PDA

View Full Version : Обучение в Дания/Швеция/Холандия след 12 клас



fUcKsMiLe
06-28-2013, 12:03
Здравейте!
Сигурна съм, че има доста ученици, които желаят да учат извън България след завършване на средното си образование. Аз съм една от тях. Имам желание да постъпя в университет в Дания, но започнах да се колебая и проявих интерес и към университетите в Швеция и Холандия.

Искам да попитам дали има запознати със условията за прием (в който и да е университет в Дания), защото още не съм много наясно. Знам, че трябва да дам копие на дипломата ми, да изкарам TOEFL с повече от 80 точки. Мисля, че забравям нещо, допълнете, ако е така.
Също така и средно колко пари биха ми трябвали за да изкарам месеца.
Говоря за квартира/общежитие, храна, транспорт и евентуално излизания с приятели (в рамките на нормалното :D ).

Исках да питам още неща, но в момента нямам време, затова ще го дам по бързата процедура :D

- Как стои въпроса с личните документи, моите ще важат ли в Дания или ще трябва да издавам други? За това съм напълно объркана :/
- Знам че обучението е безплатно, но мисля че не се получава и стипендия, нали? Но ако участваш в някакъв европейски проект, за някаква стипендия, те ще ти дадат, нали?
-Времето е доста мрачно там доколкото знам, половината година вали, другата половина също не е особено прекрасна като градуси?
- Езика - само английски мисля, че ще ми е достатъчен като начало, но имам желание да науча и малко датски. Има ли добри онлайн (И безплатни) курсове, които бихте ми препоръчали? Или учебници + аудио? А ако има курсове през лятото в Русе или Разград (макар, че не ми се вярва) и някой знае нещо, ще съм благодарна ако ми каже нещичко за тях.

По-късно ще питам и още :Д
Същите въпроси са и за Швеция и Холандия освен за езика - там как стоят нещата?
Надявам се някой да ми отговори.
Благодаря предварително ^^

shusha
06-28-2013, 12:15
И аз си здаавам тези въпроси, въпреки че е делеч мойто следване. Ще следа темата с интерес

DisappointedDreamer
06-28-2013, 12:30
Уча в Стокхолм, Швеция. Завършвам 12-ти клас май месец 2014.

Не искам да те отчайвам, но тук няма много университети със специалности на английски език. Трябва да знаеш шведски.

Личните ти документи ще важат в Швеция, но ги подаваш, за да получиш право на пребиваване, което обикновено на студенти се дава, докато завършват университет. То се издава, като показваш, че имаш налични пари, с които можеш да се издържаш + доказателство, че си приет в университет за еди какъв си период от време.

За времето - студено е едно 8 месеца от годината най-малко. Има слънце и е що-годе горещо най-много месец или два, ако си късметлийка. През останалото време преобладава мрак (ноември се стъмва в 15:00), дъжд и студ. Готиното лятото е, че има бели нощи, т.е. стъмва се в 23:00 и става светло в 02:00, примерно.

Зимата температурата не пада под -20.

Английски всички говорят в Швеция, но с него НИЩО няма да постигнеш. Гледат те с по-различно око, ако говориш шведски. Обръщат ти повече внимание. Има курсове за възрастни за шведски, но нямам представа как стои въпросът с плащането. Едно обаче знам, езикът е лесен за научаване. Единствено произношението ми е трудно и ще те препъва.

Не искам да те плаша, но в Швеция е много скъпо. Един хляб в 4 лв, най-малко. Квартира посмъртно няма да намериш, ако нямаш познати.

а) можеш да се запишеш да получиш студентска квартира (мижава 15 квадрата стаича, за която плащаш 400 евро на месец), но за нея може да чакаш с години (3-4-5-7) и пак да не я получиш

б) можеш да наемеш, но отново е ужасно трудно и скъпо. Няма да те предпочетат тебе, ще изберат шведите. Ще е далече от уни-то ти и ще е скъпо.

в) единствения вариант, който е ок, ако нямаш познати тук, е да съжителстваш с други студенти. Но сама си знаеш минусите на това.

Храната е СТРАШНО скъпа. Няма какво да те лъжа. Еднообразна е; зеленчуци и плодове няма; страшно мазна и калорична.

Транпосртът е лесен - има метра/влакове/автобуси за навсякъде. Една карта за месеца ти е горе-долу 150 евро, ако не се лъжа.

