.
Отговор в тема
Страница 2 от 2 ПървиПърви 12
Резултати от 26 до 42 от общо 42
  1. #26
    Повече от фен Аватара на babati
    Регистриран на
    Jun 2012
    Мнения
    299
    Цитирай Първоначално написано от BrokenInnocence Виж мнението
    Живях доста време в Холандия, не е лоша държавата, зависи си от човека предполагам - някои от приятелите ми си останаха там и никъде другаде не им се ходи, аз лично мисля, че това не е точно *моята* държава. Всички ти дадоха съвети как да се адаптираш и т.н., но има нещо друго - да си намериш работа в Холандия не е лесно, особено ако си българин. Колкото и да са либерални им е писнало от имигранти, българите за момента не можем да работим без разрешително, ваденето на което е един абсурдно сложен процес, който даже не можеш сама да започнеш, а трябва работодателя ти да подаде документите. А познай колко работодатели са навити да подават документи и да чакат месец за разрешително при условие, че могат да наемат един поляк, който няма нужда от подобни бумащини и ще върши същата работа. Това, че английския ти е добър е винаги плюс, там всички говорят английски, но на много места искат и холандски, за да те наемат.
    Това с разрешителните и глупостите свършва през 2013 година и всякакви подобни закони падат. Така е по присъединителен договор за ЕС. След 2013 ще може да се работи всичко и напълно свободно в цял ЕС.

    =========
    За Холандците не знам, но имам наблюдение над Германци и Англичани (в тези държави работя от 19 годишен по няколко месеца в годината и нямам никакво намерение да работя за смешните 700 лева тук даже след време мога окончателно да се изселя и да си купя апартамент в някоя от двете държави). Та идеята ми е, че има хора, които много величаят европейците. Е Германци и Англичани не са нищо повече от голяма част от хората тук. Само са имали късмета да се родят в нормална държава и 50% от сънародниците им да не са малоумници. Германците са много свестни и умни хора, но Англичаните са пълни отрепки и клоуни. Счита се за нормално да се женят за братовчедите си и то баш Англичаните, а не някакви азиатски емигранти. Имам чувството, че някои хора тук са готови да оближат гъ.. на такъв само защото е такъв. Малко повече самочувствие. Интелигентните хора сме личности и няма нужда да си правим идоли от такива, които не са достойни за идоли. Колкото до момчето с трите езика: Племенничката ми знае Български, Английски и Руски език и е на 4 и половина (не перфектно естествено, но може да говори).
    Това с 3 годишното жестоко ме съмнява, защото е невъзможно от биологична гледна точка. Все пак може да е някакво дете-гений, но със сигурност не е еталон за холандско дете. Повече обаче ми прилича на лизване на холандското лайно, защото сигурно е сладко и е прекрасно. Ще ме извинява написалия го, но тези да ги разправя на баба си (не на мен, а на истинската)
    Последно редактирано от babati : 06-05-2012 на 09:05

  2. #27
    Супер фен Аватара на BrokenInnocence
    Регистриран на
    Nov 2006
    Мнения
    1 328
    Цитирай Първоначално написано от babati Виж мнението
    Това с разрешителните и глупостите свършва през 2013 година и всякакви подобни закони падат. Така е по присъединителен договор за ЕС. След 2013 ще може да се работи всичко и напълно свободно в цял ЕС.
    На теория, но могат да го удължат ако решат, че не сме спазили изискванията им или не сме си подобрили положението откакто ни приеха. Да не говорим, че с настоящето правителство на Холандия, пълно с анти-емигранти политици е още " по-приятно" положението. Причини винаги могат да си намерят, но се надявам да си прав(а).
    No man for any considerable period can wear one face to himself and another to the multitude, without finally getting bewildered as to which may be the true.

  3. #28
    Повече от фен Аватара на babati
    Регистриран на
    Jun 2012
    Мнения
    299
    Цитирай Първоначално написано от BrokenInnocence Виж мнението
    На теория, но могат да го удължат ако решат, че не сме спазили изискванията им или не сме си подобрили положението откакто ни приеха. Да не говорим, че с настоящето правителство на Холандия, пълно с анти-емигранти политици е още " по-приятно" положението. Причини винаги могат да си намерят, но се надявам да си прав(а).
    Няма как да удължат каквото и да е в случая Прав съм.

