.
Отговор в тема
Страница 1 от 3 123 ПоследнаПърви
Резултати от 1 до 25 от общо 59
  1. #1

    "Кой е създал Бог?"Отговорът:

    Така написах тази тема, за да отговоря на нелогичния въпрос който постоянно задавате "Кой е създал Бог"
    Този въпрос ,както казва д-р Димитър Пенев е ОБИДЕН ЗА УМА НА ПИТАЩИЯ ,защото когато казваме
    че Бог е Първопричина за съществуването на всичко, нямаме право да питаме "А кой е създал Първопричината"
    защото ако Първопричината е създадена,тя не е Първопричина.
    Бог е Първопричината т.е. несъздаден ,безначален и безкраен.

  2. #2
    Хм, добре казано!

  3. #3
    Значи и Вселената може да е несъздадена, безначална и безкрайна.

  4. #4
    Голям фен Аватара на Zlennox
    Регистриран на
    Jan 2014
    Мнения
    613
    Елементарно, бок е социално-конструктирана фикция за да ти напомня постоянно че си един нещастен боклук без капка респект за "първопричинената"-ти интелигентност в процес на милиони години еволюция...
    Последно редактирано от Zlennox : 11-12-2016 на 19:16

  5. #5
    Цитирай Първоначално написано от Zlennox Виж мнението
    Елементарно, бок е социално-конструктирана фикция за да ти напомня постоянно че си един нещастен боклук без капка респект за "първопричинената"-ти интелигентност в процес на милиони години еволюция...
    Нямам никакво намерение да споря, всеки има свое мнение, някои живеят с Бог ,други без Бог ,макар че е близко до ума да се досетиш ,че хората които вярват и хората, които не вярват са много различни:

    Ако няма Бог ,човекът има животински произход.Той е крайният продукт на дълга верига случайности в чието начало стои маймуната и си показва зъбите!Понятията като морал, нравственост ,съвест са относителни и даже губят смисъл.
    "Безумният рече в сърцето си:Няма Бог.Поквариха се сториха развалени дела няма кой да прави добро"
    Последиците от едно "Няма Бог" е винаги морално разложение и нечисти дела.

    Съвсем различно изглеждат нещата ако реша че има Бог.
    Тогава човекът има божествен произход, създаден по образ и подобие на Бога.Неговият живот е тясно свързан с личността, живота и волята на Небесният Отец.Щом има Бог, хората са братя, защото имат един Баща.Когато забравим Бога ние се отчуждаваме един от друг няма какво да ни обединява.
    Без Бог няма утеха.
    В каква безнадеждност ,умира невярващият и с каква надежда ,умира вярващият!
    Вярно е ,че Той не е премахнал възможността да се усъмни някой...и ония които искат да се съмняват ,имат случай затова. Обаче тези ,които желаят да се запознаят с истината, ще намерят достатъчно основания за да вярват.

  6. #6
    Повече от фен Аватара на MoonWatcher
    Регистриран на
    Apr 2015
    Мнения
    313
    Маймуната не стои като някакъв забравен, загърбен прародител в дъното на еволюционната стълбица на човека. Тя се е развивала редом с човека за милиони години, а двамата са произлезли от общ вид маймуноподобно създание, което обаче в никакъв случай не е било същото като днешната маймуна. Първо, че повечето видове маймуни днес - горили, примати, човекоподобни маймуни - не са били развити преди 6-7 милиона години, което показва как еволюцията работи. Тя не работи в същата посока като тази, при която е работила при човека, но работи. Можеш да сравниш черепи на маймуни или видове, подобни на маймуни, отпреди 5 милиона години, и днешните, и да видиш очевидни разлики, плод на еволюцията.
    Забелязах, Ice77, че Вие смятате, че еволюцията е случайна. А тя не е. Има белези, че и естествения подбор е правил грешки, което води до днес безполезни части от тялото, като зърната на гърдите при мъжете или апендикса. Но без еволюция човек не би оцелял, тъй като тялото му не би могло да се приспособява при новите условия. Ако нямаше еволюция, сега животът на Земята още би се свеждал до бактерии.
    PS - Нравствеността, моралът и съвестта наистина са относителни понятия и са плод на опита на човека да се облагороди, да се издигне над нивото на обикновено животно. В действителност тези понятия просто описват древни животински инстинкти, които са базови - животните не убиват без нужда, но когато човекът прави същото, той го облагородява и го нарича "морал". При повечето останали "извисени човешки черти" положението е същото.

