до меренето на пишките май.

x7aZzy
01-19-2013, 22:07
Боже, колко мъка има по тоя свят...

В темата виждам няколко типични примера за последиците от смотано възпитание.
Нивото на изкривени стандарти в тази тема е прекалено високо.
Ще пиша по- късно.

therichbitch
01-19-2013, 22:08
Аз съм прекалено горда, за да се подчинявам на някой:D

Никой не иска да се "подчинява" на някого. Всеки иска да си е шефче, ама би трябвало за 20 и колко години да си разбрала, че не става просто ей така.
П.П. Ако човекът е по- можещ, по-способен, по- умен от теб и си е заслужил ръководното място, не е срамно да му се "подчиняваш".
Извинявай, но ми звучиш като малко дете.

TheBeliever
01-19-2013, 22:13
Не, разбира се. :) Имам мозък в главата си, за да знам, че не става ей така. Просто ми е интересно това. Ако го разбирам и го уча добре, ще имам шансове. Следващият ми изпит е по финанси и се готвя, да даде Господ, за 6. :)

За това с издържането, всеки си решава. Аз винаги съм гледала на живота в дългосрочен план, не живея ден за ден. И в дългосрочен план е по-добре да уча качествено, отколкото да си доказвам, че мога сама да се издържам. Мога да се хвана примерно да работя в дискотека и да вадя по повече и от наш'те сигурно? Мога и стриптизьорка да стана ;д познавам момичета, които в 11-12 клас работеха точно това. Повод за гордост ли е, че вадиш много пари и се издържаш сама? Пак стигаме до меренето на пишките май.

Зададох конкретни въпроси за в бъдеще време когато се очаква, че ще си приключила с "качественото учене". Получих частични и уклончиви отговори. Отказвам се.

П.П Никъде не съм споменала себе си, нищо с никого не си меря. Зададох ти въпроси, за да опитам да си изясня гледната ти точка. Безуспешно.

mimsssssss
01-19-2013, 22:18
и мама е машинен инженер , не че има някво отношение към темата :D

Сиси, можеш да си ходиш свободно на всякакви лекции в рамките на СУ, доколкото знам. Но ако групите са малки, те забелязват. Ние миналата година искахме да ходим на руски, но бяха 10ма човека и тя видя, че сме нови и искаше да ни записва в протокол, т.е. ще имаш изпит накрая, няма да влиза оценката, защото е факултатив и така. Ако имаш много изпити, не е оферта. Ако обаче искаш да ходиш на право примерно.. :D Кой ще ме спре, те там са 200 човека.. Ще ме знае мен някой аз коя съм...

И аз мисля, че са си отворени лекциите... ама при задочниците. Там никой не те знае, не те помни, я дойдеш, я не :D
Някои професори правят списъци с присъстващи, после по време на изпити процедират така - всички да станат, чете имената от списъка, те сядат; тези, които да останали прави - да си ходят, не се допускат на изпит, тъй като не са били нито един ден на лекции :) Което е готино, щото все пак не стига че си задочник, ами и не ходиш за 20 дена на семестър. Ама не всеки го прави.
При редовниците сигурно пак ако са 200 човека едва ли един ще се набие на очи :D Аз посещавах лекциите по Туризъм в Софийският, от чист интерес ходих с една приятелка, която записа там. Само колегите и' ме гледаха странно. Мислеха че съм на платено обучение, току що дошла. Обясних им че идвам от кеф, те ми се зарадваха :)

POLLINA
01-19-2013, 22:18
Никой не иска да се "подчинява" на някого. Всеки иска да си е шефче, ама би трябвало за 20 и колко години да си разбрала, че не става просто ей така.
П.П. Ако човекът е по- можещ, по-способен, по- умен от теб и си е заслужил ръководното място, не е срамно да му се "подчиняваш".
Извинявай, но ми звучиш като малко дете.
Казах го в кръга на шегата ;) ясно ми е какво е положението в страната ни. Знам,че няма нищо лесно.
Погрижила съм се за себе си,така че е излишно да коментирате какво ще стане от мен :)

JoLLiE92
01-19-2013, 22:22
Зададох конкретни въпроси за в бъдеще време когато се очаква, че ще си приключила с "качественото учене". Получих частични и уклончиви отговори. Отказвам се.

П.П Никъде не съм споменала себе си, нищо с никого не си меря. Зададох ти въпроси, за да опитам да си изясня гледната ти точка. Безуспешно.
Казах. Не съм решила още, защото ми е прекалено рано. :) С моето образование в момента мога да уча после много неща и да профилирам по-тясно, а моето е прекалено общо и затова не мога да ти кажа точно какво ще работя един ден. :) И не съм го казала за теб, че си мериш. :)

SisiStrange
01-20-2013, 06:45
therichbitch, mimsssss, мерси. :) Значи направо ще ида. Дано не ме гледат особено странно, защото ще съм сама 90%.

DisappointedDreamer
01-20-2013, 08:23
Дори нямаш място в тая тема!

Имам място в тази тема. След половин година ще кандидатствам в университет.

Пък и да не беше така, разглеждам гледните точки на хората.

Джоли, напоследък рядко пиша във форума. Това не означава, че не го чета. В моите очи, си се изложила в поне 10 теми, линкове на които мога да ти предоставя. Не съм съгласна с теб - казах ти го. Същата си като НякойТам. И с него съм се карала, но повярвай ми и с него съм се съгласявала и съм го казвала.

Плам - абитуриентка съм догодина. За университет ще кандидатствам тази есен или другата зима.

JoLLiE92
01-20-2013, 08:33
Изложила? Я се дръж малко. :)

Wednesday666
01-20-2013, 08:44
Джоли, напоследък рядко пиша във форума. Това не означава, че не го чета. В моите очи, си се изложила в поне 10 теми, линкове на които мога да ти предоставя. Не съм съгласна с теб - казах ти го. Същата си като НякойТам. И с него съм се карала, но повярвай ми и с него съм се съгласявала и съм го казвала.

А я ми припомни ти коя беше, че да определяш хората какви са?

