PDA

View Full Version : Помощ за 2 книги.



nikibg93
07-23-2012, 10:52
Здравейте, казвам се Никола и през това лято ми е възложена задача от учителя ми по български да прочета специално книгите "Крадецът на праскови" и "Преди да се родя и след това" и после да му кажа какво съм разбрал.Работата е там, че 2/3 от лятото съм на море, а после почвам да работя пак и нямам време да чета.А пък на морето по цял ден ще съм с гаджето и няма как да и кажа - учителката ми даде книги да чета, не мога да ти обърна внимание...?! ... ии молбата ми е следната:.Ако може да ми дадете 10 реда и за 2-те книги, с които можете да ми кажете - героите, развитието,проблема,кулмин ация и т.н.Просто ми трябва да ми разкажете за тези 2 книги не много подробно.Видях и в интернета, но там са писани от известни критици(не разбрах нищо) или ако има това, което искам, е написано в много сложен вариант.Така, че моля да ми помогнете и да ми кажете г/д за 10 реда какво се разказва в тези 2 книги.Ще ви бъда мнооогоо благодарен, ще уважа всеки пост, който е дал отговор.Благодаря предварително!

Поздрави,

Ники

Colouring
07-23-2012, 10:59
:О "Крадецът на праскови" е повест, а "Преди да се родя и след това" мисля, че беше нещо като автобиографична повест, но дори и да е маааалко по-дълга, чак пък цяло лято ли няма да имаш по половин час на ден, през които да ги прочетеш? Човек, сутринта сядаш и за няколко часа и с двете си готов. Не са ти дали "Одисей", примерно, която е 1000 страници, че да ми се оплакваш... Нямам думи.

nikibg93
07-23-2012, 11:20
Това, че са повест и автобиография, го разбирам, но сякаш "преди да се родя и след това" постепенно става интересно, за разлика от крадецът на праскови.Там колкото и да се мъча, не мога да разбера и смисъла, а и за четенето половин час на ден - това хубаво, но как, щом сега съм на интернет клуб на морето и нямам книгата?..Не мога да плащам 2 евро за 1 час.Дори ако ми помогнете само с крадеца, пак ще ми е от полза.Твоето мнение е хубаво, но аз пък забравих да си ги разпечтам книгите още като бях в нас.Благодаря ви за бързия отговор.

Sibel1990
07-23-2012, 12:30
И двете творби са повест и в интернет има толкова много анализи и разсъждения за тях.. прочети поне един анализ и ще разбереш за какво става въпрос в книгите. А според мен не е толкова важно да ги четеш, защото в училище отново подробно ще се учат и така се губи интереса, когато вече знаеш какво се случва в повестта.

1.Повестта „Преди да се родя” на Ивайло Петров представя пространствените измерения на действието от нова гледна точка. Тя преобръща посоката на времето и всичко става различно. Авторът е „свидетел” на събития още „преди да се роди”, рисуващи родната Добруджа в далечни, непознати времена. Познатият ни опоетизиран Йовков патриархален космос - носител на човешките ценности, е разколебан.
2.Повестта ‘’Крадецът на праскови’’ пресъздава атмосферата в дома на Елисавета и полковника. Тя е спокойна , лишена от обрати . В нея всичко се случва по реда си . Авторът използва предимно описания на обстановката и персонажите .
Главната героиня има не лека съдба -нейното семейство е обедняло и то я подтиква да загърби любовта , за да търси мъж , с когото да сключи брак по сметка .

Ето уводните им части, та чак от тук се разбира за какво иде реч ...

DeviL_AsS
07-23-2012, 12:30
^Може да идеш до градската библиотека и да си вземеш книгите срещу някаква смешна сума от 2лв.
Има ли желание има и начин.

perry_the_platypus
07-23-2012, 12:38
Толкова ли не можеш да отидеш до близката книжарница и да помолиш да ти ги изпринтират от интернет. За гаджето може да намериш време, а за училище не. Ти си решаваш, но нищо няма да загубиш ако седнеш един ден да ги прочетеш, все ще ти е от полза, а и тези десет реда, които някой ще ти даде, мислиш да ги назубриш и да ги изрецитираш на учителя. Ами ако после ти зададе въпроси върху произведенията, какво ще правиш?! :)

AniTM
07-23-2012, 12:52
СТига ве, специално за ,,Преди да се родя и след това" се чете за нищо време. Отделяй половин час сутрин и половин час вечер и няма да разбереш кога си ги минал. Между другото като плащаш такса в библиотеката не е само за една или две книги!

Amore-Mio*
07-23-2012, 15:13
Много са интересни и двете произведения. И се четат супер лесно и бързо: максимум 1 час ти трябва и за двете книги, зависи с каква скорост четеш /ако мога така да се изразя/.

Но ще карам по спомени, каквото помня. "Крадецът на праскови" е повест на Емилиян Станев. Героите са полковника, ординареца, Иво, Елисавета и прислугата (ако не се бъркам) на Елисавета и полковника, но тя се среща само в един "епизод", така да се изразя. Тъй като полковника се носи със славата на богат мъж, с многото eкселбанти. А по време на война, най - добре би преживяла в дома на богат мъж.
Главните герои са трима: полковника, жената на полковника (която е Елисавета) и сръбския военнопленник, който е Иво Обретенович. Като от трите образа най - развит и завършен е този на Елисавета. В семейния им живот тя е нещастна, няма деца. Мисля, че имаха 15-годишна разлика помежду им. С Иво се срещат, когато той влиза да краде праскови от градината на полковника и тя предлага (и го прави) да го нахрани и му дава ботуши. Предупреждава го да внимава, като първия път не споменава кой е съпруга й. С него са на една и съща възраст, и с еднакви професии. Иво е учител, Елисавета - също. И така, всъщност се зарадва любовта. Нататък ме мързи да пиша, по - добре прочети това: http://bg.shvoong.com/books/1802725-%D0%BA%D1%80%D0%B0%D0%B4%D0%B5%D1%86%D1%8A%D1%82-%D0%BD%D0%B0-%D0%BF%D1%80%D0%B0%D1%81%D0%BA%D0%BE%D0%B2%D0%B8/
Ще ти бъде от полза.

"Преди да се родя и след това" е автобиографична повест на Ивайло Петров. Там, героят вижда всичко "преди да се е родил". Като цяло е забавна и увлекателна и си струва да я прочетеш.

MsMiracle
07-24-2012, 13:36
Един съвет - Ако от сега "нямаш време" за училище, заради гаджето, по-нататък въобще не те виждам. Седни си на задника за 2 дни и ги прочети нещата, колкото да знаеш за какво става въпрос.
Приятелката ти няма да умре.

ledenakrasota
07-24-2012, 14:03
Изгледай филмът "Крадецът на праскови". Има го в Замундата и е страхотен. Можеш да го гледаш с приятелката си.

MaggieP
07-24-2012, 20:04
Еми най-лесния и кратък начин е да си вземеш учебника (би трябвало да си 8-ми клас щом ги учиш тези двете) и да ги прочетеш оттам (щом няма откъде да си вземеш книгите) :D В учебника е само това което ще изучавате, а има и анализ след всяко произведение :D Но все пак книгите не са особено дебели и се четат бързо, най-много да ти отнеме 2 дена :D