.
Отговор в тема
Резултати от 1 до 14 от общо 14
  1. #1

    първа помощ при епилептичен припадък...?

    Здравейте.Искам да попитам някой знае ли как се оказва първа помощ(преди да се викне Бърза помощ) при епилептичен припадък и съответно гърч?Моля ви,кажете ако някой знае.

  2. #2
    Супер фен Аватара на ycMuBkaTa
    Регистриран на
    Aug 2004
    Град
    Beyond the door, there`s peace, I`m sure,and I know there`ll be no more...tears in heaven
    Мнения
    1 173
    Ами какво да ти кажа миличка, за нещастие имам честта да съм запозната с тези неща...
    По принцип първа помощ е твърде силно казано по простата причина, че ти нищо не можеш да направиш. Просто припадъка почва и свършва. Нищо не може да му повлияе. Единственото, което трябва да се внимава е, човекът да не му падне назад езика и да не го прехапе, защото в първия случай може да се получи задушаване.
    Другото също важно е да се внимава да не се удари някъде и най-вече главата, защото в този момент мозъкът е много чувствителен и по-значителен удар би бил доста опасен.
    Другото...да му се направи диазепам мускулно инжекция. Той спира гърчовете или по-скоро намалява силата на гърча. Инжекцията се прави някъде в крака да речем, мястото не е от значение.
    И другото - не на последно по важност е да запазиш самобладание и да знаеш, че всичко ще мине, да не се плашиш, защото от припадък не се умира ( в случай, че пак казвам не се удари някъде главата по-болезнено)
    За бърза помощ...не знам дали има смисъл и дали биха помогнали, а и докато дойдат припадъка ще е вече минал.
    Не знам защо те интересува тази тема, но ако имаш други въпроси ще ти отговоря. Както казах вече имам нещастието по съм запозната с епилепсията и всичко около нея като болест.
    ...На колене той моли я,
    не зная как да ти го обясня.
    Става дума,че не искам нищо повече от това
    да остарея заедно със теб,
    да ме направиш по-добър човек!
    Тръгваме боси,пътят не е лек,
    но сега ще бъдеш мое слънце,
    аз пък-слънчоглед!

  3. #3
    Цитирай Първоначално написано от ycMuBkaTa
    Ами какво да ти кажа миличка, за нещастие имам честта да съм запозната с тези неща...
    По принцип първа помощ е твърде силно казано по простата причина, че ти нищо не можеш да направиш. Просто припадъка почва и свършва. Нищо не може да му повлияе. Единственото, което трябва да се внимава е, човекът да не му падне назад езика и да не го прехапе, защото в първия случай може да се получи задушаване.
    Другото също важно е да се внимава да не се удари някъде и най-вече главата, защото в този момент мозъкът е много чувствителен и по-значителен удар би бил доста опасен.
    Другото...да му се направи диазепам мускулно инжекция. Той спира гърчовете или по-скоро намалява силата на гърча. Инжекцията се прави някъде в крака да речем, мястото не е от значение.
    И другото - не на последно по важност е да запазиш самобладание и да знаеш, че всичко ще мине, да не се плашиш, защото от припадък не се умира ( в случай, че пак казвам не се удари някъде главата по-болезнено)
    За бърза помощ...не знам дали има смисъл и дали биха помогнали, а и докато дойдат припадъка ще е вече минал.
    Не знам защо те интересува тази тема, но ако имаш други въпроси ще ти отговоря. Както казах вече имам нещастието по съм запозната с епилепсията и всичко около нея като болест.
    Благодаря ти много за изчерпателния отговор,имам и друг въпрос.По горе-долу колко време трае този гърч?

  4. #4
    Супер фен Аватара на ycMuBkaTa
    Регистриран на
    Aug 2004
    Град
    Beyond the door, there`s peace, I`m sure,and I know there`ll be no more...tears in heaven
    Мнения
    1 173
    Ами различно, но не повече от 20-25 минути. Може би най-малко 5-10 минути да трае.
    Честно казано пази Боже да видиш такова нещо и то ако е човек, който обичаш...Не го пожелавам дори и на враговете си.
    ...На колене той моли я,
    не зная как да ти го обясня.
    Става дума,че не искам нищо повече от това
    да остарея заедно със теб,
    да ме направиш по-добър човек!
    Тръгваме боси,пътят не е лек,
    но сега ще бъдеш мое слънце,
    аз пък-слънчоглед!

