PDA

View Full Version : Студентска тема



Страници : 1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20

TheBeliever
09-15-2013, 20:50
Ама разбира се, че така ще го схванете... Не се и съмнявах.

Нищо де, явно сте по-добре запознати с живота навън от нас.

Мен лично не ме засяга "живота навън" и не твърдя, че съм запозната. Пределно ясно е, че качеството на живот и образование в по-развитите страни е по-добро.

Но е дразнещо отношението на заминалите. Или поне отношението, което се демонстратира в тази тема.

anonymous708973
09-15-2013, 20:51
Теории ? Не се ли досещаш,че и аз може би имам близки и познати,които живеят от дълго време в Германия?
Мислиш ли,че ако беше по-зле от България - щеше всеки с възможности да бяга от тук? Половината ми клас заминаха на запад. Не мисли,че не знам защо.. Мисълта ми беше да не се вкарвате толкова много във филмите, защото доброто не замества лошото. И моля ти се.. не си прави на адски опитна, смешно е. 5 дена си била на вид екскурзия , аз също съм ходил.. Дори още не си започнала учебните занятия... Хващаш се за някакви адски незначителни примери. Писала си някакви все общи документи, което е естествено при местенето ти в друга държава, не е лесно, разбира се.

Сладурът ми той.
Утре ми започва третата седмица лекции и втората упражнения и туториуми. Семестърът в тоя университет започва най-най-най-рано в цяла Германия. Пак теории ми градиш, виждаш ли?
Преди това съм била два пъти в Германия, един път за 5 дни в Мюнхен, на екскурзия, на каквато ти си ходил. Друг път за 10 дни, като съм живяла в немско семейство. И третият е сега, когато живея, уча тук и за разлика от повечето, комуникирам на 90% с германци. Не ми обяснявай как познанията ти са съпоставими с моите, щото е смешно.
И изразът "доброто не замества лошото" е напълно субективен, точно това учих миналата седмица по икономика. Понятието, което търсиш, е Opportunitätskosten. С други думи, когато си изправен пред избор, съблюдаваш от какво трябва да се откажеш, ако избереш едната алтернатива. Ако за теб минусите са повече или има много тънка разлика в съотношението плюсове и минуси, окей. За мен обаче разликата е огромна и просто няма да те търпя да ми натрапваш своята, подкрепена изцяло от теории и истории от трети лица.

Анархи, когато видиш всички аспекти, а не само живот при българи и комуникиране изцяло с тях, тогава ще счета мнението ти за вярно. Нека са дебилни примерите. В България сме много по-тесногръди и съдещи хората отколкото тук, това е факт.
И не ми обяснявай на кого му е розовко, не аз започвам деня в сапунен мехур с "ОЛЕЕЕ, нямам търпение да отида в университета, персийският е труден, ама колегите са много яки, оле, душче, кафенце и отивааам".

ДъБилийвър, не го приемай като нападка, но ако дойдеш тук и ти трябва КАРТА, за да се ориентираш в университета, веднага ще разбереш как в България до голяма степен е било наготово. Знам, че конкретно на теб не ти е лесно, защото съчетаваш ролята на учеща, работеща и домакиня, но си дай сметка, че изобщо не си представителна извадка, а огромно, прекрасно и достойно за възхищение изключение.

ПАК ПОВТАРЯМ: Не всичко е розово, има неща, които ми липсват (учудващо малко са в сравнение с другите ми сънародници тук), но е много по-добре.. ЗА МЕН. Но при всички положения, да ми казвате как имате по-реална представа от мен е просто смешно.
Не се изкарвам нещо повече, бе хора. Изкарвам хората тук нещо повече от масовите студенти в България. Изкарвам мотивацията по-висока. Изкарвам условията по-добри, разберете го.
Защото със сигурност топла, добре осветена, тиха библиотека, която работи до полунощ е по-добро условие за работа и учене от стая, която делиш с един-двама съквартиранти докато съседката или дискотеката наблизо надува я чалгия, я див метъл. Нали? Или и за това греша?

Едит: Уендсдей е права, в живеенето сам няма чак такава разлика. Тук имаме повече прайвит спейс, тъй като не делим стая с никого. Само дето втора седмица нямам време една прахосмукачка да пусна, щото все се прибирам късно и не върви някакси.

JagAlskarDig
09-15-2013, 20:58
Повдигнаха се доста въпроси, да си почеша пръстите и аз...

~Няма селяни по акт за раждане или местожителство, а такива по манталитет. И това важи не само за България, а за всяка страна по света. Всеки разумен човек се справя сам с проблемите, независимо къде е, а те изникват винаги. Няма какво да спорим колко процента в една страна има повече мързеливци, кретени и т.н. Идеята е какво може да се промени.

~На запад е пълно с емигранти, които имат повече самочувствие от местните, от вас, но както и да е. Те ви подценяват, докажете им обратното. Във Франция съм бил два пъти, много им се радвам какви са шовинисти и как се стараят да опазят културата си. Но същевременно дават на "неграта" да им се качват на главите ( минах през едно гето, докато се разхождах... ), а на нашите "сладури" даже пари им дадоха да се върнат. Социалната политика е на ниво, една част от населението изхранва другите с данъците си, колко познато...

~Лошото е, че в България трудно влизаш по един или друг начин, а после всеки кретен има диплома. Само чрез работата и реалните му познания, които ще покаже в процеса, можеш да разбереш от кой вид е. Хубавото в чужбина е, че лесно влизаш, но трудно завършваш.

~Хубаво е вашите да помагат в степен да не се налага да работите на две места, за да може да платите сметките и сложите хляб на масата, оттам нататък сте пълнолетни и може да помагате по много начини. Дори една стипендия си е нещо - безплатно/по-евтино обучение в чужбина или едно 500/1000лв.+ в България, отделно има европейски проекти. И тук не казвам, че това ви оправя положението или да разчитате, а като възможност, ако не можете да работите, поради някакви причини. Който търси, намира...

~Първоначално се бях засилил за Швеция, сега уча в България (СУ), имам си дом, но нарочно живях една година без нашите, за да видя колко мога да се оправям сам + лични причини. Спечелих проект за обмен в Русия, тази година и за Холандия ще опитам, а от стипендия и работа онлайн помагам на семейния бюджет. Не заминах за чужбина, защото много ще натовари родителите ми, а нататък сам ще си изработя за специализация. Дали е правилно или не, не знам, така се стекоха обстоятелствата, така се опитвам да ги подобря.

~Няма значение къде сте, учете, работете и се развивайте за себе си, за хората, които цените. Времето ще покаже къде ще отидете или останете, къде условията ще ви предложат реализация. Няма смисъл да развиваме "кой е по-по-най"... Вместо да сме единни, по български ще се изядем в един форум, а уж трябва да сме "положителна" извадка на обществото ( тeзи пишещи в тази тема, нали се "убеждаваме" взаимно, не форумът )...

TheBeliever
09-15-2013, 21:00
Не приемам нищо за нападка и не целя да нападам никого - пиша защото ми е скучно.




ДъБилийвър, не го приемай като нападка, но ако дойдеш тук и ти трябва КАРТА, за да се ориентираш в университета, веднага ще разбереш как в България всичко е било наготово.



Карта щеше да ми е полезна и на мен в следването. Губих се поне по 5 пъти седмично из тъпите ни коридори.
А виждала ли си какъв лабиринт е ТУ-Варна с 15-те си сгради?

От някакви дребни неща се впечатляваш ми се струва.

И отново идеята, че на нас българските студентчета всичко ни е наготово, и ни е толкова лесно, и ни дундуркат мама и тати. Добре, бе.

POLLINA
09-15-2013, 21:02
Оф като чета и ми става лошо, тази тема винаги се развива и прераства в невероятен спор по това време на годината. Не разбрахте ли, че няма да стигнете до консенсус ? Всеки ще учи, където си иска, ще прави каквото си иска, ще купонясва колкото си иска и ще учи колкото си иска. Който иска си хваща пътя към чужбина.
Не знам защо са всички тези приказки колко трудно било там, с колко неща се сблъскваш и колко добро било обучението. Че това на всички ни е пределно ясно. Всеки сам избира.

Wednesday666
09-15-2013, 21:02
Мда. Като поживееш сама в чужбина някоя друга годинка, пиши пак в темата да видим колко ще се съгласиш с това си мнение.

И това ще стане някой ден.
И не смятам, че ще ми е особено лесно, както не е било лесно нито на теб, нито на пантерата, нито на никой, който е отишъл в чужбина да учи или нещо такова.
Но според теб да живееш сам в бг по-лесно ли е от това да си в чужбина?
Не мисля така.
Не е същото, като да си в друга държава, далеч от всичко и всички, за които ти пука, но не е и като да е особено розово.

CoNviCt
09-15-2013, 21:05
Бай Ганьо в чужбина.

102
09-15-2013, 21:06
Бай Ганьо в чужбина.

Ахаххахахаха.. има го.

AnarchyBoy
09-15-2013, 21:09
:D Инка откачи.. 8-)

Да като цяло заминалите се държите доста надменно и плюете по България, което е няк'во жалко, щото сте Българки, не Германци, Мексиканци или там дет живеете се ми е 300..
Ако сте толкова оправни и т,н ще се оправите и в БГ.. А и се присетих да отбележа, че точно пък в Германия щото там всичко е по лесно, ви го дават здъвкано и изплюто, в бг кучета ни яли.. сами да се оправяме, което пък до няк'ва степен мен лично ме нахъсва, да градя нагоре..

Живота сам или с родители е еднакъв и в Германия и в България и в Зимбабве (образно казано)
Ако искаш да се развиваш, поне в Европа, никой няма да те спре...

Но е дразнещо отношението на Българин

"В Германия всичко е по-добро от в България, тук всички са такива и онакива.."


Ем така ще е, щото всички бягате в шибаната по-добра чужбина, "младите" нямаме изградено самосъзнание, е поне по-голяма част от "младите"..

И инке, мен ми е розово, щото по София ми е айляк..

Ходя си на лекции, уча си (старая се), намерих си момиче, колегите ми са почове.. и всичко е точно.. Наистина ми е розово, живота ми е рай, наще не ми помагат вече с почти нищо.. :) Живея на спестявания и си търся работа.. така, че аре моля ти се.. :) Моето розово поне си е розово, защото теб вашите те издържат в Германия или си със стипендия, налЕ?!

granger
09-15-2013, 21:09
Не разбирам що се карате и си го мерите. На никого не му е лесно , всички сме на един хал горе долу. Всичко е дъвкано тоооолкова пъти, толкова е омагьосан този кръг, че няма накъде. Употребете си времето в нещо по-смислено.

anonymous708973
09-15-2013, 21:11
Ох бе! Момиче, ядосваш ме.
ДА, масово ги дондуркат мама и тате! Да, познавам прекрасно умни, свестни, принципни хора, каращи магистратура, на по 25 години, които ги издържат мама и тате.

И мен ме издържат, разбира се, но някак няма как да се прибирам всяка седмица, та дори и един път месечно, да хапна нещо домашно, да ми изпере маминка прането и т.н.

Ти си изключение, на какъв език да го кажа? Не си ли спомняш спора си с Джоли, когато обясняваше ти как си си направила нещата, за да можеш и да работиш?

"Дребни неща" е малко субективно. За теб какво не е дребно?
Защото за мен изключителните условия на учене, безплатните абонаменти за немски вестници, уникалната онлайн система на всички институции, опцията да сваля всяка презентация, упражнение, туториум, уникалното меню в стола, правото на безплатен езиков или компютърен курс, опцията да посещавам спортове, които не бях чувала, че съществуват, уникалния избор на организации, които не са отбиване на номера, уникално редовният транспорт, възможността да се прибера с трамвай в 3 часа през нощта, сравнително по-евтината храна...всичко това не е дребно за мен. А дори няма да се спускам да говоря за манталитета на хората.

Да, има си и известни минуси - тук в неделя няма един супермаркет отворен, а през седмицата затварят макс в 9, има само един, който работи до 12, такситата, влаковете и качествените обувки са безбожно скъпи, та и мечтата ми да видя Октоберфест в Мюнхен като нищо може и да пропадне тази година, доматите им са пластмасови - само тези по-дългичките, които са за консервиране, стават.
Определено ми липсва опцията домашна храна, не самата нея, но опцията да има кой да ми направи едни пълнени чушки или пък да ида на кръчмичка да ги ям. Първата седмица ми е трудно да ти опиша колко сандвича си направих и колко събуея изядох :д

anonymous708973
09-15-2013, 21:13
Окей, розово ми е, Анархи добре.
Най много ми е розово да чета уроци по 30 страници икономика на немски. Или счетоводство. Или да уча математика на немски... която всички преговарят, а аз никога не съм учила в училище...

Айляк си ми е, бе.

П.С. Но да, по-добро е. Не всичко, но КАТО ЦЯЛО, предвид плюсовите и минусите ЗА МЕН, е по-добре. И всеки, казващ друго, ЗА МЕН е наивен.

Не казвам нищо за хората, останали тук, защото причините могат да са най-различни. Само се бунтувам срещу клишетата, които изповядвате, защото сте чули от сульо и пульо нещо. Еми, аз съм тук и ви казвам, че наистина е каквото си го направиш. Аз съм си го направила добре, затова и избухвам в смях при идеята, че германците са студени и негостоприемни или че не могат да се забавляват.


П.С. Искам и да споделя нещо, но не знам къде :д
Бях на едно мероприятие с четирима французи. Майкооо, ама просто толкова по "френски" опитаха виното, че просто беше уникално! Помирисва се, разклаща се чашата, опитва се, няколко пъти се... жабурка ли, квото е там, преглъща се бавно, примлясква се, за да се усети привкуса, пак се помирисва. УМРЯХ!

Просто въпросният е такова клише, точно такъв французин, каквито всички смятаме, че са всички французи. Казва се Франсоа, роден е в Париж, говори за обувки, прави комплименти за облекло, изглежда леко женствен и драмата на живота му е, че го смятат за гей, а не е. Като повечето французи английският му е доста незадоволителен, а като тръгне да ми говори на немски, просто... германците не могат да го разберат :д

klimatronik
09-15-2013, 21:15
Ой на мама немската гугутка ;д Не се разбираме с теб. Нито ти схващаш моите ,,теории'', нито аз твоите загадки, ма тъй от незнайни времена..

,,ДъБилийвър, не го приемай като нападка, но ако дойдеш тук и ти трябва КАРТА, за да се ориентираш в университета, веднага ще разбереш как в България до голяма степен е било наготово. Знам, че конкретно на теб не ти е лесно, защото съчетаваш ролята на учеща, работеща и домакиня, но си дай сметка, че изобщо не си представителна извадка, а огромно, прекрасно и достойно за възхищение изключение. '' - Ако беше чуждо пернато, което долита да учи в България - щеше да ти се стори абсолютно същото. Наистина ме убеди, че живееш в розова приказка. Израстна ли с в културно семейство и среда.. Не си даваш сметка колко много бедни родители има, на които децата им се издържат самостоятелно.
Не отричам,че не си самостоятелна и сериозна личност, но извадките ти са много детски. Ти си умна, имаш цели, полагаш труд, но много неща не са ти наясно. Веднага се разбира пуберското в теб. Остави мен сега. Да кажем,че не разбирам, ок. Както ти споделих, знам много добре, че условията и обучението там е много по-добро от тук. И не ти меся, щом ти харесва, бъди щастлива, не си ми жена, за да те връщам у наше село. Никъде не е лесно!

AnarchyBoy
09-15-2013, 21:16
:D Аз спирам.. няма да я надспоря Инка (без лошо чувства)

Бтв, не само ти четеш по 30 страници ШИТНЯ.. ;) На мен поне ми е интересно де.. 8-)

Hayashi
09-15-2013, 21:29
^ Ох това с магазините е пълен ужас. В неделя НИЩО не работи. Вчера се изгърбих отново да си занеса всичките покупки до вкъщи. А двучасовите почивки по обяд и в делничните дни няма и да ги споменавам.
Вчера платих евро и половина за една умряла маруля. Още съм в шок от цените на храната.

А иначе кой се държи надменно? Омръзна ми всеки път да ме посрещат с един "нашенски" псевдопатриотизъм всеки път като спомена, че уча в чужбина. Впрочем за моята специалност в България няма никаква реализация. Предлага се единствено от НБУ, чиито такси са в пъти по-високи от тези тук.

ЕДИТ: Ина, Франция е толкова шарена от към хора и акценти, че имаше индивиди, които силно ме накараха да се съмнявам аз френски учила ли съм изобщо.
А пък аз толкова готини черни мадами видях, че все ми оставаха очите по тях.

klimatronik
09-15-2013, 21:33
Не приемам нищо за нападка и не целя да нападам никого - пиша защото ми е скучно.



Карта щеше да ми е полезна и на мен в следването. Губих се поне по 5 пъти седмично из тъпите ни коридори.
А виждала ли си какъв лабиринт е ТУ-Варна с 15-те си сгради?

От някакви дребни неща се впечатляваш ми се струва.

И отново идеята, че на нас българските студентчета всичко ни е наготово, и ни е толкова лесно, и ни дундуркат мама и тати. Добре, бе.

хМ? Аз съм за първа година в ТУ Варна :)

tireheb
09-15-2013, 21:45
абе, дяца, на по 20 и кусур години сте станали, па за глупости тука се карате, кой къде учи и е по пич и на кой му е по-голем
бива ли ся
учете се на ум и разум, бъдете велики и тва е.

AnarchyBoy
09-15-2013, 21:48
абе, дяца, на по 20 и кусур години сте станали, па за глупости тука се карате, кой къде учи и е по пич и на кой му е по-голем
бива ли ся
учете се на ум и разум, бъдете велики и тва е.

+1 8-)

draid
09-15-2013, 22:58
Има една стара приказка, която много добре се вписва за Пантерата, та приказката е : "Кога стана калайджия, кога му почерня задника" Надявам се, че ще я схване. Виждаш ли сега пантерче, да сравняваш Германия с България е като да сравняваш грозде със стафиди. Германия е най-силната европейска икономика не го ли проумявате ? Глупаво е даже да правите съпоставки с България. Виждам сигурно за първи път се сблъскваш с тая държава от по-близо, но определено е смешно как вече се имаш едва ли не за повече от другите и започваш да ги убеждаваш как в Германия дават да четеш 30стр, как еди какво си трябвало да е еди как си и колко по-трудно било. В Германия има и трудни специалности има и лесни, имам прекалено много колеги завършили в Германия от ИТ през Медицина та до Машиностроене. Много се дразня на хора които започват да учат в чужбина и вече всичко що се преподава в България е за бавноразвиващи се. Хубаво вашите са имали възможност, пратили са те да учиш. Учи си там и си кротувай, но не е важно къде учиш, а какво желание имаш да се научиш, защото никой няма да ти гледа дипломата на лист хартия в живота. Хората искат знание не боядисана хартия. Ако човек е стабилен и мотивиран може да се усъвършенства, ако не е и в Принстън да отиде, пак и чеп за зеле няма да стане от него.


В студентски ще съм :D
Но ще го преживея 1 година.

После няма да ти се тръгва от там :D

AnarchyBoy
09-16-2013, 05:29
Има една стара приказка, която много добре се вписва за Пантерата, та приказката е : "Кога стана калайджия, кога му почерня задника" Надявам се, че ще я схване. Виждаш ли сега пантерче, да сравняваш Германия с България е като да сравняваш грозде със стафиди. Германия е най-силната европейска икономика не го ли проумявате ? Глупаво е даже да правите съпоставки с България. Виждам сигурно за първи път се сблъскваш с тая държава от по-близо, но определено е смешно как вече се имаш едва ли не за повече от другите и започваш да ги убеждаваш как в Германия дават да четеш 30стр, как еди какво си трябвало да е еди как си и колко по-трудно било. В Германия има и трудни специалности има и лесни, имам прекалено много колеги завършили в Германия от ИТ през Медицина та до Машиностроене. Много се дразня на хора които започват да учат в чужбина и вече всичко що се преподава в България е за бавноразвиващи се. Хубаво вашите са имали възможност, пратили са те да учиш. Учи си там и си кротувай, но не е важно къде учиш, а какво желание имаш да се научиш, защото никой няма да ти гледа дипломата на лист хартия в живота. Хората искат знание не боядисана хартия. Ако човек е стабилен и мотивиран може да се усъвършенства, ако не е и в Принстън да отиде, пак и чеп за зеле няма да стане от него.



После няма да ти се тръгва от там :D

Аз съм тук от 11 дни и вече не ми се тръгва.. :D

DisappointedDreamer
09-16-2013, 06:20
Но според теб да живееш сам в бг по-лесно ли е от това да си в чужбина?
Не мисля така.


Ох, наивне гугутке 8-)

Да, В ПЪТИ ПО-ЛЕСНО Е. Защо ли? Защото си на своя територия, говориш перфектно езика и имаш понятие как работят държавните институции, по които аджеба трябва да ходиш за да си вадиш банкова карта/лична карта/право за пребиваване/да се записваш за квартира.

В пъти по-лесно е, защото си българин живеещ в България, и предрасъдъците са много по-малко, отколкото ако живееше в Швеция, където щяха да те наричат Turk или kommunist.

В пъти по-лесно е, защото независимо къде учиш, родителите ти винаги ще са по-близко до тебе, а не на някакви си 3000 км.

По-лесно е, защото познаваш манталитета на хората, а не трябва тепърва да се адаптираш към него.

Самото ти изказване беше страшно тъпо. Разбира се, че да живееш сам в бг е по-лесно, отколкото да живееш сам в чужбина. Казвам по-лесно, а не просто "лесно".

draid
09-16-2013, 06:52
Разстоянията днес не са нищо особено. Тия 3 000 км със самолет са ти колкото да се прибере някой от София до морето. Другото е истина, но не придавайте чак такава сложност на нещата, всичко е до човек.

DisappointedDreamer
09-16-2013, 07:04
Забравяш една много важна подробност - това, че родителите ми са ме пратили да уча в чужбина, не означава, че притежават финансовата възможност да пропътуват тези 3000 км със самолет през седмица-две. Билет за влак (за, растояние да речем 500 км,) е около 40-50 лв без намаление. Билет за самолет е около 200 евро, и то ако се купи предварително (смятай, с 2-3 месеца напред).

Тоест, студент в България може да си ходи вкъщи почти всеки уикенд, ако поиска. Студентите извън България нямат тази възможност.

