PDA

View Full Version : Разлика между СУ и МУ?



ecstazy
08-17-2013, 09:50
Здравейте. Мечтата ми е да влезна фармация, обаче с майка ми обсъждахме много къде да влезна и май го решихме за Софийски. Интересно ми е има ли тука хора, които имат информация за обучението в СУ по фармация, и дали има разлика с това в Медицинския? Всякакви мнения ще са ми от полза. :)

fuzzybuzzy
08-17-2013, 10:43
Eдното е руски военен самолет, другото е звукът издаван от крава :) Дано да съм помогнал

yakuza_
08-17-2013, 10:47
Първата буква.

granger
08-17-2013, 10:56
Фармацията , медицината и тн си е еднаква навсякъде.
Където и да влезеш няма да сбъркаш. Материалната база на СУ е малко по-добра, оттам нататък ,ако имаш въпроси има си такава тема в сайта на МУ, там всичко е обяснено.

Fisherman
08-17-2013, 11:11
Ела в СУ,защото при нас не си плащаме за изпити и професорите не пускат ръце на студентките.За МУ кво да кажа,само като видиш стила им за КСК,ти става ясно,че искат парите ти а не да те научат.Подготвилите се сами са броят на пръсти,защото те си имат изисквания за подредбата на материала по Биология например,ако не го спазиш,колкото и да знаеш ще имаш 2,искат всичко назубкано по учебник.

В Софийския бях на 2 изпита,писах каквото знам и влезнах,какво повече трябва да се каже.Базата в химическия факултет е нова горе долу(стакларията е нова,везни,там квото се сетиш), имаме 2 чисто нови лаборатории направени за безживотниците от НПМГ,там да си водят упражнения за олимпиади,но предполагам,че всички могат да водят упражнения там.Тва не е от значение обаче,важно е как ти поднасят материала,при нас лекторите и асистентите се старят да те научат,внимателни са отговарят на всички въпроси,дори по време на лекции,естевствено има и изключения.Доцентката по химия втория семестър не ме изкефи нещо.Ма тва си е до лична преценка вече.

Учителката ми по химия е преподавател на медиците в МУ и се изказа много лошо за университета им и още куп неща,които правят МУ неприятен съм чувал.Решението си е твое в крайна сметка,Фармацията в СУ е ново нещо и програмата не е изпипана,но хората се стараят да направят всичко възможно да ни научат.Анатомията например е в чисто новия мед. факултет.

Fisherman
08-17-2013, 11:14
Да не забравяме,че медицина и фармация в България има благодарение на Софийския университет,Медицинския факултет към СУ отцепва през 1950 и така се създава Медицинска академия,1952 пък се отцепва Фармацевтичния факултет към СУ.

Забравих да кажа,че идват преподаватели от МУ да ни преподават,така че е горе долу едно и също,само че една ли могат да се мерят с наще химици във факултета,все пак е химически от 50 години.

ecstazy
08-17-2013, 11:52
Много благодаря за изчерпателния отговор. Точно заради начина на обучение и трудното влизане се отказах от МУ. Но колкото и глупаво да звучи в моята глава МУ е някак си по престижно.. в смисъл едно е да кажеш "уча фармация в СУ" а друго "Уча фармация в Медицинския" . Но всички се опитват да ми кажат че МУ хич не е по престижен и така. Естествено е по важно как и на какво те учат. Много много мерси!! :)

Fisherman
08-17-2013, 12:19
Ми срещал съм се с едни хора,които повтарят колко е престижен МУ,за мен е необяснимо,твърди се че там фармацията е най-добра,а всъщност това което ще те направи добър специалист си ти самият.Ако имаш желание,кой може да те спре.Майка ми е разправяла за тройкаджии от МУ,които нищо не разбират,така че,както казах всичко е в твоята глава.

Аз лично съм много доволен от всичко,въпреки че ни сгънаха от учене.Имаш право да учиш 2 езика,единия е англисйки,който е задължителен първи курс и сега ни караха да записваме,какъвто си пожелаем,само че нямаше много желание.

ecstazy
08-17-2013, 12:41
Много ти благодаря, доста ценна информация ми даваш. За МУ е лесно- има форум и страшно много мнения от личен опит. За СУ гледах форума, но има страшно малко мнения, а на мен ми трябваше човек от СУ от личен опит да си каже за там. Малко извън темата колко време си се готвил за КСК (ако си ходил на уроци, де). Аз съм за 12-ти клас и започнах този юли, т.е. подготовката ще ми излезне година. И както излиза май ще си е само за СУ, без МУ. Дали е добре? :D

