PDA

View Full Version : МАТУРА ПО БИОЛОГИЯ 2014



iibiza
08-16-2013, 15:50
Искам да ви попитам ,който ще държи матура по биология тази година на какво най много наблягате от цялото учебно съдържание 9-10 клас ? Знам какви са въпросите решавала съм матури и скоро пак ще решавам..естествено че в училище ни подготвят , но индивидуално на кое обръщате най много внимание ? (Екосистемите,РНК,ДНК,делен ето ) :)

ecstazy
08-16-2013, 22:06
Няма да държа матура, но реших около 5, защото на изходното ни дадоха 25 комбинирани въпроса. Наблягай на всичко, въпросите са лесни като цяло. Аз наблегнах на видовете клетки и техния строеж, защото признавам си, не ги знаех. 10-ти клас ти е по-леко съдържанието- даже е забавно ( решавания на задачи с кръстосвания). Биохимията в 9ти е гадна (бих наблегнала и на нея)

iibiza
08-16-2013, 22:52
Като цяло е наистина лесна да.Ще видим каква ще е тази година , ама мисля да обърна повече внимание на органичните структури и клетката трябва даа ох всичко :D точните науки са така..

ecstazy
08-16-2013, 22:59
Спокойно, не се притеснявай.. На мнение съм че от всички матури (освен задължителната по БЕЛ), тази по биология е най-лесна. :) Въпросите са еднотипни и с учене и решаване ще постигнеш желаната оценка ;)

iibiza
08-17-2013, 09:55
Дано ! Тази година в моето училище държаха малко хора по биология , ама госпожата каза че тук от 4 години някъде на матура по биология е нямало по слаба оценка от 4...даже рядко има 4 :)

ecstazy
08-17-2013, 12:46
Ооо така е :D Зависи от човека. Аз няма да мога да държа матура по био, защото ще държа КСК по биология. Но ако не бях насочена към фармацията, щях спокойно да си пиша матурата по биология. И тия от моя клас само им говоря да запишат биология и да не се набутват с история и география. Но в крайна сметка си е до човек. За мен може да изглежда, че матурата по био може да се реши на обща култура, но наистина има хора, на които просто не им се отдава даден предмет. От малкия ми личен опит с матурите ще те съветвам паралелно с ученето да си решаваш матурите в сайта на МОН. Аз след 3-тата матура вече ги писах механично, защото въпросите се повтарят. И най хубавото е, че с решаване можеш да научиш много неща, защото после си сверяваш грешките с отговорите.

Amore-Mio*
08-17-2013, 13:08
Нито една матура не може да се реши успешно, само по обща култура.
Общата култура е до някъде, но оттам нататък ти трябва теорията, която си изучавал.


Инак, обръщай внимание на всичко. ДНК, РНК, транскрипция, транслация, репликация и така нататък. Припомни си кои са анаболитни и кои катаболитни процеси? И така. Общо взето матурите са лесни, когато си учил, все пак.

iibiza
08-17-2013, 13:19
Да така е. Ами точно това правя докато уча от учебниците решавам и матури, където имам грешки връщам се повтарям и така докато стигна до дам да нямам грешки :д или да си позволя 3 4 грешки.Иначе не е да всеки вярно е.. всеки с избора си :Д .Успех на всички ,които ще завършват :)

patenceto00
02-07-2014, 14:20
nqkoi ima li nqkakvi temi pobiologiq da mi prati ?? :)

patenceto00
02-07-2014, 14:20
nqkoi ima li nqkakvi temi pobiologiq da mi prati ?? :)

pandabear
02-07-2014, 17:20
Процеси в клетката
Равнища на организация на микросистемата.
Химични елементи и съединения
Равнища на организация на многоклетъчния организъм
Наследственост и изменчивост

това са тези, по които чета повечко. за останалите от време на време просто поглеждам разни въпроси от изминалите матури.