.
Отговор в тема
Страница 25 от 98 ПървиПърви ... 152122232425262728293575 ... ПоследнаПърви
Резултати от 601 до 625 от общо 2426
  1. #601
    може ли ЛИС на тема " Проблема за престъплението и наказанието в Песен за човека на Никола Вапцаров" плссс!!!!!!!!!!! за утре ми е!!!!

  2. #602

  3. #603
    " Обръзът на любимата и любовта в Яворовата поезия"

    (инпретативно съчинение )


    Благодаря много на който ми го намери отнася се за стихотворенията му

    тедичка благодаря ти предварително ако ми го намериш

  4. #604
    Голям фен
    Регистриран на
    Nov 2008
    Град
    Варна
    Мнения
    670
    Историята за Мойсей и Десетте божи заповеди



    Въпроси Цитати Разсъждения
    1.Защо раждането и израстването на Мойсей е представено като чудо? „зачена роди син и като видя колко е красиво,кри го три месеца“
    „името му Мойсей,защото кавзаше от водата го извадих“ За да се наблегне на по-специалната роля и мисия на Мойсей и възпитаването му на добродетелитекотито притежава.
    2.Защо Мойсей убива египтянина, макар че самият той е отраснал като египетски принц в двореца на фараона? „един египтянин бие едного евреина от братята му“
    „видя,че няма никого,той уби египтянина и го скри в пясъка“ Защото Мойсей вижда насилието и агресията от страна на египтянина върху друго човешко същество,което е противно на нравствените норми.Той не може да бъде безучастен.
    3.Защо Бог пожелава освобождението на евреите? Как е мотивирано това негово желание в текста на библейското предание? „и още рече:ще ви изведа от египетската неволя в земята на хананейци...дето тече мед и мляко“ Бог пожелава тяхното освобождение,защото евреите са богоизбран напод и той им показва,че ще е с тях,ако те безрезервно вярват в него.
    4.Каква идея е заложена в дългите разкази за противоборството на бог Яхве с египетските жреци? ---------------------------------- В света,описан в историята за Мойсей,съществува непрекъснато примерване на сирите на влиянието на религиите на египтяните и евреите,които са коренно различни.Едната водена от Бог,а другата,подченяваща се на много богове и идоли.
    5.Защо бог надарява Мойсей с чудотворни способности? „ще направя да вали хляб“
    „простри ръката си над морето и да се възвърнат водите върху египтяни“
    „ще удари по водата...ще се превърне в кръв“ Мойсей е израз на волята на Бога,посредник между него и хората,и има мисия да докаже божествената сила и величие и да спаси евреите.
    6.Кой е основният проблем в първата част от преданието – историята на бягството от Египет? „кога изведеш моя народ от Египет,вие ще извършите служба Богу на тая планина“
    „отивам да го идбавя от ръцете на египтяни и да го изведа от тая земя“ Основния проблем е свързан с чудотворното избавление от египетското робство,стремеж към запазване на земята и кръвта.
    7.Кой става основният проблем, след като евреите се озовават на свобода в пустинята? „Аз чух ропота на Израилевите синове...“
    „нима няваше гробове та ни доведе да урем в пустинята“
    „защото по-добре е да сме в робство“
    Тяхната преданост към вялата е подложена на изпитание-глад и дългогодишно скитосване из пустинята,преследване от страна на евреите и единствено спасение-да разчиташ на Бога.
    8.Защо устройството на обществените отношения и нравствените принципи на еврейския народ са представени като божествено послание? „ще познаете,когато Господ вечер ви даде месо“
    „Мойсей повика старейшините народни и им предложи всички тия думи,които му заповуда Господ“ Бог и евреите са свързани помежду си чрез мистичен завет и всичко в тяхната обществена и нравствена система е като божието послание и пример за подражание.
    9.Кои са двата главни принципа, които защитават Десетте божи заповеди? „Аз съм Господ,Бог твой...да нямаш други богове,освен Мене“
    „Не убивай“
    „Не прелюбодействай“ Кръвната връзка като най-свята и строгото наказване на престъпленията срещу „свои“,както и забрантаа да несериозното отношение към Бога и почитането му.
    10.Защо Бог наказва евреите да се скитат четиридесет години в пустинята, докато стигнат обетованата земя? „о,да бяхме умрели от ръката Господня в Египетската земя,когато седяхме при котрите с месо“ Защото те се разколебават в свотяа вярност към религията и подлагат под съмнение неговата божествена сила.
    11.Смятате ли, че Десетте божи заповеди са актуални и днес, дори и за тези, които не са религиозни? Ако да, защо? Има ли такива, които според вас са отживели времето си? --------------------------------- Десетте боже заповеди защитават принципи,актуални до днес,защото те отразяват и общоприети нравствени норми и ценности.
    12.Откривате ли в историята на Мойсей и неговия народ проблеми, които са характерни за човечеството изобщо, а не само за конкретния исторически момент? Кои са тези проблем и какво ги прави така общовалидни? Посочете някои от тях, които са актуални за нашия съвременен живот. ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ Някои от проблемите,представени в историята,които са свързани с ценностната система на човек и неговата вяра,са актуални и до днесПроблемите за силата на вярата и човешкото безверие,на,идеята за чудото,което е като спасение в живота и за божественото като част от нашия живот.
    15.09.09-денят на най-голямата грешка в живота ми

