PDA

View Full Version : страх



prague123
06-30-2013, 19:53
здравейте, тази година завърших 11 клас.. в началото на годината имах планове за учене в чужбина, които, по непредвидени и независещи от мен обстоятелства, не могат да се осъществят след завършването ми..
и трябваше да мисля наново какво искам да уча и къде.. изненадващо или не - стигнах до компютърните специалности, по-специално тези от ФМИ в СУ.... това ми е първото желание, макар и да знам, че доста ще трябва да се озоря, за да влезна.. но има проблем: Избирам точно това, защото изглежда най-обещаващо за в бъдеще.. Искам нещо сигурно, с което мога да изкарвам добри пари, защото откъм финанси семейството ми е доста зле..
Конкретният ми въпрос е - АКО влезна(което също ме притеснява доста, но нека кажем, че съм го минала) мога ли да започна от нулата и ще се справя ли? Имам предвид, имам ли някакъв шанс да настигна хората, които са се занимавали с това от години? Защото аз не разбирам нищо от програмиране. Имам желание да се занимавам с това, но наистина нямам представа от тази материя, колкото и абсурдно да звучи... Страх ме е, че ще се озова в среда от хора, които просто ще са на светлинни години пред мен, а аз досега съм учила в училище как да работя с paint, едва ли не...
:(
ПС момиче съм

AnakinSkywalker
06-30-2013, 19:58
е програмирането там се започва от нулата, но ако очакваш да те научат да програмираш в университета много си се объркала...

DisappointedDreamer
06-30-2013, 20:00
Почни сама да се учиш сега. Имаш цяло лято.

prague123
06-30-2013, 20:10
това лято изцяло ще го отдам на математика и почасова работа, защото са ми нужни парите

да, знам, че няма да ме научат в университета.. много добре осъзнавам, че добър програмист се става сам, само и единствено с допълнителна работа, над която трябва да се мъчиш ти, а не да очакваш всичко от университета.. но въпросът ми е ако отида там с нулеви знания, ще мога ли да се справя някак занапред..
и от самото начало ли се почва? в смисъл, по учебен план с основите ли се започва?

Cооkie
06-30-2013, 20:14
С желание и много усилия, всичко се постига, особено щом го имаш предвид от рано. Прави, каквото можеш, предварително, a програмата в университета не вярвам да е направена за вече готови програмисти.
P.S. http://www.codecademy.com/, ако не го знаеш. Може да ти е полезно :)

corin a
06-30-2013, 22:59
От къде си? Виж тук: http://academy.telerik.com/

Zarity
07-01-2013, 01:32
Ако работиш наистина усърдно,ще успееш,пък и може да ги задминеш.Само от теб зависи.
Впрочем,много хубаво си се насочила,много добри перспективи,много пари,много нещо,мен много ме е яд че хал хабер си нямам от математика и нямам надежда в тва нещо :D

sexa_na_kompleksa
07-01-2013, 05:40
Избери специалност, с която ще можеш да се реализираш в област, която ти е интересна и поне малко ти се отдава. Безсмислено е да започваш да учиш нещо, защото от това се изкарвали добри пари. Ако си добра в това, което правиш, и го вършиш с желание, ще изкараш пари.

In*The*Face
07-01-2013, 06:41
Наистина е важно да искаш да се занимаваш с това, да имаш увлечение, да ти е интересно. Естествено, че и парите са важни, но каквото и да учиш никой не може да ти гарантира реализация. това зависи от много неща и обстоятелства. Аз вярвам, че ако човек влага душа в това което прави и ако има силите и смелостта да се занимава с това коет обича, той ще се докаже като професионалист и ще успее. Може и да звучи леко идеалистично, но сигурно е, че е по-добре това, отколкото да вършиш нещо, което не ти е приятно цял живот, защото това също личи.

marilyn
07-01-2013, 07:07
Ако ти е интересно и го правиш с желание ще успееш да се реализираш, защото ще полагаш усилие с кеф.

Ако ти е само заради парите и нито ти се отдава, нито ти харесва, безсмислено е.