PDA

View Full Version : Нов Български университет или Художествената академия



horacio
08-26-2013, 18:03
Та, сега ще съм 12 клас. Изправена съм пред дилема.

В НБУ се влиза лесно, моето училище имат договор с тях (моята цпециалност специфично) взимат се 2 години за една, записваш си спорт, не е толкова натоварено. Там лекторите са професионалисти, не ти дават зор за нищо, стига да си вземеш изпитите, а ако се интересуваш и питаш, те обясняват и научаваш нови неща (както мисля да правя аз). Остава ти и повече свободно време. НО е много скъпо, към 1300 на семестър. Но за сметка на това се учат много неща, аз съм си харесала пластични изкуства като за начало, и се учи археология, митология и религия, човешка култура, стилизация... от всичко по малко или по много зависи как си го направиш... абе мнооого неща, които ми се струват изключително интересни. След това да запиша анимация и илюстрация.

Художествената академия е повече приета като добро образование, там шанса да науча и да се осъвършенствам е много по-голям, 400 лв на семестър (къде са 1300, къде са 400). Учи се само и точно това, което си записал, сиреч ще ми скъсат гъза от рисуване. Плюса е, че така може да напредна и да стана мега добрата, минуса е, че има огромен шанс да намразя рисуването, което разбира се не искам. Свободно време - никакво. Познавам хора, които са там - нямат време и да спят. Особено за тези специалности - книга и печатна графика, след което илюстрация, които искам аз - там е супер натоварено. Ииии дъааа, нз ко да прая.

marilyn
08-27-2013, 16:15
Академията е много по-елитно и стойностно учебно заведение. Наистина, там е бой. Рисуват, занимават се. В НБУ влизат всички, ниво няма. Често чувам "То ако имаш желание, никой не ти пречи да си учиш и тн." Да, това е така, но като видиш колегите си събрани от кол и въже... и ти става зле.

Вчера се запознах с едни хора, които учат моята специалност в НБУ, аз съм в СУ. Ей, да се чудиш тия хора как имат диплома за средно.

Лошо е да нямаш среда, това искам да кажа.

klimatronik
08-27-2013, 16:35
Ама ти отиваш да учиш най различни хитнересни неща и обща култура ли?

horacio
08-27-2013, 19:17
Вместо да ме питаш въпроси, по-добре изкажи някакво мнение, по-полезно ще ми е.
marilyn, благодаря