DisappointedDreamer
09-16-2013, 08:17
:lol:
Защо говориш глупости, като си напълно наясно, че нещата въобще не стоят така?


Точно така.

granger
09-16-2013, 09:25
Иииииии пак продължавате.
Аз пък днес бях на откриването в моето училище, нещо носталгия ме гони. А времето до Университета минааава, минаава и няма да се усетя кога съм започнала ... някак...странно е самото усещане, че ти предстои нещо ново, притеснително е...
Ох, може би и аз съм си паника :lol:

Hayashi
09-16-2013, 10:13
Пък аз тук се радвам на учениците с раниците. Големи са сладури и една идея по-малко кифленски от нашите.
Днес ми предстои пак една обиколка на банката и разговор с един непознат съсед, който следва след 1 седмица опити да ми отвори вратата на електромера, за да успея да си прехвърля сметката на мое име.

Билет Варна - София със студентското намаление е не повече от 30 лева. А на мен Тулуза - София ми е минимум 300 евро. Има и по-евтини варианти като Барселона - София и Париж - София, обаче с голям куфар и в чужд град пак си е зор да се ориентираш до летището. На мен не ми се очертава да се прибирам скоро, защото няма ни работа, ни средства в момента.

Wednesday666
09-16-2013, 16:09
Ох, наивне гугутке 8-)

Да, В ПЪТИ ПО-ЛЕСНО Е. Защо ли? Защото си на своя територия, говориш перфектно езика и имаш понятие как работят държавните институции, по които аджеба трябва да ходиш за да си вадиш банкова карта/лична карта/право за пребиваване/да се записваш за квартира.

В пъти по-лесно е, защото си българин живеещ в България, и предрасъдъците са много по-малко, отколкото ако живееше в Швеция, където щяха да те наричат Turk или kommunist.

В пъти по-лесно е, защото независимо къде учиш, родителите ти винаги ще са по-близко до тебе, а не на някакви си 3000 км.

По-лесно е, защото познаваш манталитета на хората, а не трябва тепърва да се адаптираш към него.

Самото ти изказване беше страшно тъпо. Разбира се, че да живееш сам в бг е по-лесно, отколкото да живееш сам в чужбина. Казвам по-лесно, а не просто "лесно".

Така, виж какво, първо гугутка няма да ме наричаш, най-малкото не ме познаваш.
Второ, аз не твърдя със сигурност, че съм права.
Не смятам, че нито едното от двете е лесно, още по-малко, че живота в чужбина сам е по-лесно, отколкото тук да си сам.
И двете са трудни, но зависи най-вече от това как човек ще го приеме и колко лесно ще успее да се адаптира към средата.
Ти, като живееш в Швеция, си мислиш, че ти е било по-трудно от това например аз да се преместя сама в София да живея ли?
Окей, това си е лично твое виждане, с което аз от части съм съгласна.
Но не съм ти казала, че си тъпа или се изказваш тъпо, заради нещо, с което аз не съм съгласна, така че те моля и ти да проявиш същото просто уважение ;).

И да, трудно е на всеки, на когото се е наложило да се оправя сам.
Дали по свое желание или не баш, това няма значение, важното е, че трябва да успяваш и толкова.
Но не живей в тази заблуда, че вие като живеете на 3000 км (например) от родители, близки, съграждани и т.н. ви е много по-трудно от тези, които се отделят от своите си и живеят в друг град в същата държава.

DisappointedDreamer
09-16-2013, 16:19
Аз вече казах к'вото казах и го защитих с аргументи.

Все още държа на мнението си, 'щото вие няма с какво да го оборите.

granger
09-16-2013, 16:26
Добре,мерсим за откровеният на всички, сега може ли да прекратим словесните излияния с нотки на нападки.
http://media.tumblr.com/f5635566a73abceb719687cc7098ba08/tumblr_inline_mn5r2rODVz1qz4rgp.gif

Naive
09-16-2013, 16:35
Wednesday666, ти сериозно ли си вярваш? Отговори ми честно. И ако отговорът ти е да, определено си наивна.

Най-малкото едно е да се адаптираш в среда, в която всеки говори твоя език, разбираш всекиго, един от всички си, просто защото си българин и не си изключение, съвсем друго е да се адаптираш в среда, в която езикът, който говорят всички, не ти е роден и като цяло преживяваш ебати културния шок.

granger
09-16-2013, 17:52
Даже забравих откъде тръгна, тоя меко казано, идиотски спор...
Добре , на нас в България ни е по-лесно, родителите ни са по близо и прочее и прочее, и кво ? Се тая дали сме в София или Стоклохм, на всички ни е тегаво в началото. Всички се адаптираме , кои по-бързо,кои не толкова. И пак питам и кво си мерите? И именно оттук - много е тъпо да се обясняваме на кого му е по-трудно. Сякаш е нещо кой знае какво, който иска да му е лесно си седи на гъза и не прави нищо по въпроса.
Извинявайте, ако "тонът" ми е бил малко по-груб,ама честно казано драйфа ми се от таз тема вече.

Tsukuda_Hiroshi
09-16-2013, 18:51
Никога не съм бил студент, но мога да кажа, че за трите години прекарани в Атина се адаптирах също толкова лесно и бързо, колкото и когато се преместих да живея в Пловдив. + това научих езика за 3 месеца за разлика от хора, които бяха там години преди мен и още не можеха да пишат. Според мен зависи не от средата, в която попадаш, а от самия теб. Дали искаш да учиш (език, порядки, закони..) или си казваш "Тия тука не са като у нас. ДОма ми е по-Арно, бЕгам си".
Относно манталитета - и Вуте трЕбе да се адаптира у Софията, както и всеки, който се е засилил към Стокхолм, Атина или където там. А за законите - едва ли някой, живеещ в България, който не е юрист по професия, знае абсолютно всички закони...

klimatronik
09-16-2013, 19:06
Колко по-трудно е в чужбина като мама и тати ти наливат отзад пари и знаете перфектно език? Трудно е за емигрантите, които напускат България без хабсолютно никакви връзки и малко спестени пари.
И все пак.. съм съгласен,че студентството е по-трудно като е на 3000 км . И то доста по-трудно.. Това обаче е само докато се аклиматизираш.. Защо тогава ще ви се иска да бягате? Животът след завършването на университета също не става лесен. Отново първите години се бачка яко, отново трупане на опит, отново от нулата. Но парите са други.
И в крайна сметка - ако човек е умен ще преуспее на всякъде.
Още нещо, което съм забелязал. Момичетата и жените някак си са повече от напускащите родното си място хора. Сигурно е така, защото при вас не е толкова добре развито чувството за дълг към родители и други ценности, колкото при момчета. Все пак, забелязвате или не, мама и тати, които остават у бащиното огнище - кой ше ги пази от бесните псета след години ?

Tsukuda_Hiroshi
09-16-2013, 19:12
Колко по-трудно е в чужбина като мама и тати ти наливат отзад пари и знаете перфектно език? Трудно е за емигрантите, които напускат България без хабсолютно никакви връзки и малко спестени пари.

+1000 !!!

Едва ли някой в този форум праща пари в България, докато се образова... Така че... Хайде да си говорим за "трудната чужбина", когато звършите, а?

Wednesday666
09-16-2013, 19:16
Аз със спора приключих, както и с обясненията защо мисля по този начин.
Naive, аз най-добре си знам колко съм наивна, че си изкарвам сама парите.
Толкова.
А, и можеш да се опиташ да се адаптираш в среда, където единственото, което знаеш е езикът, нищо друго и майка и татко не са ти зад гърба по никакъв начин. Тогава можем отново да говорим. И за сефте съм съгласна с klimatronik :))))

:)

klimatronik
09-16-2013, 19:27
Wednesday666, ти сериозно ли си вярваш? Отговори ми честно. И ако отговорът ти е да, определено си наивна.

Най-малкото едно е да се адаптираш в среда, в която всеки говори твоя език, разбираш всекиго, един от всички си, просто защото си българин и не си изключение, съвсем друго е да се адаптираш в среда, в която езикът, който говорят всички, не ти е роден и като цяло преживяваш ебати културния шок.
да, по-лесно е в ,,своя'' среда, в която всеки знае ,,родния език'' (нищо,че малко не са неграмотните) .. и да, ,,по-лесно'' е особено, ако някой от твоята среда реши да те мачка и използва за парцал, защото може. :Д Българите сме гадни, мхм. Обаче, за да не си противореча - и чужденците не са много ,,добри'' ;д Обаче наивни като нас.. нема ;д

klimatronik
09-16-2013, 19:32
И за сефте съм съгласна с klimatronik :))))

:)
;) Ето един мой човек . хах

Tsukuda_Hiroshi
09-16-2013, 19:35
да, по-лесно е в ,,своя'' среда, в която всеки знае ,,родния език'' (нищо,че малко не са неграмотните) .. и да, ,,по-лесно'' е особено, ако някой от твоята среда реши да те мачка и използва за парцал, защото може. :Д Българите сме гадни, мхм. Обаче, за да не си противореча - и чужденците не са много ,,добри'' ;д Обаче наивни като нас.. нема ;д

Ако мислиш, че българите са гадни, явно не си попадал на словаци ;) :lol:

klimatronik
09-16-2013, 19:42
Ако мислиш, че българите са гадни, явно не си попадал на словаци ;) :lol:
Всички сме един дол дренки ,обитаващи биосферката :) Изнасилено се изразих... Познавам много свестни хора. Но съм ставал свидетел на ужасни предателства.

x7aZzy
09-16-2013, 20:03
Ох, чак се чудя как ви се занимава.

Пантерата се взима насериозно (както винаги), ама вие пък какво й се връзвате.
Бтв всичко, което казва тя е вярно, но самият факт, че го изтъква е неприятно смешен.

Аз съм щастлива, че не съм се сблъсквала с истински житейски трудности и го осъзнавам.

draid
09-16-2013, 20:04
:lol:
Защо говориш глупости, като си напълно наясно, че нещата въобще не стоят така?

Дриймърката е споменала за финансовата част. Айде сега да сметнем малко като часове как излиза едно прибиране със самолет и едно София - Бургас.
Аз съм на по-близка дестинация от 3к дори. Облагодетелствана съм да живея сравнително близо до централната гара, но едно 30минути от нас до гарата си заминават (може и да са доста повече, ако си на другия край на града). Оттам до летището (зависи от трафика) е между час и час и половина, понякога дори два. На летището трябва да си минимум час по-рано, ако имаш да чекираш багаж поне 2 часа по-рано. Полетът е малко по-малко от 2 часа. Не всички са софиянци, съответно от кацането на родна земя те чака още път - къде час, къде два, къде три, къде повече.
И това ми го сравняваш с автобус София-Бургас?

Идеята е че разстоянията далеч не са това което изкарвате. Много добре знаеш, че и в единия и в другия случай си си вкъщи още същия ден. Билетите много добре знаеш какви пари са , а след като родителите имат пари да издържат дете в чужбина, надали ще е толкова проблемно да финансират и евентуално прибиране. Навярно си наясно, че има хора които са от Бургас и виждат по-рядко родителите и близките си макар да са в София, отколкото ти, която си в Италия.

SpiritInBlack
09-16-2013, 20:09
Ей , тва студентите в УНСС бахти простото племе. Дай да освиркваме премиера , щото има такава група във фб.

AnarchyBoy
09-16-2013, 20:18
Ей , тва студентите в УНСС бахти простото племе. Дай да освиркваме премиера , щото има такава група във фб.

+1 :D

Tsukuda_Hiroshi
09-16-2013, 20:27
Ей , тва студентите в УНСС бахти простото племе. Дай да освиркваме премиера , щото има такава група във фб.

Пък ей-така като почнете да се заяждате "От УНСС са такива", "От СУ са онакива"... Хайде бе! Ти понеже си по-интелигентен, красив, богат и с по-богат дар-слово, висиш по форумите, вместо да си четеш дебелите книги и да те показват по Diema+ като "Най-умният човек на света е българин!!!"...

draid
09-16-2013, 22:53
Ей , тва студентите в УНСС бахти простото племе. Дай да освиркваме премиера , щото има такава група във фб.

Хах днес имах пак работа към студентски и като минах то едни навалици, то едно чудо да ги чакаш по 5 мин на пешаходната. Почнали зайците вече и те като учениците на 16 :D

maldini
09-16-2013, 22:57
Ей , тва студентите в УНСС бахти простото племе. Дай да освиркваме премиера , щото има такава група във фб.
Я не ме псувай бе помияр :д

anonymous708973
09-16-2013, 23:38
Дрейд, просто... по корем ще лазиш, за да излезеш прав. Това, че нашите могат да ми пращат Х пари на месец, означава ли, че могат да ми пращат ОЩЕ толкова, за да се прибирам веднъж месечно? Моля ти се, излагаш се.
Нито като пари, нито като време едно кирливо пътуване морето-Варна може да стъпи на пръста на международен полет. Да не говорим, че няма да ти се наложи да станеш по нощите, за да се прибереш и да имаш нужда от половин ден, за да се климатизираш и да починеш.
Приятел и състудент германец се прибира до вкъщи за час и половина с влак. Пътуване в едната посока му струва 30 евро. София-Пловдив струва 5 лв с намалението за студенти. Друго няма да кажа.

Климатроник, само човек, който не е живял в чужбина, може да твърди, че от езикова или от каквато и друга гимназия се излиза с перфектен език. Д-р-ъ-ж-к-и. Една от най-добрите бях в училище, изпита го взех на майтап - друг е въпросът, че самият изпит беше един голям майтап... Дъ Пойнт из - тука ми е ебават майката. Понякога дори не различавам отделните думи, като си говорят помежду си, камо ли да ги разбера. Нищо общо със смешните слушания с разбиране в даскало.

Да не говорим, че икономически немски никога не съм учила. Там вече възникват ебати проблемите.

Перфектен език, докато не отидеш в дадена държава и не постоиш доволно там - няма такова нещо. Че даже и след това постояване е спорно.

Не знам къде си забелязал, че момичетата повече се изнасяме към чужбина, но това със сигурност не се дължи на това, което казваш. Феноменът в идеята ти се нарича "изпусната променлива", впрочем. Тоест, смяташ, че резултатът се дължи на нещо, като пренебрегваш всъщност истинската причина.
Първо, момичетата като цяло сме повече като световно население.
Второ, момичетата в 90% от случаите имат по-високи оценки от момчетата, изискванията са по-големи.
Трето, хайде да не се лъжем, ама момичетата обикновено си падаме по "читанки" и сме с по-голяма мотивация. Аз лично фразата "Оф, ама няма да го уча тва, за кво ми е, госпожо, аре обяснете ми" съм го чувала само от момчета. И то не завършили механо- или електротехникум. Завършилите подобни институции да не се засягат.

Гарантирам, че никой здравомислещ, амбициозен младеж с добри оценки, който е решил да си скъса дупето от учене, няма да реши да остане с единствена причина "дълг към родителите". Завърших гимназия, в която класовете бяхме 50 на 50, една камара момчета от гореописания тип се изнасят. Да не говорим, че не познавам и не искам да познавам родители, които могат да си позволят да издържат студент в чужбина, но не го правят и вменяват на детето си дълг. Толкова би било позьорско, че няма накъде.

draid
09-17-2013, 00:35
Дрейд, просто... по корем ще лазиш, за да излезеш прав. Това, че нашите могат да ми пращат Х пари на месец, означава ли, че могат да ми пращат ОЩЕ толкова, за да се прибирам веднъж месечно? Моля ти се, излагаш се.
Нито като пари, нито като време едно кирливо пътуване морето-Варна може да стъпи на пръста на международен полет. Да не говорим, че няма да ти се наложи да станеш по нощите, за да се прибереш и да имаш нужда от половин ден, за да се климатизираш и да починеш.
Приятел и състудент германец се прибира до вкъщи за час и половина с влак. Пътуване в едната посока му струва 30 евро. София-Пловдив струва 5 лв с намалението за студенти. Друго няма да кажа.



Достатъчно международни пътувания съм направил за да мога да ги сравнявам перфектно и пак ще повторя има хора от морето които също не виждат близките си с месеци, понякога тези зад граница се прибират доста по-често от тях. Така че недей да ми говориш как си на 3000км, ако има възможност и желание и при двете може да си си вкъщи за един ден. Това че едното е по-скъпо е така, но хайде да не се лъжем защото съм много добре наясно каква е издръжката баш в Германия на един студент, а знам и че има полети за по 40-50€, та недей да ми се изкарваш как си на другия край на света. Знаеш ли какво е проблем с прибирането и разстояние - Америка. Да трябва да дадеш 1000$ за билет и да пътуваш часове наред. Изкара ми се там като герой от немили недраги, айде моля ти се не ядем врабчетата с перушината ние. То ако си запазиш билет от достатъчно рано сигурно може да ти излезе на цената на отиване и връщане с автобус до морето. А и без друго не знам за какво прибиране всеки месец говорим, едно прибиране на 2-3 месеца е абсолютно нормално. Гледам и тука пак сравняваш ябълки с круши някакви 5лв, някакви 30€. Ами като те плашат тия цифри да си беше седяла в България. Да ти напомням ли какъв стандарт на живот имат немците или вече си го схванала ? Ще те помоля да не се лъжем баш за Германия, защото не си улучила човека, да не стане като със спагетите на оная звезда.

Някой може да седи да учи по 20часа на ден, а друг по 2ч и пак да е на неговото ниво. Колко време седиш и учиш няма нужда да натъртваш и как някой се скъсвал от учене. Всеки е различно схватлив и на всеки му трябва различно време за да научи нещо.

POLLINA
09-17-2013, 00:40
С никого не споря, само вметвам, че от летище Крумово има често полети на много изгодни цени. Например сега се сещам за полет до Милано 20 евро. Никой не е казал, че трябва да се помъкнеш с цял куфар, правиш си сметката.

draid
09-17-2013, 00:46
Тя явно пътува с някакви елитни линии за по 400€ като я гледам. Нищо де ще се научи, че някой хора са добре запознати с нещата и не винаги минават разни локуми.

anonymous708973
09-17-2013, 08:16
Нищо де ще се научи, че някой хора са добре запознати с нещата и не винаги минават разни локуми.

:D

Не си първият, дето е летял в чужбина, не бой се. И аз съм летяла за 39 евро до Виена. Обаче... гъза да си скъсаш, няма да намериш евтин полет от Мюнхен до България, например.
Ениуей, пак лазиш по корем, няма нищо, щом ти харесва. До края на тая седмица ще си запазя двупосочен билет за България с нискотарифна (разбира се, въпреки че си е доста по-гадничко) 22 декември - края на януари. Ще те информирам колко точно струва. Но няма да ми излезе 60 лв, което е най-скъпият възможен вариант за отиване и връщане до морето, и то с автобус.

Ще ми "напомнял" той за германците. Аз с тая култура съм израснала, той ще ми напомнял. Маминият той.

Живей си спокойно, няма да ти разбивам илюзиите.

POLLINA
09-17-2013, 09:09
Ох. Евтините билети са рядкост и са на късмет. Не ги изкарвайте редовните такива. Наистина безпредметно спорите.

От летище Крумово няма полети до Милано от преди повече от 2 години...

Дадох пример,може и да са минали 2 години, ок.
Но се намират евтини билети. Човек, ако си вземе билети от рано може да лети доста изгодно.

Chacho
09-17-2013, 09:23
Искате ли вече да спрете да си мерите пишките? Сякаш да следваш и да живееш самостоятелно е някакво състезание, в което оцеляват най-калените атлети.

granger
09-17-2013, 09:30
Искате ли вече да спрете да си мерите пишките? Сякаш да следваш и да живееш самостоятелно е някакво състезание, в което оцеляват най-калените атлети.

INDEED! Моля , послушайте кмета на форона.

DisappointedDreamer
09-17-2013, 10:23
^какъв кмет, бе, президента! 8-)

granger
09-17-2013, 10:25
Вселенския патриарх,все тая! Рече и отсече!

SpiritInBlack
09-17-2013, 11:06
Я не ме псувай бе помияр :д

Шшт , че и аз съм в УНСС, ама имах работа и не успях да вляза в аулата :D


Хах днес имах пак работа към студентски и като минах то едни навалици, то едно чудо да ги чакаш по 5 мин на пешаходната. Почнали зайците вече и те като учениците на 16 :D

Знам, не мога да си запаля цигара на двора. Ох , тея първокурснички , чувствам се като диабетик в сладкаркси магазин :D




Искате ли вече да спрете да си мерите пишките?

Викам да им го мерим навътре и после гърдите

tireheb
09-17-2013, 11:06
Искате ли вече да спрете да си мерите пишките? Сякаш да следваш и да живееш самостоятелно е някакво състезание, в което оцеляват най-калените атлети.

не, бе, недейте
ето, аз уча в софия и казвам, че който учи в чужбина е родоотстъпник; също тъй сички, които са в чужбина се мислят за много умни поради тая причина, изкарват се нещо повече от нас
моля, коментирайте

draid
09-17-2013, 11:14
:D

Не си първият, дето е летял в чужбина, не бой се. И аз съм летяла за 39 евро до Виена. Обаче... гъза да си скъсаш, няма да намериш евтин полет от Мюнхен до България, например.
Ениуей, пак лазиш по корем, няма нищо, щом ти харесва. До края на тая седмица ще си запазя двупосочен билет за България с нискотарифна (разбира се, въпреки че си е доста по-гадничко) 22 декември - края на януари. Ще те информирам колко точно струва. Но няма да ми излезе 60 лв, което е най-скъпият възможен вариант за отиване и връщане до морето, и то с автобус.

Ще ми "напомнял" той за германците. Аз с тая култура съм израснала, той ще ми напомнял. Маминият той.

Живей си спокойно, няма да ти разбивам илюзиите.

Много ще ми е интересно да ме научиш нещо за Германия, горя от желание. Че и в Мюнхен заминала хахахаха умирам от желание да се посмея, докато ми обясняваш как си израснала с тая култура. Още много хляб имаш да ядеш. Не усещаш ли че си едно хлапе с прекалено високо мнение за себе си ? Чакам да ме научиш за Мюнхен. Просто днес ми се върна усмивката на лицето. Издържат я в Мюнхен, обаче няма пари да се прибере до България, тъжно ми става направо. Да ти пратя 200€, че да се прибереш ?


Искате ли вече да спрете да си мерите пишките? Сякаш да следваш и да живееш самостоятелно е някакво състезание, в което оцеляват най-калените атлети.

