.
Отговор в тема
Страница 43 от 98 ПървиПърви ... 333940414243444546475393 ... ПоследнаПърви
Резултати от 1 051 до 1 075 от общо 2426
  1. #1051
    http://download.pomagalo.com/85391/f...o+dobyr+syvet/ - можете ли да ми свалите тва че ми изтече регистриацията в помагало
    _________________
    1.ХАКУНА МАТАТА - Късметът е там където подготовката среща възможността!!!
    2.Не плачи, защото е свършило. Усмихни се, защото се е случило.
    3.Печели без да се хвалиш!Губи, без да се оправдаваш!

  2. #1052
    Децаааааааааааааааа, помагайте на кака, че й е тънко около вратлето...
    http://download.pomagalo.com/248935/...h=4924299&po=3

  3. #1053

  4. #1054
    ще бъда благодарна ако ми изтеглиш товаа http://download.pomagalo.com/210433/...ch=127271&po=5

  5. #1055
    Фен
    Регистриран на
    Jan 2004
    Град
    Petrich
    Мнения
    164
    Цитирай Първоначално написано от Sham
    Децаааааааааааааааа, помагайте на кака, че й е тънко около вратлето...
    http://download.http://www.teenprobl...h=4924299&po=3
    Философия

    Цитирай Първоначално написано от shokolad_4eto
    Каравеловият художествен образ на “старите” и “младите” в повестта “Българи от старо време”

    Цитирай Първоначално написано от bebeeeeee
    ще бъда благодарна ако ми изтеглиш товаа http://download.http://www.teenprobl...ch=127271&po=5
    Митът за Атридите

  6. #1056
    Супер фен Аватара на sladkalady
    Регистриран на
    Aug 2008
    Мнения
    1 225
    Уморих се да издирвам оправдания!
    Претръпнах от обичане и от копнеж.
    Спи ми се-дълго и без сънища.
    Спи ми се! А пия кафе...

  7. #1057

  8. #1058

  9. #1059
    Голям фен
    Регистриран на
    Nov 2008
    Град
    Варна
    Мнения
    670
    Особености на българското Възраждане
    Същност на Възраждането. Преход от Средновековието към Новото време, от феодализъм към капитализъм. Икономически, демографски, социални и духовни промени в българското общество, формиране на българската нация, борби за независима църква, за политическо освобождение.

    Терминът “Възраждане“ в българската и европейската история – общи моменти и различия. Особености на Българското възраждане – българите в състава на чужда политическа, икономическа и религиозна система, липса на самостоятелна държава и църква, намеса на чужди сили в Източния въпрос.

    Хронология и периодизация на Българското възраждане. Спорове за хронологията. Долна граница на Възраждането – края на ХVII – началото на ХVIII в. Горна граница на Възраждането – руско-турската война от 1877–1878 г. и възстановяването на независимата българска държава. (За Източна Румелия – Съединението през 1885 г., за Македония и Източна Тракия – Балканските войни от 1912– 1913 г.). Вътрешна периодизация. Първи период: Ранно възраждане – ХVIII в. – първата четвърт на ХIХ в. – характеристика на основните процеси. Втори период: от средата на 20-те години на ХIХ в. (началото на реформите в Османската империя) до Кримската война 1853–1856 г. – характеристика на основните процеси. Трети период: от Кримската война до Освобождението през 1878 г. – характеристика на основните процеси.
    Проникване на просветителски идеи от Европа. Общ подем на литературата, художествените занаяти и изкуството в българските земи. Развитие и разпространение на килийните училища. Развитие на книжовните школи (Рилска, Самоковска, Етрополска, Врачанска, Котленска); на дамаскинарската книжнина (Йосиф Брадати, Никифор Рилски, Пунчо Мокрешки, Тодор Врачански, Йосиф Хилендарски, Тодор Габровски, Милко Котленски и др.). Навлизане на печатната книга сред българското общество. Осемнадесети век бележи началото на Българското възраждане, свързано с обновяването на стопанските отношения, духовен разцвет и национално израстване на българите. Предвестник на Възраждането е “История славянобългарска”, написана от отец Паисий Хилендарски през 1762 г. Формира се общонароден писмен и говорим език, което стимулира развитието на националната книжнина и литература. Развиват се националната просвета и култура, възникват множество училища и читалища. През 1869 в Браила се учредява Българското книжовно дружество. Борбата за църковна самостоятелност, ръководена от българските възрожденци Неофит Бозвели и Иларион Макариополски, завършва с учредяването на Българската екзархия; първият български екзарх АнтимI е избран през 1872 г. С признаването на независимостта на българската църковна общност се определят етническите граници на българската нация в Османската империя. Осъществяването на българския духовен идеал и нарастналото национално самочувствие дават тласък на борбата за политическо освобождение. Заражда се националноосвободителната идеология.

