.
Отговор в тема
Резултати от 1 до 2 от общо 2
  1. #1
    gabsan
    Guest

    Помощ по химия

    Много ви моля ако някои има или знае от каде да си намеря материали за елемента Хром нека ми пише.Много е вайн за мен ...от това зависи годишната ми оценка.
    В pomagaloto има целия материал за това коетро ми трябва но нз защо не мога да го изтегля, ао някои може нека ми го прати или копне.
    Благодаря предварително.Дано на някои му се занимава с мен

  2. #2
    Голям фен
    Регистриран на
    May 2006
    Мнения
    514
    ХРОМ
    (Chromium)

    Z=24
    p+=24
    e-=24
    Електронна конфигурация: 1s2 2s2 2p6 3s2 3p6 3d5 4s1
    Място на ХЕ в периодичната система: 4-ти период VIБ група
    Валентност: 2; 3; 6
    Степени на окисление: +2; +3; +6
    Атомни свойства: Електроотрицателностc =1,6
    Хромът е елемент със слабо изразен метален характер:
    Простото вещество хром е метал.
    Физични свойства:
    Хромът е метал със сивобял цвят и силен метален блясък.Той е добре електро- и топлопроводим. Чистият хром е пластичен.
    Химични свойства:
    При обикновена температура хромът е слабо активен тoй реагира с :

    Кислород при висока температура - образува се дихромен триоксид (Cr2O3) при прякото взаимодействие, но на хрома съответстват и още два оксида хромен оксид (CrO) и хромен триоксид (CrO3).
    Други неметали при висока температура - образува химични съединения в +3СО.
    Разредени киселини - образува соли на съответните киселини напр..CrCl3.
    Концентрираните сярна и азотна киселини го пасивират .
    Оксиди:
    CrO - Хромния оксид е черно кристално вещество, което при около 700оC се разлага на Cr2O3. Той е оксид, в който хрома е в +2 СО. Хромния оксид е неразтворим във вода, разтваря се в гореща концентрирана сярна киселина.
    Cr2O3 - Дихромният триоксид е зелено вещество, известно с търговското наименование хромовозелено. Той не се разтваря във вода, киселини и основи. Дихромния триоксид е амфотерен оксид на хрома в +3 СО, той проявява своите свойства при стапяне с някои съединения.
    CrO3 - Хромния триоксид е тъмночервено кристално, силно хигроскопично вещество, което лесно се разлага до Cr2O3. Той е киселинен оксид, в който хрома е в +6 СО. При взаимодействие с водата той образува така наречените хромни киселини.
    Оксокиселини:
    Хромните киселини са съединения, които не съществуват в свободно състояние, те могат да бъдат изолирани само във воден разтвор. За тях е характерно че са слаби киселини, но силни окислители.
    H2CrO4 - Хромената киселина е слаба киселина, но добър окислител, солите й се наричат хромати.
    H2Cr2O7 - Бихромената киселина е слаба киселина с добри окислителни способности, солите и се наричат бихромати.
    Хидроксид:
    Cr(OH)3 - Хромния трихидроксид е зелено малкоразтворимо във вода вещество, получаващо се при взаимодействие на соли с алкални основи. Той е амфотерен хидроксид
    http://www.geocities.com/chemistry_bg/Cr.html
    http://bg-science.info/view_himiq.php?id=1
    Да караш хората да се усмихват чрез твоята усмивка те прави мн щастлив!Да накараш хората да са щастливи заради твоето присаствие те прави специaлен за тях!А да оцениш всичко това и да го запазиш толкова красиво ти трябва чисто сърце!А твоето какво е?

Правила за публикуване

  • Вие не можете да публикувате теми
  • Вие не можете да отговаряте в теми
  • Вие не можете да прикачвате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си