PDA

View Full Version : Студентска тема



Страници : 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20

SisiStrange
02-20-2013, 07:37
Супер, ще ми е интересно. :)

mimsssssss
02-20-2013, 08:36
Писах ви :) отново мерси много, аз почти си събрах хората. Един приятел ги разпратил пък и на неговите хора във скайп и стана тя една... много бързо дори, смятах че поне седмица ще ми отнеме. Много момичета, много чудо :Д момчетата като че ли не им се занимава толкова

girlwithblueeyes
02-20-2013, 08:44
Ами те момчетата като цяло не са по тези неща :) . Сякаш се боят че ще развалят пред себе си образът ,който са си изградили .

Blab
02-20-2013, 08:48
искам и аз го видя. само ми раздразни любопитството:Д

иначе, по темата: за 34853490582389023 път съм разочарована от управата на университета ни. да имаш 1 бр. квота за евро стипендии е 1, да не опитваш да си покриваш шмекериите - друго. нашият сигурно е единственият университет, в който влизаш с една специалност, учиш в нея 3-4 години и накрая излизаш с диплома за специалист в коренно различно направление от друг факултет:Д все едно, преживявам го.

mimsssssss
02-20-2013, 09:01
искам и аз го видя. само ми раздразни любопитството:Д

иначе, по темата: за 34853490582389023 път съм разочарована от управата на университета ни. да имаш 1 бр. квота за евро стипендии е 1, да не опитваш да си покриваш шмекериите - друго. нашият сигурно е единственият университет, в който влизаш с една специалност, учиш в нея 3-4 години и накрая излизаш с диплома за специалист в коренно различно направление от друг факултет:Д все едно, преживявам го.

На моите колеги им говорих как в съседна Гърция обучението е безплатно, дори за бакалавър и мастър. Учебници дават на учениците до 12 клас, като те си ги задържат. Тука братовчедките ми имат вече три комплекта едни и същи. Разбирам и толкова да ги четяха :Д че да им трябват нови...
И няма такива "промоции" задочници или редовници, всички до 28години се водят в студентска възраст и си ползват намаления където и когато трябва. Аз като чужденка сама като видят, че съм на 22, веднага ми удрят 30% намаление. Не като в България за билет отсъпката ми беше 1лв и ми искаха студентска книжка :Д срам.

Да не говоря, че няма вечерен час, нито ограничение за цигари и алкохол и никой не си изпада от дрехите петък и събота...
Та, Блаб, така са си нещата... 50 години назад

mimsssssss
02-20-2013, 09:09
Блаб, пълна ти е пощата, вторият тест не съм ти го пратила...

LoupGarrou
02-20-2013, 19:41
Готово, в първия тест не съм написал инфото, а във втория пропуснах да спомена "непушач" ...

Wednesday666
02-21-2013, 07:46
писах ви на лс :)

Искам и аз :D..

SisiStrange
02-22-2013, 10:50
Битката официално приключи! Сесията свърши! :):):) Сега 2 дена почивка и от понеделник се започва пак!

JoLLiE92
02-22-2013, 12:22
Честито! :)

girlwithblueeyes
02-22-2013, 12:22
Сиси Честито :)

draid
02-22-2013, 20:36
Битката официално приключи! Сесията свърши! :):):) Сега 2 дена почивка и от понеделник се започва пак!

Голяма битка е било а :P

mimsssssss
02-22-2013, 22:44
Нека на всички ни да е успешна :)

SisiStrange
02-23-2013, 10:28
Голяма битка е било а :P
О, и още как! ;д

Мерси, хора, успешен ви втори семестър! :)

Chacho
02-23-2013, 20:12
На моите колеги им говорих как в съседна Гърция обучението е безплатно, дори за бакалавър и мастър. Учебници дават на учениците до 12 клас, като те си ги задържат. Тука братовчедките ми имат вече три комплекта едни и същи. Разбирам и толкова да ги четяха :Д че да им трябват нови...
И няма такива "промоции" задочници или редовници, всички до 28години се водят в студентска възраст и си ползват намаления където и когато трябва. Аз като чужденка сама като видят, че съм на 22, веднага ми удрят 30% намаление. Не като в България за билет отсъпката ми беше 1лв и ми искаха студентска книжка :Д срам.

Да не говоря, че няма вечерен час, нито ограничение за цигари и алкохол и никой не си изпада от дрехите петък и събота...
Та, Блаб, така са си нещата... 50 години назад

Затва Гърция е цъфнала и вързала. И на мен да ми пускат такива помощни субсидии от ЕС, и аз ще ти купя учебници.

mimsssssss
02-24-2013, 09:08
^Е, това не е от сега, от преди 5-10 години и т.н., а винаги училищата са давали учебниците/учебните тетрадки/униформите и каквото там се изисква.
Пък нека да е цъфнала и вързала и минималната им да падна с 200евро надолу, пак е 540евро - кога и ние ще цъфнем и вържем до там. Поне нашата да е 540лв, ама надали. Хляба там е 1евро, тука е 1лв., ама когато трябва ние да взимаме пари - смешна работа.

п.п. Иначе те като народ са цъфнали и вързали, ама тва е друга тема.

Chacho
02-24-2013, 09:56
Ми що верно не вземем да си качим минималната заплата двойно? Ей така, още една жанвиденова зима.

Гърция за целия ни преход не е била по-бедна от нас. С кво е по-различен сегашния момент?

mimsssssss
02-24-2013, 11:14
Е, Гърция никога не е била бедна, не съм го и казала. Дори им се възхищавам малко или много, ама навлизаме в други подробности. А колко са зле, само ако живееш там може да разбереш - другото си е чиста проба манипулация от страна на българската телевизия и медия.

POLLINA
02-24-2013, 11:29
Да се възхищаваш да Гърция? Айде,моля те,оставяме на страна задълженията им към ЕС.
По-мързелив и мрънкащ народ никога не съм виждала.
Време им е да ги разкарат от ЕС вече.

Chacho
02-24-2013, 11:48
mimssss, вземи 100 бона заем от някой приятел и за тебе ще почнат да говорят, че си си добре и си живееш идеално. Ама така ли е наистина?

Може и да сме в по-трудна ситуация, ма една инжекция от 24млрд. лв. европейски пари е възможно да завъртят нещата в добра посока и стискането да си е струвало.

mimsssssss
02-24-2013, 12:50
Да се възхищаваш да Гърция? Айде,моля те,оставяме на страна задълженията им към ЕС.
По-мързелив и мрънкащ народ никога не съм виждала.
Време им е да ги разкарат от ЕС вече.
Хаха, и аз за народа казах, че са зле, ама Гърция си е по-добре от където и да я погледнеш.
Чачо, и на мен ми е интересно те как взимат пари и как са ок, а ние не можем... Много ми е чудно що така. Пък даже гледах, че на румънците заплатите им са двойни от нашите, та явно ние пак сме в дъното.
Аз не знам какво е спасението за България, какво и кой трябва да направи нещо, че да спре да се краде. Не може един депутат да взима 5 хилки, а пенсията да е 150лв.

aks13v
02-24-2013, 23:41
Чачо ли къв си, не те знам ама мозъка явно ти е тотално изгладен. Вземи тея дни излез на един от протестите по улиците да видиш колко сме добре. Не Гърция, дори Румъния е 100 пъти по-добре от нас. Единствено Сърбия и Македония са по-зле. Гърция може да взима заеми и не знам си още кво ама народа им е по-добре, а в крайна сметка тва е най-важното нали ?
Знаеш ли кво говорят там, че ако още се влошат нещата ще станат зле като България. Пък ти вярвай на пропагандите, които ти пускат по новините.

anonymous708973
02-25-2013, 08:52
Гърция далеч не е зле. Оня ден един грък, който трябва да внася едни продукти в страната си, казал на майка ми "Имайте търпение към гръцкия пазар, той не е в добро положение" и майка му се изхилила и му обяснила какво значи "не е в добро положение".

Chacho
02-25-2013, 10:21
Да, ма ние заем няма как да вземем. Като няма пари - ще са ниски заплатите и пенсиите. Квото и да правиш за 4 години в условията на криза, особено предвид в какво положение бяхме, когато влязохме в тая криза, няма как да направим заплатите гръцки. Освен ако не направим една 3000 процентна инфлация. Дори Пламен Димитров от КНСБ-то, който цял мандат говореше за стимулиране на икономиката, на малкия и средния бизнес, и вдигането на минималната работна заплата, говореше за някви 20-30 лева отгоре на минималната при взимане на подобни мерки. А онея от парламента от БСП-та, СДС-та и НДСВ-та не млъкнаха за малкия бизнес след като създадоха монополите. Орешарски в края на мандата на тройната коалиция повтаряше как криза няма, криза няма. Накрая кризата удари целия свят. За мен си остава правилното решение да се заложи на макроикономика. Не разбирам обаче, защо хората съдят в момента, че тая политика не е дала резултат. Минаха 3.5години, такава политика не дава резултат за 1 мандат. Дава за 2 или 3, но резултатите остават стабилни.
Ако изгоним октоподите ще потръгнат нещата. Народът му е ясно, че трябва нещо такова да се случи, но не знае кои точно стоят зад кулисите, затова плюва срещу всички. А октоподът вирее чудесно в хаоса.

Да не говорим, че освен в държавата, в друго не търсим вина. Аз и хората около мен как някак си си намираме добре платена работа при оскъдната ни квалификация и не ни засягат тия проблеми? И защо преди не сме търсили отговорност в държавата?

От много еуфория и жажда за промени, пак ще си го начукаме сами. Не ни е сефте, ма всеки път забравяме сценария.

mimsssssss
02-25-2013, 10:35
Първият (голям) абзац не го схванах. Може и да ми е раничко още, по-късно пак ще го прегледам.
Темата тръгна от българските училища, сравнявах ги с гръцките. И то базата която им осигуряват. Не мога да кажа нито кои са по-умни, нито кои просперират повече, тъй като това си зависи от самия индивид.
Като бях 9 клас нямахме топки по физическо, тъй като горните курсове бяха унищожили всичко. Събрахме си пари ние и съседния клас и си купихме по една баскетболна и една волейболна. Две момчета носеха от тях футболни, аз хандбална. Събрахме си квото ни трябваше и то с минимални усилия и пари от всеки човек, който можеше да даде. Ама така ли трябва да е? Толкова класове, учителите нищо не правят като се пукне/изгуби/открадне топка.
В началото на 12 клас ни направиха и фитнес - имаше лежанка, гладиатор, пътека и колело. До матурите като всичко беше унищожено буквално, а тежестите ги нямаше. Ами българина както викат знае 2, знае и 200. Само се чудя защо унищожава така.

Chacho
02-25-2013, 12:10
Ма и аз говоря за базата, и казвам че в Гърция имат повече пари, затова си позволяват да осигуряват такава учебна база. Ако имахме 50млрд. отгоре в държавната хазна, още като припищи първата ученичка ще купят на всички дечурлига учебници. Ма ги нямаме тия пари. Ти като нямаш пари за басеин в двора, търсиш работа и събираш пари за такъв или си казваш, че е защото си българка и правиш обзор на народопсихологията ни?

Та мисълта ми беше, че всичките ни проблеми идват от липсата на пари. Парите много лесно могат да изчезнат (както се точеха с години) и много трудно се връщат (каквото и да се прави).

canopy_
02-25-2013, 18:57
Знам, че не всички тук сте учащи в МУ, но реших, че в името на това да дарим живот или да сме причината той да бъдe по-добър за едно човешко същество няма значение къде учим.

На 28 февруари от 17:00 часа IV-та аудитория на Медицински университет-Пловдив ще се превърне в едно импровизирано кино (по мое мнение няма да отстъпи на кино Faces ;d). Филмът, който ще се излъчи е Jack and Jill vs. the World / Джак и Джил срещу света, а цената на билета е 2 лв.

'' Джак е известен рекламен агент в Ню Йорк, с живот толкова лъскав, колкото този от неговите реклами. Джил е нова в града и няма на какво да разчита, освен на своята огнена самоличност и романтични идеали. Противоположностите се привличат, и те заедно създават техния собствен манифест: "как да живеем заедно", но Джил предава Джак, неспазвайки правило номер 1 - Бъди честен... скрива от него, че е болна от муковисцидоза ''

Целта е да бъдат събрани средства за закупуването на кислородни концентратори за болните от муковисцидоза, стойността на един е 1500 лв. Това е благотворителната капания на АСМ - Пловдив съвместно Студентски съвет.

Ако искате да закупите билет на стойност 2 лв елате на 28.02.13 от 17:00 часа пред Аудиторен комплекс (новата и бяла сграда) на МУ-Пловдив.

https://www.facebook.com/events/567165966634453/

Donnie =]
02-25-2013, 19:04
Знам, че не всички тук сте учащи в МУ, но реших, че в името на това да дарим живот или да сме причината той да бъдe по-добър за едно човешко същество няма значение къде учим.

На 28 февруари от 17:00 часа IV-та аудитория на Медицински университет-Пловдив ще се превърне в едно импровизирано кино (по мое мнение няма да отстъпи на кино Faces ;d). Филмът, който ще се излъчи е Jack and Jill vs. the World / Джак и Джил срещу света, а цената на билета е 2 лв.

