PDA

View Full Version : Какво да уча?



ritobis
08-16-2013, 05:21
Тази година ще съм 12 клас а още не съм сигурен какво да уча.В тази тема искам просто всякакви съвети и предложения ще ми бъдат полезни.Значи в училище, това което ми харесва е математиката и смея да кажа че съм добър, и изобщо точните науки - физика , химия.Уча в математическа гимназия - профил мат. и инф. Доскоро си бях наумил за информатиката, понеже вкъщи си писах програми, знам С++, Java , обаче не знам дали ще издържа да вися по цял ден пред компютъра, като цяло не искам да стоя дълго пред компютър.Другото което е, може да е мит или не знам, ми се струва че хората от този бранш се някак социално изолирани, и аз си мислих че професията няма общо със соц живот, ама май не е така.За медицина съм навит,където има математика или изобщо точна наука, ама май е късно вече да се ориентирам натам. Също така много би ми харесвала работа ,където се пътува повече и се иска креативност.

Другата ми страст са машините - въобще коли,самолети, танкове , бойни машини като имам време гледам филми и чета в нета и ми е адски интересно.Мислих си за някакъв самолетен механик , ама като чета в интернет за какви заплати става въпрос в Луфтханса-Техник... си е направо подигравка с труда и отговорноста ти (800лв). Освен някакъв вид авио инженер би ми харесало или пък авио диспечер, друг е въпроса дали има реализация в България и колко хора са нужни на държата от тази специалност, и дали тези хора не са предварително избрани :D

MНОГО бих се радвал да ми помогнете малко

Dannie96
08-16-2013, 06:16
Отаваряш сайта на университета, към който си се насочил или на някой университет, ако още не знаеш къде искаш и гледаш специалностите. По- добре първо за магистър и после, ако си избереш специалност, виж какво трябва да запишеш за бакалавър. Където аз съм гледала има добри описания на специалностите и т.н.
Иначе информатиката знам, че има бъдеще и добра почва в България. И заплатите са добри, но както ти си решиш.

Auriss
08-16-2013, 07:42
Колкото повече те радва нещо, толкова повече време му отделяш. Колкото повече време отделяш, толкова повече те бива в него.
Явно нищо не ти е наистина страст в момента - ако те кефеше да програмираш нямаше да излизаш от вас в момента. Нормално ти е за годинките, споко. След още някоя и друга ще се ориентираш като измислиш какво да правиш с живота си.
Дотогава запиши нещо колкото да има. Всичко, което си изброил, иска доволно математика, тъй че трудно ще сбъркаш. Аз това бих те постъветвал, знам ли ..

Rocknroll
08-16-2013, 09:02
Отаваряш сайта на университета, към който си се насочил или на някой университет, ако още не знаеш къде искаш и гледаш специалностите. По- добре първо за магистър и после, ако си избереш специалност, виж какво трябва да запишеш за бакалавър. Където аз съм гледала има добри описания на специалностите и т.н.
Иначе информатиката знам, че има бъдеще и добра почва в България. И заплатите са добри, но както ти си решиш.
+1 :)

Auriss
08-16-2013, 12:38
^ Идеята беше, че само технически специалности си е набелязал. Малко вероятно ми се струва да реши догодина, че му се учи арабистика или филосфия примерно. И да запише ТУ някакво инженерство там (въобще не ги и разбирам :Д) сигурен съм, че на математиката ще се набляга най-много. Пък после с нея преспокойно може да се преориентира към ИТ ако това му се прииска.

Пък дори и да му се обърне на 180 градуса мирогледа, с някакво инженерство, компютърно или не :Д , може после буквално каквото му щукне да запише магистратура. Ако запишеш хуманитарна специалност го нямаш този лукс
Ей примерно - https://www.universityadmissions.se/intl/search?period=VT_2014&level=advanced&sortBy=nameAsc
Безплатни са, на английски са и за капак 1/3 от тях изцяло дистанционни

yakuza_
08-16-2013, 13:12
Докато не отидеш да учиш 1-2 години, да видиш кое, как е, няма да разбереш какво искаш. Аз исках да уча за космонавт, ама наще счетоводител, че счетоводител. Сега имам ракета 2-ра ръка, аквариум и нямам право да летя...

Blab
08-16-2013, 13:14
а аз какво да уча?:Д

//за Auriss +че

Starless
08-16-2013, 19:35
-