  4. #29
    Пред Холандия ние сме едни просяци и крадци. Те ни дават пари, от които се нуждаем, а тези, които ни управляват си ги слагат в джоба. От тогава още повече паднахме в очите им. Трудно е вече да си намериш работа. Трябва да няма кандидатствали холандци за този пост и да биеш всички, които идват от цял свят, за да си намериш работа. За българите и ромънците е адски сложно. Един холандец да кандидатства и българинът няма да бъде нает, понеже ние работим за по-малко пари от тях и работодателите предпочитат нас и затова излезе този закон, който не е в наша полза. Ако искаш лесно да ни намериш работа там учиш ТУК нещо, което не се преподава там в университетите, хващаш магистърска степен (понеже там това не се преподава там ще ти дадат степен "Доктор") и сами ще ти се обадят работодателите, за да те наемат и то на много добра заплата. Една позната от България учеше тук металургия и, понеже Холандия е равнинна и не можем да говорим за полезни изкопаеми и да се преподава тази наука там. Отиде в Холандия тя и на следващата седмица, след като си подаде документите в агенцията веднага и звъннаха с предложение от 5000 евро, за да следи стойностите на метала (колко се слага от всеки метал, за да може да е перфектно здрав). Работата е и доста отговорна, понеже да направи една миниатюрна грешка и цялата партида отпада, а тя е на стойност милиони.

  5. #30
    Здравейте...Живея в Холандия от 2009г. И...да, не е моята държава...От храната им се дебелее ужасно много..Поне на мен и на повечето българи , които познавам така се отразява...Красива държава- да, но адски трудна за българи, както се казва и в по-горен пост....Първо...не може българин да работи там леглно с шеф...Примерно продавачка в магазин или нещо друго обикновено...Повечето, които познавам работят като детегледачки и чистачки-нелегално....Което реално погледнато е опасна практика...На българина в Холандия му трябва отворена компания, за да започне бизнес, иначе не ни щат за ртабота....А имат закон, че дескриминацията там е криминално престъпление....Аз до този момент все още нямам никакви приятели, а само 2 познати и това са сестрите на приятеля ми който е холандец....Българите по света освен золуми да си правим, за друго не ставаме...Това са моите впечатления. Аз имам отворена фирма за стилисти и декоратори...Върви що годе....Като цяло в страната им се рабаоти само, за да плащаш на правителството...Смятам, че трудно бих могла да заделя каквито и да било суми.... имат ужасни данъци )

