PDA

View Full Version : Проблеми с теглото



limbo4ka
02-05-2013, 19:30
Здравейте!
Аз съм почти на 16, висока съм 152 см и тежа 51 килограма. Преди три години надебелях доста, защото ме оперираха и бях обездвижена доста дълго време. Бях почти 60 килограма, но сега отслабнах и искам да влязя в нормата за ръста ми. Имам много малки кости и ще е добре да сваля още 5-6 кила. Въпросът ми е дали някой и пробвал дъвки за отслабване, аз спортувам, но искам да подкрепя процеса на отслбването. Ако някой може да ми препоръча дъвки или някакви леки хапчета и изобщо да ме светне по темата ще му бъда много благодарна!

tonssy
02-05-2013, 19:33
Ми не.
Здравословно хранене и спорт. С тия дъвки и хапчета най- много да си прецакаш организма.

r0073x
02-06-2013, 14:31
Хранителният режим + движението му е майката на свалянето на кила (от личен опит ти казвам).
Наблегни на храни, които са богати на белтъчини и по-бедни на въглехидрати, а мазнините ги сведи до минимум.
Можеш да приемаш и карнитин - хранителна добавка, водеща се към... хммм, как да го кажа - подобна е на повечето аминокиселини като формула, но спомага изгарянето на мазнините. Безвредно е, няма странични ефекти, а ще спомогне за отслабването :)
Но на първо време си оправи храненето и да имаш движение.
Какво кльопаш ? Каква дейност извършваш ?

kalpazanka
02-06-2013, 14:36
хапчета
Изследваш ТСХ, фТ4, ТАТ, МАТ И фТ3 и с резултатите отиваш при ендокринолог.

r0073x
02-06-2013, 14:45
Ако имаше проблем с хормоните, теглото ѝ щеше да е вероятно доста по-високо. Не я пращай на хормонални изследвания, защото ще ѝ излезнат през носа, а и не е сигурно, като за начало, дали са нужни въобще.
Нека опита да свали килограми чез правилен хранителен режим + движение и ако няма резултат, тогава ще се обърне внимание и на хормоните. Дай в този ред да огледаме и естрогени, пролактин, тестостерон, кортизол ?
Щом е успяла да свали от 60 на 51 кг, значи хормонални проблеми най-вероятно няма (нали знаете, че колкото по-ниско е теглото на един човек, толкова по-трудно се сваля надолу).

kalpazanka
02-06-2013, 14:49
Предложи ефективен начин да си избие хапчетата от главата с чисто психологически прийоми- виждам, че си умно момиче. ;)

Не е разумно на подрастваща да назначиш редукция на ВХ прием и увеличаване на белтъчния. :)

r0073x
02-06-2013, 15:04
Първото, което е, съм момче (20-годишен, студент по медицина) :D
Второто - не казвам да ги сведе до абсолютен минимум, а да не плюска вафли, коли, сладки неща и т.н.
От въглехидрат до въглехидрат - бол разлика.
Нека приема въглехидрат, но да е от плодове (и все пак умната, че и те не прощават понякога (не може да се тъпчеш с по 5 кила банани на ден и да се чудиш, що не отслабваш :D ) ) или пък зеленчуци като картофи, ориз (но и с тях също да се внимава, защото пак можеш да се опрасиш).
Просто въглехидратите, когато са в по-голямо количество, омазняват, докато протеините имат същата енергийна стойност като тях (4kcal/грам), но там нещата са други :)

kalpazanka
02-06-2013, 15:21
Колега, протеините също омазняват. Винаги когато има положителен енергиен баланс, излишъкът се отлага в депата. ;) Нека намали общия калораж, но запази съотношението ВХ:Б:М.
Белтъците водят до повишаване нивата на азотните продукти и съответно до обременяване на бъбрека при екскрецията им. Хиперурикемията може да не се размине без последици.

И нещо от мен- винаги, когато даваш съвет, си представяй, че става въпрос за детето ти. :)

scrooper
02-06-2013, 15:25
Просто въглехидратите, когато са в по-голямо количество, омазняват, докато протеините имат същата енергийна стойност като тях (4kcal/грам), но там нещата са други :)
То хубаво, че с протеините се отслабва повече, тъй като организмът изразходва енергия при преработването им, но белтъчната диета не е добра идея, защото натоварва храносмилателната система. Ако пък се наблегне на месо (което обикновено не е от домашна животинка), човек се задръства с хормони и токсини, натоварват се бъбреците и т.н.