SisiStrange
01-20-2013, 08:46
Ама и вие се поизсилвате на моменти. Не съм съгласна с много голяма част от коментарите на Джоли и възгледите и, но и вие не я оставяте на мира да напише нещо без да я засечете някак. Понякога просто хората имат различен мироглед и не можем да ги разберем. Не е нужно да се озлобяваме към тях. Забелязала съм отдавна, че в нашия мил форум всеки опит за щастие или оптимизъм биват сецнати за стотни от секундата. Не си съгласен с някоя "форумна звезда" - нахранен си. Имаш някакви оптимистични представи за това как ще ти се стече живота и вярваш в тях - зле си. Кажеш ли нещо в над 2 теми - парадираш. Щастлив ли си - гледаш с розови очила и нищо не разбираш ти от сложността и реалността на битието. Е, де. И аз не уча нещо свръх просперитивно като го погледне човек реално (в смисъл, в България с наука едва ли след БФ ще ме чакат с 10 предложения за работа), но гледам да не мисля за това и да изпадам в черна депресия, а си кътам нанякъде пък ще видим какво ще стане. Не може всички да са мрачни реалисти. Тя си каза назад, че ако евентуално и е невъзможно да си плати следването, ще си скъса гъза от бачкане, за да успее. Това е достатъчно. Хем е лошо да няма хора, които искат да учат, хем е лошо, ако много са си повярвали и са убедени, че с учене и въобще с дадената дисциплина ще се справят. Погледнете и вие за малко с розовите очила. Като дойде безработицата и всички последици от нея, тогава всеки, ще не ще, слиза на земята. Дотогава не е нужно да се свива и да потъва в траур в очакване на страшната реалност.

TheBeliever
01-20-2013, 08:46
Аз в поста на DD не виждам никакви определения. За какво скачате пак?

Edit: Сиси, не се опитвам да я "засичам" по никакъв начин. Просто се опитвам да разбера гледната й точка. На мен розовите й възприятия ми граничат с детинска наивност. А по някаква причина не го очаквам това от хора с амбиции. Затова пожелах да видя малко повече разсъждения от нея по темата.

Wednesday666
01-20-2013, 08:48
Аз в поста на DD не виждам никакви определения. За какво скачате пак?

Не съм скочила.
Просто не мога да схвана за какво казва кой като кого бил, и то при положение, че няма нищо общо с темата.
Това кой колко се излага си е чисто негов проблем, за какво е нужно да се обяснява пред целия форум кой колко се изложил според някой си?

DisappointedDreamer
01-20-2013, 08:52
А я ми припомни ти коя беше, че да определяш хората какви са?

Не случайно казах в моите очи.


Не съм скочила.
Просто не мога да схвана за какво казва кой като кого бил, и то при положение, че няма нищо общо с темата.
Това кой колко се излага си е чисто негов проблем, за какво е нужно да се обяснява пред целия форум кой колко се изложил според някой си?

едит: поста ми беше обяснение /и заключение/отговор/ на нейния. Тя каза, че злобея. Е, не злобея. Дори нямам никакви лоши чувства към нея. Просто тя за мен не е олицетворение на твърд характер, за който разправяше в друга тема.

TheBeliever
01-20-2013, 08:53
Не съм скочила.
Просто не мога да схвана за какво казва кой като кого бил, и то при положение, че няма нищо общо с темата.
Това кой колко се излага си е чисто негов проблем, за какво е нужно да се обяснява пред целия форум кой колко се изложил според някой си?

Защото е форум и това е нейното мнение. Решила е да го изкаже.

По твоята логика - коя си ти, че да казваш кой кого може и не може да определя?

JoLLiE92
01-20-2013, 08:53
Ама и вие се поизсилвате на моменти. Не съм съгласна с много голяма част от коментарите на Джоли и възгледите и, но и вие не я оставяте на мира да напише нещо без да я засечете някак. Понякога просто хората имат различен мироглед и не можем да ги разберем. Не е нужно да се озлобяваме към тях. Забелязала съм отдавна, че в нашия мил форум всеки опит за щастие или оптимизъм биват сецнати за стотни от секундата. Не си съгласен с някоя "форумна звезда" - нахранен си. Имаш някакви оптимистични представи за това как ще ти се стече живота и вярваш в тях - зле си. Кажеш ли нещо в над 2 теми - парадираш. Щастлив ли си - гледаш с розови очила и нищо не разбираш ти от сложността и реалността на битието. Е, де. И аз не уча нещо свръх просперитивно като го погледне човек реално (в смисъл, в България с наука едва ли след БФ ще ме чакат с 10 предложения за работа), но гледам да не мисля за това и да изпадам в черна депресия, а си кътам нанякъде пък ще видим какво ще стане. Не може всички да са мрачни реалисти. Тя си каза назад, че ако евентуално и е невъзможно да си плати следването, ще си скъса гъза от бачкане, за да успее. Това е достатъчно. Хем е лошо да няма хора, които искат да учат, хем е лошо, ако много са си повярвали и са убедени, че с учене и въобще с дадената дисциплина ще се справят. Погледнете и вие за малко с розовите очила. Като дойде безработицата и всички последици от нея, тогава всеки, ще не ще, слиза на земята. Дотогава не е нужно да се свива и да потъва в траур в очакване на страшната реалност.
Да. :) С теб също съм била и съгласна, и несъгласна, но никога не съм се принизявала да те обиждам, а и защото си интелигентно момиче мисля. Забелязвала съм неведнъж когато аз кажа нещо - спорят. Когато някоя форумна звезда както каза, каже същото - всички са съгласни. Заради това казах да четат и осмислят какво точно имам предвид.
Аз гледам на живота с нагласата, че ще се справя. Омръзнало ми е навсякъде от песимисти и да ми се оплакват колко държавата ги прецаквала. Затова не гледам и драми. Не обичам да си свалям нивото на настроението сама. Ако това ме прави прекалено вирнала нос - така да бъде, въпреки че не виждам връзката.

DisappointedDreamer
01-20-2013, 08:56
Забелязвала съм неведнъж когато аз кажа нещо - спорят. Когато някоя форумна звезда както каза, каже същото - всички са съгласни.

:lol: :lol: :lol: Я, моля те, ми цитирай конкректно такъв случай???

едит: Сиси, съжалявам, ако съм те накарала да мислиш, че изпитвам ужасната нужда всички да са съгласни с мен и моето мнение. Всъщност, е точно обратното. Опровергайте ме. С доводни аргументи, с примери, а не с думички от рода на "няма да се занимавам с теб/не си ми на възрастта". Искам да чуя гледни точки. Искам да видя хоризонта от вашите очи. Искам да науча.