  5. #5
    Супер фен Аватара на ycMuBkaTa
    Регистриран на
    Aug 2004
    Град
    Beyond the door, there`s peace, I`m sure,and I know there`ll be no more...tears in heaven
    Мнения
    1 173
    Забравих да се изясня.
    Аз говоря за припадъка като цяло колко трае иначе гърча представлява ритмично свиване на мускулите на цялото тяло и то трае секунди. Но не винаги припадъците са с гърчове. Има и разлини видове гърчове. Понякога гърч дори няма, а само движение на тялото и пяна по устните. Свиване на зъбите. Посиняване. Дори имаш чувството, че човекът спира да диша, но когато премине припадъка и тялото се отпусне и човекът си поема въздух и синината преминава.

    Офф много мога да ти говоря по тази тема, но едва ли някой друг го интересува, така че ако желаеш ме намери в АйСикю-то или ми пиши пм.
    ...На колене той моли я,
    не зная как да ти го обясня.
    Става дума,че не искам нищо повече от това
    да остарея заедно със теб,
    да ме направиш по-добър човек!
    Тръгваме боси,пътят не е лек,
    но сега ще бъдеш мое слънце,
    аз пък-слънчоглед!

  6. #6
    Супер фен
    Регистриран на
    Nov 2005
    Град
    Wide awake in Dreamland
    Мнения
    1 074
    била съм свиделтел на такова нещо...една жена просто си вървеше по улицата...и изведнъж започна да се гърчи...и ми стана много гадно...щото всички се опитаха да и помогнат..а аз седях няква ужасе..и се чудех кво да права...е то аз нищо не можех да направа..и нямаше какво...ама беше ужасно...

  7. #7
    Супер фен Аватара на batkodoki
    Регистриран на
    May 2006
    Град
    между Риман§Рахманинов
    Мнения
    2 429
    ооо, изобщо не съм съгласен, че "няма какво да направиш" при епилептичен припадък. има!

    1./ НЕ се плашете и не се дръжте резервирано.

    2./ Сложете главата на човека на коленете си /без значение куде се намира/

    3./ Обърнете СТРАНИЧНО на торса /тялото/ главата на припадналия , с оглед избягване от задушване на същия от повърнати материали.

    4./ ПЪХНЕТЕ ме между зъбите на припадналия мек предмет: портфейл, дебела дреха, ремък на чанта, и т.н ...... това ще ГО предпази от прехапване на езика /мн често усложнение/!!

    5./ държейки главата на припадналия на коленете - сложете длани на слепоочията и тихо-шепнешком се молете/ако знаете молитви, или си ги измисляйте в момента думичките/, но трябва да е ТИХО- т.е силните дразнения задълбочават припадъка. много слабите - обратно - вадят мозъка от това състояние. има даже разработени методики на шепнешком говорени думи. оказва се че съдържанието на думите няма значение, важно е да се говори много бързо, напевно, и ШЕПНЕШКОМ, без паузи премодулация и прекъсване /вероятно затова молитвите знаени наизуст са така ефикасни/

  8. #8
    Супер фен Аватара на ycMuBkaTa
    Регистриран на
    Aug 2004
    Град
    Beyond the door, there`s peace, I`m sure,and I know there`ll be no more...tears in heaven
    Мнения
    1 173
    Цитирай Първоначално написано от batkodoki
    ооо, изобщо не съм съгласен, че "няма какво да направиш" при епилептичен припадък. има!

    1./ НЕ се плашете и не се дръжте резервирано.

    2./ Сложете главата на човека на коленете си /без значение куде се намира/

    3./ Обърнете СТРАНИЧНО на торса /тялото/ главата на припадналия , с оглед избягване от задушване на същия от повърнати материали.

    4./ ПЪХНЕТЕ ме между зъбите на припадналия мек предмет: портфейл, дебела дреха, ремък на чанта, и т.н ...... това ще ГО предпази от прехапване на езика /мн често усложнение/!!

