PDA

View Full Version : НАТФИЗ - въпроси и коментари



supersonic0
07-04-2013, 14:52
До сега не съм се интересувал, но ми е изключително интересно всичко свързано с НАТФИЗ. Иска ми се да видя какви са мненията на тези, които са по-запознати за приемането, обучението и всичко друго. Всъщност там след 12 клас ли е, труден ли е приема и т.н.

NikafNqkaf
07-04-2013, 15:22
Ем, университетче, като университетче. С малко по-изтрещяла програма. За всяка специалност приема е различен. Ако питаш за актьорското майсторство - трудно се влиза, лесно се излиза. Доста голям процент от българските актьори в момента са завършили специалността актьорство за драматичен театър. Други, като Рачков и Краси Радков са завършили пък актьорство за куклен театър. А трети пък не се завършили НАТФИЗ и са си актьори. :D
Скъпичко е обучението, таксата е, като за частен университет... Ако искаш да разбереш повече - влез им в сайта, от там на учебни програми и ще видиш какво учат. Описани са и приемните изпити. Ако си надъхан за там ти тряя сериозна подготовка. Голяма част от хората, които кандадатстват там са по театрални школи и участия от 7 годишни и се занимават с актьорство откакто се помнят. Въпреки това често ги късат дори и тях. Много от добрите ни актьори също не са влезнали от първия път и са ги скъсали 1-2-3 пъти.

marilyn
07-05-2013, 22:26
Там е много особена ситуацията. Всичко е обективно. Изпитите са скъпи, на 3 кръга са и може да те пуснат до 3тия кръг само за да си платиш. Имат май някакви консултации, които са преди изпитите и те са доста скъпи.

Субективно е всичко, може да те държат една-две години и после да ти кажат.. "ми от теб нищо не става, късаме те ии край, не си талантлив".
Другото е, че влезеш ли там, просто университета ти става приоритет и не можеш да си отсъстваш или да си несериозен. Там са всеки ден, доколкото знам и събота и неделя често пъти.

Не мисля, че всеки би издържал именно острата липса на свободно време.

Nika95
07-05-2013, 23:00
Ако нямаш връзки или пък не си ходил в някоя театрална школа...цък, е ествествено може и другояче, ако си супер талантлив, различен, шантав може и да стане, но като цяло хора, които нямат допир и подкрепа от театрална среда или да имаш към опита си някакъв по-специален театрален опит, няма да стане поне в драмата. Не знам, ако искаш да правиш това, ама наистина..трябва да знаеш, че е много труд, по цял ден репетиции, правене на това, което ти се каже, а после заплащането предполагам знаеш, че е смешно, не можеш да живееш с тея пари, а и на фона на таксите....не ги гледай актьорите ни, те не печелят от постановки, а от реклами, шоута и участия. А новоизлюпено актьорче от НАТФИЗ, без връзки, не те виждам. Нали говоря в такъв случай, сега не знам дали отговаряш на описанието. Не искам да те обезуражавам, но тука не е Холивуд, а много хора се заблуждават.

Nika95
07-05-2013, 23:05
А да и да допълня, че танцовите и певческите умения са задължителни, както и да го погледнеш.

NikafNqkaf
07-06-2013, 00:50
Там е много особена ситуацията. Всичко е обективно. Изпитите са скъпи, на 3 кръга са и може да те пуснат до 3тия кръг само за да си платиш.

Кандидатствала ли си в НАТФИЗ или говориш на теория? Никой няма да те пусне до втори и трети кръг, само за да си платиш. Нито ще те гледат, като визия. Нямаш ли подход, умения и талант, просто забрави за следващ кръг.

Иначе да, лекциите са от понеделник до неделя и могат да продължат до 22:00, като те хванат от сутринта още. Но не са нищо натоварващо, ако си отдаден на това, с което искаш да се занимаваш. Липсата на свободно време е осезаема и можеш да превъртиш тотално. То си е до психика. Но на първо място до желание и отдаденост.


Ако нямаш връзки или пък не си ходил в някоя театрална школа...цък, е ествествено може и другояче, ако си супер талантлив, различен, шантав може и да стане, но като цяло хора, които нямат допир и подкрепа от театрална среда или да имаш към опита си някакъв по-специален театрален опит, няма да стане поне в драмата.

Да, вярно е. Влизат И хора с връзки. Но не са толкова голям процент, поне според мен. Повярвай ми, когато се явиш пред комисията - няма да кажат на черното - бяло. Покажеш ли им умения, подход, индивидуалност и т.н. си вътре, независимо от връзките ти, стига с тия глупости. Естествено, това става с много подготовка, но имаш ли желание - всичко се постига.
За заплащането съм абсолютно съгласен. За реализацията обаче - тцък. Новоизлюпено актьорче пък в Холивуд е много добре. Където се явяват хиляди хора на кастинг и ги режат, като за световно. Там не е гаранция, че и на 80тия опит ще си хванеш роля. А до тогава повечето се депресират, психясват, алкохолизират и т.н. Което си е и типична болест на професията де. Трябва да имаш огромен позитивизъм и желязна психика, ако искаш да се занимаваш с тва нещо.

supersonic0
07-06-2013, 01:35
Звучи наистина адски трудно, но като цяло аз не съм човек, който се плаши лесно. Не съм мнгоо постоянен и това ме притеснява, но това, което ме притеснява повече е, че не съм се подготвял и не съм се занимавал с това никога. Смятам, че имам някакъв талант и възможност да се развивам в тази посока и съм реалист, а не някой, който си мисли, че може всичко, а имам само 1 година за да се подготвям.. Дали е твърде малко и как по-точно става подготовката...

NikafNqkaf
07-06-2013, 06:51
Колкото и талант да имаш, ако не е развит, не ти трябва. За това разчитай на подготовката, не на таланта си. 1 година е доста време. Всъщност времето е относително, някои се готвят по 1-2 месеца и влизат, на други и 2 години не им стигат. Като за начало - започни да четеш литература - Stanislavsky, Uta Hagen, Michael Chekhov. Можеш да научиш адски много от тия книги и ще ти дадат и посока да се развиваш. След това, ако имаш говорни дефекти --> Логопед. Като ти останат 2-3 месеца за подготовка е препоръчително да се запишеш в театрална школа. С нея ще придобиеш увереност, опит (все пак ще си изпълняваш материалите пред публика и специалисти в тая област и като отидеш пред комисията няма да си спичаш) ... И даже първият път да те изгърмят - не садвай, ако наистина го искаш тва, кандидатствай до дупка. Успех!

Nika95
07-06-2013, 11:06
Ами започвай с подготовките значи, но ако имаш възможност за чужбина натам отивай, не знам аз лично от познати, които учат там, а и хора от средите знам, че доста по-голяма е възможността да те резнат без някакви връзки било то минимални.
А ако решиш за НАТФИЗ, виж какво трябва да подготвиш ии се насочи драма ли, кукли ли, режисура ли. Както споменаха по-горе не трябва да имаш говорни дефекти (френското р, диалектно говорене, неразбираемо и тн. ) не трябва да имаш задръжки, могат да те накарат да импровизираш страшни глупости, ама НЕ трябва да ти пука. Също и частта с пеенето и танцуването, могат да се развият до някаква степен, ако не ги умееш добре. И да, запиши се в някоя школа, трябва да усетиш сцената, не се знае, може да не ти хареса, трябва да пробваш преди да тръгнеш по тоя път, щото там ще е много по-напечено, професорите в такива учебни заведения са големи критикари и хора на детайлите, много лесно ще разберат, ако нямаш опит. Успех от мен!