.
Отговор в тема
Страница 2 от 4 ПървиПърви 1234 ПоследнаПърви
Резултати от 26 до 50 от общо 79
  1. #26
    Цитирай Първоначално написано от inewton Виж мнението
    Не троля. Поддържам версията на Библията за след смъртта. Нали питаш за мнение, това е моето.
    Стига inewton, всички знаем, че грам не си вярващ. Ти си физик, не папа. Съвземи се ! Според Библията Земята е плоска, това противоречи на науката ! Ти си човек на науката !

  2. #27
    Мега фен Аватара на Грозния
    Регистриран на
    May 2015
    Град
    София
    Мнения
    7 849
    Цитирай Първоначално написано от the...dreamer Виж мнението
    Според Библията Земята е плоска...
    Това никъде не го пише в Библията !

  3. #28
    Юкоку
    Guest
    „Книга на мъртвите“ е много добро предложение.
    Култът към Сет съществува и в някои модерни среди, но като цяло остава под булото на цялото езотерично словоизлияние удавило мистиката.
    Ако изобщо може да наречем тази мания по астрология и уика езотерика.

    Смъртта се подразбира според живота, а той се разбира по множество начини.
    Друг ориентир отвъд нихилистичното разбиране на света, единственото рационално впрочем, е да определиш какъв характер носи идеологията или вероизповеданието ти.
    Дуализма определя живота като сблъсък на две начала, а пък египтяните, подобно на гърците, предават волята си на иманентността на множество сили.

    Разумните, какъвто е бил и Буда, се обръщат към страданието като единственото метафизично начало, те не вярват в отвъдния свят и не оправдават делата си с него, по такъв начин определят целия си живот според единствено волята си да го преодолеят.
    Все пак човек живее според смъртта си, аз избирам лагера на източните философи.

  4. #29
    Servus Dei Мега фен Аватара на inewton
    Регистриран на
    May 2015
    Град
    Sedes Sancti Petri
    Мнения
    14 334
    Цитирай Първоначално написано от the...dreamer Виж мнението
    Стига inewton, всички знаем, че грам не си вярващ. Ти си физик, не папа. Съвземи се ! Според Библията Земята е плоска, това противоречи на науката ! Ти си човек на науката !
    Науката не пречи на религията, в сила е и обратното твърдение.
    И както каза Грозния, никъде в Библията не пише, че Земята е плоска.

  5. #30
    Мега фен Аватара на SHPAIdURmeN
    Регистриран на
    Oct 2011
    Мнения
    4 882
    Цитирай Първоначално написано от Chrysothemis Виж мнението
    Едни твърдят, че след смъртта ни чака вечен живот в отвъдното. Други подкрепят тезата, че смъртта е краят на всичко. Какво мислите вие и защо?
    А, какво е твоето мнение по въпроса и защо ?
    *GET TO KNOW*
    THE UNKNOWN

  6. #31
    Катехизис в превод от гръцки значи наставление, поучение. Дава отговори на основните и важни въпроси, които са предмет на вяра и практика в християнството. Стремежът е те да са обяснени по разбираем и достъпен начин, без навлизане в подробности, богословски дебри и специфични термини. Накратко, катехизисът описва в Кого, в какво, защо и как вярваме и дава необходомият минимум от знания, необходими на християните, за да познават Бога и Неговата воля, както и основаната от Него Църква., Една от задачите на която е да преподава неизменно тези истини и да бъде онази майчина утроба, чрез която живеещите на земята да се родят за небето. Т.е. описва накратко в какво да вярваме и как да живеем във временния живот, за да наследим блаженството във Вечността, приготвена от Любящият Бог за тези, които са Го обикнали.
    Непознаването на Катехизиса, означава липса на основни и цялостни знания за християнството. Означава, че човек поназнайва нещо оттук-оттам, както повечето неща не са му ясни, някои само си мисли, че са му ясни, а по останалите се заблуждава, ако въобще се е сетил да мисли за тях. И освен това няма критерии, по които да оценява истинността на възгледите си. Незапознатите с основните неща в катехизиса са духовно неграмотни и трябва да се потрудят, за да се образоват, въпреки че много от тях нелогично вярват, че за тези неща те са си родени научени. Правилната практика е, когато се кръщава възрастен човек, той първо да се запознае с основните положения в катехизиса, да бъде изпитан и чак тогава да бъде кръстен. Ако е дете, кръстникът поема отговорността, че детето ще научи истините на вярата, когато почне да разбира и може да ги научи и възприеме. Понеже това днес в България рядко се спазва, държим рекорда между другите православни народи както по % на некръстените, така и по % на кръстените, но неграмотни и непрактикуващи вярата хора. Отделно такива дето вярват, че "там има нещо" и изобретатели на свои си представи за нещото или споделящи чужди заблуди по въпроса. Мъка....
    Последно редактирано от Pitancho : 09-30-2016 на 23:38