'' Джак е известен рекламен агент в Ню Йорк, с живот толкова лъскав, колкото този от неговите реклами. Джил е нова в града и няма на какво да разчита, освен на своята огнена самоличност и романтични идеали. Противоположностите се привличат, и те заедно създават техния собствен манифест: "как да живеем заедно", но Джил предава Джак, неспазвайки правило номер 1 - Бъди честен... скрива от него, че е болна от муковисцидоза ''

Целта е да бъдат събрани средства за закупуването на кислородни концентратори за болните от муковисцидоза, стойността на един е 1500 лв. Това е благотворителната капания на АСМ - Пловдив съвместно Студентски съвет.

Ако искате да закупите билет на стойност 2 лв елате на 28.02.13 от 17:00 часа пред Аудиторен комплекс (новата и бяла сграда) на МУ-Пловдив.

https://www.facebook.com/events/567165966634453/

+1

aks13v
02-25-2013, 20:16
Чачо, за кво се правиш, че разбираш от икономика, като е мега явно, че си нямаш представа за кво говориш.

JoLLiE92
02-25-2013, 20:20
Точно той има представа какво говори. Гърция знаеш ли защо е добре? Европейски субсидии окей, еврофондове окей, но огромни държавни облигации, на които им дойде падежът и се осраха. Защото тея пари като ги вземаш, после кой да ги връща? Германия? ... Това не е нормална икономическа политика. На гърците просто им се разминава, ама Германия ще спре да ги търпи в даден момент.

aks13v
02-25-2013, 23:22
Само дето докато германците, гърците и всички "по-зле" от нас могат да спрат, ние още не сме тръгнали. Моля те само не се опитвай да ме учиш на икономика, щото тва дето го четеш по учебниците нищо общо няма с реалността. Държавните заеми са нещо напълно нормално за световната икономика, дори и САЩ взима редовно и в огромни размери, а икономиката се диктува от тях ( сега да не се направиш на умна и да ми кажеш кризата дойде от там, защото последната икономическа криза се породи от САЩ, но по съвсем други причини, които съм сигурен, че нито ти, нито Чачо знаете и разбирате). Да икономиката лежи на много заучени понятия и теоретични знания, но ако не можеш да ги свържиш с реалните събития няма никаква полза както от тях, така и от тебе. До това заключение стигнах след скромното ми 5.5 годишно обучение, но и мислене.

ИКОНОМИЯТА Е МАЙКА НА МИЗЕРИЯТА, нещо, което нашият абдикирал министър така и не разбра, но по-важното е че народа започна да го разбира.

JoLLiE92
02-26-2013, 04:25
Икономическата криза се породи от фалита на инвестиционната банка Лемън брадърс, която в качеството си на инвестиционна банка е голяма, защото в Америка банкирането е специализирано, за разлика от България, и голямата фалирала банка повлича още фалити след себе си, защото в икономиката доверието играе голяма роля. :)
Гърците са изкуствено по-добре от нас, но тая розова приказка все някой щастлив ден ще свърши. Не нас ни измъква Германия. Както и нито ние, нито Гърция можем да породим икономическа криза.

mimsssssss
02-26-2013, 10:21
Абе спрете да солите Гърция (гърцити си ги солете колкото щете, те са си за солене). Гърция си е добре и всичко, което слушате по медията е манипулация. Ако не сте в държавата, по-добре не се обаждайте. Още повече, че българина се надява винаги да има и по-зле от него, и все едно това му е извинението/спасението.
Да, има криза в Гърция. Вдигнаха се цените на стоките, минималната заплата падна с 200евро. И кво от тва. Всеки си има дом, някои по няколко. Кой завещан от баби и дядовци, кой купен от родители, кой взет на изплащане - няма значение, щото гърци по улиците гладни и премръзнали няма. Ако има просяци, то 95% не са гърци.
И каквото и да прави Гърция - да краде, да мрънка за еврофондове, да взима заеми и т.н., си е добре. Никой не си стиска стотинките и се чуди лекарства ли, ток ли, хляб ли да плати. Няма ниска класа, има средна, висока и милионери(които или са в крайните квартали на Тесалоники и Атина, или по островите).
Та като са толкова зле, нека и ние идем на тва тяхното зле - хляба да си остане 1 лв, ама минималната заплата да е 500лв.? Айде де, искам и аз зле(като тях)...

JoLLiE92
02-26-2013, 10:29
ГърциТЕ може и да са добре, но ГърциЯ води кофти икономическа политика. :)

aks13v
02-26-2013, 14:12
Радвам се че следиш wikipedia ;D. Начи вярвай си на думите, няма лошо, ама няма и смисъл. Гърция водила кофти икономическа политика, изкуствено била добре, ахахаха. Що не питаш някой грък дали се чувства изкуствено добре или просто добре!? Няма такова нещо, или си добре или не си. Реално те са по- зле от преди, но по- добре от нас когато и да е било.


Пп: Поне Бойко да получи инфаркт, че да се случи нещо хубаво в тая страна тея дни.

JoLLiE92
02-26-2013, 17:06
Казах, че гърците са добре, но държавата не е и състоянието е временно. :)

granger
02-27-2013, 09:43
лелее,колко сте проникновени!
Влизам уж да гледам нещо интересно от студентите , като бъдещ студент се интересувам, а кво , махленски спорове и то масата на незапознати. Чудничко.

Искам да попитам ,ако някой от вас се е явявал на предварителни изпити къмм СУ след колко време ви излизат резултатите?

Chacho
02-27-2013, 10:18
лелее,колко сте проникновени!
Влизам уж да гледам нещо интересно от студентите , като бъдещ студент се интересувам, а кво , махленски спорове и то масата на незапознати. Чудничко.

Искам да попитам ,ако някой от вас се е явявал на предварителни изпити къмм СУ след колко време ви излизат резултатите?

Различно. Моите май за около 1-2 седмици излизаха, ма ще те излъжа, може и повече да беше. А и в различните факултети времето варира.

granger
02-27-2013, 11:04
Янсу. Мерсуа. Ще видя какви ще ги надробя :D

mimsssssss
02-28-2013, 19:56
Бахти тъпата програма са ни дали, направо откачам. Две седмици да се подготвим за 6 изпита. Направо ужас. Не смогвам и изпадам в паника... и ми мирише на поправки :D минимум 3 изпита... което е най-големия ужас.
Хорица, вие като сте под пара нещо помага ли ви? Имам предвид без Монстър да стоя до късно и зелен чай да ми успокоява нервичките :D Споделете нещо - вие как процедирате :)

JoLLiE92
02-28-2013, 19:58
Тая сесия изпих около 3 опаковки успокоителен чай за 20 дена :Д иначе си го карам на самовнушение :) редбули не съм пила.

mimsssssss
02-28-2013, 20:14
На мен май ми трябва времевърт :D δруг вариант да смогна не виждам... К'во чайче пиеш ти? Аз пия един зелен си обикновен, май Липтон му е марката и отделно нес кафе с мляко/капучино

JoLLiE92
02-28-2013, 20:28
high class :) Аз пих някакви по-обикновени, но много вкусни една кутия мащерка , една касис и една круша и някаква билка на една и съща фирма :Д иначе искам да си намеря на maison richard, но .. не знам къде да ги намеря :(
едната ми колежка пиеше през деня подобията на редбулите, вечер сънотворни ... много много много лошо за организма.

mimsssssss
02-28-2013, 21:21
Е, каква е тази смешна - енергийна напитка и сънотворни? С каква цел изобщо?
Аз пия от време на време Монстър, някакъв внос от Германия. В момента са пуснали един сребърен, пише че няма никви калории, нещо като колата зиро. Иначе най-гаден ми е натуралния монстър, жълтия, дето има цитрусов сок.
Ама за сега гледам да не наблягам на тях. В моя курс има някой дето карат и на бяло примерно, всеки си избира де.
Тоя чай с круша и нещо си го имаме, ще снимам кутийката утре да видим същите ли са :д обикновен бг чай, от тия дето са по левче кутийката.

POLLINA
02-28-2013, 21:50
ехеее,успокойте се бе:Д

mimsssssss
02-28-2013, 21:52
^Със кое?

POLLINA
02-28-2013, 22:44
Не го взимай толкова на сериозно.
Няма смиъл да си скъсяваш живота заради изпити.Погледни така на нещата и ще ти стане по-лесно.
При мен се получава

mimsssssss
02-28-2013, 23:14
Ако не си взема изпитите - не минавам в друг курс. Ако не мина - повтарям. Което изобщо няма смисъл, ако съм искала да уча, това което съм записала. На мен ми е пределно ясно, че за някви си изпити не трябва да си тровя здравето и психиката, ама като ме скъсат си го тровя повече. И в крайна сметка съм 3 курс, втори семестър, остана ми още малко. После се чудя дали да не правя пауза за мастър, че нещо явно ми идва нанагорница.

marilyn
02-28-2013, 23:30
Хорица, вие като сте под пара нещо помага ли ви? Споделете нещо - вие как процедирате :)

Секс. Друго не помага.

mimsssssss
03-01-2013, 00:47
И т'ва ми липсва в момента :D Абе, под всякаква критика съм. Нямам търпение да дойде април просто...

JoLLiE92
03-01-2013, 03:22
Ами като учи пие подобия на Редбули, за да не заспи, после вечер пие сънотворни, за да може да заспи... Аз съм силно против подобни изпълнения. Карах и се много на тази, която го правеше, ама тя си знае.
Един хубав секс наистина може да те разведри. Трябва и сама да се успокоиш. Втория семестър миналата година щях да получа инфаркт по време на сесията, притеснявах се и в крайна сметка семестърът ми беше най-слабият. Първият тази година го раздавах по-ведро и ми е най-добрият. Скъсаха ме на един изпит, за който се бях притеснила и съм направила тъпа грешка от притеснение, която иначе никога не бих допуснала, но на поправката спокойна такава си го взех с 5. :)

Chacho
03-01-2013, 07:16
И аз гледам да не взимам нещата прекалено насериозно и успявам да го карам спокойно по тоя начин. Да, може да забатачиш изпити и да повтаряш, ма сроковете в университета не са най-важното. Ако искаш да учиш като хората, учи всеки ден, а не през сесията. Ако не съм се подготвил много добре до изпитите, явявам се и правя квото мога, ма ако ме скъсат не се впрягам, щото само показва, че има още кво да науча. И си карам с моето темпо. Както може да е по-бавно от очакваното, така може и да бъде по-бързо, важното е да е собствено темпо. Като се откъснеш от ученическото мислене и почнеш да учиш за себе си, без да се вглеждаш във взаимоотношенията си с дадена институция, започваш да гледаш по съвсем друг начин на нещата. Щото университета е няколко години, ма ученето не приключва с него.

POLLINA
03-01-2013, 07:38
Ако не си взема изпитите - не минавам в друг курс. Ако не мина - повтарям. Което изобщо няма смисъл, ако съм искала да уча, това което съм записала. На мен ми е пределно ясно, че за някви си изпити не трябва да си тровя здравето и психиката, ама като ме скъсат си го тровя повече. И в крайна сметка съм 3 курс, втори семестър, остана ми още малко. После се чудя дали да не правя пауза за мастър, че нещо явно ми идва нанагорница.
Къде учиш????
Еми очевидно няма как да ти помогнем след като взимаш нещата толкова навътре.
Цаката е да гледаш на нещата по друг начин. Притеснението и стресът не водят до нищо добро,пук и едва ли ти помагат за изпита.
В крайна сметка, дори и да те скъсат на един изпит. това не е причина да си прережеш вените.

anonymous708973
03-01-2013, 08:37
И аз гледам да не взимам нещата прекалено насериозно и успявам да го карам спокойно по тоя начин. Да, може да забатачиш изпити и да повтаряш, ма сроковете в университета не са най-важното. Ако искаш да учиш като хората, учи всеки ден, а не през сесията. Ако не съм се подготвил много добре до изпитите, явявам се и правя квото мога, ма ако ме скъсат не се впрягам, щото само показва, че има още кво да науча. И си карам с моето темпо. Както може да е по-бавно от очакваното, така може и да бъде по-бързо, важното е да е собствено темпо. Като се откъснеш от ученическото мислене и почнеш да учиш за себе си, без да се вглеждаш във взаимоотношенията си с дадена институция, започваш да гледаш по съвсем друг начин на нещата. Щото университета е няколко години, ма ученето не приключва с него.

Има места, на които грам не им пука за твоето собствено темпо. Или вървиш с групата, или си удължаваш следването с много.

Chacho
03-01-2013, 08:43
или си удължаваш следването с много.

