.
Отговор в тема
Резултати от 1 до 21 от общо 21
  1. #1

    Христо Ботев

    Потърсете изказвания на историци и литературни критици за личността на Христо Ботев.

    ^ Това е задачата ми. Търсих в гугъл ,търсих и нищо не намерих.
    Ако можете вие по някакъв начин да ми помогнете ще съм ви благодарна.
    Домашното е за понеделник ,ако има значение.
    The pain you feel today is the strenght you feel tomorrow

  2. #2
    Мега фен Аватара на Sisito941
    Регистриран на
    Aug 2008
    Мнения
    3 688
    Ейй ся почвам да пиша малко е дълго,но..
    Не бързай като караш!
    2-3 минути закъснение са нищо пред живота ти и живота на спътниците ти в колата!

    http://www.youtube.com/watch?v=pwVF-txtUyM

    http://www.ekip7.bg/index.php?option...=8080&Itemid=1 Почивай в мир,Миме!

  3. #3
    Мега фен Аватара на Sisito941
    Регистриран на
    Aug 2008
    Мнения
    3 688
    Като поет Ботев по моему представлява рядък талант.В това отношение той не може да се сравни нито с един от нашите поети.Надали ще се намери човек,който да отрича възпитателното значение на поезията.
    Христо Ботев не е писал много поетически произведения,но това,що е написал,всецяло ни рисува неговата поетическа страстна натура..Кога четеш неговите поетически произведения той се представлява като вдъхновен любимец на парнаските богини,със сияещо лице,с мълниеносни очи,устремени в безпределната височина на пространството,пее за своите страдания,за своята заветна любов и за своите надежди.И наситина хора,които са го знаели отблизо,разказват,че в минутите на вдъхновение,той цял се преобразявал,лицето бледо и възторжено,очите му блестят и страстните чувства стремително се изливали в поетически форми. Много поетически творения той не ги писвал,а просто като се е вдъхновявал,само ги е пеел.Припомнете си неговата недовършена поема "Хаййдути" или "Чавдар".Може ли човек инак да си го представи?Или стихотворението ми "Х. Димитър", или стихотворението "До моето първо либе", или неговата "Борба", или "Гергьовден". Аз не ща да говоря за неговата знаменита "Молитва",достойнствата на която на всички ви са известни;не ща тъй също да говоря върху достойнствата на другите негови произведения,защото аз се затруднявам кое да предпочета.Ще кажа само,че несравнима е загубата за България,дето тъй рано се лиши от един такъв несъмнен талант,който можеше да създаде една особена школа в нашата литература,за да я упъти към съвременното,прекрасното и да я избави от грубото и ограниченото...
    Христо Ботев в своята литературна деятелност е съвършено самостоятелен; той никому не е подражавал,най-чистолътен от всички наши революционни писатели и стои по-горе от всякакви лични сметки. Неговите статии по своето красноречие,по своето остроумие и по своето съдържание имат голямо за нас агитационно възпитателно значение. Те на опитния читател докарват удоволствие, а на младите читатели освен това възбуждат в тях стремление към познанията и към разрешението на онези съвременни въпроси,които той възбужда...

    Това е откъс от статията(реч) на Д. Благоев


    Това го няма в нета,от една стара литература го изкарах..
    Не бързай като караш!
    2-3 минути закъснение са нищо пред живота ти и живота на спътниците ти в колата!

    http://www.youtube.com/watch?v=pwVF-txtUyM

    http://www.ekip7.bg/index.php?option...=8080&Itemid=1 Почивай в мир,Миме!

  4. #4
    ^ Лелее.. мерси. Как го намери това ? Аз рових ,рових и нищо.
    The pain you feel today is the strenght you feel tomorrow

  5. #5
    Мега фен Аватара на Sisito941
    Регистриран на
    Aug 2008
    Мнения
    3 688
    Цитирай Първоначално написано от BaffaLsc
    ^ Лелее.. мерси. Как го намери това ? Аз рових ,рових и нищо.
    М/у разбираш ли по български от сложно съставни изречения и всякакви глупости там?
    Ами намерих го от един учебник на майка,като е била ученичка..
    Ааа от изреченията..ами пусни,ако искаш ако мога ще ги направя,ако не,някой друг ще се заеме..

    Дано да ти свърши работа,това което написах..


    Не бързай като караш!
    2-3 минути закъснение са нищо пред живота ти и живота на спътниците ти в колата!

    http://www.youtube.com/watch?v=pwVF-txtUyM

    http://www.ekip7.bg/index.php?option...=8080&Itemid=1 Почивай в мир,Миме!

