.
Отговор в тема
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПърви
Резултати от 1 до 25 от общо 42
  1. #1

    Трудно ли е да успееш в Холандия ?

    Здравейте. На 19 съм и мечтата ми е да живея и работя в Холандия. Имам приятели там, които знам че ще ми помогнат в началото, до като се адаптирам. Страх ме е, езика не знам, да си намеря работа ще е трудно. Упорито момиче съм, много добър е английския ми, но въпреки това не се чувствам напълно готова за тази голяма крачка. Ако има млади хора в Холандия, които четат това, моля да си кажете мнението. Вие как се справихте в новата държава, как свикнахте? Благодаря Ви, предварително.

  2. #2
    Фен Аватара на DS
    Регистриран на
    Feb 2004
    Град
    Bulgaria
    Мнения
    194
    Такам...
    Започвам с това, че не живея в Холандия и не съм на 100% на ясно със ситуацията в момента, но съм се специализирал в "установяването на ново място" сменил съм 3 държави до момента и знам точно какво те очаква! Ще ти подредя едни от най-важните "условия" за да заминеш някъде:
    1. Не заминавай сам/а, винаги с човек на когото МОЖЕШ ДА РАЗЧИТАШ!
    2. Поне минимално говорене на езика ще ти спести доста главоболия! (ако трябва забави заминаването си с месец-два и запиши курс по дадения език в Б-я)
    3. Пари! Ако искаш да заминеш на дадено място и да се установиш ти трябват финанси за 3-4 месеца! (пример: за квартира 400 евро+ храна 100 евро+ други 100 евро = 600 евро на месец. Т.е. за 3-4 месеца са около 2000 евро!)
    4. Трябва на 100% да искаш да заминеш там и да се установиш в противен случай множеството трудности ще те пречупят и ще се прибереш обратно при мама и тати!
    5. КЪСМЕТ!

    Това е на кратко от мен, надявам се да съм ти помогнал!
    Успех ти желая!

  3. #3
    Мерси за съвета.

  4. #4
    Годеникът ми живя в Холандия 6 години. Тази зима пак бяхме там за 2 месеца и донякъде добих представа как седят нещата.
    -Наемите варират м/у 200 евро за студентски апартамент (може да се подели м/у хората) до 700 евро за къща в по-малките градчета. За наем едни 500лв не ти мърдат. Най-добре е отиваш с още 3ма приятели и делите 1 апартамент (излиза ви без пари направо)
    -Сметките-ток, вода...всичко е на фиксирана цена, която е еднаква всеки месец, без значение колко си изхарчил. На края на годината има преизчисляване. Ако си ползвал по-малко връщат ти остатъка. Ако си ползвал повече доплащаш. Към 50 евро май беше сумата, но тук наистина ще те излъжа, понеже сметки не плащам.
    Транспорт- Транспортът в Холандия е доста скъп. Приятеля ми пътуваше всеки ден от Ротердам до Амстердам и плащаше на ден по 20 евро. Преди хората си пазеха билетите и ги даваш на държавата и те ти връщаха парите, но вече не е така за съжаление.
    Застраховка-ЗАДЪЛЖИТЕЛНА Е! 150 евро- зъболекар, злополуки, операции, фотоепилация, шини и тн. -БЕЗПЛАТНО!
    Храна- Храната в Холандия е адски вкусна, разнообразна и най-вече 3-10 пъти по-евтина от в България. Всичко е буквално центове, като най-много да видиш нещо за 5 евро и то, за нещо което е 10 в 1 пакет.
    Напитки-Също супер евтини. Едно енерджи тук ти е 5лв, а там ти е 28 ЦЕНТА!
    В крайна сметка скъпите неща са ти транспорт най-вече(но е адски точен и редовен, автобуса те чака на спирката, ако види, че идваш към него, не те защипват с вратите както тук), ток, вода, наем (но, ако сте повече хора парите не са кой знае какъв проблем).
    Работа- Холандците харесват българите, но не и когато те им заемат работните места. Наскоро искаха да направят закон българите и румънците да не могат да работят там, понеже един българин би си умрял от щастие да му дават минималната работна заплата (1000евро), докато на един холандец тези пари са му крайно недостатъчни и кой според вас ще назначат. Естествено, че българина, който ще извършва същата дейност, но за доста по-малко пари.
    Съветът ми е намери си компания, с която да отидете заедно там. Изберете градове, които не са толкова големи за начало. Аз лично мисля да отидем да живеем в Breda. Понеже града не е толкова грандиозно голям цените са по-малки, има доста университети, което ми елиминира нуждата да давам пари за транспорт. Разделете си наема, пазарувайте заедно, поделете сметките. Подайте си документи за карта(срокът е 6 месеца). Като безработни ако ви одобрят ще получавате помощи. Ако започнете в университет и нямате работа от университета ви намират работа (обикновено 4 часа на ден). Ако си без работа и не учиш държавата ти дава 70 евро помощи, като се има в предвид, че застраховката ти е 150 евро не си струва, но поне ти спестява малко пари. Намери си работа по Интернет чрез сигурна фирма, подай си документите за университет и бъди сигурна, че са те приели. Ако в момента за приемане на студенти дипломата ти се забави имаш срок да я представиш до края на Август месец, до кандидатстваш до 20 март.
    В големите градове като Амстердам, Ротердам и други е най-лесно да си намериш работа с английски, понеже тези градове изобилстват от туристи, но в останалите градове ще е много желателно да знаеш холандски. Един ден бях в мола в Oosterhout и си поръчвам биричка и картофки на английски. Жената ме разбира, записва и ме пита на холандски нещо. Аз и отвръщам на английски, а тя продължава да сменя езиците м/у английски и холандски. Във всеки случай да знаеш холандски е голям бонус.