  7. #32
    Ето пример за част от обяснението в Катехизиса на последния член от Символа на Вярата - " ... Чакам възкресението на мъртвите и живот в бъдещия век. Амин."(който и СимволВеруюто не знае, трябва да почне от АзБуки-то и катехизисът ще му дойде множко за начало):
    http://www.pravoslavieto.com/books/p...NaMurtvite.htm
    Последно редактирано от Pitancho : 10-01-2016 на 00:08

  8. #33
    Мега фен Аватара на Smrazqvashta
    Регистриран на
    Jul 2010
    Мнения
    4 577
    Аз, ако си напиша мнението тук ще се сдърпаме за косите с повечето.

  9. #34
    Servus Dei Мега фен Аватара на inewton
    Регистриран на
    May 2015
    Град
    Sedes Sancti Petri
    Мнения
    14 334
    Тук всеки се "дърпа за косата" с другия.
    Въ науката намѣрихъ своитѣ граници, докато въ Църквата живѣя своята свобода.

  10. #35
    Мега фен
    Регистриран на
    Aug 2010
    Мнения
    6 259
    причинявате ли си зло, било то по духовен или др. път/начин, никой и нищо няма да ви спаси повече в следващите вечности, но пак ще страдате все така, така че от вас зависи, от онова, което правите сега (в тази вечност)

  11. #36
    Servus Dei Мега фен Аватара на inewton
    Регистриран на
    May 2015
    Град
    Sedes Sancti Petri
    Мнения
    14 334
    Какво имаш предвид под вечности? Не е ли вечността една, а именно Бог?
    Въ науката намѣрихъ своитѣ граници, докато въ Църквата живѣя своята свобода.

  12. #37
    Защо вярвате?

  13. #38
    Мега фен
    Регистриран на
    Aug 2010
    Мнения
    6 259
    Цитирай Първоначално написано от inewton Виж мнението
    Какво имаш предвид под вечности? Не е ли вечността една, а именно Бог?
    вечността е кръговрат, започва там където свършва със периодична смяна на местата за душите, по този начин има много поредни вечности - този процес няма край...

  14. #39
    Повече от фен Аватара на MoonWatcher
    Регистриран на
    Apr 2015
    Мнения
    313
    Тъй като съм атеистично настроен, бих казал "най-вероятно не". Не вярвам в Библейската представа за Рая и Ада (макар днешната идея за Ада със всичките му кръгове и разнообразни наказания за грешниците да е вдъхновена най-вече от "Божествена комедия" на Алигиери). В известен смисъл тя е моделирана да накара хората да се придържат към религията и да живеят праведно, и няма нищо лошо в това, но именно факта, че християнския Ад и Рай са толкова човешки и границата между тях е толкова ясна ме кара да се съмнявам в тях. Освен това съм чувал теорията, от една стара моя учителка, че ако Вселената функционира по християнския модел и Ада и Рая са реални, то хората вече живеем в Ада, тъй като Господ гони Адам и Ева от Рая в пустошта извън него, която може да символизира Ада. Не мога да кажа дали това е вярно - не съм запознат толкова добре с Библията.
    Един от най-добрите цитати, които съм чел в живота ми, принадлежи на Платон - "Животът е просто миг между две вечности". Това описва вижданията ми много добре. Може би има нещо преди и съответно след живота, някакво присъствие на душата или пък просто друга нейна, безтелесна форма. Склонен дори да подкрепя теорията за следващи животи, но с идеята, че спомените на душата се разрушават от мигрирането от тяло в тяло, като запазени остават само най-базовите инстинкти. Но не мога да приема идеята за ясно обусловено място, пристан и дом за мъртвите. Просто не ми се струва истинско.
    ПС - В голяма степен дори вечността има край. Когато няма пространство, няма и време. Когато Вселената достигне до финалните етапи на живота си и рухне под тежестта и обема си, получената сингулярност ще бъде подобна на тази от преди Големия взрив. А тъй като няма да има материя, няма да има и време, съответно вечността ще достигне своя край, ако можем да наречем безбрежната бездна от време, която ни дели от този момент "вечност". Казвам го за протокола и не използвам "вечност" като религиозното понятие. Говоря от научна гледна точка.

