PDA

View Full Version : Бъдещите ми проблеми.



Nikolaisekazvam
07-11-2013, 02:30
Здравейте всички читатели на този пост.

Като за начало-казвам се Николай, на 16 съм и уча в езикова гимназия.

Проблемът ми е следния.След 2 години завършвам училище и съм решил да следвам
висше с което да мога да изкарвам пари и да си живея добре Родителите ми ме подтикват да уча военноморския във Варна от което се изкарват адски много пари, но естествено пътуваш адски много от порядъка на 3 месеца на кораб 1 на суша което не е никак малко.От друга страна всички виждаме на къде се насочва всичко останало - технологиите.Добър съм във сферата на информатиката което мога да следвам в някой университет.Но естествено в България професията програмист не е особено добре платена.Мога естествено да отида и в Англия и да си работя с това висше и да си живея без проблеми, но Англия не е България.И в крайна сметка нямам никаква реализация, на където и да погледна виждам себе си извън страната което е твърде тъжно.Също така не мисля, че най-удачното решение е просто да си хвана нещата и да емигрирам в друга държава където като им кажа, че съм българин да ме погледнат и да ми кажат "не си ли твърде бял".

Ако можете да ми помогнете споделете каквито и да са решения или дори различни видове професии с които мога да се реализирам в страната ни, защото все пак ние сме бъдещето и не трябва да сме някъде другаде да храним германци, англичани, руснаци и всякакви други незаслужаващи нашия труд.

Sh@d0w
07-11-2013, 04:12
.... в България професията програмист не е особено добре платена...

Моля? В момента в България това е единстванта добре платена професия с която може да живееш що - годе добре изкарвайки по 2 000 - 3 000 че и отгоре лева месечно.

В другите страни парите са още по - добри за професията, но да не забравяме че сме в България.

Между другото сгрешил си раздела, ще преместя темата в по - подходящ.

anonymous708973
07-11-2013, 05:34
единстванта добре платена професия с която може да живееш що - годе добре изкарвайки по 2 000 - 3 000 че и отгоре лева месечно.

Че 2-3 бона за програмист нищо не са.

asp1r1n94
07-11-2013, 05:58
Във фирми като SAP и Johnson controls заплатите определено стигат, а иначе 2-3 бона за България мисля, че е доста добре, като се има предвид и минималната работна заплата.

sweetmony
07-11-2013, 06:58
Моля? В момента в България това е единстванта добре платена професия с която може да живееш що - годе добре изкарвайки по 2 000 - 3 000 че и отгоре лева месечно.

В другите страни парите са още по - добри за професията, но да не забравяме че сме в България.



+1

Ако искаш да си останеш в България и ти се отдава, учи нещо свързано с технологиите, няма да съжаляваш .. Професията е много добре платена и мисля, че ще можеш да се оправиш със 4000 лв, примерно на месец .. Що годе съм на ясно, защото братовчед ми все още учи нещо такова, но и работи в такава голяма фирма и заплатата му никак не е зле .. Разбира се щом искаш голяма заплата трябва да положиш и труд и да се докажеш (само в парламента ги избират ей така .. ) Успех :)

Nikolaisekazvam
07-11-2013, 13:48
Има ли университет в България който когато го завърша да имам договор с някаква фирма, а не да ми искат стаж който няма как да натрупам без да имам връзки в дадена фирма.

anonymous895156
07-11-2013, 13:50
Не си мислете, че без връзки не може да се успее, просто е по-трудно

evtimow :3
07-11-2013, 13:54
Има ли университет в България който когато го завърша да имам договор с някаква фирма, а не да ми искат стаж който няма как да натрупам без да имам връзки в дадена фирма.
Единствено ако си с информатика.

Освен информатиката, има там някакви евр. програми, но заплатата там винаги е минимална.

YSMF
07-11-2013, 14:02
Нали се сещаш, че даже и да получиш добро образование не е сигурно, че ще те наемат?
И изобщо дрънканици, че да си програмист е успешно и доходоносно не ми се слушат, много остро реагирам на тази тема.

Chacho
07-11-2013, 14:08
Програмисти се наемат без опит (говоря за документиран релевантен стаж на трудова книжка). Достатъчно е да разбираш и да си пратиш CV-то. И заплатите са си доходоносни, професията е единствената читава в БГ.

