PDA

View Full Version : Грейнал процесор



anonimen97
12-01-2012, 18:53
Здр забелязал съм че процесора(AMD FX-8120*за съжаление разбрах недостатъците на AMD чак след като си взех компа*) ми качва до 61-64*С(при игране, а в "спокойно" състояние - 45-55 ) и махнах единия капак на компа и стана на 58-61*С (при игране, а в "спокойно" състояние 35-45) но това е сега а през лятото нямам си и на идея кво ще правя. Компа е сравнително нов - преди 2-3 месеца си го взехме и не е наслоен с прах чак толкова че да е от това . Мислих за водно охлаждане - което е най-доброто което знам - никакъв шум и добро охлаждане -идеално, но един мой фр ми каза че са били много скъпи и трябвали специални кутии които също са били скъпи(некви по-големи кутии а не стандартна кат моята) и изполвам програмата Speccy за да видя температурата
та въпросите ми са -
1.Да се тревожа ли от таз температура и при каква темп. процесора получава дамиджъ
2.Какво ви мнението за водното охлаждане и имали някво за стандартна кутия
3. Някви идеи как да намаля шума от вентилатора без да намалявам оборотите ?
4. Забелязах че дъното има само една "букса" за вентилатор което малко ме разочарова - някви идеи как да добавя още едни ветилатор

Game_Fan98
12-01-2012, 19:01
Процесора прегрява и компютъра почва да се самоизключва(знам го от Intel Pentium)
Като цяло има много видове охлаждане.
Мисля,че водното охлаждане е добър избор:
http://jarcomputers.com/l_bg/?m=7&i=1952

AMD FX имат нужда от по-просторна кутия.

dangerlol
12-01-2012, 20:37
COOLER MASTER Hyper 212 EVO и проблемът с прегряването ще изчезне.
http://www.speedcomputers.biz/product/cooler-master-hyper-212-evo/
Не си струва да даваш 100-150 лева за готово водно охлаждане.
Пък да си го сглобява сам е още по-голяма простотия.Това е само за модъри и ентусиасти.
Под 80градуса е добре.

MrCreeper
12-01-2012, 20:51
Температурите са ти напълно нормални :)

draid
12-01-2012, 20:52
Абсолютно нормални температури са това, не се занимавай с глупости. Да не говорим, че си има защита и няма реално как да прегреят, ако почне да се изключва компютъра, тогава ще му мислиш, ама така или иначе това става над 85 C

anonimen97
12-01-2012, 21:14
Благодаря за светкавичното отговаряне. ок температурите са в нормите ........ това е добре....... Ъмм относно изнервящия шум след 58*С - COOLER MASTER Hyper 212 EVO добре ли е ?

draid
12-01-2012, 21:16
Нали знаеш че по голям охладител = повече шум ? Няма нужда да го сменяш, освен ако наистина не трака много. Ако те дразни го смени, но търси нещо тихичко ( доколкото тихо може да е едно въздушно охлаждане )

anonimen97
12-01-2012, 21:27
Благодаря на всички отзовали са се на въпроса ми

dangerlol
12-01-2012, 23:32
Нали знаеш че по голям охладител = повече шум ? Няма нужда да го сменяш, освен ако наистина не трака много. Ако те дразни го смени, но търси нещо тихичко ( доколкото тихо може да е едно въздушно охлаждане )
Шумът е от вентилатора на охладителя.Ако има добър вентилатор работещ на 5 или 3 волта няма да го чуеш никога.

draid
12-02-2012, 20:31
Шумът е от вентилатора на охладителя.Ако има добър вентилатор работещ на 5 или 3 волта няма да го чуеш никога.

За охладител се счита комплект от вентилатор и радиатор, особено за процесори и новите видеокарти, забрави да има само радиатор. А по голямо охлаждане пристига винаги с по голяма перка. Охлаждания които са пасивни и вършат добра работа са изкл. скъпи и големи. Така, че сложи ли по-голям охладител, то вероятността за повече шум нараства.

dangerlol
12-02-2012, 22:17
Ако иска и 200мм да е,стига да не се върти бързо няма да шуми.Шумът идва от скороста на въртене не от размера на перката.

draid
12-02-2012, 22:24
Ти да видиш, не знаех. И какъв е смисъла да се върти с 200 min^-1

dangerlol
12-02-2012, 23:25
До 800 оборота г/д,хубавите вентилатори не издават почти звук.Не винаги ти трябва вентилатор който да се върти бързо да бута въздуха,че да има добро охлаждане.

draid
12-02-2012, 23:36
Брей, ако не беше ти щях да си остана невеж. Знаеш ли колко голяма плоча трябва да е вентилатора, че да има ефективно охлаждане при ниски скорости при завиден товар на процесора ? Проста механика е.

dangerlol
12-03-2012, 00:24
Не може да си като кон с капаци.Проста механика ,ама не.Вентилатори има стотици различни видове,охладители също.
Винаги можеш да направиш тиха система която да е добре охладена(поразгледай малко системи за да се убедиш) .Ти компютър ли имаш или духалка.
В тая тема няма какво друго да се добави,затова край на спама.

draid
12-03-2012, 07:28
Разбира се, че може да се направи тиха система. Просто не си заслужава труда и парите. Особено когато ползваш стабилна конфигурация и се нуждаеш и от вентилатори за вкарване на въздух и т.н. Да не говорим ако си с cross или SLI , така че недей ми обяснява.

npp
12-03-2012, 11:03
Благодаря за светкавичното отговаряне. ок температурите са в нормите ........ това е добре....... Ъмм относно изнервящия шум след 58*С - COOLER MASTER Hyper 212 EVO добре ли е ?

температурите като за този сезон са добре, а ако си с cm hyper 212 evo и с хубава паста arctic mx-4 или mx-2, тогава би трябвало да са още по-добре