  7. #7
    Цитирай Първоначално написано от MoonWatcher Виж мнението
    Маймуната не стои като някакъв забравен, загърбен прародител в дъното на еволюционната стълбица на човека. Тя се е развивала редом с човека за милиони години, а двамата са произлезли от общ вид маймуноподобно създание, което обаче в никакъв случай не е било същото като днешната маймуна. Първо, че повечето видове маймуни днес - горили, примати, човекоподобни маймуни - не са били развити преди 6-7 милиона години, което показва как еволюцията работи. Тя не работи в същата посока като тази, при която е работила при човека, но работи. Можеш да сравниш черепи на маймуни или видове, подобни на маймуни, отпреди 5 милиона години, и днешните, и да видиш очевидни разлики, плод на еволюцията.
    Забелязах, Ice77, че Вие смятате, че еволюцията е случайна. А тя не е. Има белези, че и естествения подбор е правил грешки, което води до днес безполезни части от тялото, като зърната на гърдите при мъжете или апендикса. Но без еволюция човек не би оцелял, тъй като тялото му не би могло да се приспособява при новите условия. Ако нямаше еволюция, сега животът на Земята още би се свеждал до бактерии.
    PS - Нравствеността, моралът и съвестта наистина са относителни понятия и са плод на опита на човека да се облагороди, да се издигне над нивото на обикновено животно. В действителност тези понятия просто описват древни животински инстинкти, които са базови - животните не убиват без нужда, но когато човекът прави същото, той го облагородява и го нарича "морал". При повечето останали "извисени човешки черти" положението е същото.
    Това че, ей така от нищото се е появило някакво маймуноподобно, не е ли случайност?Освен това ,има много твърдения за еволюцията ,но нито едно доказано.А също и Вселената? Еволюцията казва само за това откъде е дошъл човека, но не и целият свят ,всичко наоколо ,значи то си е било там, несъздадено ,това също не е ли случайност.
    Аз лично предпочитам да вярвам в Бог ,защото всичко ми е обяснено ,ако вярвам в еволюцията ,трябва да вярвам в безброй необясними неща. Но пак казвам всеки има свое мнение.

  8. #8
    Цитирай Първоначално написано от Ice77 Виж мнението
    Това че, ей така от нищото се е появило някакво маймуноподобно, не е ли случайност?Освен това ,има много твърдения за еволюцията ,но нито едно доказано.А също и Вселената? Еволюцията казва само за това откъде е дошъл човека, но не и целият свят ,всичко наоколо ,значи то си е било там, несъздадено ,това също не е ли случайност.
    Аз лично предпочитам да вярвам в Бог ,защото всичко ми е обяснено ,ако вярвам в еволюцията ,трябва да вярвам в безброй необясними неща. Но пак казвам всеки има свое мнение.
    Ти лично предпочиташ да вярваш в Бог, защото си мислиш, че тая мъничка книжка - Библията може да ти отговори на всички въпроси и не трябва да мислиш. Така от ден на ден ставаш все по-малко мислещо същество, като почваш да приписваш всички щастливи и нещастни свои преживявания на дявола или на бога. Когато някой те пита ''Защо еди-какво си е така ?'', на теб няма да ти се налага да обясняваш с часове а просто ще кажеш ''Еми защото Бог така го е направил и затова е така.''
    Ох, колко е лесно да си вярващ и да не мислиш за нищо. Когато си вярващ въпросите имат един и същи отговор, винаги - ''Бог го е направил. ''
    Последно редактирано от the...dreamer : 11-13-2016 на 10:28

  9. #9
    Християнството се е появило в противовес на гностицизма... .Гностицизма са възгледи, според които хората се делят на база знание, класова принадлежност и т.н. Да, но за Господ всички сме равни и всеки има равен шанс да се спаси, ето това не могат преглътнат и днешните либералисти. Либерализмът е заместител на стария гностицизъм.

