.
Отговор в тема
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПърви
Резултати от 1 до 25 от общо 42
  1. #1

    Въпроси за висшето образование в Англия.

    Наскоро реших да изкарам висшето си образование в Англия, но не знам още къде. Владея английски много добре, ходя на курсове от седем години и възнамерявам скоро да взема TOEFL, FCE или IELTS. Моля, препоръчайте ми кой от тях ще ми е най-полезен. Разбрах, че TOEFL е валиден само две години. Същия слух се носи и за сертификатите от Кеймбридж. Ще ми е полезно мнението на човек, правил някой от трите изпита, но ако някой друг реши да дава някаква информация, нека да е потвърдена.

    И трите изпита могат да се правят в София, нали? И цената е около 250 лв.?

    Още съм доста малък - 15 години, но искам да имам план от рано, за да знам какво ще правя и за да се подготвят родителите ми съответно с нужните пари. Има време до тогава, знам.

    Друго нещо, което трябва да реша, е в кой университет да уча. Решил съм да се пробвам за Оксфорд и Кеймбридж, въпреки че там шансовете са много малки. Други възможности са университетите в Портсмут и Йорк. Моля, препоръчайте ми нещо.

    Следващият ми въпрос е за парите. Мисля, че за цяла Англия таксата за образованието беше около 3000 паунда на година и мога да я покрия със студентския заем. Плюс това, четох, че на деца от семейства с годишен доход под 50 000, може да се отпусне и друг кредит (не се връща) до 3000. До тук ме устройва, ако е така. Интересува ме обаче дали ще мога да работя докато уча? От незаможно семейство съм и не знам дали ще могат да ме издържат, а страшно много искам да учав чужбина, защото виждам, че в България нямам бъдеще.

    Ако се сетя още нещо ще питам. Благодаря предварително за помощта. ^^

  2. #2
    Повече от фен Аватара на UnkNoWn12
    Регистриран на
    Jul 2010
    Мнения
    360
    Все едно слушам себе си...И аз искам да задам подобни въпроси за Англия.Наистина ще е добре някой да отговори.
    Човек никога не е толкова нещастен, колкото му се струва и толкова щастлив,колкото му се иска..

  3. #3
    Мега фен
    Регистриран на
    Jul 2009
    Град
    Earth...
    Мнения
    10 102
    Тея тестове дето ги изброй не се изкарват! Всеки Университет изисква да имаш определени точки на него и ти трябва да ги изкараш. Затова влезни в сайтовете на Университетите в които смяташ да кандидатстваш и виж какви са им изискванията. В сайта ще намериш информация кой тест за английски е признат и колко трябва да имаш на него.

    Всеки от тестовете където ги изброй си има сайт. Просто влезни в него и ще намериш цялата информация където ти трябва. За TOEFL специално като се запишеш да го пишеш трябва да посочиш на кои учебни заведения да изпратят резултата. Имаш право на 3 избора като всеки следващ се доплаща...

    Не е толкова лесно колкото го гледаш по телевизията или дърдорковците на улицата го говорят....

    Също така много ме съмнява да те приемат в университет като Oxford с Българска диплома, дори и да имаш пълно 6 и препоръки и тн и тн...

  4. #4
    Аз също съм на 15г. и мисля за тези университети в чужбина. За Англия обаче ме спират парите. Не ми се дават толкова пари за образование. Но намерих по-добра възможност.. Можеш да учиш например в Германия или Австрия, но на английски език, което също си е вариант и нужните средства са значително по-малко..

  5. #5
    Мега фен Аватара на amk933
    Регистриран на
    Jun 2009
    Град
    София
    Мнения
    7 208
    Има огромна тема по въпроса. 15-тина страници е някъде. Всичко, което питаш го пише там и едно момиче, което учи в Англия, пишеше там. Аз също съм писал бая, но повече относно в Америка.