  5. #5
    Цитирай Първоначално написано от DS Виж мнението
    Такам...
    Започвам с това, че не живея в Холандия и не съм на 100% на ясно със ситуацията в момента, но съм се специализирал в "установяването на ново място" сменил съм 3 държави до момента и знам точно какво те очаква! Ще ти подредя едни от най-важните "условия" за да заминеш някъде:
    1. Не заминавай сам/а, винаги с човек на когото МОЖЕШ ДА РАЗЧИТАШ!
    2. Поне минимално говорене на езика ще ти спести доста главоболия! (ако трябва забави заминаването си с месец-два и запиши курс по дадения език в Б-я)
    3. Пари! Ако искаш да заминеш на дадено място и да се установиш ти трябват финанси за 3-4 месеца! (пример: за квартира 400 евро+ храна 100 евро+ други 100 евро = 600 евро на месец. Т.е. за 3-4 месеца са около 2000 евро!)
    4. Трябва на 100% да искаш да заминеш там и да се установиш в противен случай множеството трудности ще те пречупят и ще се прибереш обратно при мама и тати!
    5. КЪСМЕТ!

    Това е на кратко от мен, надявам се да съм ти помогнал!
    Успех ти желая!
    ГЛУПОСТИ!
    2000 евро за 3/4 месеца???? Мен гаджето ми извади сума от 1000евро на месец като не плащам нито храна нито ток и вода нито наем-само за университет по 180 евро на месец, 150евро застраховка, 200евро транспорт, 500евро учебници...
    В началото е адски трудно, докато си стъпиш на краката. Първите няколко месеца имаш доста непредвидени разходи, които по-късно отпадат. Ама нали, за да си подадеш документи да станеш холандски гражданин трябва да ходиш до Den Haag...ми това е транспорт, такси за документите и глупости.... Големи разправии са.
    Ако не отидеш при семейство и приятели като за начало е много трудно. Без още 2/3 души с теб, с които да си делите разходите 1000евро и отгоре ще даваш. Не мога да разбера ти как реши е 2000 евро стигат за 3/4 месеца....Трудно е, но който има желание има и начин да постигне нещата с много труд и упоритост.