    Така, Библията не може да ти даде отговор за всичко, но може да ти даде напътствия как да наследиш набесното царство. Не означава да е запомняме на изуст или да е препрочитаме десетки пъти. Да разбереш християнският мироглед не е трудно, трудното е да се придържаш към този мироглед. Нима ще станеш по глупав, ако прочетеш някоя друга книга? Не можах да разбера the-dreamer... Ако те питат защо еди какво си е така, ти ще започнеш да обесняваш научни теории ли? Всеки се специализира в определена сфера, не може да сме ядрени физици или биолози.

    Еволюцията, най-лесното оправдание за нашата дегредарила личност, липса на отговорност.

  10. #10
    Цитирай Първоначално написано от the...dreamer Виж мнението
    Ти лично предпочиташ да вярваш в Бог, защото си мислиш, че тая мъничка книжка - Библията може да ти отговори на всички въпроси и не трябва да мислиш. Така от ден на ден ставаш все по-малко мислещо същество, като почваш да приписваш всички щастливи и нещастни свои преживявания на дявола или на бога. Когато някой те пита ''Защо еди-какво си е така ?'', на теб няма да ти се налага да обясняваш с часове а просто ще кажеш ''Еми защото Бог така го е направил и затова е така.''
    Ох, колко е лесно да си вярващ и да не мислиш за нищо. Когато си вярващ въпросите имат един и същи отговор, винаги - ''Бог го е направил. ''
    Адкси вярно.

  11. #11
    Лично аз, започвам да развивам научни теории.Например, вчера развих на кафето теория за еволюцията и развитието на организмите, макар че не съм свръх гений.Нужно е малко логическо мислене.

  12. #12
    Цитирай Първоначално написано от the...dreamer Виж мнението
    Ти лично предпочиташ да вярваш в Бог, защото си мислиш, че тая мъничка книжка - Библията може да ти отговори на всички въпроси и не трябва да мислиш. Така от ден на ден ставаш все по-малко мислещо същество, като почваш да приписваш всички щастливи и нещастни свои преживявания на дявола или на бога. Когато някой те пита ''Защо еди-какво си е така ?'', на теб няма да ти се налага да обясняваш с часове а просто ще кажеш ''Еми защото Бог така го е направил и затова е така.''
    Ох, колко е лесно да си вярващ и да не мислиш за нищо. Когато си вярващ въпросите имат един и същи отговор, винаги - ''Бог го е направил. ''
    Това е най-глупавото нещо, което са ми казвали ,първо ти си нямаш на представа какво е да вярваш и изобщо какво е Библия ,за това по добре не се излагай ,защото говориш пълни глупости ,нито едно нещо от това ,което си казал не е вярно ама изобщо!

  13. #13
    Повече от фен Аватара на MoonWatcher
    Регистриран на
    Apr 2015
    Мнения
    313
    Цитирай Първоначално написано от Ice77 Виж мнението
    Това че, ей така от нищото се е появило някакво маймуноподобно, не е ли случайност?Освен това ,има много твърдения за еволюцията ,но нито едно доказано.А също и Вселената? Еволюцията казва само за това откъде е дошъл човека, но не и целият свят ,всичко наоколо ,значи то си е било там, несъздадено ,това също не е ли случайност.
    Аз лично предпочитам да вярвам в Бог ,защото всичко ми е обяснено ,ако вярвам в еволюцията ,трябва да вярвам в безброй необясними неща. Но пак казвам всеки има свое мнение.
    Теорията за еволюцията е доказана, макар че тя може да бъде наречена "крехка" - само един фосил на точно определен вид, открит в по-ранен или по-късен слой почва, може да разбие цялата теория на пух и прах. Но това не се е случило откакто Ч. Дарвин е формулирал първата хипотеза за произхода на видовете преди 160 години. Така че теорията може също да бъде наречена "солидна като бетон". Относно създаването на земята - при нея няма еволюция, а задълбаваме в геологията и това как праха, орбитирал около младото Слънце преди между 5 и 4,5 милиарда години се е слял, бавно образувайки все по-големи и близки до сферичната форма обекти, докато не са се образували първите планети.
    ПС - В науката действително има много необяснени неща и много пропуски. Но учените в днешно време работят неуморно, за да попълнят тези пропуски. В това отношение науката дава надежда че човека сам работи пътя си към изследването на Вселената, опознаването ѝ и постигането на мир със себе си.

