PDA

View Full Version : Дванадесетокласници 2013/2014



Страници : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10

nyxu
07-07-2013, 23:02
Айде и ние да не останем по-назад :D

pifiella
07-07-2013, 23:09
Айде кака Ви Габи да повлече крак и всичко да Ви е на късмет,мили,бъдещи мъченици :D

MsMiracle
07-08-2013, 00:28
Малиии...треса се от сега! :D

Jaune
07-08-2013, 05:00
Запис ;д

YSMF
07-08-2013, 05:52
Запис 8-)

tinity73
07-08-2013, 11:10
Дано да са ви от полза : Ако някой реши може да ми пише на ЛС :)) Благодарение на подготовката от тях и от училище изкарах 5.99 на матурата по бг и 5.51 по английски език :)) http://prodavalnik.com/knizhki-s-testove-za-podgotovka-na-dzi-po-bel-i-kandidatstudentskite-izpiti-po-blgarski-ezik-i24126909
Успех от мен :)

xoxi
07-08-2013, 11:21
Не започвайте от лятото де, нека оставим напрежението и притесненията поне за август-септември. Сега малко почивка и презареждане на батериите! :D

nyxu
07-08-2013, 12:23
Решихте ли по какво ще ви е втората матура? :?

YSMF
07-08-2013, 13:09
История.

joannalof
07-08-2013, 13:35
Запис.
Според мен не е рано за подготовка,ако сега се отпусна и цялото ми лято ще иде.Втората за сега мисля да е математика.

nyxu
07-08-2013, 13:39
История.

Йее, не съм единствена :D Какво мислиш да учиш после и къде?
Аз мисля право в РУ, ПУ или Великотърновския. Дилема :D

YSMF
07-08-2013, 13:59
Японистика в СУ и резерва Английски+ Японски във ВТУ.

xoxi
07-08-2013, 14:05
Решихте ли по какво ще ви е втората матура? :?

Английски.

MsMiracle
07-08-2013, 16:05
По английски реших да е и аз.

granger
07-08-2013, 16:36
Успех , мили "деца" . Ах...гони ме носталгия...подготвяйте си се за матурките и няма да ви пука, не е такъв зор:)

joannalof
07-08-2013, 16:44
Някой знае ли кой месец се подава заявлението за втората ти матура?

YSMF
07-08-2013, 16:54
Май февруари, защото ни плашат със "След февруари вече всичко ще е решено и няма връщане назад'.

granger
07-08-2013, 17:22
Да,февруари се подават. Ама е хубаво преди това да си решите,щото ако чакате до февруари и тогава започнете да се подготвяне...няма да е добре.

Dagichka
07-08-2013, 17:44
с нежелание - запис :д
ох ох, да свърши практиката и почвам да се готвя по английски, че с тия 9 сменени учителя (един от който пияница, друг вече в затвора.. ;д) за тия 4 години тотално омешах нещата, а бях толкова добра до 8ми клас.. :( ;д
втората матура мисля да ми е английски или математика (ако реша да кандидатствам във ВИАС)

xoxi
07-08-2013, 18:03
Ще ходите ли на уроци или ще разчитате само на училищната подготовка и на себе си? (за английския става на въпрос)

DisappointedDreamer
07-08-2013, 18:11
Офффффф моля ви се бе 8-)

насирам се от страх. след месец почвам :(

YSMF
07-08-2013, 18:15
Аз няма да ходя на уроци по английски, ще разчитам на себе си и 5-те дяволски книги за суателф.

DisappointedDreamer
07-08-2013, 18:29
Февурари и май ме очакват общо 40 изпита. Преди това десетки 6 до 12 страницови есета. Да не говорим, че си имам отделните изпити. Изобщо не искам 21ви август да идва.

Да не говорим, че не зная КЪДЕ и с КАКВО да кандидатствам.

Намирам се в черна дупка.

И е гадно.

Тъжно.

едит: ама на бала ще се разцепя 8-)

sashinka95
07-08-2013, 18:48
Трябва да започвам да уча, а ме мързи и ми е гадно, миналата година беше ужас. Учителката ми по история ме тормозеше толкова, че сега не ми се отваря учебник.

paradosou
07-08-2013, 18:48
Решихте ли по какво ще ви е втората матура?
Биология. Ще преговарям гаструли, бластули, цикъл на Кребс, на Калвин, дихибридно кръстосване... :д
Страшно интересна материя е, като съм в настроение преглеждам и странични неща.

DisappointedDreamer
07-08-2013, 18:51
^Ужас и безумие 8-)

Jaune
07-08-2013, 19:26
Матурата ще ми е по английски.
Ще кандидатствам книгоиздаване в СУ.

KTwhipp96
07-08-2013, 22:50
Здравейтее, включвам се и аз в темата. Кога станахме 12ти клас направооо не мога да повярвам. Започвам с подготовка за TOEFL и IELTS, втората ми матура ще е по английски, но не се притеснявам много, казват, че е лесна.

MsMiracle
07-09-2013, 01:22
Ще ходите ли на уроци или ще разчитате само на училищната подготовка и на себе си? (за английския става на въпрос)

Ще ходя на уроци. Принципно тази година започвам уроците за CAE, а при все, че матурата по английски е на ниво S5-предсертификатно ниво , /само Writing-a е с повече думи/, не мисля че ще имам проблем.

Jaune
07-09-2013, 06:29
Аз на уроци няма да ходя. Ама аз все пак съм в АЕГ и си държа, че са ме научили на нещо. Някога. :D

UnkNoWn12
07-09-2013, 13:34
Здравейте, айде и аз да се включа :D Втората ми матура мисля да е по математика, иначе мн искам да кандидатствам в чужбина, по-специално Дания :D Има ли някой друг за там? :D

Chacho
07-09-2013, 13:49
"Почна се! Почна се!"
-Баба Вуна

cw3tty
07-09-2013, 13:59
Решихте ли по какво ще ви е втората матура? :?


Френски.

Zorin
07-09-2013, 16:16
Айде успех ви! Няма да се впрягате, зор е, но се преживява. А балът е най-готиното нещо евър.
Аз заминавам за Великобритания септември месец, ако има някой, който се е насочил натам за университет, да ми пише на лично, готова съм да помагам всячески. :)

onetwo12
07-10-2013, 08:34
Здравейте! Записвам се при вас :)

abi4kota
07-10-2013, 20:22
Английски ! Айде сега : '' И кой каза?'' 1, 2... :D

granger
07-10-2013, 20:24
^ Много бързаш! :D

abi4kota
07-10-2013, 21:43
Май май, накрая да няма 12, 12, 12 :D

Colouring
07-12-2013, 09:58
Запис. Втората ми матура ще е по математика. Ще се пробвам в СУ.
Лятото ми върви в спане, решаване на задачи и излизане с приятели. Нямам запланувани почивки, така че ще си е скучничко. Карай..
Не искам дори да започвам да мисля за балове. Ужас.

Баща Ти
07-12-2013, 11:02
И аз съм тука. За втората матура не знам, сигурно ще е по английски.

Ще се бутам в СУ-ФМИ, знам добре английски има не ми се ходи в друга държава.

mkio
07-12-2013, 11:15
Май съм единствената, която е избрала за втора матура философия :D Няма да ходя на частни уроци, писането ми се отдава и ще разчитам само на себе си, книги и едно помагало, което смятам да си взема скоро. Насочила към се към СУ-журналистика или българска филология. За сега повече клоня към първото. Варианти за друг университет нямам, което не е хубаво :( Но имам още време да помисля..

Баща Ти
07-12-2013, 11:21
Уроците са пълна измишльотина, за хора, които не могат да се организират сами.

YSMF
07-12-2013, 12:06
Имате ли идея кога са предварителните по английски във ВТУ? Гледах им сайта, но отдавна са ги махнали от графика.

joannalof
07-12-2013, 13:16
Започнах да чета Железния светилник,но нещо не ме грабна.Дано по-нататък стане по-интересно.

cw3tty
07-12-2013, 14:08
И аз съм тука. За втората матура не знам, сигурно ще е по английски.

Ще се бутам в СУ-ФМИ, знам добре английски има не ми се ходи в друга държава.

Тъжното е, че тук няма такава реализация + дипломата ти от тук има почти никаква стойност в сравнение с дипломата от някъде другаде. И на мен не ми се ходи ама терминал 2 ме очаква.

Випуска ми се бяха побъркали още в началото на май да запазват хотели. Убих си желанието за всякакъв бал още отсега.

YSMF
07-12-2013, 14:12
Започнах да чета Железния светилник,но нещо не ме грабна.Дано по-нататък стане по-интересно.
И при мен така, насила я чета. Точно обратното е с "Песен за огън и лед", при които имам забележителен прогрес - за седмица и нещо вече съм на 4-та книга.

Colouring
07-12-2013, 16:02
"Железният светилник" съм я чела, но сега ще я препрочета, защото не помня много. Помня само, че ми беше харесала. Мъките ми ще са свързани с "Тютюн".

granger
07-12-2013, 16:18
Тютюн на мен ми беше доста приятен,ако ви е толкова зор , гледайте филма , но нищо не може да се сравни с книгата. Като минете първите 100 става доооста по-приятна. Има над какво да се разсъждава, настрана от политиката, ами отношенията между персонажите. Много дълбоки и интересни са,ако наистина си си поставил за цел да вникнеш в материала.

А Светилникът и като цяло четирилогията си заслужават!

Ivaaaaa
07-12-2013, 16:26
брей, много хора на матура по АЕ, всъщност и аз се замислям над това, за да не ми бърка другите оценки 8-),
иначе може и История да е ама нз, нз
как не искам да съм 12-ти клас, а преди колко много исках да свърша, тва ше е най-гадната година,
дори не знам какво да кандидатствам, за да почвам да се подготвям
мъка, мъъка

SpiritInBlack
07-12-2013, 16:58
Тъжното е, че тук няма такава реализация + дипломата ти от тук има почти никаква стойност в сравнение с дипломата от някъде другаде. И на мен не ми се ходи ама терминал 2 ме очаква.

Випуска ми се бяха побъркали още в началото на май да запазват хотели. Убих си желанието за всякакъв бал още отсега.

Ще е хубаво ако терминал 1 не те очаква.

Айде 94 наборките , искам тема за снимки от баловете с рокли и без !

granger
07-12-2013, 16:59
То има,бе, къде гледаш!Тя е козметикО.

Баща Ти
07-12-2013, 18:45
Тъжното е, че тук няма такава реализация + дипломата ти от тук има почти никаква стойност в сравнение с дипломата от някъде другаде. И на мен не ми се ходи ама терминал 2 ме очаква.

Випуска ми се бяха побъркали още в началото на май да запазват хотели. Убих си желанието за всякакъв бал още отсега.

Грънци. Няма реализация, защото няма кой да създава бизнес, всичките очаквате да ви се дава работа наготово. Аз искам да си развивам собствени идеи, не е нужно да чакам някой, който да се смили и да ми даде бачкане.

Баща Ти
07-12-2013, 18:46
"Железният светилник" съм я чела, но сега ще я препрочета, защото не помня много. Помня само, че ми беше харесала. Мъките ми ще са свързани с "Тютюн".

Книгата е много хубава или нямаш литературната култура, за да я разбереш, или не вникваш в нея.

cw3tty
07-12-2013, 21:23
Грънци. Няма реализация, защото няма кой да създава бизнес, всичките очаквате да ви се дава работа наготово. Аз искам да си развивам собствени идеи, не е нужно да чакам някой, който да се смили и да ми даде бачкане.

