PDA

View Full Version : Контакти с преподаватели и бъдещи работодатели



babity
08-09-2013, 14:14
Темата ми е насочена по-скоро към по-големите съфорумници. От много малка имам някакво такова виждане, че контактите с преподавателите извън задължителния минимум не са особено уместни. Наближава старта на новата учебна година и това започва да ме яде, защото скоро търсенето на работа ще ми тропне на вратата, а се чувствам неподготвена по този въпрос. В моята среда винаги се е гледало с лошо око на личните отношения с преподавателите и работодателите. Събирам идеи за т'ва как да "блесна" без да става дума за нагаждачество, без да досаждам и прочее.

Аз самата смятам, че да се самопредлагаш за няк'ви допълнителни неща, както и ходенето по гъза на някой не е особено добра идея. Също така, за добре свършения възложен проект не е нужно да понесеш кой знае какви похвали, защото просто това е нормалното стечение на обстоятелствата. Възлагат ти работа и ти я вършиш добре, просто защото това се иска.

Как мога да направя впечатление, без да се стига до гореизброените. Интересувам се от специалността си и има преподаватели, които адски много ме надъхват да съм все по-добра и по-добра, но когато се стигне до момента с похвалите, се чувствам неуместно. Давам пример. Отивам да изпит по х. Харесват адски много работата ми, изливат ми една кофа суперлативи за това колко добре съм се справила, чувствам се неуместно, казвам че предмета ми е любим, излиза като няк'ва федерка, момента пропада, утре преподавателя ме гледа с лошо око като нагаждачка или в по-добрия случай просто не помни коя съм.

Та... в крайна сметка как да стане това с доброто впечатление? 'Щото не съм от хората, които искат да работят трето поколение дадена работа и да ми е постлано от предните поколения. Тия преподаватели има реален шанс да ми помогнат в реализацията, ако успея да направя впечатление и установя траен контакт.

vladyman
08-09-2013, 16:44
Принципно, как да подходиш към запознанството си с другите (важи за всички области в живота бтв, включително за свалки, намиране на приятели и т.н.) зависи от това каква цел гониш. Ако искаш да намажеш нещо покрай тези хора (в твоят случай, да си създадеш "връзки") то трябва да насочиш фокуса върху самите тях - да правиш комплименти, да ходиш след тях, да ги слушаш и т.н. С други думи - да се мазниш. Ако искаш обаче те да се навият да направят нещо за теб, тогава трябва да насочиш фокуса към теб самата - колко си съвестен, колко се интересуваш от това което учиш, какви мечти имаш, колко си талантливa и т.н.

Естествено, много често се налага да правиш по малко и от двете. Моят съвет е първо да прецениш много внимателно кои от хората около теб биха ти били полезни и след това да подходиш по първият начин към тези които не ти допадат като хора, и по вторият към тези които намираш за свестни.

s0b1esk1
08-09-2013, 17:02
не искам да ти разбивам мечтите, но се намираш в България. тук се успява на принципа "наши хора". по-добре се научи да правиш хубави свирки и ще се покачиш по социалната стълбичка за нула време. колкото до отношенията с професорите - въобще не се тормози. повечето от тях нямат търпение да излязат от залата.