JoLLiE92
01-20-2013, 08:57
Оф, да не мислиш, че помня наизуст всичко? Когато видя следващ такъв случай, ще те уведомя лично с препоръчано писмо. В тази тема малко по-напред имаше такъв случай. ;) Случва се почти във всяка тема.

DisappointedDreamer
01-20-2013, 09:06
Дрънци. Не се съгласявам с форумни звезди само заради 'статуса' им. Спорила съм с Виоленца, драйд, дори с теб Сиси, Чачо, и куп други. Би трябвало да знаеш, че аз от имена не се влиая. Гледам мнението ти. Коментирам го.

granger
01-20-2013, 09:11
На моменти превръщате темата в кокошарник. Не ангажирайте никого с мнението си, ясно е че сме маса различни хора и все си има собствен мироглед. Докъде ще го докара вече е друга работа и няма откъде да го предвидим , теории много. Ама живота е радост и тъга!

SisiStrange
01-20-2013, 09:14
Просто не виждам смисъла толкова да я заклеймявате вече. Да, има детски възгледи по някои въпроси. Вероятно е заради живота, който е водила досега. Мен ми е по-интересно да видя накъде водят всичките и представи и какво ще стане по-нататък, отколкото веднага да я заклеймя като нещо си. Така де, поспорих с нея в няколко теми, извадих си някакви заключения, видях, че няма да я "убедя" в нещо и оттук нататък вече не виждам смисъл да и се нахвърлям. Може би тук ни се различава мисленето, но на мен вече ми става жал като гледам как след почти всяко нейно мнение се води спор за личността й и я обиждат. При това и аз съм била част от 1 такъв случай и донякъде съжалявам. Тук таме съм позабравила, че има и хора, различни от мен.

Съгласна с granger.

SisiStrange
01-20-2013, 09:17
В духа на темата пак: Добре, смятам втория семестър, ако програмата ми позволява да се пробвам да ида на някоя и друга лекция на психолозите. Някой може ли да ми даде нещо като график на лекциите и какви са лекционните курсове за първи курс, втори семестър, че нещо не се оправям из нета? Искам да си харесам нещо, което ще ми е интересно и да се надявам, че ще е вместимо с моите неща.

POLLINA
01-20-2013, 09:30
Нали каза,че си на 16? Защо след половин година? / питам от любопитство /

granger
01-20-2013, 10:07
Защото не учи тук , учи в Швеция по една от най-трудните програми в средното образование /IB/International baccalaureate гугълни го ,ако се интересуваш и скоро ще завършва и тя.

POLLINA
01-20-2013, 10:25
Звучи ми интересно.
Пише,че гимназиалното обучение продължава от 7 до 9 години. На каква възрастможеш да кандидатстваш за постъпване в университет,17 ?

bloodyF
01-20-2013, 10:36
така отстрани като почетох последните 4-6 страници, една част от потребителКите изглеждат като четвъртокласнички, спорещи и те не знаят за какво :lol:

аз пък да се оплача и в тая тема:силно се депресирах последната седмица, много нерви на главата ми и мисля,че няма да ме приемат в СУ, затова най-вероятно ще имам gap year (ако не ме приемат там)........... :(
:cry:

POLLINA
01-20-2013, 10:38
Какво искаш на учиш в СУ?
Няма такова нещо като неприети ;)

bloodyF
01-20-2013, 10:41
португалска филология или скандинавистика (за второто знам,че няма да ме приемат с тоя невъзможен бал и тия 6 места, но за първото силно се надявам)

POLLINA
01-20-2013, 10:57
Добре си се насочила :) Как се образува бала за тези специалности ?

bloodyF
01-20-2013, 11:30
По избор:
І. Изпит с коефициент 3:
1. Английски език;

ИЛИ
ІІ. Матура с коефициент 2:
7. Английски език;
;

+ оценка от диплома по език
=24 макс

POLLINA
01-20-2013, 11:34
Предполагам,че дипломата ти е 6. Матурата не е сложна, аз бях започнала да се готвя за нея, но след това записах руски. Ще се справиш :)

mimsssssss
01-20-2013, 11:40
В духа на темата пак: Добре, смятам втория семестър, ако програмата ми позволява да се пробвам да ида на някоя и друга лекция на психолозите. Някой може ли да ми даде нещо като график на лекциите и какви са лекционните курсове за първи курс, втори семестър, че нещо не се оправям из нета? Искам да си харесам нещо, което ще ми е интересно и да се надявам, че ще е вместимо с моите неща.
За кой университет ти трябва програмата?
Иначе ти предлагам Физиологична психология, смятам че ти е свързана с твоята специалност. Учи се 1 курс. От там нататък малко по-сложно да ти предложа нещо, при положение че си има и избираеми. Ама кажи към какво да е насочена - математическа дисциплина, за лекарства нещо, историческа, Клинична психология?

DisappointedDreamer
01-20-2013, 12:31
Нали каза,че си на 16? Защо след половин година? / питам от любопитство /

Защото живея и уча в чужбина. 11-ти клас съм. За да учиш в САЩ трябва да кандидатстваш есента. Затова.


Звучи ми интересно.
Пише,че гимназиалното обучение продължава от 7 до 9 години. На каква възрастможеш да кандидатстваш за постъпване в университет,17 ?

IB Diploma Programme = гимназиално образование. Продължава 2 години.

