PDA

View Full Version : Защо твърдия диск се разделя на дялове?



lori4ka_ani
10-21-2012, 18:12
Може ли да ми отговорите ?

MrCreeper
10-21-2012, 18:18
Когато се инсталира някоя операционна система (ОС), се определя място за самата ОС и за приложните програми и още един партишън (дял) за "складиране" на информация. Разбира се, може всичко да е на един партишън , но тогава не е толкова подредено и можеш да изтриеш нещо по-грешка.

lori4ka_ani
10-21-2012, 18:19
Мерсии за инфото!!

w0rmbg
10-23-2012, 06:15
Не е задължително да е разделен на дялове, по принцип като е по-голям диска е нормално, и както каза MrCreeper можеш да изтриеш някой файл по погрешка, а представи си файла да е част от ОС :D

npp
10-23-2012, 07:44
не само че е (по-)практично да са разделя на по-малки дялове за по-бързо сканиране с антивирусни и др. програми, по-бърза проверка с chkdsk, по-бърза дефрагментация, и пр., но дори е необходимо когато се инсталират различни операционни системи, които не могат да се инсталират на един и същи дял

w0rmbg
10-23-2012, 08:16
Тя пък х'абер си няма от хардове и ОС, ти си тръгнал да и дрънкаш простотии за две ОС на харда.

npp
10-23-2012, 08:38
Тя пък х'абер си няма от хардове и ОС, ти си тръгнал да и дрънкаш простотии за две ОС на харда.

а можеш ли да инсталираш windows с ntfs и linux с ext3/4 на един и същи дял, така че след инсталацията дяла да си остане неразделен?!

Chacho
10-23-2012, 11:08
Нейните познания не променят отговора на въпроса.

w0rmbg
10-24-2012, 02:33
а можеш ли да инсталираш windows с ntfs и linux с ext3/4 на един и същи дял, така че след инсталацията дяла да си остане неразделен?!

Я се сопри и малко се успокой. Не знам защо си мислиш, че въобще ми пука дали може или не. Просто тя щом не знае за к'во въобще се дели харда, няма смисъл да и се пълни главата с ненужни простотии. Едва ли ако е на 10г. ще тръгне да си слага линукс на другия дял :D

Ambiguous
10-24-2012, 20:33
Не е задължително да е разделен на дялове, по принцип като е по-голям диска е нормално, и както каза MrCreeper можеш да изтриеш някой файл по погрешка, а представи си файла да е част от ОС :D

Мисля, че с този отговор, авторът ще остане с впечатление, че когато имаш мултипъл HDD-ове се налага по дефоулт RAID 1 или с други думи на единият диск има бекъп, точно обратното най-употребяван е RAID 0

w0rmbg
10-25-2012, 03:47
Щом "авторът" няма никаква представа за какво се дели HDD, то тогава аз не виждам смисъл НИЕ да си правим някакви изводи...