.
Отговор в тема
Резултати от 1 до 13 от общо 13
  1. #1

    Трансформиращ преразказ.

    След 9дни имам класно по български език и преди ваканцията г-жата по бел ни даде темите по които да се подготвяме за класното , а то ще бъде трансформиращ преразказ. Само дето не сме учили как се прави и какви са правилата и аз незнам какда пиша и какво да не пиша !!! 7клад съм и моля ако някой маже да ми прати правилата за трансформиращ преразказ много ще бу бъда благодарна аа сборници където пише нямам само залъгвам г-жата от часните че съм си купила Ареее моляяя HELLP ME !!!

    Модерирано от swords1010
    Т.7 и т.1 от правилника!

  2. #2
    Аватара на YaNcHeToOo
    Регистриран на
    Sep 2007
    Град
    някъде там...
    Мнения
    600
    и да не си мислиш че някой ще седне и ще ти го напише сега?

  3. #3
    Не ама нали ги копвате от накъде си аз малко потърсих ама нямаа

  4. #4
    Аватара на YaNcHeToOo
    Регистриран на
    Sep 2007
    Град
    някъде там...
    Мнения
    600
    и я си помисли колко хора могат да си го намерят в нета и после отивате в даскало с едни и същи писмени(при нас за тва пишат Добър 4).

  5. #5
    Супер фен Аватара на gabi_94
    Регистриран на
    Sep 2007
    Мнения
    2 620
    Ти трансформиращ преразказ ли търсиш или план за трансформиращ прерзказ? И ние имаме да правим 2 трансформиращи преразказа и може да се падне такъв и на класното, обаче госпожата ни даде правила, по коитода работим, как точно да напишем преразказа, какво трябва да включва, ако това търсиш, ще ти го напиша, макар да е дооооста дълго!
    If you do not tell the truth about yourself
    you cannot tell it about other people!

  6. #6
    ami tursq pravilata po koito da rabotq za trans preraz kak se pi6e samiqt transformira6 prerazkaz pravilata be s 1 duma VSI4KO ZA TRANFORMIRA6TIQ PRERAZKAZ mn e gadnoo :P ii ako yspee6 da nameri6 ne6to 6TE sum ti adski blagodarna

  7. #7
    еми като и на урока ти искат сборник ти пък земи си купи и там ще намериш нужната информация...пуу да я лъжеш много ти е изгодно то пак на твоя гръб отива...съмнявам се , че някои ще се хване да ти ги напише като ти сама не вложиш някакво старание да намериш информация. Едва ли ти казаха това за преразказите последния ден от даскало , да беше отишла на консултация или да питаш на урока
    А утре?
    Друг стопанин ще жъне
    свойта нива.
    Надежда любовна ще покълне.
    Животът ще пребъде.
    Вечно.


  8. #8
    Супер фен Аватара на gabi_94
    Регистриран на
    Sep 2007
    Мнения
    2 620
    Трансформиращ преразказ
    1. Същност - пресъздаване на художествен текст, в който могат да се направят съществени промени(трансформации)
    2. Разновидности на трансформиращия преразказ:
    а) пренареждане на основните моменти на сюжета
    б)трансформиращ преразказ с включване на нови герои
    в)трансформ.прер. с промяна на гледната точка - в този случай преразказваме от името на някой от героите.
    3. Основни изисквания за трансформиращ преразказ - с промяна на гледната точка:
    а)преразказваме от името на някой от героите в текстта
    б)съчетаваме подробен и сбит преразказ
    - преразказваме подробно най-важната за героя информация
    - преразказваме сбито тази информация, която не се отнася пряко за героя
    - информация, която не е свързана пряко с гледната точка на героя може да бъде пропусната
    - може да се включи информация, която липсва, но се подразбира(характера и логиката на героя)
    в)преразказване в 1л. ед. ч., като свидетел на събитията и използваме мин.св. и мин.несв. време. Несъществените моменти, които придвижват действието могат да бъдат преразказани на "л", "ла", "ло", "ли"(но не е препоръчително)
    г)пряката реч задължително се предава като непряка
    д)допуска се интерпретация, която не противоречи на истиността на текстта
    е)!!! НЕ СЕ ДОПУСКАТ КОМЕНТАРИ И РАЗСЪЖДЕНИЯ!!!
    ж)разчитаме на собствения си речников запаз

    Какъв преразказ ще представим зависи от дидактическата задача. След поставянето на заглавието се утичнява какъе преразказ предстои да правим: дали ще бъде от името на автора(3л. ед. ч. - сег, историческо време); дали ще бъде от смяна на гледната точка - от името на героя)


    това е всичко което госпожата ни даде, опитай се по негода работиш, макар че аз някои неща хич не ги разбирам!
    If you do not tell the truth about yourself
    you cannot tell it about other people!

  9. #9
    LELE SUPER MNB SUM TI BLAGODARNAAAA THANKS

  10. #10
    не е сложно!аз миналата година имах преразказ(нали ся съм 8класниче ) и изкарах 27т. (от 30 или не беше така)
    ще ти го кажа на просто.преразказваш си както си знаеш и гледаш глаголите да завършват на -в,-ва,-ви и т.н. (естествено не всички стават така) това е историческото време.Зависи си от задачата,която ви е дадена.Може да се налага да преразказвате от чуждо име и тогава и времето ще бъде различно,и преразказа по-кратък (ако не е главен герой).ако трябва да преразказваш от името на някой герой трябва да разкажеш само това,което той е видял.общо взето съкращаваш писанието с няколко изречения и останалото преработвам само времето.
    ама мисля,че тези неща са очеизвадни!
    Е,желая ти късмет!
    Some say that Time changes Best friends can Become strangers But I don't want that No not for you If you just stay with me We can make it through

  11. #11
    gabi_94 , хиляди благодарности!!!! Това, което си написала е адски полезно! Мерси!!!!!!!!!!!!!!

  12. #12
    Да, но като премерно в сег.историческо време на л, ла, ло, ли? Или в сег.време?

  13. #13
    trqbva mii transformirasht prerazkaz na skitnikut i negovata sestra na dimitur talev ... molqq )) ..

Правила за публикуване

  • Вие не можете да публикувате теми
  • Вие не можете да отговаряте в теми
  • Вие не можете да прикачвате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си