По-скоро човек трябва да се стреми към качествени и некачествени храни, а не към въглехидратни и белтъчни.
Например да се купуват не мотирали плодове, достойни да си ги сложиш на витрина, а нормални, неоцветени такива. Ако ще се яде десерт, да не е от купешките опаковани и консервирани, а да се приготви вкъщи. Да не се ядат кренвирши и кайми от Т-маркет, а да се ходи на проучена скара. Да се купуват яйца от свободни кокошки, а не от изтормозени подобия на кокошки, отгледани в мизерия. Да не се яде от консерви. И за алкохола - да не се стиска човек и да налива водка флирт, а да си купи нещо качествено. Такива неща.

r0073x
02-06-2013, 15:38
Като кажа "нека приема повече протеини", вие да не си мислите хранителен режим за бодибилдъри с 3 гр. протеин / кг. телесно тегло ?!
Нека хапва и месо, и мляко, и яйца, но да избягва определени храни и да се съобразява с количеството приета храна да съответства на движенията и изразходената енергия.
Алкохол при отслабване - забрави ! Калоричен е, а и поради намаленото хранене можеш да се напиеш много по-лесно.
Както и да е, темата вече се обръща в чат за храните... Ако авторката има някакви въпроси, може да ми пише на ЛС и да ѝ помогна с някой друг съвет.

kalpazanka
02-06-2013, 16:04
Като кажа "нека приема повече протеини", вие да не си мислите хранителен режим за бодибилдъри с 3 гр. протеин / кг. телесно тегло ?!

Коментирам това, което си написал:

"Наблегни на храни, които са богати на белтъчини и по-бедни на въглехидрати"

Не си писал кое да изключи и кое-не, за капак си препоръчал и карнитин.

r0073x
02-06-2013, 16:19
За капак ще добавя, че карнитинът се класифицира като "витаминоподобна аминокиселина" и играе ролята на влекач, който да дърпа дълговерижните мастни киселини в митохондриите, където да се изгарят. Безвредно е, има го в малки количества в месото (carne на испански е месо и оттам carnitine). Не казвам, че трябва да започне с него, но ако иска да ускори процеса, може да пробва с негова помощ. Не искам да препоръчвам разни fat burner-и, тъй като много често съдържат големи количества кофеин, йохимбин, разни други термогенетици, които същевременно са повече или по-малко стимуланти на ЦНС и не е редно да се приемат от деца. Имам опит с добавките, имам медицински познания и имам представа, кое би било безопасно за прием. Може да не ѝ помогне, но няма да ѝ навреди - primum non nocere (преди всичко не увреждай !)- основния принцип в медицината, заложен и в Хипократовата клетва.
А за въглехидратите, белтъчините и т.н. вече съм дал обоснование ;)
Нали не си от хората, които смятат, че хранителната добавка е непременно лошо или се равнява на анабол ?
Това, че ти засилваш думите ми, е отделен въпрос.
Ако напиша, че трябва да яде по-малко, да не ме изкараш, че искам да я уморя от глад ?

Да изключи сладки неща, газирани напитки, да внимава с тестените изделия, с тлъстото месо, натуралните сокове (то си е захар с вода + оцветители и ароматизатори). Ако пие алкохол, да забрави и за него, да не яде мазно (ако се готви общо, да помоли за по-малко мазнина или да я отцежда от порцията си, ако е възможно). Да замени сиренето с извара, например. Ако яде пилешко, да яде само чисто месо, без карантии, кожа и подобни.
Да пие повече вода (залъгва малко или много глада, а и спомага изхвърлянето на ненужните метаболити), чай - също. Кафето помага, но да внимава с него, защото на всеки му понася различно. Да хапва повече храни с влакнини и целулоза - създават чувство за ситост, без да се трупа килограми от тях, което води до поемане на по-малко храна. Ако яде манджа с ориз или картофи, да не яде хляб (ще си вкара много въглехидрати с 1 хранене, които организмът ще отложи като мазнини). Хранѝ се така, че когато станеш от масата, да усещаш леко чувство на глад. Това значи, че не си се натъпкала с много храна, а това води до по-нисък калориен прием.
По отношение на белтъците, въглехидратите и мазнините - да приемем, че поеме едно от трите:
- 90 грама белтък (което не е никак малко)
- 90 грама въглехидрат
- 40 грама мазнини