  6. #6
    Фен Аватара на DS
    Регистриран на
    Feb 2004
    Град
    Bulgaria
    Мнения
    194
    Цитирай Първоначално написано от Tikche Виж мнението
    ГЛУПОСТИ!
    2000 евро за 3/4 месеца???? Мен гаджето ми извади сума от 1000евро на месец като не плащам нито храна нито ток и вода нито наем-само за университет по 180 евро на месец, 150евро застраховка, 200евро транспорт, 500евро учебници...
    Не ми се пени!
    Не схванах кво общо има това че някой си там дал 1000 евро за университет при положение, че тя отива да работи там, но както и да е...
    Прочети отново поста ми и се надявам да го РАЗБЕРЕШ!
    Ако ли не, здраве!

  7. #7
    Цитирай Първоначално написано от mimess93 Виж мнението
    Здравейте. На 19 съм и мечтата ми е да живея и работя в Холандия. Имам приятели там, които знам че ще ми помогнат в началото, до като се адаптирам. Страх ме е, езика не знам, да си намеря работа ще е трудно. Упорито момиче съм, много добър е английския ми, но въпреки това не се чувствам напълно готова за тази голяма крачка. Ако има млади хора в Холандия, които четат това, моля да си кажете мнението. Вие как се справихте в новата държава, как свикнахте? Благодаря Ви, предварително.
    Бях едва на 9 когато се преместихме с нашите да живеем в Англия.
    Много не разбирах какво се случва, но отначалото е супер кофти.
    Хубаво е, че имаш приятели и познати там, ще ти е от полза отначалото се чувстваш едно самотно, но после свикваш и си намираш приятели.
    Като за начало, според мен започни да учиш езика, от полза ще ти е също.
    Късмет

  8. #8
    Цитирай Първоначално написано от DS Виж мнението
    Не ми се пени!
    Не схванах кво общо има това че някой си там дал 1000 евро за университет при положение, че тя отива да работи там, но както и да е...
    Прочети отново поста ми и се надявам да го РАЗБЕРЕШ!
    Ако ли не, здраве!
    Ти прочети постът ми, понеже ти не си ме разбрал и изобщо не съм се пенила, а само обяснявах, че е абсурдно да се надява някой да оцелее 3/4 месеца с 2000 евро. Ако живееш в по-малките и евтини градове ти трябват:
    Храна-200 евро ...може да добавиш още 20 евро за напитки. Един стек с бира е 5 евро (изгъзица за началото), енерджита 29 цента, кола и подобни 80цента. ВАЖНО!: В Холандия едни от най-големите супермаркети са Jumbo i Albert Heijn. Тези магазини имат и свое производство, което е на безценица. Всеки един продукт тяхно производство е за центове и ние предимно пазаруваме от тях, за да се справим.
    Съвет: Когато купуваш напитки от тези 2 супермаркета те ти таксуват и бутилката и, затова всички хора после си връщат бутилките, за да избият част от парите, а и те се рециклират. Бутилките се поставят в едни машини в магазина и машината ти вади една касова бележка с, която си взимаш парите от касата или пазаруваш с бележката.
    Та храна 200/220 евро,
    ток,вода 100 евро
    наем 300евро
    застраховка 150 евро
    транспорт 200 евро
    за тичане по документи 1вия месец 100+ евро( лично за мен в България ми излезе към 200 лева да търча за документи за работа, а там е даже още по скъпо. Докато тук билетчета ти е 1 лв, там се таксува на спирка, а имаш и прекачвания.
    Със сигурност нещо съм забравила.
    До тук: 970 евро без да смятам документите, ако добавим и тях (те са само за 1 път) стажа най-малко 1070 евро. Отделно имаш други разходи като тоалетна хартия, препарати за миене, шампоани и тн....Сумата не е малко.

    Не съм ти се "пенила", а просто не искам да заблуждавам момичето. Тя трябва да мисли трезво и 2000 евро за 3/4 месеца не стигат. И да дели наем,храна пак не го виждам, понеже аз тези неща не ги плащам и пак под 1000 евро не минавам на месец.