    FCE ти е абсолютно безполезен. Не ти трябва. Нито ще влезнеш някъде с него. Трябва ти TOEFL или IELTS.

    Таксата в Англия за нас е м/у 6000 и 9000 лири от догодина.

    До избирането на университети има още мноооог време. Ти първо реши какво ти се учи, а после къде ще ходиш. Така се прави. ЛСЕ може да е супер за Политика, например, но да учиш физика там е нищо похвално. Така че си избери специалност, после добри университети.

  6. #6
    Супер фен Аватара на kindergarden
    Регистриран на
    May 2007
    Мнения
    1 782
    за да те приемат трябва да се насочиш или към CAE или CPE или TOEFL.Като за да си в добър университет трябва да имаш А или В на сертификатите на кеймбридж или над 100 точки на тоефл.Сестра ми учи там и вече е записала докторантура аз също мисля да уча там и се готвя за тойфел но ми трябват поне 107 от 120 за там където искам...х имам и първи и втори сертификат иначе ама с Це и също много е важно да имаш отлична диплома...и ако може да участваш в някакви социални дейности

  7. #7
    Супер фен Аватара на DesireToFire
    Регистриран на
    Oct 2009
    Мнения
    2 252
    Цитирай Първоначално написано от Nakadah
    Тея тестове дето ги изброй не се изкарват! Всеки Университет изисква да имаш определени точки на него и ти трябва да ги изкараш. Затова влезни в сайтовете на Университетите в които смяташ да кандидатстваш и виж какви са им изискванията. В сайта ще намериш информация кой тест за английски е признат и колко трябва да имаш на него.

    Всеки от тестовете където ги изброй си има сайт. Просто влезни в него и ще намериш цялата информация където ти трябва. За TOEFL специално като се запишеш да го пишеш трябва да посочиш на кои учебни заведения да изпратят резултата. Имаш право на 3 избора като всеки следващ се доплаща...

    Не е толкова лесно колкото го гледаш по телевизията или дърдорковците на улицата го говорят....

    Също така много ме съмнява да те приемат в университет като Oxford с Българска диплома, дори и да имаш пълно 6 и препоръки и тн и тн...
    По-миналата година ученик от моето училище замина да учи там.
    Иначе защо искаш да учиш точно там. Защото ти звучат най-престижно? Първо кажи каква специалност търсиш за да се насочиш към подходящ университет.
    If ya don’t give a shit ya getcha’ hellyeah
    Throwin’ fists in the pit ya getcha’ hellyeah
    Think you’re fuckin’ with this well hell no.
    Balls, volume, strength getcha come on

  8. #8
    Супер фен Аватара на scrooper
    Регистриран на
    Jun 2010
    Мнения
    1 184
    извинявйте, някой би ли дал линк към старата тема, където бяха обсъждани тези въпроси?
    always late but worth the wait!

  9. #9
    Да, някой може ли да я изрови въпросната тема, където са се обсъждали тези неща, че нещо не я намерих? ^^

    amk933, със CAE и CPE приемат в университети, а FCE може като бонус да го вземеш, за да ти увеличи шансовете. Това го знам от човек, който учи там. И знам, че всеки университет си има изисквания, но общо взето в повечето може с Кеймбридж, Тойфел или Йейлтс.

    Иначе аз съм се насочил към правото, въпреки че и нещо с история е вариант, но не знам какво ще правя с нея. Не съм тръгнал да разглеждам обстойно за университети, но този в Портсмут е вариант. Оксфорд и Кеймбридж са мечти, в тях знам, че трябва чудо, за да ме приемат.

    Тъпото на TOEFL и IELTS е, че са само за две години, докато CAE и CPE са за цял живот и след като завършиш и ти искат нещо, че знаеш английски на работата, ще трябва да отидеш пак да ги изкараш. Тъй че Кеймбридж за сега.. вече съм се снабдил със всички възможни учебници за Advanced English и уча здраво. Иии с малко късмет другата година ще съм станал по-добър и ще мога да го направя CAE.