    Формирането на националноосвободителното движение на базата на организирани революционни действия е свързано с делото на Георги Раковски, на Васил Левски - стратег и идеолог на българската национална революция, на писателя Любен Каравелов, на поета Христо Ботев. След неуспеха на четническата тактика, в Букурещ е създаден ръководен център на националнореволюционното движение - Български революционен централен комитет (1869), изгражда се Вътрешна революционна организация, която обединява българите за революционни действия. Удавеното в кръв Априлско въстание /1876 г./ има политически ефект и привлича вниманието на европейските държави към българския национален проблем. Руско-турската освободителна война 1877 - 1878 г. завършва със Санстефанския мирен договор, подписан на 19 февруари (3 март) 1878 г., според който възстановената българска държава включва земите с преобладаващо българско население.
    15.09.09-денят на най-голямата грешка в живота ми

  10. #1060

    Регистриран на
    Feb 2008
    Град
    The Sky
    Мнения
    231
    Благодаря ти

  11. #1061
    Ако може да помогнете и на мен ще съм ви благовадрна
    Материалите са по история
    1.Праистория(палеолит,неоли т,метална епоха,неолитна революция)
    2.Първите земеделски цивилизации(Египет и Месопотамия)
    3.Древна Гърция
    4.Атина(трябва ми някаква информация за Атина-форма на управление и някакви такива)
    5.Александър Велики
    Много много ви моля да ми помогнете поне за 1 от написаните,а ако имате възможност и повече..Благодаря ви предварително

  12. #1062
    1. http://download.pomagalo.com/102319/...=14707047&po=2

    2. http://download.pomagalo.com/32896/r...ri+chintulov+/

    Моля ви , някой да ми ги изтегли , ще бъда много благодарен - трябват ми до понеделник вечерта!

  13. #1063
    http://download.pomagalo.com/55471/drevna+gyrciya/
    Може ли някой да го изтегли?

  14. #1064
    Супер фен Аватара на cherrygloss
    Регистриран на
    Sep 2009
    Град
    Бургас
    Мнения
    2 028
    Заповядай и Успех!



    ГЪРЦИЯ , Древна Гърция, Елада



    Общо име на древногръцките градове-държави в южната част на Балканския полуостров, по западното крайбрежие на Мала Азия и на Егейските острови. III-II хилядолетие пр. Хр. - критско-микенски период. Основни центрове - остров Крит и Източен Пелопонес; възникват първите държави в Пелопонес. Около 12 в. пр. Хр. - преселение на дорийците. 11-9 в. пр. Хр. - "Омирова епоха". 8-6 в. пр. Хр. - създават се полиси с демократично (Атина) или олигархично (Спарта, остров Крит) управление. В икономически развитите полиси - Атина, Коринт, се разпространява робството. 7 в. пр. Хр. - начало на гръцката колонизация по крайбрежието на Средиземно море, Протоците и Черно море. 500-449 пр. Хр. - Гръко-персийски войни; издигане на Атина след победата на гърците. 5-4 в. пр. Хр. - разцвет на полисите. 478-477 пр. Хр. - основан Делоският морски съюз. 443-429 пр. Хр. - разцвет на Атина при Перикъл. 431-404 пр. Хр. - Пелопонески войни между Атина и Спарта за хегемония; завършват с победа на Спарта. II половина на 4 в. пр. Хр. - издига се Древна Македония. 338 пр. Хр. - Филип II Македонски подчинява Гърция. От 323 пр. Хр. - период на елинизма; започва след разпадането на държавата на Александър III Македонски; държави и съюзи от военизиран тип (Македония, Ахейски съюз, Етолийски съюз). 146 пр. Хр. - Гърция пада под римска власт. 27 пр. Хр. - образувана провинция Ахая. От 395 сл. Хр. Гърция е в Източната Римска империя.


    ПЛЕМЕНА, НАСЕЛЯВАЛИ ДРЕВНА ГЪРЦИЯ

    ахеи - Южна Тесалия, Северен Пелопонес
    данаи - Аргос
    дорийци - Северозападна Гърция, Лакония, Малоазийското и Средиземноморското крайбрежие
    елини - Южна Тесалия
    еолийци - Тесалия, Беотия, Северозападна Мала Азия
    йонийци - Атина, Западномалоазийското крайбрежие и Егейските острови

    ДОРИЙЦИ
    Древногръцки племена. В началото на 12 в. пр. Хр. се придвижват от Северна и Централна Гърция в Югозападен Пелопонес, по-късно към островите Родос и Крит.

