Пиша тази тема след ~1 година откакто ми откриха този синдром и след това всичко което преживях видях че почти никъде едно българско момиче не може да намери отговорите които търси относно заболяването реших да потърся така да се каже 'себеподобни' ..защото помня колко объкана бях когато ми поставиха тази диагноза и колко трудно разбрах какво точно трябва да се прави преди/след операцията и т.н.

Та.. доколкото знам синдрома се проявява при 1 от 5000 момичета. За това стигнах до извода че тук може би ще намеря някой. Знам че е много трудно да се говори за проблеми от този тип но .. информация почти от никъде не може да се получи освен от споделяне на опит.. аз имах нещастието дори и докторите да не ми обяснят какво точно се случва с мен. Надявам се че ще мога да помогна на някой




П.С. Знам че сигурно много отвас ще се запитат за какво подяволите става дума така че ще ви спестя малко търсене в google:

Синдром на Майер-Рокитански-Кустер-Хаузер се наблюдава, когато тръбите, които трябва да сформират матката, не успяват да се съединят през 9 – 16 седмица от развитието на плода. В резултат жената се ражда без матка и не е в състояние да има деца. Често се наблюдават сърдечни и бъбречни дефекти. По принцип синдрома се открива, когато момичето така и не получава месечен цикъл и/или при първия опит за полов акт (какъвто е невъзможен тъй като освен матка момичето се ражда и без влагалище). След като се потвърди диагнозата се извършва операция наречена 'neo vagina' при която се изгражда влагалище с цел да се води (поне) нормален сексуален живот. Матка няма => зачеването на деца е невъзможно. Вторични полови белези като нормални женски гърди окосмяване има тей като (поне) яйчниците са на лице.

Иии .. да
Та това е от мен