То не е въпроса дали на тях им пука, а дали на теб ти пука. Кво като си удължа следването? За какво вися в тоя университети и взимам изпити, ако не е за да науча. Ще следвам толкова време, колкото е нужно, за да се изуча качествено. Или пък ще спра да следвам, важното е да знам. И без това дипломите от ВУЗовете не струват за чеп зеле.

mimsssssss
03-01-2013, 11:06
Ами при мен сега проблема е, че лекциите ми приключиха на 23 февруари, а от 5 март ми започват изпитите. И на всичкото отгоре са 6 изпита. Това е. Ако не мога да смогна (което го виждам), после май месец има поправки. Ако не мога и на поправките, юни ликвидация. Ама ако имам 2 невзети... си оставам. Да, не е като да си прережа вените, че ще ме усмиват всички от специалността, вместо да жалеят, ама все пак си е напрежение. Миналата година взех 7 изпита в поредни дни, само последния не беше в неделя, ами понеделник. Ама си бяха нормални изпити, разбираеми и що-годе лесни. Тия тука братче чета някви работи и се чудя била ли съм на лекциите изобщо :D че ми звучат много неща непознати.

:D Аз за това чакам месец април - цял месец секс, после май на поправките ще им разкажа играта...

Violenza
03-01-2013, 13:43
Оф, и аз искам почивка. Ама няма. Тъкмо ми свърши не особено успешната сесия и още края на този месец и началото на другия ме чакат нови 4 изпита. Не смогвам да наваксвам и това е, но и при нас като цяло мноооого рядко има човек, който да си взима всичките изпити за годината. Почти невъзможно е, да не кажа "направо".

Съгласна съм с Чачо иначе.

pifiella
03-01-2013, 15:06
Здравейте!
Някой знае ли какви документи са необходими за записване в СУ (предварителен изпит).
Предполагам лична карта и платежното от банката,а някакви други регистрационни карти,бланки и т.н.?

SisiStrange
03-01-2013, 16:25
mimssss, спокойно. :) Знам много добре колко е стряскащо. Тая сесия и ние бяхме с 6 официални изпита. Вече съм ти писала какво мисля за устните. 8-) Въпросът е да си поемеш дълбоко дъх и да се съсредоточиш хубаво тези 2 седмици, които имаш. Нощем си спи. Сутрин ставай рано, пий кафе/чай, каквото обичаш и започвай да систематизираш всичко в главата. Аз на тая сесия се справих така хубаво именно, защото си нагласих нещата така, че си лягах около 21 часа и сутрин ставах в 6-7, и започвах да уча. Мозъкът ти е много буден рано сутрин и поема като машина. Прави си кратки почивки. Като отметнеш купчина материал сама ще се успокоиш.

В крайна сметка това не е кандидат-студентски или друг изпит, който не можеш да повториш след някой и друг месец. Ако 2те седмици не ти стигнат, имаш ооще време. Дори понякога е по-добре да си разпределиш сама кое е по-добре да е на поправка. За Физикохимията тая сесия ни оставиха 3 дни за тухла със задачи като изпита е само задачи. По стечение на обстоятелствата беше единствения предмет, за който не можах да намеря време през семестъра (Чачо е много прав, че учиш ли си през годината, сесията е много по-лека) .Прецених, че няма смисъл и ще си ида май месец. За 2 месеца вече е съвсем постижимо. Не си струва да ида, да изкарам макс 3 и само да ми мацат книжката после с повишителни. Мисълта ми е, че поправката далеч не е най-страшното, а в определени случаи е по-добре.

mimsssssss
03-01-2013, 17:07
^ Така си е. И аз бих се чувствала по-добре ако имахме повече време и лекции и упражнения, ама това е да си задочник :D И да, аз си казах, че определено ще оставя поне 3 изпита за поправка, няма как просто.
Иначе аз сутрин хич не работя, не говоря, мозъка ми не е в кондиция. Най-добре се чувствам в периода след 18:00 часа. Имам си режим да спя по 8 часа, само дето си лягам в 5 сутринта и ставам в 1 на обед. Просто така ми е по-удобно.
Аз напредвам де, материала се минава искам-не искам трябва да върви.
Мисля, че точно този стрес на мен ми се поражда от разхайтеното поведение в гимназията. Там си минаваха нещата ей така. Не ми е пукало, че утре ще изпитват. И да ми пишат двойка - все тая, мога да си науча другата седмица и да ме изпитат за 6. А дори повечето учители питаха кой е подготвен за днес. Ако пък изберат някой дето не е учил му казват за другия час да е готов, и общо взето така. Докато сега ти тряскат хиляда неща - книги, материали, учебници, помагала, лекции, задачи и т.н. и трябва да си готов с една оценка накрая.
Може и повече да го взимам навътре и за това да си се самостресирам. Аз на повишителен до сега не съм се явявала, ама пък имам 2 изпита дето мъкна от първи курс, първи семестър :D та пак ми е мъка.

п.п. Чудя се как има някви студенти ей така си минават и заминават. Я си купят изпит, я някой им напише реферат/доклад/курсова работа. Я преписват на изпита. И всичко им е леко и успяват да си вземат дипломката... Понякога си мисля, дали не е по-добре така, чувствам се леко като заблудена овчица че уча и си давам зорец.

SisiStrange
03-01-2013, 17:16
А, не. Чара на студентството е именно да те скъсат на изпит и после да го вземеш с 6. 8-) Купуването на дипломи/преписването/бла бла чийтърски номера са за хора, които не вярват, че могат да се справят сами. ;п Което сигурно е ужасно чувство.

JoLLiE92
03-01-2013, 17:18
Аз точно обратното - ставахме към 8-9-10 и се разсънвахме до 12, учихме до към 2 през нощта. До организъм е явно. Аз ако стана в 6, денят го брой пропилян, не мога да се разсъня и да си оправя настроението цял ден.
Иначе мисля, че е много по-добрият вариант да си учиш, отколкото да преписваш! :)

aks13v
03-02-2013, 07:12
Тва да се правите айляк и да не ви пука са пълни глупости. Разпределяте си времето така, че да имате поне 5 дена да си учите на спокойствие всеки ден по 2-3 часа и на края поне ще имате чувството, че сте подготвени и чак тогава ще бъдете спокойни. Естествено зависи какъв е изпита, но говора за мен, където лесен изпит им много рядко.

Violenza
03-02-2013, 08:58
Тва да се правите айляк и да не ви пука са пълни глупости. Разпределяте си времето така, че да имате поне 5 дена да си учите на спокойствие всеки ден по 2-3 часа и на края поне ще имате чувството, че сте подготвени и чак тогава ще бъдете спокойни. Естествено зависи какъв е изпита, но говора за мен, където лесен изпит им много рядко.
5 дена по 2-3 часа учене за 1 изпит ли имаш предвид?

draid
03-02-2013, 09:12
Тва да се правите айляк и да не ви пука са пълни глупости. Разпределяте си времето така, че да имате поне 5 дена да си учите на спокойствие всеки ден по 2-3 часа и на края поне ще имате чувството, че сте подготвени и чак тогава ще бъдете спокойни. Естествено зависи какъв е изпита, но говора за мен, където лесен изпит им много рядко.

2-3 часа учене :D :D :D И това са ти трудните изпити ? Какво учиш ти ? Че ми е много любопитно.

JoLLiE92
03-02-2013, 09:21
По 2-3 часа на ден е точно айлячене за мен. Имахме предвид, че не трябва да се тревожи толкова, не че трябва да спре да учи и да разчита на късмет... И за мен лично е много важно да не уча вечерта преди изпита, което много хора правят.

SisiStrange
03-02-2013, 09:55
2-3 часа на ден е нищо. Когато иде реч за труден изпит ми се набират редовно по 6-7 часа на ден с по 10мин почивки. Понякога и повече, ако особено държа на предмета. Това за сесиите. Важи, ако все пак през семестъра съм се занимавала. Иначе е някаква лудост.

АКО говориш за семестъра, а не за през сесията - при заетост (занятия и работа) грубо 12 часа на ден, трябва да си егати и робота, за да направиш после още 2-3 часа. Понякога си чета преди заспиване някой учебник и това ми е през седмицата. Съб/Нед са друг въпрос.

Violenza
03-02-2013, 10:20
А случайно да ви е минавало през акъла, че всеки възприема информацията за различно време? :D

draid
03-02-2013, 10:21
А случайно да ви е минавало през акъла, че всеки възприема информацията за различно време? :D

Хрумвало ми е, ама уж съм схватлив :D

Violenza
03-02-2013, 10:22
Хрумвало ми е, ама уж съм схватлив :D
Вчера го видяхме това, моля ти се.... :D

mimsssssss
03-02-2013, 10:56
А случайно да ви е минавало през акъла, че всеки възприема информацията за различно време? :D

Дам. Една колежка с фотографската си памет прочита нещо и го е наизустила. Ама след 3 месеца като се е насложило новото запаметяване върху старото (щото нейното не е научаване) и вече не помни нищо.
Та всеки по различен начин/място/време учи. Хубаво е човек да си намери начина.
Не знам защо всеки казва отделете си еди колко си време за всеки изпит и т.н. Ами като са ми сложили изпитите две седмици след лекциите буквално няма как да си разпределя времето и моментално изпращам няколко изпита на поправка, че да имам повече време. В другия ми живот се надявам да не избирам пак между редовно/задочно обучение и да живея в чужбина, че си е ебало майката с тия пътувания вече...

DisappointedDreamer
03-02-2013, 11:28
Всъщност, 2-3 часа на ден откакто е започнала сесията ви са достатъчно уморено да усвоите материала + да прекарате цял ден учейки преди деня на изпита. Това, което повечето правят, визирам мои съученици, е че до последно не хващат нищичко и после прекарват 10+ часа в наиузустяване на материала, който веднага след изпита забравят.

И преди да ме упрекнете, че съм само 11-ти клас, и не разбирам от количеството материал... Еми, не е така, поради 'програмата', която уча. (6 предмета, 2 години материал, никакви изпити освен накрая на 12-ти клас).

Violenza
03-02-2013, 11:40
^Не е така. Ще се убедиш, като станеш студентка.

Наистина 2-3 часа на ден направо не е учене. Пак казвам обаче, че много зависи кой колко бързо възприема. Аз лично за 2-3 часа на ден по време на сесия, не мога дори да прочета (баш само прочит) учебниците и материалите за Един изпит. Какво остава това да ми е ученето. И това при все, че съм далеч от мисълта, че специалността ми е от най-трудните. Просто материалът е адски много и нямаш никакъв шанс да минеш между капките, при нас, защото всички изпити са устни и то не пред 1 професор.

ПП: Мимс, ти ми получи преди онова ЛС с отговора, нали?

Blab
03-02-2013, 11:53
не знам, хора.
моята сесия обикновено е в рамките на 7-10 дни, в които се осъществяват 9-15 изпита.
поправителна е седмицата след редовната, т.е. - просто втора дата, за който не може да се появи.
четенето е целогодишно, със седмични проверки, предвид формата на обучение. и пак, като заседнеш да четеш (преговаряш) преди изпит, ти трябват няколко 16+часови дни за всеки, още толкова, за да си събереш материали и да набацаш и няк'ва представитена курсова, за цвят. не си е работа. ако ти пука, де. 3-ка можеш да изкараш без проблем;

//ако имаше смисъл от цялото нещо...

mimsssssss
03-02-2013, 12:46
Violenzа, за отговора от твоята приятелка ли? Да, получих го. Но хич не ми се стои в София 4 години, та най-вероятно няма да го бъде, тъй като нито задочно, нито дистанционно го има.
Аз пък имам и проблем със запаметяването, не е едно и две. И специалността ми е интересна, не е трудна, записах си я със желание (беше ми само това, не съм искала нищо друго) и пак ми е зор. Понякога се нервирам на себе си кво мрънкало съм :D К'ви 2-3 часа, к'во нещо?! Аз в момента спя по 8 часа, по 14 долу горе чета, пиша и смятам и през останалите свободни ям и влизам в нета. Гледам на всеки час да си правя по 10мин почивка и аз като Сисито, че да не ми излиза пушек през ушите.

JoLLiE92
03-02-2013, 13:24
Вземи един-двама колеги и учете заедно. :)

mimsssssss
03-02-2013, 14:11
А? Към кой това :D че вече май не съм в час и аз...

JoLLiE92
03-02-2013, 14:52
Към теб, на мен ми е по-добре да уча с 1-2 човека около мен, но не прекалено много, че да се лигавим и нищо да не правим.

mimsssssss
03-02-2013, 14:55
Ми няма как да стане този номер, не съм в България. Иначе винаги с моята приятелка ходим 2-3 дена преди изпити, за да видим кой до къде е стигнал и да повисим малко в библиотеката ако ни трябва нещо/помощ.

SisiStrange
03-02-2013, 15:43
Към теб, на мен ми е по-добре да уча с 1-2 човека около мен, но не прекалено много, че да се лигавим и нищо да не правим.
A!!!! Same! 8-) С най-добрия ми приятел учим редовно заедно за всеки изпит. Мноооого обича да слуша и да му обясняват, така помни. Аз пък като обяснявам помня. Най-хубавото е, че задава въпроси и така ми става всичко още по-ясно. Зададат ли ти въпрос, който не знаеш, хващаш да ровиш, намираш и накрая няма празно.