SisiStrange
01-20-2013, 12:34
За кой университет ти трябва програмата?
Иначе ти предлагам Физиологична психология, смятам че ти е свързана с твоята специалност. Учи се 1 курс. От там нататък малко по-сложно да ти предложа нещо, при положение че си има и избираеми. Ама кажи към какво да е насочена - математическа дисциплина, за лекарства нещо, историческа, Клинична психология?
За СУ. И на мен Физиологичната ми звучи добре, както и клинична. Ако за тях имаш някаква информация, ще е супер. :)

mimsssssss
01-20-2013, 12:59
За СУ. И на мен Физиологичната ми звучи добре, както и клинична. Ако за тях имаш някаква информация, ще е супер. :)

Физиологичната е за физиологията на човека. Клиничната е най-общо за болестите, нещо като преход между медицина и психология. Май главно за психиатрии си говорим - шизофрения, неврози и етц неща.
Ще питам познати за СУ за програмата и ще ти кажа кога какво имат.

mimsssssss
01-20-2013, 13:58
Сиси, програмата
1 курс http://phls.uni-sofia.bg/downloads/raz_ps.pdf
2 курс http://phls.uni-sofia.bg/downloads/raz_ps.pdf

От тук ги гледах, http://www.uni-sofia.bg/index.php/bul/universitet_t/fakulteti/filosofski_fakultet/specialnosti/bakalav_rski_programi/filosofski_fakultet/psihologiya/obuchenie Принципно отиди един ден до 4 блок, запознай се с някой от Психологията и тъкмо може да поддържаш връзка и да следиш нещата. Значи Физиологичната(Невропсихо огия) гледам се взима на две части, но е 1 курс и двата семестъра. Клинична психология и Психологически измервания са 3 курс, пак двусеместриални. Иначе ти препоръчвам Експериментална психология, Психика и здраве, Еволюционна психология и още 2-3 предмета. Там просто с кеф се седи на лекции :)

п.п. Според мен е подходящо да посещаваш семинарите. Там си се провеждат упражнения, тестове, игри. Ако ви водят в шпионската стаичка е мега яко. Дават някаква тема за дискусия и 90% от курса се разделя на две групи. Останалите 10% отиват в стаичката и наблюдават поведението на двете групи и т.н.

therichbitch
01-20-2013, 15:05
Предполагам,че дипломата ти е 6. Матурата не е сложна, аз бях започнала да се готвя за нея, но след това записах руски. Ще се справиш :)

Мматурата е с по- нисък коефициент, и 6.00 да има за скандинавистика няма да й стигне.

SisiStrange
01-20-2013, 15:07
Сиси, програмата
1 курс http://phls.uni-sofia.bg/downloads/raz_ps.pdf
2 курс http://phls.uni-sofia.bg/downloads/raz_ps.pdf

От тук ги гледах, http://www.uni-sofia.bg/index.php/bul/universitet_t/fakulteti/filosofski_fakultet/specialnosti/bakalav_rski_programi/filosofski_fakultet/psihologiya/obuchenie Принципно отиди един ден до 4 блок, запознай се с някой от Психологията и тъкмо може да поддържаш връзка и да следиш нещата. Значи Физиологичната(Невропсихо огия) гледам се взима на две части, но е 1 курс и двата семестъра. Клинична психология и Психологически измервания са 3 курс, пак двусеместриални. Иначе ти препоръчвам Експериментална психология, Психика и здраве, Еволюционна психология и още 2-3 предмета. Там просто с кеф се седи на лекции :)

п.п. Според мен е подходящо да посещаваш семинарите. Там си се провеждат упражнения, тестове, игри. Ако ви водят в шпионската стаичка е мега яко. Дават някаква тема за дискусия и 90% от курса се разделя на две групи. Останалите 10% отиват в стаичката и наблюдават поведението на двете групи и т.н.
Ооооо, звучи супер. Много ти благодаря. Сега само чакам да си видя програмата за втория семестър моята и да видя как се нагласят нещата. Иначе, аз не знаех, че за странични хора е разрешено да ходят на упражнения?

ПП. Много се настроих за клиничната психология. Един от проектите, в които участвам сега в БАН е точно за лечението на шизофрения и биполярни разстройства с литиеви соли и как въздействат върху мозъка. Мислех да си го направя на курсова работа (искат ни следващия семестър) и ако набарам подходящите лекции може да ми е много от полза. :):):):)

SisiStrange
01-20-2013, 15:36
Лол? Само при мен ли има някакъв проблем и не ми излизат мненията освен, ако не натисна цитирай?

therichbitch
01-20-2013, 15:38
Мм май да, на мен си ми излизат.

Да споделиш после как е психологията. :P

SisiStrange
01-20-2013, 15:44
Хм, и на mimsssss е станало така. о.О

Иначе, определено ще ви се похваля като успея да ида. 8-)

therichbitch
01-20-2013, 16:25
Ааа психологията е в 4ти блок.
Абе супер логично е да е във философския, ама кой да се сети.. :D

mimsssssss
01-20-2013, 16:50
То като знаеш коя специалност в кой факултет е идва лесното да знаеш кое къде се намира :)
Сиси, голям ентусиаст си, кефя ти се. Повечето хора ги мързи/нямат време/оправдават се, че са заети на собствените си лекции да ходят, ти искаш и други да посещаваш :) Малко хора има такива.
На мен ми е кеф тия с изкуствата да гледам. Особено на рисуване и на музикални инструменти, когато мога - минавам да ги видя. Веднъж бях на скулптурите, ама водещият беше много мълчалив, почти никакви насоки не им даваше и ме изнерви и си тръгнахме хаха

SisiStrange
01-20-2013, 17:02
^ Трябва лятото да дойдеш с нас на практика по ботаника (ако я проведат все пак де, че май я имаше само за биотехнолозите). Аз случайно попаднах на една такава в 11 клас и беше много готино. Страшно много им обясняваха. Не остана животинка и растение по пътя без някой интересен факт. А и е на хубаво място - на Железница до топлите извори.

Силно се надявам да успея и да не са ни направили програмата особено разпокъсана. Иначе ме писаха и на някакъв лекционен курс по Неврофизиология в МУ. Ако всичко е наред, ще е тоя семестър, който идва, ако ли не - другия курс тамън да си почна от началото на годината. При всички положения ще пиша. 8-)

therichbitch
01-20-2013, 17:29
То като знаеш коя специалност в кой факултет е идва лесното да знаеш кое къде се намира :)


Мм, аз съм в 3ти :D Просто осъзнах, че ми е адски близко, затова така реагирах :D

mimsssssss
01-20-2013, 17:47
Мм, аз съм в 3ти :D Просто осъзнах, че ми е адски близко, затова така реагирах :D

Нямам никаква представа кое къде е в София... така че има и по-неинформирани от теб, спокс :D

DarkTemplar
01-20-2013, 18:24
португалска филология или скандинавистика (за второто знам,че няма да ме приемат с тоя невъзможен бал и тия 6 места, но за първото силно се надявам)
Нали имаше мераци за право?

Иначе за португалската бъди спокойна, познавам няколко доста посредствени хора, които обаче ги приеха в тази специалност миналата година.

bloodyF
01-20-2013, 18:33
Нали имаше мераци за право?