  6. #6
    Banned Супер фен
    Регистриран на
    Jul 2010
    Град
    Varna
    Мнения
    1 710
    Таз по БЕЛ на кара да учим всички стихотворения на Ботев наизуст за 3 за 4 тряя да ги аналазираш, а за 5 и 6 освен всичко това да разкажеш биографията му и да кажеш защо го наричат гений и разни такива

  7. #7
    Мега фен Аватара на Sisito941
    Регистриран на
    Aug 2008
    Мнения
    3 688
    Цитирай Първоначално написано от mlakniwe2
    Таз по БЕЛ на кара да учим всички стихотворения на Ботев наизуст за 3 за 4 тряя да ги аналазираш, а за 5 и 6 освен всичко това да разкажеш биографията му и да кажеш защо го наричат гений и разни такива
    Не бързай като караш!
    2-3 минути закъснение са нищо пред живота ти и живота на спътниците ти в колата!

    http://www.youtube.com/watch?v=pwVF-txtUyM

    http://www.ekip7.bg/index.php?option...=8080&Itemid=1 Почивай в мир,Миме!

  8. #8
    За да не пускам нова тема ще задам следния въпрос тук.
    Можете ли да ми обясните малко по подробно за сложните съчинени и сложни съставни изречения ?
    Имам две задачи за домашно и супер се затруднявам..
    7.задача
    Включи на различни позиции следните подчинени изречения в сложни съставни изречения.Коментирай възможните варианти.
    ... който ме зарадва най-много..
    ... когато слънцето изгря...
    ... за да бъде весело на всички...
    ... щом дойде лятото...
    ... макар че не познавам никого...
    ... защото ми харесва...
    ... след като лагерът свърши...
    8.задача
    Превърни сложните съчинени изречения в сложни съставни ,като използваш някой от съюзите
    като,тъй като,за да .Напиши по два варианта ,които да се различават по позиция на подчиненото изречение.
    Той вървеше през гората и си подсвиркваше с уста.
    Птиците кръжаха над селото и сякаш търсеха старите си гнезда.
    Тази сутрин ясният звън на камбаната събуди хората и им припомни за светлия празник.
    Тя пиеше от чая и внимателно прикрепяше чашата с лявата си ръка.

    Моля ви помогнете.. направоо нищо не разбирам от подчинени изречения и такива неща.
    The pain you feel today is the strenght you feel tomorrow

  9. #9
    Цитирай Първоначално написано от mlakniwe2
    Таз по БЕЛ на кара да учим всички стихотворения на Ботев наизуст за 3 за 4 тряя да ги аналазираш, а за 5 и 6 освен всичко това да разкажеш биографията му и да кажеш защо го наричат гений и разни такива
    Нас ни кара да учим цялото '' На прощаване '' на изуст и каза ,че ще учим и '' Опълченците на Шипка '' ..
    The pain you feel today is the strenght you feel tomorrow

  10. #10
    Супер фен Аватара на fuckme
    Регистриран на
    Aug 2010
    Мнения
    1 137
    от моя учебник по литература:
    "Един ден аз отидох вбългарското кафене "Стара Планина" и го заварих седнал на една маса, вдълбочил се и пише. Преближих се до него и го попитах какво дращи, а той нито главата си дигна да ме погледне, нито ми отговори.Оставих го спокоени седнах настрана при друга маса. След няколко минути той престана да пише и сидгна главата. като ме съгледа, поздрави ме и ме попита кога съм дошъл. Повика ме при себе си и почна да ми чете стихотворението "На прощаване", което каза, че е написал в кафенето.
    - Аз съм уверен - продължи той после, - че щом освободят дяда Желя, то ние пак ще можем да преминем... "
    Киро Тулешков, другар и съратник на Ботев

    "Всичко е настояще, преживяване на сегашния момент. Ботев твори, когато е обзет от силно реално чувство, а не след като се е уталожило то... Той твори в минута на най - голяма възбуденост, най - мъчителна обич, най - неудържим гняв, най - силна омраза. За него начало на творчеството е висшата степен на чувството. Тук наистина творчеството е стремеж към вътрешно освобождение - усилие да се уталожи душата чрез тия лирични изповеди, да намери тя изход в тях. И още - поезията на Ботева е една стъпка към действие - тя не е само чувство, но и решение."
    Критикът Боян Пенев представя творческия акт при Ботев.
    And man you'll never know, whats inside my electronic brain.

  11. #11
    Супер фен Аватара на fuckme
    Регистриран на
    Aug 2010
    Мнения
    1 137
    ^ сори за правописните грешки. дано ти свърши работа.
    And man you'll never know, whats inside my electronic brain.

  12. #12
    Супер фен
    Регистриран на
    Jun 2009
    Мнения
    1 553
    На прощаване и Опълченците на Шипка преди години когато съм ги учил, още ги знам наизуст. Опълченците на Шипка е гордост да го знаеш наизуст!