2-3 часа на ден са ми достатъчни за изпити, при които целия материал е обхванат от лекциите. Така се събира към тетрадка-2 за изпита и е съвсем приемливо. Но за 2-3 тома биохимия (примерно) или тухлата "Органична химия", или кой да е предмет с решаване на задачи, никакъв шанс. Не съм сигурна дали е до възприемане или до това кой как си предава материала. Има предмети, които уж се водят сложни, но лекторите са уникални, направо слънца, обясняват всичко така, че ти се набива в главата и за изпита буквално си попрочиташ, и е достатъчно за 6. На други нищо не им се разбира или разтягат локуми и после се учи до главоболие. Поне аз съм различно схватлива и запаметяваща спрямо това дали ми харесва преподавателя. Може и да е грешна система (най-вероятно), но се налага някой малко поне да ме запали по предмета си, за да положа хубаво усилия. Поне автор или преподавател. Примерно, сега не си харесвам особено лекторката по биохимия как обяснява, но Ленинджър е направо като художествена литература и хваща интереса.

SisiStrange
03-02-2013, 16:01
ПП.
да прекарате цял ден учейки преди деня на изпита.
Това пък за мен е нещо като кошмар. Винаги гледам деня преди изпита всичко да е минато и да има само кротък преговор. Иначе като се събудя сутринта първата ми мисъл е, че утре съм на изпит, а има еди си колко материал, който още не знам. Хваща ме някаква стабилна паника и помня особено бавно.

LoupGarrou
03-02-2013, 20:29
Аз в момента спя по 8 часа, по 14 долу горе чета, пиша и смятам и през останалите свободни ям и влизам в нета. Гледам на всеки час да си правя по 10мин почивка и аз като Сисито, че да не ми излиза пушек през ушите.

Сериозно ?! Как го правиш ? ... Аз и да искам не мога да се заставя да чета толкова време. 30 минути и съм аут, все едно, че имам дефицит на вниманието, обаче силно ме съмнява, по-скоро е личностна характеристика. Иначе, обожавам да чета, стига да не е свързано с училище, а сега университета.

При мен процедурата е следната, ако някой разказва, познат или добър лектор - помня лесно. С едно изключение - ако лекциите са рано сутрин (8ч) ... Тогава нито чувам, нито виждам и се събуждам чак към 11. Уча 1-2 дни преди изпитите, минавам материала 1-2 пъти, зависи за колко стигне времето, съкращавам го и пак чета. Имах една седмица с няколко изпита (4) един след друг и почти не спах.
На единия имах 5, което доведе до успех 5,88 и се бях ядосал доста поради ред причини.


Иначе, сега чета за кандидат-студентски изпити и ми е много тъпо, защото материалът е много и трябва да се зубри, а със зубренето никак не ме бива ...

JoLLiE92
03-02-2013, 21:06
Да, и при мен е същото. Казват ми "айде да се съберем да ни обясняваш еди кое си" после следва "как ше ви обяснявам като и аз не го разбирам?!" и накрая го научаваме. :D На мен предимството ми е , че мога да определям най-важното от всичко, а и да превеждам информацията от учебника на човешки език. :cool: И че повтарям по 80 пъти бавничко и докато не го разберат не минавам нататък :D

SisiStrange
03-03-2013, 05:40
Да, и при мен е същото. Казват ми "айде да се съберем да ни обясняваш еди кое си" после следва "как ше ви обяснявам като и аз не го разбирам?!" и накрая го научаваме. :D На мен предимството ми е , че мога да определям най-важното от всичко, а и да превеждам информацията от учебника на човешки език. :cool: И че повтарям по 80 пъти бавничко и докато не го разберат не минавам нататък :D
Нали? Аз в гимназията му пишех наново уроците по история по забавен и простичък начин. ;д И после го изпитвах. ;д

mimsssssss
03-03-2013, 19:18
Сериозно ?! Как го правиш ? ... Аз и да искам не мога да се заставя да чета толкова време. 30 минути и съм аут, все едно, че имам дефицит на вниманието, обаче силно ме съмнява, по-скоро е личностна характеристика. Иначе, обожавам да чета, стига да не е свързано с училище, а сега университета.

При мен процедурата е следната, ако някой разказва, познат или добър лектор - помня лесно. С едно изключение - ако лекциите са рано сутрин (8ч) ... Тогава нито чувам, нито виждам и се събуждам чак към 11. Уча 1-2 дни преди изпитите, минавам материала 1-2 пъти, зависи за колко стигне времето, съкращавам го и пак чета. Имах една седмица с няколко изпита (4) един след друг и почти не спах.
На единия имах 5, което доведе до успех 5,88 и се бях ядосал доста поради ред причини.


Иначе, сега чета за кандидат-студентски изпити и ми е много тъпо, защото материалът е много и трябва да се зубри, а със зубренето никак не ме бива ...

Много трудно, тъй както казах имам проблем със запаметяването. Примерно за години, т.е. числа ми е най-трудно. Единственото голямо число, което съм запомнила е един телефонен номер на приятелката ми от ученическите години. Тя е с тази карта от преди 9 години и така. Иначе рождени дни помня супер малко, а за години изобщо.
Проблем от части имам и с концентрацията - ако ми говорят на български и чета се побърквам буквално и не разбирам нищо. Най-добре уча на музика. И пиене на нещо и почивки. Ако чета 30-40-50мин си правя почивка. Никога не сядам 3-4 часа да уча. После ще съм труп и няма да мога да правя нищо.
Иначе до сега такова учене не ми се е падало. Обикновено и в училище и за матури/кандидатски изпити не е било така. Сега просто и материала ми е много и е доста непознат. А и в момента някои от учебниците са ми на нечовешки език - повечето е терминология и нови думи, та ми трябва страшно много време да си перифразирам една тема в разбираема за мене форма. Иначе нямам успех с учебника по Измервания, математиката не е за мен, формулите още по-малко, не знам какво ще правя даже.

aks13v
03-03-2013, 20:33
Егати, кво не ме разбрахте. По време на сесия уча по 2-3 часа на ден 5-7 дена подред, тва са дните преди изпита. Тая сесия ми беше изпит точно през 7 дена и примерно след всеки изпит си правих 2 дена почивка и чета 5 дена за следващия. През сесията не чета нищо, само хода на лекции, слушам и пиша. Според мен не е най-важното да учите супер много, да зубрите и т.н. Даже не е желателно. По-важно е да си разпределите времето и примерно учебника ми беше 400 страници, по 100 стр. на ден и за 4 дена го припатках. Също тва е 2-3 часа може се каже без почивките, щото като доста хора прочитам 15-20 страници и правя почивка половин час :D

ПП: Уча маркетинг.

marin4itu
03-03-2013, 21:09
Уча предучилищна и начална училищна педагогика и за 5те години на обучение, общо взето имам всякакви предмети. За да науча нещо, задължително трябва да съм била на лекции. Ако не съм била на някой предмет, после колкото и да чета, трудно схващам. Пък аз съм задочно, на лекции сме от 8 до 8, често и без обедна почивка. След 4 след обяд съм просто неадекватна. Хубавото на последния семестър беше, че след 6-7 часа математика, имаме рисуване или пияно и се разтоварваме.

mimsssssss
03-03-2013, 21:31
Егати, кво не ме разбрахте. По време на сесия уча по 2-3 часа на ден 5-7 дена подред, тва са дните преди изпита. Тая сесия ми беше изпит точно през 7 дена и примерно след всеки изпит си правих 2 дена почивка и чета 5 дена за следващия. През сесията не чета нищо, само хода на лекции, слушам и пиша. Според мен не е най-важното да учите супер много, да зубрите и т.н. Даже не е желателно. По-важно е да си разпределите времето и примерно учебника ми беше 400 страници, по 100 стр. на ден и за 4 дена го припатках. Също тва е 2-3 часа може се каже без почивките, щото като доста хора прочитам 15-20 страници и правя почивка половин час :D

ПП: Уча маркетинг.


Сори за тъпия въпрос - казвам тъп, щото може би аз съм тъпа - ама как по дяволите четеш учебник от 400страници за 4 дена и си го научил? Това не ти е художествена литература с две-три главни случки, 4 главни героя и една развръзка, че да го запомниш. 400 страници, са около 30-40 теми по мое мнение. Всяка си има важните неща, теоремите, хипотезите, теориите, ако искаш термините или там каквото е по твоята специалност. Еми за 4 дена как се научава нещо от тоя мащаб с прочитане веднъж? Едно прочитане е запознаване с материала от учебника на чиите лекции си присъствал... изобщо не е научаване според мен (не говоря за зубрене, фотографска памет, бързо четене по диагонал и т.н.)

aks13v
03-03-2013, 21:44
Еми лесно, специално в тоя случай, учебника можеше да се ползва на изпита. НО без да има упътване, без да си чел и да знаеш за какво става въпрос, използването му няма как да ти помогне. Но да кажем в по-нормални ситуации примерно имам да НАУЧА, а не само да прочета към 100 страници лекции за 5 дена, разделяш си по колко страници на ден, четеш два пъти, един бавно и един бързо и се научават. Обаче много заивиси от предмета, който учиш, абе много относително. Ако е нещо, дето трябва да мислиш е лесно, се ще блъфираш и ще кажеш нещо, но ако е примерно статистика, там не става само с мислене.

mimsssssss
03-03-2013, 21:52
^ Така си е. Ние като почнахме да учим, ни предупредиха да не разтягаме локуми, да не пише есета от типа "аз мисля така" и да не разказваме конкретни житейски случки. Що повечето си мислеха, че ще учим Свят и личност... :D Както и да е. Аз не знам от моя курс освен тия дето имат знания по математика и програмистика, кой друг ще си научи материала по Измервания...
Поне мога да кажа, че съм се подготвила за 2 предмета за тия две седмици. За другите - ще присъствам, пък поне да видя как протича изпита и какво се дава, ако може да направя нещо за повече от 4 ще остана, ако не - на поправките.

aks13v
03-03-2013, 22:08
Ти да не си на триместри, щото моята сесия свърши от известно време.

mimsssssss
03-03-2013, 22:28
Не, на два сме, задочно обучение съм.

aks13v
03-03-2013, 22:46
Ето от къде идвала разликата, аз съм редовно, все още.

SisiStrange
03-04-2013, 03:57
Е, това хубаво, ако имаш 7 дена между изпити. 8-) Или 5. На последната сесия максимумът ни беше 3 дни между изпити. Не, пардон. Излъгах. С изкл. на 1 - органичната химия. Там имахме 5. Останалите предмети, обаче си бяха по една тухла 7-800стр и за 3 дни без лекции или без яко засядане вкъщи, нямаше как да стане.

Бтв, мимссс, то е ясно, че около сесията помниш нещата най-добре и после лека полека забравяш различни факти. Няма как в рамките на 2-3 месеца наистина хубаво и ясно да запаметиш 5-6 съвсем отделни и много често несвързани помежду си тухли, които де факто са цели дялове от специалността ти. Затова лятото ей така между другото си вади от време на време учебниците и си препрочитай. Припомняй. За да се бетонира всичко лека полека.

mimsssssss
03-04-2013, 17:15
Да не пускам нова тема, имам един въпрос. Ако/и къде/ се изкарва сертификат за английски език - има ли някаква давност/срок/? Мисля, че ще ми е нужен за една работна позиция и не съм решила дали да карам курсове. Мисълта ми е, има ли нещо, което е без срок и мога да си го ползвам като документ за напред?

Chacho
03-05-2013, 07:43
Да не пускам нова тема, имам един въпрос. Ако/и къде/ се изкарва сертификат за английски език - има ли някаква давност/срок/? Мисля, че ще ми е нужен за една работна позиция и не съм решила дали да карам курсове. Мисълта ми е, има ли нещо, което е без срок и мога да си го ползвам като документ за напред?

Абе те имат срокове, но специално в работата не ги гледат толкова. По 2 до 5 години са повечето. Кеймбриджските бяха доживотни, когато ги карах, ма обмисляха да им сложат и на тях давност. Изкарай си какъвто и да е, ще можеш да го ползваш занапред. Давността може да повлияе за университет.

anonymous708973
03-05-2013, 10:46
Да не пускам нова тема, имам един въпрос. Ако/и къде/ се изкарва сертификат за английски език - има ли някаква давност/срок/? Мисля, че ще ми е нужен за една работна позиция и не съм решила дали да карам курсове. Мисълта ми е, има ли нещо, което е без срок и мога да си го ползвам като документ за напред?

Сертификатите на Кеймбридж - FCE, CAE, CPE (подредени по трудност във възходящ ред) са безсрочни.
Тойфел-ът е със срок 2 години. Има и други, но тези са най-разпространените.

mimsssssss
03-06-2013, 13:09
Оу, благодаря много :) Точно такива безсрочни ме интересува да си имам, че ми отварят повечко вратички ако имам сертификат и за английски.
Днес ми мина първия изпит, благополучно мога да кажа. Забравих да напиша за мантизъм и аболия, не можах да се сетя всичко, беше ми много притеснено. Дори и после си мисля, уж всичко съм написала. Чак като взехме всички да коментираме к'во е трябвало да се пише и включих, че трябваше и тези да добавя. Ама карай, на много заради липсата да ми пише 5. Ама то за тоя изпит е трудното да те допуснат, от там нататък - добре :)

draid
03-06-2013, 19:18
Егати, кво не ме разбрахте. По време на сесия уча по 2-3 часа на ден 5-7 дена подред, тва са дните преди изпита. Тая сесия ми беше изпит точно през 7 дена и примерно след всеки изпит си правих 2 дена почивка и чета 5 дена за следващия. През сесията не чета нищо, само хода на лекции, слушам и пиша. Според мен не е най-важното да учите супер много, да зубрите и т.н. Даже не е желателно. По-важно е да си разпределите времето и примерно учебника ми беше 400 страници, по 100 стр. на ден и за 4 дена го припатках. Също тва е 2-3 часа може се каже без почивките, щото като доста хора прочитам 15-20 страници и правя почивка половин час :D

ПП: Уча маркетинг.