    ПОЛИС
    Античен град-държава в Древна Гърция и Древна Италия. Възниква главно през 8-6 в. пр. Хр. като общност на свободните жители (гражданите) от градските и селските територии. В полиса влизат земите, рудниците, каменоломните и др. Икономическа основа е трудът на робите. Двойствена форма на собственост: частна - на робовладелците, и общополисна - на всички граждани.

    АТИНА , Древна Атина
    Полис в южната част на полуостров Атика с важно значение в историята и културата на Древна Гърция. 480-431 пр. Хр. - разцвет. След Пелопонеските войни 431-404 пр. Хр. загубва водещото си място в Гърция. 388 пр. Хр. - начало на период, през който Атина загубва икономическата и политическата самостоятелност. 86 пр. Хр. - превзета от войските на Сула. Антични паметници - Акропол, храмове, църкви и др.

    СПАРТА , Древна Спарта, Лакедемон
    Полис в областта Лакония, Югоизточен Пелопонес. Основана около 10 в. пр. Хр. Има олигархично управление (двама царе, апела, герузия, ефори - висши длъжностни лица). Населението се дели на спартиати - пълноправни граждани, периеки и илоти. 6-5 в. пр. Хр. - политическо могъщество на Спарта; оглавява Пелопонеския съюз. След Пелопонеските войни разпростира хегемонията си над цяла Гърция. 4 в. пр. Хр. - запада след поражението и от Тива. 146 пр. Хр. - завладяна от Рим. 27 пр. Хр. - влиза в римската провинция Ахея. 395 - Спарта е разрушена от готите начело с Аларих I.


    ПЕРИКЪЛ (около 499-429 пр. Хр.)
    Атински стратег, водач на демократична групировка. Произхожда от рода на Алкмеонидите. Като ръководител на Атинската държава (443-429 пр. Хр.) завършва демократизацията и. Превръща Атина в икономически, политически и културен център на древногръцкия свят. Инициатор на строителството на Партенона, Пропилеите, Одеона и др. Управлението му е наречено "златен век на Перикъл". Привлича в Атина Фидий, Софокъл, Херодот, Анаксагор и др. По времето на Перикъл започват Пелопонеските войни. Умира от чума.

    ПАРТЕНОН
    Най-значителният древногръцки паметник от класическия период. Главният храм на Атина Партенос (Девица). Издигнат на Акропола в Атина през 447-438 пр. Хр. от архитектите Иктин и Каликрат и скулптора Фидий. Изграден от мрамор, заобиколен с колонада (периптер), съчетание на дорийски и йонийски архитектурен ордер. Богата скулптурна украса по фриза и фронтоните (днес част от нея е в Британския музей). В храма е имало огромна статуя на богинята от злато и слонова кост. Партенонът е частично разрушен през 1687 от венецианците.

    МАРАТОН
    Древногръцко селище на полуостров Атика, североизточно от Атина. През 490 пр. Хр., по време на Гръко-персийските войни, атиняните начело с Милтиад разбиват персите близо до Маратон. Пратеникът, изпратен от селището, за да съобщи за победата, пробягва разстоянието до Атина (около 42,2 km) и умира от изтощение след пристигането си. В негова чест е наречена спортната дисциплина маратонско бягане.



    ГРЪКО-ПЕРСИЙСКИ ВОЙНИ 500-449 пр. Хр.
    Войни, които се водят между древногръцките полиси и Персия. Предизвикани са от политиката на Ахеменидите, които се опитват да завладеят западното крайбрежие на Мала Азия. 492 пр. Хр. - първи неуспешен поход на персите срещу балканска Гърция; корабите им се разбиват при буря край полуостров Атон. 490 пр. Хр. - втори поход, завършил с поражение на персите при Маратон. 480 пр. Хр. - поход на персийския цар Ксеркс I; след пораженията при остров Саламин (480 пр. Хр.) и гр. Платея (479 пр. Хр.) се оттегля. 449 пр. Хр. - след победата при гр. Саламин на остров Кипър Персия загубва владенията си в Егейско море и признава политическата независимост на гръцките полиси в Мала Азия.


    ПЕЛОПОНЕСКИ ВОЙНИ 431-404 пр. Хр.
    Най-продължителната поредица от войни в класическа Гърция. Водят се между Делоския морски съюз и Пелопонеския съюз за политическо, икономическо и военно надмощие в Гърция. Обхващат цяла Гърция, гръцките градове в Южна Италия и остров Сицилия. След нападението на Атина в Сицилия и след намесата на Персия на страната на Спарта Атина е разгромена (404 пр. Хр.). Делоският съюз се разпада и Спарта е призната за хегемон в Гърция.
    I found someone I can trust..can you see that I am bound to you? ?