  15. #40
    Мега фен Аватара на SHPAIdURmeN
    Регистриран на
    Oct 2011
    Мнения
    4 882
    Цитирай Първоначално написано от Smrazqvashta Виж мнението
    Аз, ако си напиша мнението тук ще се сдърпаме за косите с повечето.
    E, само ни зарибяваш или ще действаш ?
    *GET TO KNOW*
    THE UNKNOWN

  16. #41
    Мега фен
    Регистриран на
    Aug 2010
    Мнения
    6 259
    Цитирай Първоначално написано от MoonWatcher Виж мнението
    Тъй като съм атеистично настроен, бих казал "най-вероятно не". Не вярвам в Библейската представа за Рая и Ада (макар днешната идея за Ада със всичките му кръгове и разнообразни наказания за грешниците да е вдъхновена най-вече от "Божествена комедия" на Алигиери). В известен смисъл тя е моделирана да накара хората да се придържат към религията и да живеят праведно, и няма нищо лошо в това, но именно факта, че християнския Ад и Рай са толкова човешки и границата между тях е толкова ясна ме кара да се съмнявам в тях. Освен това съм чувал теорията, от една стара моя учителка, че ако Вселената функционира по християнския модел и Ада и Рая са реални, то хората вече живеем в Ада, тъй като Господ гони Адам и Ева от Рая в пустошта извън него, която може да символизира Ада. Не мога да кажа дали това е вярно - не съм запознат толкова добре с Библията.
    Един от най-добрите цитати, които съм чел в живота ми, принадлежи на Платон - "Животът е просто миг между две вечности". Това описва вижданията ми много добре. Може би има нещо преди и съответно след живота, някакво присъствие на душата или пък просто друга нейна, безтелесна форма. Склонен дори да подкрепя теорията за следващи животи, но с идеята, че спомените на душата се разрушават от мигрирането от тяло в тяло, като запазени остават само най-базовите инстинкти. Но не мога да приема идеята за ясно обусловено място, пристан и дом за мъртвите. Просто не ми се струва истинско.
    ПС - В голяма степен дори вечността има край. Когато няма пространство, няма и време. Когато Вселената достигне до финалните етапи на живота си и рухне под тежестта и обема си, получената сингулярност ще бъде подобна на тази от преди Големия взрив. А тъй като няма да има материя, няма да има и време, съответно вечността ще достигне своя край, ако можем да наречем безбрежната бездна от време, която ни дели от този момент "вечност". Казвам го за протокола и не използвам "вечност" като религиозното понятие. Говоря от научна гледна точка.
    не е ли и това изречение от Библията като онова на платон: "Що е животът ви? Защото вие сте пара, която се явява, и после изчезва."(Яков 4:14)?!

  17. #42
    Повече от фен Аватара на MoonWatcher
    Регистриран на
    Apr 2015
    Мнения
    313
    Цитирай Първоначално написано от npp Виж мнението
    не е ли и това изречение от Библията като онова на платон: "Що е животът ви? Защото вие сте пара, която се явява, и после изчезва."(Яков 4:14)?!
    Да, в голяма степен. Както казах, не съм запознат с Библията, но не отричам, че в нея има мъдрости, добре формулирани философски разсъждения, както и съвети за праведен живот, които са много полезни дори за невярващия. Дори Владимир Набоков е формулирал подобно разсъждение две хилядолетия по-късно - "Скалите се люлеят над бездната, а нашите инстинкти ни разкриват, че съществуването ни не е нищо повече от малка пукнатина, малък проблясък на светлина между две вечности от тъмнина" (съжалявам, ако превода не е добър, но това му изказване го няма на български и го преведох собственоръчно). Извода е, че хората стигат до едни и същи изводи, макар да ги делят хилядолетия, цели планини от време.
    ПС - Като цяло бих се съгласил не толкова с идеята за Рай като чисто формулирано място, защото според мен тя се е появила след Исус, с хода на времето и развитието на вярата. Идеята за просто съществуване на праведните души близо до топлината и добротата на Господ би била много по-разбираема и лесна за вярване.