След това твое изказване, аз не вярвам че рядко имаш лесен изпит, по-скоро рядко имаш труден явно.

Yen_is_bacK
03-06-2013, 19:41
уча за сърцетуп .

marilyn
03-07-2013, 17:08
Много учите, деца, много учите.

Оф... аз да си помрънкам и тук, че трябва да правя гадна курсова...

мрън, мрън

TheBeliever
03-07-2013, 17:20
След това твое изказване, аз не вярвам че рядко имаш лесен изпит, по-скоро рядко имаш труден явно.

Маркетинг се учи лесно.

И аз се включвам към помрънкването. Два проекта за осем седмици + дипломната. Щото сме имали много свободно време. :lol:

mimsssssss
03-07-2013, 17:22
Мале, не ми се мисли другата година за дипломна. И някъв стаж ми викат, че "трябва" да карам :D
Айде едно общо "мрън" да извикаме...
Бях днес 4 часа в библиотеката, много спокойно ми беше там на тишинка и си учих чудно. Прибирам се тука - дум, тряс, кряс, музики, хилене... ужас. Утре направо в 10 сутринта отивам и само за обяд ще се изнижа, че тука тоя шум не се търпи.

SisiStrange
03-07-2013, 17:27
Искам да кажа, че обожавам физикохимични методи точно толкова, колкото не харесвам самата физикохимия. И че имаме най-добрия учител по Свободни радикали в биологията и медицината, и по Радиоизотопни технологии. Тези 3 неща ме карат да се радвам, че уча това. :) И биохимията де. Благодаря ти, Ленинджър.

/ Убийте ме не разбирам защо в курсовите работи не ни дават да правим експерименти. о.О Това било за дипломна работа. Толкова е нелогично...

Violenza
03-07-2013, 17:35
Маркетинг се учи лесно.

Сигурно. :lol:


Хайде да не почваме пак темата с това кое се учи лесно и кое трудно.

mimsssssss
03-07-2013, 17:57
Искам да кажа, че обожавам физикохимични методи точно толкова, колкото не харесвам самата физикохимия. И че имаме най-добрия учител по Свободни радикали в биологията и медицината, и по Радиоизотопни технологии. Тези 3 неща ме карат да се радвам, че уча това. :) И биохимията де. Благодаря ти, Ленинджър.

/ Убийте ме не разбирам защо в курсовите работи не ни дават да правим експерименти. о.О Това било за дипломна работа. Толкова е нелогично...
Хаха, да те е яд, пък аз правя експеримент... по експериментална хихи, курсова оформям сега, за дипломната не ми се мисли каква занимавка ще е... И си правим и изследвания де - явно зависи от специалността.

SisiStrange
03-07-2013, 18:04
Хаха, да те е яд, пък аз правя експеримент... по експериментална хихи, курсова оформям сега, за дипломната не ми се мисли каква занимавка ще е... И си правим и изследвания де - явно зависи от специалността.
То и ние правим, ама точно в курсовата не ни дават да включим. 8-) Мен затова ме е яд. На работа участвам в супер интересни проекти и могат да излязат много хубави експерименти като за особено красива курсова. Ама не. 8-)

JoLLiE92
03-07-2013, 18:27
Хайде да не почваме пак темата с това кое се учи лесно и кое трудно.
+
Ако учиш сериозно, всичко се учи трудно, но ти носи удоволствие. :)
Иначе и аз съм на мнение, че 2-3 часа на ден по време на сесията е безкрайно малко. :D

SisiStrange
03-07-2013, 19:07
Всъщност, ако учиш сериозно, нещата ти се виждат една идея по-лесни. Ние в крайна сметка не спорим за трудност, а за количество на материала. Което определя трудността на изпита, не на самия предмет.

TheBeliever
03-07-2013, 19:35
Сигурно. :lol:


Хайде да не почваме пак темата с това кое се учи лесно и кое трудно.

Добре.

На мен ми е лесно да уча маркетинг.

Така по-приемливо ли ви звучи?

aks13v
03-07-2013, 21:01
Маркетинг било лесно да се учи :D ahahahhahahah. Сигурно, обаче ти твоя маркетинг да не го учиш от wikipedia и съответно от там да ти дават дипломата. Ех лапешкари завидливи.
ПП: И , ако не се бъркам, маркетинг в България се учи само на едно място, говорим за държавни университети, частното не е образование.

TheBeliever
03-08-2013, 04:09
Маркетинг било лесно да се учи :D ahahahhahahah. Сигурно, обаче ти твоя маркетинг да не го учиш от wikipedia и съответно от там да ти дават дипломата. Ех лапешкари завидливи.
ПП: И , ако не се бъркам, маркетинг в България се учи само на едно място, говорим за държавни университети, частното не е образование.

Четвърти курс Маркетинг в държавен университет. Кака съм ти и определено нямам за какво да ти завиждам, така че се успокой.

Това, че на мен материята ми се вижда лесна не означава, че подценявам специалността или икономическите науки като цяло. Не виждам защо скачате.

Chacho
03-08-2013, 05:57
Колко повече математика, толко по-трудно. ^^

JoLLiE92
03-08-2013, 06:36
Колко повече математика, толко по-трудно. ^^
:D Ако видиш в моя университет математиката, ще се хванеш за главата. Ужасява ме как закръглят, после умножават, кво правят и накрая задачата има поне 5 възможни отговора според зависи къде и как са закръглили.....
Иво, и при нас има маркетинг. :) Даже са в моя поток, та знам точно какво учат.

Violenza
03-08-2013, 08:16
Колко повече математика, толко по-трудно. ^^
При нас висшата математика се води най-лесният предмет и носи най-малко кредити. :D

Отделен въпрос е, че на мен ми върви само като решавам супер много задачи, а просто сега нямам никакво време и нея да я мисля.

aks13v, най-добрите университети са именно частните. Говориш глупости.

JoLLiE92
03-08-2013, 08:19
aks13v, най-добрите университети са именно частните. Говориш глупости.
Ти учиш в чужбина. Свободните тук са ....... :Д

Yen_is_bacK
03-08-2013, 08:24
Пощенския в София рулз :D:D:D

anonymous708973
03-08-2013, 11:53
Ти учиш в чужбина. Свободните тук са ....... :Д

И в чужбина има големи издънки сред частните университети. Онзи ден слушах история от достоверен източник как някво момиче (българка) следвало в частен университет в Ангия, обяснявала как само щракат с пръсти и се преместила в държавно уни, където я спуквали.


Маркетинг било лесно да се учи ahahahhahahah. Сигурно, обаче ти твоя маркетинг да не го учиш от wikipedia и съответно от там да ти дават дипломата. Ех лапешкари завидливи.
ПП: И , ако не се бъркам, маркетинг в България се учи само на едно място, говорим за държавни университети, частното не е образование.
Бахти смешния. Много се кефя, като ги насират такива като теб. Язък, че учиш готина специалност.

И аз исках да уча маркетинг, ако щях да уча в България, но ще съм в чужбина и прецених, че е по-добре да ми остане за втора специалност или магистратура. Мечтана професия <3

JoLLiE92
03-08-2013, 11:57
Маркетингът въобщеее не е за мен. Осъзнах го, когато го учихме като предмет предния семестър. :D хич не ставам. Не казвам, че е лоша професия - ни най-малко, но не е никак подходящо за мен. Поне си го осъзнавам. :D

draid
03-08-2013, 13:13
Тука изкарахте че маркетинга е като ядрена физика направо...

anonymous708973
03-08-2013, 13:16
Маркетингът въобщеее не е за мен. Осъзнах го, когато го учихме като предмет предния семестър. :D хич не ставам. Не казвам, че е лоша професия - ни най-малко, но не е никак подходящо за мен. Поне си го осъзнавам. :D

Що бе? :)

JoLLiE92
03-08-2013, 13:25
Не съм настроена към продажби и реклама, защото знам как маркетинговите трикове и на мен не ми минават, според мен добра е "продуктовата концепция" - тоест ако продуктът е добър, ще се продава сам. :) Не си се представям да работя в рекламния бизнес.. не знам точно как да го обясня :Д Не го чувствам като нещо за мен.

Violenza
03-08-2013, 14:13
Тука изкарахте че маркетинга е като ядрена физика направо...
Много ясно.

SisiStrange
03-08-2013, 17:03
Тука изкарахте че маркетинга е като ядрена физика направо...

Аз пък от всички физики, ядрената я харесвах най-много. И хич не ми беше трудна. 8-) Най-нечовешка ми е Физикохимията.

draid
03-08-2013, 20:01
Аз пък от всички физики, ядрената я харесвах най-много. И хич не ми беше трудна. 8-) Най-нечовешка ми е Физикохимията.

За физиката има един виц за идеално кръгъл кон във вакум... Като цяло явно не си се сблъсквала със сериозната Физика и термодинамиката :D

SisiStrange
03-08-2013, 20:13
Дай пример да видя сблъсквала ли съм се. 8-) Така не мога да кажа. Разпределянето на различен материал в рамките на 1 и същи предмет по специалности са ми пълна мъглявина. Иначе започнахме да учим термодинамика в първи курс, после продължихме и във втори. Признавам, задачите особено, когато се иска да извеждаш формулите почти от нулата (демек почти всичко във физикохимията 8-) ) са удар под кръста. Самата теория, обаче, е приятна.

draid
03-08-2013, 20:15
Я ми кажи как си с диференциалните уравнения и ще видя дали има смисъл да се обяснявам, защото силно ме съмнява, че знаеш за какво става дума в тоя дял на физиката, камо ли да казваш че е лесна.

SisiStrange
03-08-2013, 20:25
Я ми кажи как си с диференциалните уравнения и ще видя дали има смисъл да се обяснявам, защото силно ме съмнява, че знаеш за какво става дума в тоя дял на физиката, камо ли да казваш че е лесна.

Горе/долу се оправям, макар че като цяло математиката ми е слаба страна (типично за биолог). Може би не съм се изразила правилно. Не я считам за лесна най-общо /при нас поне на физиката като предмет въобще имаше най-много скъсани след математиката/. Спрямо това, което сме учили ние, сравнено с другите физики, ми е било най-лесно досега. Приемам, че по физичните специалности са ни натоварвали горе/долу на едно ниво. Та физикохимията мен ми взе душата. Колоидните системи също. Като гледам биофизиката също се очертава да е трудна (но това ще се изясни след около година). /Нормално да не са ни давали същите неща като на физици. 8-) Нямаше да е честно.

NJ
03-10-2013, 19:06
може ли някой да ми обясни каква е разликата между финанси и финансов контрол?

pifiella
03-11-2013, 16:06
може ли някой да ми обясни каква е разликата между финанси и финансов контрол?
Финансите са обща специаност, а вече по-тясна специализация е финансов контрол(данъчен ставаш).
Може и да съм в грешка.

mimsssssss
03-15-2013, 17:03
Последните два дена се изложих, имам две четворки. Първите три изпита ги взех с петици. Остана ми един за май месец и халяля - 4 курс, алелуя. Остава да реша/намеря къде да си карам стажа, никъде връзки нямам, голямо чудо ще е.

JoLLiE92
03-15-2013, 19:59
Заслужава ли си да ходя на Еразъм? :)

Blab
03-15-2013, 20:42
Заслужава ли си да ходя на Еразъм? :)
зависи от специалността ти.
зависи от възможностите за университети и програми.
също от това кой курс си и дали ще ти признаят кредитите, натрупани в чужбина, или ще трябва да бъхтиш 2-но повече изпити, като си дойдеш.
и куп други работи.
най-вече приоритетите ти. с какви нагласи отиваш и т.н.
//за мен Еразъм не е сериозна програма, в кратката си форма, освен ако не е с проучвателна цел и/или отваряне на хоризонти/"гледане" на свят и прочее.

JoLLiE92
03-15-2013, 20:58
Аз съм МИО и би било ползотворно, освен ако не е някаква пълна пародия. Те и бригадите бяха уж великото нещо, а се оказа въздух под налягане. 2 курс съм, чувала съм, че кредитите се изкарвали сравнително лесно. Би ми било странно да уча икономика на немски или английски, но ще трябва да се справя. Дали си заслужава, дали тея субсидии стигат ... де да знам какво да питам :Д дали си заслужава общо взето :)

therichbitch
03-22-2013, 20:09
- не, не стигат грантовете
- кредитите се събират лесно, изпитите трудно се признават (пак зависи какви са ви предметите де)
+ ще видиш свят
+ втори курс си, има кога да си вземеш изпитите

NomNomNom
03-22-2013, 23:19
Отписах се от КН, СУ, чудя се дали да записвам есента, и какво съответно, но сигурно ще поизчакам, нещо не ми се учи в някакви институции.
Още проучвам някакви весели задочни, в су съкват - математика и информатика за фми, или физика/инженерна физика във фф, или телекомуникации в колежа.