за да започнеш нещо свое са много труд и инвестиции, иначе лошо няма
аз мислех със специализацията си да се върна тук, защото е нещо ново и нетипично за България, ама много пари ми трябват


"Тютюн" тъкмо го почнах, на мен засега ми харесва и хич не ми изглежда толкова тежка, колкото я описват всички, ама ще видим, още съм в началото

KTwhipp96
07-12-2013, 21:38
И аз започнах Тютюн, харесва ми. Въпросче: Някой от вас мисли ли да пише есе на матурата, защото аз се чудя, по-ми се отдава да пиша есета, но пък казват, че доста по- трудно се изкарва пълно 6 на есе отколкото на интерпретативно.

Баща Ти
07-12-2013, 21:39
То всички като си тръгнат, няма да има кой да го прави тоя бизнес.

Баща Ти
07-12-2013, 21:39
И аз започнах Тютюн, харесва ми. Въпросче: Някой от вас мисли ли да пише есе на матурата, защото аз се чудя, по-ми се отдава да пиша есета, но пък казват, че доста по- трудно се изкарва пълно 6 на есе отколкото на интерпретативно.

Зависи от темата. Аз обаче предпочитам есето.

cw3tty
07-12-2013, 21:45
То всички като си тръгнат, няма да има кой да го прави тоя бизнес.
и това е така :)

иначе и аз съм чувала, че оценките на есето са по-слаби и мен ме посъветваха да пиша интерпретативното

Colouring
07-12-2013, 21:46
Книгата е много хубава или нямаш литературната култура, за да я разбереш, или не вникваш в нея.

Благодаря ти, че ме нахрани така прибързано и незаслужено. :)
Не съм я почнала още. Не знам как ще ми върви, предполагам просто.

Баща Ти
07-13-2013, 00:13
Благодаря ти, че ме нахрани така прибързано и незаслужено. :)
Не съм я почнала още. Не знам как ще ми върви, предполагам просто.

#извинявамсебе

ParadOx
07-13-2013, 05:17
Не искам дори да започвам да мисля за балове. Ужас.

Не бой се, и аз така си мислих, но всичко ми се нареди буквално за 2 седмици и то още през декември- и рокля, и обувки, и чантичка, всичко беше на 6 8-) Искам пак бал! :(

Баща Ти
07-13-2013, 09:57
Братовчедката се занимава с танци и всички рокли дето ги е ползвала си ги е правила тя.
Сподели ми, че за бала отсега е почнала да я прави, понеже имало разни мъниста по цялата рокля и всяко едно се зашивало на ръка.

Тия балове - месеци подготовка, за да се напиеш един ден като свиня.

paci
07-13-2013, 11:04
Запис и от мен :) Не мога да повярвам колко бързо мина времето :( Смятам втората ми матура да е по биология. Въпрос: Какво е това Песен за огън и лед /ако не се лъжа,така се казваше/?

granger
07-13-2013, 11:14
:lol: Така се нарича поредицата книги : "Играна тронове" , "Сблъсък на Крале" и тн, и тн.

Colouring
07-13-2013, 11:23
Изобщо не ми пука за бала. Искам да си намеря хубава рокля на прилична цена, която мога да слагам и по друг повод след това. Никакви роднини по 100 парчета в ресторант, никакви скъпи коли и т.н Ще си мисля за изпити и матури на първо място, другото не ме интересува.

paci
07-13-2013, 11:37
:lol: Така се нарича поредицата книги : "Играна тронове" , "Сблъсък на Крале" и тн, и тн.
Благодаря за отговора,но никога не съм го чувала,а и не смятам,че е кой знае колко смешно

Jaune
07-13-2013, 11:56
Изобщо не ми пука за бала. Искам да си намеря хубава рокля на прилична цена, която мога да слагам и по друг повод след това. Никакви роднини по 100 парчета в ресторант, никакви скъпи коли и т.н Ще си мисля за изпити и матури на първо място, другото не ме интересува.

;-) Именно. Аз ще каня 10-15 човека на кръст...

YSMF
07-13-2013, 13:18
Аз не знам какво още искам като рокля, само за цвета съм сигурна. Аз искам малко гости, а да ми се домъкнат 200 братовчеди от цяла България, Чехия и т.н., с които съм се виждала 1 път в годината или пък никога. Глупаво е да каниш невероятно количество хора от фалшива любезност само, защото имате роднинска връзка.
Едва ли ще са повече от 8 човека.

tonssy
07-13-2013, 13:27
Записвам се и аз в темата 8-)

Втората матура ще ми е по английски.
На уроци не ходя. Няма и да тръгна.

Баща Ти
07-13-2013, 14:54
Аз също няма да организирам ресторант, просто защото имам малко останали роднини. Костюмът, мисля, да го взема малко преди самия бал и без това цяла година ще качвам кила :D

Dagichka
07-13-2013, 19:50
^ и аз за бала не искам никви помпозни събирания, ресторанти, коли и тн
даже се дразня, че разните съседи-клюкари нон стоп ме питат станах ли 12ти клас и кога ще ми е бала, ич не искам да съм атракцията на блока -.-
и рокля не знам каква искам, все ми е тая стига да не е скъпа. без това никога не съм имала официална рокля, така че сто на сто ще се чувствам странно в нея :Д
скоро почвам Тютюн :3 литературата не ме притеснява, ама всички останали предмети и 14 проекта дето ме чакат уф.. ;д

SuNsEt
07-13-2013, 20:11
Грънци. Няма реализация, защото няма кой да създава бизнес, всичките очаквате да ви се дава работа наготово. Аз искам да си развивам собствени идеи, не е нужно да чакам някой, който да се смили и да ми даде бачкане.

Абсолютно си прав. На същото мнение съм. За съжаление на повечето млади хора умът им е промит от родителски мисли за чужбина и колко е хубава тя.
Всъщност никой родител не иска да прати детето си на 'майната си' ,за да стане човек. Факт е ,че всеки иска най -доброто за детето си , но въпросът е на друго място. Всичко зависи от нагласа и бърза мисъл, упоритост. България е трудно място за пробиване,но направиш ли го веднъж , много пътища ще ти се разкрият. Освен това не виждам смисъла да се бъхтиш и да слугуваш(образно казано) на чужда държава за едните пари за преживяване. Какво правят повечето българи,когато отидат да следват в чужбина и нямат нужните доходи от семейството? Теглят студентски заем,който изплащат супер много време.Още по - тъжното е че много българи си мислят,че могат да пробият истински в чужда страна. Да, всеки може да се развие и да работи в чужбина,но до едно определено ниво. Всеки уважаващ се чуждестранен националист-работодател би наел свой , от колкото чужденец за по- високата длъжност. И всъщност е така във всяка една държава,която се развива както трябва.Това не значи,че пак не можеш да си добре в чужбина и да живееш нормално , но много хора основават мнението си за работа и живот в друга страна чрез фантазии и разни истории,разказвани от човек на човек, как еди си кой си намерил еди си каква добра работа...
А през това време в България се вдигат протести, чакайки мислещите и работливите,честни хора да започнат управление на държавата.Да , ама не. Защото все повече старателни и здравомислещи хора заминават за чужбина, твърдейки,че техният труд не се уважава в собствената им страна. Ами това е един затворен кръг,от който никога няма да излезем,ако всички не си помогнем взаимно.
ТА... със сигурност знам,че ще уча в България.Искам да живея и да работя тук. Не изключвам възможността да направя магистратура в чужбина, но след това предпочитам да се върна обратно в страната си и да покажа нещо различно.Защото всички се нуждаем от свежа работна ръка ....


Колкото до сегашните дванадесетокласници:
Успех! През годината ще си смените мнението 100 пъти- какво искате да учите, къде,кога етц . Сега сте сигурни в едно,но след време нещата започват да се попроменят. През цялото време ще се чудите дали ще успеете. Не го мислете! Учете здраво и упорито,накрая няма да повярвате колко добри резултати ще изкарате.Но със сигурност трябва да ви кажа,че ще има голяма разлика между знанията ви в началото-зимата-и вече преди самата матура/приемен изпит . Ще видите в себе си както една градация, така и как ученическите години наистина си отиват. Тъжно е , но всеки минава през този период.
Не пропилявайте последната си година и направете така ,че самите вие да се гордеете със себе си ! :)

Jaune
07-13-2013, 21:16
Thanks for that. Имах нужда от това окуражение, и аз съм на същото мнение за реализацията и се радвам да чуя, че има такива хора все още...

dqvolcheto9
07-13-2013, 22:36
Запис и аз! Аз прочетох ''Желязният светилник'' (доста приятна книжка е ) и скоро почвам ''Тютюн''. Иначе втората ми матура ще е география Като знам какви приготовления и истории за един ден ще бъдат никак не се мисли..Най-важни са ми матурите ,пък другото лесно ще се измисли.

xoxi
07-14-2013, 00:40
Нас от миналата година ни започнаха с пробни матури, отделно вече, че и в нас си решавах тестове и матури от предишни години. Имам чувството, че я преживях вече тази емоция и цялото напрежение.
За бал въобще не мисля, даже не знам дали и ще стигна до него. Това ми е последна грижа.

Вече преполових списъка с книги. Останаха ми две тухлички да прочета и съм готова. Реших, че поне последната година мога да се постарая да изчета всичко.

asp1r1n94
07-14-2013, 12:06
Аз също няма да организирам ресторант, просто защото имам малко останали роднини. Костюмът, мисля, да го взема малко преди самия бал и без това цяла година ще качвам кила :D

Завърти се към средата на февруари в Andrews, около месец преди да излезе новата колекция, старата и правят огромни намаления ;)

Баща Ти
07-14-2013, 12:51
Andrews са готини, доста приятели имат неща от там, аз също. Цените са добри.

MnnLUSSY
07-15-2013, 22:03
Запис 8-)

И аз мисля матурата да ми е по история :) Ти как ще се подготвяш ?

YSMF
07-16-2013, 03:11
И аз мисля матурата да ми е по история :) Ти как ще се подготвяш ?
Четене на учебници, не само този, който в момента имам, но и по - стари. Има един черен от '93 - за него казват, че е много добър, но го намирам само в антикварни книжарници. Четене на готови теми, чета си и моите разработки, които съм писала в клас. Мисля си какво може да се редактира по тях, за да станат по - добри. Решавам пробни матури, тестовете, които са ми в учебника, изобщо всичко, до което мога да се добера.

Баща Ти
07-16-2013, 08:51
Госпожата ми по история каза, че трябва да си луд да се явиш на матура по история :O

NJ
07-16-2013, 08:53
tonssy как смяташ да се подготвяш за матурата по АЕ , аз мисля да зема да чета някоя книга, граматиката на кърфи нещо др?

granger
07-16-2013, 10:18
Матурата по история не е чак болка за умиране, ако си бил постоянен през годините, а не да седнеш и за няколко месеца да решиш,че ще научиш всичко. Няма как да стане,ако нямаш стари знания,върху ,които само да градиш - нищо няма да направиш. Има и много подвеждащи въпроси, има и такива,които въобще не ги бях чувала. Плюс това темата или ще ви закопае жестоко или както тазгодишната ще е супер айляшка.
И без да се готвя за нея лично аз изкарвах над 5и50 , като не съм си дала всички точки от темата.Просто трябва постоянство, не от днес за утре. Специално при история и географията е така.

kosder
07-16-2013, 10:26
Който иска да кандидаства Право му препоръчвам да избягва матура по История.

YSMF
07-16-2013, 14:54
Госпожата ми по история каза, че трябва да си луд да се явиш на матура по история :O
Поне засега 10 човека от класа ще се явяват. 8-)

MnnLUSSY
07-16-2013, 15:35
Който иска да кандидаства Право му препоръчвам да избягва матура по История.