    Работа трудно се намира без език. Остани 1 година като мен. Научи малко езика. Аз отидох в Холандия, понеже имам перфектен английски (по-добре го говоря от бг.), но не всеки е така и даже това ми преимущество не ми помогна, когато аз говорех на английски, а те ми отговаряха на холандски, а всички знаят английски там перфектно. С английски само в Амстердам ще се оправиш, но там е много скъпо-наемите са луди като стигат до 5000 евро, храната и тя....1 път отидохме в едно заведение до "De Dam" (много известен площад) . Поръчахме си 1 малки коли и 2 бакардита. Излезе ни 30 евро 1 кола и 1 бакарди.... Амстердам не е за мен финансово. Там си добре само, ако работиш на червените или на сините фенери малко по-надолу от De Dam.
    Ако ти трябват дрехи често има много разпродажби и продукти от по 100 евро ги свалят на 10 евро и можеш да си пазаруваш качествени, чисто нови и най-вече красиви дрехи за 10 евро (безценица).
    Ако имаш въпроси за Холандия с радост ще ти помогна. Знам много за Холандия за краткото ми пребиваване там, но смятам скоро да се върна. Сега чакам само да завърша след няколко дена и ще правим нови планове да се върнем там. Къща си имаме всичко. Холандия само нас чака :P Ако ти трябва помощ с документите за холандско гражданство пиши и ще ти помогна.

  9. #9
    Фен Аватара на DS
    Регистриран на
    Feb 2004
    Град
    Bulgaria
    Мнения
    194
    Цитирай Първоначално написано от Tikche Виж мнението
    ...Ти прочети постът ми, понеже ти не си ме разбрал и изобщо не съм се пенила, а само обяснявах, че е абсурдно да се надява някой да оцелее 3/4 месеца с 2000 евро...
    Не съм съгласен че съм я посъветвал "ГЛУПОСТИ", заставам зад всяка една от думите си!
    Напъпно те разбрах за какво говориш и доста неща са добре казани, проблема е че се хвана за едни ПРИМЕРНИ 2000 евро! Идеята ми беше да не тръгва без пари!

  10. #10
    Мега фен Аватара на Joc
    Регистриран на
    Mar 2009
    Град
    на коня У краката
    Мнения
    4 213
    Тикче, не че нещо ама ДС каза, че не е наясно с нещата в Холандия и направи ГРУБ списък с нещата, които трябва да знаеш, преди да пътуваш където и да е, личи ти че си наясно със ситуацията там, за което се радвам много но момчето си каза какво е имал предвид.

    Успех на авторката и да прати малко семена като отиде там :Р
    то густо, то пусто

  11. #11
    В такъв случай се извинявам за недоразумението! Просто обичам точните неща, а не заблудите. Ако тръгне с (примерните) 2000евро за 3/4 месеца просто момичето ще си умре от глад, а никой не иска това. Сега разбирам, че си ги казал като ориентир и се извинявам. Късмет на mimess93 и дано сбъднеш тази своя мечта да заминеш и да успееш в Холандия. Изисква се голям труд и твърд характер, за да постигнеш, това което искаш и се надявам, че ги притежаваш. Кога мислиш да заминеш, понеже догодина мисля с годеника ми да се върнем там и имаме къща в Oosterhout, но мислим да отидем в Breda, за да спестим пари за транспорт и си търсим съквартиранти трябват ни 2ма души. Ако си в тази посока и към този момент ще можем да ти помогнем да се установиш, а след време и да си стъпиш на краката и да може да си самостоятелна.
    Последно редактирано от Tikche : 05-08-2012 на 17:12

  12. #12
    Мега фен Аватара на ledenakrasota
    Регистриран на
    Mar 2007
    Град
    София :)
    Мнения
    10 227
    Не харесвам хората от там и се въздържам от коментар.

