PDA

View Full Version : Мисля да не си правя бал



milka
07-26-2012, 06:59
Нямаме много пари ,живея само с майка ми...Искам бал,но като се сетя колко много пари ще трябва да хвърля по това нещо и тотално се отказвам.Да,знам,че е за цял живот,но ученето ми е по-важно.Понеже майка ми каза,че нямало да има пари за уроци,а на мен ще ми трябват със сигурност,мисля да се откажа от бала и да и кажа вместо това да ми даде парите за уроци. Попринцип тя ...иска да имам бал и доста твърдо отказва,когато заговоря,че не искам.Същевременно ме кара да си търся работа(не казвам нищо лошо,даже така трябва) и мисълта и е да работя на 4 часа дори и когато започна училище ,за да си изкарам пари и да си помогна.Значи...щом може да плати за един бал защо вместо него не плати за уроци? Аз лично мисля,че ще се чувствам много по-сигурна ,когато съм ходила на уроци и ми е помогнал да се подготвя специалист,от колкото да ходя на работа през учебно време и да съм на самоподготовка.

Вие какво мислите?Какво бихте направили в моята ситуация?

victimofpain
07-26-2012, 07:28
Браво на теб!Ти явно си един от малкото хора, които осъзнават кое е по-важното...балът вярно че е 1...но е такава пародия в България...само излишни пари...и всички имат големи очаквания, а всъщност лично за мен не беше нещо особено...ако успееш да я убедиш наистина по-добре ходи на уроци, по каквото имаш нужда...а за работата не знам... по-добре наблегни на ученето за матурите и кандидатстудентските изпити, но това е моето мнение :)

Violenza
07-26-2012, 07:33
Разбира се, че уроците са ти по-важни и точно сега трябва да са ти приоритет. А бал можеш да направиш с доста скромна сума, ако решиш.

PyCoKoCkA93
07-26-2012, 11:26
Миличка,поздравявам те за мисленето.Аз имах големи очаквания от бала,а накрая се оказа просто много шум за нищо дет се вика.Никога не съм се превъзнасяла колко изпипани трябва да са детайлите на роклята,колко време ще търся обувки и чанта,които да си подхождат,как е срамота едва ли не ако за една вечер трябва да ида преди това 20 пъти на солариум,за да стана като препечен морков и т.н.И нямах пищно изпращане на ресторант.Намерих шивачка,която ми направи гиздава рокля за 350лв(аз съм доста едра и следователно отива плат като за две рокли с финтифлюшки и пр.),което си е много прилична цена,взех си комплект обувки с чанта за 85лв,прическа за 50,маникюра може и да го спестиш,ако имах хубави нокти.А гримирането ми се отдава затова си взех професионални сенки за 50лв. и се гримирах с тях сама и още си ги ползвам вместо да ги дам за един път.И най-важната част-поканих вйъщи само леля,чичо и братовчедка.Предпочетох вместо да дадат 2000-3000лв. за ресторант и да получа кофти подаръци,да ми купят кола.В твоя случай ти избираш уроците.Знам,че съпоставката с мен изглежда малко нелепа,но същността,която искам да изтъкна е,че е похвално,че на твоите години разбираш кои са ти приоритетите,съобразяваш се с положението си и имаш желанието и хъса да учиш и да се развиваш.Поздравления за което.Балът може да мине и с повече,и с по-малко пари.Важното е ти да се чувстваш добре и с по-малкото,знаейки,че вместо скъпа рокля и скъп ресторант,ти си предпочела развитието си.Дано да си вземеш всичко успешно и да влезнеш в който университет пожелаеш. ;)

xoxi
07-26-2012, 11:28
Харчи парите за нещо хубаво, което ще ти потрябва за в бъдеще.
Да, балът е един и т.н. и т.н., но той не е нищо по-различно от едно събиране с випуска, като събиранията в края на всяка година или коледните празненства. Само дето струва в пъти повече.

milka
07-27-2012, 08:48
Ех,благодаря ви за мненията.Радвам се,че ме подкрепяте :)

scrooper
07-27-2012, 10:08
Майка ти има леко тъпанарско мислене (с извинение). Настоявай тези пари да отидат за уроци и хубаво й обясни, че балът не си струва. А вече, ако не сте толкова закъсали, ще си платиш там хотела. Да ти кажа, за 50 лв. има доста готини парти рокли, които преспокойно могат да заменят балните. Така че, мацка, правилно си се насочила :)

slavito007
07-27-2012, 11:09
Навярно майка ти не е могла да си направи нейния бал по една или друга причина и иска на всяка цена да не прави тази грешка отново, а да ти осигури на тебе тази емоция, макар и на висока за нея цена. Поговори с нея и й кажи, че я обичаш затова, че иска да имаш бал, но я увери, че за теб това не е толкова важна част от живота и имаш желанието да използваш парите за нещо по-важно. В краен случай ако не склони винаги можеш да направиш компромис - отиваш на бала с нает тоалет например, а останалите пари ще ги ползваш за уроци. :)

perry_the_platypus
07-27-2012, 11:19
Навярно майка ти не е могла да си направи нейния бал по една или друга причина и иска на всяка цена да не прави тази грешка отново, а да ти осигури на тебе тази емоция, макар и на висока за нея цена. Поговори с нея и й кажи, че я обичаш затова, че иска да имаш бал, но я увери, че за теб това не е толкова важна част от живота и имаш желанието да използваш парите за нещо по-важно. В краен случай ако не склони винаги можеш да направиш компромис - отиваш на бала с нает тоалет например, а останалите пари ще ги ползваш за уроци. :)