  6. #31
    Фен Аватара на FlippanT
    Регистриран на
    Aug 2007
    Град
    Цигарена фабрика
    Мнения
    157
    Цитирай Първоначално написано от Tikche Виж мнението
    Годеникът ми живя в Холандия 6 години. Тази зима пак бяхме там за 2 месеца и донякъде добих представа как седят нещата.
    -Наемите варират м/у 200 евро за студентски апартамент (може да се подели м/у хората) до 700 евро за къща в по-малките градчета. За наем едни 500лв не ти мърдат. Най-добре е отиваш с още 3ма приятели и делите 1 апартамент (излиза ви без пари направо)
    -Сметките-ток, вода...всичко е на фиксирана цена, която е еднаква всеки месец, без значение колко си изхарчил. На края на годината има преизчисляване. Ако си ползвал по-малко връщат ти остатъка. Ако си ползвал повече доплащаш. Към 50 евро май беше сумата, но тук наистина ще те излъжа, понеже сметки не плащам.
    Транспорт- Транспортът в Холандия е доста скъп. Приятеля ми пътуваше всеки ден от Ротердам до Амстердам и плащаше на ден по 20 евро. Преди хората си пазеха билетите и ги даваш на държавата и те ти връщаха парите, но вече не е така за съжаление.
    Застраховка-ЗАДЪЛЖИТЕЛНА Е! 150 евро- зъболекар, злополуки, операции, фотоепилация, шини и тн. -БЕЗПЛАТНО!
    Храна- Храната в Холандия е адски вкусна, разнообразна и най-вече 3-10 пъти по-евтина от в България. Всичко е буквално центове, като най-много да видиш нещо за 5 евро и то, за нещо което е 10 в 1 пакет.
    Напитки-Също супер евтини. Едно енерджи тук ти е 5лв, а там ти е 28 ЦЕНТА!
    В крайна сметка скъпите неща са ти транспорт най-вече(но е адски точен и редовен, автобуса те чака на спирката, ако види, че идваш към него, не те защипват с вратите както тук), ток, вода, наем (но, ако сте повече хора парите не са кой знае какъв проблем).
    Работа- Холандците харесват българите, но не и когато те им заемат работните места. Наскоро искаха да направят закон българите и румънците да не могат да работят там, понеже един българин би си умрял от щастие да му дават минималната работна заплата (1000евро), докато на един холандец тези пари са му крайно недостатъчни и кой според вас ще назначат. Естествено, че българина, който ще извършва същата дейност, но за доста по-малко пари.
    Съветът ми е намери си компания, с която да отидете заедно там. Изберете градове, които не са толкова големи за начало. Аз лично мисля да отидем да живеем в Breda. Понеже града не е толкова грандиозно голям цените са по-малки, има доста университети, което ми елиминира нуждата да давам пари за транспорт. Разделете си наема, пазарувайте заедно, поделете сметките. Подайте си документи за карта(срокът е 6 месеца). Като безработни ако ви одобрят ще получавате помощи. Ако започнете в университет и нямате работа от университета ви намират работа (обикновено 4 часа на ден). Ако си без работа и не учиш държавата ти дава 70 евро помощи, като се има в предвид, че застраховката ти е 150 евро не си струва, но поне ти спестява малко пари. Намери си работа по Интернет чрез сигурна фирма, подай си документите за университет и бъди сигурна, че са те приели. Ако в момента за приемане на студенти дипломата ти се забави имаш срок да я представиш до края на Август месец, до кандидатстваш до 20 март.
    В големите градове като Амстердам, Ротердам и други е най-лесно да си намериш работа с английски, понеже тези градове изобилстват от туристи, но в останалите градове ще е много желателно да знаеш холандски. Един ден бях в мола в Oosterhout и си поръчвам биричка и картофки на английски. Жената ме разбира, записва и ме пита на холандски нещо. Аз и отвръщам на английски, а тя продължава да сменя езиците м/у английски и холандски. Във всеки случай да знаеш холандски е голям бонус.

    Съмнявам се да си изкарала и 2 дни в Холандия с тези впечатления....
    Последно редактирано от FlippanT : 06-23-2012 на 20:23
    Why Should I?
    Най-добрия начин за решаване на проблеми - ДИРЕКТНИЯТ!

  7. #32
    Фен Аватара на FlippanT
    Регистриран на
    Aug 2007
    Град
    Цигарена фабрика
    Мнения
    157
    Цитирай Първоначално написано от viktoria.l Виж мнението
    Здравейте...Живея в Холандия от 2009г. И...да, не е моята държава...От храната им се дебелее ужасно много..Поне на мен и на повечето българи , които познавам така се отразява...Красива държава- да, но адски трудна за българи, както се казва и в по-горен пост....Първо...не може българин да работи там леглно с шеф...Примерно продавачка в магазин или нещо друго обикновено...Повечето, които познавам работят като детегледачки и чистачки-нелегално....Което реално погледнато е опасна практика...На българина в Холандия му трябва отворена компания, за да започне бизнес, иначе не ни щат за ртабота....А имат закон, че дескриминацията там е криминално престъпление....Аз до този момент все още нямам никакви приятели, а само 2 познати и това са сестрите на приятеля ми който е холандец....Българите по света освен золуми да си правим, за друго не ставаме...Това са моите впечатления. Аз имам отворена фирма за стилисти и декоратори...Върви що годе....Като цяло в страната им се рабаоти само, за да плащаш на правителството...Смятам, че трудно бих могла да заделя каквито и да било суми.... имат ужасни данъци )
    .........Пфф.....
    Можеш да работиш, стига да си изкараш "разрешително". Ако попаднеш на работодател, може той/тя да кандидатства от твое име, и да ти изкара такова, за работа САМО ПРИ НЕГО. Иначе, при добро желание от твоя страна, можеш да се сдобиеш с такова за около 500-600 евро (не съм сигурен в цифрата). Важи навсякъде и естествено е обвързано с други такси.
    И не, българите не правят само "золуми"... Аман от такива генерални заключения. Основно, бълграски граждани пребиваващи в Холандия са от ромски произход (без да се обиждат), за това някой холандец, който не вижда по-далеч от носа си, ти е набил тази мисъл. Много зависи за какво си тук - да питаш "Къде йе най-близкя кофи-шоп, ве браат?" или наистина да за постигнеш нещо.