Тц не си мерим пишките, просто се забавлявам с убедеността на 18 годишните. Забавно е как мислят, че света се върти около тях и как те знаят всичко. Забавно е как често хората мислят че са единствените които стоически се справят с препятствията в злата чужбина. Как изкарват, че са някакви мъченици, а другите са малоумници. Винаги ми е било забавно. А и за какво да се състезавам с нея, след като аз отдавна съм финиширал ?


не, бе, недейте
ето, аз уча в софия и казвам, че който учи в чужбина е родоотстъпник; също тъй сички, които са в чужбина се мислят за много умни поради тая причина, изкарват се нещо повече от нас
моля, коментирайте

Не всички, макар да има и такива. Някой учат с идеята да се приберат, някой започват да съжаляват много бързо след като са заминали, други нямат търпение да заминат. Във 90% обаче се наблюдава явлението - аз съм повече от вас, защото уча в еди кой си университет в чужбина, там е много трудно, но аз явно съм умен и се справям. Задължително трябва да се спомене колко много има за четене, колко е трудно да се справят и т.н. сякаш някой го интересува, явно това им носи някакъв вид inner peace.

Chacho
09-17-2013, 11:22
Тц не си мерим пишките, просто се забавлявам с убедеността на 18 годишните. Забавно е как мислят, че света се върти около тях и как те знаят всичко. Забавно е как често хората мислят че са единствените които стоически се справят с препятствията в злата чужбина. Как изкарват, че са някакви мъченици, а другите са малоумници. Винаги ми е било забавно. А и за какво да се състезавам с нея, след като аз отдавна съм финиширал ?

Много зряло. Като си финиширал, кажи им каквото има да се казва в две думи и толкова. Не звучиш по-възрастно с "чакам да ме научиш за Мюнхен". За мен си е чисто мерене на пишки.

draid
09-17-2013, 11:25
Много зряло. Като си финиширал, кажи им каквото има да се казва в две думи и толкова. Не звучиш по-възрастно с "чакам да ме научиш за Мюнхен". За мен си е чисто мерене на пишки.

Понякога да се държиш зряло не е забавно. А тя винаги ме е забавлявала със самочувствието, сам забелязваш вероятно в какво самоизтъкване се превръщат 90% от коментарите и. Очевидно не приема какво имат да кажат по дъртите от нея, а аз просто се забавлявам. И в крайна сметка може да се изкажеш по темата, видно е че теб те уважава госпожицата, а и поне си от малкото хора броящи се на пръстите на едната ръка които наистина притежават интелект в тоя форум. Ще ми е интересно да прочета, пък и тя да прочете.

Hayashi
09-17-2013, 12:20
Днес се загубих в кампуса отново. Дайте ми на мене карта и ми гледайте сеира. На всичкото отгоре лекциите ми все почват в 7:45, егати късмета. И все още не знам руски ли ще уча или английски.
Добре че поне материалът е лесен. Всички си водят бележки, само аз си мисля, че имало смисъл да ни скъсват задниците от биология на френски.

Ина, и аз съм същата. Мислех си че много знам френски обаче тук още първите дни ми съсипаха амбициите. С някои индивиди ми е страшно трудно да говоря, и супер много ме е яд, че през последните години си пропусках лексиката. Сега пак ще я науча, ама по трудния начин.

draid, евтини полети има обаче не от всяка дестинация. До София по принцип са скъпи полетите. Да отида при приятеля ми във Вършава ми е 2 пъти по-евтино, от колкото до София. Обаче тъй като всички сте разбирачи, ако някой ми намери полет Тулуза - София под 100 евро, обещавам да го черпя бира! :)
А това кой нямал пари да се прибере е леко неориентирано. Аз избирам да спестя едни 200 евро за едното разхождане до България и предпочитам да изчакам да си намеря работа и като си събера пари тогава да си идвам. А че има студенти, които всяка седмица си пристигат вкъщи, има. Техен си избор, сигурно им липсват семейството и приятелите. Обаче когато гледаш да си ограничиш разходите, това си е чисто разхищение.

maldini
09-17-2013, 12:26
Шшт , че и аз съм в УНСС, ама имах работа и не успях да вляза в аулата :D



Знам, не мога да си запаля цигара на двора. Ох , тея първокурснички , чувствам се като диабетик в сладкаркси магазин :D





Викам да им го мерим навътре и после гърдите

има много арни първокурснички , изплакнах очички неска :D

AnarchyBoy
09-17-2013, 13:46
има много арни първокурснички , изплакнах очички неска :D

+1 Токаните в УНСС-то са мазало.. сутрин в 280 не се живее, ама путки бол.. 8-)
в СУ, само моя факултет бацка :( Пак има путки, но всички сме първокурсници, та ще видя като дойдат всички след 1ви, ко ще става..

В студентски става все по-пълно и по-пълно..

draid
09-17-2013, 13:53
+1 Токаните в УНСС-то са мазало.. сутрин в 280 не се живее, ама путки бол.. 8-)
в СУ, само моя факултет бацка :( Пак има путки, но всички сме първокурсници, та ще видя като дойдат всички след 1ви, ко ще става..

В студентски става все по-пълно и по-пълно..


Сигурно ще се напълни максимално след 1-ви октомври.

anonymous708973
09-17-2013, 14:03
Много ще ми е интересно да ме научиш нещо за Германия, горя от желание. Че и в Мюнхен заминала хахахаха умирам от желание да се посмея, докато ми обясняваш как си израснала с тая култура. Още много хляб имаш да ядеш. Не усещаш ли че си едно хлапе с прекалено високо мнение за себе си ? Чакам да ме научиш за Мюнхен. Просто днес ми се върна усмивката на лицето. Издържат я в Мюнхен, обаче няма пари да се прибере до България, тъжно ми става направо. Да ти пратя 200€, че да се прибереш ?

Къде казах, че уча в Мюнхен? Дадох пример - самият факт, че не си прочел достатъчно внимателно, означава много.

И последното ти изречение си е чиста наглост.
ТОВА, което твърдя и което ТИ не можеш да оспориш по никакъв начин, е, че НЕ МОГА да се връщам до България толкова често (което е различно от ИЗОБЩО, нали, направи разликата) колкото може студент от София да се върне в родния си Бургас, например.

Ако не те интересува кой колко учи, не влизай в тоя раздел, защото основно това се коментира.

По-дърт бил. И по кво ти личи? Чачо много добре ти го каза. Видя колко човека ти се изсмяха в лицето, като обясни, че то международен полет било същото като пътуване морето-София. Днес тъкмо една мадама ми обясни, че на тия дати, на които искаме да се прибираме до България, най-евтиният полет бил 200 евро. Не го твърдя, защоот не съм проверила, но като си купя билет, ще ти го покажа непременно.

Аз нямам какво повече да говоря с теб.
Никъде не съм изкарала, че учещите в България са малоумници. Виоленца също, аз ще го потретя - КАЗВАМ, ЧЕ УСЛОВИЯТА СА ЛОШИ и масово студентите са немотивирани и отишли в Студентски град с единствената цел да се наживеят. Казвам, че тук такива са по-малко, това е факт.
Наистина ли човек като теб, завършил Техническия с някаква велика оценка, не може да проумее това просто изречение и смисъла зад него? Много лошо. ;)

granger
09-17-2013, 14:04
Цецо, п***а е грозно дума. Кофти е да я използваш да момиче,каквото и да е.

AnarchyBoy
09-17-2013, 14:08
Цецо, п***а е грозно дума. Кофти е да я използваш да момиче,каквото и да е.

Добре де, добре де.. Спирам, пуу!.. Ама къде ми е бирата.. :(

anonymous708973
09-17-2013, 14:09
Хаяши, 7.45 ли бе? Моите най-ранните са от 8.30 и умирам. Никога не съм имала проблеми с ранното ставане, но откакто съм тук, съм постоянно уморена. Интересното е, че като дойдох 3-4 дни имах много силен главобол, което преди никога не се беше случвало. Една пък друга я боляло ухото за първи път. Някви физически признаци такива...
По колко са ти дълги лекциите и сама ли си избираш програмата?

YSMF
09-17-2013, 14:14
Има ли някой бивш ученик този учебник и срещу каква сума е готов да се раздели с него? 8-) http://knizhen-pazar.net/books/011/1195/119550.jpg

draid
09-17-2013, 14:46
Къде казах, че уча в Мюнхен? Дадох пример - самият факт, че не си прочел достатъчно внимателно, означава много.

И последното ти изречение си е чиста наглост.
ТОВА, което твърдя и което ТИ не можеш да оспориш по никакъв начин, е, че НЕ МОГА да се връщам до България толкова често (което е различно от ИЗОБЩО, нали, направи разликата) колкото може студент от София да се върне в родния си Бургас, например.

Ако не те интересува кой колко учи, не влизай в тоя раздел, защото основно това се коментира.

По-дърт бил. И по кво ти личи? Чачо много добре ти го каза. Видя колко човека ти се изсмяха в лицето, като обясни, че то международен полет било същото като пътуване морето-София. Днес тъкмо една мадама ми обясни, че на тия дати, на които искаме да се прибираме до България, най-евтиният полет бил 200 евро. Не го твърдя, защоот не съм проверила, но като си купя билет, ще ти го покажа непременно.

Аз нямам какво повече да говоря с теб.
Никъде не съм изкарала, че учещите в България са малоумници. Виоленца също, аз ще го потретя - КАЗВАМ, ЧЕ УСЛОВИЯТА СА ЛОШИ и масово студентите са немотивирани и отишли в Студентски град с единствената цел да се наживеят. Казвам, че тук такива са по-малко, това е факт.
Наистина ли човек като теб, завършил Техническия с някаква велика оценка, не може да проумее това просто изречение и смисъла зад него? Много лошо. ;)

Аз не съм отрекъл, че не може да се прибираш толкова често колкото ти се иска. Това сега си го измисли. През цялото време аз твърдя, че ако се наложи и има желание и възможност независимо дали си в Германия и ще се прибираш в София или в София и ще се прибираш в Бургас ще стане за 1 ден. Това дали е с повече прекачвания и т.н. е издребняване. Също никъде не съм твърдял, че ако си купиш билет от днес за утре той ще е за 50€ или ако ще пътуваш около празниците пак ще е евтино. Просто евтини полети се намират. Аз на чачо му отговорих, чакам го него да се включи с коментар относно темата.

А сега с цялото си внимание и сериозност ще ти обърна внимание на повечето ти коментари. Първо от всеки от тях лъха на самоизтъкване, може да не го правиш целенасочено, а подсъзнателно но е факт. Говориш как имаш да четеш по не знам какво и колко, нееднократно правиш съпоставки с Българско образование, имаш не един коментар по повод колко по сериозно е там от тук, до някъде има резон, но отново зависи изцяло от университета. Относно езика сигурно си наясно, че в училище уж се учи книжовен такъв, който често далеч се отклонява от реално говоримият в дадена страна, но човек с добра подготовка по даден език би могъл да се усъвършенства в дадената страна за по-малко от година, особено когато има контакт с повече хора.

По възрастен съм от теб, с повече опит и вероятността да съм видял повече от теб нараства експоненциално. Всеки който ме познава лично знае колко реално сериозен съм, но няма забавление от това в момента, казах го и на чачо. Просто коментарите са ти такива, че няма как да подхождам сериозно към тях. Виоленца какво е казвала и като цяло какво мисли, можеш да си сигурна че знам повече от теб, няма смисъл да я намесваш и нея. Попитай я колко средно плаща за билети когато се прибира планувано, а не от днес за утре.

Защо мислиш, че студентите отишли в чужбина са много по-мотивирани от тези които са отишли в София ? Защото е по-далеч ли ? Знаеш ли колко много хора отиват там и не се справят поради една или друга причина и се връщат, просто в единият случай хората са пръснати по цяла Европа, а в другия са съсредоточени в един "град". Хората са казали : "Във всяко стадо си има мърша" Относно базата - наистина има доста университети с лоша база, но реално помисли на какви специалности им трябва по специфична база ? Студентите по право от какво се нуждаят например ? Или пък икономистите ? Ако говориш за база като хубави зали и меки столове, то това обикновено няма отношение към образованието. База наистина е необходима за не чак толкова голям кръг специалности и най-скъпите обикновено са Медицина и разните Инж. специалности. До някъде може би и ИТ специалностите, но инвестицията в техника при тях спрямо другите, може да мине далеч по-тънко за да има пълноценно образование.

Ти реално не знаеш какъв човек съм аз, а и оценките които аз съм изкарвал съм ги споменавал съвсем рядко, по-простата причина, че за мен те не са никакъв фактор, те не могат пълно да покрият знанията на даден човек, а и не се знае след 2 месеца колко от това което е учил за изпита му е останало в главата. Наистина завърших техническия с висок успех, но за мен това не е толкова важно. Както ти нееднократно си заявявала аз не съм особено интелигентен според теб, така че не знам какво намесваш разни дипломи тук, вероятно и без друго са подарени.

Хайде сега учи си със здраве и недей да се самоизтъкваш толкова, недей да се поставяш над другите хора, защото високото самочувствие не винаги е много добър съветник, особено когато му липсва стабилно покритие.

CoNviCt
09-17-2013, 14:52
– Ии, ами аз що свят съм изтръшнал! Ц.. ц.. ц.. Ти остави Едрене, Цариград, ами във Влашко! Ти вярваш ли? Туй Гюргево, Турну Мъгуреле, Плоещ, Питещ, Браила, Букурещ, Галац – чакай да те не слъжа, в Галац не помня бях ли, не бях ли – всички съм ги изредил.

***

Същият бай Ганю, както си го знаете, преди да тръгне за Европа; с тая разлика само, че си турил вратовръзка и освен това сега има импозантна външност и чувство на собствено достойнство и преимущество пред окръжающите. Човекът врял и кипял из Европа, Европа му станала като таквоз… като нищо.

maldini
09-17-2013, 16:18
+1 Токаните в УНСС-то са мазало.. сутрин в 280 не се живее, ама путки бол.. 8-)
в СУ, само моя факултет бацка :( Пак има путки, но всички сме първокурсници, та ще видя като дойдат всички след 1ви, ко ще става..

В студентски става все по-пълно и по-пълно..
Хаха да в СУ е най-тежко положението откъм ПУТКИ . А най мн има в нов български там са сички моделки мазало е яко :д

AnarchyBoy
09-17-2013, 16:21
Хаха да в СУ е най-тежко положението откъм ПУТКИ . А най мн има в нов български там са сички моделки мазало е яко :д

Честно да ти кажа, аз съм в София за да уча, момичетата (ЕТО ПЛАМ!) са ми буквално на заден план, ако има има, ако няма здраве да е, никъде не пише, че трябва да си хвана мацка от моя университет, то никъде не пише, че трябва да си хвана мацка изобщо, се ми е 300 и да има и да няма, учението, приятелите са ми важни, а с приятелите идват и купоните а от там и мацките, така, че не се притеснявам ни най-малко.... 8-)

granger
09-17-2013, 16:27
You went full retard, don't go full retard!

AnarchyBoy
09-17-2013, 16:37
:lol: ^ Ма гладен съм и ми е скучно, нормално е да изтрещя, след малко ще ходя да релаксирам на по бирИ, с колегите.. 8-)

maldini
09-17-2013, 16:51
Честно да ти кажа, аз съм в София за да уча, момичетата (ЕТО ПЛАМ!) са ми буквално на заден план, ако има има, ако няма здраве да е, никъде не пише, че трябва да си хвана мацка от моя университет, то никъде не пише, че трябва да си хвана мацка изобщо, се ми е 300 и да има и да няма, учението, приятелите са ми важни, а с приятелите идват и купоните а от там и мацките, така, че не се притеснявам ни най-малко.... 8-)

така е , но все пак по-приятно се учи с яки мацки ,отколкото с некви коне. :д най-малкото ще имаш стимул да ходиш на лекции хаха :D

klimatronik
09-17-2013, 17:54
Дрейд,

Климатроник, само човек, който не е живял в чужбина, може да твърди, че от езикова или от каквато и друга гимназия се излиза с перфектен език. Д-р-ъ-ж-к-и. Една от най-добрите бях в училище, изпита го взех на майтап - друг е въпросът, че самият изпит беше един голям майтап... Дъ Пойнт из - тука ми е ебават майката. Понякога дори не различавам отделните думи, като си говорят помежду си, камо ли да ги разбера. Нищо общо със смешните слушания с разбиране в даскало.

Да не говорим, че икономически немски никога не съм учила. Там вече възникват ебати проблемите.

Перфектен език, докато не отидеш в дадена държава и не постоиш доволно там - няма такова нещо. Че даже и след това постояване е спорно.

Не знам къде си забелязал, че момичетата повече се изнасяме към чужбина, но това със сигурност не се дължи на това, което казваш. Феноменът в идеята ти се нарича "изпусната променлива", впрочем. Тоест, смяташ, че резултатът се дължи на нещо, като пренебрегваш всъщност истинската причина.
Първо, момичетата като цяло сме повече като световно население.
Второ, момичетата в 90% от случаите имат по-високи оценки от момчетата, изискванията са по-големи.
Трето, хайде да не се лъжем, ама момичетата обикновено си падаме по "читанки" и сме с по-голяма мотивация. Аз лично фразата "Оф, ама няма да го уча тва, за кво ми е, госпожо, аре обяснете ми" съм го чувала само от момчета. И то не завършили механо- или електротехникум. Завършилите подобни институции да не се засягат.

Гарантирам, че никой здравомислещ, амбициозен младеж с добри оценки, който е решил да си скъса дупето от учене, няма да реши да остане с единствена причина "дълг към родителите". Завърших гимназия, в която класовете бяхме 50 на 50, една камара момчета от гореописания тип се изнасят. Да не говорим, че не познавам и не искам да познавам родители, които могат да си позволят да издържат студент в чужбина, но не го правят и вменяват на детето си дълг. Толкова би било позьорско, че няма накъде.
Първо, както много добре каза Драйд - езика не се учи само в училище.. Ти може да си била най-голямата отличничка, но това въобще не е никакъв фактор за реалните знания и интелигентност по всеки предмет..
За момичетата и момчетата също не съм съгласен с теб. Да, повече от женските индивиди са по-добри в училище, но тая статистика я няма по напред в университетите и като цяло в живота. Това е така, може би защото момчетата се развиват по-бавно в детска възраст от момичетата. Колко известни професори и учени мъже познаваш от историята и колко жени? Оправданието,че в средновековието са ви отнемали права и свободи.. не е от значение.. ако бяхте умни.. др щеше да е :Д И войните и за всички бедствия сте виновни вие. Винаги в основата стои женски плод.. само ми хитрувате.

Сега като се замисля.. сигурно греша за едно. Заминаването в чужбина не отхвърля дълга към родителите, защото винаги може да се върнеш или да ги вземеш със себе си в бъдеще.

DarkTemplar
09-17-2013, 18:39
ооо, гледам, че тук пак се е събрал Комитета на сеира. 8-) Как сте, кво правите? :>

Hayashi
09-17-2013, 18:57
Хаяши, 7.45 ли бе? Моите най-ранните са от 8.30 и умирам. Никога не съм имала проблеми с ранното ставане, но откакто съм тук, съм постоянно уморена. Интересното е, че като дойдох 3-4 дни имах много силен главобол, което преди никога не се беше случвало. Една пък друга я боляло ухото за първи път. Някви физически признаци такива...
По колко са ти дълги лекциите и сама ли си избираш програмата?


По ДВА часа. Днес откачих направо, имах 3 лекции. Осъзнах, че всичката органична химия я знам. Ама на български. Сега ще се почва зубрене на съединения. За съжаление явно не може да си избираме програмата, защото вече съм разпределена автоматично.
И мен тия дни все ме цепеше глава, веднъж пих един аспирин и после бях много близо до повръщане, та се нагълтах и с хапчета за корем. Ама то е нормално де, аз в университета много се напрягам да виждам, а от по-задните редове ми е и много трудно да чувам. Днес имаше едни по биохимия, които си говореха през цялата лекция, че имаха нахалството да извадят някакви шумни найлони и да си похапнат. А седнах в средата, защото отпред беше заето. Направо ми идваше да ги заколя.
Тея дни, ще ми се разкаже играта от превеждане на термини. Сега разбирам един приятел на баща ми, който каза, че като им сменили програмата по химия от френски на български и целият клас имали само двойки.

Още не знам какъв език ще уча и в коя група по предмета за избор съм. Дано да ме приемат в колективните рискове, че с тея океан и атмосфера дето писах като втори избор пак ще ми съдерат задника от зубрене на термини.

AnarchyBoy
09-17-2013, 19:05
така е , но все пак по-приятно се учи с яки мацки ,отколкото с некви коне. :д най-малкото ще имаш стимул да ходиш на лекции хаха :D

Прав си, нз при мен колежките са яки, само 2 кончета има, но пък се оказаха точни и тече лафа, момчетата сме само 4ма, единия е ебахти пича, пропаднал пияница като мен 8-).. Другите са някви стеснителни, ма мен ма не боли за тях.. С колегата дет е пич ни тече лафа, къркаме.. 8-) Колежките всички са пичове до една.. екстра си ми е..
От арабистките има много хубави.. :oops: А пък чакам другите курсове да дойдат.. Иранистите 2ри 3ти и 4ти курс са на екзурзкия до Иран и ще се върнат таман за началото, до колкото разбрах има яки каки... 8-)

Hayashi
09-17-2013, 19:07
^ Какво учиш? Че съм те изпуснала явно.

Wednesday666
09-17-2013, 19:09
Още ли се джафкате за простотии? Безсмислено е.
Пантерке, мога да ти кажа, че в частта със самолетните билети, резервациите им и цените им, си много в грешка, но както и да е, няма пак да се включвам.

anonymous708973
09-17-2013, 21:48
Моля ти се, само за това не ми се заяждай. Баща ми е бил повече в чужбина отколкото в България, позволи ми да знам малко повече от теб като следствие на това.

Хаяши, аз си мислех, че моите са много - по час и 30 са :д едната едвам я изтрайвам, даже няма да ходя повече, защото няма никакъв смисъл :д
Наистина ли храната във Франция е толкова скъпа? Ей сега се връщам от Лидл, една торба хубави продукти за 10 евро съм си взела.

girlwithblueeyes
09-17-2013, 23:46
Инка защо вьобще си хабиш нервите:D

AnarchyBoy
09-18-2013, 02:34
^ Какво учиш? Че съм те изпуснала явно.