    Tikche, правили ли са ти проблем, че си българка?
    "Най-голямото ми богатство е дълбокият покой, където се стремя,израствам и печеля онова, което светът не може да ми отнеме с огън и меч."- Гьоте

    "Scio me nihil scire" - Сократ

  13. #13
    Цитирай Първоначално написано от ledenakrasota Виж мнението
    Не харесвам хората от там и се въздържам от коментар.

    Tikche, правили ли са ти проблем, че си българка?
    Не хората там са много дружелюбни, но, за да са такива с теб трябва да ги уважаваш. Те са много забавни и мили хора. Готови са да ти помогнат с всичко, но в замяна очакват уважение. Като говориш с тях винаги ги гледаш в очите или се счита че не те интересува темата на разговор. Говори се силно и ясно и в повечето случай на Вие. Познавам много хора, които се обръщат към родителите си даже с имената им вместо да ги наричат мамо и татко. Расизъм досега не съм усещала. Там всъщност няма. Не е така както си го представяме тук. Ние българите сме 100 пъти по-големи расисти. Там населението се състои от:
    60% холандци
    20% европейци
    2,5% индонезийци
    2,1% турци
    2% суринамци
    2% марoканци
    0,8% от Карибите
    13,1% други
    Има огромно разнообразие от раси и народности и по никакъв начин не може да се говори за расизъм. Но това са от 2005г. Аз като бях там предимно срещах мароканци, турци и няколко холандци. Холандец трудно можеш да срещнеш. Колкото и да са хладни понякога рядко ще имаш срещи с тях.

  14. #14
    Мега фен Аватара на ledenakrasota
    Регистриран на
    Mar 2007
    Град
    София :)
    Мнения
    10 227
    Цитирай Първоначално написано от Tikche Виж мнението
    Не хората там са много дружелюбни, но, за да са такива с теб трябва да ги уважаваш. Те са много забавни и мили хора. Готови са да ти помогнат с всичко, но в замяна очакват уважение. Като говориш с тях винаги ги гледаш в очите или се счита че не те интересува темата на разговор. Говори се силно и ясно и в повечето случай на Вие. Познавам много хора, които се обръщат към родителите си даже с имената им вместо да ги наричат мамо и татко. Расизъм досега не съм усещала. Там всъщност няма. Не е така както си го представяме тук. Ние българите сме 100 пъти по-големи расисти. Там населението се състои от:
    60% холандци
    20% европейци
    2,5% индонезийци
    2,1% турци
    2% суринамци
    2% марoканци
    0,8% от Карибите
    13,1% други
    Има огромно разнообразие от раси и народности и по никакъв начин не може да се говори за расизъм. Но това са от 2005г. Аз като бях там предимно срещах мароканци, турци и няколко холандци. Холандец трудно можеш да срещнеш. Колкото и да са хладни понякога рядко ще имаш срещи с тях.
    Моя приятелка беше приета в Хага, но първо в Швейцария. Избра да учи в Холандия и е много талантлива. Един от преподавателите й след изпита й направил забележка, че била много хубава и затова е отишла там, за да се ожени. В момента търпи ниски оценки от негова страна, въпреки, че е гений без да преувеличавам, защото малко хора се занимават и могат като нея. Да не говорим , че в Швейцария не всеки може да влезе с изпит. Няма да уточнявам специалността, но е музикант.
    "Най-голямото ми богатство е дълбокият покой, където се стремя,израствам и печеля онова, което светът не може да ми отнеме с огън и меч."- Гьоте

