PDA

View Full Version : Учене в София + самоиздръжка



thund3rstorm
07-21-2013, 10:54
Здравейте, приятели! Тъй като догодина съм в 12 клас, но родителите ми нямат кой знае каква възможност да ме издържат в София, където искам да уча, а и не се разбирам с тях и искам изцяло да мина на самоиздръжка и да уча бизнес икономика в УНСС, някой от вас случайно да има подобен опит и да е работил примерно почасово, учейки? Питам от гледна точка на това изкарва ли се и възможно ли е, тъй като много хора ми казват, че първите две години задължително не трябва да се работи, а аз не мога да си го позволя :) Мерси предварително ;)

yakuza_
07-21-2013, 11:04
Няма ли задочно?

thund3rstorm
07-21-2013, 11:08
Има задочно, ама не искам :)

TheBeliever
07-21-2013, 11:19
Да се издържаш изцяло на почасова - няма как да стане. Трябва ти един минимум от 600-700лв месечно за квартири + прилично съществуване, като това не включва разходите по университета. Вариантът ти е да работиш по 8 часа и да вмъкваш някак учебните занятия.

thund3rstorm
07-21-2013, 11:30
Общежитието е 60 лв и имам познати, на които техните им пращат 300 лв и им стигат, а за почасова работа в София 300-400 е тъкмо, мисълта ми е, че понякога почасовата работа съвпада с упражненията и съм чувала, че някои преподаватели правят проблем ако няма присъствие на упражненията, и това питам - някой има ли такъв опит и знае ли г-д как е

Blab
07-21-2013, 11:58
Общежитието е 60 лв и имам познати, на които техните им пращат 300 лв и им стигат, а за почасова работа в София 300-400 е тъкмо, мисълта ми е, че понякога почасовата работа съвпада с упражненията и съм чувала, че някои преподаватели правят проблем ако няма присъствие на упражненията, и това питам - някой има ли такъв опит и знае ли г-д как е
къде е тази почасова за 300-400? препоръчай ме веднага:Д //с бакалавър съм, мерси предварително!,))

сега сериозно - по мои наблюдения не може да се работи и да се учи едновременно*, ако ще се случва качествено; да, можеш да преминеш през университета, ако ти е само за дипломата, но нищо повече. казвам го като доста активен човек, не си говоря на вятъра;

*и пак зависи от специалността, програмата и т.н.

thund3rstorm
07-21-2013, 12:13
oкей, мерси :)

choparkopar
07-21-2013, 12:26
Ако работата и упражненията ти съвпадат, винаги можеш да ходиш с други групи, да отработваш в края на семестъра и т.н. Ще ти е трудно, но не и невъзможно. Успех :)
И все пак помисли за задочно.

Blab
07-21-2013, 12:29
ако е задочно, губи студентските привилегии, като общежитие, намаление за градски и т.н.;

thund3rstorm
07-21-2013, 12:50
именно, а на мен общежитие ми трябва

AnarchyBoy
07-21-2013, 13:08
Трудно ще ти е, но не невъзможно, на есен аз влизам в СУ или УНСС (не съм решил още), нашите ще ми дават пари, но бала за съжаление няма да ми стигне за общежитие (най-вероятно) та ще съм на квартира, което автоматично ме праща на работа, иначе ще ме е срам от нашите, смисъл, да им искам толкова пари на тази възраст.. :?
Та и аз ще уча и работя, ше ги съчетая двете неща, ако си намериш работа с плаващо работно време, ще е много удобно и хубаво.. :)

Chacho
07-21-2013, 13:42
Работа на смени. Магазини, бензиностанции, кол центрове, заведения, т.н.

Но ако мислиш да се издържаш изцяло самостоятелно и да идеш на квартира, дори да стигнеш до аскетизъм, с гореизброените варианти не мисля, че ще успееш. Освен по кол центровете, де, там могат да паднат добри пари.

