PDA

View Full Version : трудно решение (СА Свищов или ИУ Варна)



Fengom
07-22-2012, 22:15
Здравейте ...

Бях на предварителни изпити в ЮЗУ, ИУ Варна ,СА Свищов. Изкарах добри оценки и съм приет в Свищов и Варна финанси (на първо желание) , а от ЮЗУ се отказах ...
Та се чудя сега къде да запиша ? Дали Свищов или Варна ...
Чувал съм че образованието в Свищов е по-добро , но пък е по-трудно да си намериш работа ...
относно разстоянието Варна ми е 2 пъти по далече (600км) ... ,а пък искам да се връщам по-често към родния град понеже имам приятелка която много ценя и обичам ... (няма да изпадам в подробности)
Свищов е малко градче и от студенти там съм чувал че писва още на втория месец ... докато Варна е доста голям град на морето ... и с доста повече живот. 80 % от хората които попитах ми казаха "Бягай във Варна... кво ще правиш в Свищов"... ,но аз все още не мога да реша ...

И двата града са страхотни ... Свищов е предимно студенски град ... знам че каквото и да избера няма да сгреша =|
Ще се радвам да чуя какво бихте ме посъветвали ... (ако има студенти от посочените университети ,които да споделят мнение още по добре) ... до Вторник трябва да съм взел решението



... не можаха да ме приемат в единия с друга специалност та сега да ми е лесен избора ама ... накрая ще запиша юзуто ... :D

nIkEnCeTy_bE
07-22-2012, 23:21
Личното ми мнение е да отидеш в Свищов, макар да съм от Варна. Да, Варна е голям град, но човек, когато има готина компания, навсякъде ще му е хубаво. И Варна писва в даден момент, а и университета в Свищов е на по-добро ниво. :)

Troublesome
07-22-2012, 23:36
И аз съм приет в тези 2 университета и избрах Варна :) Но една от главните причини беше, че ми е на 100 километра, а Свищов на 400 :) Също ще се надявам и да работя във Варна. Ако има кой да ти праща пари постоянно, отивай в Свищов. Там купона е по-голям :)

Fengom
07-23-2012, 10:37
Благодаря ви за мненията :) ще се радвам ако още някой сподели мнение

vagarious
07-23-2012, 12:37
Аз миналата година, когато кандидатсвах .. не е особено важно къде, просто ей така подадох документи в Свищов.Колкото да има .. за всеки случай.Еми да, ама така се случи, че само там ме приеха - по документи, само с матура на 1во класиране с 1во желание. Много плаках, когато стана ясно, че съм студентка и то там, защото си имах свойте причини. И аз исках големия град, и аз исках уж големите възможности, плаках, плаках, та дойде време да замина за Свищов.Ето вече приключих първи курс и мога да ти кажа, че за нищо не съжалявам.Случиха ми се доста лични неща, които ме накараха да си дам сметка, че си е заслужавало.Да, малък град е, възможностите за работа са ограничени, предимно никакви, но ако ти си разумен и мислиш, че ще успееш да съчетаваш лекции/упражнения със забавленията - проблеми няма да имаш.Студентският живот там кипи, заобиколен си само с хора като теб - все студенти и общо взето - заслужава си, ако успееш да го оцениш.Има и своите недостатъци естествено, но ако попаднеш на готини хора - никакви теразния няма да имаш, относно това защо аджеба не си записал във Варна. Всичко зависи ти кое как ще си направиш и как ще гледаш на нещата. Аз лично, като второкурсничка в академията - НЕ СЪЖАЛЯВАМ и това ще се най-прекрасните 4 години.Мнението ми, съдейки по приятелите ми, които учат в други градове е, че истинският студентски живот е в Свищака .. Ти решаваш, изборът си е твой. :)

PyCoKoCkA93
07-23-2012, 19:48
В класацията на българските университети ИУ във Варна е на четвърто място в направление Икономика,а СА Свищов-на пето.Сам си прави изводите... :)

vagarious
07-23-2012, 21:24
Напротив - СА Свищов си е от водещите, да не кажа на 1во място сред икономическите. ;) От няколко години е напред в класациите.