Излизания с приятели много няма да видиш, освен ако не си над 21, защото повечето клубове, които пускат 18 годишни са нищичко. :Д

Питай, ако имаш други въпроси. Ще се опитам да отговоря :)

Hristova
06-28-2013, 13:56
Открих това http://www.goethe-verlag.com/book2/BG/BGDA/BGDA002.HTM Не е кой знае какво, но се с нещо може да ти помогне.

ParadOx
06-28-2013, 16:04
Кажи каква специалност искаш, за да знам дали мога да те свържа с някого. Имам познати, които учат в Дания

fUcKsMiLe
07-01-2013, 10:48
Международни отношения ми е засега единия вариант за специалност, но още обмислям други, които не желая да споделям.
Приемам предложения за други добри специалности (изключвам тези, в които ми трябват много математика или химия/биология :D ) по ваше мнение. Още не съм си избрала и се колебая, така че можете да помогнете при избора ^^ :D

Hristova мерси за линка. :)

fUcKsMiLe
07-01-2013, 10:57
DisappointedDreamer мерси за дългия и хубав отговор!
Относно специалностите на английски език, аз имам нещо като каталог от една фирма, с която смятам в близкото бъдеще да говоря и там имаше доста специалности на английски език. Но на мен не ми е проблем да науча който и да е език бързо(стига обкръжението ми да не може да говори български, ще се оправя с този проблем :Д). Само произношението ще ми е проблем в началото, но поне за това мога да не се притеснявам. Аз имам приятелка, която учи и живее там и намирането на квартира или каквото и да е друго място за живеене няма да ми е чак толкова голям проблем.. надявам се. И все пак ученето там ми е на по-заден план, но не оставям и Швеция като вариант.

DisappointedDreamer
07-01-2013, 11:40
Карта за месеца е по-малко от 150 евро, излъгала съм те, извинявай. Обикновено тук са на семестри. :Д

Влез в www.sl.se и би могла да намериш цени :)

Ами, квартирата общо взето е най-трудното. Нея намериш ли, бързо ще се приобщиш :) Пиши, ако евентуално заминеш, да пием по кафе :Д

Успех!

DukeSolinus
07-01-2013, 14:41
За Дания знам, че тъй като образованието е безплатно стипендиите са по-малко. Дания ми бе най-първият избор. Живота там е много скъп. След университет без датски може да ти е малко трудно да се справиш. За времето и аз съм чувал, че е лошо през повечето време от годината. Помня, че за да започнеш септември да учиш трябва до 15 март да си подал документи. Знам, че има и майски сесии ако не се бъркам. В момента не се сещам за друга информация. :) Ако се сетя ще пиша. :)

fUcKsMiLe
07-16-2013, 01:15
Да, това го знам.
И смятам да науча езика още първата година като ида, за да ми е по-лесно всичко. :)

Между другото някой може ли да ми препоръча надеждна фирма, с която сте работили вие или някой ваш познат и сте/са доволни от тях? Аз знам само за две (сигурна съм, че са повече, но..) - Интеграл и Ориндж. Коя е по-добра? И има ли по-добра от тези двете?

DukeSolinus
07-16-2013, 08:07
Аз използвах услугите на Ориндж и съм доволен! :)

Баща Ти
07-16-2013, 08:16
Международни отношения ми е засега единия вариант за специалност, но още обмислям други, които не желая да споделям.


И какво ще работиш с това? :D :D :D :D

Поредното заблудено момиче, дето си мисли, че като учи ПР/Международни отношения/Мениджмънт в друга държава и й е уредена работа :D :D

fUcKsMiLe
07-16-2013, 14:55
И какво ще работиш с това? :D :D :D :D

Поредното заблудено момиче, дето си мисли, че като учи ПР/Международни отношения/Мениджмънт в друга държава и й е уредена работа :D :D

->

Приемам предложения за други добри специалности (изключвам тези, в които ми трябват много математика или химия/биология :D ) по ваше мнение. Още не съм си избрала и се колебая, така че можете да помогнете при избора ^^

Казах, че не съм си избрала и (почти) си нямам и на идея какво ще уча занапред.
И не, не мисля, че ако уча нещо в друга държава ще ми е уредено каквото и да било. ^^
Предложи ти нещо тогава, вместо да критикуваш :)

На мен тепърва ми предстои да се ориентирам какво искам да уча и съответно работя. И няма нужда от лекции върху това как е трябвало отдавна да знам какво искам да правя с живота си, тъй като си имам родители за това. Нали точно поради тази причина пуснах и темата тук. Ако няма с какво да помогнеш, моля не пиши в темата. А ако имаш с какво да помогнеш и имаш желание да го направиш - остани.