Защо ? аз мисля да кандидатствам право в Софийския, но четох че там не може да се кандидатства с матура за тази специалност, а има друг изпит, даже май два - един по история и друг по литература, за да влезеш.

Ivaaaaa
07-16-2013, 15:41
Госпожата ми по история каза, че трябва да си луд да се явиш на матура по история :O

мдааа и аз исках, но ме разубедиха май
всички казват, че матурата по История е най-трудна
понеже не съм запозната и да си питам 8-) някой ще държи ли матура по тези предмети, които са ни от 9-ти клас (Психология, Етика, Философия и Свят и личност) и всички ли предмети включва матурата, щото май само това ми е алтернативата? 8-)

granger
07-16-2013, 15:43
Защо ? аз мисля да кандидатствам право в Софийския, но четох че там не може да се кандидатства с матура за тази специалност, а има друг изпит, даже май два - един по история и друг по литература, за да влезеш.
Защото ти трябва оценката от дипломата по история , а е хубаво да не си я разваляш с матурата. Защото ,ако хипотетично ти е 6.00 в дипломата и 4и80 да кажем от матурата, няма да ти толкова висока и ти пада бала. Иначе е хубаво да си се готвиш за изпита по история отсега,защото хич не е лек.

granger
07-16-2013, 15:44
мдааа и аз исках, но ме разубедиха май
всички казват, че матурата по История е най-трудна
понеже не съм запозната и да си питам 8-) някой ще държи ли матура по тези предмети, които са ни от 9-ти клас (Психология, Етика, Философия и Свят и личност) и всички ли предмети включва матурата, щото май само това ми е алтернативата? 8-)

Матура има философски цикъл,ама далеч не е толкова лесна, колкото си мислиш. Ако те бива в тия научки,ама наистина,не просто да точиш локуми, а да знаеш автори, философи, четеш на тая тема, едва ли ще ти е толкова трудно.

Ivaaaaa
07-16-2013, 15:47
най-добре съм от класа по тези предмети, ама знам ли
не съм запозната изобщо
философски цикъл, демек? 8-)

Chacho
07-16-2013, 15:49
най-добре съм от класа по тези предмети, ама знам ли
не съм запозната изобщо
философски цикъл, демек? 8-)

Психология, етика и право, свят и личност, философия, блаблаблаб

Ivaaaaa
07-16-2013, 15:52
психологията не ми е много приятна, а за свят и личност все още не знам как ще е..идеалкаа

оффф това ще е най-гадната година

xoxi
07-16-2013, 15:56
Ива, защо да е най-гадната година?
Предметите ще са по-малко, последна година е, ще си наблягаме на това, което най-много ни харесва. А пък и учителите ще са по-милостиви. :D От нас се иска само да си седнем на задниците и да учим.

MnnLUSSY
07-16-2013, 16:05
А някой има ли информация за кандидат-студентските изпити по история и литература в Софийския?

fUcKsMiLe
07-16-2013, 17:17
Запис.
И аз ще съм с втора матура по английски език.

granger
07-16-2013, 17:34
А някой има ли информация за кандидат-студентските изпити по история и литература в Софийския?

Кво ти трябва?

ParadOx
07-16-2013, 18:05
Ива, защо да е най-гадната година?
Предметите ще са по-малко, последна година е, ще си наблягаме на това, което най-много ни харесва. А пък и учителите ще са по-милостиви. :D От нас се иска само да си седнем на задниците и да учим.

Предметите ще са по-малко Да, но натягането е по-голямо

А пък и учителите ще са по-милостиви. Вярвай си 8-)

Иначе много ясно, че не е най-гадната година, но трябва да си дадете зор
И ние си мислихме, че учителите ще пишат оценките по-лесно, но е точно обратното

:-|

ЕДИТ: Забравих да кажа мн важно нещо. Не мислете, че в 12ти клас може да не ходите на у-ще, защото точно поради тая причина 5 човека от моя клас ги преместиха на самостоятелна последните месеци. Да, прозвучах като майка ми, но това наистина е важно да се знае! :D

Баща Ти
07-16-2013, 18:06
най-добре съм от класа по тези предмети, ама знам ли
не съм запозната изобщо
философски цикъл, демек? 8-)

А искаш ли да зарежеш матурата и да правим любов цял ден? :)

Яви се на нещо, с което НЯМА да кандидатстваш?

Баща Ти
07-16-2013, 18:12
А пък и учителите ще са по-милостиви.


В моето училище е така.
Примерно математиката - отначало е тежко, но в 11 и 12 клас такъв ни е преподавателя, че щом няма да кандидатстваш с математика имаш 4 за годината при всички положения. С малко старание отиваш на 5. :) Отсъствия не пише, домашни не дава, тези които искат да се явяват на математика просто седят в часовете и той ги подготвя.

По английски въобще не пишат отсъствия, от миналата година всички имаме само шестици.
По Литература (БЕЛ) госпожата ни е много печена, в часовете постоянно обсъждаме произведенията и ни подготвя доста добре за матурата.
По ЧЕ сме няколко смесени класа, но никой няма оплаквания. По физкултура е лежерно. За Свят и личност знам, че за цялата година имаш някакъв проект и на него ти пишат 6.

Много зависи на какви учители ще попаднеш, не е вярно, че навсякъде са много лоши или много добри.

joannalof
07-16-2013, 18:32
Ох, този Железен светилник много ми харесва :D Вече съм на 4тата част и става още по-интереснооо :))

В нашето училище в 12кл се присъства задължително,защото винаги пишат отсъствия и дори оставят на изпит.И учителите стават по-заядвили,защото това е последния им шанс да ти вгорчат живота.

MnnLUSSY
07-16-2013, 20:18
Кво ти трябва?

Ами информация за самия изпит, от къде ще е най-добре да се подготвя, какъв точно е изпита и т.н. Общо взето всякаква информация ще ми е от полза :)

xoxi
07-16-2013, 20:51
А пък и учителите ще са по-милостиви. Вярвай си 8-)

Вярвам си.
Всеки учител вече ни каза какви са му изискванията за 12 клас. Тази по математика каза, че тези, на които няма да им трябва този предмет, ще ги освободи още в началото на календарната година.
Повечето казаха, че и отсъствия няма да пишат, стига да си изкараш нужните оценки още в началото. Първите 3-4 месеца ако се скъсаме от учене, останалото време ще сме свободни да си учим само по предметите, които ще ни трябват за в бъдеще.
Като цяло съм спокойна и сигурна в себе си. Въобще не ме тормозят мисли за учебната година и матурите.

granger
07-16-2013, 20:59
Ами информация за самия изпит, от къде ще е най-добре да се подготвя, какъв точно е изпита и т.н. Общо взето всякаква информация ще ми е от полза :)

В сайта им има информация какво като материал съдържа изпита. http://www.uni-sofia.bg/index.php/bul/priem/priem_za_obrazovatelno_kvalifikacionna_stepen_baka lav_r_i_magist_r_sled_sredno_obrazovanie/kandidatstudentska_kampaniya_2013/programi_za_izpiti/istoriya_na_b_lgariya

Аз не съм се подготвяла отделном за няколко дни седнах и си изчетох учебника по история за 11 клас и изкарах 5и13. Но е хубаво ,ако историята ти харесва и се интересуваш. Имаш стари знания над ,които да надграждаш, а не да започнеш от дъното. Ако започваш от нулата повярвай ми ще ти е много трудно.

http://www.uni-sofia.bg/index.php/bul/priem/priem_za_obrazovatelno_kvalifikacionna_stepen_baka lav_r_i_magist_r_sled_sredno_obrazovanie/kandidatstudentska_kampaniya_2013/programi_za_izpiti/b_lgarski_ezik_i_literatura

Има кандидатстудентски курсове, за които също пише на сайта.
Изпитът по история се състои в 4 часа. Пишеш тема, колкто душа ти сака, докато ти стигне времето. Хубаво е да знаеш как да си структурираш темата. Увод - изложение, доказателства, заключение. Да можеш ,освен да излагаш факти, и да ги тълкуваш. Да можеш да правиш причинноследствена връзка и да анализираш действията на владетеля да речем.

anonymous708973
07-16-2013, 21:00
Ива, защо да е най-гадната година?
Предметите ще са по-малко, последна година е, ще си наблягаме на това, което най-много ни харесва. А пък и учителите ще са по-милостиви. :D От нас се иска само да си седнем на задниците и да учим.

Хахаха, добре :д
Наивното то.

Всеки те ръчка, сякаш неговият предмет е най-важен. И накрая като ти зашият петиците, има да се чудиш откъде ти е дошло.

granger
07-16-2013, 21:04
При нас пък не беше така. Всички бяха много разбрани, опитваха се всячески да ни помагат , с каквото могат. Под помощ няма предвид подарък на оценки,ами ако трябва да те изпитат някой час ,за да си оправиш оценка те изкарват от спорт примерно, или нещо от сорта. Хах. при нас беше леко, отсъствията бяха затегнати,но като цяло не ни юркаха толкова,колкото в 11 клас. А там си беше с клизма. Подготвяха си ни , 12 клас, с пробни матури и преговор на материал,но не са ни натискали, че да ни откажат. Явно си е и до преподаватели.

pifiella
07-16-2013, 21:07
При мен си беше яко учене само първия срок,после си четяхме за кандидатстването и така.

ParadOx
07-16-2013, 21:08
Тази по математика каза, че тези, на които няма да им трябва този предмет, ще ги освободи още в началото на календарната година.
Повечето казаха, че и отсъствия няма да пишат, стига да си изкараш нужните оценки още в началото

Извинявам се, че съм учила в сериозно училище, в което се държи да се спазват правилата :?


Иначе няма и защо да се притеснявате за матурите. Особено тази по БЕЛ. Keep calm и си изкарайте яко последната ваканция.
Не искам да давам лош пример и хич не се гордея с това, но изкарах над 5.50 на матурата, а около 20 матуритетни произведения не съм ги чела

xoxi
07-16-2013, 22:04
Никакви правила не се нарушават. Не виждам абсолютно нищо НЕсериозно в това, че преподавателите не искат да ни натоварват излишно и да ни подлагат под излишно напрежение. Ако спокойната обстановка в клас и помагането на учениците са знак за несериозно отношение, тогава всеки учил в сериозно училище е извинен.

Ivaaaaa
07-17-2013, 07:39
Яви се на нещо, с което НЯМА да кандидатстваш?

точно затова започнах да се колебая между философския цикъл и АЕ


А искаш ли да зарежеш матурата и да правим любов цял ден? :)


и ръката ти да остане на сухо?


иначе и ние сме такова училище, в което много се държи най-вече на отсъствията и като нищо можеш да минеш на самостоятелна, ако прекаляваш, а и при нас много се учи, поне нас тази година не ни караха да носим униформите 8-)
иначе толкова години бяхме навлечени..ужс

Баща Ти
07-17-2013, 08:14
точно затова започнах да се колебая между философския цикъл и АЕ
и ръката ти да остане на сухо?


Действай с Английския.

Ivaaaaa
07-17-2013, 08:27
we'll see 8-)

изчетохте ли вече книжките?
аз чета такива, които не са задължителни 8-)

Colouring
07-17-2013, 10:29
И аз така. Паралелно с "Железният светилник" ми вървят още две, комбинацията е странна, но все пак приятна. :Д

MnnLUSSY
07-17-2013, 11:54
Благодаря ти много :) а тестови въпроси няма, само тема за 4 часа? А изпита по литература пак ли е само тема или има и друго?

Баща Ти
07-17-2013, 12:32
„Железният светилник“, „Преспанските камбани“, „Илинден“ и „Гласовете ви чувам“ съм ги чел още миналата година. Друго не знам какво има да се чете.