Иначе за португалската бъди спокойна, познавам няколко доста посредствени хора, които обаче ги приеха в тази специалност миналата година.

мераците отдавна ми минаха, като се запознах с първите няколко теми по история
не е моята сила в историята
иначе балът е 15, но все пак ми е нервно
а и не само за изпита за СУ ,ами и за матурата по БЕЛ и АЕ, супер притеснена съм от учителите ми , които само ни изкарват малоумни едва ли не..
и се чувствам като бавноразвиваща се от време на време ...ужас

SisiStrange
01-20-2013, 18:44
Според мен за матурите няма нужда да се притесняваш. За изпитите повече. Те са си по-трудни. Матурата по АЕ не съм я виждала и не знам на какво ниво е, но специално с БЕЛ ще се справиш.

shmatarok
01-20-2013, 18:51
Споко, bloodyF, ще ги оправиш матурите, предполагам, че все пак се подготвяш по някакъв начин; моята подготовка по БЕЛ миналата година включваше единствено четене на произведенията и приготвяне на увод и теза за някои от тях, по английски нищо не пипнах и въпреки това изкарах високи оценки. Матурите не са никак трудни. Обърни по-голямо внимание на подготвянето за другите изпити, особено ако те са ти с по-голяма тежест при балообразуването.

anonymous708973
01-20-2013, 20:10
А защо никой от вас не приема като вариант собствения бизнес ?

Нямах намерение да се включвам пак, ама това не мога да го подмина.
Ти сериозно ли си вярваш, че излизаш мениджър, мама и тати кихват няколко бона и почваш частен бизнес? Щото познавам такова семейство и понеже малката пикла фалира, таткото работи в София, за да й плаща заема към банката, а семейството му живее в Казанлък.

Шефът на майка ми е почнал от нулата и първите 5 години не е видял никаква почивка - нито лятото, нито зимата, нито когато и да било.

Далеч не е толкова лесно, както е нарисувано в главицата ти. Горда била да се подчинява на някого. Ще ти дойде акълът в главата някой ден и няма да е много далеч, съдейки по преценката ми за скромната ти личност в учебен план.

POLLINA
01-20-2013, 20:15
чакай ,чакай малко ,успокой се :cool:
Казах го в кръга на шегата. Пределно ми е ясно,че ще се сблъскам с това в живота си. И да, вече се е случвало.
Записала съм специалността,която уча с някакъв замисъл. Няма нищо лесно в живота,всичко се постига с много труд.
Споменах някъде по-горе,че не е нужно да осъществяваш плановете си,след завършването.Това може да се случи доста по-рано.
Не ме разбирай погрешно.Не очаквам всичко да ми падне от небето,без да съм положила никакви усилия.

umri
01-21-2013, 01:49
Polina i joli се мислите за обороти.. сега тука собствен бизнес, това онова. Като идея е добре. Но трябва да имаш умствения капацитет, парите, късмета, идеята, да си чупиш дупарата от работа, да търпиш лишения, да поемаш рискове. Поне за умствения капацитет съм сигурен, че го няма, от това, което виждам. Такива момиченца, като вас, в един момент, като им се спука розовото балонче и започват да лапат неоткриваеми пишки под огромни кореми. И в един момент, поради общото ниско ниво на всички аспекти на интелигентността, започват да се мислят за успели, но суровата обективна реалност е, че всичко се дължи на доброто лигавене на подкоремни кълнове намиращи се в черна и никога неподстригвана ливада.

Общоизвестен факт е, че не се изисква голям интелект да увъртиш някой манипулируем, комплексиран дебелак със социално положение над средния стандарт. Ако е 10-тина години по-голям - още по-добре, защото колкото е по-голям, толкова повече разликата във възрастта компенсира вашите физически и умствени 'несъвършенства?'

Статистически.. ше лапнеш 30-40 кура на чички седящи във ВИП сепаретата на квалитетните чалготеки и все един ще е достатъчно тъп да реши да те хване за сериозно. Ако някоя има интерес, може и акъл да дам.

не.

JoLLiE92
01-21-2013, 07:38
:D Не знам защо си разбрал, че това е целта в живота ми, но определено не е така. :) Единствено казах, че не всеки става за висше образование и трябва хората да си знаят възможностите и всички ми скочиха. А предполагам почти всички сте на това мнение като се позамислите малко. И също казах, че хора без образование могат перфектно да вършат друга работа.
Това със собствения бизнес изобщо не гледам сериозно на него, защото наистина е твърде рисково. Не знам защо изведнъж започнах да разсъждавам "по детски" и станах "розово момиченце". Нямам никакви лоши чувства към никого от вас. Проблемът ви е с моята настройка към света, че провалът не е опция. Не е ли за всички ви така? Или когато аз го кажа - съм розово момиченце с високо самочувствие, а когато вие кажете нещо подобно - е напълно нормално и ви прави пич и силен характер? :)

POLLINA
01-21-2013, 08:44
Уау.. даже не ти прочетох целия пост,не намерих смисъл.
Как може да има толкова озлобени хора направо не ми е ясно. Значи ,да ти обясня.. аз интерес към дебели чичко паричковци нямам..за разлика от повечето тук,каквото съм търсила в живота си,вече съм го намерила. Както и да е, темата не е за това,но реших да отбележа.
Не смятам,че е редно да коментираш какво имам и какво нямам,след като изобщо не си запознат/а със ситуацията.
Всичко,което успях да доловя в коментара ти е много далеч от представите ми за ''успешен живот''.
Спрете да говорите наизуст. Вярно,че това се случва всекидневно и че е станало като цел в живота на всички малки момиченца,но е крайно време да спрете да говорите за всички под общ знаменател.
Разни хора, разни идеали.

umri
01-21-2013, 10:17
^
Браво, ако не ти се случи така. Ама направи ги тия бизнеси и тогава обяснявай кво, що. Щото по-добре да си траеш и да си ги въртиш в главата ти, отколкото да обясняваш наляво-надясно колко си велика и накрая да се осереш.

jolie, провалът винаги е вариант и то един от най-сигурните. Дали след това ще успееш да си оправиш бакиите и да се възродиш, е друга тема. Бъди готова за провала, щото точно тази неподготвеност накара стотици хора да се самоубият в началото на Световната икономическа криза. Ей такива wannabe-та, дето всичко в живота им е дадено наготово и в един момент, когато трябва леко да си занижат високия стандарт на живот, като например да спрат да ядат черен хайвер за закуска, решават да си теглят куршума. Недей казва големи думи, щото животът има тенденция да ти доказва неща, с които не си съгласна.