Иранистика ;)

AnarchyBoy
09-18-2013, 02:35
Моля ти се, само за това не ми се заяждай. Баща ми е бил повече в чужбина отколкото в България, позволи ми да знам малко повече от теб като следствие на това.



Ъмм Ино, Срядата, бачка на летище София.. та, аре да НЕ знаеш, повече от нея точно за Самолетни билети, компании, чекиране и прочие, а?

Wednesday666
09-18-2013, 03:18
Моля ти се, само за това не ми се заяждай. Баща ми е бил повече в чужбина отколкото в България, позволи ми да знам малко повече от теб като следствие на това.


Хм, точно пък аз съм може би от малкото в темата в момента, която не ти се заяжда, просто ти казвам, че си в голяма грешка. И да, срядата може би знае мааалко повечко от теб по тази тема, не защото пътувам, а защото случайно баща ти може и аз да съм го качвала на самолет, така че айде моля ти се не ми подскачай веднага, не си всезнаеща и не ти е абсолютно всичко ясно по въпроса с билетите, самолетните компании, как става качване/резервиране и т.н.
Даже мога да ти кажа, че точно за е такова държание като твоето, един господин не си се качи на самолета, защото беше Адски всезнаещ ;)..

lqnichkailieva
09-18-2013, 07:33
здравейте аз съм студентка,уча икономика и имам доста материали за кандидатстване след 7 и 12 клас,който продавам, всички автори:ДИМИТЪР ДИМОВ,ИВАН ВАЗОВ,ПЕЙО ЯВОРОВ,ХРИСТО БОТЕВ,ПЕНЧО СЛАВЕЙКОВ,АЛЕКО КОНСТАНТИНОВ,ЕЛИН ПЕЛИН,ХРИСТО СМИРНЕНСКИ,НИКОЛА ВЪПЦАРОВ,ДИМИТЪР ТАЛЕВ,ЙОРДАН ЙОВКОВ,ГЕО МИЛЕВ,ЕЛИСАВЕТА БАГРЯНА,АТАНАС ДАЛЧЕВ..Темите са разработени по-много достъпен и разбираем начин за всеки,казвам го от личен опит,както и гарантиран успех ако се учат..

anonymous708973
09-18-2013, 08:05
Опита уж да кажеш нещо, общо взето нищо. Говори с факти или си трайкай.


Абсолютно.
"Аз разбирам повече от теб - само това ще кажа" винаги се е славило като силен аргумент, мацка.
Хайде де, кажи ми, например, колко струват полетите Франкфурт - София (не Хаан - София) на 22 декември, часът ... да кажем, че е без значение.
Аз като знам повече за Германия от Климатроник, не изпитвах затруднения да дам доста примери. Дай и ти. За кое съм в грешка? Може би, че има директни евтини билети от Мюнхен до София, например? Не се хаби, говорено е с агенция.
Никога не съм твърдяла, че билетите от и до Германия струват майка си и баща си, но никак не са евтини. Да не говорим колко дискомфортно беше пътуването с УизЕйр и какви проблеми ни направиха.

И не ми давай за пример български летища, такава простотия няма другаде. По-големи католици от папата се пишем. И да беше резултат от оная издънка в Сарафово - щях да разбера, ама ние от край време сме си така.

Hayashi
09-18-2013, 10:11
Моля ти се, само за това не ми се заяждай. Баща ми е бил повече в чужбина отколкото в България, позволи ми да знам малко повече от теб като следствие на това.

Хаяши, аз си мислех, че моите са много - по час и 30 са :д едната едвам я изтрайвам, даже няма да ходя повече, защото няма никакъв смисъл :д
Наистина ли храната във Франция е толкова скъпа? Ей сега се връщам от Лидл, една торба хубави продукти за 10 евро съм си взела.

Ако всеки път е така ще откача.
Цените на храната тук са ужасни. Сигурно има и магазини където дадени стоки са по-евтини, ама аз съм студент, не съм пенсионер да обикалям целия град с метрото да търся краставици с 30 стотинки по-евтини. Иначе на мен много ми е трудно носенето на багаж. Уж за нещо дребно влезна в магазина и накрая пак излизам с 10-15 кг покупки.


здравейте аз съм студентка,уча икономика и имам доста материали за кандидатстване след 7 и 12 клас,който продавам, всички автори:ДИМИТЪР ДИМОВ,ИВАН ВАЗОВ,ПЕЙО ЯВОРОВ,ХРИСТО БОТЕВ,ПЕНЧО СЛАВЕЙКОВ,АЛЕКО КОНСТАНТИНОВ,ЕЛИН ПЕЛИН,ХРИСТО СМИРНЕНСКИ,НИКОЛА ВЪПЦАРОВ,ДИМИТЪР ТАЛЕВ,ЙОРДАН ЙОВКОВ,ГЕО МИЛЕВ,ЕЛИСАВЕТА БАГРЯНА,АТАНАС ДАЛЧЕВ..Темите са разработени по-много достъпен и разбираем начин за всеки,казвам го от личен опит,както и гарантиран успех ако се учат..

Грешната тема си избрал! :D И на нас вече няма да ни свършат работа.

kosder
09-18-2013, 11:52
Решихте ли спора за ученето в чужбина или България? Просто да знам дали да почвам тази година при неандерталците в Студентски град или да си приготвям мускалчетата за чужбината за догодина :-0

Hayashi
09-18-2013, 11:57
^ В чужбина са същите неандарталци, спокойно. :D Само че разликата е, че общежитието е толкова скъпо, че е все тая дали живееш с неандерталците или отделно.

Deadlock
09-18-2013, 12:00
Hayashi, разкажи нещо хубаво де! :р В кой град си?

Hayashi
09-18-2013, 12:20
В Тулуза. Градът много ми харесва, красиво е, обаче често се разнасят едни миризми на градска тоалетна и без наличието на такава.
Процедурите им са супер бавни, тегави и има едно много неприятно чувство на неосведоменост. Освен това тук обичат да те препращат от човек на човек и така десетина пъти.
Първата година е обща и 5-6 специалности учим едно и също, резултатът е 1100 студента дето учат същото. Около 50% от тях са провалили се студенти по медицина, много от тях ми се видяха не съвсем заинтересовани от лекциите вчера. Аз към такива съм с резерви, защото не ми допада мисленето (дай да учим нещо колкото да сме студенти). Сега момента да ми кажете, че съм надута, но досега каквото съм си поставяла за цел да уча, все там са ме приемали. Разделени сме на 6 групи, следователно по около 200 човека група. Трудно е така, защото всеки си говори по време на лекции, а на мен малко ми трябва да се загубя и да не чувам добре.

Но градът ми харесва. Едно много френско е тук. Дори като сгради и план на града ми напомня ужасно много за Италия. Аз съм от Стара Загора, при нас все улици на кръст и тук се губя постоянно. Красиво е наоколо, има много интересни неща. Малко ми липсва българското наоколо. Явно моят университет не е особено популярен в България, тъй като досега друг българин не съм видяла. Има българска общност, обаче явно не са много задружни.

klimatronik
09-18-2013, 12:31
Абсолютно.

Аз като знам повече за Германия от Климатроник



https://sphotos-b-ord.xx.fbcdn.net/hphotos-prn1/p480x480/72097_288072091326520_92272918_n.jpg

тва прозвуча горещо сексии
http://i49.vbox7.com/o/c55/c55056410.jpg
ПС: Примерите ти нямаха никакъв смисъл :)
http://images4.fanpop.com/image/photos/18900000/Pedo-Bear-pedo-bear-18908249-375-347.jpg

Chacho
09-18-2013, 13:25
Не съм сигурен дали темата се напълни с първокурсници или първокласници.

Нямам грам опит зад граница и това е достатъчна причина да не взимам участие в споровете ви, но фактът, че тръгнахте от кой колко се пере и помежду другото чете, ме отказва напълно.

По-добре пишете +1 на интернет двубоите и си насочете дискусиите към учебния материал, щото битовите премеждия в момента са ви най-малкия враг.

Да ви имам амбициите, ако наистина бяха високи и гледахте реалистично, сега щяхте да сте по-равни и от тревата.

kosder
09-18-2013, 13:32
Хаяши я сподели, ако имаш вече мнение за техните "малцинства". Поне според някои медии има доста напрежение между французите и емигрантите от Северна Африка и Бликзият Изток.

therichbitch
09-18-2013, 17:38
Смешно е да даваш хилядарки (защото с толкова трябва да разполагат родителите ти, за да издържат студент в чужбина), а да се циганиш за 250 лв полет. Това е все едно да спестяваш от закуските в стола за кола.

Другото, което не разбрах, е защо измервате колко е трудно/лесно в чужбина/тук само и единствено по разстояние и разходи. Има куп други фактори, които биха могли и да са по- решаващи.
И точно защото има др фактори, е различно мама и тати да наливат тук, защото самите мама и тати са ти до гъза, съвсем друго е да наливат (макар и стабилно) и да си на чуждо място (каквото и да си говорим не е баш като у дома и никога няма да бъде)

последно: Наистина изказванията на Пантерата са малко крайни:
нямало гмназия която да те изкара с немски.. нз си кво, еми дрън- никога не съм имала проблеми да си говоря с германци, ако ще и на най- смотания диалект да говорят
много се четяло- това, че ти четеш много, не значи, че друг/и не се оправя/т с малко четене
за едно съм съгласна: там си има работни места достатъчно и не е срамно/ненормално да нямаш висше образование и записват само такива, коиот наистина са амбицирани, тук и най- несериозните записват, колкото да имат, че с диплома за никъде, ама без диплома съвсем..

Hayashi
09-18-2013, 18:28
На мен полета ми е около 400 лева, това ми е издръжката за един месец като не включвам наема и сметките. Еми, ако мога ще си ги спестя. Предпочитам спестявайки си тея пари да си купя малко по-качествена храна, от колкото да съм до гъза на мама и тати на всеки 2 месеца.
А за да учиш в чужбина не е нужно нито да си милионер, нито дори да се водиш заможен. Аз съвсем сериозно обмислям да взема студентски заем. Особено първата година е много трудно финансово. Разходите са все големи докато се установиш, а при мен няма и възможност за стипендия. След няколко месеца ще получавам 1/3 месечен наем, но засега просто се ограничавам от каквото мога.
То и аз си мислех, че зная френски, щото нямам проблем да си обсъждам глобалното затопляне и еманципацията на жените, ама като ми се наложи да ходя в банка и да отварям сметка се чувствах като в Китай.


Чернокожите са много интегрирани тук, поне тези които са пожелали. Дори досега не съм срещнала чернокож бездомник, а бели има на всеки ъгъл. Арабите обаче и французите ги гледат с леко подозрение. От приятелка, която е живяла няколко години чух, че в арабските квартали има огромна възможност да те ограбят, че и да те набият. А на мен вече 2 пъти ми се случи някакви гнусляци да ми се пробват и двата пъти бяха араби. Добре, че не ме докоснах, че щях да ги науча едно хубаво.

Wednesday666
09-18-2013, 18:28
за едно съм съгласна: там си има работни места достатъчно и не е срамно/ненормално да нямаш висше образование и записват само такива, коиот наистина са амбицирани, тук и най- несериозните записват, колкото да имат, че с диплома за никъде, ама без диплома съвсем..
Ето това най-много ми харесва в тяхната образователна система.

Виоленца, само да ти кажа - никого не заплашвам, това е доста глупаво. Не съм целяла да получи така, споменах нещо, за което се сетих. И няма нужда да ми казваш, че схващаш повече за транспорта, аз няма да го обсъждам вече.

П.П. Хаяши, 400 евро ли имаш предвид? Не са ли ти малко? Чувала съм, че в Тулуза е скъпичко.

Hayashi
09-18-2013, 18:35
Хъх, как малко бе! Аз трябва и с по-малко да се оправям. Ми то в цяла Франция си е скъпичко (особено като си свикнал на цените в България) и в началото изпадаш в пълен шок. Обаче аз нямам намерение да си вея гъзо на ляво и надясно, така че само за храна и за дрехи имам разходи. Казваха ми те, че във Франция е скъпо, ама аз си бях наумила, че ще успея да си правя сметката. xD Но пък от друга страна таксите ми на семестър са по 181 евро, което е дори по-евтино от България. Но пък от друга страна се научаш какво е необходимо и какво не. След новата година смятам да си потърся работа и тогава трябва да се подобрят нещата. Догодина шансовете да ми дадат стипендия вече са към 100%.

therichbitch
09-18-2013, 18:50
Добре че всички студенти в чужбина ги издържат само мама и татко, които естествено са милионери. :cool:

не бе, ясно , понеже говорим аз случая: "тука като си самостоятелен е трудно колкоот там" и "тука, като ти наливат, ти е добре точно колкото там"
има някаква бройка хора, които съумяват хем да работят, хем да следват в чужда страна, евала им правя, ама да си говорим честно, едно 80% ги издържат от тук :)

Wednesday666
09-18-2013, 18:57
Хаяши, аз съм далеч от мисълта, че си вееш гъза по дискотеки и т.н., изглеждаш ми сериозно момиче и знам, че не си там за това.
Питам, защото не съм наясно със стандарта на живот във Франция като цяло, чувала съм доста неща, но нали знаеш - слуховете са си само слухове, не съм го виждала и не съм общувала с много хора, които живеят там, а не са били просто на екскурзия.

Доволна ли си там всъщност? Посвикна ли горе-долу с обстановката? А родителите ти как се справят с липсата ти вкъщи?

draid
09-18-2013, 19:52
Абсолютно.
"Аз разбирам повече от теб - само това ще кажа" винаги се е славило като силен аргумент, мацка.
Хайде де, кажи ми, например, колко струват полетите Франкфурт - София (не Хаан - София) на 22 декември, часът ... да кажем, че е без значение.
Аз като знам повече за Германия от Климатроник, не изпитвах затруднения да дам доста примери. Дай и ти. За кое съм в грешка? Може би, че има директни евтини билети от Мюнхен до София, например? Не се хаби, говорено е с агенция.
Никога не съм твърдяла, че билетите от и до Германия струват майка си и баща си, но никак не са евтини. Да не говорим колко дискомфортно беше пътуването с УизЕйр и какви проблеми ни направиха.

И не ми давай за пример български летища, такава простотия няма другаде. По-големи католици от папата се пишем. И да беше резултат от оная издънка в Сарафово - щях да разбера, ама ние от край време сме си така.

Не усещаш как се излагаш с всеки изминал коментар все повече и повече. Може скоро да искаш да ти намерим и евтин полет за 25 Декември ? Какво ще кажеш ? Примерите ти са смешни. Нищо не разбираш за Германия в момента, колкото и да се пънеш да обясняваш обратното. Тъкмо си пристигнала и вече си вирнала главата до небето. Нито знаеш дали дори ще се справиш, нито са ти дошли изпитите на главата и т.н. Говорите тука как някаква лекция от час и половина била ужасна и нямало смисъл да се ходи, абе аз доколкото си спомням ние като имахме лекции само по 2ч се радвахме, всичко друго си беше 3, че някой и 4 даже. Не съм си позволявал до 3 курс да пропускам разни лекции защото са "безмислени" Недей моля те да бъдеш толкова веща, недей да бъдеш толкова крайна и убедена в себе си. Прочети пак какво написа чачо.

Wednesday666
09-18-2013, 19:59
Пантерке, за последен път ще спомена нещо по тази тема и от сега казвам - хич не се заяждам.
Първо, не знаеш точно какво работя, това с билетите не е толкова просто, колкото изглежда.
Второ, аз съм информирана относно това какви са, евентуално на каква цена са, в кой период са по-скъпи и в кой не, кога се пълнят самолетите и разни други неща, които теб не те касаят.
Трето, не работя в суис порт (обслужващите Луфтханза), но дори и да работех билетите не са ми по специалността, специално точна цена, включваща багаж, храна и там един тон други неща може да ти каже само авиокомпанията и точно този човек, който се занимава с билетите.
После- УизЕър и Луфтханза не са единствените, които правят полети до Германия от София, всяка една си има различни тарифи и те са от доста ниски до доста по-високи.
И последно - примери не виждам нужда да ти давам и то не, защото не мога да ти дам такива, просто не виждам нужда от такива, пак ти казвам, защото знам, че ще го закачиш - Аз не се занимавам лично с билети, имам идея от тях, както и за цените съм информирана отгоре-отгоре, просто ми се налага.
А ако толкова искаш примери окей, кажи ми за какво точно и ще ти дам, но не смятам, че са ти нужни.

Hayashi
09-18-2013, 20:06
^ Я кажи кога са най-евтини билетите да го имам предвид.

Wednesday666
09-18-2013, 20:08
Зимния период са по евтини, Хаяши, той започва ся от октомври ии гледай, ако ще го запазваш специално за декември/януари да е по-отрано, че тогава се пълнят всички самолети ии е възможно да се увеличат цените, а и да няма места.

DisappointedDreamer
09-18-2013, 20:10
И последно - примери не виждам нужда да ти давам и то не, защото не мога да ти дам такива, просто не виждам нужда от такива,

прекрасно структурирано изречение.
Примерите са нужни и се дават, за да защитиш мнението/тезата си.

Виоленца и Хаяши, в Стокхолм пък едно 90% от бездомниците са румънци (цигани) или българи, които опъват палатки пред посолството и се карат после до летището :Д

Wednesday666
09-18-2013, 20:12
прекрасно структурирано изречение.
Примерите са нужни и се дават, за да защитиш мнението/тезата си.


Окей, права си, точно какви примери да й дам?
Всеки ден се сблъсквам с един тон хора по това летище, нека каже какъв пример иска и ще й дам.

Колкото до изречението ми - пиша си точно както ми дойде, каквото - такова. :)

granger
09-18-2013, 20:21
абе Peasants everywhere :D

DisappointedDreamer
09-18-2013, 20:26
Ааа, при нас пък българите специално са гъзари колкот' щеш. :cool: Депутатски синчета и щерки. Не знам кой е по-добрият вариант от двата обаче.

Абе, имам познат, който учи финанси в Милано, 'ма нямам представа в кой университет е :Д и той тей, с голямата работа напред 8-)

anonymous708973
09-18-2013, 22:05
Олей, Виоленца, къде ги тия враждебни италианци? Тука с един си комуникирам доста, явно не е представителна извадка, ама толкова се радва, че немците са гостоприемни, много е благодарен. По това, което сме говорили, оставам с впечатлението, че сме доста сходни нации, пък и други хора са ми го казвали. Така ли е наистина?


Нищо не разбираш за Германия в момента, колкото и да се пънеш да обясняваш обратното.
Окей.

Тук българите са... различни, знам ли :д Има доста, които откровено не ми допадат, щото са точно тоя манталитет, от който искам да избягам, но има и точни.

Хораа, да се оплача: днес четох биографията на един германец. Просто... на пръста не можем да им стъпим, бе. Адски болно ми стана, насълзиха ми се очите. На 18 години е правил четири няколко седмични практики в стабилни предприятия, ходил е до Канада на езиково училище, член на младежка партия, един куп други неща, просто... оня ден така ме изгледаха, като им казах, че в България не е обичайно децата да се учат на музикални инструменти.
Просто... много криво ми стана. Бясна съм на нашите, имало е две възможности да се преместим в чужбина и са ги отказали, всеки път, като се сетя, супермного ме доядява...

draid
09-18-2013, 22:19
Има доста българи с подобни биографии, просто са пръснати по света.

kosder
09-18-2013, 23:24
Олей, Виоленца, къде ги тия враждебни италианци? Тука с един си комуникирам доста, явно не е представителна извадка, ама толкова се радва, че немците са гостоприемни, много е благодарен. По това, което сме говорили, оставам с впечатлението, че сме доста сходни нации, пък и други хора са ми го казвали. Така ли е наистина?


Окей.

Тук българите са... различни, знам ли :д Има доста, които откровено не ми допадат, щото са точно тоя манталитет, от който искам да избягам, но има и точни.

Хораа, да се оплача: днес четох биографията на един германец. Просто... на пръста не можем да им стъпим, бе. Адски болно ми стана, насълзиха ми се очите. На 18 години е правил четири няколко седмични практики в стабилни предприятия, ходил е до Канада на езиково училище, член на младежка партия, един куп други неща, просто... оня ден така ме изгледаха, като им казах, че в България не е обичайно децата да се учат на музикални инструменти.
Просто... много криво ми стана. Бясна съм на нашите, имало е две възможности да се преместим в чужбина и са ги отказали, всеки път, като се сетя, супермного ме доядява...Ето един българин, който даже на главата му е стъпил на немеца. Няма значение дали си от България, Германия и т.н. Може би ще ме обориш, че живее в САЩ и няма нищо общо с България, но не мисля, че е така. Такива класификации са абсурдни и нелепи. Ако някой обвинява държавата, в която живее или е отраснал за неуспеха си в някоя сфера от живота си, това поне за мен е необяснимо.
цък (http://www.economy.bg/bulgaria/view/9414/Ot-Bylgariya-do-Silicievata-dolina)

anonymous708973
09-18-2013, 23:30
Нека са нелепи. Каква е тая неземна случайност, поради която познавам ТОЛКОВА много свестни, умни и амбициозни хора на моите години, но нямат изобщо подобие на тази биография. Естествено, че има значение къде си роден. Дали генийчето щеше да има знания по роботика, ако беше завършило гимназия в България, айде стига глупости. Сам казва, че има уникалния късмет на 19 да е в Сицилиева долина. Това си е, късмет. Не е всичко, но има голяма роля. Просто някои трябва да наваксваме доста. Това е същото, като да се фукаме с Джон Атанасов, че - видиш ли- българин е създал такова изобретение. Да, ама къде го е създал? Където е имало ресурси.

Както и да е, очаквах подобни коментари, но знам, че има и хора, които ще ме разберат.
Не обвинявам държавата за неуспеха си, обвинявам лошия си късмет за мястото, на което съм прекарала толкова години и съм била лишена от възможности. Не ми казвайте "то си зависи от теб и т.н.", щото прекрасно знаете, че не е така и не ми се спори. Просто ми е кривичко и исках да се оплача.

therichbitch
09-18-2013, 23:42
Просто... на пръста не можем да им стъпим, бе. Адски болно ми стана, насълзиха ми се очите.