ParadOx
07-17-2013, 13:26
започнах да се колебая между философския цикъл и АЕ

Не, недей да записваш философия, освен ако не си супер наясно с материала.
Половината ми фр записаха фил. цикъл с идеята, че е най-лесната матура и оценките им хич не са добри.

Ако си го знаеш английския, отиди на матура и се надявай да няма теми от рода на "бук ли искаш да си или елха" 8-)

granger
07-17-2013, 17:47
Благодаря ти много :) а тестови въпроси няма, само тема за 4 часа? А изпита по литература пак ли е само тема или има и друго?

Пише си :Вид на изпита
Всеки от кандидат -студентите избира и работи по една от следните изпитни задачи:

Изпитна задача 1
Създаване на самостоятелен аргументативен текст по проблем, поставен чрез творчеството на конкретен автор от българската литература. Проблемът е предварително зададен във формулировката на задачата.
Пример: "История и избор в романа "Тютюн" от Димитър Димов"

Изпитна задача 2
Създаване на самостоятелен аргументативен текст в избрана от кандидат-студента жанрова форма, в който да се интерпретира проблематика, зададена чрез цитати от включените в изпитната програма литературни произведения. Проблемът трябва да бъде изведен и формулиран от кандидат-студента.

Не нямаш тестови по история. И по БЕЛ , и по История - 4 часа тема.

DisappointedDreamer
07-17-2013, 17:56
Някой за Шотландия? :D

xoxi
07-17-2013, 19:02
Някой за Шотландия? :D

Аз го обмислях този вариант и още не съм се съвсем отказала.

ShadyGirl07
07-17-2013, 19:25
Бройте и мен, решила съм втората матура да ми е математика, но съм много зле там.Искам да запиша ИТ специалист в НБУ или УНСС затова и искам математика за втора матура, но ми трябват частни и дори и с тях не съм сигурна,че ще се справя.

Баща Ти
07-17-2013, 19:31
ИТ в УНСС???!

ShadyGirl07
07-17-2013, 19:45
Да и аз се учудих доста, гледах презентация от известен професор мисля,че беше и беше казал, че най-добрите университети за ит специалисти са ФМИ,НБУ И УНСС. Не знам до колко е вярно и мен ме съмнява там да има такава специалност.

OoVasKoO
07-17-2013, 19:46
Бройте и мен, решила съм втората матура да ми е математика, но съм много зле там.Искам да запиша ИТ специалист в НБУ или УНСС затова и искам математика за втора матура, но ми трябват частни и дори и с тях не съм сигурна,че ще се справя.
lol и аз ще съм с математика. Успех. :)

Баща Ти
07-17-2013, 19:47
Да и аз се учудих доста, гледах презентация от известен професор мисля,че беше и беше казал, че най-добрите университети за ит специалисти са ФМИ,НБУ И УНСС. Не знам до колко е вярно и мен ме съмнява там да има такава специалност.

Грешно си разбрала, дай да я видя тая презентация. Най-добрите места са ТУ и ФМИ, зависи какво точно искаш.

На теб какво ти се учи?

ShadyGirl07
07-17-2013, 19:48
lol и аз ще съм с математика. Успех. :)

Благодаря, ще ми е нужен доста. Успех и на тебе дано се справим.

ShadyGirl07
07-17-2013, 19:51
Грешно си разбрала, дай да я видя тая презентация. Най-добрите места са ТУ и ФМИ, зависи какво точно искаш.

На теб какво ти се учи?
Искам да е нещо свързано с компютри, но да не изисква математика :Д .. знам,че няма такова затова и искам някак си да я науча поне малко.А за презентацията ето я http://www.slideshare.net/nakov/ss-7890508

Баща Ти
07-17-2013, 19:54
Искам да е нещо свързано с компютри, но да не изисква математика :Д .. знам,че няма такова затова и искам някак си да я науча поне малко.А за презентацията ето я http://www.slideshare.net/nakov/ss-7890508

Супер, мила, готини неща искаш, ама какво точно? "Свързано с компютри" може да значи неща - графичен дизайн, уеб сайтове, програмиране, мрежи, криптиране, комуникация и прочие и прочие?

Вече е различно и нивото математика, което ти трябва.

ShadyGirl07
07-17-2013, 19:59
Не се уточних извинявам се. Мислих да е нещо от рода на разработка на уеб сайтове или поддръжка на софтуер.

Dagichka
07-17-2013, 20:14
^ ох като ви чета писаниците и лееко завиждам :Д
аз знам какво ме чака другата година - 7 проекта първия срок, още 7 втория + изпит за проф. квалификация теория и практика. направо грр
сега чета "Тютюн", в началото ми грабна вниманието, харесва ми как е написана, ама сега към средата, с всички тези подробности за работата с тютюна и тн. малко ми доскучават и изпускам нещата ;д пък и я чета на компа и очите ми станаха на нищо вече
DD, аз започнах да си мисля за Шотландия, бффто и тя се гласи натам да ходи, че техните без това си живеят там в Glasgow. тя хубаво там ще отиде при тях, ама мен ако ме приемат наще като нямат пари да ми пращат секи месец за живот кво ще правя не знам ;д
въобще какво ви е мнението за висше в Европа? макар в някои държави да е безплатно, пари за жилище, храна, транспорт откъде?

ShadyGirl07
07-17-2013, 20:27
^ странно, аз ако бях на твое място не бих завиждала, ти си имаш дадена цел и знаеш, че ще стане а аз имам просто една идея която няма да се получи лесно :/ За чужбина да обмисляла съм го, защото майка ми работи в Англия, но не знам изобщо не съм запозната с приемните изпити и тн.

DisappointedDreamer
07-18-2013, 05:53
въобще какво ви е мнението за висше в Европа? макар в някои държави да е безплатно, пари за жилище, храна, транспорт откъде?

Еми аз си живея и уча в Стокхолм, Швеция, така че смятай :Д За парите не ми е проблем, мойте ще припокрият едно 90%. Останалото аз ще си плащам с работа или студентски заеми.

С какво сте се насочили там и в кои градове?

Баща Ти
07-18-2013, 07:49
Не се уточних извинявам се. Мислих да е нещо от рода на разработка на уеб сайтове или поддръжка на софтуер.

Надявам се линкът да е точен: http://ecatalog.nbu.bg/default.asp?V_Year=2013&PageShow=programpresent&P_Menu=generalinfo&Fac_ID=3&M_PHD=&P_ID=1966&TabIndex=1&P_Name=%CC%F3%EB%F2%E8%EC%E5%E4%E8%FF%20%E8%20%EA% EE%EC%EF%FE%F2%FA%F0%ED%E0%20%E3%F0%E0%F4%E8%EA%E0 %20-%20%E1%E0%EA%E0%EB%E0%E2%FA%F0%F1%EA%E0%20%EF%F0%E E%E3%F0%E0%EC%E0

Dagichka
07-18-2013, 08:50
Еми аз си живея и уча в Стокхолм, Швеция, така че смятай :Д За парите не ми е проблем, мойте ще припокрият едно 90%. Останалото аз ще си плащам с работа или студентски заеми.

С какво сте се насочили там и в кои градове?
оо ти си имаш стаж вече и ще се оправиш значи ;д аз засега признавам малко лежерно се отнасям, това което съм проучила е University of Strathclyde (Шотландия), HAMK (Финландия) и още 2-3 дето не им помня имената :Д засега под лек натиск от наще мисля да си продължа инженерните специалности, че сестра ми която скоро завърши психология в САЩ сега не може да си намери работа и най-вероятно ще се връща в Бг и е пълно мазало..

DisappointedDreamer
07-18-2013, 09:04
:Д е, половината ми живот съм прекарала зад БГ граница

иначе, strathclyde и аз го гледах; но нямаше това, което аз търсех. не и точното, де. има politics, а аз искам international relations with law.

На strathclyde ми харесва, че сумите са по-ниски, а и като оценка ми трябва само 34 точки от 45 (говоря за IB)

в кой университет е учила сестра ти?

Colouring
07-18-2013, 09:44
ShadyGirl07, тази презентация е направо абсурдна. Мда.. на някакъв "професор". :Д
Ако не ти върви поне малко математиката е много лошо. Никой не ти иска да си мастър, ама не може и да си пълен гьон. Изборът ти да си в УНСС специално за
Мислих да е нещо от рода на разработка на уеб сайтове или поддръжка на софтуер. също ми се вижда доста странен.

ShadyGirl07
07-18-2013, 12:00
Първо за УНСС се разбрахме, че е моя грешка бях погледнала презентацията и се заблудих.Второ за математика мислиш ли, че не знам че е така, запозната съм с тези неща и знам за какво става на въпрос и до какво ниво трябва да я знам тъй като учих една година във доста известно училище по компютърни техники и системи, но поради здравословни причини се преместих да уча в друго училище.И въпреки всичко това имам някаква надежда да продължа да уча това което ме влече,мислила съм и за други специалности разбира се, но нали знаеш искаш след време да работиш нещо което ще ти е интересно и което обичаш, а не просто нещо с което ще изкарваш много пари.

Баща Ти
07-18-2013, 12:11
Виж линка дето съм ти дал.

Dagichka
07-18-2013, 12:24
^ DD, сестра ми завърши Bowdoin (уж 5-6ти в класацията за топ 100 liberalarts и бла бла)
не знам заради сложнотиите с визите или какво, ама вече от 3 почти сигурни позиции, за които кандидатства (казаха и, че е топ кандидат, много я харесват и тн глупости) мекиичко я отрязаха, а ОПТ-то и изтича края на тоя месец..
а в Швеция да препоръчаш някой университет? ;д
мен доста ме влекат скандинавските страни, само че с това време и липса на слънце само не знам как бих издържала ;д

ShadyGirl07
07-18-2013, 12:28
Виж линка дето съм ти дал.

Видях го, хареса ми като цяло.А само да попитам рисуването на каква степен е? Смисъл трябва ли да умееш да рисуваш много добре или може просто с основни познания ?

Баща Ти
07-18-2013, 12:29
^ DD, сестра ми завърши Bowdoin (уж 5-6ти в класацията за топ 100 liberalarts и бла бла)
не знам заради сложнотиите с визите или какво, ама вече от 3 почти сигурни позиции, за които кандидатства (казаха и, че е топ кандидат, много я харесват и тн глупости) мекиичко я отрязаха, а ОПТ-то и изтича края на тоя месец..


Аз да ти разказвам ли по-фрапантни истории? За Българи в чужбина, които за да успеят, са пуснали стотици CVта.

Баща Ти
07-18-2013, 12:36
Видях го, хареса ми като цяло.А само да попитам рисуването на каква степен е? Смисъл трябва ли да умееш да рисуваш много добре или може просто с основни познания ?

Не съм сигурен, по-базови неща са, не се иска да рисуваш много добре. Виж и условията за прием.

ShadyGirl07
07-18-2013, 12:46
Не съм сигурен, по-базови неща са, не се иска да рисуваш много добре. Виж и условията за прием.

Видях ги и тях, с ТОП теста мисля, че ще се справя ако започна от сега да наблягам на него.Хубавото е, че не искат матура по математика и обмислям и да не ми е математика, а нещо по което ще изкарам по-добра оценка.

DisappointedDreamer
07-18-2013, 16:26
^ DD, сестра ми завърши Bowdoin (уж 5-6ти в класацията за топ 100 liberalarts и бла бла)
не знам заради сложнотиите с визите или какво, ама вече от 3 почти сигурни позиции, за които кандидатства (казаха и, че е топ кандидат, много я харесват и тн глупости) мекиичко я отрязаха, а ОПТ-то и изтича края на тоя месец..
а в Швеция да препоръчаш някой университет? ;д
мен доста ме влекат скандинавските страни, само че с това време и липса на слънце само не знам как бих издържала ;д

Ох, горката :/ много е лошо това.