myHeartIsOnlyForYou
07-21-2013, 13:55
Съгласна съм с написаното от Blab, но щом толкова държиш да учиш редовно и да се издържаш сама, ще ти дам няколко съвета:
1. Според мен е възможно това да се осъществи, защото познавам хора, които го правят (и даже са 1 курс).
2. Доколкото знам в Макдоналдс, работното време е гъвкаво - по-точно сам си правиш графика, като може да ти направят само леки корекции в него (тази информация имам от момиче работещо там), но знам също, че в Макдоналдс заплащането не е кой знае колко голямо и също така отношението към персонала понякога е лошо. Няма пълно щастие, но гъвкавото работно време и факта, че работещите там са млади хора е голям плюс. Има разбирасе много възможности за работа в София и голяма част от работодателите са склонни да наемат студенти и да се съобразяват (донякъде) с тях.
3. Ако бях на твое място бих работила през лятото усилено (това лято сега ако си над 18, лятото след 12 клас и всяко следващо), като бих се стремила да пестя пари, които да използвам по-късно, имайки възможност по-късно да уча повече и по-малко да работя.
4. Друг източник на финанси са стипендиите, които в университета поне (за разлика от тези в училище) прилични. Не знам точно в какви граници са стипендиите за студенти от УНСС, но със сигурност биха ти били от помощ. Единственият проблем е, че можеш да взимаш стипендия най-рано от втория семестър. Искам само да вметна, че моето лично мнение е, че трудно би успяла да работиш (толкова, че да се издържаш сама) и да имаш достатъчно висок успех за стипендия. Е предполагам с голямо желание и много усилия и това се постига :)
5. Според мен родителите ти малко или много ще ти помагат, особено като видят, че работиш и се стараеш.
Успех от мен и не се отказвай от мечтите си!

sexa_na_kompleksa
07-21-2013, 14:58
Ако полагаш достатъчно усилия, може да се справиш и с двете.
Една приятелка учи в УНСС и работи почасово. Изкарва 450лв и почти се издържа сама. Родителите й и помагат малко, но тя живее на квартира, а не на общежитие.

thund3rstorm
07-21-2013, 18:25
благодаря вии :)

vladyman
07-22-2013, 11:28
Много зависи какво точно учиш. Ако ученето ти се състои предимно в зубкане на теория, то няма да имаш особен проблем да го съчетаеш с работа. Ако обаче в специалността ти се набляга на практиката, ще имаш проблеми. Според мен е най-добре направо да питаш някои от преподавателите. Обясни им каква ти е ситуацията и ги помоли за съвет.

Колкото да работата - от*би ги всичките Макдоналдси и т.н. Не си струва, натоварването е прекалено голямо, а заплащането прекалено малко. Помисли дали имаш някакво професионално умение - чужд език, компютри, рисуване, хубав външен вид и т.н. - и си търси работа с него.

И накрая - за да живееш в София ти трябват ПОНЕ 500 лева на месец. Това е ако плащаш не повече от стотина лева за колаборация наем или общежитие и без да смятаме каквито и да е "екстри" от типа на излизания, спортуване, дрехи и т.н.

thund3rstorm
07-22-2013, 18:46
Знам два езика и имам два сертификата съответно английски С1 и немски б2 ;) надявам се да си намеря нещо с преводи и така нататък, в Макдоналдс много много не ми се работи, ама ако нямам друг избор...

AngelAntichrist
07-23-2013, 00:24
Виж с'я, така и така ще учиш в УНСС започни да правиш стаж от сега. Отиди около Лъвов мост, запознай се със сводниците и си избери един. Денем учиш, вечер работиш. Звучи добре, нали?

Nam3less3
07-23-2013, 01:00
да мина на самоиздръжка и да уча бизнес икономика в УНССПо-добре само работи. Или позлвай университета само да ходиш по бригада.

Chacho
07-23-2013, 01:03
Знам два езика и имам два сертификата съответно английски С1 и немски б2 ;)

Call center.

thund3rstorm
07-23-2013, 07:20
"Виж с'я, така и така ще учиш в УНСС започни да правиш стаж от сега. Отиди около Лъвов мост, запознай се със сводниците и си избери един. Денем учиш, вечер работиш. Звучи добре, нали?"

Да е, много забавно :)

Баща Ти
07-23-2013, 08:52
Сметни колко пари ще харчиш, виж дали вашите могат да ти помагат (поне в началото) и ще ти кажа някакви видове работа, които да правиш достатъчно пари.

thund3rstorm
07-23-2013, 09:52
около 300-400 лв на месец г-д ще е разхода, без пари от нашите

Баща Ти
07-23-2013, 16:50
Най-вероятно ще са повече. Плюсовете са, че знаеш английски и немски, че ще имаш завършено средно.
Задължително се самообразовай, ако не си запозната де, как да ползваш Word, Excel и т.н. Навсякъде искат компютърна грамотност и това не значи "мога да отварям документи".

Иначе идеи за работа:
Телефонист - интервюта по телефона, приемане на обаждания от клиенти и т.н. (Call Center, казаха ти по-горе)

Промоутър, раздавач на флаери - готино е, ако имаш добър външен вид и парите са добри, но работата е непостоянна. Може да участваш в някоя промоция, която продължава 10 дни, ама може и да те викнат за събота-неделя и после 2-3 месеца да не ти звънят. Стандартното заплащане е 5 лв./час

Офис асистент, секретарка - това е готино. Подреждаш в офиса, подготвяш разни документи, гледаш пощата и прочие неща.