Накрая ще пропусна и тази година, и ще запиша някаква психология и ще уча нещо с кеф, а не някакви остарели технологични бози.

Chacho
03-23-2013, 06:04
Отписах се от КН, СУ, чудя се дали да записвам есента, и какво съответно, но сигурно ще поизчакам, нещо не ми се учи в някакви институции.
Още проучвам някакви весели задочни, в су съкват - математика и информатика за фми, или физика/инженерна физика във фф, или телекомуникации в колежа.

Накрая ще пропусна и тази година, и ще запиша някаква психология и ще уча нещо с кеф, а не някакви остарели технологични бози.

Че за кво ти е задочно във ФМИ, то там по подразбиране всичко е без присъствие. :D

Съответно ходиш само на тва, на което ти е кеф. Ма то така или иначе, ако не е математика, не си заслужава да ходиш, щото можеш да си го прочетеш вкъщи. Което си се отнася всъщност и за математиката до голяма степен.

Fisherman
03-23-2013, 07:10
Тая физика ще ме довърши и физическия факултет е един пущиняк,като отида там се депресирам

Blab
03-23-2013, 07:14
Отписах се от КН, СУ, чудя се дали да записвам есента, и какво съответно, но сигурно ще поизчакам, нещо не ми се учи в някакви институции.
Още проучвам някакви весели задочни, в су съкват - математика и информатика за фми, или физика/инженерна физика във фф, или телекомуникации в колежа.

Накрая ще пропусна и тази година, и ще запиша някаква психология и ще уча нещо с кеф, а не някакви остарели технологични бози.
амин, сестро!:Д

//завършвам след има-няма 2 месеца и много се чудя за магистратура. истината е, че образованието в този му вид е единствено и само наливане на парички в един продънен ботуш (като в приказката). и не води до никъде. та, да, нищо не казах, ама да си кажа:Д

Wednesday666
04-03-2013, 06:55
Аз да се оплача 8-).
Моите преподаватели са откачили.
И тая математика ме побърква.
Никога не съм твърдяла, че разбирам всичко, но схващам повечето неща и се справям.
Ама тия как очакват да уча интеграли и всичко останало, като прескачат от урок на урок и въобще не упражняват предадената теория?
Нямам думи, накрая ще се задоволя с четворката и съм му ебала майката, писна ми вече.

Chacho
04-03-2013, 08:39
Аз да се оплача 8-).
Моите преподаватели са откачили.
И тая математика ме побърква.
Никога не съм твърдяла, че разбирам всичко, но схващам повечето неща и се справям.
Ама тия как очакват да уча интеграли и всичко останало, като прескачат от урок на урок и въобще не упражняват предадената теория?
Нямам думи, накрая ще се задоволя с четворката и съм му ебала майката, писна ми вече.

Е тва е уни, дават се по 1-2 задачи да се види кво представлява, ма упражняването става вкъщи.

DisappointedDreamer
04-04-2013, 12:57
Е тва е уни, дават се по 1-2 задачи да се види кво представлява, ма упражняването става вкъщи.

И в гимназията е така.

Fisherman
04-04-2013, 13:39
Да бе и мойте така претупаха материала,на сесията дадоха лимеси,които не можах въобще да реша,иначе бях изрешавал всички предишни контролни и връзвах 4ки,обаче на сесията се изакаха върху моите знания по висша математика и не ме пуснаха

Wednesday666
04-04-2013, 13:52
Е тва е уни, дават се по 1-2 задачи да се види кво представлява, ма упражняването става вкъщи.

Да бе, 1-2 задачи окей, ама има материал, който ще ми го сложат на изпита и на контролното преди това, върху който няма ама Грам упражнение. Просто така са решили.

Chacho
04-04-2013, 14:35
Кое ще включат в изпита ти?

Wednesday666
04-04-2013, 18:24
Кое ще включат в изпита ти?

Матрици примерно. Айде, триъгълната я чатнах донякъде, ама обратната.. Нииищо :D..
Чувствам се глупава :D..

BlackWings
04-04-2013, 19:50
Ъм това е нещо , с което и аз трудно свикнах първите 1-2 години в университета. Не е като в училище - никой не ти налива в главата с фуния дума по дума , не ти се дава дословно в кой учебник да гледаш от къде- до къде , не се занимава да ти затвръждава упражнения и т.н. Имаш дадени базовите неща - останалото - твоя грижа. Търсиш , гледаш , четеш , ако не ти е ясно - преподавателите имат приемно време - ходиш , чакаш , буташ се , питаш - сам. Никой не те търси дали си разбрал , дали си видял.
Не че не съм се чувствала и аз така да 8-) - "Ебаси , това толкова бързо ли ни го преподадоха , или просто аз съм тъпа и нищо не зацепих "

Fisherman
04-04-2013, 19:56
Въобще не е страшно в тоя университет аз къвто бех тройкаджия в даскало сега вързах успех 5,50,като не броим двойката по Висша математика,защото суси така смята успеха,само взетите изпити.Естевствено хората които не се интересуват имат 3 и 2 ма аз искам да ги знам тия неща плюс тва не можеш да работиш със здравето на хора и да не знаеш какво е парентерално приемане на медикамент

Wednesday666
04-04-2013, 20:59
Ъм това е нещо , с което и аз трудно свикнах първите 1-2 години в университета. Не е като в училище - никой не ти налива в главата с фуния дума по дума , не ти се дава дословно в кой учебник да гледаш от къде- до къде , не се занимава да ти затвръждава упражнения и т.н. Имаш дадени базовите неща - останалото - твоя грижа. Търсиш , гледаш , четеш , ако не ти е ясно - преподавателите имат приемно време - ходиш , чакаш , буташ се , питаш - сам. Никой не те търси дали си разбрал , дали си видял.
Не че не съм се чувствала и аз така да 8-) - "Ебаси , това толкова бързо ли ни го преподадоха , или просто аз съм тъпа и нищо не зацепих "

Много си права, а и аз не очаквам да ми го налеят в главата.
По всички останали предмети си върша нещата както аз си ги знам, не ги чакам тях. Т'ва е все едно да чакаш от умрял писмо :D..
Обаче с висшата математика.. Там е друго. Теория не схващам, ако ще 20 пъти да го прочета.
Ако ми се покаже дори веднъж да е обаче - всичко почвам и го правя.
Самия принцип на прилагане на правилата ме убягва, когато не съм го упражнила.
Примерно на интеграли не бях на лекция, съответно не съм чула теорията.
Показа ми се веднъж на упражнението и хванах принципа на решаване и не ме притесняват вече.
Ама тая матрица.. Той ни показа една елементарна и после ми тресна съвсем друга на контролно.
Ся пак същата мизерия. Затова и се оплаках 8-)..


Въобще не е страшно в тоя университет аз къвто бех тройкаджия в даскало сега вързах успех 5,50,като не броим двойката по Висша математика,защото суси така смята успеха,само взетите изпити.Естевствено хората които не се интересуват имат 3 и 2 ма аз искам да ги знам тия неща плюс тва не можеш да работиш със здравето на хора и да не знаеш какво е парентерално приемане на медикамент

Съгласна съм. Все пак сме в тия университети с някаква цел, поне някои от нас.
Обаче твоята професия е много по-отговорна от моята, така че при теб пък вече абсурд да не ти се обясни.

violette94
04-04-2013, 21:47
Какво ще кажете за Европеистика в СУ? :)

AutumnTears
04-05-2013, 05:05
И аз бих искала да попитам за Политическите науки в УНСС и поднаправлението за Социология... дали си заслужава да уча такива специалности в икономическо ВУЗ? Какви бъдещи реализации имат тези специалности?

therichbitch
04-05-2013, 15:56
Какво ще кажете за Европеистика в СУ? :)

хората, които аз познавам, са доволни г/д :)

Chacho
04-06-2013, 08:15
хората, които аз познавам, са доволни г/д :)

Братовчедка ми не беше доволна. Имаше много висок успех, ама според нея било специалност "по малко от всичко" и записа икономика след като изкара европеистиката. Завърши и икономиката, и работи професия в тази сфера. Каза, че има колежки, които са се реализирали в областта на европеистиката, ма според нея не е много яка.

marilyn
04-16-2013, 18:59
Някой има ли идея как мога да се прехвърля от редовна в задочна форма на обучение, като става дума за същата специалност?

JoLLiE92
04-16-2013, 19:09
Да, като питаш отговорника за специалността си в университета (примерно). :) За всички унита е различно.

therichbitch
04-16-2013, 19:11
специалност "по малко от всичко"

и това го има, да; явно на тези, които аз познавам, им допада тази идея, за да имат по- голям избор над какво да се съсредоточат

marilyn, питай в твоя си университет, пък и трябва да си сигурна, 4е има задочна форма точно за твоята специалност :)

marilyn
04-16-2013, 20:55
Да, като питаш отговорника за специалността си в университета (примерно). :) За всички унита е различно.

Ще ходя тия дни до отдел "Студенти" и ще питам, но все пак исках да знам, някой ако го се е местил и желае да ми сподели. ;)

anonymous708973
04-16-2013, 21:13
Що ще прехвърляш, душа?

marilyn
04-16-2013, 21:18
Що ще прехвърляш, душа?

Не е твърдо решено. Още обмислям, лични причини, не ми е криво унито. :)

umri
04-17-2013, 09:55
Не е твърдо решено. Още обмислям, лични причини, не ми е криво унито. :)
Твоята специалност все тая дали си редовно или задочно. Можеш да правиш квото си искаш.

marilyn
04-18-2013, 21:12
Твоята специалност все тая дали си редовно или задочно. Можеш да правиш квото си искаш.

И все пак..

granger
04-19-2013, 11:30
Аз съм вътре с Европеистика,ако искам,де :D но ми е второ желание, ще се напъна за МИО. Европеистиката е нова специалност като цяло, е нова,нова 10 години,но сравнена с други...
Интересна ми е, запознах се с доста преподаватели от катедрата, политическа наука е,на засега МИО ми е първо желанийце.

prosto_chovek
05-02-2013, 15:34
В унсс се влиза. А аз в техническия седя сега и се чудя кога ще ми вземат протоколите по физика, какво ще правя на сесията :D

therichbitch
05-02-2013, 15:46
Аз съм вътре с Европеистика,ако искам,де :D но ми е второ желание, ще се напъна за МИО. Европеистиката е нова специалност като цяло, е нова,нова 10 години,но сравнена с други...
Интересна ми е, запознах се с доста преподаватели от катедрата, политическа наука е,на засега МИО ми е първо желанийце.

В СУ не е ли МО, а не МИО ?

granger
05-02-2013, 16:35
Преди го водиха МИО и оттам ми остана да го казвам. УНСС ми е резервен вариант пак с МИО, аа предпочитам СУ за международни отношения. Пак си има обучение и по икономика,което ме задоволява напълно.

SpiritInBlack
05-02-2013, 17:12
УНСС няма МИО за 1ви курс , моето направление става специалност МИО.

Уоу , тоя сайт 50 % са набор 94

granger
05-02-2013, 17:22
Знам ,че няма МИО за първи курс, затва ми е като резервен вариант. Еми все пак е тийн форум, искаш да са набор 50? То вече и нашия започва да се отдалечава от тайнството на тийнството!

therichbitch
05-02-2013, 17:24
Да, в СУ е по- добре :) Успех

granger
05-02-2013, 17:29
Благодаря :)

SpiritInBlack
05-02-2013, 17:38
Имам интересни наблюдения върху 94 . Миналата година нямаше толкова въпроси. Ставате все по-неориентирани

granger
05-02-2013, 17:41
Аз отдавна съм се ориентирала,че съм се и бърбокнала вече в СУ :D Ти кой набор бешИ?

JoLLiE92
05-02-2013, 18:27
В СУ не е ли МО, а не МИО ?
Да, разликата между МИО и МО не е ли ..... доста голяма??
granger то в УНСС всичко е така, не влизаш специалност, а направление. :) Не е като да няма МИО, просто го печелиш с оценки, а не да влезеш директно.

therichbitch
05-02-2013, 18:41
Да, затова всички се бутат във ФСК и като нафраскат 3-ките, не влизат във финанси (те заради това се бутат в това направление), а стават злобни счетоводители :Д:Д

granger
05-02-2013, 18:46
Разликата в МИО и МО е ,че МИОто е по -икономически насочено,бизнес и маркетинг, докато само в МО се води чисто политическа наука и правото е в повече.

