PDA

View Full Version : От къде да започна? Моля за съвет!



bitchplease
07-09-2012, 21:43
Спах в училище 12 години и така й не го научих този английски...а сега по ирония на съдбата ми трябва и то ужасно много. Решена съм да започна за го уча...само че от къде да започна?! От ученето на думи или граматика? Съжалявам за тъпия ми въпрос, но така ми се стече живота, че нямам много време...... Другия ми въпрос е, как да се науча да чета правилно транскрипцията на думите? Никога не съм я разбирала...и като срещна непозната дума на английски въобще не мога да я прочета, камо ли да я изговарям правилно :? ...има ли някой в форума, който учи език сам вкъщи, без да посещава уроци или курсове? Според вас възможно ли е да се научи език вкъщи без да посещаваме уроци?

magcho99
07-09-2012, 22:26
С малко усилия ще успееш ! Има различни сайтове, в които има самоучители по английски. Аз още не съм завършила, но уча и от вкъщи, така че би трябвало и ти да можеш. За транскрипцията не мога да то помогна, защото и аз самата не я разбирам, но можеш да намериш решение в Интернет. Ако намеря сайта, от който аз учех ще ти изпратя линка :)

a1a2b3v
07-10-2012, 10:36
От граматиката няма как да започнеш, защото, за да я разбираш ти трябва поне някакъв набор от думи, за да разбереш какво точно се иска от теб. Първо намираш някакви лесни текстчета и изкарваш думите от тях, и примерно ако в текста има думата "баба", търсиш - "дядо", "леля", "вуйна" и всички, които имат връзка с дадената..
Аа за транскрипцията- най-малкия проблем ти е. И аз така и не я научих. Повечето от съучениците ми и те не я знаят :D - знаеме колкото да видим как се произнася, но да я пишем и дума да не става... :D Можеш да си търсиш произношението в разни програмки. Аз си имам английски тълковен речник на компютъра и ако не съм сигурна за нещо си проверявам- има си и опция произношение на дадената дума.

a1a2b3v
07-10-2012, 10:50
Ъмм м/у другото имаш ли някакви учебници останали от времето, когато си го учила? В смисъл ти можеш да си търсиш текстове, но с учебник е далеч по-лесно, защото има някаква последователност в самите уроци.. а и си има значение с какво ниво е дадения текст ( за пояснение нивата отгоравят на количеството думи и граматика, които разбираш и биват beginner, elementary, pre-intermediate, intermediate, upper-intermediate и advanced).
Та идеята ми е, че ако имаш някакъв учебник, може да си го използваш. Предполагам, че щом нямаш кой знае какви познания учебник на ниво 5ти (6ти) клас ще ти дойде добре. (Изключвам учебниците до 4ти клас защото по спомени там бяха картинки с думички, пък ти не си малка. Иначе казано те не би трябвало да са ти от голяма полза).
Ако нямаш останали учебници питай някой познат или се разходи в някоя книжарница и разгледай за какво става на въпрос. Вземи някоя приятелка дето има понятие от английски да ти помага в избора.

Amore-Mio*
07-10-2012, 12:17
С много труд, усилия и воля - можеш и да постигнеш целта си. Започни да учиш от всичко по малко. Купи си самоучител, има такива , които са за 30 дни разговорен английски, аз имаХ такъв за италианския.

bitchplease
07-10-2012, 16:11
Пазя си учебниците от - II, III, V, VII, VIII и IX клас. Имам и граматиката на Gaberoff + английски речник. Честно казано нищо не знам по английски. Знам думи, но...това не ти е българската азбука, която знаеш ли я- можеш да пишеш и четеш. Въобще не мога да чета и да произнасям правилно думите, ако някой не ми каже произношението им. Транскрипцията въобще не мога да я оправя, тъй че дори и да я има или няма - няма никакво значение :D. Друг проблем е, че не мога да се оправя с писането. Смисъл...нали думите се пишат по един начин, но се изговарят по друг...ако не съм я запомнила дадена дума как се пише, вероятно никой няма да разбере какво съм искала да кажа :D... Да речем да науча този английски...тоя словоред ужасно много ме бърка. Тея хора как се разбират там ;D

bitchplease
07-10-2012, 16:20
Ако някой я разбира тази транскрипция, моля да пише в темата или да ми пише едно Л.С :] според мен е важна...на мен не ми трябва да я пиша, достатъчно е да знам как да чета и произнасям правилно думите.