Всяко едно от трите изброени ще ѝ донесе 360 ккал, но те ще окажат различно влияние:
- Белтъкът първо би се опитал да се включи в нови структури на организма, след което да подейства като енергиен източник, а накрая да се отложи като енергиен резерв - мазнина.
- Въглехидратът ще се опита да подейства като източник на енергия за този момент (зависи дали е бавен или брз, всъщност) или да се отложи като мазнина
- Мазнината е най-кофти вариант като форма на приемане на калории, но и тя е нужна заради мастноразтворимите витамини A, D, E & K + още функции

То и холестеролът, който всички плюят, има значение - участва в синтеза на стероидните хормони (тестостерон, естрадиол, прогестерон), така че и без него не бива.
Пак ще си позволя една медицинска мисъл: Dosis sola facit venenum - дозата прави отровата (т.е. всичко в по-големи количества би ни вредило по един или дуг начин).
Имам предвид да не се лишава от по-голямата част от храните, но все пак да внимава, какво и колко яде, защото има огромно значение.

Наясно съм, че високите белтъчни приеми също водят до спад на организмовото pH, респективно - ацидоза. Но тази причина за ацидоза е по-присъща за разни бодибилдъри, културисти и подобни, които приемат наистина високи дози белтъчини на ден.

Хайде стига :)

Слънцеее
02-07-2013, 15:48
Здравейте. Аз съм на 13, тази година ще направя 14. Висока съм 164 и съм 54 килограма. Какво ще кажете? Имам ли нужда от отслабване или не. Ето и снимка на профила.

scrooper
02-07-2013, 16:06
^Не, имаш нужда от спорт и да не се занимаваш с въпроси от сорта "имам ли нужда от отслабване".

Слънцеее
02-07-2013, 16:16
Мерси. Ами честно казано постоянно съм в движение. Ходя на танци 4-ри пъти седмично.

tonssy
02-07-2013, 17:38
Видях одеве снимката ти. Освен повече движение, препоръчвам ти да намалиш сладкото и газираното.

Слънцеее
02-07-2013, 17:42
ОК. Мерси за съвета, а междудругото аз не пия често газирано, но сладко си похапвам. Иначе какво мислиш за тялото ми?

tonssy
02-07-2013, 17:47
Ами, малко коремчето да намалиш. Предположих за газираното, защото като бях колкото теб много кола пиех, и това се беше отразило точно на тази част от тялото ми. Можеш да започнеш освен танците вкъщи да правиш коремни преси. Започни с обикновените и всеки ден увеличавай бройката. Поне малко да се стегне.
Недей с диети, защото в момента организмът ти се развива най- много. Както казах обаче- яж по-малки количества сладко. Пържено също.

Слънцеее
02-07-2013, 17:48
Добре. Благодаря. :)

Слънцеее
02-07-2013, 18:00
Предположих за газираното, защото като бях колкото теб много кола пиех, и това се беше отразило точно на тази част от тялото ми. Можеш да започнеш освен танците вкъщи да правиш коремни преси. Започни с обикновените и всеки ден увеличавай бройката. Поне малко да се стегне.
Недей с диети, защото в момента организмът ти се развива най- много. Както казах обаче- яж по-малки количества сладко. Пържено също.

А спазвала ли си някаква диета или (питам от любопитство)? Проблема е, че не ям много неща. Месо не (само колбаси),зеленчуци не ям.
И много обичам да ям пържени картофи (едно от любимите ястия ми е), включително и сладко.

tonssy
02-07-2013, 18:07
То при мен диета се наложи, ама поради други здравословни проблеми.
Мм, това не е много добре. Важно е да има разнообразно и балансирано меню. Грешка също е, че ядеш колбаси- повечето са пълни с боклуци и никакво месо всъщност няма в тях. Ако не обичаш месо- не е проблем, не е задължително да ядеш. Пробвай да замениш с риба. Зеленчуци гледай да включиш обаче задължително. Плодове също (постепенно замени сладкото с тях). Пържените картофи не са добър вариант- по-добре печени, задушени, варени..
Пий по 2 литра вода на ден.