    "Scio me nihil scire" - Сократ

  15. #15
    Ами 1 на 10000000 човека все ще е расист нали знаеш. Колкото и да са добри хората пак има и лоши. Сега като каза за училище и се сетих за годеника ми който учеше в Холандия края на 1вия срок на 7ми клас замина за Холандия да учи и живее там. Преместиха го 2 класа нагоре, понеже е гений по математика. После имаш възможност да учиш 2 предмета на висше ниво 2 на засилено и останалите на нормално. Той записа математика на висше и имаше все най добрите оценки като останалите ученици бяха много под него. Максимална оценка е много трудно да се вземе ако ще и холандец да си. Та годеника ми имаше максимални оценки по всички предмети, но ето, че се появи една учителка по испански, която мразеше българите. Годеника ми изкарваше максимални оценки на изпитите и тестовете, но тя му писа 2 за срока и си загуби дипломата, заради нея и трябваше да повтаря годината, заради нея, понеже учителите сами решават какво да ти пишат и оценките нямат значени и трябваше да се яви чак догочителите.дина.
    Ако искаш добри оценки -ходиш редовно, понеже получаваш точки за присъствие, които ти вдигат оценката, на края на всеки срок имаш дипломна работа много голяма и сложна и, ако не я предадеш не продължаваш. Учиш като луд по цял ден, понеже е много трудно и гледаш да се сприятеляваш с учителите, за да ти е по-лесно и да не ти правят проблеми. Трудно е, но, ако се трудиш няма да имаш проблеми.
    Може годеника ми да не взе диплома, заради испанския, но и без диплома го приеха в много престижен университет, заради оценките му.
    Между другото, ако се издъниш на края на годината по повече от 1 предмет те гонят от университета и не можеш да запишеш в друг.
    Последно редактирано от Tikche : 05-08-2012 на 20:06

  16. #16
    Мега фен Аватара на ledenakrasota
    Регистриран на
    Mar 2007
    Град
    София :)
    Мнения
    10 227
    Ясно.


    ten
    "Най-голямото ми богатство е дълбокият покой, където се стремя,израствам и печеля онова, което светът не може да ми отнеме с огън и меч."- Гьоте

    "Scio me nihil scire" - Сократ

  17. #17
    Tikche мерси за всичко казано, мерси на всички включили се в темата. Всяко едно Ваше изречение ми е от полза. Завършвам след няколко дена, лятото ще го прекарам тук в България на морето..а после към Октомври ще замина. В началото ще ходя малко на почивка , да видя моите хора и тогава твърдо ще реша дали да си пробвам късмета там. Адски много искам, но само с искане не става и това го знам. Моя приятел е в Амстердам и ми се иска да остана там за постоянно (или поне да пробвам) .. не знам какво ще се случи. Малко е рано да си правя сметки.. но пак Ви благодаря.

  18. #18
    Мега фен Аватара на ledenakrasota
    Регистриран на
    Mar 2007
    Град
    София :)
    Мнения
    10 227
    Цитирай Първоначално написано от mimess93 Виж мнението
    Tikche мерси за всичко казано, мерси на всички включили се в темата. Всяко едно Ваше изречение ми е от полза. Завършвам след няколко дена, лятото ще го прекарам тук в България на морето..а после към Октомври ще замина. В началото ще ходя малко на почивка , да видя моите хора и тогава твърдо ще реша дали да си пробвам късмета там. Адски много искам, но само с искане не става и това го знам. Моя приятел е в Амстердам и ми се иска да остана там за постоянно (или поне да пробвам) .. не знам какво ще се случи. Малко е рано да си правя сметки.. но пак Ви благодаря.
    Стискам ти палци и успех!
    "Най-голямото ми богатство е дълбокият покой, където се стремя,израствам и печеля онова, което светът не може да ми отнеме с огън и меч."- Гьоте

    "Scio me nihil scire" - Сократ

  19. #19
    Благодаря ти ! ..

  20. #20
    Мега фен Аватара на draid
    Регистриран на
    Apr 2008
    Мнения
    5 918
    Прекарах известно време в Холандия. Като цяло е много спокойна държава и е страшно евтина от към магазини и т.н. Да се реализираш можеш, ако си кадърна, няма да е проблем. Холандците не са кой знае колко да кажем умна нация, а и не са толкова големи шовинисти като немците. Успех.