@DukeSolinus - Мерси за отговора. Аз още и още клоня към Интеграл, но ще видим.. до края на лятото трябва да реша окончателно.

Баща Ти
07-16-2013, 17:56
Това е градивна критика.

1. Помисли си какво ще се търси след 10 години.
1.1 Помисли си кои са специалностите, които ще се търсят след 10 години.
2. Помисли си какво те влече да правиш.
2.1 Помисли си кои са специалностите, които те влекат.

Виж къде се припокриват 1.1 и 2.1 и пиши.

CaSsIe
07-18-2013, 11:11
Здравей, аз уча в Тилбург, Холандия.
Приемът зависи много от специалността и университета, който си си избрала. Предимно се иска диплома за завършено средно образование с над 5, TOEFL или IELTS, мотивационно писмо, есе, интервю по скайп или на живо. Пак казвам, много зависи от университета. Мисля, че вече си запозната с таксите, които по мое мнение не са изобщо високи, като се има впредвид нивото на образованието, което получаваш в Холандия.
Относно това, колко пари ти трябват на месец, отново зависи - най- вече от градът в който живееш. В по - големите градове квартирите са доста по - скъпи(най- вече в Амстердам). Аз лично се оправям с 400 евро на месец, в които включвам наема и джобните. Можеш да си живееш напълно нормално и с малко пари на месец.

- документите си ти важат навсякъде, където и да отидеш.
- стипендията зависи от университета отново - някой дават, други не. В Холандия може да взимаш до 500 евро помощи на месец, АКО работиш (което в момента е много трудно, понеже има ограничение за Българи и Румънци).
- времето е ужасно. Тази година имаше 6 месеца зима, но пък се научаваш да цениш слънцето, като се случи чудо и се появи.
- специално за Холандия, английски ще ти е достатъчен, защото всички там говорят английски. Ще ти се наложи обаче да научиш холандски, ако искаш да си намериш работа. Езика можеш да го учиш онлайн или в университета.

fUcKsMiLe
07-18-2013, 23:08
@CaSsIe, благодаря за отговора!

@Баща Ти, прав си всъщност. Реагирах малко прибързано, за което се извинявам :D

FlippanT
08-05-2013, 11:43
Здравей, аз уча в Тилбург, Холандия.
Приемът зависи много от специалността и университета, който си си избрала. Предимно се иска диплома за завършено средно образование с над 5, TOEFL или IELTS, мотивационно писмо, есе, интервю по скайп или на живо. Пак казвам, много зависи от университета. Мисля, че вече си запозната с таксите, които по мое мнение не са изобщо високи, като се има впредвид нивото на образованието, което получаваш в Холандия.
Относно това, колко пари ти трябват на месец, отново зависи - най- вече от градът в който живееш. В по - големите градове квартирите са доста по - скъпи(най- вече в Амстердам). Аз лично се оправям с 400 евро на месец, в които включвам наема и джобните. Можеш да си живееш напълно нормално и с малко пари на месец.

- документите си ти важат навсякъде, където и да отидеш.
- стипендията зависи от университета отново - някой дават, други не. В Холандия може да взимаш до 500 евро помощи на месец, АКО работиш (което в момента е много трудно, понеже има ограничение за Българи и Румънци).
- времето е ужасно. Тази година имаше 6 месеца зима, но пък се научаваш да цениш слънцето, като се случи чудо и се появи.
- специално за Холандия, английски ще ти е достатъчен, защото всички там говорят английски. Ще ти се наложи обаче да научиш холандски, ако искаш да си намериш работа. Езика можеш да го учиш онлайн или в университета.

Аз уча в Хага, Холандия. Съгласен съм с казаното, но рядко има университети изискващи толкова документация за прием (изброените по-горе). Като цяло, се влиза лесно, трудно e да излезеш с дипломата - цедката е сериозна. При мен разходите за малко по-сериозни, около 600 евро/месец. Таксата за 2013/2014 е 1815 евро (за всички университети), като всяка година се качва. Таксата се определя от холандското министерство на образованието. Аз лично ти препоръчвам да кандидатстваш за така наречените "Fast Track" програми, вземаш 4 учебни години за 3. Малко по-трудно е, но пестиш време и пари. Успех!