BumpyRide
08-17-2013, 12:57
Защо си решила да кандидатстваш само на едно място-в СУ? Моето мнение е, че е по-добре да пробваш на няколко места, за по-сигурно. Можеш да пробваш и в МУ, но това е моето мнение. Щом ще пробваш само в СУ, значи си убедена, че ще влезеш там. Успех! :)

ecstazy
08-17-2013, 13:01
Еми там е проблемът- защото трябва да държа отделни изпити примерно за МУ изпита е по различен от СУ и трябва да се учат 26 теми по химия, докато в СУ теми по химия няма и разни такива. Мерси, иначе :)

BumpyRide
08-17-2013, 13:24
Ако не е проблем, би ли ми казала какво включва изпита по Химия в СУ? След като няма теми, само задачи ли включва? Хмм...Учудих се :D

ecstazy
08-17-2013, 13:29
За да не те излъжа сега си извадих изпитите от СУ, които ми дадоха с решенията. Първо се решава тест от 20 въпроса с избираем отговор, а след това 4 текстови задачи.

BumpyRide
08-17-2013, 13:42
Мерси за инфото. Че то голям кеф! :D А тези, които се готвим за МУ, не стигат 60 и отгоре теми по Биология, ами и по Химия 26 теми..Ама стига съм се оплаквала :D Извинявай, че се намесих в темата ти, но по нея мога да кажа, че не мога да говоря от личен опит, но пък от мои познати съм чувала репликата "Е, МУ си е МУ!".

Naive
08-18-2013, 03:01
Навярно и двете са едни и същи кофи с лайна. :D

Fisherman
08-18-2013, 09:47
Много ти благодаря, доста ценна информация ми даваш. За МУ е лесно- има форум и страшно много мнения от личен опит. За СУ гледах форума, но има страшно малко мнения, а на мен ми трябваше човек от СУ от личен опит да си каже за там. Малко извън темата колко време си се готвил за КСК (ако си ходил на уроци, де). Аз съм за 12-ти клас и започнах този юли, т.е. подготовката ще ми излезне година. И както излиза май ще си е само за СУ, без МУ. Дали е добре? :D

За кск се готвих 9 месеца,химия и биология успоредно,но аз съм специален случай,по принцип хората се готвят 2 години,за да им е спокойно.Аз се готвих изцяло да влезна в МУ,обаче ме скъсаха на биологията,заради болните им изисквания и влезнах в СУ,без да съм гледал конспекти или да съм учил нещо по специално,те се припокриват горе долу.

Ако си учила в даскало 1 година ти е предостатъчна да се подготвиш за изпита.

Fisherman
08-18-2013, 09:49
Навярно и двете са едни и същи кофи с лайна. :D

Разбира се ,само западните университети важат.

ecstazy
08-18-2013, 10:17
Благодаря ти мноого! :)

Naive
08-18-2013, 10:32
Разбира се ,само западните университети важат.
Не бързай да захапваш веднага. Най-малкото - ще уча в България, другото - ще кандидатствам в МУ София. Това не ми пречи да твърдя, че нещата са зле, ама в крайна сметка голяма част от нещата зависят от личната мотивация, където и да си. И постът ми имаше това предвид - че едва ли има чак толкова осезаема разлика, където и да запише.

Fisherman
08-18-2013, 10:33
Не бързай да захапваш веднага. Най-малкото - ще уча в България, другото - ще кандидатствам в МУ София. Това не ми пречи да твърдя, че нещата са зле, ама в крайна сметка голяма част от нещата зависят от личната мотивация, където и да си.

Ще учиш в България,излагаш се,тва ти е под нивото.

Naive
08-18-2013, 10:47
Oh God... не си намерил правилния човек, момко. ;)

Fisherman
08-18-2013, 10:49
Oh God... не си намерил правилния човек, момко. ;)

Не се излагай

BumpyRide
09-19-2013, 13:49
Ела в СУ,защото при нас не си плащаме за изпити и професорите не пускат ръце на студентките.За МУ кво да кажа,само като видиш стила им за КСК,ти става ясно,че искат парите ти а не да те научат.Подготвилите се сами са броят на пръсти,защото те си имат изисквания за подредбата на материала по Биология например,ако не го спазиш,колкото и да знаеш ще имаш 2,искат всичко назубкано по учебник.

В Софийския бях на 2 изпита,писах каквото знам и влезнах,какво повече трябва да се каже.Базата в химическия факултет е нова горе долу(стакларията е нова,везни,там квото се сетиш), имаме 2 чисто нови лаборатории направени за безживотниците от НПМГ,там да си водят упражнения за олимпиади,но предполагам,че всички могат да водят упражнения там.Тва не е от значение обаче,важно е как ти поднасят материала,при нас лекторите и асистентите се старят да те научат,внимателни са отговарят на всички въпроси,дори по време на лекции,естевствено има и изключения.Доцентката по химия втория семестър не ме изкефи нещо.Ма тва си е до лична преценка вече.