    Холандия, Танзания, няма значение. Трябва да се бориш! На който не му стиска, си заминава на петия месец.

    П.П. Само от любопитство, къде живееш, че само за правителството работите? Аз постоянно срещам хора, който този месец в Мадрид, следващия в Милано, на третия в Бали.
    Why Should I?
    Най-добрия начин за решаване на проблеми - ДИРЕКТНИЯТ!

  8. #33
    Цитирай Първоначално написано от FlippanT Виж мнението
    Съмнявам се да си изкарала и 2 дни в Холандия с тези впечатления....
    Чудно ми е какво ми е на впечатленията. Всеки вижда света по различен начин и има различно мнение. Както на теб в България може да не ти пречат дупките по улиците, така на другите хора от съседните страни може да им пречат.

  9. #34
    UliaUlia
    Guest
    Zdravei. Minali sa godini ot postvaneto na tvoia material. Ako vse-pak niakoga vliza6 v tozi sait, vse-o6te li si gotova da pomogne6 s kvartira?

  10. #35
    anonymous708973
    Guest
    Цитирай Първоначално написано от viktoria.l Виж мнението
    И...да, не е моята държава...От храната им се дебелее ужасно много..



    Тва като сина на някакво приятелско семейство, който отписа университет в Германия и се прибра в България, щото "храната не му харесвала".
    Ама сами не си вярвате

    Сори, не съм по темата, ама не се сдържах.

  11. #36
    Мега фен Аватара на draid
    Регистриран на
    Apr 2008
    Мнения
    5 918
    Ами като цяло ако нещо не ми харесва трябва да седи там и да се насилва и пропилява всичко за да може да каже после аз учих еди къде си ли ? Всяка цел оправдава средствата, всеки прави компромиси сам за себе си. А аз лично не бих останал в обстановка която не ми допада защото за мен е пропиляване на време. Не правиш ли нещо с желание, то си е чиста загуба на време. Не се опитвай да ми говориш за воля само. Това е просто вметване което не задължително е обвързано с храната.


    Относно другите коментари които не ми се цитират. Не съм казал, че Холандците са тъпи, казах че не са от най- умните нации и че ако си малко по упорит не е проблем да се реализираш, даже би станало по-лесно от колкото в България може би. Храната и живота им като цяло е сравнително евтин, когато говорим разбира се за магазини, а не за ресторанти които са скъпи навсякъде. Доста по гостоприемна и топла нация са от немците например, аз лично ги харесвам значително повече. Има и една друга приказка че са еврейте на Европа в което има доза истина.
    Последно редактирано от draid : 11-25-2014 на 16:46

  12. #37
    anonymous708973
    Guest
    Така казано, си прав... донякъде. (Познавам хора, които направиха чудеса от храброст, занимавайки се години наред с нещо, което не им харесва.) Визирах само това конкретно тъпо оправдание. Да тръгнеш да говориш за една страна, започвайки с храната, ми е толкова смешно, че няма накъде. Единственото по-смешно е да го даваш като причина защо си напуснал университета. Ми, трудно ти е било, ок. Ми, германците не са твоята нация, ок. Ама... "храната не ми харесва"? Разбирам да нямаше супермаркети, да нямаше никаква европейска храна, да ядяха панирани хлебарки, ама... нали

  13. #38
    Мега фен Аватара на draid
    Регистриран на
    Apr 2008
    Мнения
    5 918
    Това за мен не е храброст а глупост. Сега цял живот сигурно и ще работят нещо което не им харесва. Епичен живот. Отивам с нежелание в университета, уча с нежелани, ставам и вече ми е криво че трябва да работя нещо което не ми харесва. Не благодаря.

