PDA

View Full Version : Не знам какво да уча.......



tctcct
07-14-2012, 21:06
Офф наще само ми опяват да реша най-после какво да уча.... Е истината е, че ен мога да реша. Преди се интересувах от психология, дори мислих да се занимавам с нея....а сега какво стана? Изведнъж изгубих интерес към нея. Нашите само ми дават зор, а в момента изобщо не съм на тая вълна...изобщо не ми се учи, как да реша като не знам какво искам. Както и да е...тази година, реших, че искам да уча дерматология...но не знаех, че пътят до там е толкова дълъг. Медицината в момента ми е на сърце, но това са 6 години + кой знае още колко... не знам дали бих се справила... с много неща. Не знам дали бих учила толкова, колкото трябва, не знам дали ще мога да живея нормално, дали парите биха ми стигнали за всичко...
През последните няколко години интереса към психология все повече се засилва, но има ли реализация тук? Познавам много висшисти, които не работят по професиите си, тогава какъв му е смисъла да уча? И още един въпрос- завършеното висше образование в БГ, признава ли се в чужбина?

scandalousLady
07-15-2012, 22:28
За признаването в чужбина не знам, но не си давай зор. Давай го по-бавно, успокой се и помисли спокойно с какво би искала да се занимаваш. Кажи на ваште, че като ти дават зор никак не ти помагат в избора. Ако имаш достатъчно време, седни и премисли, разгледай университетите и специалностите и избери това, което ти харесва най-много. А какво ще бъде, сама трябва да прецениш.

Amore-Mio*
07-20-2012, 06:27
Дишай!

И помисли за това какво наистина ти се учи. Каквото и да избереш: пътят , за да достигнеш края, при всяка една наука, е дълъг. А ако си готов да се откажеш , само заради това - не те виждам за напред.

Сядаш, мислиш, разсъждаваш.
Решаваш какво ти се учи.

tctcct
07-25-2012, 12:07
Не знам, не мога да се реша....в момента нищо не ме вълнува, направо не знам до къде ще стигна с това положение. Хайде, никой ли не знае, завършеното висше образование тук, дали се признава в чужбина? Или може би зависи от университета? Нали сме в европейския съюз, как няма да се признае....:(

DesireToFire
07-26-2012, 10:42
На колко си? Предполагам че имаш време, така че не се притеснявай. Аз сега ще съм 12. клас и повечето ми съученици още не са решили.
Иначе естествено че зависи от университета, от специалността, от мястото където отиваш. Според теб всички които ходят да живеят в чужбина не работят ли? :Д Естествено че се има предвид, но с много изключения. Примерно няма как да ти зачетат право, след като там законите ще са различни (примерно).

tctcct
07-30-2012, 16:51
Малко късно отговарям...но не не мисля да уча право. Не знам какво да уча честно казано... не мога да си избера специалност. Всички са някакви ...пресилени. Примерно бизнес администрация...всеки, който я учи съм убедена, че като завърши няма да има нищо общо с това, което е учил. Нашите ми дават зор, а аз изобщо не съм наясно какво искам да правя и колко ще ми е нужна тая специалност, която избера. Нали всеки се записва да учи нещо и след това да го работи, но... ок ако уча право и остана в БГ кво ще стане от мен? Нищо, пълна загуба на време е тва право :D. Ако уча бизнес администрация каквото и да означава това, нито ще стана бизнес дама нито нищо...не че нещо ама в тая наша държава каквото и да учиш няма особена файда :(. Баща ми иска да уча икономика...аз дори не знам какво е тва ;D 0_o смисъл, ако е свързано с математика, по-добре да забрави да уча икономика. Някой би ли казал повече за специалностите социология/икономика и маркетинг? Какви професии можеш да работиш?

marilyn
07-30-2012, 18:45
Сама трябва да решиш какво искаш, не слушай какво ти говорят. Слушай сърцето си.

Glamour92
07-30-2012, 19:27
Избери онова,с което наистина ще ти се ще да се занимаваш за в бъдеще,това,което наистина ти е интересно и за което с радост ще инвестираш част от енергията,парите и времето си.

Оправдания от сорта на "оуу,ама то било 6 години","туй нещо е неестествено трудно/скъпо" или "стринка ми и калеко казаха,че с това се занимават само умствено осакатени социопати" не вАжат.

На много хора шестте години усилия не им се виждат твърде много,на тези,които им е трудно полагат допълнително усилия-я на някой урок ще се запишат,я ще започнат да спят над учебниците.

Познавам и такива,които учат и работят едновременно-трудно им е,но са решили и вървят към целта си.

На стринка/калеко/приятелката/ винаги можеш да им кажеш "Мхм,да,тъй е",след което да си правиш това,което ти си си избрала,без да им взимаш под внимание мнението-то може да е валидно за тях,но твоята собствена истина може би е съвсем друга.

ParadOx
07-30-2012, 20:25
Хах, аз пък знам какво, но не знам къде... всеки с проблема си 8-)

Stag
07-30-2012, 20:45
Като те гледам, каквото и да решиш да учиш, ще е все тая. Или си намери някакъв интерес, или просто отиди да учиш право или международни отношения и се надявай след това да имаш добра реализация. И, да, българските дипломи се признават в чужбина, но все пак зависи от университета - ако отидеш в някакъв забутен ВУЗ на майна си Райна, не очаквай кой знае колко сериозно да те гледат.

И си оправи правописа, че така никъде няма да те приемат, дори и да искаш :D

klimatronik
03-19-2013, 15:18
Za tova trqbva da se uchi po vsichko i na kraq da izberesh s kakvo da kandidatsvash... Mnogo zavisi ot kachestvoto na universiteta kak shte se realizirash zashtoto na edno mqsto specialnost ikonomika se vliza s matura po geografiq a na drugo - s matura po matematika angliiski + dopulnitelni izpiti

pifiella
03-19-2013, 15:32
Да бе то така,ако се става дерматолог,адвокат и психолог -само с искане,заеби!

Horrificus
03-19-2013, 19:51
За кво пък трябва задължително да учиш нещо? Ей това е проблемът в България - всеки олигофрен има висшо...
Можеш да ходиш да правиш дюнери или банички. За тях не се иска образование. Можеш да станеш продавач в някоя клетка в мола, таксиджия, тираджия.

UNITED2
03-20-2013, 17:27
Аз в момента съм на твоето положение! Много ми се учеше, много учих по биология, но нашите ми казаха да забравя, че тая година ше ходя да уча, а чак догодина ии ме отказаха от всичко.Сега ходя на училище за развлечение и изобщо не поглеждам учебник, а предстоят матури. Не знам докъде ще го докарам..
В крайна сметка ако не учиш нещо смислено с реализация, по-добре хич не си губи времето. :D