  21. #21
    Мерси draid

  22. #22
    Цитирай Първоначално написано от draid Виж мнението
    Прекарах известно време в Холандия. Като цяло е много спокойна държава и е страшно евтина от към магазини и т.н. Да се реализираш можеш, ако си кадърна, няма да е проблем. Холандците не са кой знае колко да кажем умна нация, а и не са толкова големи шовинисти като немците. Успех.
    Ще го кажа по възможно най-милия начин: ЪЪЪЪЪЪЪЪЪ МОЛЯ!!!!!??????????
    Моите впечатления са точно обратните.
    Не ме питай за кое точно, което си избереш - то е!

  23. #23
    Цитирай Първоначално написано от Spook Виж мнението
    Ще го кажа по възможно най-милия начин: ЪЪЪЪЪЪЪЪЪ МОЛЯ!!!!!??????????
    Моите впечатления са точно обратните.
    Не ме питай за кое точно, което си избереш - то е!
    Донякъде наистина има разминаване с реалността. Че храната е адски евтина, така е (само да не ходиш на ресторант). Но, че са тъпи не е истина. Аз не познавам и един тъп холандец. Познавам едно момченце на 3!!!! ....на 3 ГОДИНКИ, което владее 3 езика (холандски, немски и английски) като майчин език. Ако трябва да сравняваме знанията на това детенце с половин България-ми детето ще е по-умно от нас. Аз владея 5 езика, но за жалост не съм отраснала с родния си език и често ме е наистина срам, че с английския се справям перфектно, а понякога, като говоря на български и заменям думите с английски, понеже не знам думата на български. Холандците са наистина умни и трудолюбиви хора. Тръгнали сме тук да се славим с образованието си...как сме учили повече...блаблабла...Ми там нивото е много, ама много по-високо. Тяхната гимназия е като нашия университет на 20та степен по трудност. От днес ви дават една книга 400 страници (написана на език, който не ви е майчин) и трябва до утре да я прочетете и да напишете доклад за нея. В България тук и за 1 година не учим толкова. Ако някой ми каже, че холандците са тъпи бих му се изсмяла в лицето, понеже това е абсурд и очевидно дадения човек не е много наясно с нещата. (Да уточня: не говоря за никой от форума и не конкретизирам никой!)
    И реализацията, особено на българите е много трудна. И да си кадърен и да не си няма значение. Има закон, който гласи: Българин или румънец може да бъде нает на работа (държавна-а 95% от фирмите са държавни) само и единствено, ако никой холандец или друг член на ЕС не е кандидатствал за нея. Този закон стана факт, понеже ние сме предоволни на заплата от 1000евро, докато на 1 холандец тази заплата не му е достатъчна и естествено един шеф би наел българина. Така че, ако искате работа се надявате, че никой от друга народност няма да кандидатства, че имате супер доброто образование (наука, която там не се преподава-например металургия). Те си нямат експерти и, затова си наемат от България....отивате да работите при роднина/познат или записвате се в университет и те ви намират работа, докато учите. За жалост това са вариантите.