Иначе, в Швеция с какво? Kungliga Tekniska (кралския технически) за информатика и други науки, препоръчвам. И той е топ университет. Иначе, нз. Аз не съм се интересувала за Швеция.

А с липсата на слънце се свиква :Д

Chacho
07-18-2013, 18:10
Лол, имам колега програмист, завършил УНСС с няква информатика. Кълне изгубените години.

ShadyGirl07, защо изобщо ти е да учиш? По-добре прочети малко уроци, почни сама да се упражняваш в къщи, направи няколко сайта, изгради си портфолио и кандидатствай за работа. В университета само ще те спънат. Заслужава си кажи-речи само математиката във ВУЗът.

BumpyRide
07-18-2013, 19:53
Ох,ох,ох... Записвам се в тая тема и само дето не са ми потекли сълзи от очите! Не искам...не искам да се сбогувам с училище, със съучениците си, не искам да знам, че вече няма да има екскурзии с класа, че вече няма да ги има междучасията, в които ходим напред-назад по коридора и се хилим до полуда...Не искам да знам, че ученическите ми години се изнизаха и след година започва самостоятелния ми живот, същинския...по-трудния. Не мога да повярвам, че дойде и моя ред да пиша в такава тема, но ето, че е така. Само аз ли се чувствам така? Само аз ли НЕ искам тези щури и весели години да си отиват? Ох, излях си душата, а сега да ви питам: има ли някой за медицина в софия и варна?

DukeSolinus
07-18-2013, 20:01
За чужбина да обмисляла съм го, защото майка ми работи в Англия, но не знам изобщо не съм запозната с приемните изпити и тн.

Прочети внимателно в сайтовете на университетите какво се изисква за прием. Обикновено кандидатстването става с регистрация в сайта UCAS. :) Там също има много информация.

ShadyGirl07
07-18-2013, 20:33
Лол, имам колега програмист, завършил УНСС с няква информатика. Кълне изгубените години.

ShadyGirl07, защо изобщо ти е да учиш? По-добре прочети малко уроци, почни сама да се упражняваш в къщи, направи няколко сайта, изгради си портфолио и кандидатствай за работа. В университета само ще те спънат. Заслужава си кажи-речи само математиката във ВУЗът.

Защото за родителите ми без диплома никъде няма да ме вземат на работа.И аз честно казано мисля по същия начин,нищо че знанията са най-важното, но имам впечатлението,че в България не ги интересуват колко можеш и знаеш, а колко висшета имаш.

ShadyGirl07
07-18-2013, 20:35
Прочети внимателно в сайтовете на университетите какво се изисква за прием. Обикновено кандидатстването става с регистрация в сайта UCAS. :) Там също има много информация.

Благодаря, ще го разгледам сайта : )

granger
07-18-2013, 20:58
Защото за родителите ми без диплома никъде няма да ме вземат на работа.И аз честно казано мисля по същия начин,нищо че знанията са най-важното, но имам впечатлението,че в България не ги интересуват колко можеш и знаеш, а колко висшета имаш.

И това не е така. Особено в тази област, трябва да имаш и двете...или поне да учиш и работиш.

ShadyGirl07
07-18-2013, 21:11
И това не е така. Особено в тази област, трябва да имаш и двете...или поне да учиш и работиш.

Да така е, а и няма как да вземеш висше без да си учил и да знаеш, освен ако не си я купиш разбира се,но нямах предвид това а, че пред някой с диплома и знания и някой без диплома също със знания всеки ще избере първия.

Chacho
07-18-2013, 21:49
Да така е, а и няма как да вземеш висше без да си учил и да знаеш, освен ако не си я купиш разбира се,но нямах предвид това а, че пред някой с диплома и знания и някой без диплома също със знания всеки ще избере първия.

Казвам ти го като човек, който беше във ФМИ, работи в тая област, говорил е с достатъчно хора в тая област, за да е наясно какво се търси. За дипломата ти никой няма да те пита - а ако им покажеш такава от УНСС по ИТ, може и да не те вземат. Може да запишеш една година някъде, колкото да видиш какво е. Но просто ще видиш, че няма смисъл, особено ако се занимаваш с уеб, за който е нужно да си в час с технологиите. По-добре иди в Телерик. Ако искаш висше и диплома, запиши нещо друго. И аз сега обмислям да запиша, за да имам тапия, но в ИТ е безсмислено.

За работа ме приеха без опит, с тестове, които провериха уменията ми и които ми определят заплащането. На другите места също е така. Или евентуално ти изискват портфолио. Или опит. Зависи от позицията. Ама диплома... хах.

И Sh@dow може да се включи, същото ще ти каже.

Ако е проблем да убедиш вашите, направи си 2-3 проекта вкъщи, кандидатствай за работа, хвани се на по-висока заплата от тях и им кажи, че не стоят така нещата, както те си представят.

Тва не означава, че не искат качества. Искат специалисти. Но можеш да се специализираш вкъщи.


ПС: Имам колега, които е без висше и преподаваше в СУ ФМИ, където се води най-най. Той най-много ме е убеждавал да не записвам университет. Масово хора без дипломи взимат по-високи заплати от хората с дипломите.

ПС2: Дори и с математика да решиш да се занимаваш и да добиеш университетските знания (да усвоиш висшата математика) с воля и постоянство можеш да го постигнеш вкъщи.

ShadyGirl07
07-18-2013, 22:14
^ Интересно, не знаех, че нещата стоят така.Но въпреки това не си представям как ще науча всичко от вкъщи, да наистина повечето неща за компютрите съм ги научила сама със много постоянство, но това са общи неща.Сама не виждам как ще се справя все пак нали някой трябва да ти каже или покаже как се прави дадено нещо.

DisappointedDreamer
07-19-2013, 07:43
Виж, Шейди, диплома би ти потрябвала единствено, ако кандидатстваш за работа в държавна агенция за програмист. Това обаче е просто нелепо и абсолютно тъпо/ненужно, тъй като там ще ти плащат от 600 лв до максимум 1000 лв.

//познавам момче, което направи това и малко след това, напусна.

Chacho
07-19-2013, 08:36
^ Интересно, не знаех, че нещата стоят така.Но въпреки това не си представям как ще науча всичко от вкъщи, да наистина повечето неща за компютрите съм ги научила сама със много постоянство, но това са общи неща.Сама не виждам как ще се справя все пак нали някой трябва да ти каже или покаже как се прави дадено нещо.

Що трябва да ти се показва точно в университета? Защо трябва да ти се показва от понеделник до петък в точно определени часове? Защо трябва да ти се показва на черна дъска с тебишир? Защо трябва да ти се показва заедно със 100 души в залата? Т.н.

Просто е трудно, когато завършваш училище и 12 години са ти преподавали, да осъзнаеш, че учителите днешно време са станали доняяякъде ненужни или по-точно, че училищният метод в момента не е най-добрият.

Ето ти лекциите на ФМИ: http://fmi.students.bg/modules.php?name=lekcii

В университета просто ще гледаш тия неща на дъската. Никой няма да върви с твоето темпо. Нито пък ще преподава специално за твоите нужди, щото, висша алгебра, по дяволите. Само я погледни и ми кажи какво общо има с уеб дизайна например. В университета можеш да питаш. Ми можеш да питаш и тук, нищо не пречи. Има хиляди форуми в нета. Един ден, ако станеш програмистка, ще висиш в тях по цял ден и ще разпитваш хора, ще обменяте опит. Каква е разликата, дали някой ще ти каже нещо или ще го прочетеш? Дали ще ти покаже нещо пред теб, или ще ти го даде на видео клип?

Единствената пречка е в начало - не знаеш накъде да се насочиш. И за това можем да ти помогнем тук. А когато стигнеш до първият си готов, по-сериозен проект, сама ще знаеш какво ти остава. Тогава ще ти трябва само да се самоизучиш. И ще се чудиш, как би могло да стане, при условие, че те чака толкова много четене, а трябва и с университет да се занимаваш.

Colouring
07-19-2013, 09:45
Чачо, ти да не съжаляваш, че си бил(си?) във ФМИ. Ясно, че университетът ти дават основни знания и всичко зависи от теб, но какво пречи и да си учиш там, и да се занимаваш отделно?

Иначе от днес съм шофьорче.

granger
07-19-2013, 09:50
Честито и безаварийно!

Баща Ти
07-19-2013, 09:54
За всеки работещ в сферата на ИТ казал, че университетът е загуба на време, може да се намерят по 2ма, които ще твърдят, че е обратно.

Всички, с които съм говорил, занимавали се със сериозна математика, независимо дали в ИТ бранша, казват, че супер много развива мисленето.

Chacho
07-19-2013, 10:23
Не съжалявам за университета, щото в даскало нищо не учех. Научих доста математика в университета, видях по-сериозното темпо и така. Но докато бях във ФМИ страдах от същото, от което си мислех, че се лекувам - бях се заробил в студентстването, спазвайки крачката на унито, която ми беше трудно да догонвам, щото университета ми беше таван и не си поставях летвата по-високо.

Тоест, ако си мислите, че ви отказвам от университета, заради това, което се преподава там - не е така. Ако искаш да си програмист, който ще е готов за всички видове професии в ИТ индустрията, ще ти трябват знанията от университета. Ако не се занимаваш много сериозно с математика, просто ограничаваш спектъра си от професии, а и от умения, многократно.

Това, което казвам, е че не е нужно да го учите в университета. Това, че колегите ми си работят без дипломи, не означава, че не могат да решават математически задачи. Всички имат понятие от диференциални уравнения, прости групи, пръстен на полиноми, китайска теорема за остатъците, xyuvw теорема и т.н. Напротив, повечето пишат много тежки математически/физични симулации, правят бързи, сложни математически оценки наум. Но подготовката им е била вкъщи.

Аз докато бях във ФМИ учех само в нас, на лекции и упражнения не ходех. Много хора са като мен. Реално няма разлика между хората като мен и редовните. Едно и също знаем. Всичко опира до това колко си чел, колко си се упражнявал.

Dagichka
07-19-2013, 14:07
Ох, горката :/ много е лошо това.

Иначе, в Швеция с какво? Kungliga Tekniska (кралския технически) за информатика и други науки, препоръчвам. И той е топ университет. Иначе, нз. Аз не съм се интересувала за Швеция.

А с липсата на слънце се свиква :Д
дам, направо ме боли сърцето като я гледам как ни реве по скайпа съобщавайки как са я отрязали от поредната позиция.. а американците с това са най-долни, винаги се усмихват и да да, викат ти че си страхотен и накрая си правят квото им е изгодно явно.
засега нямам силни развити желание към определена специалност, отворена съм към всичко общо взето ;д
слънцето наистина ще свикна, ама и като начин на живот си е скъпичко там :д
това за висшето, което каза Чачо - така е. майка ми 10год е учила за педагог, има 25г учителски стаж и за кво? да получава по 600лв заплата и от сутрин до вечер да я тормозят някви уродчета/или техните родители по телефона и тн пфф. баща ми няма висше, и макар да работи на по-ниска позиция (общо взето момче за всичко в една фирма, която изнася продукти в цял свят) получава 1200лв, за кво говорим..

sweet_bunny
07-19-2013, 16:14
BumpyRide,аз също ще бъда 12 клас наесен и се подготвям за кандидатстване точно във Варна и София. :)
На моменти хем ми се иска да започва годината,че да свърши и да дойде следващият важен етап от живота,хем ще ми липсват тези тийнейджърски години и приятелите,ако бъда приета в университет.
А по темата, аз още не съм хвърлила поглед на матуритетните произведения за догодина,но като гледам повечето как сте преполовили списъка,май ще почна и аз.Към момента наблягам повече на подготовката по биология и химия и чета една книга извън списъка.Лятото не се учи никак лесно,но когато човек си има цели,трябва да ги следва.През последните месеци,когато бях затрупана с уроци и домашни, си припомнях думите на Габриел Солис от "Отчаяни съпруги": "Ще ти кажа нещо за живота - всичко,което си струва е трудно!"