  5. #605
    Цитирай Първоначално написано от fluffka1
    може ли ЛИС на тема " Проблема за престъплението и наказанието в Песен за човека на Никола Вапцаров" плссс!!!!!!!!!!! за утре ми е!!!!
    много моляаа!!!!

  6. #606
    Здравейте много ще съм ви благодарна,ако ми изтеглите това съчинение разсъждение:
    http://download.pomagalo.com/132195/...=11063367&po=1

    weezy f baby

  7. #607

  8. #608

  9. #609
    Повече от фен
    Регистриран на
    May 2007
    Мнения
    389
    Живеи живота има смисал
    живеи във всеки изминал ден
    живеи защото те обичам
    живеи но заедно със мен

  10. #610
    Повече от фен
    Регистриран на
    May 2007
    Мнения
    389
    Живеи живота има смисал
    живеи във всеки изминал ден
    живеи защото те обичам
    живеи но заедно със мен

  11. #611
    Аватара на Tedi4ka
    Регистриран на
    Aug 2007
    Град
    mezdra
    Мнения
    2 344
    Всички сте готово със темите от помагало Пратила съм ви ги на лични съобщения за да не се пълни тук темата



    http://prize.bg/tedi4kata -моля ви влизайте

  12. #612
    Цитирай Първоначално написано от Tedi4ka
    Всички сте готово със темите от помагало Пратила съм ви ги на лични съобщения за да не се пълни тук темата
    е нищо ли няма в помагало за мойта тема???
    само аз не съм получила съобщение! веднъж да ми трябва помощ и...... ужас!!! напрово съм разочарована от всякъде......

  13. #613
    Фен
    Регистриран на
    Jan 2004
    Град
    Petrich
    Мнения
    164
    Цитирай Първоначално написано от fluffka1
    Цитирай Първоначално написано от Tedi4ka
    Всички сте готово със темите от помагало Пратила съм ви ги на лични съобщения за да не се пълни тук темата
    е нищо ли няма в помагало за мойта тема???
    само аз не съм получила съобщение! веднъж да ми трябва помощ и...... ужас!!! напрово съм разочарована от всякъде......
    Аз пък не виждам къде си дала линк към темата която искаш.

  14. #614
    Цитирай Първоначално написано от Chokoev
    Цитирай Първоначално написано от fluffka1
    Цитирай Първоначално написано от Tedi4ka
    Всички сте готово със темите от помагало Пратила съм ви ги на лични съобщения за да не се пълни тук темата
    е нищо ли няма в помагало за мойта тема???
    само аз не съм получила съобщение! веднъж да ми трябва помощ и...... ужас!!! напрово съм разочарована от всякъде......
    Аз пък не виждам къде си дала линк към темата която искаш.
    немога да вляза в помагало и немога да пратя линк! нз, нещо не ми дава да вляза, ама трябва все нещо да има, офффффффф абе ако искате ми помагайте, кво ше ви се моля тука..... явно че никой няма да благоволи да помогне.... цял ден се мъчих с тва тъпото нещо и накрая отидох без домашна, ся ако следващия път не я представя... знаете кво... всъщност кво ли ви интересува??? пфф... нямам думи....

  15. #615
    Фен
    Регистриран на
    Jan 2004
    Град
    Petrich
    Мнения
    164
    Твойто е все едно да идеш в пожарната и да се оплакваш, че никой не иска да ти прегледа главата.

    Писала си в грешна тема! Тук е само за линкове към помагало.