  24. #24
    Цитирай Първоначално написано от Tikche Виж мнението
    Годеникът ми живя в Холандия 6 години. Тази зима пак бяхме там за 2 месеца и донякъде добих представа как седят нещата.
    -Наемите варират м/у 200 евро за студентски апартамент (може да се подели м/у хората) до 700 евро за къща в по-малките градчета. За наем едни 500лв не ти мърдат. Най-добре е отиваш с още 3ма приятели и делите 1 апартамент (излиза ви без пари направо)
    -Сметките-ток, вода...всичко е на фиксирана цена, която е еднаква всеки месец, без значение колко си изхарчил. На края на годината има преизчисляване. Ако си ползвал по-малко връщат ти остатъка. Ако си ползвал повече доплащаш. Към 50 евро май беше сумата, но тук наистина ще те излъжа, понеже сметки не плащам.
    Транспорт- Транспортът в Холандия е доста скъп. Приятеля ми пътуваше всеки ден от Ротердам до Амстердам и плащаше на ден по 20 евро. Преди хората си пазеха билетите и ги даваш на държавата и те ти връщаха парите, но вече не е така за съжаление.
    Застраховка-ЗАДЪЛЖИТЕЛНА Е! 150 евро- зъболекар, злополуки, операции, фотоепилация, шини и тн. -БЕЗПЛАТНО!
    Храна- Храната в Холандия е адски вкусна, разнообразна и най-вече 3-10 пъти по-евтина от в България. Всичко е буквално центове, като най-много да видиш нещо за 5 евро и то, за нещо което е 10 в 1 пакет.
    Напитки-Също супер евтини. Едно енерджи тук ти е 5лв, а там ти е 28 ЦЕНТА!
    В крайна сметка скъпите неща са ти транспорт най-вече(но е адски точен и редовен, автобуса те чака на спирката, ако види, че идваш към него, не те защипват с вратите както тук), ток, вода, наем (но, ако сте повече хора парите не са кой знае какъв проблем).
    Работа- Холандците харесват българите, но не и когато те им заемат работните места. Наскоро искаха да направят закон българите и румънците да не могат да работят там, понеже един българин би си умрял от щастие да му дават минималната работна заплата (1000евро), докато на един холандец тези пари са му крайно недостатъчни и кой според вас ще назначат. Естествено, че българина, който ще извършва същата дейност, но за доста по-малко пари.
    Съветът ми е намери си компания, с която да отидете заедно там. Изберете градове, които не са толкова големи за начало. Аз лично мисля да отидем да живеем в Breda. Понеже града не е толкова грандиозно голям цените са по-малки, има доста университети, което ми елиминира нуждата да давам пари за транспорт. Разделете си наема, пазарувайте заедно, поделете сметките. Подайте си документи за карта(срокът е 6 месеца). Като безработни ако ви одобрят ще получавате помощи. Ако започнете в университет и нямате работа от университета ви намират работа (обикновено 4 часа на ден). Ако си без работа и не учиш държавата ти дава 70 евро помощи, като се има в предвид, че застраховката ти е 150 евро не си струва, но поне ти спестява малко пари. Намери си работа по Интернет чрез сигурна фирма, подай си документите за университет и бъди сигурна, че са те приели. Ако в момента за приемане на студенти дипломата ти се забави имаш срок да я представиш до края на Август месец, до кандидатстваш до 20 март.
    В големите градове като Амстердам, Ротердам и други е най-лесно да си намериш работа с английски, понеже тези градове изобилстват от туристи, но в останалите градове ще е много желателно да знаеш холандски. Един ден бях в мола в Oosterhout и си поръчвам биричка и картофки на английски. Жената ме разбира, записва и ме пита на холандски нещо. Аз и отвръщам на английски, а тя продължава да сменя езиците м/у английски и холандски. Във всеки случай да знаеш холандски е голям бонус.

    Много полезна информация. Чак ми се прииска и аз да отида
    Тук е такава мизерия ...

  25. #25
    Супер фен Аватара на BrokenInnocence
    Регистриран на
    Nov 2006
    Мнения
    1 328
    Живях доста време в Холандия, не е лоша държавата, зависи си от човека предполагам - някои от приятелите ми си останаха там и никъде другаде не им се ходи, аз лично мисля, че това не е точно *моята* държава. Всички ти дадоха съвети как да се адаптираш и т.н., но има нещо друго - да си намериш работа в Холандия не е лесно, особено ако си българин. Колкото и да са либерални им е писнало от имигранти, българите за момента не можем да работим без разрешително, ваденето на което е един абсурдно сложен процес, който даже не можеш сама да започнеш, а трябва работодателя ти да подаде документите. А познай колко работодатели са навити да подават документи и да чакат месец за разрешително при условие, че могат да наемат един поляк, който няма нужда от подобни бумащини и ще върши същата работа. Това, че английския ти е добър е винаги плюс, там всички говорят английски, но на много места искат и холандски, за да те наемат.
    No man for any considerable period can wear one face to himself and another to the multitude, without finally getting bewildered as to which may be the true.

Правила за публикуване

  • Вие не можете да публикувате теми
  • Вие не можете да отговаряте в теми
  • Вие не можете да прикачвате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си