  15. #1065
    Фен
    Регистриран на
    Jan 2004
    Град
    Petrich
    Мнения
    164
    Цитирай Първоначално написано от travmiriaN
    1. http://download.http://www.teenprobl...=14707047&po=2

    2. http://download.http://www.teenprobl...ri+chintulov+/

    Моля ви , някой да ми ги изтегли , ще бъда много благодарен - трябват ми до понеделник вечерта!

    Песните на Добри Чинтулов – Революционен химн на възраждането

    Разсъждения върху песните на Добри Чинтулов

  16. #1066

  17. #1067

  18. #1068
    http://download.pomagalo.com/128370/...+sym+bylgarin/

    Може ли някой да ми го изтегли? Моля ви!

  19. #1069
    Фен
    Регистриран на
    Jan 2004
    Град
    Petrich
    Мнения
    164
    Цитирай Първоначално написано от lovey0u
    http://download.http://www.teenproblem.net/school/12...+sym+bylgarin/

    Може ли някой да ми го изтегли? Моля ви!
    Горд съм, че съм българин

  20. #1070
    Мерси!

  21. #1071
    абе аз искам да изтегля няколко примерни матури по БЕЛ и философия, но никаде немога да намерия това каде ми трябва, моля ви помогнете.

    очакват ме матури и много съм стресирана , и решавам некви елементарни които не ми вършат работа.
    ЧОBЕШKЯT ЖИBOT He CTPyBa HИщо,HO HищTO HE CTPyBA KOЛKOTO HEГО!!!

  22. #1072

  23. #1073

  24. #1074
    Голям фен
    Регистриран на
    Nov 2008
    Град
    Варна
    Мнения
    670
    Основни теми и мотиви в стихотваренията "Майце си" и "Към брата си" от Христо Ботев

    Често пъти при анализа на Ботевото творчество стихотворенията "Майце си", и "Към брата си " поподат впериферията на тълкователски интерес поради факта,че установените в критиката механизми на четене на Ботевата лирика ги виждат като "ранни" творби,в които липсва конкретиката на идията за борбата за свобода - централна за творчеството на този поет.В най-добрия случай те са разглеждани като подготовка за по-късните произведения - "Хаджи Димитър","На прощаване","Обесването на Васил Левски" и други.

    Първите творби на поета не просто задават,а разгръщат проблеми,същности и емблематични за цялостното творчество на Ботев - например тук се появява за първи път дилемата проклятие на вечното скиталчество или богослов към завърналия се грешник в лоното на майката - дома - родината,за надличностния ограничител на свободата,чертае се безалтернативност на избора-саможертва.

    Поетическите послания в двете творби използват мефанизми,които отвеждат към древността."Майце си" например алюзивно отпраща към притчата за Блудния син - притча от Евангелието на Лука,която се появява нееднократно преосмислена в Ботевата лирика.

    Изледователите на Ботев отбелязват,че в цялото му творчество битува един основен сюжет,в който Аз-ът предпочита да вижда себе си като син.Като отбелязва и Ив.Стамболов:"В стихотворението "На прощаване в 1868 г."един от основните мотиви за въвеждането на образа на майката е необходимостта да се придаде на лирическия герой характеристиката "син".Майката е централен образ-от първото публикувано стихотворение до "Обесването на Васил Левски".С нея лирическият герой споделя най-съкровените свои трепети.В контекста на първото Ботево стихотворение майката е тази,която връща при хората Блудния син,момент,в който можем да се убедим,ако проследим сюжета на творбата.

    И двете стихотворения "Майце си " и "Към брата си",са изградени като обръщение.Ботевате поезия е по начало звателна.Тя има адресът,който участва активно в оформянето на смисъла на конкретната творба.Безкраен е Ботевия диалог са майката,с либето,с лъжепатриота,с Бога.В заглавиятя на стихотваринеята са са посочени адресатите на речта на лирическия говорител.Съпричеастноста им към сферата на интимно-личните отношения е условие за откровеноста на споделеното от него.Да вземем началото на "Майце си":

    Ти ли си,мале,тъй жално пела
    ти ли се мене три годин клела
    та скитник хода злочестен ази
    и срещам това що душа мрази?

    Местоименията в изрази като"срещам това,що душа мрази,кого аз любя,в какво вярвам са носители на някаква неопределеност.Насоченост на омразата,на любовта и омразата остават неопределена.Майката е отъждествена с "любов и вяра",но вън от измеренията на интимното,това,което в света Аз-ът разпознава като достойно за любов или предизвикващо омраза,не е разкрито.

