PDA

View Full Version : Кандидатстване след 12 клас



anichkka
07-20-2012, 08:32
Трябва да решавам какво ще уча. Всички ме убеждават, че компютърите са бъдещето, следователно да запиша някоя такава специалност. Попринцип математиката ми върви, стига да се озоря достастъчно - не я мразя и даже понякога ми е приятна. И като гледам освен нея и английският, нямам други предмети, които силно да ми вървят, така че или ще е математика, или английски, ама с второто не виждам какво...
Та, да се върнем по темата. С математика икономическите специалности не ми се виждат много добра възможност. Да работя за безработна после, вече всеки го знае и е на това мнение. И като гледам нещо с компютърни технологии ми е най-добрият вариант. Не знам дали ме влече, може би до някаква степен ми се струва интересно, но съм пълен гьон с компютрите. :Д Имам предвид, че не съм навътре в нещата и знам само повърхностни неща, пък и не учим, защото съм е езикова. И като ми започнат с някакви си хардуери, операционни системи, софтуери.. нямам си и на представа за какво иде реч. И се чувствам някак.. тъпо. :Д Знам, че всичко се започва там от нулата, но все пак мислите ли, че това е проблем??
И освен това кой е правилняит университет? За ТУ чувам доста отрицателни мнения, като че ли СУ е по-добре, но не знам.. А Варна? И съответно с каква специалност има реализация, защото само в ФМИ са около 10 (за СУ става въпрос)

Факултет по математика и информатика
Математика
Приложна математика
Математика и информатика
Статистика
Информатика
Компютърни науки
Софтуерно инженерство
Информационни системи
Математика и компютърни науки

Интересува ме специалност, с която след това ще мога да си изкарвам хляба.

И за друго много съм се чудела - МИО. Ама има ли реализация после, няма ли.. какъв е шанса да те приемат някъде после без връзки...

Ще се радвам някой по-компетентен да ме светне за основните неща.

Taam
07-20-2012, 20:21
Ти сега си завършила 12 клас, или си мислиш за догодина? Защото ако е първото- изтървала си сроковете малко.

Кхъ-кхъ, думи като "трябва да учи нещоси" и "от какво ще изкарвам повече пари" на първо място не трябва да са ти начало на никое изречение. Теорията ми за това е свързана с факта, че с каквото и да се захванеш, каквото и да влезеш, ще ти трябва мотивация. Когато си кажеш, че нещо "трябва" да се направи, значи ти просто не го искаш, но ще го направиш, защото някой ти е казал, че е нужно. Тогава нищо няма да ти е приятно и интересно.

Парите не са цел, а средство. Ако целта ти са парите, можеш да ги постигнеш и без да работиш или да учиш. Целта е да направиш своя живот пълноценен, да му придадеш смисъл чрез работата си. Ето защо тази работа трябва да ти харесва. Кофтито е,че в училище (и аз учех в езикова) никой никъде не те насочва към професия или интерес, а се учи само суха теория. Тя не ти върши работа за никъде и най-много ти помага, ако си пробвал неща извън учебния план- изкуство, спорт, да четеш за различни професионални сфери. Просто да опитваш неща. Защото без да ти видял и помирисал- е няма как да знаеш обичаш ли нещо , или не.

Ти харесваш математика- супер. Изредила си специалностите от ФМИ в Софийския- много супер. За всяка една от тях би трябвало да има учебен план в сйта(ако не го намериш, ще ти го потърся и пакажа). Прегледай им предметите- виж какво учат и това ще ти помогне да се запознаеш със специалността и възможностите, които ти дава като цяло. Взимаш един предмет и го разучаваш и така всички, които не са ти ясни. ФМИ е един от най- яките варианти поне според мен, главно защото математиката и информатиката винаги влизат в употреба. Те са точни науки, няма субективно оценяване, за всичко си има принципи и точни причини- или са ти точни нещата, или не. Нещо, което не може да се случи при повечето хуманитарни специалности.

Потърси в сайта на Варненския http://www.vfu.bg/ и си разучи специалностите, които ти грабнат окото. Всеки университет и факултетите поотделно имат форуми- там ще намериш много мнения на хора, които вече учат там или са завършили и знаят как стоят нещата.

Същата работа с НБУ, УНСС и ТУ.

Аз имам приятел, който учи във ФМИ в Софийския. От това, което съм чувала, има си и добри и лоши страни, но като цяло е много тежко. Трудни са им предметите и изискват много от тях, което ,ако питаш мен, е добре. С по-високи критерии излизат по- добри професионалисти.

С връзки могат да те приемат навсякъде, но не е невъзможно да се справиш без. Просто трябва да си седнеш на д-то и да се потрудиш. Ако покажеш себе си в най-добра светлина, тогава никой не може да каже на черното- бяло. Но за всичко си има чалъми- ходи на уроци,консултации и т.н. , ако имаш финансовата възможност.

На всяко нещо ще намериш реализация, ако наистина искаш. Просто трябва да си поставиш цел и да я следваш.

Wednesday666
07-22-2012, 09:28
Понеже са ти обяснили много добре за компютрите, аз само ще се включа за МИО. И аз мислех да уча това, но в последствие се отказах. Може би по малко тъпа причина, но все пак - с МИО ми обясняваха, че нямало реализация в нашата страна. Защото тази специалност хем ти ограничава опциите за магистратура след това, хем има нужда от солидни връзки след това за да имаш някаква възможност да изкарваш достатъчно като доход.

Компютрите са добър вариант ако те влече и наистина си готова да посветиш живота си да се занимаваш с такива неща. Ако не си сигурна - виж всички специалности, чети по форумите на университетите и си избери нещо друго.

anichkka
07-22-2012, 10:04
О, разглеждала съм и разглеждала и само на това се спрях. За МИО-то съм съгнаслна - и аз така мисля за реализацията, ама пък не знам.. исах да чуя и още мнения.
Благодаря за отговорите! (:
А мислите ли, че ще е проблем това, че съм малко на тъмно с компютрите?

Wednesday666
07-22-2012, 10:18
И аз се колебаех между МИО и още една специалност. В крайна сметка съм доволна от избора си.

Не мисля, че е толкова голям проблем. Защото ти като си избереш специалност тя се започва от началото. Например за хардуерен специалист - започва се буквално от нулата, защото всяка специалност е в определена област. Не се притеснявай, ще се справиш, стига да го учиш с желание :).