PDA

View Full Version : Висше образование в Румъния



CherryBell13
06-30-2013, 17:22
Здравейте :) Трябва ми информация за кандидатстването в Румъния. Баща ми ме помоли да потърся как стоят нещата, защото разбрал, че наследници на румънци могат да учат безплатно, а той пази паспорта на дядо ми, който е бил румънец. Ако някой знае нещо по въпроса ще бъда доста благодарна, понеже не можах да изровя никаква информация :D

ledenakrasota
06-30-2013, 17:28
Да, безплатно е, но първо трябва да го докажеш. Дори си има точно название на типа румънски преселници у нас. Просто отидете в румънското посолство да разберете каква е процедурата по признаването на паспорта и документите. Имаш ли това, е лесно да се насочиш да учиш където и да било там, но ще ти трябва езикът. Никой почти не говори английски или не искат да го правят. :lol:

CherryBell13
06-30-2013, 17:30
Благодаря за бързия отговор :) А относно езика ще изкараме курсове, а майка ми разбрала, че май първата година учели само румънски :D

ledenakrasota
06-30-2013, 17:32
Благодаря за бързия отговор :) А относно езика ще изкараме курсове, а майка ми разбрала, че май първата година учели само румънски :D

Просто виж в сайта на унито, което те вълнува като специалност. Отделно в посолството могат да ви дадат насоки за образователната им система, правата ти. Имат много добро отношение и щом проявяваш желание, защото дядоти е румънец, могат да те насочат и а ти дадат инфо за специалностите, университетите и т.н.

CherryBell13
06-30-2013, 17:37
Много ти благодаря :) Аз имам още 3 годинки, но баща ми иска от сега да сме подготвени :D

ledenakrasota
06-30-2013, 17:41
Много ти благодаря :) Аз имам още 3 годинки, но баща ми иска от сега да сме подготвени :D

Прав е. Поне в информираността трябва. Всичките ми приятели, които учат в чужбина учат езика или от 5-ти, 7-ми клас, или от осми.