    Май някъде имаше за извънкласни дейности. Какво се имаше в предвид? Аз от седем години ходя на курсове и тази година завършвам и ще ми дадат сертификат. Това брои ли се?

    И накрая, наистина имам нужда от някакъв план за парите и как ще се издържам.

  10. #10
    Мега фен Аватара на amk933
    Регистриран на
    Jun 2009
    Град
    София
    Мнения
    7 208
    Накрая пак ще стигнеш до IELTS, но както и да е...

    FCE не е никакъв бонус след взет CPE или CAE. Да не говорим, че има университети, които така или иначе не приемат CPE/ CAE, а само TOEFL/IELTS.

    Но ти си още на 15...има сума ти време да ги откриеш тия работи.

    Успех.

    ПС: Познавам огромно количество хора, които учат в Англия/ САЩ и Европа. Аз самият дори няма да кандидатствам в България, защото не уча в БГ училище. Така че знам за какво става въпрос доста добре. За това ти препоръчвам малко да отклониш траекторията от CAE и CPE и да се вгледаш повечко в IELTS, ако си сигурен, че искаш Англия. Ако искаш Англия + Америка + Европа, тогава гледаш TOEFL.

  11. #11
    Да, в интерес на истината, първо бях за CAE и CPE, после смених на TOEFL и сега пак съм на Кеймбридж, защото просто ми изглежда като най-добрия вариант. Наистина може да не се влиза във всеки университет с тях, но нали ще си ги имам и след като завършва. И в повечето унита има и "We also accept...", освен обичайните IELTS и TOEFL.

    Edit: смятай щом в Оксфорд приемат със CAE и CPE..

  12. #12
    Точно даваха по телевизията тия дни как от 2012 в Англия таксите стават по 10 000 евро...а принципно в Оксфорд и Кембридж не съм сиг, но май са по-високи от останалите, но може и да се лъжа,а и там се влиза бая трудничко...Но все пак ако си решил те съветвам да вземеш IELTS.Него най-много го признават в Англия...Важи 2 години- да, но в крайна сметка след като си учил висше в Англия работодателите все ще ти повярват, че знаеш английски :Р

  13. #13
    Мега фен Аватара на amk933
    Регистриран на
    Jun 2009
    Град
    София
    Мнения
    7 208
    Точно за това говоря. На теб ти трябва нещо, с което да влезнеш. От там нататък всякакви подобни сертификати и хартийки си губят стойността, защото, ако си учил висше в Англия, последното нещо, което някой (абсолютен идиот) би поискал, за да разбере дали знаеш английски е изпит.

    А за да влезнеш ще ти е най-добре с IELTS.

    Кембридж и Оксфорд не са с по-високи такси от останалите в момента. От догодина, когато таксите ще са м/у 6 и 9 хиляди паунда, ще има разлики, но не и сега. Сега за всички от ЕС е 3, 250 лири на година, ако не ме лъже паметта. Освен това имаш общежитие, джобни, манджи, самолети и т.н. и излиза доста. Но не знам точно колко, защото зависи от:
    а) Къде си точно...
    б) Какъв си ти самият...
    в) Колко често си идваш...
    г) На квартира ли си или общежитие...

    И т.н.
    А и мен ме влнува основно Америка - Англия не ми е приоритет, а safety.

  14. #14
    Да, прави сте за сертификатите. Не знам, ще проуча Йелтс и ще видя..

    Америка? Браун? Йейл? Там не е ли дори по-скъпо от Англия?

    Абе, Йелтс няма ли Use of English? В нета виждам само Reading, Writing, Speaking и Listening..

  15. #15
    Мега фен Аватара на amk933
    Регистриран на
    Jun 2009
    Град
    София
    Мнения
    7 208
    По-скъпо е в САЩ, да, но в Англия с пушка не могат да ме накарат да живея, а Западна Европа ми е крайно противна. Всичкото това са си лично мои наблюдения от пътувания и т.н., с които не искам да влияя на никого. Ако ти харесва там, те разбирам...