Hayashi
07-10-2012, 16:54
А защото не се запишеш на курс?
Език много много трудно се учи без учител. Особено пък произношение.

bReAk3R
07-10-2012, 16:59
Има ли желание, има и начин. Много лесно можеш да го научиш, като си използваш интернета за това..

ysmivka
07-10-2012, 18:35
За повечето е най - трудна трансклипцията, както и на мене ми беше. Ето обаче как се произнасят някои от буквите в азбуката може и да ти помогне. Надявам се!

A/ei/ * B/bi:/ * C/si/* D/di:/ * E/i:/ * F/ef/ * G/dzi/ * H/eitz/ * I/ai/ * J/dzei/ * K/kei/ * L/e/ * M/em/ * N/en/ * O/ou/ * P/pi/ * Q/kju/ * R/a:/ * S/es/ * T/ti:/ * U/ju/ * V/vi/ * W/dablju:/ * X/eks/ * Y/wai/ * Z/zed/

Ако някой смята, че не са така да не ме напада! Аз така ги знам!

perry_the_platypus
07-10-2012, 19:13
Ще ти дам пример как учих немски С учител.
Започнахме от азбуката, след това учихме по-обикновени думички, всеки петък правихме тест върху думичките, които сме научили от понеделник до четвъртък, купи си една учебна тетрадка, в която има упражнения и започни от лесните и после премини на трудните, под упражнения разбирай и четене на текстове и превеждане всяко изречение. Другата година (в училище) отново първия срок учихме думи и правихме упражнения и вече втория срок правихме устни изпити (имахме три дни в седмицата немски, два дни изпит, обикновено първия и последния, и един ден почивка), за устните изпити трябва да си намериш човек, който знае що-годе английски на твоето ниво и примерно си представяйте, че сте в Америка и сте отишли в ресторант и си поръчвате храна, или пък примерно сте в непознат град/село и трябва да попитате някой местен. :))
Надявам се да съм ти помогнал поне малко с идеите.

a1a2b3v
07-11-2012, 08:53
А защото не се запишеш на курс?
Език много много трудно се учи без учител. Особено пък произношение.

Доста относително. Познавам момче, което си учи вкъщи японски. Използва самоучители и гледа анимацийки. Е за година време (горе-долу от толкова го учи), може да се каже, че е доста напреднал. Друг е въпроса до колко ти се отдават езиците.

magneticfields
07-11-2012, 09:09
Научи първо големите граматики(глаголни времена, предаване на пряка реч, страдателен залог, условни изречения) като същевременно си попълвай речниковия запас. Останалото ще го научиш с времето.

ribok
07-11-2012, 09:11
Напиши в гоогле book2 и цъкни на 2-рото, според мен това е много добър самоучител, може да си го изтеглиш безплатно.

perry_the_platypus
07-11-2012, 10:00
Доста относително. Познавам момче, което си учи вкъщи японски. Използва самоучители и гледа анимацийки. Е за година време (горе-долу от толкова го учи), може да се каже, че е доста напреднал. Друг е въпроса до колко ти се отдават езиците.

+1.
Както и амбицията на момичето да научи съответния език. Особено за английският език има много самоучители, щом не искаш да се запишеш на курс, предполагам те спъва финансовата възможност или времето. Ако си мислиш, че можеш да научиш езика за една-две седмици, доста се лъжеш, трябва ти време и усилия, с курс ще ти е много по-лесно според мен, но всеки си има собствено мнение. (:

scrooper
07-11-2012, 11:26
Слушай и се учи http://www.bbc.co.uk/radio/

bitchplease
07-11-2012, 17:31
Знам, че език не може да се научи за 1-2 седмици, но докато имам свободно време е хубаво да започна да го уча...щото наитина ще ми трябва. Даже тук е моментът да кажа на всички ученици, на които им куца език, да си сядат на дупетата и да започват да го учат, защото ще им трябва! Не разчитайте да се реализиране тук в БГ :). Хора, аз живея в малък град и тук не се провеждат курсове...мога да ходя на уроци, но...не знам. Няма ли да е смешно 20годишно момиче да посещава уроци по английски? Мога да започна вкъщи да уча - дума по дума, докато стигна до граматиката.....може би ще посещавам уроци за да ми я обяснят. Имам много неясни неща...има много думи, които се използват в различни изрази и ще ми е доста трудно, докато го схвана, но така като се замисля...и в българския има доста странни понякога(за чужденците със сигурност) изрази...тъй че трябва да го схванеш и в никакъв случай да не го сравняваш с майчиния ти език.... Не знам хора... не е като да не знам нито една дума, но ако сметна, че не мога да се справям сама, ще тръгна на уроци. Според вас за една година може ли да се научи език?!