  14. #14
    MoonWatcher, правиш ли разлика между теория и факт, доказано и недоказано? Теоретично може да си маймуна, но все още не е доказано!

  15. #15
    Повече от фен Аватара на MoonWatcher
    Регистриран на
    Apr 2015
    Мнения
    313
    Цитирай Първоначално написано от Lychezar Виж мнението
    MoonWatcher, правиш ли разлика между теория и факт, доказано и недоказано? Теоретично може да си маймуна, но все още не е доказано!
    Теория според речника на българския език има следното значение "Система от идеи в един клон на знанието, които обобщават практическия опит, натрупан от човека в процеса на опознаване на природата, в обществения живот и мисленето." Иначе казано - теория е хипотеза, доказана с факти, тоест това е съвкупност от факти, схващания, подкрепени с факти, ако щеш. Всички научни теории са доказани, недоказаните се наричат просто "хипотези". Грешното схващане в това отношение се корени в това, че от десетилетия в българския и английския дори теория се употребява и като синоним на "схващане" или "мнение". Така че... поста ти е невалиден, най-малкото.
    Искам да допълня - в постовете си говориш за деградиране на личността и как Бог показва пътя на вярващите. Няма да говоря по тази тема, всеки вижда света по различен начин и може би ученията на Библията и християнството са правилни, съответно и тяхната представа за реалността. Но - защо трябва да прибягваш към леко завоалирана обида в думите си към мен? Така, бих посмял да кажа, показваш как самия ти си деградирала личност. Не се засягай.

  16. #16
    Толкова ли не схващаш, че съждението "тази теория е доказана", е логически неправилно. Така, не съм чел твои постове, освен последните два, и наистина вярването в еволюционната теория не означава, че моралът е опит човекът да се издигне над обикновено животно или както го каза. Всъщност това може да е логичен извод от неправилни съждения, но вярвайки в тях, означава, че цялата философия на мислене е задоволяване на собствените ти потребности, сиреч не си готов да направиш каквото и да е, за определена идея, възглед, кауза (освен ако не подобри начинът ти на живот). Eй тва представляват мнозинството от хората - ще завърша, за да изкарвам повече парички; ще емигрирам, защото така е най-лесно; ще си кача снимки с ферарито ми или гаджето във фейсбук. Дал си му философски смисъл, хубаво, само не ми повтаряй, че е доказан!
    Последно редактирано от Lychezar : 11-13-2016 на 15:08

  17. #17
    Повече от фен Аватара на MoonWatcher
    Регистриран на
    Apr 2015
    Мнения
    313
    Моралът в голямата си степен е опит на човека да покаже, че той е венеца на еволюцията, че той е разумен, че мисли и чувства като никое друго живо създание на Земята. Но това не е така. Животните не убиват, не нараняват и не вършат престъпления срещу себеподобните си, и това е в корените на природата на едно създание. Но хората го правят, и в този смисъл сме дори по-низши от животните. И тези, които виждат че хората го правят, стигат до извода, че те са висши, тъй като не го извършват, и бавно налагат тази мисъл за целия човешки род. В това отношение сме досущ като животните - да убиваме, да крадем и да нараняваме себеподобните си е противоестествено.
    Човекът е по-висш от животните, но в други отношения - любопитството му, факта, че е създал неща като писмеността, дори че е достигнал до самите тези философски изводи, които не смятам за верни.
    ПС - Не ми лепи етикети без да ме познаваш. Не съм част "мнозинството", тъй като едно, че искам да работя в сектор, който почти няма почва в България, второ, че не искам да го правя в чужбина, а в България, където е почти невъзможно. Освен това - ако съм обременил еволюционната теория с философски възгледи, вярвам, че повечето хора могат да отсеят едното от другото. И ако философските ми възгледи не са доказани, то самата хипотеза за еволюцията е доказана, сиреч е теория за еволюцията, не хипотеза.