PyCoKoCkA93
07-23-2012, 23:25
Отвори класацията на българските университети http://rsvu.mon.bg/rsvu2/?locale=bg#rsvu_app ,отвори направление Икономика и виж сам.А и на всичкото отгоре тази година от СА Свищов бяха на презентация в моето(бившето) училище и изръсиха простотия,която е нечувана и невиждана-позволяват за първа година да прехвърлиш оценка от друг университет при тях.И това само защото не им достигат студенти понеже преди няколко години по бегли спомени имаше някакъв скандал с някакви купени дипломи и оттогава реномето им рязко започна да спада...А и Свищов е много убит град за мен,не бих се набутала там... :)

PyCoKoCkA93
07-23-2012, 23:26
Напротив - СА Свищов си е от водещите, да не кажа на 1во място сред икономическите

Искрено ме разсмя :D Значи е повече от СУ и УНСС...Свери си часовника :D

vagarious
07-23-2012, 23:36
Ххааа говорех за чисто икономическите уни-та в България .. ти СУ такъв ли го наричаш!? Където има философски факултет, медицински факултет, богословски факултет и какви ли още не .. чиста икономика ще е, да знаеш ..

PyCoKoCkA93
07-23-2012, 23:39
А за УНСС защо замлъкна?

ПС:А в световната класация СУ е на 688-мо място,а СА Свищов е на четирицифрено число...Защото е мелез,нищо,че е най-старият университет :D

vagarious
07-23-2012, 23:43
Защото СА е ПРЕДИ УНСС .. няма кво да говоря .. има разлика после кой откъде е получил дипломата си. УНСС беше, подчертавам БЕШЕ едно време най-най .. сега е дооста по-различно .. колкото до ПС-ти .. изобщо няма да коментирам.Доста си назад с инфото, не говоря за световните класации. ;)

PyCoKoCkA93
07-23-2012, 23:59
"...След като цял випуск от 1600 студенти се оказа с незаконни дипломи, ректорът на Стопанската академия в Свищов доц. Величко Адамов се озова в центъра на нов скандал - този път с процедурата по обявяването му за истински, а не почетен професор. Случаят се проверява от министерството на образованието... "

Цитат

Всички знаят,че след този скандал университетът не е същият,затова всяка година се чуди какво да измисли,за да привлече повече народ...ИУ във Варна е много по-добър и като качество на образованието,и като възможности за реализация.Защото какво би могъл да работиш(ако искаш) по време на студентството във Варна и какво в Свищов?Разликата е огромна...И никой работодател няма да се чуди дали дипломата ти е законна или не :D