Цялото това подценяване на нацията ни като интелектуален потенциал, опитите ти всячески да загърбиш всичко българско и да се нагодиш към нещо уж по- достойно ми идват в повече. Дрейд е прав.
Не ти ли се насълзяват очите като се сетиш, че за да можеш да пишеш тук (наред с безкрайните др възможности на компютрите) е отговорен човек с българска жилка? Не ти ли се насълзяват очите, като слушаш как 'наши' ученици мачкат по световните олимпиади и обират златото? Не ти ли се насълзяват очите, като си спомниш, че нашите гимнастички бяха все по върха години наред? И така нататък и нататък.
Спри се с това чуждопоклонничество, защото това, което говориш, не е просто възхищение от постиженията на дадени хора/нация, а звучи пресилено.

Edit: Да, откъм ресурси сме мега назад, но ти окачествяваш хората и потенциала им, а не това, с което разполагат.
А и в предишни теми постоянно си защитавала тезата, че всичко от теб си зависи, ако имаш желание и т.н. Последно? Сега поне можеш да се увериш, че не е баш така: всичко мога да си направя, ако имам силно желание, средата и ресурсите са жизненоважни, с това съм съгласна

tireheb
09-18-2013, 23:44
19-годишният Делян Аспарухов живее в САЩ от 16 години. Родителите му емигрират, когато е на три години.

"Това е валидно много повече за майка ми и баща ми. Те емигрираха от България по време на комунизма."

:O

kosder
09-19-2013, 00:02
Нека са нелепи. Каква е тая неземна случайност, поради която познавам ТОЛКОВА много свестни, умни и амбициозни хора на моите години, но нямат изобщо подобие на тази биография. Естествено, че има значение къде си роден. Дали генийчето щеше да има знания по роботика, ако беше завършило гимназия в България, айде стига глупости. Сам казва, че има уникалния късмет на 19 да е в Сицилиева долина. Това си е, късмет. Не е всичко, но има голяма роля. Просто някои трябва да наваксваме доста. Това е същото, като да се фукаме с Джон Атанасов, че - видиш ли- българин е създал такова изобретение. Да, ама къде го е създал? Където е имало ресурси.

Както и да е, очаквах подобни коментари, но знам, че има и хора, които ще ме разберат.
Не обвинявам държавата за неуспеха си, обвинявам лошия си късмет за мястото, на което съм прекарала толкова години и съм била лишена от възможности. Не ми казвайте "то си зависи от теб и т.н.", щото прекрасно знаете, че не е така и не ми се спори. Просто ми е кривичко и исках да се оплача.По този начин излиза, че само в България младежта е такава. Масово в Германия 18-годишните имат такава визитка, както на момчето, на което се възхищаваш. Не е така нали? Няма смисъл да се спори по този въпрос, защото във всяка една страна има деца, които просто възприемат учебният материал по-лесно от връстниците си, имат задълбочен интерес, информират се по всички възможни начини и постигат целите си. Нима българчетата, които печелят медали от олимпиади по математика, физика, информатика и др. науки са някаква случайност? Това може да се каже и за успелите младежи в чужбина. Пък и не на последно място не всеки е роден за да бъде велик учен, юрист, икономист, политик, спортист, певец, артист и т.н. Лично мое мнение е, че дори в науката и образованието таланта играе голяма роля и той въобще не е свързан само с артистичността на дадената личност. Бъди примера, завърши и покажи, че и от България излизат хора, достойни за уважение и истински пример за подрастващите. Стига после да не уповаваш успеха си само на образованието в чужбина :-0

п.с. Въобще нямам нищо против образованието в чужбина, а подкрепям всички вас, които имате смелостта, решителността и амбицията да се отделите от средата си и да водите самостоятелен живот, било то и в глобален свят като днешния. Просто се дразня на типичното българско вайкане, ниското самочувствие и потиснатият национален дух.

draid
09-19-2013, 00:06
Нека са нелепи. Каква е тая неземна случайност, поради която познавам ТОЛКОВА много свестни, умни и амбициозни хора на моите години, но нямат изобщо подобие на тази биография. Естествено, че има значение къде си роден. Дали генийчето щеше да има знания по роботика, ако беше завършило гимназия в България, айде стига глупости. Сам казва, че има уникалния късмет на 19 да е в Сицилиева долина. Това си е, късмет. Не е всичко, но има голяма роля. Просто някои трябва да наваксваме доста. Това е същото, като да се фукаме с Джон Атанасов, че - видиш ли- българин е създал такова изобретение. Да, ама къде го е създал? Където е имало ресурси.

Както и да е, очаквах подобни коментари, но знам, че има и хора, които ще ме разберат.
Не обвинявам държавата за неуспеха си, обвинявам лошия си късмет за мястото, на което съм прекарала толкова години и съм била лишена от възможности. Не ми казвайте "то си зависи от теб и т.н.", щото прекрасно знаете, че не е така и не ми се спори. Просто ми е кривичко и исках да се оплача.

Бях решил да не се обаждам повече, ама ти прекрачи всичко вече с тия простотии. Сега ще ти нахвърлям няколко изостанали Българи и техните постижения. Не знам дали си наясно че сме измислили ел. часовник, фотокопирната техника, имаме участие в създаването на първото хапче анти бебе, двигателя на модула с който американците кацат на луната е разработен от българи. За да на кажеш, че е отминала слава - първият преносим рентгенов лазер, наш ученик от природоматематическата в София беше човека който реши една от най-трудните задачи в геометрията, метода за леене на алуминий, по който се леят всички алуминиеви джанти (или поне тези които се леят) е създаден от българин -акад. Балевски, метода е леене с противоналягане и още и още и още.

И най-пресният пример е един приятел които ми преподаваше в Университета, в момента той е в Лондон след като подписа договор с Google, а те от своя страна ще го изчакат да изкара в Харвард и изкуствен интелект. Да не говорим че мога да изброя поне още 10 човека работещи в Google, Microsoft и т.н и т.н. има българи работещи и в NASA.

Мога да ти кажа само - прегръщай немците и им се възхищавай, плюй нацията си и се чуди какъв кърък си да се родиш в тая лайняна дупка. Пожелавам ти успех с итеграцията, сигурен съм че гении като твоя не може да бъде оценен в България, немците ще те оценят подобаващо.

П.С.
Направо ми се повръща от такива изказвания от заминали в чужбина и самозабравили се.

Истината е че не си и наполовина толкова умна за колкото се имаш.

AliceSw
09-19-2013, 00:24
потресена съм

не искам да пиша коментар, но от това не можах да се сдържа

CoNviCt
09-19-2013, 00:25
Finish him!

Fisherman
09-19-2013, 00:29
"Това е валидно много повече за майка ми и баща ми. Те емигрираха от България по време на комунизма."

това е невъзможно,през комунизма беше толкова хубаво

Deadlock
09-19-2013, 00:29
A бе, все едно нямаше да се разплаче, ако беше видяла същото св на българин. Точно на този пост идеята според мен беше, че боли, когато някой има това, което ти искаш да имаш. Чиста човешка завист. А защо предизвика образите на българските гимнастички и математици, не разбрах.

Бтв, това с музикалните инструменти ми се случи и на мен в началото, мн ме изненадаха. От група 9 човека всички свиреха на нещо. И не бяха само от една държава

POLLINA
09-19-2013, 00:31
Ходи,където искаш, учи какво искаш, работи, където искаш, НО НИКОГА не забравяй от къде идваш.
Никога не плюй народа си.
Не е адресирано към никого, просто реших да го напиша.

Wednesday666
09-19-2013, 05:32
Бтв, Хаяши, забравих нещо да добавя 8-)..
По-добре от сега си запази билети ако ще пътуваш декември примерно, доколкото знам с AirFrance ще ти е най-удобно, а билетите им за тогава са между 200 и 300 евро..

anonymous708973
09-19-2013, 07:04
Edit: Да, откъм ресурси сме мега назад, но ти окачествяваш хората и потенциала им, а не това, с което разполагат.
А и в предишни теми постоянно си защитавала тезата, че всичко от теб си зависи, ако имаш желание и т.н. Последно? Сега поне можеш да се увериш, че не е баш така: всичко мога да си направя, ако имам силно желание, средата и ресурсите са жизненоважни с това съм съгласна

Само това исках да кажа, съжалявам, ако не съм се изразила добре.

Дрейд, с теб не говоря повече. Просто... изглежда, че не можеш да четеш добре и да осмисляш написаното. ЧУДЕСНО е, че има българи, работещи в НАСА, чудесно е, че сме измислили леенето на джанти и т.н, анти бебето и т.н. Има и българка, работеща в CNN, на която се възхищавам, впрочем. НО те не са ми в средата, не са те хората, които са на моите години, а са направили толкова много, не са хората, които утре ще ми бъдат конкуренция и сега имат страшно предимство, което аз трябва да компенсирам с много труд. По-лесно и непосредствено ми е да се сравнявам с хората около мен в същата ситуация, отколкото с някакъв имагинерен образ, създал еди-кое-си, не го ли разбираш? Поне в краткосрочен план.

Сега мога да ти изкарам изобретения и постижения на германци, докъде ще стигнем с това мерене на пишки? Нивото на сравнение, което ме интересува мен, е изцяло аз с моята среда и ресурси докъде съм стигнала vs. хора на моите години с различна среда и ресурси къде са. that simple.

Аз съм се мислела за умна? Първо, точно като пишех това, се чувствах като пълен олигофрен и нещастник и второ... по това, което виждаме тук, не съм аз тази, която се мисли за умна. Какво самозабравяне? Всяко нещо ми напомня откъде идвам. Не, ти наистина не умееш да четеш? Какви оценки имаше на четенето с разбиране?!
АЗ казвам, че има хора, на които не мога да стъпя на малкия пръст, КАК това е самозабравяне?

kosder, това за потиснатия български национален дух е такъв мит, че няма накъде. Българинът винаги се бие в гърдите, моля ти се. Сериозно не си бил на маса, където се говори как можем да надпием немците, как германките са грозни, как учим толкова повече отколкото на запад, пък виж - на, къде сме. Моля ти се. Виждаме го и в тази тема. Виоленца много добре го окачестви - лайно да е, щом е българско, хубаво е. Алеко Константинов отдааавна си го е казал съвсем точно. Бай Ганьо никак не ми мяза на потиснат българин, да ти кажа.
Иначе да, визитка като на този германец никак не е изключение. Просто за пръв път го видях черно на бяло и ми стана криво, че деца със същия потенциал не са имали/имаме този шанс.

Wednesday, отново без да се заяждам, ама всичко, което каза по повод билетите, е изцяло common sense. Зимният сезон почвал октомври, затова си запази билети отсега за декември, AirFrance ще ти е най-удобно (да, нормално, предвид, че на стюардеса се падат по 790 пасажери, а не по 7000+ като при Райънейър, например), ще ти излезе между 200 и 300 евро. Абсолютно без да се заяждам, но като работиш "в кухнята", дай някво по-недостъпно за нас инфо.

Ебати, на нищо ме направихте и за какво?! За това, че ми е тъжно, че в България много умни хора нямат същата възможност да се развият. За това ли?! Наистина ли?!
Сигурна съм, че на вас нямаше да ви направи впечатление, нали? Щяхте да вдигнете рамене и да го подминете... "И кво, голям праз като тоя е ходил еди къде си, ние пък сме измислили еди-кое-си". Логика - нулева. Като ще сравнявате неща, сравнявайте наистина свястно, а не... десетична дроб с обикновена, не 18-годишен германец с доста по-големи българи, измислили нещо. Аз се сравнявам с 18-19-годишните германци, които са ми в средата всеки ден и не успях да подмина такава биография равнодушно. Не ме изкарвайте лоша заради това.

Hayashi
09-19-2013, 07:33
Станах в ранни зори да ида на лекция и професорът се оказа болен. :/

За какво всички скочихте на Пантерата при положение, че казва верни работи? Успели българи много, ама колко от тях са успели в България. Като бях малка много исках да тренирам фигурно пързаляне. Да ама пързалка при нас - нъц, щото не съм от София. После като бях на 15 исках да уча японски или китайски, да ама отново учител - нъц, щото не съм от София. Мога да изброя толкова много работи, от които точно България ме е лишила. Искало ми се е, ама няма възможност.
Впрочем като даде пример с гимнастичките, сестра ми тренираше гимнастика години наред, та съм ходила по състезания, познавам много от младите таланти и ми е ясна картината. Талантливи момичета, скъсват си задника от тренировки и накрая никакво признание. В Южна Корея имат една единствена по-добра гимнастичка, но са се постарали момичето да е известно, а колко пари получава само от реклами само тя си знае. А в България какво има насреща? Потупване по рамото и догодина пак така.
Нашата гимназия участваше в някакъв европейски обмен, всяка година се ходеше в различен град в Европа. Е, ами аз много исках да участвам, но тъй като явно не бях от "елитния" клас дори не ми се даде шанс. А не съм убедена, че съм по-малко умна от тези дето отидоха.
Щото в България колкото и да си умен още в училище винаги гледат всячески да те прецакат и да те сравнят със земята. Бях на един обмен в Швейцария, швейцарците тогава не можеха да ми стъпят и на малкото пръстче, обаче познайте кой стана неудобен на учителите като им каза, че не ще да се прави на глупак, само и само от Швейцария да пратят някакво дарение...

girlwithblueeyes
09-19-2013, 07:37
Не работата не е че немците сме по умни а в това че просто дьржавата ви не се старае да задьржи кадьрните си хора
Което е жалко защото така се губят ценни кадри.
Не е вьпросьт коя нация е по умна а в това че в Германия се прави всичко необходимо ценните ни кадри да не бягат навьн .

Ох днеска тая по гибер престьпления направо ще ни разкаже играта
:D

DisappointedDreamer
09-19-2013, 08:08
Не работата не е че немците сме по умни а в това че просто дьржавата ви не се старае да задьржи кадьрните си хора
Което е жалко защото така се губят ценни кадри.
Не е вьпросьт коя нация е по умна а в това че в Германия се прави всичко необходимо ценните ни кадри да не бягат навьн .

Ох днеска тая по гибер престьпления направо ще ни разкаже играта
:D

Моля те, недей да пишеш, защото не стига, че не е добре формулирано и не е изобщо аргумент, е и написано с милион правописни грешки. Разбрахме, че искаш да защитиш немското си потекло, замълчи сега.

Пантерката е права, че в България много възможности няма. И аз гледах като ударена като дойдох на 12 в Швеция и трябваше да свиря задължително на инструмент, а в България ме караха (в едното училище) да пея, а в другото само да уча историята на музиката, без пеене или докосване на инструмент. И мен ме беше яд, защото другите изнасяха концерти, а аз една нота не можех да изсвиря, и накрая това ми отне 5 точки от дипломата за 9-ти клас.

Имам и много други такива примери. Съгласна съм, че в България липсват ресурси. Но, въпреки 5-те години прекарани в Швеция, заедно с други 3 зад граница, смея да твърдя, че абсолютно никога не съм съжалявала, че съм българка. Това искам да кажа. Недейте да съжалявате, защото България не е просто сбор от кофти институции. Да, има хора светлинни години по-напред от вас. Но сега, когато сте заминали, нищо не ви пречи да ги настигнете и дори надминете.

draid
09-19-2013, 10:19
Ама пантеро ти вече си чуждопоклонник макар и да не го осъзнаваш очевидно. То и в България има сума ти хора на които не може да стъпиш и на малкият пръст, що за аргумент е това ? А и ми даваш някакъв изваден немец и едва ли не според него съдиш за цялата нация, какво е това ? Ако всеки 3-ти е с такава биография, вероятно и аз ще съм страшно изненадан. Само, че навсякъде има хора които са изключително напред спрямо другите, не само в Германия, но те не са мнозинството. И далеч не те нападнахме за това, че ти е тъжно, ами за начина по които се изказваш и за това което лъха от изказванията ти. Като цяло изобщо не ме интересува дали говориш с мен или не, то ние като цяло и не говорим. И да определено се имаш за умна и не еднократно си го заявявала ,не е лошо като цяло да се имаш за умен, ама при теб самочувствието е в доста повече от необходимото.

Виоленца недей да се опитваш да я защитаваш, няма смисъл. Това което ти говориш е далеч от това което тя реално показва.


Не работата не е че немците сме по умни а в това че просто дьржавата ви не се старае да задьржи кадьрните си хора
Което е жалко защото така се губят ценни кадри.
Не е вьпросьт коя нация е по умна а в това че в Германия се прави всичко необходимо ценните ни кадри да не бягат навьн .

Ох днеска тая по гибер престьпления направо ще ни разкаже играта
:D

Ти за какво се оплакваш ? За да ни разсмееш ли ? Като си такава велика Германка на какъв език пишеш в момента и какво правиш в Бг форум изобщо ? Нима няма достатъчно .de ? Жалка картинка, жалка.

Chacho
09-19-2013, 10:21
Вчера ми беше грозно, днес ми е искрено тъжно.

До вчера бяхте хората, които смятаха, че сами трябва да си създават възможностите.

Германчетата може и да имат по-добри условия, но никой не ви е виновен, че сте проспали тинейджърските си години. Колко от вас могат да сложат ръка на сърцето и да кажат, че сте се възползвали от възможностите, които България ви е дала?

Дори не отричам какво е навън, само казвам, че си избрахте най-малко наболялата тема.

kosder
09-19-2013, 10:27
Пантерке въобще не съм съгласен, че потиснатият национален дух е мит. Според теб колко немци биха съгласни да работят на пълен работен ден, а да ги осигуряват на 4 часов? Дали ще са съгласни да работят за по-малко пари в чужда държава само защото не са от същата националност, въпреки качествата им? Колко от тях няма да си потърсят правата, ако не бъдат избрани на дадена позиция само заради националността им? Твоите примери, според мен, нямат нищо общо с истинските проявления на националния дух, а по скоро с ширещия се шовинизъм, типична идеология на всички Ганьовци.

draid
09-19-2013, 10:29
Вчера ми беше грозно, днес ми е искрено тъжно.

До вчера бяхте хората, които смятаха, че сами трябва да си създават възможностите.

Германчетата може и да имат по-добри условия, но никой не ви е виновен, че сте проспали тинейджърските си години. Колко от вас могат да сложат ръка на сърцето и да кажат, че сте се възползвали от възможностите, които България ви е дала.

Дори не отричам какво е навън, само казвам, че си избрахте най-малко наболялата тема.

От това което съм видял, прекалено много хора дори не се опитват да се възползват от каквито и да е възможности които им изпадат. Моето поколение обикновено се опитваше да се реализира в България и ако не се получи, тогава започваха да търсят други възможности. Много рядко се срещаха хора които са твърдо решени, че няма как да просперират тук и мечтаеха още преди 12 клас да напуснат. Сега вече голяма част от учениците са убедени, че тук няма как да се оцени техният потенциал и че няма как да просперират. Не знам дали това е някакво насаждане от родители или самоубеждение, но те са готови да напуснат още преди да са се опитали дори да се реализират в каквато и да е сфера. Отиват в чужбина, виждат шарената опаковка и се влюбват. Но истината е че винаги и тук и там и на марс сигурно ако имаше среда, всичко зависи от човека и нищо няма да му се пусне наготово.

granger
09-19-2013, 10:48
Вчера ми беше грозно, днес ми е искрено тъжно.



Ах, а аз съм приета , с милото ми другарче ще се си заедно в стая и съм щастлива. Чао.

Hayashi
09-19-2013, 11:30
Пантерке въобще не съм съгласен, че потиснатият национален дух е мит. Според теб колко немци биха съгласни да работят на пълен работен ден, а да ги осигуряват на 4 часов? Дали ще са съгласни да работят за по-малко пари в чужда държава само защото не са от същата националност, въпреки качествата им? Колко от тях няма да си потърсят правата, ако не бъдат избрани на дадена позиция само заради националността им? Твоите примери, според мен, нямат нищо общо с истинските проявления на националния дух, а по скоро с ширещия се шовинизъм, типична идеология на всички Ганьовци.

Защото като нямаш избор ще работиш каквото има. И ще ти е съвсем на заден план на колко те осигуряват, ако алтернативата е да нямаш работа и пари за хляб. И защото в България никакви закони не се спазват.

draid, с последното не съм съгласна. Тази година учудващо много хора от нашата гимназия останаха в България. От целия град заминали във Франция сме 4 човека. Обаче истината е, че е много по-лесно да отидеш в чужбина още за бакалавър, да се установиш и да си имаш един куп полезни контакти, от колкото чак след магистър и тепърва да се приспособяваш. Какво лошо има да отидеш в чужбина и да се влюбиш? 19 години съм живяла в България, така и нищо не можа да ме накара да остана. Пробвам си късмета другаде, ако не ми хареса и там си набелязвам следваща дестинация и така докато не ми омръзне.

kosder
09-19-2013, 11:36
Защото като нямаш избор ще работиш каквото има. И ще ти е съвсем на заден план на колко те осигуряват, ако алтернативата е да нямаш работа и пари за хляб. И защото в България никакви закони не се спазват.
Избор винаги има от теб зависи дали ще избереш лесния и сигурен път или трудния и непредсказуем. Докато съществува това безумно мислене, че от обикновения човек не зависи нищо, промяната ще остане само като идеал,и то за все по-малка група хора, но не и като постижение. Свързването на успеха само с наличието на материално ценности, не мисля, че някога ще го разбера.