  13. #13
    Благодаря на всички. Някой ,ако е силен по български моля ви вижте задачите ,които написах .
    The pain you feel today is the strenght you feel tomorrow

  14. #14
    Цитирай Първоначално написано от BaffaLsc
    За да не пускам нова тема ще задам следния въпрос тук.
    Можете ли да ми обясните малко по подробно за сложните съчинени и сложни съставни изречения ?
    Имам две задачи за домашно и супер се затруднявам..
    7.задача
    Включи на различни позиции следните подчинени изречения в сложни съставни изречения.Коментирай възможните варианти.
    ... който ме зарадва най-много..
    ... когато слънцето изгря...
    ... за да бъде весело на всички...
    ... щом дойде лятото...
    ... макар че не познавам никого...
    ... защото ми харесва...
    ... след като лагерът свърши...
    8.задача
    Превърни сложните съчинени изречения в сложни съставни ,като използваш някой от съюзите
    като,тъй като,за да .Напиши по два варианта ,които да се различават по позиция на подчиненото изречение.
    Той вървеше през гората и си подсвиркваше с уста.
    Птиците кръжаха над селото и сякаш търсеха старите си гнезда.
    Тази сутрин ясният звън на камбаната събуди хората и им припомни за светлия празник.
    Тя пиеше от чая и внимателно прикрепяше чашата с лявата си ръка.

    Моля ви помогнете.. направоо нищо не разбирам от подчинени изречения и такива неща.
    8задача:
    Той вървеше перз гората като си подсвиркваше с уста.
    За 2ри вариянт мисля, че искат да го напишеш примрно така:
    Като си подсвиркваше с уста, той вървеше през гората.

    Тази сутрин ясният звън на камбаната събуди хората, за да им припомни за светлия празник.
    За да им припомни за светлия празник, тази сутрин ясният звън на камбаната събуди хората.

    Тя пиеше от чая като внимателно прикрепяше чашата с лявата си ръка.
    Като внимателно прикрепяше чашата с лявата си ръка, тя пиеше от чая.

    Птиците кръжаха над селото тъй като търсеха старите си гнезда.
    или
    Птиците кръжаха над селото като сяшакш търсеха старите си гнезда. (понеже в 1вия вариянт сякаш малко се променя смисълът)
    Като сякаш търсеха старите си гнезда, птиците кръжаха над селото.

    А 7ма задача просто трябва да измислиш сложни съставни изречения с дадените подчинени. Ето ти пример:

    След като лагерът свърши, се прибрах вкъщи.
    As long as Im laughing with you,Im thinkin' that all that still matters is love ever after,After the life we've been through,Cause I know there's no life after you.
    Always in my heart

  15. #15
    7ма пак не я разбрах много,много.. но мерси много !
    The pain you feel today is the strenght you feel tomorrow

  16. #16
    Мега фен Аватара на YSMF
    Регистриран на
    Aug 2010
    Град
    в компютъра ти
    Мнения
    3 220
    И нас нас ние е давала да учим "На прощаване" и "Опълчениците на Шипка" "Опълченците..." ги раздели и ни ги даде в три части, а за "На прощаване" не се сещам, но май и то беше на части. Така, че едва ли ще е толкова трудно, ако и вашата ги даде така.

  17. #17
    ^ Ами дано ,защото '' На прощаване '' трудно го научих..
    The pain you feel today is the strenght you feel tomorrow

  18. #18
    На прощаване е доста лесно стихотворение, смисъл лесно се помни, както и Опълченците на Шипка. Ботев има доста по-сложни стихотворение, например Борба на мене ми се видя доста сложно, макар, че го нямахме цялото

  19. #19
    ^ Не съм съгласна.Стихотворението е дълго 4 колонки от началото на страницата чак до края.
    The pain you feel today is the strenght you feel tomorrow

  20. #20
    Супер фен Аватара на fuckme
    Регистриран на
    Aug 2010
    Мнения
    1 137
    Цитирай Първоначално написано от BaffaLsc
    7.задача
    Включи на различни позиции следните подчинени изречения в сложни съставни изречения.Коментирай възможните варианти.
    ... който ме зарадва най-много..
    ... когато слънцето изгря...
    ... за да бъде весело на всички...
    ... щом дойде лятото...
    ... макар че не познавам никого...
    ... защото ми харесва...
    ... след като лагерът свърши...
    .
    Подаръкът, който ме зарадва най - много, се счупи.
    Събудих се, когато слънцето изгря и отворих вратата.
    Пуснах музика, за да бъде весело на всички.
    Цяла вечер съм навън, щом дойде лятото.
    Ще отида, макар че не познавам никого, за да уважа рожденника.
    Ям спагети със сос, защото ми харесва.
    Всички искахме пак, след като лагера свърши.

    Сложното съставно е изречение, което сес състои от главно и подчинено - главното изречение може да съществува и самостоятелно, докато подчиненото не. Пример: Подаръкът, който ме зарадва най - много, се счупи. Тук главното изречение е "Подаръкът се счупи." , а подчиненото е "който ме зарадва най - много." В случая подчиненото изречение е определително, защото изпълнява ролята на определение. Дано да съм ти помогнала. И ние сега ги учим тези, ама лесно ги разбирам
    And man you'll never know, whats inside my electronic brain.

  21. #21
    ^ Много благодаря.
    The pain you feel today is the strenght you feel tomorrow

Правила за публикуване

  • Вие не можете да публикувате теми
  • Вие не можете да отговаряте в теми
  • Вие не можете да прикачвате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си