    Ами в Англия да кажем, че таксата за университет+джобните +общежитие+учебници+самоле и+лични разходи са ти към 10-15000 паунда на година...

    В Америка в повечето частни таксата+общежитието+учебни ците+яденето+здравната застраховка ти е към 50-60000 долара на година. Това е без самолетите и джобните. Като сложиш и тях (около още 10000) стават към 70000 долара на година мин.

    Не познавам нито IELTS, нито TOEFL като формат, защото няма да ги карам. Разтърси се в нета и виж за IELTS sample test и ще видиш какво има.

  16. #16
    Пф, аз знам, че мога да вляза и в Англия, и в Америка и дори да завърша и живея там, но тия пари бе, не става нищо без тях.. А как не искам да стоя в България..

    Уатевър, ще видя какво ще стане с плана за Англия в бъдеще и ако не стане, ще си остана в Бг с Право.

  17. #17
    Голям фен Аватара на Pa3yMeH
    Регистриран на
    Jan 2010
    Град
    Varna
    Мнения
    655
    Цитирай Първоначално написано от Nakadah
    Също така много ме съмнява да те приемат в университет като Oxford с Българска диплома, дори и да имаш пълно 6 и препоръки и тн и тн...
    Почти 100% съм сигурен, че ако имаш 6.00, ходил си на дебати (Да, има ученически дебати, брат ми като беше 10-11 клас беше ходил), имаш 100-105 точки + на TOEFL ще те приемат.

    Брат ми сега учи в Англия. Той е с Бизнес и мениджмънт в Ланкастър. Доколкото знам, университета е 8ми в Англия, 124 в света. Добър е като цяло, колкото и лошо да звучи 124, но все пак е в света. Не знам колко е таксата, около 3000 паунда май беше.

    Не съм сигурен за горните неща, може и да са глупости, просто ти казвам какво знам и какво съм чувал

    Edit : Брат ми имаше 101 точки от 120


  18. #18
    anonymous708973
    Guest
    Едно момче, за което само съм чувала, но е добър познат на приятеля ми учи в Англия. Дипломата му е кофти и го приеха буквално, защото беше участвал 1 година в Български Червен Кръст. Взе Тойфел, но не знам с колко точки.
    Та, извънкласните дейности са важни, колкото и да ги подценяват някои.

  19. #19
    Е, как се участва в Червения кръст и какво се прави?

    А иначе кажете някакво друго "извънкласно занимание". Не ми отговориха дали курсовете по нещо се зачитат?

  20. #20
    Мега фен Аватара на amk933
    Регистриран на
    Jun 2009
    Град
    София
    Мнения
    7 208
    В Оксфорд миналата година има 6 от 54 българи приети.

    Спортове, дебати, благотворителност, олимпиади, свирене на инструмент - всичкото се брои за извънкласни дейности.

  21. #21
    Цитирай Първоначално написано от Tihon4o
    Е, как се участва в Червения кръст и какво се прави?

    А иначе кажете някакво друго "извънкласно занимание". Не ми отговориха дали курсовете по нещо се зачитат?
    Аз доколкото знам, посещават домове за сираци, раздават различни брошури...събират пари чрез някакви мероприятия.

  22. #22
    anonymous708973
    Guest
    Общо взето, да. Организираме спортни празници за деца в неравностойно положение, правим образователни партита, учат ни как да оказваме първа долекарска помощ, как да изнасяме лекции за СПИН-а - същите онези, които са ви толкова смешни, нас специално ни учат как да ви ги кажем - два дена по 6 астрономически часа. Определено трябва да отида на тези обучения, само да ми свърши курсът по английски.

    Отличия в някакъв спорт се броят, участие в училищен парламент, училищния вестник, дебати, олимпиади.