  18. #43
    „Вярата започва там, където свършва мисълта“ - Сьорен Киркегор

    Смъртта е обяснена рационално в днешно време, но пролуката е главоблъсканицата, която представлява светът без нас.
    Юнг и още много психолози изказват мнението, че хората трудно разбират света отвъд собственото си присъствие.
    Ако спасението е реално, то следва да бъде изтощително и тежко, а не капка сладост в чашата горчилка, това по-скоро е грехът, но въпреки това вярата се е превърнала в начин да отречем безсмислеността, нима това не затрива изначалната идея на избора?
    Проблемът е, че идеята за възвишение е толкова приятна и проветрива, че на всеки ще му се угоди да повярва, тя е перверзна заради институциите, които са я превърнали в реклама.
    Що се отнася до „Ад“, никой не е приемал кръговете адски като нещо реално или пък като провидение, това е модерна творба, която носи характер, дори сюжет.
    Тъй като съм голям фен на книгата ще цитирам нещо, което всеки докоснал се до книжката трябва да запомни.
    (То е аксиома, но въпреки това Данте адресира читателите си)
    От песен девета.
    „О вий, кои сте в мъдростта влибени,
    под булото на моите песни
    търсете скрита мисъл и значение!“
    Самата книга е доста конфликтна, не е отговор на библейски въпроси, ами напротив, тя по-скоро сблъсква отколкото наставлява.

  19. #44
    Мега фен Аватара на Smrazqvashta
    Регистриран на
    Jul 2010
    Мнения
    4 577
    Цитирай Първоначално написано от SHPAIdURmeN Виж мнението
    E, само ни зарибяваш или ще действаш ?
    Аз съм атеист.

  20. #45
    Как мога да накарам себе си да повярвам в Иисус Христос?

  21. #46
    Мега фен Аватара на Грозния
    Регистриран на
    May 2015
    Град
    София
    Мнения
    7 849
    Цитирай Първоначално написано от Юкоку Виж мнението
    Смъртта е обяснена рационално в днешно време, но пролуката е главоблъсканицата, която представлява светът без нас.
    Хората просто не искат да приемат, че със смъртта, за индивидът всичко свършва!

  22. #47
    Servus Dei Мега фен Аватара на inewton
    Регистриран на
    May 2015
    Град
    Sedes Sancti Petri
    Мнения
    14 334
    Цитирай Първоначално написано от АгентМура Виж мнението
    Как мога да накарам себе си да повярвам в Иисус Христос?
    Той може да те накара.
    Въ науката намѣрихъ своитѣ граници, докато въ Църквата живѣя своята свобода.

  23. #48
    Цитирай Първоначално написано от inewton Виж мнението
    Той може да те накара.
    Много абстрактно се изразяваш... Как би могло да стане това? Поясни, моля!

  24. #49
    Servus Dei Мега фен Аватара на inewton
    Регистриран на
    May 2015
    Град
    Sedes Sancti Petri
    Мнения
    14 334
    Цитирай Първоначално написано от АгентМура Виж мнението
    Много абстрактно се изразяваш... Как би могло да стане това? Поясни, моля!
    Според Писанието вярата е дар от Бога и ако той не ти даде този дар, ти сам не можеш да си го получиш.
    Въ науката намѣрихъ своитѣ граници, докато въ Църквата живѣя своята свобода.

  25. #50
    Цитирай Първоначално написано от inewton Виж мнението
    Според Писанието вярата е дар от Бога и ако той не ти даде този дар, ти сам не можеш да си го получиш.

Правила за публикуване

  • Вие не можете да публикувате теми
  • Вие не можете да отговаряте в теми
  • Вие не можете да прикачвате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си