POLLINA
01-21-2013, 10:52
Ама аз точно,затова не се обяснявам наляво и надясно какви планове имам за живота си. Казах само,че имам някакви намерения,оттам нататък не коментирам. :)
На принципа "по-малко приказки,повече работа" съм.
Нямам гаранция,че ще успея с начинанието си,в живота никой не е застрахован.
Но докато не опиташ, не положиш някакви усилия и не се подлиш на риск,няма как да разбереш :)

JoLLiE92
01-21-2013, 10:57
Аз ли съм с черния хайвер на закуска? :) Казвам , че провалът не е опция със самочувствието на момиче, живяло две години в общежитие, където само тя не е говорила цигански/турски, защото държах да уча в най-добрата гимназия във Варна, а майка ми не можеше след развода да си позволи да плаща квартира. Живяла съм с 15-20 лв на седмица за всичко и съм учила в един клас само със синът на ... , дъщерята на ... , внукът на ... . В началото ходех на училище с едни дънки. Точно това ме е направило една идея по-твърд характер, че да знам, че винаги има начин, също и майка ми, за която ако вратата е затворена, влиза през прозореца.
Да казваш, че закусвам с черен хайвер, извини ме, не е правилно. Вярно е, че баща ми и семейството му имат пари, но той има редкия талант да се проваля във всяко едно начинание, което изисква вземане на решения. Затова и съм казвала в други теми, че не си търся в никакъв случай мъж с купчина готови пари, защото не е никак добро решение.

Blab
01-21-2013, 11:29
http://static.fjcdn.com/gifs/My_c30a1d_2414367.gif

anonymous708973
01-21-2013, 12:03
На принципа "по-малко приказки,повече работа" съм.

Не си. Иска ти се да е така, но не e.
Просто много влизаш в стереотипа. 20-годишно девойче, което около бала си беше във вихъра, ще кажеш, че ебати постижението е направила, учи някво мениджърско нещо (в което няма лошо, но се предполага да е градация върху солиден бакалавър) в ПУ, разбираш ли, гримчета, чудеса. И - естествено - огромни амбиции, които можело да се осъществят преди завършването даже?! Нищо лошо в огромните амбиции, но по пътя към голяма цел трябва да си постигнала множество малки. Аз не го виждам това.

Джоли, "провалът за мен не е опция" е гръмна и нищо незначеща фраза, за която се колебая, че би излязла от устата дори на Доналд Тръмп.

umri малко се поизхвърли наистина, защото провалът на идеята за собствен бизнес далеч не е равно на лапане на определени органи. То е достатъчно да се превърнеш в поредната българка, женена за по-заможен съпруг и чието ежедневие се изчерпва с поддръжка на ноктопластиката, посещение на фризьор, отбиване при масажиста, четене на женски романчета и убеждението, че правенето на салата е готвене.
Или пък развитие на "собствен бизнес", в който съпругът ти покрива всички загуби. Щото познавам такъв пример. Жената си играе на бизнесдама, ама всеки месец от джоба на мъжа й излизат 2-3 бона, за да може тя да е щастлива и да си вярва.

POLLINA
01-21-2013, 12:19
Спорът е излишен. Гримчета,чудеса? Нещо лошо ли виждаш в това? Това,че ме вълнуват такива неща,съвсем не означава,че е единственото нещо в главата ми.
За пореден път казвам,че не можеш да ме коментираш,без да ме познаваш.Не знаеш какви са ми целите, не знаеш как стоят нещата, не знаеш какво съм постигнала до този момент и какво не съм. Не съм заявила,че ще успея на 100% с идеята ми,че да ми се нахвърляте така. И вече казах,че е изключено да разчитам на "богат чичко" да ми оправя живота.
Всеки може да поеме по лесния път ( за женската част става въпрос ) Лично аз това не го приемам като вариант.Имам си ценности,на които държа.

SisiStrange
01-21-2013, 12:28
Оставете ги да вярват в нещо де. Не ви разбирам логиката, честно. Ти, Пантерке, какво смяташ да правиш след университета? И ти имаш планове, нали? Едва ли са някакви мижави и свити изцяло в сферата на реалността. Абсолютно всички ще разчитаме и на късмет, това е ясно. Ако го подплатим и със стабилно количество знания и активи още по-добре.

Нека се борят на тоя етап с настоящите проблеми пък после ще уреждат всичко лека полека. Не помня кой мъдър човек беше казал, че всички проблеми се решават 1 по един. Нека си завършим всички следването добре с индивидуален максимум и после ще видим кой как ще се уреди.

Хубаво е да имаш мечти и да обмисляш как да ги стигнеш. Никой не седи да премисля точно как евентуално би могъл да се провали. Пък, ако трябва да съм честна, в повечето случаи, ако наистина много си се нахъсал и се буташ с главата напред във всяка възможност, наистина имаш повече шанс да успееш, отколкото, ако гледаш на нещата със скромна семи-реалистична, семи-песимистична гледна точка.

Аз съм 99% сигурна, че и двете, ако все пак се провалят, едва ли първата им инициатива ще е да се омъжат за богати чичковци или да лапат на такива. Човек пробва пак. Или в крайна сметка се примирява с нещо друго. Аз поне съм наясно с концепцията. Това, което наистина искам да работя е длъжност с точно 1 работно място. Или аз, или друг. Шансовете да не стане са големи, ако ще да изляза с CV с 3 листа умения. Ем ще мръдна на долния план в списъка. Почти съм убедена, че за тях важи същото.

anonymous708973
01-21-2013, 12:55
Това, което наистина искам да работя е длъжност с точно 1 работно място. Или аз, или друг. Шансовете да не стане са големи, ако ще да изляза с CV с 3 листа умения. Ем ще мръдна на долния план в списъка. Почти съм убедена, че за тях важи същото.

Може ли да ми кажеш на лично какво е, че много ме загриза любопитството? :д

SisiStrange
01-21-2013, 13:12
^ Готово.

