PDA

View Full Version : СУ - Арабистика или Иранистика



AnarchyBoy
07-20-2013, 20:43
Какви са ви мненията за двете специалности, според вас имат ли поле за реализация след завършването им..
Все още се двоумя..
:D

granger
07-20-2013, 21:35
Арабистиката ми звучи по-добре!

yakuza_
07-20-2013, 21:37
Огън да ме гори, ако даже се бях замислил да уча нещо такова.

anonymous895156
07-20-2013, 21:43
арабистиката ще ти отвори много врати, до 40 години страни като холандия ще са със 70% арабско население, иранците па ще си гърмят атомни бомби... Помисли и за преводач - какъв би бил по-търсен..

AnarchyBoy
07-21-2013, 09:14
Нали и аз това мислех, смисъл.. Арабски се говори в толкова много страни, а започва и да се говори във все повече..
Иранския се говори само в Иран, но пък като предмети ми се струва по интересен - Персийски и Кюрдски, Персийска история и т.н.
Арабистиката пък от друга страна, също има яки предмети- като Египтология.. :shock:
Чудя се като малко дете.. сериозно
Арабския свят отваря супер много врати, но пък в Иран има също бая възможности и пари, там с този петрол и други неща, но пък е по-опасно, все се гърмят и стрелят там.. :D
Ох, чакам 2-рото класиране и тогава ще реша, кое от 2-те.. :(
Повече клоня към арабистика де..

Jaune
07-21-2013, 09:19
И аз съм за арабистика.

irrationalDecision
07-21-2013, 10:49
Арабистика.

dope
07-25-2013, 15:47
Това което чувам е,че доста се търси тази Арабистика (имам познат,който е приет тази година и се записа).Аз лично нямам никакъв афинитет към нито една от двете специалности. :)

tireheb
07-25-2013, 15:56
при арабистиката по некое време те карат да учиш и чифутски :Х

CoNviCt
07-28-2013, 20:52
Нали и аз това мислех, смисъл.. Арабски се говори в толкова много страни, а започва и да се говори във все повече..
Иранския се говори само в Иран, но пък като предмети ми се струва по интересен - Персийски и Кюрдски, Персийска история и т.н.
Арабистиката пък от друга страна, също има яки предмети- като Египтология.. :shock:
Чудя се като малко дете.. сериозно
Арабския свят отваря супер много врати, но пък в Иран има също бая възможности и пари, там с този петрол и други неща, но пък е по-опасно, все се гърмят и стрелят там.. :D
Ох, чакам 2-рото класиране и тогава ще реша, кое от 2-те.. :(
Повече клоня към арабистика де..

Отговорът ти е по детски наивен. Не мисля, че си готов да учиш висше. Изчакай, ориентирай се, проучи! Иначе - "чака само тате да кихне, харчи всичко за курвенца и плява".

tireheb
07-28-2013, 20:57
Отговорът ти е по детски наивен. Не мисля, че си готов да учиш висше. Изчакай, ориентирай се, проучи! Иначе - "чака само тате да кихне, харчи всичко за курвенца и плява".


лол
предполагам, че само ако си решил да учиш икономика или право си ГОТОВ да учиш висше
щото тва са СЕРИОЗНИТЕ специалности
останалото е наивност

ledenakrasota
07-28-2013, 21:07
В Дубай какъв език се говори от тези?

CoNviCt
07-28-2013, 21:33
лол
предполагам, че само ако си решил да учиш икономика или право си ГОТОВ да учиш висше
щото тва са СЕРИОЗНИТЕ специалности
останалото е наивност
Коментарът ми няма нищо общо със специалностите, които авторът е посочил. Изказът, мисленето. Те са детски още.
Какво има в Дубай?

anonymous895156
07-29-2013, 02:58
Какво има в Дубай?

pari bate

ledenakrasota
07-29-2013, 07:40
Коментарът ми няма нищо общо със специалностите, които авторът е посочил. Изказът, мисленето. Те са детски още.
Какво има в Дубай?

Едно от местата на бъдещето. С това е известен. В Катар арабски ли се говори? Иначе е важно къде искаш да се изявяваш. Конкретно за нашата страна Катар, Дубай, Азербайджан и т.н. имат добри полета за изява, особено, ако гониш добри парички и възможност за повече пътувания.

irrationalDecision
07-29-2013, 16:22
Първо изброяването Катар, Дубай, Азербайджан е малко некоректно, все едно да напиша Канада, Мексико и щата Мисури в САЩ. Дубай е емирство, а държавата е ОАЕ. Второ каква в връзката на арабския език конкретно с Азербейджан? Последната не е арабска държава. Езикът азерски се говори в самия Азербейджан, в части от Русия и Иран. Може и да е повлиян донякъде лексикално от арабския, може и на места да ползва същата азбука (макар че официална е латиницат) , ама разликите са големи. То и персийският е с арабската азбука, ама си е друг, затова си има и специалност Иранистика.
Много лимитирани сме българите като нагласа към нетрадиционните езици. А в тях има хляб. Познавам човек, завършил Арабистика. Знаете ли при експресен превод на арабски каква е цената за страница спрямо тази на стандартни езици? Около 10 лева за превод на английски и 25 лева на арабски.