  23. #23
    А защо не се насочиш към Единбург и Гласгоу, и двете са в Шотландия (пак е Великобритания) и двете са добри, Единбург май е по-доброто, НО в Шотландия SAAS (май така беше) покрива таксата на студенти от ЕС, и може и да вземеш студентски заем. Таксата не се връща, заема - след като завършиш, при определна заплата. Аз лично за там си подавам документите в края на годината (ноември/декември) Май месец държа IELTS, който за мен е много по-лесен от CAE , но върши повече работа. Имай в предвид, че взимането на сертификат = 600-700лв, самите изпите (всички видове) са около 320лв, и подготвитения курс 300+ ...после и на UCAS при подаването на документите доколкото знам се плаща 500лв
    Аз за т'ва бутам в касичката всяка стотинка, и от наще още пари и така, ама само кандидатстването ти е доста пари

  24. #24
    amk933Е, 6 пак е добре.

    Бля, трябва да си намеря още извънкласни занимания. Веднага се хващам за Червения кръст, ако разбера как да се запиша.

    Иначе silver_moon, някой наистина ми беше казал, че в Шотландия било безплатно, но явно съм забравил да проверя.. Може ли малко повече информация, линкове, е-mail или скайп за по-бързо, защото наистина ще ми е полезна помощта ти!

    Сертификат от Кеймбридж е 300-400... А какви "всички видове изпити"? Защото аз имам познат от Англия, който е влязъл само със три сертификата и дипломата за средно образование. А UCAS чак пък 500лв? И, да, нужни са пари, за това е важно от рано да се започне със събирането им.

    ЕДИТ1: ОМГ, прав си, наистина таксата за образованието ти я плащат! Отивам, край.
    ЕДИТ2: Йей, избрах си университет! University of Edinburg с Правоо! ^^ silver_moon, благодаря, благодаря, благодаря!
    ЕДИТ3: Да, плащат ти таксите за образование ако си EU, но не ти дават да вземеш заем. :X
    ЕДИТ4: Може ли SAAS да платят таксите за образованието и да вземеш заем от друго място? :Д

  25. #25
    Цитирай Първоначално написано от Tihon4o
    amk933Е, 6 пак е добре.

    Бля, трябва да си намеря още извънкласни занимания. Веднага се хващам за Червения кръст, ако разбера как да се запиша.

    Иначе silver_moon, някой наистина ми беше казал, че в Шотландия било безплатно, но явно съм забравил да проверя.. Може ли малко повече информация, линкове, е-mail или скайп за по-бързо, защото наистина ще ми е полезна помощта ти!

    Сертификат от Кеймбридж е 300-400... А какви "всички видове изпити"? Защото аз имам познат от Англия, който е влязъл само със три сертификата и дипломата за средно образование. А UCAS чак пък 500лв? И, да, нужни са пари, за това е важно от рано да се започне със събирането им.

    ЕДИТ1: ОМГ, прав си, наистина таксата за образованието ти я плащат! Отивам, край.
    ЕДИТ2: Йей, избрах си университет! University of Edinburg с Правоо! ^^ silver_moon, благодаря, благодаря, благодаря!
    ЕДИТ3: Да, плащат ти таксите за образование ако си EU, но не ти дават да вземеш заем. :X
    ЕДИТ4: Може ли SAAS да платят таксите за образованието и да вземеш заем от друго място? :Д
    CAE,CPE,TOEFL, IELTS са по около 320лв, имам в предвид, че са на една цена горе долу всичките. То за кандидатсване ти трябва сертификат и хубава диплома. Еми аз се рових в сайта на SAAS на скоро и пишеше, че се отпускат и заеми, и там са дадени при какви доходи колко се връща, ще намеря и ще ти дам линк
    Ам аз ще кандидатствам с биологични специалности
    На лично ти написах скайпа ми

Правила за публикуване

  • Вие не можете да публикувате теми
  • Вие не можете да отговаряте в теми
  • Вие не можете да прикачвате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си