perry_the_platypus
07-11-2012, 17:38
Знам, че език не може да се научи за 1-2 седмици, но докато имам свободно време е хубаво да започна да го уча...щото наитина ще ми трябва. Даже тук е моментът да кажа на всички ученици, на които им куца език, да си сядат на дупетата и да започват да го учат, защото ще им трябва! Не разчитайте да се реализиране тук в БГ :). Хора, аз живея в малък град и тук не се провеждат курсове...мога да ходя на уроци, но...не знам. Няма ли да е смешно 20годишно момиче да посещава уроци по английски? Мога да започна вкъщи да уча - дума по дума, докато стигна до граматиката.....може би ще посещавам уроци за да ми я обяснят. Имам много неясни неща...има много думи, които се използват в различни изрази и ще ми е доста трудно, докато го схвана, но така като се замисля...и в българския има доста странни понякога(за чужденците със сигурност) изрази...тъй че трябва да го схванеш и в никакъв случай да не го сравняваш с майчиния ти език.... Не знам хора... не е като да не знам нито една дума, но ако сметна, че не мога да се справям сама, ще тръгна на уроци. Според вас за една година може ли да се научи език?!

Въобще не е смешно, на един приятел баща му така ходи на курсове 2 години и доста напредна, само дето по онова време се е учило само руски и затова. :)
За една година може да го научиш ако положиш доста усилия, а и под една година разбирам всеки ден упражнения, а не по едно упражнения на седмица. :)

Anichkaxxwee
07-11-2012, 18:55
Какво е смешното, че си на 20 и ходиш на курсове на някакъв си език?! И да, горе-долу за 1-2 години можеш да научиш език.

Ти питаш откъде да започнеш .. Ами почни първо да учиш думито и колкото да ти е трудно да четеш на английски, постарай се. В Google Translate можеш да пишеш думата и да си я пускаш да я казват, има и сайтове. И след това вече почни да учиш граматиката.

scrooper
07-11-2012, 23:46
Била съм на курсове с преобладаващи посетители 40 +

scrooper
07-11-2012, 23:47
Освен това, ако се оставяш на всяко малко нещо да те разколебава (като това дали било срамно), никога няма да го научиш. Ай стегни се малко.

breathless
07-12-2012, 08:58
И аз щях да предложа Google Translate, вместо да учиш транскрипция.Пък по-нататък вече ти идва отвътре и повечето думи си знаеш как се произнасят.
За 2 седмици малко не ми се вярва да се научи език, при положение, че на мен ми трябваше 1 месец с учител, всеки делник по 7 часа, за да науча основното в немския.

bitchplease
07-14-2012, 19:37
Поразрових се в нета и мисля, че я разбрах тази транскрипция, дето толкова ми мъти ума :D. Между другото съм забелязала, че ми е по-лесно да превеждам отколкото даа съставя някое изречение например, трудничко ми идват думите, може и да съм разсеяна...

vladislavcheto
07-18-2012, 09:52
Такам..да се разпиша и аз :д..Отсега трябва да знаеш - 12 години си спала - изпуснала си много..Транскрипция - без учител - просто забрави..Аз за 9 години,я научих някъде четвъртата или петата година,много беше трудна,ама сега ми е много кеф,че я научих :Д Трябва да си наясно,че език не се учи за година,две - учи се цял живот..Ако искаш да кандидатстваш в англоговоряща страна в университет - без преподавател - никога няма да го направиш..Говоримо..щом казваш,че си мн назад и трудно образуваш изречения..ох,зависи..колко си паметлива и колко добра ученичка си (била).. Щом ти е трудно произношението,тогава си изтегли филми с бг субтитри и англ.аудио,слушай по 3-4 5 часа дори..звучи ти странно,ама си е самата истина..хора въобще не я лъжете,че превеждайки думи в Google и слушайки ги ще научи езика достатъчно добре..няма смисъл просто да я заблуждавате,истината си е,че щом си толкова назад - минимум 5 часа на ден и много слушане на англ. песни,филми със субтитри,имаше едни самоучители,тази година учителката ми преподава англ. на едни 40 годишни - 19.90 много дебел на Pons - не зная колко е добър,но купи го или отиди на уроци..
за една година да го научиш достатъчно добре говоримо без учител - и с къртовски труд да е - много трудно,рисковано и съмнително (освен ако не си в англо-говоряща страна,тогава 3 месеца и си го говориш..)


Не знам,успех,нооо страшно много си изпуснала..12 години не могат да се наваксат за 1....