JoLLiE92
01-21-2013, 13:13
Разбира се, че е просто фраза. Но имах предвид ,че не бих се отказала ако не стане нещо от първия път. Пределно ясно на всички е, че нещата не стават като по филмите и точно както си си го представял/а, но това не бива да те спира. Имаш цели, имаш и резервни варианти. Имаш и баш-мечта, на която не се и надяваш, но ако се случи, би бил невероятно щастлив. Да си мисля, че нищо не е наред в тая държава и на тоя свят и че каквото и да правя нищо няма да се получи и направо да ходя да си подавам СиВи-то за чистачка някъде? Що за нагласа?
Никога никъде не съм казвала, че ще съм шефка след гимназията и ще ми печатат лично за мен еврА. Казвам, че ще работя за някакви високи, но реални цели и ще имам евентуален резервен вариант, ако не се получат, но не и да се предам без бой! ;)

SpiritInBlack
01-21-2013, 15:48
бягайте, не ме дразнете... :D аз утре имам устен..ще си стоя от сутринта до вечерта в унсс както се очертава. Днес поне е било така с първите 2 групи..супер..xaxaxa


утре ще сме ей така при секирата по финанси http://www.youtube.com/watch?v=d_O68HUcHos :D

кво стана при вас?разбрахте ли си резултатите до 1-2 ..през нощта :D

draid
01-21-2013, 16:57
Колко от вас са се докосвали до истински бизнес в които се въртят повече от 100лв дневно, че така разпалено обяснявате как се прави и как се постига ? За да изградиш частен бизнес трябва първо да имаш манталитета и мисленето, второ да си готов да поемаш огромни рискове и не на последно място психика.

anonymous708973
01-21-2013, 17:11
Колко от вас са се докосвали до истински бизнес в които се въртят повече от 100лв дневно, че така разпалено обяснявате как се прави и как се постига ? За да изградиш частен бизнес трябва първо да имаш манталитета и мисленето, второ да си готов да поемаш огромни рискове и не на последно място психика.

Аз имам доста близки наблюдения върху човек, изградил такъв бизнес от нищото.
Не съм казвала, че е лесно, а напротив.

DjoBurzia
01-21-2013, 17:16
здравеите! имам въпрос за ВСУ специалност психология 1 курс редовно относно това върху какво по-точно ще бъде изпитът по психология и как е процедурата при този лектор?благодаря предварително!

mimsssssss
01-21-2013, 17:33
Аз пък не знам какво толкова всички са се впрегнали да стават бизнесмени все едно ставаш светия. Нашите имат бизнес, който е развит още от дядо и ги виждам как се мъчат. Да купят материал всеки месец за 20 000евро, което значи че трябва минимум да имат печалба 25 000евро, за да могат да си платят и наема, тока, и на двамата работници. И все пак и нещо да остане на тях, да не са на чисто. Отделно не всеки месец се продават неща, не всеки дава всичките пари, понякога се бачка с чекове, ходи се разправяй по банки и т.н. Така че едва ли някой на 20години и то в България може да има интелекта, връзките и продаваемостта, че да каже че върти бизнес. Като за начало някой трябва да налее няколко бона за какъвто и да било бизнес, пък вече като потръгне се гледа печалбата. Ако потръгне.

Едит: Ученето 4 години във висше учебно заведение не мисля, че ти допринася толкова много на капацитета, че на 23-24 години да въртиш собствен бизнес. Или аз гледам много критично на себе си, или другите летят в облаците. Не казвам, че е невъзможно. Възможно е със здрава опора от мама/тате/партньор.

draid
01-21-2013, 18:50
Аз пък не знам какво толкова всички са се впрегнали да стават бизнесмени все едно ставаш светия. Нашите имат бизнес, който е развит още от дядо и ги виждам как се мъчат. Да купят материал всеки месец за 20 000евро, което значи че трябва минимум да имат печалба 25 000евро, за да могат да си платят и наема, тока, и на двамата работници. И все пак и нещо да остане на тях, да не са на чисто. Отделно не всеки месец се продават неща, не всеки дава всичките пари, понякога се бачка с чекове, ходи се разправяй по банки и т.н. Така че едва ли някой на 20години и то в България може да има интелекта, връзките и продаваемостта, че да каже че върти бизнес. Като за начало някой трябва да налее няколко бона за какъвто и да било бизнес, пък вече като потръгне се гледа печалбата. Ако потръгне.

Едит: Ученето 4 години във висше учебно заведение не мисля, че ти допринася толкова много на капацитета, че на 23-24 години да въртиш собствен бизнес. Или аз гледам много критично на себе си, или другите летят в облаците. Не казвам, че е невъзможно. Възможно е със здрава опора от мама/тате/партньор.

Не е до ученето, а до мироглед, възпитание и интелект. Ако се поровиш ще видиш че 90% от милионерите са станали такива около 28-30г.

mimsssssss
01-21-2013, 19:20
Милионер тука на балканите може да станеш само ако се занимаваш с нечестен бизнес, поне според мен.
Възпитание и интелект, безспорно. Ама и доза късмет. Всичко може да ти е наред и пак да не ти върви бизнеса. Още повече, че сега има такова пренасищане на пазара от каквито и да е стоки. Не казвам да си хвърляш всеки ден сол през рамото и да имаш заешка опашчица на ключовете. Ама онзи логичният късмет, където някой да ти чукне рамо по съвпадение, просто да каже една-две добри думи, ти пък да си направиш рекламна капманийка и т.н. че да те научат повече хора и така.

Милионер в България. Едва ли някой се цели толкова високо. Още повече, че дори нямаме такъв пазар където да се пусне нещо и да се изкарват луди пари. Освен ако не говорим за внос и износ на нещо си, да. Печалбата само във България не може да бъде милиони... за годишен приход говоря.

Blab
01-21-2013, 21:01
като порасна, искам да бъда щастлив(а)

anonymous708973
01-21-2013, 21:02
Печалбата само във България не може да бъде милиони... за годишен приход говоря.

Чисто за приход или за оборот?
Щото и двете са възможни.

draid
01-21-2013, 21:20
Милионер тука на балканите може да станеш само ако се занимаваш с нечестен бизнес, поне според мен.
Възпитание и интелект, безспорно. Ама и доза късмет. Всичко може да ти е наред и пак да не ти върви бизнеса. Още повече, че сега има такова пренасищане на пазара от каквито и да е стоки. Не казвам да си хвърляш всеки ден сол през рамото и да имаш заешка опашчица на ключовете. Ама онзи логичният късмет, където някой да ти чукне рамо по съвпадение, просто да каже една-две добри думи, ти пък да си направиш рекламна капманийка и т.н. че да те научат повече хора и така.

