PDA

View Full Version : Архитектура в УАСГ



bubbleeesh3
07-17-2013, 08:56
Добър ден става въпрос за университета в София по архитектура УАСГ.
Каква е разликата между архитектурата и стр.инженерство, архитекта се занимава с чертежите, тогава стр. инженер какво прави точно?
И имам още един въпрос към хората, които също учат в същия университет с този профил. Как се влиза? С оценка от матура, т.е. по математика или как?

irrationalDecision
07-17-2013, 09:13
На сайта им си пише всичко. :) За архитектура задължителен е изпитът по математика. За останалите специалности може и с матура. При образуването на бала оценката от матурата се умножава по 3, а тази от изпита по 4. Което показва, че е по-добре да се кандидатства с изпит. Дори при оценка 4,50 , учетворяването води до резултат 18, а с матурата, при примерно 5,50 , стигаш след утрояване до резултат 16,50. И аз се интересувам принципно от Архитектурата, но ще видя как ще реша въпроса с рисуването. Другите елементи при пресмятането на бала също не са за пренебрегване. Ако човек е държал матура по математика и примерно има на нея 5,60, а в дипломата за средно си има 6,00, то за специалността Урбанизация като оценка от дипломата ще му вземат тая от матурата, а не шестицата.

bubbleeesh3
07-17-2013, 09:28
Ами по принцип оценките ми по математика за годините не са били особено добри и затова бих предпочела с изпит. Ти демек ми казваш, че изпита си е задължителен, ще има ли проблем ако държа и матура и изпит по математика? :)

bubbleeesh3
07-17-2013, 09:31
То има уроци по чертане в самия университет 5 седмични:) може да опиташ с тях

AliceSw
07-17-2013, 09:59
о, боже, само глупости

и архитектът, и инженерът правят чертежи...архитектът се занимава с външния вид и подребата /условно/ на помещенията в сградата...инженерът смята армировки, колони, конструкции като цяло се занимава много повече с физика и математика

архитектура се влиза с изпит по рисуване /3 броя/ + изпит математика + диплома
ссс се влиза с изпит по математика х 4 + диплома или матура математика х 3 + диплома

и не, уроци по чертане няма, има по рисуване - всяка събота и неделя през учебната година, или пък ускорен пролетна ваканция...но не вършат работа, ако не си добър по принцип в рисуването

bubbleeesh3
07-17-2013, 10:08
В сайта на университета пише, че има уроци по ЧЕРТАНЕ на AUTOCAD, това исках да кажа, иначе рисуването е важно. Чертежи може се правят и на компютър, освен на ръка.

irrationalDecision
07-17-2013, 10:51
bubbleeesh3, чети какво казват. Курс може и да има за работа с AUTOCAD, но той не е за кандидатстване. Написали са ти го горе:

3 изпита по РИСУВАНЕ и един задължителен по математика.

АliceSw - аз като написах, че ще мисля какво да правя с рисуването, имах друго предвид. Не, че не се справям принципно, а че не знам къде е по-добре да се ходи - на индивидуални уроци при конкретен преподавател или на курс в УАСГ.

AliceSw
07-17-2013, 11:22
чакай да влезеш, за да ходиш на уроци по АутоКад, те са с тези цени за студенти на университета

и не ми обяснявайте неща за специалността, която завършвам, и университета ми, ако искате да получите добра информация

аз говоря принципно, не за конкретен човек...за мене курсовете във ВИАС са боза, няма да се научиш на нищо, просто ще се запознаеш с тези, които ще те оценяват...ако не си запозната добре с методиките на работа и принципите на перспективата, които се използват в задачите, няма как да се справиш само от курса в уни-то

Iliyana_359B
02-04-2014, 11:58
Здравейте,предстои ми да кандидатствам и съм решила да уча в УАСГ в София ,но не мога да избера между специалността - пътища и съоръжения и хидротехническо строителство. Помогнете ми! Кажете коя е по-песрпесктивна и защо

AliceSw
02-04-2014, 14:11
абе четете поне сайта внимателно

специалностите са: Транспортно строителство, строителство на сгради и съоръжения, Хидротехническо строителство

аз, ако трябваше да си избирам инженерна специалност, бих избрала геодезия. Има достатъчно добра реализация, строителство без кадастър етц. не може да се осъществи дори на идейна фаза.

От изброените горе бих избрала ТС. Обаче на мене конструкциите и мостовете са ми особен интерес. Ще си скъсаш задника от учене обаче, само механиките са 6 като предмети/изпити. Като цяло не е лесна реализацията, но работа има, има обаче и адски много учене, няма защо да лъжа...

draid
02-05-2014, 08:14
Архитектурата е трудна за влизане, но далеч по лесна за завършване от ССС например. Ако не ти е добро рисуването, надали ще те вземат архитектура, много хора се блъскат там, ако пък математиката ти е тъп предмет ССС ще береш много ядове с механиките и съпромат-а

Dagichka
02-05-2014, 15:43
яя, AliceSw ти си ми съседче по сграда значи :cool: а за узи-то какво мислиш?

AliceSw
02-05-2014, 17:10
това пък не е специалност...сложиха я насила, в годините, когато аз кандидатствах, защото имаше огромен наплив от хора...в общи линии я намирам за безсмислена, също като урбанизма в УАСГ - в нашите закони тези специалности нямат конкретно приложение и ниша, която да заемат, всеки архитект има правата на урбанист, повечето икономисти - на човек, завършил УУЗИ