DisappointedDreamer
07-19-2013, 16:54
дам, направо ме боли сърцето като я гледам как ни реве по скайпа съобщавайки как са я отрязали от поредната позиция.. а американците с това са най-долни, винаги се усмихват и да да, викат ти че си страхотен и накрая си правят квото им е изгодно явно.
засега нямам силни развити желание към определена специалност, отворена съм към всичко общо взето ;д
слънцето наистина ще свикна, ама и като начин на живот си е скъпичко там :д
това за висшето, което каза Чачо - така е. майка ми 10год е учила за педагог, има 25г учителски стаж и за кво? да получава по 600лв заплата и от сутрин до вечер да я тормозят някви уродчета/или техните родители по телефона и тн пфф. баща ми няма висше, и макар да работи на по-ниска позиция (общо взето момче за всичко в една фирма, която изнася продукти в цял свят) получава 1200лв, за кво говорим..

Дааа, и все пак - тя работа в друг щат/град не може ли да си намери? Или пък стаж там не е ли карала? Нз, много е гадно така :/
Еми, като начин на живот - да. Пък и Швеция не препоръчвам, като цяло. Аз не съм останала с хубави впечатления, ама хора - различни. Ще видя в Шотландия как ще се оправя, защото пък имам брат близнак, т.е. завършваме по едно и също време и аз заминавам за Шотландия, той остава в Швеция и всичкото е пари ииии :Д гадно. Ще го уредим, де. Ще пиша поезия и ще продавам стихотворения 8-)

едит: купих си рокля за бала :Д макар той да е юни месец 2014, защото после няма да си идвам в България, а баловете в Швеция са много обикновени - къси чисто бели рокли и това е. Нямаше да мога да си намеря нещо свестно, различно и евтино там и затова. Страшно влюбена съм в рокличката, семпла е, като сложа аксесоари ще е топ! Пък и беше 100 лв (40лв спечелих от националната лотария :D )

та един проблем по- малко за догодина. остават само университета и изпитите :Д

BumpyRide
07-19-2013, 16:58
Sweet_bunny, какво включва подготовката ти по биология и химия през лятото? Аз също ще почвам биологията за 8 клас, защото нея поне трябва да я мина до края на август. А на кое място държиш повече да те приемат? П.С: Радвам се, че намерих някой с интереси като моите.

sweet_bunny
07-19-2013, 17:31
Ами аз започнах по-късно с подготовката по биология и химия,защото през декември държах CAE и през лятото ми се налага повече да наваксвам.Засега по биология съм преполовила темите за 9 клас,но по химия съм по-напред.Там скоро приключвам с органичната и ще остане неорганичната(темите +задачите).Та през ваканцията си уча темите по биология и ще гледам лятото да приключа с учебника за 9 клас.По химия решавам задачи и карам напред с материала.Не съм решила окончателно дали ще бъде медицина или дентална медицина и също за университета не съм сигурна.По-скоро клоня към София.А, иначе преди имах и идеята да кандидатствам в Пловдид,но ще стане прекалено сложно.

Naive
07-19-2013, 17:46
О, щом има кандидатсващи медицина, да ви питам - ходите ли на частни уроци/курсове? Откога се подготвяте? :Д
Разкажете повече как протича един урок, ако ходите.
Аз ще кандидатсвам дентална медицина в София през 2015, ама е време да започвам с подготовката. :Д

sweet_bunny
07-19-2013, 18:15
Аз лично ходя на частни уроци и по биология,и по химия,макар че съм съгласна,че човек може и сам да се справи с биология,като просто подхване учебника и се постарае първо да разбере всяко едно изречениеи след това го заучи.Е,има някои теми,които са малко сглобени от два урока да кажем,но не е такъв проблем.По химия също си има учебници,сборници със задачи за София и за Варна,но е добре и някои да ти ги обясни,да ти дава контролни и да проверява задачите,разбира се.
Аз започнах подготовка по химия през декември,а по биология през април,като и по двете учих и през ваканциите,за да наваксам.Счита се,че идеалното време за подготовка е 2 години,макар че има и приети,които са се справили по-бързо.То си е до човека и неговите индивидуални умения и познания.Хубавото,когато започнеш по-рано е,че можеш да минаваш материала по-спокойно и внимателно и имаш повече време за преговор.Примерно ако бях почнала през септември/октомври на 11 клас,щях сега да преговарям взетите теми от 8 и 9 клас.
Бих те посъветвала,ако досега не си се старал/ла много по биология и химия,то сега вече да гледаш да нямаш никакви неясноти по материала още от училище,защото ако примерно си усвоил/ла 9 клас идеално още от часовете,после ще ти е много по-лесно.При мен не е точно така,а и съм от езикова гимназия.
На уроците по химия започнах първо с органичната химия и процедираме по следния начин: вземане на материала/темата,разглеждане на съответните задачи от сборника/връщане на домашното,което съм имала и преглед на грешките.
На уроците по биология първо разказвам темата,която сме взели последно,след това я давам на г-жата,защото вече съм я разписала за домашно вкъщи и вземаме следващата тема.Всичкото това разказване и писане на теми става,разбира се ,след като темата е усвоена и без да се гледа от учебниците.

ShadyGirl07
07-19-2013, 21:22
Що трябва да ти се показва точно в университета? Защо трябва да ти се показва от понеделник до петък в точно определени часове? Защо трябва да ти се показва на черна дъска с тебишир? Защо трябва да ти се показва заедно със 100 души в залата? Т.н.

Просто е трудно, когато завършваш училище и 12 години са ти преподавали, да осъзнаеш, че учителите днешно време са станали доняяякъде ненужни или по-точно, че училищният метод в момента не е най-добрият.

Ето ти лекциите на ФМИ: http://fmi.students.bg/modules.php?name=lekcii

В университета просто ще гледаш тия неща на дъската. Никой няма да върви с твоето темпо. Нито пък ще преподава специално за твоите нужди, щото, висша алгебра, по дяволите. Само я погледни и ми кажи какво общо има с уеб дизайна например. В университета можеш да питаш. Ми можеш да питаш и тук, нищо не пречи. Има хиляди форуми в нета. Един ден, ако станеш програмистка, ще висиш в тях по цял ден и ще разпитваш хора, ще обменяте опит. Каква е разликата, дали някой ще ти каже нещо или ще го прочетеш? Дали ще ти покаже нещо пред теб, или ще ти го даде на видео клип?

Единствената пречка е в начало - не знаеш накъде да се насочиш. И за това можем да ти помогнем тук. А когато стигнеш до първият си готов, по-сериозен проект, сама ще знаеш какво ти остава. Тогава ще ти трябва само да се самоизучиш. И ще се чудиш, как би могло да стане, при условие, че те чака толкова много четене, а трябва и с университет да се занимаваш.

Доста съм объркана в момента, но мисля, че донякъде си прав.А и все пак имам още време да помисля какво ще правя нататък и ви благодаря много за съветите, наистина ми помогнаха :)

rizzle06
07-19-2013, 21:44
И аз се присъединявамм :3

BumpyRide
07-20-2013, 11:59
Sweet_bunny, от кой град си,ако не е тайна? Аз също сякаш държа повече на София, но съм много разколебана... като гледам резултатите от тази година, в София приемат повече хора, повече са бройките и с по-нисък бал се влиза.

Naive
07-20-2013, 12:16
Sweet_bunny, от кой град си,ако не е тайна? Аз също сякаш държа повече на София, но съм много разколебана... като гледам резултатите от тази година, в София приемат повече хора, повече са бройките и с по-нисък бал се влиза.Според мен това категорично не е вярно, за по-ниския бал. Тази година във Варна максималният на първо класиране за медицина - жени е 35.84, а минималният е 31.16, а в София максималният е 35.80, а минималният 32,70, за дентална медицина в София балът пак е по-висок. Но според мен балът от предни години може да е доста подвеждащ, защото всичко, все пак, зависи от това как са се представили студентите на изпитите съответната година, така че си учете и се старайте да изкарате максимално високи оценки, за да ви е спокойно. :Д

Иначе sweet_bunny, мерси много за информацията. Аз също съм съгласна, че по биология човек може да се справи и сам, НО на мен лично това, че съм се подготвяла с учител и че някой е проверявал знанията ми, би ме направило по-уверена, което е важно за един изпит, а и уча по-лесно като ми се задават въпроси. :Д По химия вече ще е филм, тя ми е трудна, но поне е интересна. :Д

BumpyRide
07-20-2013, 12:27
Грешката е моя. Съгласа съм за бала, но пък виж бройките. И за медицина, и за дентална медицина са повече в София.

Naive
07-20-2013, 12:45
Е, да, местата са повече, но има доста хора, които са приети и във Варна, и в София - много от тях избират София и на второ класиране се освобождават места във Варна, което си е голям шанс. :Д

sweet_bunny
07-20-2013, 18:26
До колко ще падне балът наистина зависи много от кандидатстващите през съответната година.Ето сега доколкото виждам и четох по мнения на кандидат-студенти,тази година оценките във Варна са по-ниски.Оценките над 5,50 и при момчета,и момичета бяха 30-тина,ако не греша.Но това,което имам предвид е,че ако оценките са доста ниски като цяло в съответния университет,човек с отличаваща се по-висока оценка над 5,00 има по-голям шанс да бъде приет,отколкото да кажем със същия успех в друг университет,където има много с оценки над и около 5,50.Аз поне така го разбирам.
Аз по-скоро клоня към дентална медицина и съответно,ако бъда приета това и в София,и във Варна,ще предпочета София.

MsMiracle
07-21-2013, 17:43
„Железният светилник“, „Преспанските камбани“, „Илинден“ и „Гласовете ви чувам“ съм ги чел още миналата година. Друго не знам какво има да се чете.


"Тютюн" ?

teenems
07-21-2013, 18:56
И аз се присъединявам към темата на "мъчениците".Притеснявам се още от сега.Смятам втората ми матура да е по английски език...ии ще кандидатствам в Натфиз или СУ с английски език.

granger
07-21-2013, 19:16
Какво в НАТФИЗ и какво в СУ?

TheNormalGuy
07-21-2013, 19:35
Ооо п@тки майни и тема ли сте направили, дееба и на мен ми е последна година, мисля втората матура да ми е по английски, но все още не съм сигурен, брат ми вика да уча запиша нещо свързано с компютри и ми вика да си купя учебник по програмиране и C++, но на мен нещо не ми се занимава да го уча.

DisappointedDreamer
07-21-2013, 19:53
Ооо п@тки майни и тема ли сте направили, дееба и на мен ми е последна година, мисля втората матура да ми е по английски, но все още не съм сигурен, брат ми вика да уча запиша нещо свързано с компютри и ми вика да си купя учебник по програмиране и C++, но на мен нещо не ми се занимава да го уча.

кокииии <333

teenems
07-21-2013, 22:40
Какво в НАТФИЗ и какво в СУ?