    5./ държейки главата на припадналия на коленете - сложете длани на слепоочията и тихо-шепнешком се молете/ако знаете молитви, или си ги измисляйте в момента думичките/, но трябва да е ТИХО- т.е силните дразнения задълбочават припадъка. много слабите - обратно - вадят мозъка от това състояние. има даже разработени методики на шепнешком говорени думи. оказва се че съдържанието на думите няма значение, важно е да се говори много бързо, напевно, и ШЕПНЕШКОМ, без паузи премодулация и прекъсване /вероятно затова молитвите знаени наизуст са така ефикасни/
    1/.Това го потвърдих и аз.
    2/.и 3/. За страничното обръщане - съгласна съм, но ако се мести главата няма ли да доведе това до нарушения?
    4/.И как по-точно ще се пъхне мек предмет при условие, че припадналият стиска зъбите си силно, невъзможно е да се отворят с пръсти, дори ако пробваш и пъхнеш пръсти може да се нарани доста сериозно. Като пъхнеш мек предмет-добре, но има разлика какъв ще е...Според мен най-добре е да се внимава да не се прехапе езика и да се обърне тялото странично. Това за предметите...Аз съм чувала, че ако се отворят зъбите и припадналият си поеме въздух и припадъка приключва, но това е ужасно трудно...да не кажа невъзможно с голи ръце, а ако се използва лъжица или нещо метално може до доведе до нараняване на венците.
    5/. За това тук не съм чувала, но като се замисля от опита си, може би си прав. В смисъл звукът от викане определено повлиява на продължителността на припадъка.

    ПС. Не оспорвам компетенцията Ви. Просто искам по тези неща да науча повече информация и то не от книги, а от практика.
    ...На колене той моли я,
    не зная как да ти го обясня.
    Става дума,че не искам нищо повече от това
    да остарея заедно със теб,
    да ме направиш по-добър човек!
    Тръгваме боси,пътят не е лек,
    но сега ще бъдеш мое слънце,
    аз пък-слънчоглед!

  9. #9
    Супер фен Аватара на batkodoki
    Регистриран на
    May 2006
    Град
    между Риман§Рахманинов
    Мнения
    2 429
    позиционирането на главата НЕ може да доведе до усложнения, напротив - често е животоспасяващо.

    само във началната фаза/на редуване на тонично-клоничните гърчове на мускулатурата/ е целесъобразно механичното предпазване на езика. очевидно е , че при последващата фаза на един генерализиран гърчов епизод, кого мускулатурата контрахира е абс безпредметнен всеки опит за насилствено полагане на защитен предмет, системата сама опазва себе си чрез блокиране на челюстната мускулатура.

    за "обратното дразнение" е писано много. вклю и в Мрежата. идеята, че много слабите дразнения под формата на много тихи&бързи словесни стимули е категорично доказана като форма за извеждане от инцидентен статус епилептикус.

    в болнична обстановка - има утвърден алгоритъм за действие, който не е предмет на обсъждане тук. Но винаги трябва да се помни, че няма един единствен лекарствен режим за лечение на гърчовете.

  10. #10
    Повече от фен
    Регистриран на
    Sep 2005
    Мнения
    499
    аз съм чела че ако получи гърч в никакъв случай не трябва човека да се пипа или някой да се опитва да го спре.и в същата книга пишеше че някои като припаднат и направо заспиват за около половин час

  11. #11
    Аз съм с епилепсия. Не е болка за умиране. Взимам си редовно тегретол-а/много помага/ и депакин, . Не виждам нищо притеснително.

  12. #12
    Мега фен Аватара на divergent
    Регистриран на
    Feb 2016
    Мнения
    6 411
    Хора, тая шитня лекува ли се, трябва да има начин човека да си води нормален начин на живот и да се избегнат такива пристъпи, нали?
    I'm too weird to live, but much too rare to die.

  13. #13
    Мега фен Аватара на anonymous908491
    Регистриран на
    Nov 2012
    Мнения
    13 898
    не се лекува, цял живот си с епилепсия

  14. #14
    Има малък и голям припадък. Малкия представлява повтаряне на едно и също действие(Например: отключва вратата и съответно припадъка- продължава да превърта в ключалката.). За малкия припадък превенцията е да не закачаме човека и да го оставим да прави каквото е почнал, може да обезопасим средата. За големия или още гърча е добре да се сложи нещо меко под главата и пак да се обезопаси. Добре ще е да се извика бърза помощ и да се запише времетраенето на припадъка.
    Медицина, хирургия, Tumblr, ЦСКА 1948, бокс

Правила за публикуване

  • Вие не можете да публикувате теми
  • Вие не можете да отговаряте в теми
  • Вие не можете да прикачвате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си