JoLLiE92
05-02-2013, 18:52
Да, затова всички се бутат във ФСК и като нафраскат 3-ките, не влизат във финанси (те заради това се бутат в това направление), а стават злобни счетоводители :Д:Д
помня първия семестър асистентката по микро как даваше примери : "икономистът би направил така, а счетоводителят би направил еди как си" :D като цяло не са много уважавана част от нашето общество в университета :cool:
иначе не знам какви са им направленията, МИО-то с какви други е в групичка? :D

granger не по-икономически, а икономически насочено, докато в МО-то няма да имаш почти никаква икономика, освен най-задължителната за всички университети и специалности. МИО е за служител във външен отдел на международна фирма (въпреки че и митничари стават), а МО за дипломати. :)

granger
05-02-2013, 18:55
Знам разликата. Да ,МО си е политическа наука, ясно ми е това,просто се знам как съм с математиката и хич не ми е до икономика :D

JoLLiE92
05-02-2013, 19:08
Математика и икономика са противоположни понятия. Аз съм от математическа и първия семестър в унито като ми казаха, че еди коя си величина може да е равна на безкрайност, ми идваше да тропна с крак от възмущение. Освен това не можех да свикна, че "кривата на търсенето" всъщност е права и като започнаха да закръглят като безмозъчни и да получават различни крайни отговори в зависимост от това къде са закръглили, просто констатирах, че двете науки нямат нищо общо. Както и математиката няма общо с физика и информатика, колкото и да се опитват да ме убедят в противното.
Математика ще имаш като предмет един семестър и тя е безкрайно лесна ако слушаш малко в часовете и си решаваш задачите. Само интегралите са малко advanced, но не са болка за умиране.

granger
05-02-2013, 19:11
За мен всичко математическо, що включва азбука е advanced...:lol: Пък и винаги са ми били интересни полит. науки, вече се бърбокнах в една, ще пробвам в Мо-то ,че по ме кефи :D

JoLLiE92
05-02-2013, 19:14
Не очаквай нещо такова от МИО-то, при нас главно е икономика с международен привкус. :) В момента уча първия ми специален вече предмет - международен икономикс, което е ъпгрейд-а на микро и макро. :D Ако очакваш повече политически и дипломатически неща, влизай МО.

prosto_chovek
05-02-2013, 19:18
Ставайте инженери, бе, чувствам се така само аз прецакан :D Или специален.

pifiella
05-02-2013, 19:18
МО не е ли юридическа специалност?
Или пак съм в грешка?

pifiella
05-02-2013, 19:22
Ставайте инженери, бе, чувствам се така само аз прецакан :D Или специален.

Ако не вляза никъде,ама никъде, влизам в Техническия без изпит(индустриален мениджмънт май беше) и после ще ровим заедно по кофите.Навит ли си?:D

kalpazanka
05-02-2013, 19:22
Ставайте инженери, бе, чувствам се така само аз прецакан :D

И лекари, и лекари! :D

LadyDi
05-02-2013, 19:28
И лекари, и лекари! :D

ма моля ви се...
аз 2 + 2 смятам с елка, а като видя кръв припадам...

prosto_chovek
05-02-2013, 19:28
Ако не вляза никъде,ама никъде, влизам в Техническия без изпит(индустриален мениджмънт май беше) и после ще ровим заедно по кофите.Навит ли си?:D

Че матурата по БЕЛ малко изпит ли е? :D Аз ще ставам електроинженер, ти като станеш мениджър по индустриите, ще си направим фирма за поддръжка на електро инсталации :D Иначе ако се излъжеш за технт.нар. УП, демек ще струговаш болтове, примерно :D

prosto_chovek
05-02-2013, 19:29
И лекари, и лекари! :D

Тежко ни е :D

pifiella
05-02-2013, 19:34
демек ще струговаш болтове, примерно :D

Детската ми мечта е да режа талпи със зеге :D
От миналата година моята гимназия има някъв договор с ТУ,та все по-блестящи и гениални колеги очаквай.
Те идват! :D

JoLLiE92
05-02-2013, 19:34
Честно казано, индустрия в България няма много. :) Не знам какво ще работите после с тая специалност, освен един ден да ви пише на некролога инж. пред името.
На мен ми е леко странно момиче в ТУ-тата... не знам :D не мога да си се представа като инженер (поне за разлика от повечето, мога да напиша думата правилно :D )
Пифи, МО е международни отношения - по-ясно от това здраве. Дипломати, посланици, консули. :) "Юридическа" специалност за мен е само правото .. ?
Изключително много ме дразнеше като кандидатствах, че специалността се казва с някакво много завъртяно име, после не знаеш какво можеш да работиш и дали изобщо е това, което загатва името.

kalpazanka
05-02-2013, 19:36
Не знам какво ще работите после с тая специалност, освен един ден да ви пише на некролога инж. пред името.
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Ще ме умОриш

prosto_chovek
05-02-2013, 19:38
Честно казано, индустрия в България няма много. :) Не знам какво ще работите после с тая специалност, освен един ден да ви пише на некролога инж. пред името.
На мен ми е леко странно момиче в ТУ-тата... не знам :D не мога да си се представа като инженер (поне за разлика от повечето, мога да напиша думата правилно :D )
Пифи, МО е международни отношения - по-ясно от това здраве. Дипломати, посланици, консули. :) "Юридическа" специалност за мен е само правото .. ?
Изключително много ме дразнеше като кандидатствах, че специалността се казва с някакво много завъртяно име, после не знаеш какво можеш да работиш и дали изобщо е това, което загатва името.

Е как бе, ще ставаме майстори :D

prosto_chovek
05-02-2013, 19:38
Детската ми мечта е да режа талпи със зеге :D
От миналата година моята гимназия има някъв договор с ТУ,та все по-блестящи и гениални колеги очаквай.
Те идват! :D

А блестящи и гениални колеги струят и в момента, ти идея си нямаш какво се случва в техническия :D

pifiella
05-02-2013, 19:46
На мен ми е леко странно момиче в ТУ-тата... не знам :D

Аз познавам само едно момиче,което учи в ТУ,беше машина по математика.Не знам такива ли са ми познатите,или просто момичета няма, а това ме подсети за един култов виц. :D

therichbitch
05-02-2013, 19:46
"кривата на търсенето" всъщност е права

подробности :D

Иначе не съм на 100% съгласна с теб. Чисто технически, като дисциплини, нямат много допирни точки, но като начин на мислене и настройка имат сходства. Да кажем, че ако имаш добре развито математическо мислене, ще ти тръгне икономиката, обратната връзка - не :Д .

prosto_chovek
05-02-2013, 19:49
Аз познавам само едно момиче,което учи в ТУ,беше машина по математика.Не знам такива ли са ми познатите,или просто момичета няма, а това ме подсети за един култов виц. :D

Имаш един плюс да си добре изглеждащо момиче в техническия - винаги някой ти прави курсовите :D Иначе като виц - знаеш ли го за ламята?

pifiella
05-02-2013, 19:57
Не,не го знам.
Аз се сетих за тоя:
Общежитие на ТУ, около 11 ч вечерта. Една готина мацка се показва на прозореца и се провиква с все сила:
-Абеееее, няма ли мъже в това общежитие????
От някъде мъжки глас и отговаря:
-Защо????Какво има за чертане?!?

JoLLiE92
05-02-2013, 19:59
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Ще ме умОриш
приемам го като комплимент :Д Редовно ми обясняват като изцепя някоя простотия, че трябвало да вляза в НАТФИЗ. :cool:
Пифи, аз познавам момиче, което учи корабоводене в морско, единственото момиче е от всичките курсове на тая специалност. Беше в моето училище. Вероятно и тя е машина по математика, но предполагам няма да си намери работа като капитан на кораб, защото моряците са адски суеверни типове и трудно някой ще наеме жена на кораб, още повече за капитан. Все още май не сме дорасли до там.
bitch, за мен двете нямат голяма връзка, но като се замисля математиката ми помага да разчитам икономическите графики, което на колегите ми много трудно им се отдава. Странното е , че ги разчитам по-добре от колегите от икономически гимназии. :D Мога да се съглася, че има някаква взаимовръзка, но не е задължително да ти върви едното като ти върви другото. Примерно информатика и физика мразя в червата, а математиката даже ми прави кеф. Икономиката ми е интересна също и в повечето случаи мога да вкарам математическа логика, но пък когато нещо е точно обратното на математическата логика, аз го възприемам адски трудно.

prosto_chovek
05-02-2013, 20:00
Не,не го знам.
Аз се сетих за тоя:
Общежитие на ТУ, около 11 ч вечерта. Една готина мацка се показва на прозореца и се провиква с все сила:
-Абеееее, няма ли мъже в това общежитие????
От някъде мъжки глас и отговаря:
-Защо????Какво има за чертане?!?

Ааа, ще ме извиняваш, това е за уасг :D А за ламята:
един англичанин, един французин и един българин тръгнали да пътешестват...но попаднали в тъмните гори тилилейски и ги срещнала ена ламя - триглава, грозна...абе ламя...и им казала:
-аз съм обиколила целия свят...ако ми кажете по едно нещо, което не съм виждалал ще ви пискам и няма да ви ям.
Първо почнал англичанина:
- амиии...аз съм от Англия...Лондон...Биг Бен...една часовникова кула!
Ламята:
- ооо, забрави...виждала съм я - и го изяла
Почнал французинът:
- аз съм от Франция...ПАриж..Айфеловата кула...любов, романтика
Ламята:
- ооо и това съм го виждала - и го изяла и него
Дошъл ред на българина:
- ами аз съм от една малка страна на Балканите, не знам дали я знаеш...България се казва...
В този момент ламята бързо го прекъснала:
- България, София, Техническия - дъщеря ми учи там!

Това е в подкрепа на това, че е хубаво да си хубаво момиче в техническия :D

anonymous708973
05-02-2013, 20:01
Разликата в МИО и МО е ,че МИОто е по -икономически насочено,бизнес и маркетинг, докато само в МО се води чисто политическа наука и правото е в повече.

*душевен оргазъм*

Дано ми устиска дупето в Германия. Даноданоданодано.
И аз лежа на кълката, че икономиката не е математиката в училище - не че не става, ама трябва бая да заседна, за да съм отличничка.

DisappointedDreamer
05-02-2013, 20:03
Дипломати, посланици, консули. :)

такава ли искаш да бъдеш? в БГ? :Д
хах

pifiella
05-02-2013, 20:10
Това е в подкрепа на това, че е хубаво да си хубаво момиче в техническия :D


Колкото и да е хубаво,колкото й да има балъци да ти правят проектите,все трябва да можеш една права линия да начертаеш/да си шлайваш болтовете или там, каквото се прави :D Колкото и да са услужливи коЛегите,човек трябва да разчита на себе си,предимно на себе си.

JoLLiE92
05-02-2013, 20:21
такава ли искаш да бъдеш? в БГ? :Д
хах
Аз не уча МО :)
мои познати от ТУ като почнат да ми обясняват , че там нямало хубави момичета и били тролове :cool: им показвам една позната, която учи там и всички винаги започват да и искат номера :cool: :lol:

anonymous708973
05-02-2013, 20:27

Колкото и да е хубаво,колкото й да има балъци да ти правят проектите,все трябва да можеш една права линия да начертаеш/да си шлайваш болтовете или там, каквото се прави :D Колкото и да са услужливи коЛегите,човек трябва да разчита на себе си,предимно на себе си.

Да шлайфаш, вика, болтове :ДД
Милата. И аз съм същата.
А сестрата в 4-5. клас измерваше напрежението по контактите с волтметър :д

JoLLiE92
05-02-2013, 20:32
^хахаха майка ми твърди, че аз съм техническата натура вкъщи :D аз съм нейният домашен майстор :cool: но все пак, не като да запиша в ТУ

pifiella
05-02-2013, 20:33
Да шлайфаш, вика, болтове :ДД
Милата. И аз съм същата. :д

Мани,мани!
Направо не знам като заживея на общежитие, какво ще правя като ми гръмне нещо.Айде крушки се научих да сменявам,ама само до там.Дано се падна с някоя техничарка,че предвиждам как ще си стоя на тъмно и студено :D

bloodyF
05-02-2013, 20:36
Аз искам да попитам нещо.
Ако в интернет никъде няма изкарани балове от предишни години, както и места за прием, ако отида в унито дали ще ми кажат какви са били? Изобщо има ли някаква вероятност или да не си правя труда?
(За ЮЗУ говорим)


Пифи, аз и крушки не мога да сменявам, така че ти пак си си добре :D

JoLLiE92
05-02-2013, 20:41
Мани,мани!
Направо не знам като заживея на общежитие, какво ще правя като ми гръмне нещо.Айде крушки се научих да сменявам,ама само до там.Дано се падна с някоя техничарка,че предвиждам как ще си стоя на тъмно и студено :D
на нас ни е забранено дори да правим сами ремонти :) единствено крушките си сменяме, другото се обаждаме и ни го поправят. :)

SpiritInBlack
05-02-2013, 20:53
Пламена , в българските университети няма разлика м/у Право и Социология. Избери нещо , което ти харесва. Не ти препоръчвам ТМТ-то , ако имаш въпроси - драскай.

АКо Джолито обаче е и тя в УНСС , сменям го от догодина !

JoLLiE92
05-02-2013, 21:10
Джолито не е в таа пародия на университет, в който ходиш, за да гледаш 8ци и 9ки. ;)
Чакам момента, в който ще вземеш свръхдоза виагра и ще умреш.
п.с. " в българските университети няма разлика м/у Право и Социология" Бавноразвиващ ли си? Извинявай, да, всъщност кого питам.....

Chacho
05-03-2013, 04:24
Гледам, че сте се заговорили за вицовете от ТУ:


Върви си един младеж покрай спирката до ТУ. Вижда две момичета и решава да ги заговори.
-Здравейте, момичета! Да не сте от техническия?
-Да не мислиш, че и ти си много хубав?