Натфиз-Актьорско майсторство за драматичен театър.
СУ-английска филология,макар че предпочитам лингвистика,но в СУ няма..оглеждам се и за други университети.Държа да е в София ;/

Chacho
07-22-2013, 01:35
СУ-английска филология,макар че предпочитам лингвистика,но в СУ няма..оглеждам се и за други университети.Държа да е в София ;/

Англ. филология на СУ е едно от най-добрите места за лингвистика, със сигурност няма да съжаляваш от обучението в тая област от специалността. Има изключителни специалисти.

Nam3less3
07-22-2013, 02:08
Доста съм объркана в момента, но мисля, че донякъде си прав.А и все пак имам още време да помисля какво ще правя нататък и ви благодаря много за съветите, наистина ми помогнаха :)
Аз съм съгласен с постовете на Chacho за ИТ в университета, но бих добавил следните плюсове на университета - ако искаш да имаш повече основа и да си по-широк специалист и се интересуваш от науката, в университета учиш някой висши математики и теоречини дисциплини от компютърната наука които не са толкова практични и малко хора биха седнали вкъщи сами да си ги учат.
Отделно в университета освен социалните връзки с млади хора, може да имаш и професионална полза от тях, особено от колегите които работят по специалността и т.н.
Друга полза(от най-главните за мене поне), е че по принцип това значи, че отиваш в друг град(ако не си от София де примерно) и си живееш сам и на спокойствие, така ставаш по-дисциплиниран и самоинициативен, което помага, аз ако съм постоянно вкъщи с майка ми и да се самоподготвям вкъщи някак си ме дърпа назад, въпреки че е по-лесно и няма за какво да се грижиш.
Има и други ползи от университета, най-добре е да е в София, защото там са повечето фирми които биха те интересували.
Е не е задължително да ставаш някакъв специализиран в advanced fields програмист, може и уеб дизайн примерно, където си по-далеч от математиката и е доста висока абстракцията на програмирането, за тая специализация наистина не ти трябва университет, е има и сега нови специалности където повечето предмети са свързани с уеб програмиране и дизайн и други практични неща, има и Телерик академията, за всеки според нуждите му.

Но дори и да влезеш в университет, голяма грешка е да чакаш първо семестъра да почне, след това да караш с темпото на университета и т.н., хората гледат по някое време докато са студенти да започнат кариерата си, най-важното е през свободното време(което е повечето) сама да се подготвяш и даже още от сега да четеш най-важните ресурси, та поне да имаш обща култура и представа. Каквото си научиш самостоятелно и каквито проекти си направиш това е важното, университета не му е работата да го прави вместо тебе.
Иначе най ме дразнят лекциите, рядко научавам нещо от тях(зависи по какво са де), много бавно минават, някой път не мога да видя и да чуя както трябва, и е пълно с хора.
Почти цялата теория която знам свързана с програмиране и IT, абе направо цялата, е от pdf-и и сайтове, не от лекции, видео лекции и т.н., където контрола над ученето не е мой.

А относно самите университети - информатика, компютърни науки, софтуерни технологии и такива истории са във ФМИ на Софийския и Пловдивския най-добре, в Техническия се учат физика, химия, хардуер, инженерната част и по-скоро е за програмиране на ниско ниво(на теория драйвъри, контролери и такива неща за които в БГ няма много работа), за мрежи, изцяло мултимедия и дизайн също се учеха някъде, а за аналитист ли не знам си какво там(по-скоро икономическата част на тая индустрия) има в икономическите университети бизнес информатика, но е за икономисти.

Въобще трябва да прецениш кое е най-добро и изгодно за тебе от тия истории. Зависи от това до колко си самостоятелна(за ученето), знаеш ли в кое направление искаш да се развиваш, ще ти стигне ли кандидатстуденсткия бал, колко пари имаш за студенство, за къде ще ти стигнат, за колко време и т.н.

Chacho
07-22-2013, 08:50
Добавям ТУ - Приложна математика като едно от топ местата за програмисти.

Също така, математиките в университета леко ме бяха разглезили. Да, могат да ти покажат малко номерца. Но всичко опира до подготовката вкъщи. Аз лично не различавам студентите на самоподготовка и тия дето седят в университета.

Иначе всеки себеуважащ се програмист трябва да има прилични познания поне по линейна алгебра+аналитична геометрия, анализ и дискретна математика.

nino124
07-22-2013, 13:55
Дайте снимчици на тестовете дето правихте в 8 клас по АЕ

granger
07-22-2013, 16:22
Дайте снимчици на тестовете дето правихте в 8 клас по АЕ

:lol: Да си се объркал случайно, 8 клас си отделна тема, тук са 12ти :lol:

TheNormalGuy
07-22-2013, 16:56
кокииии <333

Охо, Магстър.

teenems
07-22-2013, 20:45
Chacho,супер!Благодаря ти за съвета!Значи няма да се замислям за други университети!

TrueStory
07-22-2013, 21:15
Англ. филология на СУ е едно от най-добрите места за лингвистика, със сигурност няма да съжаляваш от обучението в тая област от специалността. Има изключителни специалисти.

Кажи им го на тия по училищата,дето за позиция учител по английски ми сложили изискване завършен бакалавър Приложна лингвистика. Как да им обяснявам,че моята подготовка е напълно достатъчна, че подозирам и отгоре?

С останалото съм съгласна напълно- преподавателите са на много високо ниво :)

Chacho
07-22-2013, 22:23
Кажи им го на тия по училищата,дето за позиция учител по английски ми сложили изискване завършен бакалавър Приложна лингвистика. Как да им обяснявам,че моята подготовка е напълно достатъчна, че подозирам и отгоре?

С останалото съм съгласна напълно- преподавателите са на много високо ниво :)

Ми по мои наблюдения, добрите школи/училища оценяват дипломата от СУ.

А приложна лингвистика ми звучи толкова смешно. :D

teenems
07-23-2013, 13:39
^ аз я харесвам само защото върви с 2 езика.

TrueStory
07-23-2013, 14:09
Ако това е основното при Английската филология също се излиза с втори език по твой избор.....препоръчвам немски, тъй като тяхната подготовка беше най на ниво....аз се прецаках с испански :)
Къде я мислиш да е тази Приложна лингвистика ?

granger
07-23-2013, 14:33
Приложната лингвистика не е лоша специалност,но не дава толкова ,колкото една филология . Майка ми е преподавател по Английски, с английска и българска филология.

siana_
07-23-2013, 21:18
Здравейте на всички ,с удоволствие се присъединявам към темата.
2рата матура,която съм си избрала ще е по география.
Може ли някой от по-големите преминали през това,което и нас ни очаква да даде някакво мнение за търновския университет (Туризъм мисля да кандидатствам там) и пловдивския (международни икономически отношения).Благодаря предварително

tinity73
07-24-2013, 07:45
Ако има някой, който желае да си купи книжки за подготовка на матурите по Английски език и Български език и литература може да ми пише на ЛС, за да му изпратя снимки на самите учебници и тестове :)

teenems
07-24-2013, 11:08
Благодаря на всички!Значи си оставам с филология и няма да се оглеждам за лингвистика.Иначе ми се иска втори език френски или немски.

Chacho
07-24-2013, 11:15
Благодаря на всички!Значи си оставам с филология и няма да се оглеждам за лингвистика.Иначе ми се иска втори език френски или немски.

Най-вероятно ще имаш и двете възможности. Може дори да запишеш френски И немски.

TrueStory
07-24-2013, 12:31
И двете възможности ще ги имаш, да. Можеш да запишеш и двата езика като избираеми, макар че според мен ще ти дойдат множко...ако имаш желание нищо не ти пречи де и никой няма да ти забрани :)

Chacho
07-24-2013, 12:43
Един авер в СУ-то с англ филология учи немски, френски, шведски и руски.

granger
07-24-2013, 12:52
Бая му е айляк,а?

TrueStory
07-24-2013, 13:00
Един авер в СУ-то с англ филология учи немски, френски, шведски и руски.

Освен да му кажа Евала! на момчето, няма какво друго :)

granger
07-24-2013, 15:41
Мен не ми е ясно как ще се оправям с тоя Немски дет' го писах ,ама квото е. Няма как.

DisappointedDreamer
07-24-2013, 15:43
Един авер в СУ-то с англ филология учи немски, френски, шведски и руски.

виктор ли? :Д

как върви неговия шведски? :D мъчения навсякъде!

Chacho
07-24-2013, 15:50
виктор ли? :Д

как върви неговия шведски? :D мъчения навсякъде!

Е последно вървеше добре, ма не съм го виждал от около месец и не знам кво става с него в момента :D
Само ми писа да му местя некъв шкаф, ама греда.

DisappointedDreamer
07-24-2013, 15:55
сладурковци :Д

rizzle06
07-24-2013, 20:41
Някой с втора матура география? :D

MnnLUSSY
07-25-2013, 11:08
Някой с втора матура география? :D

Аз, първоначално мислех да ми е по история, но се отказах и ми остава география

Illusion772
07-25-2013, 11:09
Някой с втора матура география? :D

Опазил господ !!! :)

(запис)

MnnLUSSY
07-25-2013, 11:40
Имате ли мнение относно Арт колежа? И къде е най-добре да се изучава кино и телевизия и подобни?

evilgirl95
07-25-2013, 11:41
Здравейте.. и аз се присъединявам към темичката...
Още от сега се чувствам притеснена за изпитите :Д.. ще се побъркам..
Втората матура, която съм си избрала е по биология.. добре, че поне там се чувствам сигурна..

teen95
07-25-2013, 12:27
И аз се присъединявам към темичката. :)
Втората ми матура ще е по Английски .

joannalof
07-25-2013, 13:31
Аз прочетох Железния светилник и сега само листовки решавам ...,а после ме чакат и сборниците йей :D

BrainlessROCKBABY
07-25-2013, 15:13
История.
мазохисти :D
английски ми е 2рата
п.с. няма ли прависти в тая тема?

OoVasKoO
07-25-2013, 16:54
Аз прочетох Железния светилник и сега само листовки решавам ...,а после ме чакат и сборниците йей :D

Ххахахха, браво на тебе! Аз си клатя краката... Само с математика се занимавам. :D

horacio
07-26-2013, 01:38
Нищо не знам аз кое какво ще ми е. :D

Colouring
07-26-2013, 06:39
Аз се занимавам с математика сега лятото. Книгите от списъка хиииич не ми вървят. Ще се четат, то се знае, но по-нататък.
Една седмица си давам почивка обаче, от днес. :Д

nanachan115
07-26-2013, 09:53
Бройте и мен, решила съм втората матура да ми е математика, но съм много зле там.Искам да запиша ИТ специалист в НБУ или УНСС затова и искам математика за втора матура, но ми трябват частни и дори и с тях не съм сигурна,че ще се справя.
Много е гадно когато не си учил в математическа гимназия, защото шанса да се подготвиш за матура без частни уроци е минимален..
ама и аз мисля 2рата ми матура да е или по математика или английски, пък може и немски много съм на кантар

teen95
07-26-2013, 12:49
Да ми препоръчате някакви помагала за матурите по Български и Английски ?

nanachan115
07-26-2013, 12:52
По български на Пламен Тотев е подходящо..

granger
07-26-2013, 13:01
Потърси издания на ПОНС имат хубави помагала , предназначени именно за ДЗИ.

boom29
07-27-2013, 20:54
Кой ще кандидатстват медицина? Нека да обменим информация. :)

anonymous708973
07-27-2013, 21:36
Да ми препоръчате някакви помагала за матурите по Български и Английски ?

БЕЛ:
44 теста
66 теста

Анализи на Пашова - доста са сложни, но ще им свикнеш. На Скорпио червените също са добри.

teen95
07-28-2013, 08:11
Благодаря ! :)

vladyman
07-28-2013, 08:33
Имате ли мнение относно Арт колежа? И къде е най-добре да се изучава кино и телевизия и подобни?