Не знам що реагираш остро YSMF, за България това си е самата истина.

2-3 бона може да не ви огреят веднага, но надали ще почнете на по малко от 1000-1500 чисто, което така или иначе ще е за кратко и ще ви повишат скоро след това, или сами ще си се преместите.

evtimow :3
07-11-2013, 14:15
Нали се сещаш, че даже и да получиш добро образование не е сигурно, че ще те наемат?
И изобщо дрънканици, че да си програмист е успешно и доходоносно не ми се слушат, много остро реагирам на тази тема.
Много добре споря на тема, дали да бъдеш програмист е доходоносно или не, искаш ли да пробваме?

heartshapedbox
07-11-2013, 14:16
Че 2-3 бона за програмист нищо не са.

Да, има програмисти, които печелят доста повече, но 2-3 бона като цяло в България са си много.

anonymous895156
07-11-2013, 14:29
Освен ако не се открие нещо революционно, не виждам коя професия и в близките десетина години ще може да измести програмирането по доходоносност. Друг е въпросът, че има опасност от твърде голям наплив на студенти към тази професия, от там и отлив от други. В крайна сметка обаче е важно човек да обича това, което прави :) като брилянтен продавач в магазин някой може да се издигне до мениджър на верига супермаркети, но ако избере друга професия, в която не е добър и не харесва, а се блъска в нея само заради заплатата и престижа, нито ще види хубави пари, нито ще е щастлив с това, което върши :) Затова трябва много внимателно човек да избира, какво да учи във висшето си, за да не съжалява после.

YSMF
07-11-2013, 14:37
Който толкова го интересува защо ми е такова мнението - ЛС.


В крайна сметка обаче е важно човек да обича това, което прави :) като брилянтен продавач в магазин някой може да се издигне до мениджър на верига супермаркети, но ако избере друга професия, в която не е добър и не харесва, а се блъска в нея само заради заплатата и престижа, нито ще види хубави пари, нито ще е щастлив с това, което върши :) Затова трябва много внимателно човек да избира, какво да учи във висшето си, за да не съжалява после.
С това съм адски съгласна.

Chacho
07-11-2013, 15:32
Много добре споря на тема, дали да бъдеш програмист е доходоносно или не, искаш ли да пробваме?

Да, имаш пълната свобода да се вихриш.

Sh@d0w
07-11-2013, 16:19
То има ли за какво да се спори - фактите са си факти.

Това е единствения сектор незасегнат от кризата.

DisappointedDreamer
07-11-2013, 18:44
Абе, има и други "професии", но програмистите са прави.

shusha
07-12-2013, 07:50
Еми то сега 2014 се говори, че нещо от рода на половин милион ще се изнесе от тук, тъй че решавай сам. Пограмист е хубава професия и в БГ е доходна. Все пак да ти кажа 2 -3 бона заплата в БГ е достатъчно , че да живееш спокойно за утрешния ден.

Sh@d0w
07-12-2013, 16:12
Висше, което със сигурност да ти осигурява добро плащане, няма.

Много вярно. Писнало ми е да слушам наоколо как майки обясняват на децата си "учи да си намериш хубава работа". Вярно че образованието е важно не го оспорвам, но тази реплика е едно залъгване. Децата им се набива, че веднага щом завършат ги чака някой преуспял работодател който ще им предложи 3к стартова заплата само и само да работят за него.

Това са глупости и нямат нищо общо с реалността. Факт е че повече от половина вишисти завършили ходят да мият чинии и да сервират в някой ресторант. По простата причина че цялата система е сгрешена.

Какъв е проблема:

- В началните училища се преподават глупости, взместо да се преподават реални неща и уроци от живота. Да не говорим че липсва дори минимално финансово образование.

- Системата в университетите е стара и няма никакъв досег с реалността - преподават се неща от преди 50 години, работи се със стара база, отново се учат неща които отдавна вече не се ползват и няма да ти трябват. Става така че технологията задминава обучението и когато излязат студентите не могат да се ориентират какво става в реалния свят, защото са учили неща коренно различно или пък въобще не са учили това което се иска от тях. И така се отваря една пропаст между работодатели/работници.

- Младите хора са финансово неграмотни и готованци. Всеки завършил реве "не мога да си намеря работа блабла" а дори и да си намери, прахосва парите за глупости вместо да инвестира в нещо, което ще му носи активи а не пасиви. И след месец отново реве и кълне държавата че е скапана.