armkenz
05-31-2013, 23:11
"Много убит град."?
Като представител и гневен гражданин на Свищов, искам да Ви информирам, че този "много убит град" е един от най-големите не-областни градове в България. Това е все едно да си сравняваш селото с Ню Йорк. Какво като сте свикнали в големите градове като София, Пловдив, Бургас и т.н. те не са България, нали знаеш. Ние имаме толкова история в тоя "убит град", че ще затапим не само Пловдив, ама и София заедно. При нас са се състоили много важни национални, дори и световни събития. Има причина да се казва градът на 100-те първи неща. Свищов е също класиран за най-добрия студентски град, като има много заведения и дискотеки, в който някой даже пускат безплатно; храната ти е ефтина, така и квартирите и навсичкото отгоре получаваш образование от едно от най-елитните учебни заведения в Източна Европа. Честно казано студентите държат този град жив, понеже нямаме толкова много измислени и полу-мъртви компании, които да дават работа, както правят в големите градове. Това момчета и момичета се нарича "централизация", но думата има лошо значение. Зареди тази централизация, Ловеч, един от най-големите градове в България (беше) сега е с население по малко от Свищов. Да не говоря и колко много се обезлюди и Свищов - от областен град, станахме ловешка област и сега търновска. Поне тематиката на Търново като исторически град, съвпада с тази на Свищов. Всички чуждестранни, дори и местни компании (тези, които споменах че са долнопробни) си правят офиси и заводи в София, а после чудете се, защо за 10 години, 59 села са се обезлюдили като преди това са кипели от живот. Мъчат се да оправят простотията си като започнаха в Ловеч да правят коли и в Свищов възвърнаха гордостта на социализма, Свилоза :D Но нещата върват на добре, АЕЦ-а ако отвори ще има работа, а за студентите има пре-достатъчно дискотеки и заведения които си търсят бармани и/или сервитьори. Сега разчистиха и започнаха да правят една огроман площадка до Дунава. Надяваме се да е поредния завод, но има и слухове за още един мост, защото и в Румънско се появи пак такава площатдка на отсрещния бряг.
Мале къде отидох, от СА до мостове :D Целта ми беше да ти кажа да не говориш така обидно към един от най-великите градове в Българската история, който дори и сега като прилича на гъз, пак е по-добре сравнение с минали големи градове, Северозапада и неговите селища например. Недей да приемаш чувството на големия град в България като нормално градско, защото нормалното градско е тук при нас, а не в Пловдив или София.

pepa97
05-31-2013, 23:15
ИУ Варна !!!!!!!!!

marin4itu
06-01-2013, 09:15
Икономическият университет за нищо не става..Не малко учащи и отказали се познавам от там..
Особено пък 15-годишно момиче да го подкрепя.. :D

klimatronik
06-01-2013, 09:45
В Свищов приемат всички студенти , неуспяли да се класират в други университети.
------------

ВИНСА не е по-добър. Нито пък в УНСС Е ПО-хубаво от във ВИНСА. И в трите университета влизаш и излизаш безработен.

Съветът ми към автора е да се запише до ВУЗ-а , който е най-близък до тях.

Сега, вярно ,че Варна е голям град и възможностите са повече, но когато става въпрос за работа, то тя ти отваря врати само през лятото, когато курортите работят.

marin4itu
06-01-2013, 09:55
Сега, вярно ,че Варна е голям град и възможностите са повече, но когато става въпрос за работа, то тя ти отваря врати само през лятото, когато курортите работят.
Абсолютно съм съгласна!

Ivaaaaa
06-01-2013, 10:04
В Свищов приемат всички студенти , неуспяли да се класират в други университети.
------------

ВИНСА не е по-добър. Нито пък в УНСС Е ПО-хубаво от във ВИНСА. И в трите университета влизаш и излизаш безработен.

Съветът ми към автора е да се запише до ВУЗ-а , който е най-близък до тях.

Сега, вярно ,че Варна е голям град и възможностите са повече, но когато става въпрос за работа, то тя ти отваря врати само през лятото, когато курортите работят.

абсолютно ++++

а пък от УНСС съм толкова отвратена
тази година идва един преподаватаел и едва ли не си каза колко ще ни струва влизането там
пффффффф

tireheb
06-01-2013, 10:40
В Свищов приемат всички студенти , неуспяли да се класират в други университети.
------------

ВИНСА не е по-добър. Нито пък в УНСС Е ПО-хубаво от във ВИНСА. И в трите университета влизаш и излизаш безработен.

Съветът ми към автора е да се запише до ВУЗ-а , който е най-близък до тях.

Сега, вярно ,че Варна е голям град и възможностите са повече, но когато става въпрос за работа, то тя ти отваря врати само през лятото, когато курортите работят.


напълно вярно
винс-а е извинение за висше
работа във варна (сигурна) има само лятото - робски труд на златните
което пак е повече от тва, което би намерил в свищов, според мене
просто избери тва, което ти е по-близо, еднакво гадни ми се виждат и двете опции