.
Отговор в тема
Резултати от 1 до 4 от общо 4
  1. #1

    Моля за съвет

    Привет на всички ! Ето я и моята история

    Аз съм ученик в 12 клас и през 2015 завършвам. Бих желал да продължа своето образование в чужбина и по точно в Америка или Англия , но знам , че там университетите са изключително скъпи , непосилни за мен и моето семейство. Решил съм да емигрирам на всяка цена не защото не харесвам България , напротив обичам я много , но тя не предоставя никакви възможности за кариерно развитие особено в сферата на музиката ( с което се занимавам) , освен разбира се ако не стана някой чалгар или подобие на "Криско".Решил съм в тези две държави защото първо , че знам единствено английски и второ там има най-голяма реализация за музиката с която се занимавам. Готов съм дори да работя година - две или колкото е необходимо за да успея на платя поне една година в университет , но да заминеш за Америка особено ако не си студент е почти невъзможно.Притеснява ме факта , че не мога дори да почна курсове по английски за сертификат защото семейството ми не може да си го позволи , а времето за кандидатстване скоро ще бъде към своят край.Не знам наистина как да постъпя и се чувствам в някаква безизходица.Ако можете да ми дадете някакъв съвет , насока , ще ви бъда много благодарен.

  2. #2
    Мега фен Аватара на SonataArctica
    Регистриран на
    May 2010
    Мнения
    9 997
    За Америка си закъснял. Трябват ти 2 малки SAT, големия SAT и TOEFL. Поне за повечето университети. Крайния срок беше края на декември/началото на януари (за всяко уни е индивидуално). Ако мислиш, че можеш да се справиш максимално с изпитите - говоря за резултати от типа на 800/800 на малките сатове, 2200+/2400 - голям сат и 110+/120 за тоефл, може да кандидатстваш догодина и да вземеш да направиш една gap year, където само ще учиш. С добра диплома, добър бекграунд и редица други нещица можеш да влезеш в университети от Бръшляновата лига със почти пълна стипендия. Последните години съм забелязал, че е труден приема, но почти всичко зависи от теб и от това какво си правил до сега. Направи проучване за специалността, с която искаш да кандидатстваш, потърси хора, които учат тази специалност в редица университети да ти дадат съвет и насоки. Този път е тегав, гарантирам ти го, но пък си струва да пробваш.
    Колкото до Англия - там теглиш кредит, няма да ти е толкова тегаво докато учиш. После ще ти стане тежко обаче. Разгледай унитата в Шотландия - образованието е безплатно, обучението е на ниво. Като изключим някои университети, които искат интервю (Кембридж и Оксфорд например), за там ти трябва езиков изпит IELTS/TOEFL, добра диплома и възможно портфолио (зависи от специалността). Приемат доста българи. За Кембридж или Осфорд крайния срок е 15ти октомври, та ако избереш горния път (с gap year) може да си пуснеш кандидатурата и там.
    Разгледай и държавите като Дания, Германия, Холандия. Това, че не знаеш езика няма да е толкова голям проблем. Харесай си университети, влез и лятото се записваш на курсове за основата и останалото ще го научиш в движение.

    Информацията, която ти давам може да е остаряла, бих се радвал ако някой потвърди. Всяка година правят промени. Давам ти насоки, какво би могъл да направиш. Всичко зависи от теб и само от теб. Има десетки теми за университетите в чужбина и приема в различните форуми. До колкото помня има такива теми в БГ-мама. Няколко дена само чети и ще ти се изяснят нещата. Сигурен ли си, че само с музика искаш да се занимаваш? Разгледай и другите специалности, българите лесно биват приети с науки принципно. Успех в живота.

  3. #3
    За Америка не съм наясно много с нещата, но относно Англия - разходи има и то бая. Това мнение и цени се отнасят за Бирмингам - втория по население град в Англия след Лондон, разбира се...
    Първо и най-евтиното е серификатът по английски, не е невъзможно да се подготвиш сам с тестове, но с уроци е къде по-добре.
    Отделно самия изпит ти е около 300 лева, само да се явиш, повечето университети ти искат 90 точки минимум от 120.
    Второ - агенция, която да се занимава с документите ти - още едно улесняване на скромната сума от 400 лева.
    Подаваш документи до Декември най-късно и ти пращат отговори Януари, избираш два университета и кандидатстваш до май, пращат ти пак писма и се записваш в единия университет до юли.
    Започва се легализация и изпращане на документи - още едно 150 лева си приготви.
    Едва началото е това...Търси се билет още от юни и ако е с хубава компания върви към 400 лева.
    Това за заема за такса за университет е вярно.
    ИИИ СЕ СТИГА ДО ОБЩЕЖИТИЕТО... Препоръчително да е към университета първата година,докато се ориентираш.
    БАМ - 4000 паунда или около 10 000 български лева за малка стая без санитарен възел, със споделена кухня и баня+тоалетна с още от 5 до 17 човека...ЗА ЕДНА ГОДИНА
    Ако искаш самостоятелен санитарен възел около 11 000 лева на година
    Храната поне е евтина около 20 паунда ми излиза на седмица и половина. 100-150 паунда на месец са перфектни за разходи, ако живееш икономично - тоест не пушиш, пиеш и не излизаш много по заведения - барове и дискотеки...
    Транспортът - скъп много по 2 паунда ти е едното билетче, ако нямаш карта...

  4. #4
    Погледни университетите в Шотландия - там за повечето не се заплаща такса, но се постарай да си намериш квартира, защото излиза на половина. Дъщеря ми е там и понеже ни посъветваха първата година да е на общежитие - така и направихме, но се оказа грешка. за месец ми излиза 500 паунда (самостоятелна стая с баня и тоалетна и обща кухня с трапезария), а квартирата струва 230-250 с всички разходи за ток, вода, интернет и т.н. Освен това и храната не е скъпа (до колкото схващам е по-евтино от България).

Правила за публикуване

  • Вие не можете да публикувате теми
  • Вие не можете да отговаряте в теми
  • Вие не можете да прикачвате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си