  14. #39
    Голям фен Аватара на Andjyy
    Регистриран на
    Oct 2011
    Град
    София
    Мнения
    914
    Цитирай Първоначално написано от PinkPan7her Виж мнението
    .

    толкова гениално нещо си измъдрила как да се сдържиш
    мацката сигурно не помни че е писала тук

  15. #40
    anonymous708973
    Guest
    Цитирай Първоначално написано от draid Виж мнението
    Това за мен не е храброст а глупост. Сега цял живот сигурно и ще работят нещо което не им харесва. Епичен живот. Отивам с нежелание в университета, уча с нежелани, ставам и вече ми е криво че трябва да работя нещо което не ми харесва. Не благодаря.
    Не говоря за професия или специалност, а за компромис, направен с цел да се стигне до желаната специалност

  16. #41
    Мега фен Аватара на draid
    Регистриран на
    Apr 2008
    Мнения
    5 918
    Това е съвсем различно нещо.

  17. #42
    Повече от фен Аватара на d-r.Zob
    Регистриран на
    Jul 2014
    Мнения
    461
    Ако все още някой се интересува бързам да преваря въпросите и да дам моя опит към вълнуващите се от тази тема. Интересен коментар:

    Цитирай Първоначално написано от DS Виж мнението
    Такам...
    Започвам с това, че не живея в Холандия и не съм на 100% на ясно със ситуацията в момента, но съм се специализирал в "установяването на ново място" сменил съм 3 държави до момента и знам точно какво те очаква! Ще ти подредя едни от най-важните "условия" за да заминеш някъде:
    1. Не заминавай сам/а, винаги с човек на когото МОЖЕШ ДА РАЗЧИТАШ!
    2. Поне минимално говорене на езика ще ти спести доста главоболия! (ако трябва забави заминаването си с месец-два и запиши курс по дадения език в Б-я)
    3. Пари! Ако искаш да заминеш на дадено място и да се установиш ти трябват финанси за 3-4 месеца! (пример: за квартира 400 евро+ храна 100 евро+ други 100 евро = 600 евро на месец. Т.е. за 3-4 месеца са около 2000 евро!)
    4. Трябва на 100% да искаш да заминеш там и да се установиш в противен случай множеството трудности ще те пречупят и ще се прибереш обратно при мама и тати!
    5. КЪСМЕТ!

    Това е на кратко от мен, надявам се да съм ти помогнал!
    Успех ти желая!
    Така добре го обясни, че с тия възможности, които следва да имаш, за да емигрираш, по-добре да си останеш в България. 2000 евро са 4000 лева, пък и човек на когото можеш да разчиташ

    В Холандия всичко е много скъпо. Най-скъпо е да си имаш проблеми с властите (например глоби за неправилно шофиране или замърсяване). Съдебната система те вкарва в неописуеми разходи, за които е по-добре да не отваряме тема, защото е по-добре да не опираш до нея. Затова най-важното правило в Холандия, пък и в съседните й страни е да се спазват правилата безпрекословно. Там ганьовщината не минава. Универсалния начин да си спестиш разходи е като дадеш нужната лепта "сигурност" - медицински и прочее застраховки, които е измислило човечеството и европейската бюрокрация, всичко зависи от това в коя сфера имаш интерес.
    Що се отнася до храната първото нещо, което прави впечатление на българина е особено неголямото разнообразие на харана по супермаркетите, за разлика от шарените щандове в България. Ако искаш да минеш тънко ще ядеш боклуци, а ако "имаш бол пари" можеш да си купиш качествена и вкусна храна. Съветът ми към всички бедни българи е да збравят безкрайния купон в България и да се подготвят за спартански живот, защото в Холандия ресторантите и увеселителните заведения са безкрайно скъпи и са най-бързия билет към работническия автобус за родината.
    Транспортът също е доста скъп, като за предпочитане са железниците, градските автобуси са по принцип празни, защото дори и холандците не могат да си ги позволят. Наемите на жилища са доста ниски и затова масово хората живеят под наем. Затова холандецът от шаблона не плаща ипотека и кара колело, нещо на което би завидил всеки американец. 400 евро е нормален наем маломерно жилище в градовете, ако имаш точни съквартиранти или гадже, с което заедно да поделяте парите, няма да имаш особени проблеми.
    Относно холандските университети: те са финансова пирамида, дипломите им не струват и не се признават на доста места по света. В България се признава само бакалавъра, при това невинаги. Холандските работодатели са предимно коректни, като най-добрият начин да не те прецакат е, ако не си изискаш предварително всичките документи.
    Бъдете общителни, така най-лесно ще научите езика, осмелявайте се да говорите на холандски, а не на аглийски. Моят съвет е да търсите българи, колкото и да казват обратното. Поддържай редовни контакти със стари и нови познати българи.