  16. #616
    Аватара на Tedi4ka
    Регистриран на
    Aug 2007
    Град
    mezdra
    Мнения
    2 344
    Оффф ти как мислиш дали не съм търсила и по твоята тема???? Търсих много ясноо!!!!И айде само по скопойно

    Виж дали това ще ти помогне

    Спорът за Човешката същност във Вапцаровата
    “Песен за Човека”

    „Песен за човека” на Никола Вапцаров е изградена като диспут между двама опоненти,където има различна аргументация с примери и разсъждения.
    Темата в творбата е за нерадостната съдба на обикновения човек и за вярата,че човекът може да промени не само себе си,но и самия живот.
    Диалогът между лирическият говорител и дамата е борба на идеи,а темата е „Човекът в новото време”.Позициите на спорещите са отдавна изградени-ясни,непримирими,крайни.За ова и диалогът е остър.Дамата мрази човека.За нея убийството е повод да изгуби изцяло доверието си и да намрази човека.Самата тя е непримирима в яростта си,озлобена към злия и лошия.В примера на дамата човек,човека убива.Най-страшният звяр-онзи у човека се е събудил.Такова жестоко престъпление се извършва в „новото време”,а няма наказание.Няма просветление,няма изстрадано осъзнаване на греха,няма искрено покаяние.Тогава позицията на дамата започва да звучи убедително.
    На лирическият герой не му е достатъчно само да изкаже своята позиция,той трябва да я обясни,за да бъде разбрана и приета.Затова не спори,а започва:
    … по полека,
    без злоба,
    човешки…
    „Без злоба” значи-без омраза,с любов към човека.Животът така се е обезценил,че човек може да убие баща си заради пари.Заслепен от немотията,човекът не знае че,парите само временно са изход.В този пример има и наказание за престъплението.То е най-страшното-смърт.Отношението на лирическият говорител към престъпника е ясно заявено-той е „злодей злосторен” и „този субект”.Дотук позициите на поета и дамата сякаш са еднакви-отрицание на злото.Но дамата мрази човека и не може да го оправдае,да му прости.Позицията на лирическият герой не се изчерпва с отрицание на злото.Затова разказът му не свършва с наказанието и възмездието.
    Но във затвора попаднал на хора
    и станал
    човек.
    Хората в затвора не само са извършили греха.Те са го изстрадали и са го осмислили,стигнали са до истинско покаяние.Възможно е влеянието на такива хора да промени човека.Но има още нещо-песента.Може би трябва да осмислим песента като символ на прозрението.Преодолелият страха от смъртта е най-свободният човек-премахната е и последната граница,която би могла да го държи в подчинение.Умрял е престъпникът, бездуховната личност и се е родил човекът:
    Брей,как се обърках и ето ти тебе бесило.
    Неслучайно в поемата героят е без име.Неговата съдба обобщава човешката съдба изобщо.Неслучайно е и сравнението” и чакаш като скот в скотобойна”.Сигурно за това още е жив и животинският страх от смъртта”въртиш се в очите ти ножа”.Приключила е борбата на вътрешно раздвоения човек.Той вече е единен и целостен:
    Дори и затвора
    треперел позорно,
    и мрака ударил на бег
    Човекът може да увисне на бесилото,но песента-не.Защото нейната сила е необикновена,вълшебна.В разказа човекът е застрадал вината си и пречистил душата си в покаянието.



    http://prize.bg/tedi4kata -моля ви влизайте

  17. #617
    ... Ако си готов да умреш,роди се! Ако си готов да живееш,бъди готов да умреш!

  18. #618

  19. #619
    Някой ще ми намери ли нещинко за тази тема pls

    Духовните пространства на обречеността в романа "Тютюн"

    Bez muka o4ite ne pla4at,bez oblak dujd ne vali.Samo iskteno koito obi4at mogat da ronqt sulsi.

  20. #620
    http://download.pomagalo.com/42410/a...a+na+metodiii/
    Мерси предварително
    The future belongs to those who believe in the beauty of their dreams ...

  21. #621
    Фен
    Регистриран на
    Jan 2004
    Град
    Petrich
    Мнения
    164
    Цитирай Първоначално написано от devil4e_kiss4e
    http://download.http://www.teenproblem.net/school/42...a+na+metodiii/
    Мерси предварително
    Автобиография на Методий

  22. #622

    Регистриран на
    Nov 2007
    Град
    Пловдив
    Мнения
    104
    Може ли да ми дадете една от тези теми:

    http://download.pomagalo.com/37161/o...=11184207&po=4

    http://download.pomagalo.com/249166/...=11184207&po=2

    http://download.pomagalo.com/227950/...=11184319&po=1

    много благодаря....
    И аз винаги ще копнея за плътта ти , винаги ще жадувам кръвта ти...

  23. #623

  24. #624

  25. #625
    Фен
    Регистриран на
    Jan 2004
    Град
    Petrich
    Мнения
    164
    Цитирай Първоначално написано от rashito0o
    За рицарите

Правила за публикуване

  • Вие не можете да публикувате теми
  • Вие не можете да отговаряте в теми
  • Вие не можете да прикачвате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си