Милионер в България. Едва ли някой се цели толкова високо. Още повече, че дори нямаме такъв пазар където да се пусне нещо и да се изкарват луди пари. Освен ако не говорим за внос и износ на нещо си, да. Печалбата само във България не може да бъде милиони... за годишен приход говоря.


Не е задължително да е незаконен бизнес, а има и друг момент, на човек който не може да види в нещо преспектива и пари и 100 шанса да му изпаднат, той няма да ги използва.

Ти наистина ли мислиш, че в България не може да си милионер ??? Спокойно се правят обороти от по 10-15 млн. И това, че развиваш бизнес в България съвсем не значи че си длъжен да търсиш пазар само в нея. У нас има области в които има много пари.

Blab
01-21-2013, 21:21
говори конкретно, или замълчи завинаги:Д
аз (големи) пари у нас не виждам да могат да се правят, подобно на заявеното от колегата по-горе, в рамките на страната;
приложи пример, щом твърдиш обратното.
благодаря!)

Blab
01-21-2013, 21:26
иначе по темата: днес ми стартира сесията. да речем, успешно, макар че още е рано за резултати.
тая седмица е фул, пописвам в дипломната, пускам документи за евро парите, планирам проекти, пък к'вото стане - такова.

много се чудя за магистратура. дали да влача към Корея, дали да се оттегля в писане, или да си пробвам режисурата, все пак 4 години подлагах за нея:Д ще видим...

mimsssssss
01-21-2013, 22:25
Блаб, беж към Корея. Писането може да си го ловкаш и да си го правиш всеки ден - отдаваш му сърцето си, не времето си :)

Към Пантерката и Дрейд - пичове, да правиш милиони и да имаш печалба от милиони за година и да се наричаш милионер в България е невъзможно. Говоря ако не се включва внос/износ, а само в страната. Примерно произвеждаш хляб. Говорим си за честен бизнес, не споменавам тъмни сделчици/проституция/наркотици/хазарт и етц нещица.
Колкото и да ви се вижда тъжно това е реалността. Или поне с това съм запозната. Тъй като дълго време съм в някои среди покрай родителите ми, покрай приятеля ми и така си изграждам мнение. Току виж може да има 1-2 честни човечеца дето си държат на родното и продават на българският пазар нещо и то върви и човека си трупа милионите. Ок, може и да има, никога не мога да съм категорична. Просто не го вярвам.

draid
01-21-2013, 22:39
говори конкретно, или замълчи завинаги:Д
аз (големи) пари у нас не виждам да могат да се правят, подобно на заявеното от колегата по-горе, в рамките на страната;
приложи пример, щом твърдиш обратното.
благодаря!)

Ами не гледаш на правилното място да ти кажа.


Блаб, беж към Корея. Писането може да си го ловкаш и да си го правиш всеки ден - отдаваш му сърцето си, не времето си :)

Към Пантерката и Дрейд - пичове, да правиш милиони и да имаш печалба от милиони за година и да се наричаш милионер в България е невъзможно. Говоря ако не се включва внос/износ, а само в страната. Примерно произвеждаш хляб. Говорим си за честен бизнес, не споменавам тъмни сделчици/проституция/наркотици/хазарт и етц нещица.
Колкото и да ви се вижда тъжно това е реалността. Или поне с това съм запозната. Тъй като дълго време съм в някои среди покрай родителите ми, покрай приятеля ми и така си изграждам мнение. Току виж може да има 1-2 честни човечеца дето си държат на родното и продават на българският пазар нещо и то върви и човека си трупа милионите. Ок, може и да има, никога не мога да съм категорична. Просто не го вярвам.

Няма защо да ми обясняваш кое е възможно и кое не. Обкръжението ми доказва обратното. Имай в предвид, че когато говорим за сериозни бизнеси които правят обороти по милиони годишно, не става дума за една фирмичка за произвеждане на хляб, а за големи дружества. Хора занимаващи се с много неща в много сфери. Това са хора които имат нюх за пари.

Явно нямате представа колко милионери има в България. Нашата родина страда от липса на средна класа, не от липса на богати или бедни хора.

mimsssssss
01-21-2013, 22:57
Може и да нямам представа. С моето семейство сме от средната класа, на година печалбата ни излиза средно на 50 000 хиляди, а и не живеем в България. Далеч сме от милионите и знам как за тия 50 хилки става лудница за да се изкарат, та се чудя какви българи има (имам на предвид интелигенти, с нюх и прочите хубави неща), за да са станали милионери. Което е хубаво де, само дето не го вярвам.
А за каква работа говориш иначе, с какво се занимават? Това с хляба го дадох като пример, за да си е само за страната. Че ако кажа примерно розово масло - то е и за износ.

draid
01-22-2013, 17:06
Може и да нямам представа. С моето семейство сме от средната класа, на година печалбата ни излиза средно на 50 000 хиляди, а и не живеем в България. Далеч сме от милионите и знам как за тия 50 хилки става лудница за да се изкарат, та се чудя какви българи има (имам на предвид интелигенти, с нюх и прочите хубави неща), за да са станали милионери. Което е хубаво де, само дето не го вярвам.
А за каква работа говориш иначе, с какво се занимават? Това с хляба го дадох като пример, за да си е само за страната. Че ако кажа примерно розово масло - то е и за износ.

Няма лошо да не вярваш, обикновено хората които са направили пари не с наркотици или измами, не вървят да тежкареят и т.н. сещаш се.

Не знам на колко години си, но никога не оповестявай колко печелят родителите ти или ти самата ако имаш бизнес. Запомни го това добре и се стреми да го спазваш.

mimsssssss
01-22-2013, 17:20
Довършваме си годишният отчет и трябва да оповестим колко сме спестили. Поне тука си даваш всичките касови бележки на държавата, гледа ти печалбата за годината и вижда колко чисти пари са ти останали. Ако имаш повече/по-малко в разлика от 1 000 евро има глоби. След малко ще кажеш и да не казвам и ква заплата взимам сигурно :D Нашите ме издържат все още...
Ама пак не каза конкретен бизнес/работа/сфера?