Малко се отлоних от темата но просто това ми дойде на мисълта докато четях Violenza.

evtimow :3
07-12-2013, 18:36
Много вярно. Писнало ми е да слушам наоколо как майки обясняват на децата си "учи да си намериш хубава работа". Вярно че образованието е важно не го оспорвам, но тази реплика е едно залъгване. Децата им се набива, че веднага щом завършат ги чака някой преуспял работодател който ще им предложи 3к стартова заплата само и само да работят за него.

Това са глупости и нямат нищо общо с реалността. Факт е че повече от половина вишисти завършили ходят да мият чинии и да сервират в някой ресторант. По простата причина че цялата система е сгрешена.

Какъв е проблема:

- В началните училища се преподават глупости, взместо да се преподават реални неща и уроци от живота. Да не говорим че липсва дори минимално финансово образование.

- Системата в университетите е стара и няма никакъв досег с реалността - преподават се неща от преди 50 години, работи се със стара база, отново се учат неща които отдавна вече не се ползват и няма да ти трябват. Става така че технологията задминава обучението и когато излязат студентите не могат да се ориентират какво става в реалния свят, защото са учили неща коренно различно или пък въобще не са учили това което се иска от тях. И така се отваря една пропаст между работодатели/работници.

- Младите хора са финансово неграмотни и готованци. Всеки завършил реве "не мога да си намеря работа блабла" а дори и да си намери, прахосва парите за глупости вместо да инвестира в нещо, което ще му носи активи а не пасиви. И след месец отново реве и кълне държавата че е скапана.

Малко се отлоних от темата но просто това ми дойде на мисълта докато четях Violenza.
+1

sunrisee6
07-14-2013, 17:47
Авторе, защо не пробваш да завършиш някъде в чужбина и да се върнеш после тук?

anonymous708973
07-14-2013, 18:29
липсва дори минимално финансово образование.

Абсолютно.
Кийосаки <3

evtimow :3
07-14-2013, 18:32
Авторе, защо не пробваш да завършиш някъде в чужбина и да се върнеш после тук?
Въобще не е лесно да отидеш в чуждестранен университет, ако родителите ти не са богати, не знаеш езика, нямаш успех поне 5,90, не се занимаваш със социални проекти, и не печелиш състезания,конкурси, олимпиади.

DisappointedDreamer
07-14-2013, 18:37
Въобще не е лесно да отидеш в чуждестранен университет, ако родителите ти не са богати, не знаеш езика, нямаш успех поне 5,90, не се занимаваш със социални проекти, и не печелиш състезания,конкурси, олимпиади.

Говориш за Америка.

Има много sтипендии, безплатни или почти безплатни универsитети, които биха те приели без олимпиади, конкурsи, медали и прочие. Светът не е sамо щатите.

anonymous708973
07-14-2013, 20:29
Въобще не е лесно да отидеш в чуждестранен университет, ако родителите ти не са богати, не знаеш езика, нямаш успех поне 5,90, не се занимаваш със социални проекти, и не печелиш състезания,конкурси, олимпиади.

За да нямаш успех, да не знаеш език и да не участваш в проекти, олимпиади и т.н., сам си си виновен.
Има държави, в които издръжката не е чак толкова скъпа + че има стипендии.

Оправдания...

Amore-Mio*
07-15-2013, 14:03
А защо гледаш само материалната и лесната страна на нещата?

Пътувало се е много, виждал се е само извън България, за да бъде осигурен с много пари.
Учи и работи това, което ти харесва, не това, което ти е доходоносно.

Chacho
07-15-2013, 15:34
А защо гледаш само материалната и лесната страна на нещата?

Пътувало се е много, виждал се е само извън България, за да бъде осигурен с много пари.
Учи и работи това, което ти харесва, не това, което ти е доходоносно.

Обикновено за да се занимаваш с това, което ти харесва, ще ти трябва финансова основа.

Не мен ми харесва да управлявам банка, ама с под 50млн. не мога да си спретна такава.

Или не толкова крайно, искам да се занимавам със спорт, но ако не изкарвам достатъчно пари, че да мога да си осигуря храната, жилището, джобните, спестяванията, здравето, парите по близките хора, сметките, данъците, колата, бензина, не мога да отделям парите за качествени тренировки, добавки, железа, т.н.