ledenakrasota
07-29-2013, 16:26
Първо изброяването Катар, Дубай, Азербейджан е малко некоректно, все едно да напиша Канада, Мексико и щата Мисури в САЩ. Дубай е емирство, а държавата е ОАЕ. Второ каква в връзката на арабския език конкретно с Азербейджан? Последната не е арабска държава. Езикът азерски се говори в самия Азербейджан, в части от Русия и Иран. Може и да е повлиян донякъде лексикално от арабския, може и да ползва същата азбука, ама разликите са големи. То и персийският е със същата азбука, ама си е друг, затова си има и специалност Иранистика.
Много лимитирани сме българите като нагласа към нетрадиционните езици. А в тях има хляб. Познавам човек, завършил Арабистика. Знаете ли при експресен превод на арабски каква е цената за страница спрямо тази на стандартни езици? Около 10 лева за превод на английски и 25 лева на арабски.

Говоря за перспективите на страни от Азия като пари. Не виждам защо трябва да имат езикова връзка при условие, че изказвам само мнението си. :)

irrationalDecision
07-29-2013, 16:32
Е, нали питането е все пак за избор между два конкретни езика и шансовете за реализация с тях? А не по принцип.. То на този принцип и Япония е в Азия. И там има достатъчно шансове за изкарване на пари, но те не са по темата.

ledenakrasota
07-29-2013, 16:39
Е, нали питането е все пак за избор между два конкретни езика и шансовете за реализация с тях? А не по принцип.. То на този принцип и Япония е в Азия. И там има достатъчно шансове за изкарване на пари, но те не са по темата.

Приемам мнението ти за чисто заяждане. Живеем в свободна страна. Който каквото желае може да пише. ;)

irrationalDecision
07-29-2013, 16:43
Нищо заядливо няма в мнението ми. Както ти казваш - мнение, просто различаващо се от твоето. Споделих, че ми се струва, че в тема за Арабистика и Иранистика е по-логично да се обсъжда евентуалната реализация на човек с тези езици, арабски или персийски.

102
07-29-2013, 16:46
А бе ква магистратура ше се върже с тая/тия специалност/и ? /любопитство.

ledenakrasota
07-29-2013, 16:50
е по-логично да се обсъжда евентуалната реализация на човек с тези езици.

Което правя в коментара си. В Катар и Дубай се говори арабски. Човек трябва да гледа в по-широка перспектива. Точно затова се изказвам за възможностите на някои държави от Азия. Азербайджан има страшни възможности. Ако не знаеш освен изброените страни до тук, тя също влиза в групата на растящите икономики и страни на бъдещето, които помежду си изграждат страхотни връзки. Нищо не на място не съм казала. Просто не гледай праволинейно на нещата. ;)

102
07-29-2013, 16:53
На къв език говорят в Азербайджан ?

irrationalDecision
07-29-2013, 17:47
На къв език говорят в Азербайджан ?
На азерски.

hardsoultosave
07-29-2013, 17:53
Аз съм за арабистика.

Какво реши да запише прекрасното момче на анархията в крайна сметка?

AnarchyBoy
07-29-2013, 18:12
^нИ Казам.. :D

А иначе до спорещите, момци.. не само Катар и Дубай има в Арабския свят... В Кувейт също се говори арабски, а стандарта на живот там е невероятен! Пък и страните там далеч не се изчерпват с катар,кувейт и дубай.. :|

Като цяло, всеки, които мисли, тези "странни" предмети за "глупави и не нужни" хал хабер си няма от преспективи в живота, света отива на там, това са новите силни икономики.. :)

102 за магистратури, почти всичко...

Но аз мислех нещо от сорта на .. Полтически Науки-Международни (Икономически) Отношения, Журналистика или Просто няк'ва икономика.. Всички пасва, стига човек да е надъхан да учи и да трупа капитали..

DisappointedDreamer
07-29-2013, 18:16
Ако си мислиш, че като завършиш ще отидеш да бачкаш в Кувейт, жестоко се лъжеш. :Д

Накрая, ще свършиш като преводач или учител. Ако си по-надъхан, кандидатстваш в Министерство на Външните работи, където почти веднага те грабват и ти предлагат заплата доста над средната за България.

SpiritInBlack
07-29-2013, 18:19
Арабският май е най-говореният език след чайнис и инглиш. Екзотичните специалности са смислени само ако си решил да си сериозен .

AnarchyBoy
07-29-2013, 18:20
Ако си мислиш, че като завършиш ще отидеш да бачкаш в Кувейт, жестоко се лъжеш. :Д

Накрая, ще свършиш като преводач или учител. Ако си по-надъхан, кандидатстваш в Министерство на Външните работи, където почти веднага те грабват и ти предлагат заплата доста над средната за България.