Касиер - примерно във Фантастико, но да знаеш, че работата е много тежка, а заплащането - малко.

Продавач-консултант - примерно в магазин за дрехи в някой мол. Това е по-леко от горното, пак искат приятна външност и езици, но парите са по-добри пък и обикновено дават процент от печалбата.

Това се сещам засега.

valentinadr
07-23-2013, 17:25
Много зависи какво точно учиш. Ако ученето ти се състои предимно в зубкане на теория, то няма да имаш особен проблем да го съчетаеш с работа. Ако обаче в специалността ти се набляга на практиката, ще имаш проблеми. Според мен е най-добре направо да питаш някои от преподавателите. Обясни им каква ти е ситуацията и ги помоли за съвет.

Колкото да работата - от*би ги всичките Макдоналдси и т.н. Не си струва, натоварването е прекалено голямо, а заплащането прекалено малко. Помисли дали имаш някакво професионално умение - чужд език, компютри, рисуване, хубав външен вид и т.н. - и си търси работа с него.

И накрая - за да живееш в София ти трябват ПОНЕ 500 лева на месец. Това е ако плащаш не повече от стотина лева за колаборация наем или общежитие и без да смятаме каквито и да е "екстри" от типа на излизания, спортуване, дрехи и т.н.

аз живея във варна,а там е доста по-скъпо от софия и ми стигат 450 лева на месец без общежитието и сметките

mim4etuuu
07-23-2013, 18:34
Ама и ти си се набила с някаква икономика. УНСС и другите икономически университети бълват икономисти и завършили бизнес всяка година, а реално пазарът няма нужда от толкова много икономисти.

DisappointedDreamer
07-23-2013, 18:41
Братовчедка ми в УНСС (редовно) си бачкаше на някакви смени в застрахователна компания, но пък много често пропускаше лекции и упражнения --- всичко правеше вкъщи. Тая година завърши бакалавър, тъй че смятам, че някак можеш да го избуташ, но не и без помощ.

thund3rstorm
07-23-2013, 19:53
Благодаря :) Аз съм от Варна попринцип, и да, тук е по-скъпо от София ;)

psychopath
07-31-2013, 03:14
Не искам да прозвучи като заяждане, но имам питане към хората, които едвам се оправят, само и само да учат в София.

Адмирации за мотивацията. Но във вашите градове също има университети. И няма ли да бъде по-лесно да учите там?
Не е въпроса в лесното, но ако трябва да бачкаш на две места или да няма как да ходиш на лекции и примерно учиш само за изпитите от разни учебници, които след месец вече не помниш.
Само заради дипломата ли е? Струва ли си?

Какво толкова незаменимо има в София?

vladyman
07-31-2013, 09:26
Възможности има, ето какво. Защо хората толкова масово бягат в чужбина напоследък ? И тук има работа. Ама възможностите в чужбина са много по-големи от тези тук.

Schliwobeatz
07-31-2013, 09:40
Аз имам такъв опит, само че от чужбина. Здраво бачкане и учене. Не е най- забавното нещо. Раздавам съм флайери, чистил съм, бил съм хамалин, бил съм бавачка, карал съм снегорин. Спред мен отиди B чужбина. Има страни с безплатни университети в Европа, а и докато работиш заплащането е много по- добро. Можеш да се самоиздържаш и дори да пращаш пари.

А с какво искаш да се занимаваш професионално? Отговори си първо на този върос преди да се записваш в някви специалности.

Schliwobeatz
07-31-2013, 09:45
Ама и ти си се набила с някаква икономика. УНСС и другите икономически университети бълват икономисти и завършили бизнес всяка година, а реално пазарът няма нужда от толкова много икономисти.

so true!

Chacho
07-31-2013, 14:57
Не искам да прозвучи като заяждане, но имам питане към хората, които едвам се оправят, само и само да учат в София.

Адмирации за мотивацията. Но във вашите градове също има университети. И няма ли да бъде по-лесно да учите там?
Не е въпроса в лесното, но ако трябва да бачкаш на две места или да няма как да ходиш на лекции и примерно учиш само за изпитите от разни учебници, които след месец вече не помниш.
Само заради дипломата ли е? Струва ли си?

Какво толкова незаменимо има в София?

Нито преподаването е като в София, с малки изключения, нито възможностите за работа.