.
Отговор в тема
Резултати от 1 до 3 от общо 3
  1. #1
    Antoniya18
    Guest

    Question Въпрос по Химия

    Здравейте. Трябва да получа от 1-пропанол - пропанал. Алкохола се дехидрира, при което се получава алдехида пропанал. CH3CH2CH2OH -->CH3CH2CHO+H2 . Искам да попитам дали това е начина за получаването ? И това ОРП реакция ли е и кои са редуктор и окислител ? Как се определят степените на окисление, че ми е много сложно при органичните съединения ?

  2. #2
    CH3CH2CHO + H2 = CH3CH2CH2OH

    мисля че е това , но не съм сигурен. За редукторите - те приемат , а окислителите отдават.
    За степените на окисление гледаш валентностите и така. Успех

  3. #3
    В горния коментар няма почти нищо вярно.
    За да получиш алдехид (пропанал) от едновалентен алкохол (1-пропанол), то алкохола трябва да се окисли. Това може да се извърши със силни окислители като калиев перманганат KMnO4 и др., но не ти го препоръчвам тъй като алдехида може да се окисли и до карбоксилна киселина.
    Алкохола може да се окисли и от въздуха като реакцията се катализира с мед (Cu) и се нагрява. Получаваш алдехида, като не се отделя водород, а ВОДА!
    При дехидратирането на алкохоли се получават алкени или етери (няма да задълбочавам)
    Повечето реакции в органичната химия са окислително-редукционни. Не би трябвало за тази реакция да ти изискват да определяш окислителя и редуктора

Правила за публикуване

  • Вие не можете да публикувате теми
  • Вие не можете да отговаряте в теми
  • Вие не можете да прикачвате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си