В общежитията ще се научите да се оправяте с дребните технически и въобще битови проблемчета. Ма ако ви запуши телевизорът или ви се спука тръба, да не вземете да се заключите вкъщи от страх, че на един приятел така му наводниха етажа, та целият под на стаята беше във вода, а той си оставил лаптопа на земята...

prosto_chovek
05-03-2013, 05:44
Мани,мани!
Направо не знам като заживея на общежитие, какво ще правя като ми гръмне нещо.Айде крушки се научих да сменявам,ама само до там.Дано се падна с някоя техничарка,че предвиждам как ще си стоя на тъмно и студено :D

Как какво ще правиш - ще ме викнеш като електроинженер да ти я оправя :D

JoLLiE92
05-03-2013, 08:01
В общежитията ще се научите да се оправяте с дребните технически и въобще битови проблемчета. Ма ако ви запуши телевизорът или ви се спука тръба, да не вземете да се заключите вкъщи от страх, че на един приятел така му наводниха етажа, та целият под на стаята беше във вода, а той си оставил лаптопа на земята...
на нас ни е забранно всичко, включително да пробиваме дупки :Д ремонтите ни се изразяват в сменяне на крушки и лепене с капчица. :D Всичко останало ни го сменят.

granger
05-03-2013, 08:26
Пламена , в българските университети няма разлика м/у Право и Социология. Избери нещо , което ти харесва. Не ти препоръчвам ТМТ-то , ако имаш въпроси - драскай.

АКо Джолито обаче е и тя в УНСС , сменям го от догодина !
Не,бе,слънце право нЕма да учим. Отдавна съм се отказала МО/МИО/Европеистика,ако ме перне шайбата, според зависи, ще пробвам и в УНСС,ама нещо ми сА не иска да е там.
И как тЕй няма разлика? Сми...нямам идея социологията какво точно изучава като програма.

JoLLiE92
05-03-2013, 08:39
Не,бе,слънце право нЕма да учим. Отдавна съм се отказала МО/МИО/Европеистика,ако ме перне шайбата, според зависи, ще пробвам и в УНСС,ама нещо ми сА не иска да е там.
И как тЕй няма разлика? Сми...нямам идея социологията какво точно изучава като програма.
него не го слушай, говори простотии :)

kalpazanka
05-03-2013, 10:12
Не,не го знам.
Аз се сетих за тоя:
Общежитие на ТУ, около 11 ч вечерта. Една готина мацка се показва на прозореца и се провиква с все сила:
-Абеееее, няма ли мъже в това общежитие????
От някъде мъжки глас и отговаря:
-Защо????Какво има за чертане?!?

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:



Върви си един младеж покрай спирката до ТУ. Вижда две момичета и решава да ги заговори.
-Здравейте, момичета! Да не сте от техническия?
-Да не мислиш, че и ти си много хубав?

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Deadlock
05-03-2013, 13:38
По колко часа учите на ден?

Chacho
05-03-2013, 14:09
^Някой конкретно или?

kalpazanka
05-03-2013, 14:11
Да, питай за училище или за представители на отделни специалности в унито, че... ако ти отговоря конкретно за мен, ще се метнеш от покрива.

JoLLiE92
05-03-2013, 14:26
случвало се е между 0 и 16 часа на денонощие :Д

klimatronik
05-03-2013, 15:56
има ли някои от техническия Варна ,който да знае нещо за университета и аграрният факултет

pifiella
05-03-2013, 16:09
Как какво ще правиш - ще ме викнеш като електроинженер да ти я оправя :D
Обещавам! :D
А и то ТУ е близко до общежитията,та ако не си ти,все някой ще се отзове :D

Deadlock
05-03-2013, 16:54
Към всички е въпросът, любопитно ми e :P

ха, калпазанка, кажи ми!

LadyDi
05-03-2013, 18:34
Към всички е въпросът, любопитно ми e :P

ха, калпазанка, кажи ми!

Тя калпазаната е некъв маниак.
От толкова учене, даже за мен едва намира време.
Преста'аш ли си :D

prosto_chovek
05-03-2013, 18:47
Обещавам! :D
А и то ТУ е близко до общежитията,та ако не си ти,все някой ще се отзове :D

Аз, аз :D

kalpazanka
05-04-2013, 09:21
Тя калпазаната е некъв маниак.
От толкова учене, даже за мен едва намира време.
Преста'аш ли си :D
Ма найш ли къФ кеф е кат обяснявам антибиотици и антибиотични комбинации с аргументи за спектъра и келешите ме гледат с респект :D И питат "Ма ти тва отде го знайш?"

:p

И не само тва де :D


ха, калпазанка, кажи ми!

Постоянно, дори и да съм била във ваканция. Все имам някаква литература, дори и странична, дето чака да я изям. Минимумът ми /като студентка след като се прибера от занятия в 18,00 най-късно/ е 3 часа.
Във времето на кандидатстудентските съм правила простотии да не спя и да ги докарвам къмто 36 часа.
В сесия и 18-20 часа не са ми мърдали за изпити като вътрешни болести, инфекциозни болести, акушерство и гинекология...

Chacho
05-04-2013, 09:30
През семестъра като цяло почивам. Намирам се през определено време на няколко дена голямо четене, но обичам да се напъна повече, после да се занимавам с други работи и така да редувам. В сесия 2 месеца към 11 часа дневно някъде ми е минимума.

Сега съм по-зает заради работата, но гледам да не изпускам съботното и неделното четене, пък през седмицата попрочитам по нещо вечер.

Deadlock
05-04-2013, 10:49
благодаря за отговорите ^^

калпазанка,
страхотно е, ултра мега страхотно, че има такива (бъдещи) лекари като теб!!
каква част от състудентите ти полагат толкова усилия?

Chacho
05-04-2013, 10:50
благодаря за отговорите ^^

калпазанка,
страхотно е, ултра мега страхотно, че има такива (бъдещи) лекари като теб!!
каква част от състудентите ти полагат толкова усилия?

Ахахаха, не питай! :D

Само ще кажа, че докторските сесии, т.е. тези на МУ София са ми най-напушвачески. :D

anonymous708973
05-04-2013, 11:01
Не знам как учите по 15 часа на денонощие, това е просто абсурдно и никакъв шанс да си навра информацията за дълго в главата. Пълноценно учене 15 часа... нъц.

kalpazanka
05-04-2013, 11:02
От човек до човек има разлика. Всеки сам си знае /или поне би трябвало да знае/ кога му е ползотворно четенето и какви техники да си прилага за лесно запомняне.

pifiella
05-04-2013, 11:05
В 10 клас имах да оправям две 4-ки по счетоводство и учих от 16 следобед до 5 часа сутринта( само с едно прекъсване от половин час).
Това ми беше най-дългото учене през живота(поне за сега).

Chacho
05-04-2013, 11:07
Не знам как учите по 15 часа на денонощие, това е просто абсурдно и никакъв шанс да си навра информацията за дълго в главата. Пълноценно учене 15 часа... нъц.

Аз първите няколко часа нищо не възприемам. Като видя новите абстракции и ми трябва бая време въобще да се настроя на вълната на предмета, за да почна да усвоявам. След това 4-5 часа уча пълноценно и после каквото се набие в главата - набие, но остава и след това бая информация. На другия ден я осмисляш. Но изморителната част е да изтраеш на такова темпо дълго време. Тъкмо минат половината изпити и се усетиш, че те чака още толкова работа, нямаш време да се нарадваш на пожънатото (ако изобщо си си взел изпита) и почваш пак. Щото информацията е океан. :D

kalpazanka
05-04-2013, 11:10
Аз затова бях на принципа "Отдалеко, за да е по-леко" + да се помни трайно. :D

Щото особено хематология с всичките мутации и схеми на лечение на злокачествените заболявания бяха "Майка плаче"...

Chacho
05-04-2013, 11:11
Аз затова бях на принципа "Отдалеко, за да е по-леко" + да се помни трайно. :D

Труден принцип. :D

JoLLiE92
05-04-2013, 11:34
Аз затова бях на принципа "Отдалеко, за да е по-леко" + да се помни трайно. :D

ние сме на принципа юруш ... :Д
на мен голям бонус ми е, че като ходя на упражнения и лекции винаги, запомням нещата и не е съвсем учене отначало през сесията :Д

kalpazanka
05-04-2013, 11:51
каква част от състудентите ти полагат толкова усилия?

Опа, тва съм го пропуснала...

Ми, как да ти отговоря така, че да не те е страх да отидеш при млад доктор :D Подсказвала съм на държавен изпит, щото индивидът не знаеше 2 от 3 изтеглени въпроса.
Отделно съм оставала потресена, че се бъркат представители на инхибитори на протонната помпа с тези на Н2-блокерите, а какво остава за механизъм на действие...
Имало е страшно нелепи ситуации, когато давам акъл за лечение и насреща въпросът "Защо?" и аз тръгвам да обяснявам патогенеза или да обяснявам неща от физиология и патофизиология. Подавам ключови думи и фрази и като се пита за пореден път "Що?", излизам от кожата си. Най- се дразня на тези, на които обяснявам подробно и си аргументирам предложенията, а те не вземат под внимание съветите и след ден-два ми цъфнат, че на рентгеновата снимка е излязло еди-кво-си или изследванията са показали еди-кво-си и де факто аз съм излязла права. Е, тогава им сипвам с големия черпак. :D

Най-лошото е, че в патова ситуация аз няма от кого да искам акъл, освен от по-горните в йерархията от катедрите, щото другите са свикнали аз да съм насреща и да си правя brainstorming.

И щот на мен като ми се наложи да искам съвет, насреща имам само телешки погледи, съм си изключила телефоните по празниците. Дреме ми.

anonymous708973
05-04-2013, 12:14
От човек до човек има разлика. Всеки сам си знае /или поне би трябвало да знае/ кога му е ползотворно четенето и какви техники да си прилага за лесно запомняне.

Какво прилагаш за по-лесно помнене?
Разделяш ли материала на части за различните дни/седмици?

Пифи, как учиш толкова време без прекъсване и какво помниш сега от това?

kalpazanka
05-04-2013, 12:20
Четях си през семестъра редовно за упражнения. Автоматично за сесията голяма част от материала се оказваше добре познат и осмислен.
Няма да ти казвам колко са ми подчертани учебниците по анатомия, физиология, вътрешни болести, инфекции- къде с молив и огромни удивителни, къде направо с електрикавозелен маркер, лепях си цветни листчета със схеми, а най-важното- гледах да чета с интерес.
Имала съм и омразни дисциплини, но те не са имали много общо с медицината и съм се напъвала колкото да мине изпитът.

Chacho
05-04-2013, 12:22
И от мен един въпрос, Калпазанке.

Умувала ли си някога да се занимаваш с научна дейност?

kalpazanka
05-04-2013, 12:24
Оооооооооооооо, не! Анатема!

:D

pifiella
05-04-2013, 12:25
Пифи, как учиш толкова време без прекъсване и какво помниш сега от това?

Мотивация му викам аз.Имам цел и си я гоня.
А помня всичко,направо амортизацията на ДМА И ДНМА съм я изяла с парцалите.
Беше цял раздел с 50 страници(теория и отделно 20 страници записвания).

anonymous708973
05-04-2013, 13:34
50 страници - 13 часа, и то наведнъж? Не знам, прекалено е за мен.

Калпазанке, благодаря за отговора.

therichbitch
05-04-2013, 13:39
Е, амортизациите си следват някаква логика, не е като да земеш 50 страници на китайски и да ги назубриш, без да вдяваш..

Иначе, на мен от 13 часа главата ми ще се замае, мисля, че ще издържа само ако е денят преди изпита, тогава най- лесно помня. (добре, че не съм с медицина де.. :Д)

seek&destroy
05-04-2013, 19:47
Хора, няма ли бъдещи колеги/колежки (евентуално) към АМВР ? :D

pifiella
05-04-2013, 19:52
Хора, няма ли бъдещи колеги/колежки (евентуално) към АМВР ? :D

В нашата тема (абитуриенти) няма такива желаещи,ама може и да съм пропуснала някой.

seek&destroy
05-04-2013, 21:34
Дам, забелязах, сметни въпроса за лееко реторичен и малко иронизиран.

Fisherman
05-06-2013, 15:46
Колеги от СУ,кога сме на даскало утре,или в сряда?Така и не разбрах кога свършва ваканцията на 07 или 08.05

marilyn
05-06-2013, 15:48
7ми е почивен ден, на лекции сме на 8ми.

Fisherman
05-06-2013, 15:58
Мерси

marilyn
05-06-2013, 16:02
Мерси

Няма защо

Wednesday666
05-08-2013, 06:19
Дам, забелязах, сметни въпроса за лееко реторичен и малко иронизиран.

Има едно момче, ама той не ти е видял въпроса.
Ще му кажа да пише.

По темата - вече имам една оценка.
Ся чакам тая по счетоводство да се наконти да ми даде втората оценка, още едно контролно имам иии после само за оценки ще ходя.
Естествено, ако оня по висша не реши да се изгаври с нас 8-).