Продължавайте така, само ме надъхвате още повече за ученето..
Почти всеки ме гледа много негативно относно тази специалност, само баща ми ме подкрепя..
Маги не е само до образувание, а и до човек, стига да се набутам между шамарите, смятай, че мога да си намеря много хубава работа, с добро заплащане, пък и това не е България, в чужбина почти винаги имаш условия за прогрес и развитие! :|



Арабският май е най-говореният език след чайнис и инглиш. Екзотичните специалности са смислени само ако си решил да си сериозен .

Решил съм го да, даже съм мега надъхан!

ledenakrasota
07-29-2013, 18:20
Ако си мислиш, че като завършиш ще отидеш да бачкаш в Кувейт, жестоко се лъжеш. :Д

Накрая, ще свършиш като преводач или учител. Ако си по-надъхан, кандидатстваш в Министерство на Външните работи, където почти веднага те грабват и ти предлагат заплата доста над средната за България.

Може да замине, защото вече ще знае езика, но зависи какво ще работи. Бизнес нещо си или като представител на български инвеститор или обратното - на чужд с познания в конкретната сфера, направо е набарал петрола, но това не става лесно. Ще трябва още нещо като образование или специализация.

AnarchyBoy
07-29-2013, 18:25
Може да замине, защото вече ще знае езика, но зависи какво ще работи. Бизнес нещо си или като представител на български инвеститор или обратното - на чужд с познания в конкретната сфера, направо е набарал петрола, но това не става лесно. Ще трябва още нещо като образование или специализация.

Ндам, точно към петрола съм се насочил!
С една икономическа магистратура, ще се стрелна доста нависоко и съм чук
Ако не друго поне в отношенията
Арабски Свят <-> България, а с английският ми, който е сравнително задоволителен..
Може да се наместя и някъде в:
Арабски свят <-> България <-> Англия

За петролни компании, инвеститори, сферата на производството и много други!

хейтърите! [-(

ledenakrasota
07-29-2013, 18:37
Ндам, точно към петрола съм се насочил!
С една икономическа магистратура, ще се стрелна доста нависоко и съм чук
Ако не друго поне в отношенията
Арабски Свят <-> България, а с английският ми, който е сравнително задоволителен..
Може да се наместя и някъде в:
Арабски свят <-> България <-> Англия

За петролни компании, инвеститори, сферата на производството и много други!

хейтърите! [-(

Петролът заминава вече, баце! Прогнозите за Румъния са да свърши до 2021. Не случайно lвсички се насочват към алтернативната енергия, но ще стане бавно. :)

Не слушай кой какво ти говори. Интернет е безкраен и пълен с информация.
Относно коментарите. Имаш цел, проучваш нещата и опитваш. Не ти харесва, ок. Защо не е грешка? Защото получаваш така или иначе някаква информация, която може да те насочи и ориентира. Важно е а мислиш в перспектива и а бъдеш комбинативен. Кадърното все ще си намери работа, но в СУ, ако ми станеш колега, да знаеш, че е якото четене. ;D

AnarchyBoy
07-29-2013, 18:46
^ Знам знам, нямам проблеми с това.. :D
До сега навсякъде са ме плашили, за всичко, пък затруднение не съм срещал.. :D

Не че гимназията е нещо супер сложно и трудно нещо, но всеки ми обясняваше колко трудно ще е да уча 21 специални предмети + Латински/Руски/Английски + икономически предмети.. и то това още в гимназията.. :D Пък завърших без проблем, а даже си позволих да мързелувам цяла годинка.. ;д

ledenakrasota
07-29-2013, 18:52
^ Знам знам, нямам проблеми с това.. :D
До сега навсякъде са ме плашили, за всичко, пък затруднение не съм срещал.. :D

Не че гимназията е нещо супер сложно и трудно нещо, но всеки ми обясняваше колко трудно ще е да уча 21 специални предмети + Латински/Руски/Английски + икономически предмети.. и то това още в гимназията.. :D Пък завърших без проблем, а даже си позволих да мързелувам цяла годинка.. ;д

Аз имах 32. [-( Първите две години в университета бях много наплашена, защото ме приеха каквото исках, но всичко беше коренно различно дотогава. Нова среда. Нови ценностни системи. Накрая се оказа, че няма нищо сложно. Просто трябва да се чете системно. В у-ще не знам как съм смогвала, защото беше коренно различно, но два пъти повече като обем. :)

Schliwobeatz
07-30-2013, 12:37
Какво искаш да правиш точно? Знанието на арабски ще ти е много от полза, но сигурен ли си за арабистиката? Преводач ли искаш да ставаш? Експерт и анализатор по близкоизточните въпроси ли? Журналист, репортер- пратеник ли? Ако отговорът ти на поне едно от горепосочените е да, значи арабистиката е за теб.
Иранистиката те ограничава прекалено много. Аз не бих я избрал.

psychopath
07-31-2013, 03:02
Ако това са вариантите - арабистика звучи по-добре. С една идея по-общо е, което е добре, защото май нямаш идея какво искаш да правиш или това са те приели. В такива случаи, винаги по-всеобхватната специалност.