Кратък отговор - не у нас.

За дълъг отговор, ако искаш, пиши на ЛС.

chocolatedidi
07-28-2013, 11:21
охх Запис ... и нашето време дойде :)

chocolatedidi
07-28-2013, 11:31
Някой с втора матура география? :D

Аз съм с география ;)

granger
07-28-2013, 12:07
Вие сте луди :D много учене ви чака,ако искате хубава оценка по география.

ShadyGirl07
07-28-2013, 12:24
Аз съм съгласен с постовете на Chacho за ИТ в университета, но бих добавил следните плюсове на университета - ако искаш да имаш повече основа и да си по-широк специалист и се интересуваш от науката, в университета учиш някой висши математики и теоречини дисциплини от компютърната наука които не са толкова практични и малко хора биха седнали вкъщи сами да си ги учат.
Отделно в университета освен социалните връзки с млади хора, може да имаш и професионална полза от тях, особено от колегите които работят по специалността и т.н.
Друга полза(от най-главните за мене поне), е че по принцип това значи, че отиваш в друг град(ако не си от София де примерно) и си живееш сам и на спокойствие, така ставаш по-дисциплиниран и самоинициативен, което помага, аз ако съм постоянно вкъщи с майка ми и да се самоподготвям вкъщи някак си ме дърпа назад, въпреки че е по-лесно и няма за какво да се грижиш.
Има и други ползи от университета, най-добре е да е в София, защото там са повечето фирми които биха те интересували.
Е не е задължително да ставаш някакъв специализиран в advanced fields програмист, може и уеб дизайн примерно, където си по-далеч от математиката и е доста висока абстракцията на програмирането, за тая специализация наистина не ти трябва университет, е има и сега нови специалности където повечето предмети са свързани с уеб програмиране и дизайн и други практични неща, има и Телерик академията, за всеки според нуждите му.

Но дори и да влезеш в университет, голяма грешка е да чакаш първо семестъра да почне, след това да караш с темпото на университета и т.н., хората гледат по някое време докато са студенти да започнат кариерата си, най-важното е през свободното време(което е повечето) сама да се подготвяш и даже още от сега да четеш най-важните ресурси, та поне да имаш обща култура и представа. Каквото си научиш самостоятелно и каквито проекти си направиш това е важното, университета не му е работата да го прави вместо тебе.
Иначе най ме дразнят лекциите, рядко научавам нещо от тях(зависи по какво са де), много бавно минават, някой път не мога да видя и да чуя както трябва, и е пълно с хора.
Почти цялата теория която знам свързана с програмиране и IT, абе направо цялата, е от pdf-и и сайтове, не от лекции, видео лекции и т.н., където контрола над ученето не е мой.

А относно самите университети - информатика, компютърни науки, софтуерни технологии и такива истории са във ФМИ на Софийския и Пловдивския най-добре, в Техническия се учат физика, химия, хардуер, инженерната част и по-скоро е за програмиране на ниско ниво(на теория драйвъри, контролери и такива неща за които в БГ няма много работа), за мрежи, изцяло мултимедия и дизайн също се учеха някъде, а за аналитист ли не знам си какво там(по-скоро икономическата част на тая индустрия) има в икономическите университети бизнес информатика, но е за икономисти.

Въобще трябва да прецениш кое е най-добро и изгодно за тебе от тия истории. Зависи от това до колко си самостоятелна(за ученето), знаеш ли в кое направление искаш да се развиваш, ще ти стигне ли кандидатстуденсткия бал, колко пари имаш за студенство, за къде ще ти стигнат, за колко време и т.н.

След дълги размисли реших,че и ти и Chacho сте прави, от малък град съм и искам след тая година да се ориентирам към София и да ставам самостоятелна, за тая цел обаче трябва да избера какво да продължа да уча и както Chacho каза няма смисъл да уча нещо което мога да го науча сама, затова искам да избера нещо което ще ми помогне в бъдеще за уеб дизайна и в същото време няма да ми е излишна тая диплома и просто да събира прах.На някой хрумва ли му нещо защото на мен нищо, ровя се из специалностите от няколко дни, но нищо не намирам :(

chocolatedidi
07-28-2013, 20:18
Вие сте луди :D много учене ви чака,ако искате хубава оценка по география.

Това е единственото което ми е интересно ... пък и не съм толкова сигурна в себе си по английски :)

PullMeCloser
07-28-2013, 20:33
Записвам се и аз :D
Втората ми матура ще е по английски и нямам намерение да ходя на курсове, тази година изкарах CAE и все си мисля, че бих си изкарала хубава оценка :D

granger
07-28-2013, 20:45
^ не се и съмнявай,че ще я изкараш с висока оценка!

BumpyRide
07-29-2013, 09:02
Кой ще кандидатстват медицина? Нека да обменим информация. :)

Аз ще кандидатствам медицина, само дето все още се колебая какво да пиша първо желание - обща или дентална.Но повече клоня към денталната медицина. Бих се радвала да обменяме информация. Ти започна ли с подготовката? Докъде си стигнала? Сама ли се подготвяш? Притеснена ли си?

boom29
07-29-2013, 09:11
Аз ще кандидатствам медицина, само дето все още се колебая какво да пиша първо желание - обща или дентална.Но повече клоня към денталната медицина. Бих се радвала да обменяме информация. Ти започна ли с подготовката? Докъде си стигнала? Сама ли се подготвяш? Притеснена ли си?
Да започнах с подготовка. Ходя на частни уроци. По химия съм от октомври(2012), а по биология от юни тази година. Ще кандидатствам във Варна и Плевен медицина. Повече внимание обръщам на задачите от Варна. На неорганична химия съм остават ми още малко задачи. А биологията преполових 9 клас. Еми, все пак е изпит, но ако сигурен вичко ще е наред.

Едит: момче съм ;)

BumpyRide
07-29-2013, 09:31
Да започнах с подготовка. Ходя на частни уроци. По химия съм от октомври(2012), а по биология от юни тази година. Ще кандидатствам във Варна и Плевен медицина. Повече внимание обръщам на задачите от Варна. На неорганична химия съм остават ми още малко задачи. А биологията преполових 9 клас. Еми, все пак е изпит, но ако сигурен вичко ще е наред.

Едит: момче съм ;)
Оу, съжалявам, че писах в женски род. Грешката е моя. А ти обща медицина ли ще кандидатстваш? Каква ще бъде втората ти матура? Аз мисля да не е нито по химия, нито по биология, за да ми се вземат оценките от дипломата за бала, които ще бъдат 6.00.

boom29
07-29-2013, 09:58
Оу, съжалявам, че писах в женски род. Грешката е моя. А ти обща медицина ли ще кандидатстваш? Каква ще бъде втората ти матура. Аз мисля да не е нито по химия, нито по биология, за да ми се вземат оценките от дипломата за бала, които ще бъдат 6.00.

Обща медицина. Втората ми матура мисля да е биология, защото съм профил Биология и химия. Имаме много часове и сме на второ равнище.
ако искаш пиши на лс, да не спамим в темата. :)

BrainlessROCKBABY
07-29-2013, 15:27
Йее, не съм единствена :D Какво мислиш да учиш после и къде?
Аз мисля право в РУ, ПУ или Великотърновския. Дилема :D
ПУ след софийски подготвят най-добре
ВТУ всички влизат

paci
07-30-2013, 13:36
В момента приключвам "Железният светилник", но постъпката на Султана ме шокира.... Имате ли "Тютюн"? Аз се чудя да го почвам ли,че се говори за разни промени в програмите и на негово място щяла да бъде книгата "Осъдени души". Но пък малко обща култура никога не е излишна :)

granger
07-30-2013, 16:09
Постъпката и до някаква степен не беше нарочна. Като започнете анализите на произведението ще разбереш.

seek&destroy
07-30-2013, 22:02
Записвам се и аз :D
Втората ми матура ще е по английски и нямам намерение да ходя на курсове, тази година изкарах CAE и все си мисля, че бих си изкарала хубава оценка :D
Шегуваш се, нали ? :O

PullMeCloser
07-31-2013, 00:10
Плами, аз за нея не се притеснявам уж, ама ще видим какво ще се случва през май :D

seek&destroy, кажи?

Колко от вас имат намерение да кандидатстват някъде извън България? Къде сте се насочили и с какви специалности?

lalalal
07-31-2013, 00:27
И аз ще кандидатствам медицина :D ! Май конкуренцията е сериозна :D. И аз ходя на уроци- биология и химия. Химията неорганичната я свърших, биологията- в началото на 10 клас. Смятам да кандидатствам във Варна, Плевен и София. На предварителни, след това пак... Вие на къде сте с подготовката, трудно ли ви е, схващате ли материала ?

OoVasKoO
07-31-2013, 00:52
Хехех за кво учене си говорите хехех :D Имаме още 46 дена. Тука си гледкам Death Note. Айде по-сериозно почивайте ;)

BrainlessROCKBABY
07-31-2013, 10:37
Колко от вас имат намерение да кандидатстват някъде извън България? Къде сте се насочили и с какви специалности?

mois, великобритания, австрия & германия, международно & европейско право

Ivaaaaa
07-31-2013, 16:30
Шегуваш се, нали ? :O

мда, кажи?

DisappointedDreamer
07-31-2013, 19:30
Плами, аз за нея не се притеснявам уж, ама ще видим какво ще се случва през май :D

seek&destroy, кажи?

Колко от вас имат намерение да кандидатстват някъде извън България? Къде сте се насочили и с какви специалности?

Шотландия; international relations with law или international relations with scandinavian studies and russian :)

Colouring
07-31-2013, 19:47
Второто ми звучи адски интересно. :Д
Успех ви пожелавам.

DisappointedDreamer
07-31-2013, 19:56
^моето ли? :Д мдам, готино е. sкандинавиsтика (дето вече sи имам база шведsки) + руsки. :) благодаря

seek&destroy
07-31-2013, 20:59
Плами, аз за нея не се притеснявам уж, ама ще видим какво ще се случва през май :D

seek&destroy, кажи?

Колко от вас имат намерение да кандидатстват някъде извън България? Къде сте се насочили и с какви специалности?

Уоу, уоу, най-малко очаквах да си 95 набор !!!! Мислех (представях) си, че си някъде 23-24 годишна ...

granger
07-31-2013, 21:01
94 e...

PullMeCloser
07-31-2013, 23:59
94 e...

Дам. Голямо разочарование, хаха :D

Маги, второто звучи доста добре. Аз още не мога да реша дали искам да заминавам, до септември трябва да реша.

DisappointedDreamer
08-01-2013, 05:56
То, звучи, да. Друг е въпросът дали ще вляза 8-)

wali00
08-01-2013, 10:35
granger, знам, че не се познаваме, но моля те пиши ми в Skype - deliri0us.. Не искам да досаждам, но си си запълнила лимита от ЛС, а искам да те питам няколко въпроса, свързани с кандидатстване в СУ с Международни отношения :))..

joannalof
08-01-2013, 19:26
Някой прочел ли е Тютюн?

Dagichka
08-01-2013, 20:00
^ аз. и противно на първоначалните ми очаквания ми хареса доста, въпреки излишната на места (според мен) детайлност и комунистически лозунги. изчетох и двете части и то на компа, гордея се със себе си :Д
ох, вече сме август, мамка му, не искам да идва септемврииииии ://

DisappointedDreamer
08-01-2013, 20:04
^какво се оплакваш 8-) аз почвам даскало на 21ви август, т.е. след 20 дни кеф а 8-)