Не е задължително майка й да не е имала абитуриентски бал, всяка майка иска детето й да има абитуриентски бал, поне според мен де. (:

Amore-Mio*
07-27-2012, 13:07
Просто иска да "вкусваш" и от тая емоция, просто. Поговори с нея. Има си доста евтини рокли, които с лекота биха заменили балните, които са по 1000 лв. Оня ден бях мярнала една рокля, която беше за 30 лв. и беше напълно подходяща за такава цел. Другите неща, като прическа и маникюр, можеш и сама да ги направиш или да помолиш приятелки.

*

Иначе , евала, че не искаш да даваш пари на вятъра. Това е похвално, наистина. Доста малко хора осъзнават това или ако го направят, то ще е след доста време. Говори с нея, обясни й, че не е задължително бала ти да е с най - скъпите неща. Просто й кажи, че искаш голяма част от тия пари да отидат за уроци и малка от тях за бала. Тъкмо ще е 2 в 1.

marilyn
07-27-2012, 23:45
Евалата ти правя за мисленето, малко са хората като теб в днешно време. Иначе не знам какво си решила да кандидатстваш, но си помисли дали ти трябват изобщо уроци. Аз лично на 1 урок не съм отишла тази година, нито за матура, нито нищо, освен един курс по журналистика към СУ... (който даже не бях планирала) така че, зависи какво ще кандидатстваш де.
А ако става дума за бала можеш да го направиш и с по-скромна сума. Някоя по-семпла рокля, за която няма да ти отидат много пари, обувки, чанта, можеш да помолиш някой да те нагримира (приятелка примерно) или ти самата ако се справяш, маникюра също може да си го направиш сама, прическата пак не е кой знае колко пари или може да помолиш пак някоя фрка за помощ. Иначе не знам от къде си, куверт за ресторант и дискотека.. вече не знам. Но според мен не трябва и от бала си да се отказваш!

jghgh
07-28-2012, 00:28
Баловете и без др. представляват излишно даване на пари, зомбиране и т.н.
Ето факти:
1. Накичена в ресторанта ще стоиш максимум 3 часа, които ще отлетят доста бързо. В момента, в който видиш как стоят нещата ще съжалиш за скъпата рокля, която си си купила, и която трябва да свалиш почти толкова бързо, колкото си облякла.
2. Никой не се интересува нито от декорацията на ноктите ти, нито от косата ти, нито от грима. Само ако си грозна, ще те коментират зад гърба ти. Приятелите НИКОГА няма да ти кажат, че не си се издокарала добре. На снимките във фейс ще има САМО положителни коментари. На самия бал всички са много заети да оглеждат себе си и да си правят снимки за фейсбук. Никой не го е грижа как изглеждаш ти. Обикновено човек, който е разумен, осъзнава, че всъщност е нямало никакъв смисъл от труфенето, можел е да изглежда по-скромно, с по-малко пари, и пак е щял да бъде красив, а и така или иначе на никой не му пука.
3. Баловете са нещо скучно. Има фейк речи от натъжени директори, фейк прегръдки и т.н. Пуска се яко чалга, независимо дали директорът е забранил или нещо такова. Яденето в хотела не е кой знае какво.

Бал си струва само ако много много много обичаш класа си и си сигурна, че заедно ще се разбиете преди и след вечерята.



Казвам ти едно реалистично преживяване. Аз нямам приятелски връзки в класа ни, но не съм и аутсайдер. Да не кажеш, че съм антисоциален хейтър, дето ей така ги пише нещата, да обезкуражава. Просто от баловете няма смисъл.
ОТ ЛИЧЕН ОПИТ твърдя, че се подхлъзнах по зомбинацията с прическите, лаковете, обувките, скъпа рокля, скъп грим и всичко останало. По принцип винаги съм смятала че баловете са за идиоти, но когато балът наближи, се панирах, че няма да бъда красива и ръснах бая пари, направих уникални планове и т.н. В деня на бала видях, че всичко това е за едното нищо. Никой не го интересува ТИ как изглеждаш (всеки гледа себе си). Всеки ще ти направи комплимент, че си красива. Никой не го еня за декорациите по ноктите ти. И теб самата няма да те еня за декорациите на другите.
Храната в хотела обикновено никой не я яде (масово!!! само аз похапнах малко) и не си струва въобще парите, които си й дал.
Танци, чалга, и ако класът ви не е сплотен - много фейк речи, сълзи и т.н. Ако е сплотен, само тогава балът си заслужава малко повече, но пак не е нещо грандиозно.

Пак ОТ ЛИЧЕН ОПИТ ти твърдя, че най-яко си прекарах на личното ми изпращане в нас, отколкото на самия бал и след него. Усещането да събера всичките си приятели беше НЕВЕРОЯТНО!!! Защото това е, което важи - събирането с приятели, истински. Дори на чаша кола и парче пица с истински приятели е забавно, сърдечно, яко вместо грандиозно парти с някакви съученици.


Ако все пак ще правиш балове, съвет: гледай да минеш възможно най-тънко.


И да, уроците са мн. по-важни от тъпия бал.