Учителката ми по химия е преподавател на медиците в МУ и се изказа много лошо за университета им и още куп неща,които правят МУ неприятен съм чувал.Решението си е твое в крайна сметка,Фармацията в СУ е ново нещо и програмата не е изпипана,но хората се стараят да направят всичко възможно да ни научат.Анатомията например е в чисто новия мед. факултет.
Би ли ми казал по какви конспекти си се готвил? Има ли ги някъде в нета?

Naive
09-20-2013, 16:29
^Толкова е трудно да потърсиш. :Д
http://www.uni-sofia.bg/index.php/bul/priem/priem_za_obrazovatelno_kvalifikacionna_stepen_baka lav_r_i_magist_r_sled_sredno_obrazovanie/minali_ksk/kandidatstudentska_kampaniya_2012/programi_za_izpiti/biologiya
http://www.uni-sofia.bg/index.php/bul/priem/priem_za_obrazovatelno_kvalifikacionna_stepen_baka lav_r_i_magist_r_sled_sredno_obrazovanie/minali_ksk/kandidatstudentska_kampaniya_2012/programi_za_izpiti/himiya

И за МУ:
http://www.medfaculty.org/forum/index.php?topic=503.0
http://www.medfaculty.org/forum/index.php?topic=502.0

Jaune
09-21-2013, 10:14
Oт близка, която ще кандидатства медицина, съм чувала, че изпитите в СУ са по-добри, защото те карат да мислиш (стил олимпиада са), докато изпитите в МУ са си чиста проба зубращина, няма какво да го коментираме... да, не е малко усилие да влезеш в Медицинска, но масово има хора, които не могат да изравняват (!) хим. уравнения, камо ли да решат задача, обаче зубрят яко и айде...

bloodyF
09-21-2013, 11:01
Oт близка, която ще кандидатства медицина, съм чувала, че изпитите в СУ са по-добри, защото те карат да мислиш (стил олимпиада са), докато изпитите в МУ са си чиста проба зубращина, няма какво да го коментираме... .

Това ми напомни на право УНСС и СУ.
Теми по литература и история срещу тест.
Ясно е къде е по-добре, но определено трябва да си сменят формата, т.к. не ми се струва много логично да е точно такъв.

Bukuuu
09-21-2013, 19:25
Днес и при мен се води подобен дебат - СУ срещу МУ. В крайна сметка и аз се навих за Софийския.
@ecstazy, А в други градове мислиш ли да кандидатстваш?

Naive
09-21-2013, 21:32
да, не е малко усилие да влезеш в Медицинска, но масово има хора, които не могат да изравняват (!) хим. уравнения, камо ли да решат задача, обаче зубрят яко и айде...
Може и да греша, но смятам, че що се отнася до химията зубренето е по-малко. Акъла ми не побира как ще назубриш идеално 500 задачи и като ти се паднат 4 от тях, ще успееш да ги решиш, ако не мислиш и нямаш умения. По биология филмът е друг.

kosder
09-21-2013, 22:14
Това ми напомни на право УНСС и СУ.
Теми по литература и история срещу тест.
Ясно е къде е по-добре, но определено трябва да си сменят формата, т.к. не ми се струва много логично да е точно такъв.Тест по наука като история не може да покаже никаква аналитична дейност, докато развиването на тема и правенето на изводи в нея е нещо полезно за бъдещите юристи според мен.

Fisherman
09-22-2013, 21:42
Би ли ми казал по какви конспекти си се готвил? Има ли ги някъде в нета?

за СУ конспектите са ти в книжката за кандидат студента,която май беше около 10 лева в книжарницата на Ректората.

Fisherman
09-22-2013, 21:43
Днес и при мен се води подобен дебат - СУ срещу МУ. В крайна сметка и аз се навих за Софийския.
@ecstazy, А в други градове мислиш ли да кандидатстваш?

Каква специалност?

Jaune
09-23-2013, 19:00
Може и да греша, но смятам, че що се отнася до химията зубренето е по-малко. Акъла ми не побира как ще назубриш идеално 500 задачи и като ти се паднат 4 от тях, ще успееш да ги решиш, ако не мислиш и нямаш умения. По биология филмът е друг.

Е, аз казах, че има хора, които зубрят. Далеч съм от мисълта, че не знаят как се решават, но и аз знам как се решават някои задачи без реално да мога да вникна защо се решават така.

Силви Петрова
09-10-2014, 11:14
Здравейте. Може ли някой да поясни малко повече относно преподаването в СУ и МУ? Има ли някаква съществена разлика? Много ще съм благодарна.