Fisherman
09-19-2013, 11:43
продажни български души

Hayashi
09-19-2013, 11:46
Виж, да погледнем нещата реално. Ако ти и семейството ти едва свързвате двата края (не рядкост в България) и ти си търсиш работа, при което не намираш нищо, което ти отговаря на образованието, в един момент просто се хващаш където те вземат. Особено ако става за хора с деца, няма място за идеализъм. Работиш това, което ти докарва средства. Когато едва си плащаш сметките за тока и всеки ден си на хляб и маргарин ситуацията се променя. И аз не го подкрепям това, трябва да се бори човек и да си търси правата. Обаче го разбирам. За съжаление там където няма материални средства, рядко има и някакви духовни в същото време. Кажи сега, че не съм права. Кажи, че не е тъжно като видиш пенсионери, които се избиват за домати с 10 стотинки по евтини. Но когато пенсията ти е 170 лева, а битовите сметки 200 става страшно. Оф, спирам се, щото ми стана криво. :(

kosder
09-19-2013, 11:56
Виж, да погледнем нещата реално. Ако ти и семейството ти едва свързвате двата края (не рядкост в България) и ти си търсиш работа, при което не намираш нищо, което ти отговаря на образованието, в един момент просто се хващаш където те вземат. Особено ако става за хора с деца, няма място за идеализъм. Работиш това, което ти докарва средства. Когато едва си плащаш сметките за тока и всеки ден си на хляб и маргарин ситуацията се променя. И аз не го подкрепям това, трябва да се бори човек и да си търси правата. Обаче го разбирам. За съжаление там където няма материални средства, рядко има и някакви духовни в същото време. Кажи сега, че не съм права. Кажи, че не е тъжно като видиш пенсионери, които се избиват за домати с 10 стотинки по евтини. Но когато пенсията ти е 170 лева, а битовите сметки 200 става страшно. Оф, спирам се, щото ми стана криво. :(Абсолютно разбирам позицията ти. Никой не е застрахован, че някой ден може да му се наложи да работи нещо, което не отговаря на качествата му не само като работник, но и като личност. Просто не приемам цялата апатия, заради която се случват тези неща. Това се опитвам да обясна и на Пантерата, че голяма част от нацията е ужасно примирена със ситуацията във всички сфери на обществения живот. Спиран до тук, че вече доста се отдалечих от темата за студентството.

seek&destroy
09-19-2013, 12:32
Още ли се занимавате с тая ПАТКА,бе? Да, не се извинявам, въпреки грубия тон рядко обиждам, ядосана съм.
Да заминеш ти преди два дни и да твърдиш, че вече си хванала Господ за оная работа, и колко много знаеш за Германията, и колко много си напред, и как изведнъж забравихме за много неща... Знаете ли, България няма нужда от деца с уродливо съзнание. Проста патка, олицетворение на голям процент от българите заминали в чужбина.

В никакъв случай не защитавам и спора за нашата мила България, щото видиш ли какви кадри имаме, видиш ли ти колко много сме направили, измислили сме компютъра и некви други там неща АХАХАХАХАХА.

И последно, правя евала на хората, отишли да учат из света, трудят се, сами изкарват парите си, залягат над учебниците, в един момент надминават дори връстниците си, мотивират се от успеха на децата в определената държава и вместо да им се насълзяват милите очички (колко трогателно) се борят не да настигнат стандарта, а да го задминат. И тези хора никога няма да си позволят да говорят низости, както някои други се опитват да го правят дори още не установили се.

Момичето със сините очи, спри да търчиш из темите да лижеш задници, моля ти се не коментирай по-добре, че изглеждаш някво жалко същество.

draid
09-19-2013, 13:42
Виж, да погледнем нещата реално. Ако ти и семейството ти едва свързвате двата края (не рядкост в България) и ти си търсиш работа, при което не намираш нищо, което ти отговаря на образованието, в един момент просто се хващаш където те вземат. Особено ако става за хора с деца, няма място за идеализъм. Работиш това, което ти докарва средства. Когато едва си плащаш сметките за тока и всеки ден си на хляб и маргарин ситуацията се променя. И аз не го подкрепям това, трябва да се бори човек и да си търси правата. Обаче го разбирам. За съжаление там където няма материални средства, рядко има и някакви духовни в същото време. Кажи сега, че не съм права. Кажи, че не е тъжно като видиш пенсионери, които се избиват за домати с 10 стотинки по евтини. Но когато пенсията ти е 170 лева, а битовите сметки 200 става страшно. Оф, спирам се, щото ми стана криво. :(

Тъжно е да, но как предлагаш нещата да се подобрят ? Като всички заминат нанякъде, като всички не ги интересува какво става и т.н. ли ? Положението в България е такова каквото ние сме си го направили. Ако е скапано, то ние сме го скапали. А после какво ще бягаме като плъхове от потъващ кораб ли ?

Niakoitam
09-19-2013, 13:56
Влязох в тази тема просто да попрочета последните 5-6 страници и малко се поиздразних.Както в живота така и тук голяма част от отишлите в чужбина бая им порастват ушичките и започват да се мислят за много оправни и едвали не,че са хванали Господ за шлифера и са се отървали от помийната яма.На една и се привиждали гугутки,друга пък говори за германците със "СМЕ". Кои сте вие бе? Това доколкото съм запознат е български форум, а езика на който се пише е български и няма нищо общо с германския че да сте сме. И прабаба ми или прадядо ми...забаравил съм кой от двамата беше по майчина линия е от Австрия.Демек и аз имам някаква австрийска жилка.Даже когато са се оженили майка ми и баща ми са мислели да заминат да живеят в чужбина. Защо не в Австрия или Германия.В Австрия даже по наследство на майка ми се е падало част от завод за автомобилни гуми,който някога е бил проспериращ.Но както се казва: "Живота е това,което ни се случва докато градим планове за бъдещето. След една година съм се появил аз, а след още година и половина и брат ми.Трябвало е да мине време малко да поотраснем.Загубили са нишката към завода,после дойде инфлацията в България,на баща ми кранчето му спряло и така си останали.А можеше сега да мандам гъз там и да говоря в някой немски или австрийски форум на СМЕ. Но съдбата си е казала думата.Явно не е трябвало така да стане,

Който пък ми говори,че не ти трябвало повечко пари да учиш в чужбина си говори само колкото и той да си вярва.200 евро вика на полет + още за други неща.Да бе невероятно малка сума.Изключваме консумативите за ученето.

Най-много обаче ме издразни Пантерата. Много си се надъхала и си надула балончето яко обаче. И какво като се чувстваш германка по добре ли ти е? Тези в Пловдив вече 10то качесто хора ли са? Не е лошо ако не си го направила да прочетеш разни творби като Бай Ганьо в чужбина, Криворазбраната цивилизация, Пази Боже сляпо да прогледа, Приказка за стълбата и т.н. Определено доста активно си започнала да се катериш по стълбата.Ама тате и мама плащат нали? Е що пък,като могат да си го позволяват защо да не ме глезят непрестанно и да ми изграждат самочувствие с парите си. И да ти за пореден път ме убеди какво лакомо същество е човека по веригата.Някой просяк сигурно мечтае за моят живот-семейство,храна,топло легло,някое и друго рядко купонче и т.н. Ти пък не можеш да оцениш това,което ти се дава и се вайкаш защо не си се рдила германка.Някой пък германец може да се вайка защо не се е родил в Сащ. И да, на мен не ми трябва да съм германец.Аз съм българин,защото така е решила някоя висша сила.Но пък някакси си мисля,че ако можеше да съм се родил на твое място,да ме глезаторят всячески,защото имат,да имам твоето самочувствие макар и понякога без покритие щеше да ми е много много много по-готино. От друга пък страна си мисля,че ако беше станало така нямаше как да мога да оценя много неща,които ти попускаш,защото си образно казано по високо на въпросната стълба от Приказка за стълбата от мен.Един просяк сигурно би отценявал много неща,които аз не забелязвам сигурно също.Е такъв ни бил късмета.Защо се е случило това и коя висша сила го определя и питат ли не преди да се родим няма как да знаем.Ако тонът ми ти се струва грубичък съжалявам.Хората и особено ти в тази тема ме поиздразнихте стабилно.Иначе да,жал ми е за България,че има такива хора дето забравят откъде са тръгнали и кой е родния им град.А ти Пловдив сякаш вече си започнала да го виждаш в сгъстяваща се мъгла. И да не се заричам,но дори и във Вашнгтон някога да отида винаги като стане въпрос ще споменавам,че съм от град Сливница с гордост, а не както някои мои съграждани се изкарват от София.Нищо,че аз съм наполовина софиянец,защото майка ми е от там.Като например въпросната евродепутатка Илияна Йотова дето вече е забравила,че това място някога е съществувало,а пък за сестра и,моментната ни здравна министърка не знам.Най вероятно и тя.Но да приемем поне,че за тях е отчасти приемливо,защото тук убиха баща им,който ни беше кмет тогава.Както и да отклоних се от темата и пак стана роман.

klimatronik
09-19-2013, 14:36
. Моето поколение обикновено се опитваше да се реализира в България и ако не се получи, тогава започваха да търсят други възможности. Много рядко се срещаха хора които са твърдо решени, че няма как да просперират тук и мечтаеха още преди 12 клас да напуснат. Сега вече голяма част от учениците са убедени, че тук няма как да се оцени техният потенциал и че няма как да просперират. Не знам дали това е някакво насаждане от родители или самоубеждение, но те са готови да напуснат още преди да са се опитали дори да се реализират в каквато и да е сфера. Отиват в чужбина, виждат шарената опаковка и се влюбват. Но истината е че винаги и тук и там и на марс сигурно ако имаше среда, всичко зависи от човека и нищо няма да му се пусне наготово.
През твоето поколение е било по-добре.. Сега как мислиш, че децата не виждат какво се случва в държавата ли? И не от 12-ти клас... От 8 клас всички са го подхванали якото с идеята за заминаване в чужбина без никакви съмнения

anonymous895156
09-19-2013, 14:44
Смешни сте

Hayashi
09-19-2013, 14:51
^ Рече и изрече. О, боже.

При нас пък е пълна дезорганизация явно. Имам програмата за следващата седмица. Има 4 отделни групи по Земя и околно среда и 4 по математика, обаче все още няма информация кой в коя е. Освен това не ми е ясно дали не трябва да се ходи два пъти, или цялата група е разделена на 4. Две по две са по-едно и също време. Добре че всички са отзивчиви и с голямо удоволствие ти обясняват, нищо, че за да разбереш каквото ти трябва те прехвърлят на 5 човека. Последно би трябвало да уча руски за начинаещи, утре ще проверя, но ако е така не ми се налага да ходя на лекции по английски. Чакам да мине голямата какфония в началото и да ми стане готино вече. Яд ме е само, че само на нашата група лекциите винаги започват от 7:45, а другите имат по 1-2 дни когато започват по-късно.

klimatronik
09-19-2013, 15:00
Както и да е, очаквах подобни коментари, но знам, че има и хора, които ще ме разберат.
Не обвинявам държавата за неуспеха си, обвинявам лошия си късмет за мястото, на което съм прекарала толкова години и съм била лишена от възможности. Не ми казвайте "то си зависи от теб и т.н.", щото прекрасно знаете, че не е така и не ми се спори. Просто ми е кривичко и исках да се оплача.

Само да ти кажа,че ако беше родена в Германия.. сега можеше да си на дъното в класацията без да имаш никакви стремежи за развитие!! Така се получава в повечето случаи.
И не можете да разберете, че светът не е създаден едностранен. Тоест, никоя от природните сили не се води по образец на еди коя си страна или каквото и да е материално-човешко. Германия в високо технологична държава, но трябва ли на всички да ни пука от това? Трябва ли нашите стремежи , амбиции , пътища и цели да следват автобиографията на някой немски инженер?

Кой по дяволите и писал тези правила? - Никой! Защото няма правила. Не знам доколко добре се изразих, нямам богат речников запас, ма вашето прилича на някакво състезание.....

Има хора и хора. Някои идват от Сибир или Африка, но цивилизования живот не им допада. Влечението им към родното, към своето ги кара да се връщат.
България, Сомалия, Туркменистан, Колумбия, Парагвай , САЩ.... всяко място си е уникално само по себе си! Всяка Земя е различна и има свято в нея!
Не съществува такова нещо ката култура за пример..

Ето, аз за сега си живуркам в БГ. Нямам златни алеи под краката си, прашно е, тук там се чува някоя циганска псувня разсеена като ехо из околните долини. Но... синее ли се обширното и искрящо от слънчевите струй небе над мен? Има го, и то какво.

Chacho
09-19-2013, 15:08
Май припознавате на Пантерата първите впечатления и емоционалността й в спора с цялостния й манталитет. Все пак повечето от вас сте се докоснали по някакъв начин до мисленето й и ме съмнява преди тази тема да сте били готови да я обвинявате в същото. Не всеки е добър оратор, нито пък е надраснал всичките си комплекси, без да влагам нищо крайно в това.

Имайте предвид, че се сблъсква с трудности и новости, които за вас вече са станали ежедневие и е нормално тепърва да ги осмисля. Сега се сблъсква и с някои свои големи страхове, които преодолява или й предстои да преодолее. Като се опитвате да омаловажавате усилията и преживяването й, е нормално да излязат грешните думи. Сигурен съм, че в спокойна обстановка щеше да си формулира мнението по-адекватно. Тези, които вече са превъртели тинейджърските години, трябва да разпознават подобно поведение и да отсяват от него същественото.

Реално, Пантерата искаше да каже, че както за много от вас е решаваща обстановката в ТУ София спрямо ТУ Габрово, така и за нея е обстановката там. Оставете я да преценява кое от неизживяното е черта на чуждата държава и кое е заслуга на новият й начин на живот, разбирайте следване и самостоятелност. (толко ми писна да повтарям тия думи)


Ина, теб също ти трябва малко повече търпение към другите. Дори да си права, по-важно е да се постараеш другите да те разберат, отколкто да им вменяваш вина или некомпетентност. Защото в момента разбирането остава на по-заден план.

draid
09-19-2013, 16:16
Не мисля, че проблема е само в неправилно формулирани коментари. Много хора и обясниха, че тя тепърва отива там и още нищо не знае, но на това тя отговори високомерно изразявайки становище на живеещ в Германия над 10г човек едва ли не. Самочувствието и е много високо и това и пречи в случая. Има голяма вероятност тя да изпитва гордост от това, че вече е там и да смята, че дори с тези си действия е постигнала повече от обкръжението и връсниците си. Първото е хубаво нещо, защото е успяла да го изпълни, второто обаче не бих казал, че е положителна черта. Коментарите и чета от доста време насам, може би от както се е регистрирала и впечатленията ми не са конкретно от тази тема. От както тя е заминала в Германия, можеш да забележиш, че в 80% от коментарите и това се изтъква по някакъв начин, било то и несъзнателно. Просто мисленето и е такова, а това мислене предполагам до голяма степен е провокирано от високото мнение за себе си, което по принцип не е лошо нещо, стига да не се прекалява.

Именно защото тепърва се сблъсква с много трудности с които другите са се сблъскали отдавна, предвид годините и, няма право да бъде толкова убедена и да прави такива крайни заключения. Аз и бях написал една приказка в доста преден коментар, но тя не я отрази.

Може би просто трябва да се научи, че понякога другите хора имат повече опит в нещо от нея и че те също имат познати и роднини къде ли не.

Chacho
09-19-2013, 17:00
А пък черта на опитните е да споделят изводи вместо опит, който е важният. По-добре човек да е глух, отколкото сляпо да вярва. Да вярваш сляпо на опитните или още повече, на предполагаемо опитните, е не по-малко вредно от всяко друго идолизиране.

Кво стана в крайна сметка. Ина кипна, вие вместо да потушите страстите наляхте масло в огъня, всичко стана много лично и сега си джвакате характери и тук-таме обсъждате основните въпроси, колкото да си докажете нещо един за друг, отколкото да стигнете до консенсус.

Ако нямаше нищо лично, последните страници щяха да са наистина споделен опит, който впоследствие да е полезен на някого.


Най-малкото много от нас също се впечатляват от високото ниво, което налага университета, въпреки че не сме излизали навън. Достатъчно е да се разкаже какво е създало тия впечатления, обективно да се представи какво е нивото и да се съпостави на това, което Ина е срещнала.

Например на нея й се налага в момента да наваксва математика и то на немски. В моя випуск се оказа, че в другите училища някои са учили интеграли, а половината ми учебници бяха на английски, макар че не се предполага да владеем езика, по който нито е имало изпити, нито са ни обучили. Спокойствието в общежитията например не мога да го опровергая, при нас липсва и за много хора е проблем.

Ако нереалната й преценка е дразнеща, можеше поединично да се адресират грешките, вместо да се реагира само с дразнение.

Niakoitam
09-19-2013, 18:13
Chacho надявам се наистина да си прав и всичко да се дължи на изживяваната в момента емоция и крехката и възраст.Защото в противен случай е наистина лошо едно 19 годишно момиче-българче да разсъждава по този начин.То ако ние сами не се уважаваме,защо очакваме от чужденците да ни уважават.

Това последното го казвам,защото преди някоя и друга година във Facebook имах "честта да общувам" с един индивид от женски пол на възраст около 40-45 години (забележи възрастта), бивша моя съгражданка,която искрено се радвам, че не познавам лично. Та въпросната госпожица отишла да живее в Италия. И като отпрала едно ми ти самочувствие...оле мале с компресор не можеш да го свалиш.Добавила се в групата на градът ми и редовният и репертоар към всички беше колко била велика,каква италианка била,как родната и държава била Италия и как България за нищо не ставала.Как тука мама и тати ни били хранили само с леща и фасул пък тя яла само скъпи деликатеси,как сме носели дрехи от Илиенци,а пък тя била само с маркови,как се била хващала само с богати и готини италианци, а не с разни въшлясали българи,как в едната част на града ни били само пияници, а пък в друга само наркомани.С едно момиче дето ми е Facebook приятелка и в последствие се оказа,че и е племенница редовно си подмятаха коя на каква тарифа е и само обясняваше как ако не била тя майка и още щяла да си кара трактора.В последствие блокира племенницата си и с най-голяма си наглост ми пише ЛС-та да ми се дърви.Е, след няколко дни разправии и псувни реши да бъде благоприлична да не ми досажда повече и да хване да ме блокира.
Та както казах наистина искрено се надявам да е поради емоцията и крехката и възраст,защото оня индивид заяждащ се на 40-45 години с всички не е като да беше като човек.Но иначе се имаше за голяма работа все едно някой трябва да и пляска,че е стигнала до подобни прозрения и мъдрости. :)

draid
09-19-2013, 19:10
А пък черта на опитните е да споделят изводи вместо опит, който е важният. По-добре човек да е глух, отколкото сляпо да вярва. Да вярваш сляпо на опитните или още повече, на предполагаемо опитните, е не по-малко вредно от всяко друго идолизиране.

Кво стана в крайна сметка. Ина кипна, вие вместо да потушите страстите наляхте масло в огъня, всичко стана много лично и сега си джвакате характери и тук-таме обсъждате основните въпроси, колкото да си докажете нещо един за друг, отколкото да стигнете до консенсус.

Ако нямаше нищо лично, последните страници щяха да са наистина споделен опит, който впоследствие да е полезен на някого.


Най-малкото много от нас също се впечатляват от високото ниво, което налага университета, въпреки че не сме излизали навън. Достатъчно е да се разкаже какво е създало тия впечатления, обективно да се представи какво е нивото и да се съпостави на това, което Ина е срещнала.

Например на нея й се налага в момента да наваксва математика и то на немски. В моя випуск се оказа, че в другите училища някои са учили интеграли, а половината ми учебници бяха на английски, макар че не се предполага да владеем езика, по който нито е имало изпити, нито са ни обучили. Спокойствието в общежитията например не мога да го опровергая, при нас липсва и за много хора е проблем.

Ако нереалната й преценка е дразнеща, можеше поединично да се адресират грешките, вместо да се реагира само с дразнение.

Вероятно забелязваш, че тя се нуждае от повечко години, чисто за да си изглади мисленето. В момента мисленето и е граничещо с ученическото. Истина е, че за нея голяма част от нещата са нови, но начина по които се изказва няма как да провокира друго освен несериозно отношение. Не веднъж съм се опитвал да и обясня, че греши в някой неща, но тя просто не възприема, пак казвам при нея голям проблем е самочувствието. Резултата от предишните ми опити бяха, че тя стигна до заключението, че аз съм не особено интелигентен. Както и да е за мен това не е проблем.

Казваш по-добре човек да е глух, обаче аз ще ти кажа, че е много по-добре човек да вижда и да слуша много добре. Пък дали ще се възползва от чутото или видяно е резултат на полезността на информацията. Винаги са ни учили при конструирането на дадена система или машина, че най-добрият подход е анализ на съществуващото и усъвършенстването му в наша полза, а не откриване на топлата вода тепърва.

granger
09-19-2013, 20:08
Да му имам администрацията на СУ...
пълна бъркотия, пълна неуредица,
May I kill someone!

Hayashi
09-19-2013, 20:11
^ Вече две седмици си ги редя на ум нашите.

В неделя, ще ходя на български пикник. Чудех се дали да ида, но при положение, че първата ми (и все още единствена) приятелка тук настоя да идем, реших, че ще е готино и ще си струва. Дано и други първокурсници да дойдат.

klimatronik
09-19-2013, 20:18
Вероятно забелязваш, че тя се нуждае от повечко години, чисто за да си изглади мисленето. В момента мисленето и е граничещо с ученическото. Истина е, че за нея голяма част от нещата са нови, но начина по които се изказва няма как да провокира друго освен несериозно отношение. Не веднъж съм се опитвал да и обясня, че греши в някой неща, но тя просто не възприема, пак казвам при нея голям проблем е самочувствието. Резултата от предишните ми опити бяха, че тя стигна до заключението, че аз съм не особено интелигентен. Както и да е за мен това не е проблем.

Казваш по-добре човек да е глух, обаче аз ще ти кажа, че е много по-добре човек да вижда и да слуша много добре. Пък дали ще се възползва от чутото или видяно е резултат на полезността на информацията. Винаги са ни учили при конструирането на дадена система или машина, че най-добрият подход е анализ на съществуващото и усъвършенстването му в наша полза, а не откриване на топлата вода тепърва.


Ти на колко години си ? От известно време само търсиш писаната,за да и дърпаш ушите. Тва, дъртите - нямате ли огромно самочувствие ? Сега, вярно, опита е много важен, но всички само се оправдавате с него, като че ли, само защото сте гледали в една светеща точка по-дълго време.. сте успели да сътворите две от нея като делене на клетка, а то се оказало,че просто очите ви са се били кръстосали от продължителното зяпане .

draid
09-19-2013, 20:27
Да му имам администрацията на СУ...
пълна бъркотия, пълна неуредица,
May I kill someone!

Няма нищо на света което мразя повече от това да се занимавам с чиновници - ужасТ е.