    В "Към брата си" тази неопределеност напълно отсъства.Какво люби и кого мрази лирическият Аз е недвусмислено назовано.

    Отечество мило любя,
    неговият завет пазя:
    но себе си,брате,аз губя,
    тия глупци като мразя.

    И в двете творби усещането за самотност и неразбраност е водещо.но в "Към брата си"чувството за непроспособимост към действителността е още по-категорично потвърдено.Тварбата мълги за друго.Буди въпроси решението да се изрече такова откровение пред някого(макар и наречен "брате"),на чиято способност за разбиране и съпричастие лиреческият Аз очевидно не разчита,що знае,че душата на неговия слушател е няма.
    Поначало разговорът с близки същества у Ботев носи парадоксални характеристики.Пространск ово е едновременно интимно и публично.В разговора,който води Ботевият лирически герой,се дочуват стенания,прозвучават гласове,свързани с визионерски пространства.

    Реторичните въпроси и в двете творби силно маркират речта на лирическият говорител,разкривайки многостранните смислови възможности на този вид реторическа фигура.В първите две строфи на "Майце си" те внушават необяснимостта на причините за скитническото,самотно страдание на героя,което би било оправдано само ако той би извършил непростими грехове към своите родители.В "Към брата си"реторичните въпроси насочват към невъзможността за положителен отговор.Ясно доловимете им послание е,че няма кой да вдъхне утеха на героя и няма какво той да тачи в този свят,с който е дълбоко непримирим.Повторенията на отрицателните местоимения "никой-никой" и "нищо-нищо" не оставят и най-малка пролука в безнадежността на лирическия Аз.

    Едно от най-видимите различия между двете стихотворения се отнася до лирически "порив".В "майце се" е изразен порив - към прощалната прегръдка с близките и към смъртта.В "към брата си" напълно липсва знаци за какъвто и да е порив.Светът и безутешното,несподелимо страдание на героя са застинали в мрачна неизменност,спямо която човекът е безсилен да стори повече от това.

    Когато анализираме тази тварба,непременно трябва да обърнем внимание на трансформираните фолкларни мотиви.Излизането от лоното на рода,както и в притчата за Блудния син,се заплаща скъпо - синът е застигнат от майчините клатви:той се скита наразбран и самотен по света.Ето защо след екзистенциално фаталния избор за него друг изход,освен да се завърне у дома - "в прегръдки твой мили да падна","баща и сестра и братя мили...аз да прегурна".

    Чувствайки се виновен за "отлъчието си",приемайки майчините проклятия като божие наказание,изправен пред алтернативата:вечно скитачелство или смърт, лирическият персонож избира смъртта.При преминаването от въпросите обвинения в първите строфи към призванието на майката за единствен извор на Вяра л Любов-значещо е отсъствието на надеждата от тази триада.Евангелската цялост Вяра - Надежда - Любов,се преосмисля и се свързва със земното,а не с небесното.От друга страна,у Ботев надеждата,чакане и търпение са понятия,свързани с мирогледа,твърде различен от този на лирическият герой,те символизират не действието,а посивното човешко поведение и затова биват запратени в периферията на ценностите.

    Освен притчата от Евангелието на Лука,която в "Майце си" поетът използва като матрица на своя текст,и в двете анализирани творби откриваме трансформиране на библейски понятия и изрази - идин обичан от Ботев похват.Преосмисля се поговорката "Глас народен - глас Божи",която в "Към брата си" звучи "глад боги - плач народен",насочвайки към безотешността на страданието ,към липсата на отговор свише на непосилните страдания.Очевидна е и аналогията между "разпнатата" душа на лирическия Аз в "Към брата си" и разпнатия Спасител.И в двете стихотворения метафората на тлението е смислоопределяща,но дакато в "Майце си" тя е свързана с необичайната за Ботевата поезия представа за смъртта в това стихотворение,то в "Към брата си" тя е свързана с омразата.

    "Майце си"и"Към брата си" са според Ботевите творби,в които неумолимо е изразена абсолютна нравствена безкомпромисност на лирическия човек,който "стои" пред съдбата си и търси вход и ключ към собственото си битие.
    15.09.09-денят на най-голямата грешка в живота ми

  25. #1075

    Love is Rare, Life is Strange, Nothing.....Last and People Change

Правила за публикуване

  • Вие не можете да публикувате теми
  • Вие не можете да отговаряте в теми
  • Вие не можете да прикачвате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си