    Наистина, където и да искаш да отидеш ти трябва местния език. Ако щеш в Каталония да идеш, ти трябва не само испански, че и каталонски. Ето моя опит. Отидох в Германия с родителите си още в гимназията. После те се върнаха в България, а после аз заминах в Холандия. Там бях студент, имах стипендия, но понеже в Германия имах по-големи доходи прекъснах следването. Аз последвах това правило да не тръгвам сам, моите родители също не заминаха хазартно, а заминаха по служба. Така аз вече на метеното си намерих добра работа и горе-долу успях да се впиша в живота в чужбина. Не споделям мечтата на българския младеж кандидат-емигрант, който си мечтае, че като продаде дядовите ниви на село, ще може да запише западен университет и да му се отворят райските порти. Този път води само към прахосничество и нещастен живот. За да дам такова твърдение съм бил свидетел на десетки примери на наши млади сънародници, преживели нерадосната събда да стигнат дъното и да се превърнат в емигранти-неудачници. Понеже вече се изговорите доста конкретни неща, ще дам най-общи примери на няколко човешки съдби. Ето успешните примери:
    1. Мой добър приятел от детството се установи в Холандия като замина там на 18 години, със средно образование и 300 евро в джоба с обикновен автобус. Работеше първоначално по складовете и после си направи с един украинец автоморга. С предприемчивост успя да си пробие път в една не особено конкурентна среда и макар да няма претенциите на "интелектуалец", го поставям на първо място като пример на човешката воля.
    2. Имам трета братовчедка, която завърши холандски университет точно на принципа "дядовите ниви", пос ле се върна в България, започна да гради кариера по специалността си и от началото на годината живее в Холандия след като фирмата, в която работи я прехвърли там, заедно със семейстовото й.
    Горе-долу:
    1. Моя съученичка се запозна с холандец (по баща суринамец), дошъл в България по работа с нейната фирма, известно време поддържаха вързака в интернет, след това тя замина за Холандия и остана там с него. Не са се женили, но вече три години живее в Холандия, не печели кой знае какви пари, явно я устройва това положение.
    2. Друг българин пък от 15 години работи в една и съща ферма и си купи жилище в Хага. Дава го под наем, но си остана да живее на село като черноработник и алкохолик. Парите от наема ги прибира неговата приятелка, която ги праща в Полша на родителите и сина си.
    Лоши примери:
    1. Свидетел съм на това как едно момиче след като завърши средно образование тук в България съвсем доброволно стана проститутка в Холандия.
    2. Помогнах на един приятел да се устрои в Ротердам, което е доста скъп град, естествено по негово желание. За 5 месеца пропиля над 10 000 евро, забремени някакво момиче и се върна в България. Сега работи в автосервиз във Варна за нищожна заплата и плаща издръжка на детето си по холандските закони, което е доста над заплатата му.
    3. Друга моя съученичка се запозна с холандец по интернет, ожениха се набързо и замина в Грьонинген. Мъжът й я пребиваше, разведоха се, за сметка на това холандецът и я беше накарал да вземе пари от родителите си и не й ги върна. След остана да живее в Холандия и доста се местеше от ферма на ферма, най-вече в Лимбург. Сега работи в железниците като обслужващ персонал. Радва се на холандската си мизерия, както и на отчуждението на сънародниците, благодарението на презрението, с което ги възнаграждава.

    Ако имате някакви конкретни въпроси, ще се радвам да отговоря.
    Последно редактирано от d-r.Zob : 12-03-2014 на 22:52

Правила за публикуване

  • Вие не можете да публикувате теми
  • Вие не можете да отговаряте в теми
  • Вие не можете да прикачвате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си