  18. #18
    Мега фен
    Регистриран на
    Aug 2010
    Мнения
    6 259
    истинският Бог е самороден, при това единственият измежду боговете, който не е зависим от (никой) друг (още повече не само в това отношение), защото другите не могат да се явяват ако няма вселенско творение създадено от Него, макар и самата "тъмнина" също да е безкрайно съществуваща подобно на Него

  19. #19
    Цитирай Първоначално написано от Lychezar Виж мнението
    Християнството се е появило в противовес на гностицизма... .Гностицизма са възгледи, според които хората се делят на база знание, класова принадлежност и т.н. Да, но за Господ всички сме равни и всеки има равен шанс да се спаси, ето това не могат преглътнат и днешните либералисти. Либерализмът е заместител на стария гностицизъм.

    Така, Библията не може да ти даде отговор за всичко, но може да ти даде напътствия как да наследиш набесното царство. Не означава да е запомняме на изуст или да е препрочитаме десетки пъти. Да разбереш християнският мироглед не е трудно, трудното е да се придържаш към този мироглед. Нима ще станеш по глупав, ако прочетеш някоя друга книга? Не можах да разбера the-dreamer... Ако те питат защо еди какво си е така, ти ще започнеш да обесняваш научни теории ли? Всеки се специализира в определена сфера, не може да сме ядрени физици или биолози.

    Еволюцията, най-лесното оправдание за нашата дегредарила личност, липса на отговорност.
    Lychezar, за Господ не всички сме равни. Не забравяй, че Ева е създадена от реброто на Адам. И вероятно знаеш какво значи това...
    Разбирам напълно християнския мироглед и мога да ти го обобщя много простичко, като за дете от детската градина така, както никой друг не може - ''прави добро, за да те заобича Бог и да идеш в Рая.....не прави злини, иначе ще отидеш в Ада, където Бог наказва и измъчва...''
    И се оказва, че вярващите правят добрини за да идат в Рая и се въздържат да правят злини и да нарушават Божиите правила само и само за да не ги накаже Бог. Религиите са основани на страха - възникнали са от страха, поддържат се чрез страха и управляват хората чрез страха.
    Няма да стана по-глупав ако прочета дадена книга, но мога да стана опасен за себе си и за околните ако повярвам в някоя глупава книга - каквито са Библията, Коранът и мн. други.....затова всичко трябва да бъде оспорвано, не трябва да се доверяваме на сляпо на нищо.
    Ами ако те питам ''Как се е появила Вселената'', няма ли да ми отговориш ''Бог я е създал'', без дори въобще да се замислиш ?

    Еволюцията - едно много по-разумно обяснение на въпроса ''От къде сме дошли ?'' и много по-добър отговор от ''Ами Бог е създал човека от кал и му е вдъхнал живот и така се е появил първият човек - Адам и от него Ева и от тях двамата - цялото човечество. ''

  20. #20
    Цитирай Първоначално написано от Ice77 Виж мнението
    Това е най-глупавото нещо, което са ми казвали ,първо ти си нямаш на представа какво е да вярваш и изобщо какво е Библия ,за това по добре не се излагай ,защото говориш пълни глупости ,нито едно нещо от това ,което си казал не е вярно ама изобщо!
    Знам какво е Библия и съм я чел, а и не само нея. Хубави вицове има в тези книги.
    И с какво друго ще се защитиш освен с ''Това са глупости! Нищо написано от теб не е вярно ! (Тъпи атеисти, всичките ще горите в Ада ! Ще се срещнем в Отвъдното и ще те питам аз след туй ! )''