Wednesday666
09-19-2013, 20:55
Пантерке, не виждам какво толкова конкретно желаеш да ти кажа, но окей, след 78578483 часа на летището и 8456398202 ненормални пътника ще ти кажа някви неща.
Пътвото от тях - common sence е за теб, за мен и за всички хора, които летят редовно или поне няколко пъти.
Защото аз можех да й кажа да тръгне с полет на полскитр авиолинии (LOT), където даже ще бъде обслужена от мен и колегите ми, но тва не е добра идея, защото трябва да се прехвърля във Варшава.
Има адски много авиокомпании, които извършват полет от Париж до София, но всяка една от тях е с прехвърляне.
За пример ти давам Turkish airlines, Aeroflot, LOT, както и още там поне 6-7, а AirFrance и БългарияЕър няма да й се налага да се прехвърля на друг самолет.
Сега другото - зимния период аз лично не го окачествявам с това, че едва ли не настъпва зимата, а с това, че полетите ще започнат да летят с друго разписание. На теб всичко това може и да ти е ясно, но днес сутринта на първия ми полет дойде един господин да ме попита с коя авиокомпания лети и защо е на този изход, при положение, че билета му е на Aegean Airlines, a полета се изпълняваше от Olympic air, как да обясня на такъв човек, че няколко авиокомпании работят с codeshare, сиреч с договори помежду си и може да си вземе билет на БългарияЕър и пак да лети с Олимпик.
Аз не знам какво точно и конкретно искаш, още по-малко схващам за какво го искаш, но карай.

kosder
09-19-2013, 21:04
Да му имам администрацията на СУ...
пълна бъркотия, пълна неуредица,
May I kill someone!Какво толкова се оплакваш? Виж с общежитията как се справиха бързо :-0

granger
09-19-2013, 21:07
:lol: забавник

AliceSw
09-19-2013, 21:14
лошо е, когато се коментира/ вземат решения/ правят изводи спрямо първите впечатления. това е смешното

лошо е, когато ти не си използвал възможност и не си знаел за нея, да мислиш, че я няма

лошо е да сравняваш повърхностна извадка /личното ти обкръжение/ с цялостното положение

завършила съм езикова гимназия, не съм имала никакъв проблем с математиката, а и с висшата, защото ме е интересувала, и съответно съм си получила всички знания, които са били необходими

не може да се сравняват образователни системи, които нямат изначално общо, освен, че децата трябва да ходят на училище. висшето образование в Германия е за хора с академични цели, а не такива, на които им трябва професия, като съобразено с бъдещите си професии, са избрали подходяща по-начална /разбирайте гимназия/ точка, обвързана с това

kosder
09-19-2013, 21:16
:lol: забавникСпоред ректора номера на блока е лична информация и не може да бъде споделяна в интернет. Звучи ми адски неадекватно.

tireheb
09-19-2013, 21:20
Според ректора номера на блока е лична информация и не може да бъде споделяна в интернет. Звучи ми адски неадекватно.

допреди 1-2 години как ги споделяха
ебах ги в отрепките

granger
09-19-2013, 21:31
Някой ги е осъдил, доколкото знам,че са огласили балът му за класиране. Именно затова сега ние ще се чудим къде-кво -що.
Както и да е. Приемам факта,че цялата им администрация е пълен минус, но се надявам, че моите нерви ще се окажат по-здрави и няма да ги хабя по криви лелки и неприятни образи.

DarkTemplar
09-19-2013, 21:35
ооо Пламе, гледам вече си се запознала и с не толкова прекрасните неща в УниверситетО. 8-) Приготви се скоро да опознаеш и любимците на всички нас, а именно служителите (сиреч инспекторите) от отдел Студенти. ;)

draid
09-19-2013, 21:55
Някой ги е осъдил, доколкото знам,че са огласили балът му за класиране. Именно затова сега ние ще се чудим къде-кво -що.
Както и да е. Приемам факта,че цялата им администрация е пълен минус, но се надявам, че моите нерви ще се окажат по-здрави и няма да ги хабя по криви лелки и неприятни образи.

Да ти кажа недей да се надяваш, няма да се получи :D

tireheb
09-19-2013, 22:00
но се надявам, че моите нерви ще се окажат по-здрави и няма да ги хабя по криви лелки и неприятни образи.


си останеш с надеждата
само ше ти кажа, че миналото лято ми се наложи да пътувам до софия ей така на пожар от днес за утре, шото не съм бил платил 15 лева вода и немало да ме пуснат да участвам в тъпото им класиране за мухлясалите им общежития
въпреки, че като плащах преди да се изнеса лятото изрично казах 10 пъти на касата "ПЛАЩАМ ВСИЧКО ДО СЕПТЕМВРИ ВКЛЮЧИТЕЛНО" , ама ... йок.
и треаше да дам 50 кинта за път за да платя 15 лева вода : )

пп: съвет към всички - за плащане на наем и сметки онлайн дори и не си помисляйте

draid
09-19-2013, 22:14
Я кажете в кои блокове сте тия дето са се добрали до общежитие (:

tireheb
09-19-2013, 22:16
МИ НЕ ЗНАМ
БАЦЕ
НЕ ПИШЕ В САЙТА
ЩОТО Е КОНФИДЕНЦИАЛНА ИНФОРМАЦИЯ
ОТ ТАА ГОДИНА, ЯВНО
ДЕБА

anonymous708973
09-20-2013, 09:32
Сигурен съм, че в спокойна обстановка щеше да си формулира мнението по-адекватно

Ина, теб също ти трябва малко повече търпение към другите. Дори да си права, по-важно е да се постараеш другите да те разберат, отколкто да им вменяваш вина или некомпетентност. Защото в момента разбирането остава на по-заден план.

Прав си напълно, Чачо.
Спирам се по темата аз, за в бъдеще ще се науча по-добре да преценям на какви хора каква информация казвам, това е нещо, на което толкова години не се научих.
Също така ми хареса и частта за вярването на (предполагаемо) опитните.

Енуей, искам да попитам и тук: Някой от вас по някаква случайност да е използвал учебник по математика, в който пише за производна на функция, анализ на крива (почти съм сигурна, че така се превежда), матрици... евентуално и диференциали и интеграли, ама първите три са ми по-важни.
Учебникът да е за ученици, не за студенти, моля. Ще си взимам и книжките с тригонометричните функции, но там са само формули, а на мен ми трябва обяснено.
Благодаря предварително.

Chacho
09-20-2013, 10:08
Прав си напълно, Чачо.
Спирам се по темата аз, за в бъдеще ще се науча по-добре да преценям на какви хора каква информация казвам, това е нещо, на което толкова години не се научих.
Също така ми хареса и частта за вярването на (предполагаемо) опитните.

Енуей, искам да попитам и тук: Някой от вас по някаква случайност да е използвал учебник по математика, в който пише за производна на функция, анализ на крива (почти съм сигурна, че така се превежда), матрици... евентуално и диференциали и интеграли, ама първите три са ми по-важни.
Учебникът да е за ученици, не за студенти, моля. Ще си взимам и книжките с тригонометричните функции, но там са само формули, а на мен ми трябва обяснено.
Благодаря предварително.

Има учебници за задължителна подготовка, където ги има нещата за производната и изследване на функция, ама по-добре потърси в youtube клипове, ако искаш да разбереш нещата, вместо да се бориш със строгата(сухата) теория. Khan academy например.

А ако имаш търпение (тоест, до към края на уикенда), ще ги напиша в темата за математиката и ще ти драсна на ФБ-то като е готово.

granger
09-20-2013, 10:37
Я кажете в кои блокове сте тия дето са се добрали до общежитие (:

50сме аз и Bloody_f

DisappointedDreamer
09-20-2013, 11:09
Енуей, искам да попитам и тук: Някой от вас по някаква случайност да е използвал учебник по математика, в който пише за производна на функция, анализ на крива (почти съм сигурна, че така се превежда), матрици... евентуално и диференциали и интеграли, ама първите три са ми по-важни.
Учебникът да е за ученици, не за студенти, моля. Ще си взимам и книжките с тригонометричните функции, но там са само формули, а на мен ми трябва обяснено.
Благодаря предварително.

Мога да ти препоръчам моя по висша математика - включва всичко, което изброи + тригонометричните функции.

anonymous708973
09-20-2013, 11:27
На български или немски ми трябва да е, още не ги знам термините на немски, а ако ги вкарам на английски, хептен ще се забатача.

Ще изчакам, Чачо, има време докато съвсем опре ножът до кокала :д

babity
09-20-2013, 12:07
Абе някой знае ли как стои въпросът с "приравняването" на българските дипломи? Не го обясних като хората, малко съм спряла. За висшето говоря. Нали уж наш'те дипломи не се признават в чужбина и има някаква процедура за да ми приемат образованието.

Обясняват ми с'а за няк'ви избираеми как ми трябвали в дипломата като оценки, ако искам да практикувам в чужбина, ама дали е така. И като цяло, не знам и към кого в университета трябва да се обърна по тия въпроси. Ще съм благодарна на всякаква информация.

Hayashi
09-20-2013, 12:24
Някой може ли да ми каже от къде мога да намеря теми/презентации по химия за органична химия по материала, който се учеше в даскало?

bloodfrozen
09-20-2013, 13:05
^ Разполагам с разни теми, които съм изтеглила от интернет - мога да ти ги дам, ако желаеш. 8-)

therichbitch
09-20-2013, 13:15
Абе някой знае ли как стои въпросът с "приравняването" на българските дипломи? Не го обясних като хората, малко съм спряла. За висшето говоря. Нали уж наш'те дипломи не се признават в чужбина и има някаква процедура за да ми приемат образованието.

Обясняват ми с'а за няк'ви избираеми как ми трябвали в дипломата като оценки, ако искам да практикувам в чужбина, ама дали е така. И като цяло, не знам и към кого в университета трябва да се обърна по тия въпроси. Ще съм благодарна на всякаква информация.

Към международния отдел в университета ти. Надали ще можеш да си преведеш цялата диплома обаче.

към Пантерата: Имам и аз учебник за Курвендискуссион, ама в твоите сигурно пише същите неща.

Fisherman
09-20-2013, 13:49
Някой може ли да ми каже от къде мога да намеря теми/презентации по химия за органична химия по материала, който се учеше в даскало?

http://www.chem-bg.com/ пробвай тук

draid
09-20-2013, 13:59
50сме аз и Bloody_f

На близо ви е NetCafe и О'Шипка :D Ама имаше някъде там един гаден строеж, лудница беше преди.

Chacho
09-20-2013, 14:20
На близо ви е NetCafe и О'Шипка :D Ама имаше някъде там един гаден строеж, лудница беше преди.

Аз сега се ядосвам, че не си запазих общежитието в 51, имах идеален прозорец за воайорстване.

Anyway, понеже се заговори и за математика, и за О!Шипка, да ви разкажа любимата ми история.

Върви си един авер, бивш състезател от моята гимназия, по уличките на студентски и гледа надписа на прословутото заведение "О!Шипка". Веднага възкликва възмутено:
-Е, не можаха да го напишат 1Шипка, ами 0 факториел шипка....

DisappointedDreamer
09-20-2013, 14:25
^ :D :D :D

draid
09-20-2013, 15:03
Аз сега се ядосвам, че не си запазих общежитието в 51, имах идеален прозорец за воайорстване.

Anyway, понеже се заговори и за математика, и за О!Шипка, да ви разкажа любимата ми история.

Върви си един авер, бивш състезател от моята гимназия, по уличките на студентски и гледа надписа на прословутото заведение "О!Шипка". Веднага възкликва възмутено:
-Е, не можаха да го напишат 1Шипка, ами 0 факториел шипка....

Имах приятелка в 35 и от коридора пред тяхната стая каква хубава гледка се откриваше към стаите на 36 :D :D :D

Иначе от кръчмите в Студентски тача най-много Къщата, Златния грош до 54 и Боримечката. За изтрезняване в 5 сутринта редовно ходехме да ядем таратори в джумаята, а едно време вечер много обичах и Яхъра под Clasico, че имаше винаги готвено, ама то и помен няма от него вече.

granger
09-20-2013, 15:27
Аз сега се ядосвам, че не си запазих общежитието в 51, имах идеален прозорец за воайорстване.

Anyway, понеже се заговори и за математика, и за О!Шипка, да ви разкажа любимата ми история.

Върви си един авер, бивш състезател от моята гимназия, по уличките на студентски и гледа надписа на прословутото заведение "О!Шипка". Веднага възкликва възмутено:
-Е, не можаха да го напишат 1Шипка, ами 0 факториел шипка....

:lol: i got the joooke :lol:
лелеее...помня нещо от математиката.

fama
09-20-2013, 17:23
Извинявам се, че нахлувам така в темата ви , но имам въпроси към тези от вас, които учат във Военноморското във Варна. Има ли такива или и тук ще попадна на камък? :(

fama
09-20-2013, 17:32
Извинявам се, че нахлувам така в темата ви , но имам въпроси към тези от вас, които учат във Военноморското във Варна. Има ли такива или и тук ще попадна на камък? :(

klimatronik
09-20-2013, 18:07
Извинявам се, че нахлувам така в темата ви , но имам въпроси към тези от вас, които учат във Военноморското във Варна. Има ли такива или и тук ще попадна на камък? :(

с география не се влиза

fama
09-20-2013, 18:57
Отказах се от географията. :) Ще се подготвям по английски, защото за специалността ми изискват втората ми матура да е или английски/руски/немски/физика/математика.

anonymous708973
09-20-2013, 21:51
Нали уж наш'те дипломи не се признават в чужбина и има някаква процедура за да ми приемат образованието.
.

Няма такова нещо, бе. Признават ни дипломите в Европа. Вече какви предмети трябва да влязат, не знам, трябва да четеш в избрания чужд университет изискванията. Тук има доста момичета, каращи магистър, завършили УНСС и не са ги карали да държат приравнителни изпити или нещо такова, само едната е полагала един специален по математика и английски за конкретната магистратура.

Ох, някой ще ми обясни ли шегата? Знам, че съм спряла :д

granger
09-20-2013, 21:54
Инка, 0! - нула факториел О!Шипка!...? сега :D
А нула факториел ппц е 1 ,доколкото помня :D

anonymous708973
09-20-2013, 22:38
Отказах се от географията. :) Ще се подготвям по английски, защото за специалността ми изискват втората ми матура да е или английски/руски/немски/физика/математика.

Каква е специалността, душа?
Какво ти се прави по-нататък?

Плам, почти съм убедена, че не съм чувала и за факториели :д

granger
09-21-2013, 11:54
Аз съм ги учила по математика, а и по информатика :D
Като сте учили функциите няма как да сте го пропуснали. Поне аз оттогава си го спомням.

anonymous708973
09-21-2013, 12:03
Добави ми се в купчинката за учене явно :д

babity
09-21-2013, 12:37
Няма такова нещо, бе. Признават ни дипломите в Европа. Вече какви предмети трябва да влязат, не знам, трябва да четеш в избрания чужд университет изискванията. Тук има доста момичета, каращи магистър, завършили УНСС и не са ги карали да държат приравнителни изпити или нещо такова, само едната е полагала един специален по математика и английски за конкретната магистратура.

Аз излизам директно магистър. Ако имам дупе (във финансовия смисъл на думата), ще специализирам навън. Мисълта ми е, че съм чувала как няк'ви (хуманни) медици ги карали ужким по чужбина да се явяват на приравнителни изпити за да им се зачете дипломата и да практикуват....

draid
09-21-2013, 14:37
Ако имаш предвид завършилите медицина, то е абсолютно нормално да е необходима един вид проверка, все пак не говорим за продавач на пазара.

babity
09-21-2013, 15:56
Ако имаш предвид завършилите медицина, то е абсолютно нормално да е необходима един вид проверка, все пак не говорим за продавач на пазара.

Чудесно. Значи установихме, че топла водя някъде там има. Ще стане ли ясно как се ползва или само ще се изреждат хора, които да ме убеждават, че я има?

anonymous708973
09-22-2013, 11:16
Аз излизам директно магистър. Ако имам дупе (във финансовия смисъл на думата), ще специализирам навън. Мисълта ми е, че съм чувала как няк'ви (хуманни) медици ги карали ужким по чужбина да се явяват на приравнителни изпити за да им се зачете дипломата и да практикуват....

Ти се радвай, ако е само изпити. Според мен обаче и такива няма да имаш дори, но не съм сигурна, още по-малко за медицина. Защо не напишеш няколко имейла да питаш? Отговарят сравнително бързо и много точно.
Имам един вуйчо, завършил и практикуващ лекар тук, замина за Америка и там го накараха на 39 години да запише в университет да учи отново.

AnarchyBoy
09-22-2013, 13:44
50сме аз и Bloody_f

Аз също съм 50.. 8-)

Я верно кажете кой къде е, или направо една нова тема направете... :D

bloodyF
09-22-2013, 16:16
На близо ви е NetCafe и О'Шипка :D Ама имаше някъде там един гаден строеж, лудница беше преди.
NetCafe официално ми е фав вече, от 2 седмици съм в 50-и блок и 1928193892 пъти ходих там. Много ми е удобно и за интернет, и за кафе, и музиката е страхотна . Мхм :smt007


А О!Шипка какво е? Виждала съм го само на плакат на 51-и :D

DisturbiaV
09-22-2013, 16:33
далечко сте ми ...аз съм в 23а и въпреки очакванията на всички,че това е хубав блок,стаята ми имаше доста голяма нужда от ремонт.

draid
09-22-2013, 16:57
Ами айде де ще направим едно нет кафе октомври месец по някое време, да ви науча къде да ходите :D

О'Шипка е пица бар

Fisherman
09-22-2013, 17:06
Какво го хвалите тва НетКафе

draid
09-22-2013, 17:10
Можем, хвалим го бе.

anonymous708973
09-22-2013, 18:14
И аз май съм ходила там, ако правилно си спомням, много ми беше харесало. Чачо и Илия, там ходихме, нали? :д

Аз имам въпрос към учещите или завършили икономика/бизнес администрация: Надзъртали ли сте какво е SAP ERP, учи ли се или самостоятелно сте го преглеждали, впечатления имате ли?

AliceSw
09-22-2013, 18:15
аз май ходя там и в Шедьовъра, ако се случи да изляза в Студентски. Музиката не е гадна, масите не са наблъскани, става.

DarkTemplar
09-22-2013, 18:16
Ина, да ти кажа хич не ги знам имената на кафетата/баровете в Студентски, макар да съм се напивал в повечето.

Като споменахте О!Шипка ми се прияде Някаква такава.

anonymous708973
09-22-2013, 20:01
ЕРП няма как да не учите. А САП не виждам защо да се гледа отделно.

Защо ги делиш? Не са две отдели неща, едно е, просто името е такова. Освен ако не говориш за някакво различно ЕРП?

Какво имаш предвид с "отделно"? Аз питах дали се преподава в университетите или от собствен интерес някой е надничал да види какво става въпрос.

draid
09-22-2013, 20:40
Не говорим ли за enterprise resource planning? (аз поне за това говорех)

За това говори, а SAP ERP в случая е САП-овското решение.
http://www54.sap.com/pc/bp/erp.html

anonymous708973
09-22-2013, 21:24
Не мисля, че говори за това. Горе писа, че е едно, а не е.

Точно това е, да.
Едно е, просто SAP ERP си е разработено от SAP AG, не бях наясно, че има и други, мислех, че е техен патент.
http://en.wikipedia.org/wiki/SAP_ERP

Та, с такова занимавала ли си се?

anonymous708973
09-22-2013, 22:47
Ясно, разбрахме се :cool:

Аз баш с ERP-то на SAP AG ще се занимавам, ако ме одобрят и щях да се радвам на някакви впечатления :)
Ти какво смяташ като цяло?

Chacho
09-23-2013, 08:41
NetCafe официално ми е фав вече, от 2 седмици съм в 50-и блок и 1928193892 пъти ходих там. Много ми е удобно и за интернет, и за кафе, и музиката е страхотна . Мхм :smt007


А О!Шипка какво е? Виждала съм го само на плакат на 51-и :D

О!Шипка е ресторант с едно от добрите шкембета в Студентски, както и Боримечката.
А с Ина и Илия сме били в Неткафето, да.

Клуб 40 е най-здравото. Като мине манията по шикозното, 40-ката почва да бие всички. :D

AliceSw
09-23-2013, 12:28
^това не спря ли да работи, живота съм си изпивала там след работа едно лято

Chacho
09-23-2013, 12:34
No idea. 42 го затвориха обаче, с култовия плакат за турнири за белот. Чашката кола там беше 60 с'тинки.

Надявам се да не е затворена 40-ката, щото искам скоро да се отбия за едно кафе дотам.

Purple rain
09-23-2013, 15:57
Гледам,че доста изчерпателно се разисква темата за Германия,аз не виждам нищо лошо,ако човек е амбициозен и иска да се развива,да си пробва късмета в чужбина.Ако сега на тези години не рискуваме, кога ?

Hayashi
09-23-2013, 18:28
Видях "българи" в Carrefour, които говориха на нещо средно между български и цигански, и с огровно нахалство се опитаха да се набутат на една затворена каса, та чак се наложи да ги изгонят, щото не разбираха от дума. Упорито си замълчах. :D Ясно ми е вече защо всички са толкова позитивно настроени спрямо българите.

anonymous708973
09-23-2013, 19:34
За уъркшоп, на който в продължение на 5 седмици да ме учат как се работи с SAP ERP. :)
Невероятна възможност е, има огромен наплив от желаещи, но хубавото е, че го има всяка година и ако тази не стане, догодина ще ме одобрят.

draid
09-23-2013, 21:26
Предвид цените на САП-овските софтуери и това че са изцяло за корпоративни нужди е изключително минимален шанса някъде да се учи ей така, освен ако не е някакъв специализиран курс. Разбира се, може да има и безплатни версии като на Hana cloud, но като знам и какви са цените на консултантите им, направо не ми се мисли. Ако можеш да се добереш до такова нещо, не се колебай да участваш.

seek&destroy
09-24-2013, 00:08
Гледам,че доста изчерпателно се разисква темата за Германия,аз не виждам нищо лошо,ако човек е амбициозен и иска да се развива,да си пробва късмета в чужбина.Ако сега на тези години не рискуваме, кога ?
Гадно ли е да не си в час,а?
Аз лично в никъв случай не бих се изразила негативно за емиграцията, нека учат, нека работят хората, квото им е на душа, както се казва. Ако имах възможността, без да се замисля бих тръгнала. Германия е чудесна, да, никой не оспорва. Но не в това е проблема, не в това се състой спора. Друг път вниквай малко по сериозно така в мненията, преди да задаваш глуповатите си въпроси.

Auriss
09-24-2013, 07:23
да не прозвуча като невежа, ама той тоя софтуер, с който (предполагаемо) ще те научат да работиш за 5 седмици, ръководство за употреба няма ли си :Д ?

draid
09-24-2013, 10:45
да не прозвуча като невежа, ама той тоя софтуер, с който (предполагаемо) ще те научат да работиш за 5 седмици, ръководство за употреба няма ли си :Д ?