    П.С. И знам какво е да си вярващ, доста време съм бил окован, може би дори повече от теб.
    Последно редактирано от the...dreamer : 11-13-2016 на 16:55

  21. #21
    Цитирай Първоначално написано от npp Виж мнението
    истинският Бог е самороден, при това единственият измежду боговете, който не е зависим от (никой) друг (още повече не само в това отношение), защото другите не могат да се явяват ако няма вселенско творение създадено от Него, макар и самата "тъмнина" също да е безкрайно съществуваща подобно на Него
    Хубаво, значи и Вселената може да е самородена.

  22. #22
    Мега фен
    Регистриран на
    Aug 2010
    Мнения
    6 259
    Цитирай Първоначално написано от the...dreamer Виж мнението
    Хубаво, значи и Вселената може да е самородена.
    "самороден" означава който се е родил сам от себе си, а вселената като мястото където Бог е създал вселенското творение е безкрайно съществуваща, Той също е безкрайно съществуващ, но Неговият живот също си има цикъл, обаче при Него никога няма пълна смърт, а има нещо като преход от едно състояние в друго и после пак в първото (например от гледна точка на онова, в което Той създава света), понеже е безкрайно жив
    Последно редактирано от npp : 11-13-2016 на 17:50

  23. #23
    Цитирай Първоначално написано от npp Виж мнението
    "самороден" означава който се е родил сам от себе си, а вселената като мястото където Бог е създал вселенското творение е безкрайно съществуваща, Той също е безкрайно съществуващ, но Неговият живот също си има цикъл, обаче при Него никога няма пълна смърт, а има нещо като преход от едно състояние в друго и после пак в първото (например от гледна точка на онова, в което Той създава света), понеже е безкрайно жив
    Хубаво де, точно това казвам, самородна ни е Вселената, както богът ти.
    Ти от коя секта беше ?

  24. #24
    Цитирай Първоначално написано от the...dreamer Виж мнението
    Знам какво е Библия и съм я чел, а и не само нея. Хубави вицове има в тези книги.
    И с какво друго ще се защитиш освен с ''Това са глупости! Нищо написано от теб не е вярно ! (Тъпи атеисти, всичките ще горите в Ада ! Ще се срещнем в Отвъдното и ще те питам аз след туй ! )''


    П.С. И знам какво е да си вярващ, доста време съм бил окован, може би дори повече от теб.
    НЕ ТИ НЕ СИ ЧЕЛ БИБЛИЯТА И ТО СИ ЛИЧИ!Даже съм сигурна и една страничка не си прочел ,личи си от това, което си написал!Освен това мога да се защитя с страшно много неща че чак до утре има да пиша ,но защо да си хабя времето за хора като теб ,които лъжат без да им мигне окото.

  25. #25
    Цитирай Първоначално написано от Lychezar Виж мнението
    Християнството се е появило в противовес на гностицизма... .Гностицизма са възгледи, според които хората се делят на база знание, класова принадлежност и т.н. Да, но за Господ всички сме равни и всеки има равен шанс да се спаси, ето това не могат преглътнат и днешните либералисти. Либерализмът е заместител на стария гностицизъм.

    Така, Библията не може да ти даде отговор за всичко, но може да ти даде напътствия как да наследиш набесното царство. Не означава да е запомняме на изуст или да е препрочитаме десетки пъти. Да разбереш християнският мироглед не е трудно, трудното е да се придържаш към този мироглед. Нима ще станеш по глупав, ако прочетеш някоя друга книга? Не можах да разбера the-dreamer... Ако те питат защо еди какво си е така, ти ще започнеш да обесняваш научни теории ли? Всеки се специализира в определена сфера, не може да сме ядрени физици или биолози.

    Еволюцията, най-лесното оправдание за нашата дегредарила личност, липса на отговорност.
    Точно така! Много добре казано.

Правила за публикуване

  • Вие не можете да публикувате теми
  • Вие не можете да отговаряте в теми
  • Вие не можете да прикачвате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си