SAP се занимават само с корпоративни нужди и често продаването на софтуер да речем, върви и с обучение за неговото ползване и съответно поддръжка. Това не са неща до които се домогваш лесно и го разучаваш от хелпа, разбира се както казах има и безплатни тестови версии, на някой от услугите които предлагат от SAP, но като цяло това е фирма занимаваща се изцяло с корпоративни нужди и съпортваща може би 70% от световният бизнес.

Hayashi
09-25-2013, 15:54
Днес на първото TD ми показаха, че нищо не знам. Нищо не разбрах от тъпите им изчесления. От група над 50 човека, на TDто дойдоха само 30. Усещам как половината курс започва да се отказва и ще намалеем драстично.

granger
09-25-2013, 16:38
Курбан чорба за студентските общежития на СУ!

ladyshrew
09-25-2013, 17:10
Я кажете как е в ТУ София ..трудничко? студентски живот? И по - скоро за специалността Компютърно и софтуерно инженерство :3

draid
09-25-2013, 20:09
Я кажете как е в ТУ София ..трудничко? студентски живот? И по - скоро за специалността Компютърно и софтуерно инженерство :3

То от тази година е КСИ, преди беше Компютърни системи и технологии. Трудно е в рамките на допустимото, има точни преподаватели които ще те научат на нещо, има и такива които няма да те научат грам, такова е положението там. В техническия има далеч по-трудни специалности, но тази определено е една от най-трудните за влизане заедно с телекомуникациите (вторите са значително по-трудни за завършване и са една от най-трудните специалности в ТУ заедно с Машиностроене, МТФ, двигатели и т.н.). Влезнеш ли и си сериозена вероятно ще завършиш без особени проблеми с изключение на няколко изпита. Прекарал съм много години в ТУ, сблъсквал съм се с камара преподаватели, но като дойде един точно определен преподавател да ми преподава там, за първи път се сблъсках с истинския дявол. Но това не трябва да те спира, ако имаш желание и хъс, може да научиш много неща, особено ако се сближиш с точните преподаватели.

Ако те интересува нещо друго, ако мога ще отговарям.

ladyshrew
09-25-2013, 21:12
Данке, много изчерпателно :) Доколкото знам се влиза с физика и математика ( не съм много наясно щото исках медицина, но се отказах поради 1 карама причини ) и държиш кандидат-студентски изпити по тях.. :(

draid
09-25-2013, 22:09
Данке, много изчерпателно :) Доколкото знам се влиза с физика и математика ( не съм много наясно щото исках медицина, но се отказах поради 1 карама причини ) и държиш кандидат-студентски изпити по тях.. :(

Можеш да кандидатстваш и с матура по математика физика, а от последната година вече мисля и БЕЛ, те се умножават по 2.8, докато изпита в ТУ по математика се умножава по 3. Вземат се и оценките ти от математика и БЕЛ от дипломата и се прибавят към горната, т.е ако приемем че кандидатстваш с матура и имаш 6.00 и през годините по БЕЛ и математика имаш 6-ци, то 6*2.8 от матурата = 16.8 + 6 +6 = 28.8, това е максималния бал с отлични оценки и матура. Едно време бала се смяташе по друг начин и беше 24, а в КСИ тогава влизаха само с 24 хора, сега не знам как е положението, но ти препоръчвам да отидеш на изпит и ако изкараш оценка по-висока от матурата да кандидатстваш с нея.

Ето ти полезна информация относно кандидатстване и т.н.
http://priem.tu-sofia.bg/

ladyshrew
09-25-2013, 22:18
Според мен ако държиш матура по нещо различно от мат и физика и после с кандидат - студентските се опиташ да влезеш, ще ти бъде по - лесно. Поне на мен този изпит ми се стори по - лесен от матурата..

ladyshrew
09-25-2013, 22:30
Но реши все пак което ти е по лесно :)

draid
09-25-2013, 23:00
Но реши все пак което ти е по лесно :)

Ъъъ аз съм прекарал в ТУ дълги години, каквото е имало да решавам съм го решил много отдавна, чак не помня :D

gabriela.gesheva.7
09-26-2013, 09:37
Видях ги аз изпитите по математика миналата година... харесва ми хахах като имам впредвид това което видях в другите университети ;дддд само по физика не намерих нищо ;(.. А дълги дълги колко да са дълги ? :D

x7aZzy
09-30-2013, 18:56
Словото на Ректора на СУ “Св. Климент Охридски”:

Уважаеми колеги,

Поздравявам Ви – вече сте част от колегията на Софийския университет „Св. Климент Охридски“!

Преди 125 години съвсем близо до мястото, където сме сега, бе положено началото на българското висше образование.

Напомням. Това стана само десет години след Освободителната война. Когато бяха разрушени десетки и ограбени стотици училищни сгради. Но още в началото на 1879 г. в страната ни вече имаше над 1400 училища. А управата на изгорената доземи Стара Загора, одобрявайки плана на новия град, постанови приходите от 40 дюкяна в центъра да отиват за проектираните нови училища. Това стана само три години след като България води война в защита на Съединението.

Напомням, тогава грамотността не надхвърляше 5-6%, но управниците ни провиждаха в бъдещето.

През 1888 г. първият университетски курс започна с 43 студенти, всичките мъже, всичките с мустаци. Сега в Университета учат към 24 хил. студенти. Повече от половината са дами. От 1888 г. насам Алма матер е дала на България повече от 270 000 бакалаври, магистри и доктори на науките. Повече от четвърт милион!

Уважаеми колеги, влизате в Университета в сложно време. Време, в което накъдето и да погледнем виждаме озъбени, зли, разкривени от взаимна омраза лица. Време, в което политиците с охота се кипрят на нашите тържества, но ги няма в нашия делник. Време, в което в България се откриват бинго зали, нощни заведения, по-рядко спортни зали, режат се лентички на магистрали, време, през което през последния четвърт век никъде в страната не е вдигнат нов университетски корпус. Нови сгради за ГДБОП или ДАНС има, за университети – няма! Време, когато актьори стават популярни не защото играят Хамлет, а защото играят в реклами или в „Биг брадър“.

Време, в което политиците безочливо искат да ни убедят, че сме прости, за да могат да ни управляват по-лесно, за да загубим доверие в собствените си възможности. Време, в което леейки елейни фрази за образованието и науката те съумяха да прогонят десетки хиляди млади хора и да превърнат „чужбината“ в блян за немалко от тези, които са още тук. Чини ни се, че не обичат знаещите и можещите, защото им пречат. За да останат да квакат острастено в собственото си блато. Не се оставяйте да ви подведат. Ние искаме да сте знаещи и можещи.

Време, в които всички политически партии ви свалят звезди от небето – вярвате ли им?

Време, в което патриотизмът не е на мода – на мода е да се ругае родината. И най-стръвно го правят тези, които не са сторили нищо за нея.

Убеждават ви, че живеете във време на негодници. Не им вярвайте – добрите хора винаги са повече. Времето е Ваше – не на олигарсите, на мутрите и мутресите, не на политиканите, но за да бъде времето наистина ваше за него ще трябва да работите.

Днес за нас Вашите преподаватели, за Вашите родители и близки, за Вас самите е празник на надеждата! На одухотворената надежда.

Защото Университетът хвърля мост между времената и гледа към едно по-добро и по-интелигентно време. И работи за него.

Защото опитваме по думите на един скорошен министър на образованието да постигнем европейско ниво с африканско финансиране.

Защото не изчисляваме образованието само със сухото чаткане на зърната на сметалото.

Ние не искаме само дипломата да е ваша цел. Щото печатници в България много и дипломи печатаме всякакви – стремете се към качествено образование, изисквайте качество от вашите преподаватели.

Уважаеми колеги, вие не само ставате студенти, Вие получавате свободен избор. На повече от 400 магистърски програми. На пет езика. Опитайте от всичко, което ви предлага Алма матер. От 16-те ни програми за съвместно обучение с чужди университети. От програмата „Еразъм“, в която можете да сравните представата си за света с реалността.

От концертите и изложбите на Културния център, от представленията на нашия театър, разходете се до Обсерваторията и погледнете звездите. Вижте пришълците от космоса и посетителите от миналото в нашите музеи. Трудете се и като магистри или докторанти може да стъпите в университетската база в Антарктида.

Разбира се, няма само да учите, но и ще се забавлявате. Така и трябва да бъде. Но човек се забавлява най-добре, когато не му тежат невзети изпити. Повярвайте ми. От опит го зная.

Уважаеми колеги, ставате студенти в университет, който вярва, че знанието прави силата. Че знанието и знаещите са гарант за свободата и независимостта на родината ни.

Уважаеми колеги, вие влизате в университет, който опитва да остане социален. Да ви учи да запазите чувствителността си към обществените недъзи.

Уважаеми колеги, вие прекрачвате прага на най-добрия в научните издирвания университет у нас. Ние, вашите преподаватели – нека използвам думите от песента на „Форинър“ сме blinded by science – „заслепени от науката“. И затова се борим така стръвно и ако се наложи ще ви призовем всички заедно да се вдигнем и да излезем на протест, за да защитим правото на европейска наука в оперативната програма за наука и образование и в националния бюджет, защото високата наука е гаранция за високо образование.

Пристъпвате прага на народен университет, който традиционно създава аристокрация на духа и интелекта и това е видно от рейтингите – и национални и международни. Алма матер е на първо място в тях, но те регистрират сухо само евентуалната ви полезност за обществото. А ние ще опитваме и дано успеем да ви възпитаме като личности, да изградим у вас, това, което по-мъдри наши съвременници наричаха култура на сърцето, култура на морал и култура на самостоятелно мислене. Искаме да бъдете личности, които без страх отстояват справедливото си мнение било срещу университетската управа, било срещу оправията в обществото. Бъдете барометър на нашите грешки. Но не забравяйте, че право да иска има този, който дава.

Постъпвате в университет, в чието име властниците винаги са се клели и в който обикновено са се чувствали неудобно. Защото е бил коректив, защото е бил един от символите на интелектуалното несъгласие, а негови изразители сте вие студентите и преподавателите

Вие започвате образованието си и надявам се ще го завършите успешно в Университет, който винаги е вярвал в България, защото ако тази вяра секне ще си отидем всички ние.

Само преди седмица празнувахме независимостта на България. Вие сте гарантите на тази независимост. Не тези които мрънкат по форумите и призовават да се напусне родината, а тези, които стискат зъби и правят това, което могат, за да стане родината ни по-добро място за живот и за мечти

Уважаеми първокурсници, нека се поклоним пред българския народ. Никога в публичното пространство не е имало протести против харчовете за образование. Против заплатите на депутатите – винаги. Против парите за подслушване – винаги. Против парите за образование – никога. Защото изначално разбира, че това не е харч, а вложение в бъдещето. Ние в университетите сме в бизнеса на бъдещето.

Университетът и науката ни не се нуждаят от декларации за уважение в предизборни или юбилейни дни, а от признание и работа в следизборни и следюбилейни. България е страната, която започна късно самостоятелното си развитие на Балканите, но благодарение на прозорливостта на управниците си тридесетина години по-късно бе най-бързо развиващата се страна в региона. Имахме ли такива управници последните двайсетина години?

Младото поколение иска морал от политиците, но не го вижда, иска грижа за бъдещето, но не го вижда, иска да бъде включвано пълноценно в обществото, но не го вижда, иска да бъдат загърбвани нелепостите, но не го вижда. Вместо промени вижда взаимни дребнави заяждания.

Непрестанно повтарят, че държавата ни е малка. Но в областта на високото образование и науката няма малки, а успешни и неуспешни държави. Пожелавам ви да правите всичко по силите си, за да се наредим сред успешните.

Уморяваме се от неразбирането, отчайваме се, искаме да махнем с ръка, да позволим на самодоволната простащина да победи. А не бива. Така, както цар Симеон не позволява на нашия патрон уморения св. Климент да се оттегли. И му казва: „оттеглянето, мисля, е позволено само за недо¬стойните“.

Нека бъдем достойни.

Огледайте се и вижте колко сте. Силата е с вас. Силата да променим родината си. Не друг, а ние. Не в полза на тогоз или оногоз, а заради всички нас.

Днешният ден не е празник само на Софийския университет – това е празник на българския свободен интелект. Във време на опростачване интелектът е пътеводна звезда. Същият този свободен интелект – обругаван, осмиван, пренебрегван, мачкан, стъпкван, та подири убежище в чужбина. Защото без той да се възроди, няма как ние да се възродим като нация.

Честит празник!

Да живее България!

Реших да го постна, защото не знам колко от вас са го чели/чули.
Според мен си заслужава, въпреки че са общо взето празни приказки. Но понякога имаме нужда и от такива.

draid
09-30-2013, 22:16
Хубаво слово, жалко че ще достигне до твърде малко хора.

Fisherman
09-30-2013, 22:19
така и не разбрах,какво е лошото на тия магистрали

draid
09-30-2013, 22:21
така и не разбрах,какво е лошото на тия магистрали

Няма лошо на магистралите, изтъква се че има пари за магистрали и т.н а няма за образование и наука, неща които са много важни за една държава.

Fisherman
09-30-2013, 23:39
Няма лошо на магистралите, изтъква се че има пари за магистрали и т.н а няма за образование и наука, неща които са много важни за една държава.

а пътищата са по-маловажни,така ли?За наука никога не е имало пари,нито за образование,радвайте се,че поне магистралите се поддържат.

DarkTemplar
09-30-2013, 23:48
Мда, и сградите на ГДБОП и ДАНС са по-важни, все пак става въпрос за националната сигурност. ;)

klimatronik
10-01-2013, 08:22
а пътищата са по-маловажни,така ли?За наука никога не е имало пари,нито за образование,радвайте се,че поне магистралите се поддържат.

ти си продажник на колонизаторите

draid
10-01-2013, 08:57
а пътищата са по-маловажни,така ли?За наука никога не е имало пари,нито за образование,радвайте се,че поне магистралите се поддържат.

Хахахха, отиди малко на запад и ще видиш какви калдаръми са нашите магистрали. Току що изсипа най-големия си бисер.

Fisherman
10-01-2013, 19:35
Хахахха, отиди малко на запад и ще видиш какви калдаръми са нашите магистрали. Току що изсипа най-големия си бисер.

ayyy така ли,мислиш си,че в Америка няма дупки по улиците ,така ли?Мисля,че това е твоят най-голям бисер.

Hayashi
10-02-2013, 11:50
Те пък едни магистрали са нашите. То не може да построиш една магистрала и после да не я ремонтираш 50 години, щото няма пари.

След 2 седмици имам изпити. :( Силно се надявам да не се изложа.

klimatronik
10-02-2013, 14:13
ayyy така ли,мислиш си,че в Америка няма дупки по улиците ,така ли?Мисля,че това е твоят най-голям бисер.

Абе има дупки...
Там някъде

Не може да няма

Не са толкова перфектни


ЕЕЕ.. видяхте ли! Ето една дупка по един път до Форд Юкон, Аляска, на 130 км от северната полярна окръжност :) Знаех си хас, че има дупки в Америка !





А сега за образованието .. Наистина вече завиждам на хората,които учат в чужбина. Евла Ви. Впечатленията ми от първите учебни дни БГ ВУЗ са като за градсия клозет. Преподавателите са умни , много кефят.. Айде да оставим материалната база.. То че липсва - няма я. Има нещо, но до там. Какви учебници, кви 5 лв. Без нужната техника няма и развитие, но аз съм ок, Тъпото е, че над половината от колегите са толкоз тъпи и бавни, че направо им се изписва на лицата им.

Chacho
10-02-2013, 16:14
Абе има дупки...
Там някъде

Не може да няма

Не са толкова перфектни


ЕЕЕ.. видяхте ли! Ето една дупка по един път до Форд Юкон, Аляска, на 130 км от северната полярна окръжност :) Знаех си хас, че има дупки в Америка !





А сега за образованието .. Наистина вече завиждам на хората,които учат в чужбина. Евла Ви. Впечатленията ми от първите учебни дни БГ ВУЗ са като за градсия клозет. Преподавателите са умни , много кефят.. Айде да оставим материалната база.. То че липсва - няма я. Има нещо, но до там. Какви учебници, кви 5 лв. Без нужната техника няма и развитие, но аз съм ок, Тъпото е, че над половината от колегите са толкоз тъпи и бавни, че направо им се изписва на лицата им.

Изчакай сесията. Ако са достатъчно тежки изпитите, цедката ще отсее тъпанарите и атмосферата ще стане по-академична.

klimatronik
10-02-2013, 17:00
Изчакай сесията. Ако са достатъчно тежки изпитите, цедката ще отсее тъпанарите и атмосферата ще стане по-академична.

Само дано не се получи да заминат по-нормалните,че вече знам за един, който няма да остава.
Изпитите за първи семестър няма да са много трудни, защото сега започнахме всичко съвсем от нулата и преподавателите ни обясняват много подробно. Съучениците имат желание да учат ( ако нямаха съм сигурен,че ще напуснат. Все пак ще става трудно.) обаче не показват никакво уважение и сътрудничество, и простотията лъха от всякъде..

draid
10-02-2013, 18:47
ayyy така ли,мислиш си,че в Америка няма дупки по улиците ,така ли?Мисля,че това е твоят най-голям бисер.



Карал съм по доста европейски магистрали и по всички Български, нашите магистрали не струват, нито като качество нито като нищо. Ако взема пък да ги сравнявам с аутубан в Германия или дори с транзитната магистрала в харватска, оле мале.


Абе има дупки...
Там някъде

Не може да няма

Не са толкова перфектни


ЕЕЕ.. видяхте ли! Ето една дупка по един път до Форд Юкон, Аляска, на 130 км от северната полярна окръжност :) Знаех си хас, че има дупки в Америка !





А сега за образованието .. Наистина вече завиждам на хората,които учат в чужбина. Евла Ви. Впечатленията ми от първите учебни дни БГ ВУЗ са като за градсия клозет. Преподавателите са умни , много кефят.. Айде да оставим материалната база.. То че липсва - няма я. Има нещо, но до там. Какви учебници, кви 5 лв. Без нужната техника няма и развитие, но аз съм ок, Тъпото е, че над половината от колегите са толкоз тъпи и бавни, че направо им се изписва на лицата им.


Какво учиш ?

klimatronik
10-02-2013, 19:40
Агро.
Малко пресилено се изразих за материалната база, но колегите малко ме ядосаха, но съм доволен като цяло. Държат на ученето и присъствие .

Hayashi
10-02-2013, 22:52
А сега за образованието .. Наистина вече завиждам на хората,които учат в чужбина. Евла Ви. Впечатленията ми от първите учебни дни БГ ВУЗ са като за градсия клозет. Преподавателите са умни , много кефят.. Айде да оставим материалната база.. То че липсва - няма я. Има нещо, но до там. Какви учебници, кви 5 лв. Без нужната техника няма и развитие, но аз съм ок, Тъпото е, че над половината от колегите са толкоз тъпи и бавни, че направо им се изписва на лицата им.

Тук е същото. Масово ми лазят по нервите, но се успокоявам, че вторият семестър ще е друго. Повечето не знаят за чий х... са се записали изобщо.

JagAlskarDig
10-03-2013, 07:27
Във всички специалности е така, аз също очаквам тази година да им покажат на доста хора вратата след изпита по гражданско право. Общувате с колегите, които имат идеи и амбиции, другите да се оправят. Абсурдно е да се увеличаваме постоянно, заради платили/"прехвърлили се" от друга специалност, а да няма места на някои упражнения. Отделно, че с падащия бал, който се наблюдава всяка година, толкова ли не могат да си вземат кандидатстудентските изпити...

Hayashi
10-03-2013, 11:56
Моля ти се, тук са ни отрязали практическите часове, защото курсът е с 300 човека повече. И във Франция няма такова нещо като селекция. Чух за университети, които просто не могат да поемат всички кандидатстващи, при което се тегли чоп, кои да влязат, щото само така било легално. Логиката да влезне някой с диплома 10/20 (нашето 3), а аз не с диплома 19.5 (което за Франция е ужасно високо, защото за висока диплома се счита 15) е много неясна. Обаче е факт, че и тук се приемат твърде много индивиди, които изобщо нямат за цел да учат в тези университети.

След 2 седмици имам 4 изпита, като 3 от тях в една седмица едно след друго. :( И то са ми все Земя и околна среда, Математика, Физика и Биоразнообразие. Оф, много искам да имам поне 10 на първите 3.

klimatronik
10-03-2013, 18:40
Моля ти се, тук са ни отрязали практическите часове, защото курсът е с 300 човека повече. И във Франция няма такова нещо като селекция. Чух за университети, които просто не могат да поемат всички кандидатстващи, при което се тегли чоп, кои да влязат, щото само така било легално. Логиката да влезне някой с диплома 10/20 (нашето 3), а аз не с диплома 19.5 (което за Франция е ужасно високо, защото за висока диплома се счита 15) е много неясна. Обаче е факт, че и тук се приемат твърде много индивиди, които изобщо нямат за цел да учат в тези университети.

След 2 седмици имам 4 изпита, като 3 от тях в една седмица едно след друго. :( И то са ми все Земя и околна среда, Математика, Физика и Биоразнообразие. Оф, много искам да имам поне 10 на първите 3.
Ще ги вземеш с повече. Пък и оценката не е важна.
А пишлеметата,които не знаят защо са там въобще не ги гледай. Чудя им се само защо си дават малко или много зор да ходят само за едно висше, но не ме интересуват.
Как избра точно Франция, я се мести при пантерата Германия.

sunrisee6
10-03-2013, 19:15
И пре нас (Виена) е така. 600 човека първи семестър архитектура... показаха ни първият ден статистика: от 800 първокурсници ~250 завършват бакалавър и ~180 магистър.

Zorin
10-04-2013, 17:03
Подписвам се с едни Медии, комуникации и културология в Нюкасъл, Великобритания.
Нашата група е относително малка - 89 човека сме в цялата специалност, заедно ходим на лекции, а за семинари и практикуми ни разбиват на групи по 20-тина човека. Тук, като цяло, впечатленията ми са добри - на хората им се учи, интересно им е, участват, мислят, говорят. Азиатците са на тълпи, обаче, и някои не подбират дума английски, много ми е интересно как ще минат напред в хуманитарна специалност.
А лекторите ми са най-яките хора, просто нямам думи.